Dies bracht weer talloze Leidenaars fezamen Zuid-Koreanen over de 38ste breedtegraad Emigranfenhuis in één dag gebouwd Grote - ook Koninklijke-belangstelling voor oud-alumni-dagen Gezond èn lekker! Met een enkel woord MAANDAG 12 FEBRUARI Seoel wordt toch verdedigd Amerikaanse en Zuidkoreaanse pa trouilles zijn gisteren doorgedrongen in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel, dat thans bijna geheel door de burgers en communistische troepen scheen verla ten. Men neemt aan. dat zich nog slechts weinig vijandelijke strijdkrach ten in de stad bevinden. Men gelooft, dat een belangrijke groep Chinese militairen door het ge bergte en over de 40 kilometer Noor delijk gelegen Imdjin terugtrekt. Gevechtsvliegtuigen en bommenwer pers concentreerden hun zwaarste aan vallen op het gebied van Pjongjang, waar zij bevoorradingswegen van de tegenstander bombardeerden. Mustangs van de Zuidafrikaanse escadrille blie zen enkele kilometers ten Noorden van Seoel een opslagplaats op. Superforten troffen spoorwegen en bruggen ten Noorden en Zuiden van Pjongjang. Aan het centrale front ten Zuid-Oos ten van Seoel in de buurt van Isjlnp- jongni, ongeveer twintig kilometer ten Noorden van Jodjoe, ontmoetten Franse en Amerikaanse troepen zware tegen stand. Naar verluidt heeft het Ameri kaanse tiende legerkorps aan het cen trale front de laatste belangrijke pas naar de stad Honetsjon veroverd. Amerikaanse en Turkse troepen heb ben „zich verzekerd" van hetv liegveld Kimpo (van Seoel) en Intsjon en de Zuidelijke oever van de Han ten Noord westen van Seoel bereikt. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse tiende corps is Zaterdag op het centrale front een gehele divisie, naar hij geloofde Chinese infanterie van het Westelijk front, op open terrein gedurende verscheidene uren door ar tillerie en vliegtuigen beschoten en met bommen bestookt. Hij noemde dit „het vetste doel van de Koreaanse oorlog". Gisteravond laat werden alle troepen der V. N. in het gebied van Seoel ten Zuiden van de Han echter teruggetrok ken nadat een Zuidkoreaanse patrouille tot in het hart van de stad was doorge drongen, doch pogingen om andere Zuidkoreaanse patrouilles In de Zuide lijke buitenwijken van de stad te ver sterken door kanon- en mortiervuur van de tegenstander waren verijdeld. Zuidkoreaanse troepen hebben piste- ren aan liet Oostelijk front de 38ste breedtegraad weer overschreden. De Nadert Ouderdomsvoor ziening voltooiing? Op een te Leeuwarden gehouden bui tengewone vergadering van het Provin ciaal Comité Friesland van de Bond v. Staat-spensionnering heeft het hoofd bestuurslid, de heer R. Zegering Had- cers, burgemeester van Emmen en lid der Tweede Kamer, medegedeeld, dat het wetsontwerp, dat de ouderdomsvoor ziening definitief beoogt te regelen, de voltooiing nadert. Het Is spreker bekend, dat het voorstel beoogt, alle Nederlan ders bij deze voorziening te betrekken, maar langs de weg van een vast pre miebedrag per jaar. Daartegen had spr. ernstig bezwaar. Met de noodwet. Drees heeft de regering bewezen, de ouder domsvoorziening als een Rijkstaak te zien. Het zou nu onbillijk zijn, de be trokkenen in deze voorziening te laten bijdragen door van hen een vast premie bedrag te Vragen. Er zal moeten worden betaald naar gelang van de grootte van het inkomen. Voor vele kleine middenstanders zal het anders onmogelijk zijn, het vaste premiebedrag op te brengen. Met een heffing naar draagkracht, zal de op brengst voorts voor het Rijk ongetwij feld gunstiger zijn dan met een vast premiebedrag. De heer Zegering Had- ders sprak de hoop uit, dat het wetsont werp in deze zin zal worden geamen- oeerd en wekte de leden van de Bond vdor Staatspenslonnering op, daarvoor actie te voeren. (Het ANP tekent hierbij aan, dat er van een wetsontwerp nog geen sprake is, al heeft men wel aan een oplossing in bovenvermelde geest gedacht). Voor het huwelijk van een Sjah NEDERLANDSE BLOEMEN PER K.L.M. VERZONDEN. Aalsmeer heeft in de afgelopen dagen een heel bijzondere opdracht verzorgd. De Sjah van Perzdë treedt, gelijk be kend, vandaag in Teheran in het ho- welijk. De feestelijkheden worden opge luisterd door talrijke bloemen die in de kassen van het Nederlandse bloe- mencentrum Aalsmeer zijn gekweekt. Exotische orchideën, narcissen serin gen en vele andere producten van Ne derlandse bloemencultuur zijn per DC-6 van de K.L.M., in 24 uur van Schiphol naar Teheran gevlogen. Ds bloemen arriveerden in Teheran even fris als toen zij de kassen verlieten. De directeur van de K L.M., dr A. Plesman stuurde een fruitmand als huwelijkscadeau voor de Sjah. die na zijn bezoek aan Amerika enige tijd ge leden een speciaal K.L.M.-toestel liet charteren, om hem terug te brengen naar Teheran. Een van de vooraanstaande bloemen- kwekers uit Aalsmeer maakte de reis naar Teheran mee om een wakend ook tc houden op deze belangrijke Neder landse zending. Prijsuitreiking door Prins Bernhard AAN MILITAIRE AUTO- EN MOTORRIJDERS. Prins Bernhard heeft Zaterdagoch tend in de cantine van zijn hoofd kwartier op de Zwaluwenberg de prij zen uitgereikt, die de militaire com missie voor automobiel- cn motor wedstrijden had toegekend voor bij zondere prestaties Ln militaire en burger motor- en autoritten. Het was voor 10, 12 en 24 uurs mili taire oefenritten en voor eervolle plaat- en in de K.N.M.V. kampioensrit ln verschillende R A C.-ritten en ln andere grote betrouwbaarheidsritten, dat deze prijzen werden uitgereikt. Aan kapitein De Bruyn uit Amster dam reikte de Prins een medaille uit voor bijzondere prestaties in de 24-uurs oefenritten voor Jeeps In 1948, 1949 en 1950, verricht onder moeilijke lichame lijke omstandigheden. Er waren ook medailles voor twee vroytvelyke militairen, de korporaal Willinck en sergeant Schuurman van het Vrouwen Hulpkorps te Kijkduin. Vele militaire autorLteiten ow. ge- neraal-majoor W J. van Dijk namens de minister van Oorlog en dp Staats secretaris en Lt. Gen D C. Buurman van Vreeden woonden de prijsuitrei king bij. kapitooldivisle bezette Jangjang, een kuststad 8 km. ten Noorden van dc breedtegraad. De Amerikaanse 25ste divisie heeft vanochtend vroeg Seoel hevig met ar tillerie bestookt. De communisten schijnen de stad toch te willen verde digen. Eenheden van de Amerikaanse 25ste divisie werden teruggedreven; deze wa ren kort na middernacht de Han over gestoken bij een poging buitenposten in Seoel te vestigen. De communisten vielen na midder-- nacht aan op het centrale front. Zij dwongen drie van de vijf V.N. co lonnes, die zich van Hoengsong uit had den verspreid. 5 km. terug te trekken. Er zijn aanwijzingen, dat de Chine zen divisies uit het gebied van Seoel hebben overgebracht naar het centrale front, dat vermoedelijk tot dusver al leen door Noord-Koreanen werd bezet. Tragisch dodelijk ongeval in Zwitserland NEDERLANDSE VERPLEEGSTER STORTTE IN RAVIJN. De Nederlandse verpleegster mej. T. Edauw is in de omgeving van Lcysin (bij Lausanne) in een ravijn gestort cn dodelijk verongelukt. Deze zuster werkte in het sanatorium voor tuberculosepatiënten te Leysin en ging te voet naar het nabij gelegen dorp Corbeyrier. Toen zij 's avonds niet thuis kwam, werd dadelijk een onderzoek in gesteld. Zuster Edauw is vermoedelijk op de gladde weg uitgegleden, over de afbake ning van de weg heengeslagen en ln een 40 meter diepe ravijn gevallen. Laat in de nacht werd haar stoffelijk overschot gevonden. Volgens verklaring van een arts is de dood onmiddellijk na de val ingetreden. No. 11596-f. 20.000,— In de 512*3e Staatsloterij 2de klas (1ste lijst) is op no. 11596 een prijs van f. 20.000 gevallen. Reeds 28 „Betona" bunga lows afgebouwd In Zaandam Is Zaterdag door de fir ma B.S.. Scheeps- en Jachtwerf een proef genomen, die talrijke emigran ten voor Australië zeer zal interesse ren. De firma heeft namelijk onder toe- zioht van notaris J. de Jong te Zaan dam In minder dan 12 uur tijd een „Betona"-bungaIow gebouwd, die een woonkamer, twee slaapkamers, een keuken, een badkamer en een bijkeu ken bevat. 's Morgens om even over half acht was men met een ploeg van 11 arbeiders aan het leegen van de fundamenten bezonnen. Om 1239 uur was de eerste dakspant eeplaatst en hing de vlag in top. 's Middazs werd het aantal arbei ders uitzebreld met 6 specialisten, die waren ingeschakeld cm de electnsche leidingen de waterleiding, etc, aan te leggen. De wanden van keuken en bij keuken zijn van platen asbest-cement- board. De wanden en plafonds van de andere kamers zijn van celotex, terwijl de buitenwanden eveneens van asbest- cement-board zijn vervaardigd. O O Australië schijnt deze bungalow wel te willen accepteren, Indien een Neder landse notaris een acte wil afgeven Landbouw krijgt 25 millioen Marshallhulp TOT BORG VAN CREDIETEN. Het lang verwachte borgstellings- en credietfonds voor verdere techni sche ontwikkeling en daarmeee sa menhangende opvoering van produc tiviteit is thans gesticht. Uit tegen waardefondsen van het Marshallplan zijn 25 millioen gulden voor dit doei beschikbaar gekomen. De Nederlandse boer krijgt dit geld niet „cadeau". Het zal dienen tot borg van door Boerenleenbanken te ver strekken credieten ten behoeve van technische verbetering en opvoering van productiviteit en rendabiliteit van voornamelijk kleine boeren- en tuin- dersbedrijven. Onder technische verbeteringen kan men bijv het aanschaffen van machines en werktuigen (eventueel colleotlef) be schouwen, alsook verbetering van ak kers en welden door drainage e.d. Maar ook voor verbetering van veeslag en be drijfsruimten, aanschaf van bijzondere gewassen met hogere opbrengst, om maar enkele voorbeelden te noemen, zullen, naar verwacht wordt, credieten kunnen worden verleend. Aangenomen kan worden, dat land en tuinbouwconsulenten bij het bepalen van noodzaak en omvang van crediet- verlenlng hun medewerking zullen gaan verlenen. waaruit blijkt, dat de bouw in een dag mogelijk Is en het huis solide is. Het huis is voorzien van electrische leidin gen en waterleiding. De keukeninrich ting is naar keuze voorzien van gas- of electrische leiding. De maten van het huis zijn lengte 9 14 meter, breedte 8.23 meter, hoogte 2 80 meter. Het Zaterdag gebouwde huis moet worden beschouwd als een proefbouw. Verzekerd werd, dat na een behoorlij ke aanlooptijd het technisch mogelijk is, volgens een voorzichtige bereke ning, in Australië 20 van deze wonin gen per week te bouwen. Er is boven dien een tweede type voor grote ge zinnen, dat in plaats van twee, ^der slaapkamers bevat. Bovendien heeft de firma een garage ontworpen, die uiteraard in nog kortere tijd kan wor den opgezet. Tot nog toe zijn reeds 28 ..Betona"-bunga'ows door de firma verkocht. Dc belangstelling voor dit cxperlm'nt was bijzonder groot. Er waren o.a. verscheidene vertegenwoor digers van het Bouwcentrum van Rotterdam overgekomen om dc bouw bij te wonen. Handelscontingenten FrankrijkNederland bestendigd Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat een gemengde Frans-Nederl. commis sie onderhandeld heeft met het doel te komen tot vaststelling van de om vang van het handelsverkeer tussen Frankrijk en Nederland voor de eerste helft van 1951. Het rapport gewaagt van het handhaven van de vorige contingenten voor niet-geliberali seerde goederen in hun geheel. Frankrijk zal o.a. meststoffen, Ijzer erts, hout, textiel, machinerieën en ko loniale producten naar Nederland uit voeren. De Nederlandse uitvoer naar Frankrijk en de gebieden van de Franse Unie zal o.m. landbouwproducten, in- dustriecökes, weefsels en electrlsch ma teriaal omvatten. Koninklijke gift voor Jo Sternheim-fonds Het Jo Sternheim-fonds (voor wedu wen en wezen van toneelspelers) heeft een zeer belangrijke gift ontvangen van H.M. Koningin Juliana. KONINGIN ONTVING FINSE GEZANT. HM. de Koningin heeft heden ten paleize Soestdljk ontvangen de heer Aarno Sakarl Yrjo Olet-Koskinen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van Finland in Nederland. De 376ste verjaardag van de Leidse Universiteit is op waardige en aantrek kelijke wijze herdacht in dezelfde vorm, die sinds de bevrijding steeds aan de diesviering is gegeven: oud-alumni-dagen, die Leidenaars uit heel ons land te zamen brengen in academische sfeer, waarin uiteenlopende generaties elkaar vinden op voet van geestelijke verwantschap. Ook ditmaal geljjk telkenjare na de bevrijding heeft het talrijk be zoek aan de Sleutelstad bijzondere luister gekregen door de aanwezigheid van een lid van het Oranjehuis, zo nauw aan de Leidse Academie verbonden. Was het de eerste jaren na de oorlog de Leidse Eredoctor Koningin Wilhclmina, die de belangrijkste punten van het diesprogramma placht bij te wonen, dit jaar bevond zich onder de bezoekers de oud-AIumna „Jula van Oranje", die te zamen met haar jaargenoten gisteren de bijeenkomst van de Christen Studentenraad, de gemeenschappelijke lunch en het Studium Generale bezocht. De oud-alumni-dagen brachten dit Jaar een bont geschakeerd programma van colleges, die Zaterdag faculteitsge- wljze werden gegeven. De diescommis sie was er in geslaagd aantrekkelijke onderwerpen voor deze bijeenkomsten door goede sprekers te doen belichten. Over het algemeen droegen zij een zui ver wetenschappelijk karakter. In de juridische faculteit werd o.a, een college gegeven door mr N. S. Blom, staatssecretaris van Buitenland se Zaken, over „Het rechtskarakter van de besluiten van dc Ministerscon- (Ingez. Med.-aflv.) (Ingcz. Med.-adv.) BOEKHOUDMACHINES: Geheel cleccrisch en volledig automatisch Automatisch berekenen en afdrukken van saldi Automatische tabuJatie en kolommenkiezer Direct afdrukken ook be neden nul in alle registers mogelijk Registertotalen altijd en vergroot afleesbaar Minder bedicningshandlc-: dan een standaard- schrijfmachine. REMINGTON RAND PRODUCTEN: SCHRIJFMACHINES PONSKAARTENMACHINES KANTOORMEUBELEN KARDEX-SYSTEMEN SUPPLIES DEN HAAG - Parkstraat 4 - Telefoon 112300 «00SENDAAI HOUAND IURNH0W BELGlt Congres Partij van de Arbeid gesloten IR H. VOS ALS BESTUURSLID HERKOZEN. Resoluties aangenomen. In het bestuur van de P. v. d. A. zijn op het te Rotterdam gehouden congres nog gekozen de heren J. C. Deering, jhr mr M. van der Goes van Naters, K. J. Hofstra, prof mr R. Kranenburg, D. Roemers, G. J M. Ruygers, prof. dr Ir W. Schermerhom, mr H. Willemse, ir H. Vos en mej. mr E. Ribbius Peletier. Op oud-minister Vos waren 2528 van de 2635 geldige stemmen uitgebracht. Nog hadden een volstrekte meerderheid behaald mr G. E. van Walsum en J. A. W. Burger, die echter omdat het aan tal in het bestuur toegestane Kamer leden reeds was bereikt, niet gekozen konden worden verklaard.Omdat mr Van Walsum als vertegenwoordiger van de Prot. Chr. groep dan uit het partij bestuur zou verdwijnen, werd op voor stel van de voorzitter besloten het getal leden van het partijbestuur op 25 te stellen. By herstemming zijn tot bestuursle den gekozen C. P. de RoosOudegeest en G. B. Vlam. Bij enkele candldaat- stelling waren reeds herkozen verklaard de secretaresse L. Lopez Dias, de secre tarissen J. H. Scheps, E, A. Vermeer en J. M. Willems en voorts de heren J. Tuin en C. J. van Lienden. Over de vier ontwerp-resoluties wer den zeer uitvoerige discussies gehouden en er werden diverse wijzigingen in aangebracht, waarna zij werden aange nomen. Het ontwerp Middenstandsprogram werd vervolgens ingeleid door de heer J. Schllfchuis, welk program volgens spr. binnen het kader van het beginselpro- gramma blijft. Eibert Meester, secretaris van „De Nieuwe Koers", bood vervolgens als lustrumgeschenk aan de partij zoals hij het noemde 27 nieuwe afdelingen van „De Nieuwe Koers" aan met 800 nieuwe leden. De heer K. Voskuil werd bij enkele candldaatstelling opnieuw benoemd tot ferentie van de Nederlands-Indonesi sche Unie." Spreker wees er op, dat deze Unicon- f eren tie als een orgaan moet worden be schouwd, waaraan echter ieder boven nationaal karakter vreemd is. De beslui ten dienen de goedkeuring te verkrijgen van de nationale parlementen. Dit zag spreker als een formele wetgeving, nieit als een materiële. Recht van amende ment hebben de parlementen ten deze niet. Ten aanzien van de rechtskracht der besluiten is op de Ministersconferentie in Novemebr jJ. overeengekomen, dat als „gemeenschappelijke regeling" zo als genoemd in art .12 van het Unie statuut alleen die besluiten zullen wor den beschouwd, waarin nadrukkelijk is vastgesteld dat zij als zodanig moeten i worden aangemerkt. De overige beslui ten moeten als overeenkomsten worden aangemerkt. Dit laatste is van belang wanneer men overweegt dat in de competentie-om- j sehrifving van Uniehof dit Hof be- vcegd wordt verklaard kennis te nemen van geschillen omtrent „gemeenschappe lijke regelingen" en „overeenkomsten", zonder dat genoemd worden de besluiten van de Unieconferentie, die niet onder de term gemeenschappelijke regeling vallen. Zonder dat aan de Unieconferentie bovennationale betekenis wordt gegeven, moet toch worden aangenomen, dat de besluiten van de Unieconferentie prae- valeren boven de nationale wetgevin gen. De practivk zal echter ten aanzien van dezs problemen de weg moeten wijzen. MYTHEVORMING ROND BERNADOTTE. Voor de litteraire faculteit sprak o.m. mevr. dr A. H. M. Romein-Verschoor voor een talrijke schare belangstellen den over „man en vrouw, iets uit de historie van een menselijke verhou ding". Voorts voerde in deze faculteit het woord prof. .dr A. J. C. Rüter over .Een synthetische mythe uit de bezet tingsjaren". Sro-eker stelde zijn gehoor op aantrekkelijke wijze voor het his torische probleem van de eensluidende aanspraken op werk ten bate van de slachtoffers van het nazibewind en af wenteling van rampen voor Nederland door de Zweedse graaf Bernadotte (de latere bemiddelaar in Palestina) en de masseur van Hlmmler, de Fin Kesten. In. verschillende publicaties door of in naam van deze figuren wordt door hen de eer opgeëist, Ne derland te hebben behoed voor alge mene deportatie naar Polen, het in het laatste oorlogsjaar uit de Duitse concentratiekampen vrij krijgen van 40.000 gevangenen, die naar Zweden werden gebracht, en andere individuele gevallen van werk ten bate van de slachtoffers der Duitsers. Spreker analyseerde de bewijsstuk ken, die ter zake nog te verkrijgen zijn en kwam ondanks het feit, dat vele van de getuigen niet meer leven en talloze documenten verloren zijn gegaan tot de conclusie, dat de oprechtheid van Kesten in deze aangelegenheden moet worden aan genomen, Spéker stond inmiddels uitvoerig stil bij het leven van Kesten en 'de psycho logische vraagstukken, die er rond zijn figuur en optreden liggen. Zijn huma nitaire werk verdraagt zich zeer wel met zijn positie van masseur van Hlmmler dus de man die Himmler ln staat bleef stellen zij beestachtigheden uit te voeren warmee- men Kesten ziet als „vooroorlogs displaced person", waar door hij een geestelijk cosmopolisme paarde aan de medische mentaliteit, waarin men hulp biedt aan lijdenden zonder aanzien des persoons. BINNENLAND Zaterdagmiddag werd ln de Konink lijke Schouwburg te 's-Gravenhage een gedenkteken onthuld voor de acteur Bob Oosthoek, die ln de bezettingstijd als illegaal strijder ls gevallen. De Nederlandse onderzeeboot Zwaard vis is gisteren voor de rivier de Clyde ln West-Schotland aangekomen. Men ver wacht dat de Zwaardvis vier weken ln de Schotse wateren zal blijven. Minister Stikker ls gistermiddag1 uit Parijs teruggekeerd, waar hij besprekingen voerde ln verband van de Organisatie der Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). Tot directeur van de vismijn te Schevlnlngen ls met Ingang van 1April a.s. benoemd de heer J. L. van Leeuwen, directeur van de gemeentelijke vismijn te Vllsslngen. De Oeteldonkse Carnavalsclub ,.De Kikvorsen" die tijdens de Jongste optocht een groot succes oogstte met haar num mer ..Het Brabants Orkest ln Oeteldonk" heeft uit Parijs eeD uitnodiging ontvan gen begin Mei met haar volksdansgroep daarheen te komen ter opluistering van de feesten ter gelegenheid van het 2000 Jarig bestaan der stad Parlls. In de loop van doze week zullen 120 uit Indonesische gerepatrieerde gezinnen in het voormalige kamp Vught worden ondergebracht. Dit ls een gedeelte der repatrianten die tot dusver ln het kamp Ohschot vertoefden. I De 68-jarige gehuwde A. Kuypers lult Hintham (onder de gemeente Rosma len) kreeg gisteren van een paard een trap tegen de bulk, aan de gevolgen waarvan hy overleden ls. In de kleine Wittenburgerstraat te Amsterdam-Oost ls een 66-jarlge werkman, die op een steiger voor een blinde zijmuur kalk stond af te bikken, naar beneden ge vallen. De man ls aan zijn verwondingen overleden. Naar de V.S. ls een gezelschap, be staande uit 9 vertegenwoordigers van boekdrukkeryen vertrokken, om ln het kader van de ECA een studiereis te on dernemen. Na afloop zullen zy- een rapport van hun bevindingen uitbrengen, dat ter beschik king vai^ de gehele Europese industrie zal worden gesteld, Johannes Kardinaal de Jong, Aarts bisschop van Utrecht, heeft zyn goedkeu ring gehecht aan een verzoek van katho lieke officieren der Nederlandse lucht macht om de Madonna der tenhemel opneming als patrones te mogen hebben BUITENLAND Vele zendelingen vertrekken uit China, daar het werken hen. naar zy mededelen, onder de communistische auto riteiten onmogeiyk wordt gemaakt. Ongeveer 45.000 mijnwerkers, de helft van alle mynwerkers ln de Noord-Franse steenkoolgebleden hebben Zaterdag gevolg gegeven aan èen oproep van het algemene vakverbond tot een staking van 24 uur Het verbond, dat onder communistische leiding staat, wil door deze staking pro testeren tegen de nlet-lnwilllglng van looneisen en tegen het feit, dat een mljn- schacht tc Bruay niet veilig is. De communistische burgemeester van Bologna, is er van beschuldigd tekort te zyn geschoten ln de uitoefening van zyn functie door een Weigering om maatrege len te nemen tegen gemeente-employe's, die ln Januari staakten uit protest tegen het bezoek van generaal Elsenhower aan Italië. Behalve gevangenisstraf of een boete kan hy worden veroordeeld tot ontheffing uit zyn functie. De Zweedse opperbevelhebber, luit.- gen. Ehrensvaerd, heeft de regering gead viseerd een gemotoriseerd infanterfebatal- Jon van 1800 man ter beschikking van de strijdkrachten der Verenigde Naties te stellen. De generaal verklaarde echter, dat het bataljon „niet te ver van huls", zoals b.v. ln Korea mocht worden Ingezet. Zes Noorse vissers kwamen om het leven doordat hun vaartuig Zaterdagavond werd geramd door een Noors vrachtschip ter hoogte van Haugesund. Slechts één- opvarende kon worden gered. Op een Zaterdag gehouden vergade ring van de paritaire commissie ls een aecoord bereikt ten aanzien van een loonsverhoging van vier procent, met In gang van 1 Februari, voor de Belgische metaal- en yzerlndustrle, staalconstructie bedrijven en zlnklndustrle. Naar officieel ls bekend gemaakt, ls tussen de Soviet-Unle en Perzlë een over eenkomst getekend betrekking hebbend ou de levering van 7000 ton tabak door Perzlë ln ruil voor de levering van 29.600 ton suiker door de Sovjet-Unie. - Een. naar men zegt dronken, Sovjet- russlsche officier heeft in Potsdam vier Duitsers doodgeschoten en een vijfde zwaar gewond, HIJ is door de Oost-Duitse politie gearresteerd. hoofdredacteur van ,Het Vrije Volk". Met slotwoorden van voorzitter Vor- rlnk werd het jubileumcongres van de P. v. d. A. gesloten. Prof. R. Kranenburg dankte ten slotte de voorzitter voor diens leiding. „Wij hebben ln goede kameraadschap een crisis overwonnen. Gij, voorzitter, hebt de verschillende stromingen in onze party weten te verenigen", aldus spr, Staande werd hierop tot besluit de Internationale gezongen. AGENT SCHOOT GEVLUCHTE ARRESTANT NEER. In de nacht van Zaterdag op Zondag ontstond op de Grote Looiersstraat te Maastricht een vechtparty tussen een surveillerende agent van politie en een negental aangesohoten jongelui. De agent arresteerde een van hen, doch deze wist met de hulp van zyn kamera den los te komen en te vluchten. Nadat de agent zich had weten te ontworste len, sommeerde hy de vluchteling te biyven staan, waaraan deze geen gevolg gaf, zodat de agent een waarschuwings schot loste. Dat hielp evenmin en de agent schoot toen op de vluchteling na herhaling van de sommatie om te biy- ven staan. De getroffene werd gewond ln de onderbuik en moest naar het zie kenhuis worden overgebracht Zyn toe stand is vry ernstig. LUITENANT-GENERAAL ALER VOOR DE RADIO. Luitenant-generaal I. A. Aler, Chef Luchtmachtstaf, zal morgenavond van 19.50 tot 20 uur voor de AVRO-micro- foon spreken over zyn bezoek aan de Nederlandse vliegers, die in de Ver. Sta ten een opleiding krygen. DOOR KOLENTREIN GEGREPEN. De 36-jarige houwer J. L. Packbier uit Heerlerheide, is in een steengang op de 636 nieter verdieping van staatsmyn „Hendrik" door een ontspoorde wagen van een passerende kolentrein gegrepen. Hy liep daarby zodanige verwondingen op, dat hy tydens het vervoer naar de schacht is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zeven kin deren. Zonder de erkenning dat Bernadotte hoe voortreffelijk werk hij ook in en na de oorlog mag hebben gedaan, ten aanzien van de besproken gebeurtenis sen meei voor zich opeiste dan hij ge rechtigd was. kan men niet tot de ge rechtvaardigde erkenning komen van de verdiensten van Kesten. De synthetische mythe geweven rond de figuur van Bernadotte kan volgens spreker historisch geen stand houden tegen een gedegen onderzoek. Spreker noemde overigens niet de mo- gelijkheid van een toevallige parallel- lopende activiteit van beide figuren met hetzelfde resultaat, van welke activiteit alleen voor Kesten voldoen de bewijsstukken te vinden zyn. CHRISTENDOM EN WESTERSE CULTUUR. De Christen Studenten Raad had gisteren als eerste programmapunt van de dag een byeenkomst belegd in de Zuiderkerk aan de Lammenschanswe* Als gezegd woonde ook een Koninklijk reuniste deze byeenkomst by. Na een inleidend woord van de prae- ses van de Chr, Stud. Raad, de heer H. van Nieukerken, en het fiineen v°n „Grote God wij loven U" spraken ach tereenvolgens dr L G. Kortenho sc voorzitter van de Tweede Kamer, en prof. dr J. M. J. Schepper over de vraag of het de taak van het Christendom kan zyn de West-Europese cultuur te redden. Dr Kortenhorst- vroeg zich af, of het Christendom zou kunnen blyven voortbestaan by een verloren gaan van de Westeuropcse cultuur. Spre ker zag het Christendom niet als een menselijke, maar een Goddelijke in stelling, welke niet gebonden is aan tijd, plaats en omstandigheden. Het komt er echter op aan of het Chris tendom de bedreigde cultuur van het Avondland belangrijk genoeg acht om er de reddende hand naar uit te ste ken. Volgens spreker was daar alle reden toe, zowel ter redding van die cultuur als uit de aard van het Chris tendom. Wanneer wy in het Christendom als cultuurverschynsel van het Westen door dringen, dan biykt dat de Westerse geest is doordrenkt van de school van het Griekse denken en talryke invloeden heeft ondergaan van de Romeinse cul tuur. De vraag is thans, of een derge- ïyke culturele beïnvloeding ook van Europa zou kunnen uitgaan, en of Azië in staat is op het terrein van de Gods dienst en de zedeiyke en maatschappe lijke normen de taak van het Westen over te nemen. Spreker concludeerde dat de Westerse cultuur gered kan wor den, indien het Westen eerst zichzelf geneest, niet tracht te heersen doch te dienen en zoekt naar wat bindt en niet naar wat scheidt. Waar beter dan in Leiden kan dat worden gezegd, waar zich een Universitaire gemeenschap be vindt, welke juist naar een dergelijke menseiyke samenwerking zoekt? Na orgelspel van de heer P. Ulterlin- den was het woord aan prof. dr Schep per, die op de vele vormen van Chris tendom wees. Een van de waardevolste elementen van de Westerse cultuur is de centrale plaats, die gegeven wordt aan de persooniyke vryheid. Een ty pisch Christelijke instelling ook, maar toch mag men op grond daarvan niet deze cultuur en deze godsdienst gelijk schakelen. Wy moeten bereid zijn, on- afhankeiyk van deze cultuur ons als natie onder de critlek van God te stel len en de diepe zin van het Kruis ln ons leven te aanvaarden. Zolang wij als dragers van de Wes terse cultuur voortgaan met het ver werpen van Gods "Woord en denken in staat te zijn bulten het licht der openbaring sociale rechtvaardigheid te scheppen en de wereldvrede te bren gen, zo lang zullen waarheid, gerech tigheid en vrede als Gods gaven aan de mensheid worden onthouden en kan dus ook van redding der Euro pese cultuur geen sprake zijn. En die redding is de taak van allen die de geestelijke vrijheid erkennen. De byeenkomst werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. GENEESMIDDEL KAN CONCUR REREN MET HET MES. In de Doelen aan het Rapenburg werd een gemeenschappeiyke lunch geser veerd waarna het studium generale in de Stadsgehoorzaal gegeven werd door prof. dr S, E. de Jongh. Dit college was gewyd aan de problemen rond het ri sico van het geneesmiddel. Spreker sohetste ln het kort de in stelling van de leek tegenover het ge neesmiddel. Uitersten van die Instelling moeten geacht worden de mensen, die een blind vertrouwen in het geneesmid del als zodanig hebben, vaak geheel on- afhankeiyk van de juiste toepassing en üoseerlng, en anderzyds de mensen die er een intuïtief wantrouwen tegen koes teren, zelfs wanneer het geneesmiddel door medici wordt voorgeschreven. Van oudsher heeft de arts de leuze in ere gehouden „vooral niet sohaden". Deze leuze stamt echter uit de tijd, dat de pharmaceutische middelen zich in hoofdzaak beperkten tot het bestrijden van de symptomen en niet het genezen, het wegnemen van de oorzaak van kwa len bewerkten. In de laatste decennia is echter de kennis omtrent therapeutische geneesmiddelen zeer sterk toegenomen. Van vele nieuwere geneesmiddelen Is nog niet bekend of zy mogeiykerwljs schadelyke byverschynselen kunnen verwekken naast hun geneeskrachtige werkjng, en van andere middelen zijn al dergelijke schadelyke by verschijnse len komen vast te staan. Nu de therapeutische kracht van het geneesmiddel echter zo sterk is toegenomen is er aanleiding om het aloude „vooral niet schaden" te ver anderen in een instelling van de arts, waarin hij de heilzame werking der geneesmiddelen afweegt tegen de risi co's en nadelen van andere aard. Het geneesmiddel is in waarde gestegen en kan nu concurreren met het mes van de chirurg, zodat- er ook geen zwaardere eisen aan mogen worden gesteld dan aan het mes. Wordt ook door de chirurg niet erkend dat er „gevaarlijke" en nietgevaarlljke ope raties bestaan? De aanvaarding van dit chirurgisch risico moet ook bij de toepassing van het geneesmiddel wor den overgenomen. Na het studium generale bezichtigden vele deelnemers aan de diesviering nog het nieuwe Prytaneum, waar voorts dö thee werd genuttigd. Koningin Juliana begaf zich direct na het studium generale naar de woning van een studievriendin in de Sleutel stad. waar zij nog geruime tyd met enige jaargenoten verbleef. De by eenkomsten van Zaterdag e» Zondag werden voor een groot deel bij gewoond door de president-curator en de rector-magnificus van de Universi teit, benevens door burgemeester Van Kinschot.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2