DEKEN- EN STOFFENWEVERS Schokkende ramp te Vlaardingen gevolg van rookontwikkeling Verbonden legers trekken Intsjon binnen Brandweerauto reed in brandende vuurzee Het „Titoisme" wint terrein in Italië Snel toenemende onrust in de communistische partij CYCLEMASTER WEERBERICHT 89ste Jaargang ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 1 00 No. 27225. BURGEMEESTER HEUSDEN: „HET ERGSTE DAT IK OOIT HEB MEEGEMAAKT!" De namen van de gisteren by de ramp te Viaardingen verongelukte brand weerlieden zijn: H. Westdijk (geb. 1928, ongehuwd, timmerman)P. v. Delft (geb. 1911, gehuwd en een kind, electriciën)P. Waterburg (ongehuwd geb. 1927, tim merman)M. H. Kok (gehuwd, geb. 1920, een kind); A. H. Maat (onge huwd, geb. 1923, metselaar). Zwaar gewond werd de schilder J. P. Baars en licht gewond A. Groeneboom, d? chauffeur van de auto en A. Ver meulen uit Rotterdam, die meegegaan was om te helpen. Alle overige slacht offers zijn afkomstig uit Viaardingen. De omgekomenen zijn naar de Vlaar- dingsc brandweerkazerne overge bracht. waar een Chapelle Ardente is ingericht. Dinsdagochtend zullen zij van deze kazerne uit worden begraven. Naar de burgemeester van Viaardin gen. mr Heusden heeft medegedeeld, hebben slechts 3 personen de ramp zien gebeuren, n.l. de Commandant van de Brandweer, de Commissaris van Politie en de burgemeester zelf. Zij waren ter plaatse, nadat pl.m. halftwaalf groot alarm was gemaakt, dat het dok van Figee in brand stond. Mede bevonden zioh op het terrein twee subsituut-offi cieren van Justitie uit Rotterdam, die ter plaatse waren in verband met de brand, die in de vroege ochtenduren in deze omgeving had gewoed. Toen de burgemeester op het terrein van de ramp kwam was de brandweer hier al In actie. Een belangrijke oppervlakte olie op het water aan de Westzijde van de WlHielrrünahaven stond In brand. De oorzaak Is vermoedelijk geweest het electrisch lassen op een werkschip, dat naast het bovengenoemde dok ge legen was. De aanwezigheid van een zo grote hoeveelheid olie op het water is een gevolg van de voortgaande ver vuiling van het havenwater, doordat vele schippers, ondanks de bestaande bepalingen afgewerkte olie in het water lozen. De situatie was aldus: bij de machine fabriek Cremer stond een sleepboot in brand. Daar er gevaar dreigde voor een ketelontploffing, is de brandende sleep boot weggehaald en aan de kant gezet. Tegelijkertijd gingen stralen van de Vlaardingse brandweer in de bran dende sleepboot. Op dat ogenblik was er ter plaatse een grote rookontwik keling. De Commandant van de Brandweer had opdracht gegeven nog een brandweerwagen door de rook heen te sturen en zich naar het dok te begeven. De Commandant heeft de bestuurder gewaarschuwd te wachten tot er uitzicht was. Op een gegeven moment is de wagen in de rook ver dwenen en pardoes te water gereden, waarvan de oppervlakte als een ware vuurzee brandde. De brandweer heeft toen al haar stra len gericht op de plek waar de wa gen verdwenen was. teneinde op deze wijze te trachten de mensen alsnog gelegenheid te geven uit het vuur te ontsnappen. De man, die naast de chauffeur geze ten was. de heer Baars, heeft een duik genomen en kon uit het water komen. Een broer van het slachtoffer Maat heeft kans gezien een ander -door hand reiking op de wal te krijgen. De burge meester verzekerde, dat het brandweer personeel met grote plichtsbetrachting en volkomen rustig zijn werk gedaan heeft Hij zeide dat dit wel het ergste was dat hij ooit had meegemaakt. De wagen, waarmede dit tragisch on geluk gebeurd is, was een z.g. bellenwa Dit luik stond open. doch de inzitten den hebben geen kans meer gezien er uit te komen. Van gemeentewege zal, voor zover daarop door de nabestaanden prijs wordt gesteld, de begrafenis der slacht offers worden verzorgd In de brand weerkazerne is een rouwkamer ingericht en de stoffelijke overschotten van de vijf slachtoffers zullen daar worden opgebaard. De Rotterdamse brandweer heeft ter assistentie een brandweerboot met schuimblusser en een wagen gezon den en ook de Schledamse brandweer was ter plaatse aanwezig. De waarnemend Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland mr E. J. M. H. Bolsius heeft in verband met het tra gische ongeval te Viaardingen aan de burgemeester van deze gemeente het volgende telegram gezonden: „Betuig mijn grote deelneming met de zware slag, die uw gemeente heeft getroffen en neem met leedwezen deel in het verlies, dat ae nagelaten betrekkingen van de slachtoffers treft Stel mij voor Maandag van mijn medeleven te doen blijken". De brand zelf is inmiddels door de gen met een rolluik aan de achterzijde, brandweren na veel moeite geblust. (Ingez. Med.-adv.) heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek: VESTESTRAAT 1 E. Dc Minister van Oorlog en Marine mr H. L. s'Jacob, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Den Hel der. waarbij om. het daar gesta- tionneerde wachtschip Neptunus het Koninklijk Instituut voor de Marine en de havenwerken van de nieuwe marinebasis bezichtigd wer den. Dc officieren van het wachtschip ..Neptunus" worden aan minister s'Jacob voorgesteld. V.S. WILLEN HELPEN BIJ STILLE-OCEAAN VERDRAG De Amerikaanse onder-minister voor buitenlandse zaken Dean Wusk ver klaarde op een bijeenkomst te Phila delphia van de Amerikaanse „Vereni ging voor de buitenlandse politiek" dat de Verenigde Staten van „medele vende belangstelling" in een verdrag voor het gebied van de Stille Oceaan zullen getuigen, Indien de betrokken landen van mening zijn, dat zy op deze wijze tot nauwere samenwerking zullen komen. „De Verenigde Staten kunnen slechts helpen, indien hun hulp wordt gevraagd. Wij wensen geen onwelkome gasten te zijn", zeide hy. PLEBISCIET VOORGESTELD. Over de kwestie-Kasjmir. Engeland en de Verenigde Staten zul len volgende week in de Veiligheidsraad gezamenlyk een resolutie indienen, die ten doel heeft het geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir op te lossen. Het Brits-Amerikaanse plan zou voor zien in een plebisciet onder toezicht van de V. N. GROTEWOHL KONDIGT VERSCHERPTE STAATSCONTROLE AAN. De Oost-Duitse premier Grotewohl heeft in een toespraak tot de staats controle-commissie medegedeeld, dat de staatscontróle in alle fasen van het politieke, economische en culturele le ven in Oost-Duitsland zal worden ver scherpt, „omdat de anti-communistische saboteurs kunnen worden opgespoord". TWENTSE BANK KEERT 8 DIVIDEND UIT. De directie van de Twentse Bank stelt voor over het jaar 1951 een dividend uit te keren van 8 (v. J. 7% Boven: tijdens de blussingswerk- zaamheden bij de ramp te Viaar dingen. Onder: De brandweerauto wordt uit het water gehaald. (Van onze Romeinse correspondent) Het viel ons niet moeiiyk profeet te zijn. toen wy zeiden dat het voorbeeld van de twee Kamerleden Magnani en Cucchi stellig navolging zou vinden. De twee „rebellen" zijn thans bezig met het samenstellen van een partij programma voor een nationale com munistische party en men kan ver wachten, dat zij zich binnenkort door middel van de pers tot hel volk zullen richten. En zeker zullen zy in de eer ste plaats een beroep doen tot de oud- partisanen, in wier gelederen zü zulk een vooraanstaande plaats innemen. In hun streek, „rode Emilia", heeft in 1944/1045 de partisanenstryd groter betekenis gehad dan in enig ander deel van Italië. En het kan niet worden ge- j loochend. dat ten minste 70 procent van die parbisanen zich „communisten" noe men. Terwijl dr Magnani in Joegoslavië I tegen Duitsers en fascisten streed, was Oucchd de aanvoerder der partisanen in de streek van Bologne. Hiun aanhang in die leringen is dus bijzonder groot en reeds zyn de muren van sommige ste den (Correggio in de eerste plaats) be dekt met opsohriften: Val-do fd.l. Mag nani), Cuechi wy staan achter jullie." Zelfs te Rome begint men dergelijke opschriften te zien. Enige dagen geleden deelde de ere voorzitter van de nationale bond van oud-partisanen voor de provincie Reg- gio, advocaat Pellizzi aan het bestuur van die bond mede, dat hy niet lan ger lid wenste te zijn van een vereni ging van ood-stryders, die een man als Cucchi (gouden medaille voor be toonde dapperheid) heeft uitgestoten en daarmede heeft bewezen, niet een bond van oud-partlsanen te zijn, doch een onderdeel van de communistische partij. Pellizzi was de eerste prefect (wij zou den zeggen- Commissaris van de Ko ningin) der provincie Reggio na de be vrijding En kort daarna kwam het be richt dat ook dr Riccardo Oocconi in die zelfde tijd vice-prefect der provincie en in 1944 aanvoerder juist van de com munistische vryscbaren in de centrale Apenynen, zyn lidmaafschapskaart van de communistische partij heeft terugge zonden. In de begeleidende brief zeide hü het standpunt van Magnani en Cuc chi als het enige juiste voor een Itali aanse communist te beschouwen en voegde daaraan toe: De ervaring der laatste dagen leert mij dat het ?een zin heeft over dit onderwerp een discussie te voeren in de party, wyl men daar eeen politieke en democratische discus sies kent. doch alleen maar bedreigin gen". Ook Cocconi. leraar aan de han delsschool te Reggio, is in die stad ge boren en even oud als Magnani. De beweging grijpt intussen steeds verder om zich heen en vooral in intel lectuele kringen waar men nog gewend is ..om met het eigen hoofd te denken", zoals een Italiaanse uitdrukking luidt. Enkele der „paradepaarden" van de partij worden van Titoïsme" verdacht. Te Florence, het „Athene" van Italië, maar tegelytoertyd een zeer ldnks-geori- enteerde stad (Florenoe heeft evenals Bologna en Venetië een communistische burgemeester), hebben verscheidene in tellectuelen hun lidmaatschap voor 1951 niet vernieuwd. De meest vooraanstaan de communistische intellectueel in Tos cane is wellicht professor Bianchi Ban- dinelli, in Nederland welbekend, daar hy jarenlang docent is geweest aan de uni versiteit. Groningen. Bianchi Bandinelll. een vermaard archeoloog en kunsthisto ricus doch ook een der rykste groot grondbezitters van Toscane, begint plot seling verdacht te worden, omdat hy enkele weken geleden heeft geschreven: „Het is beter het. communisme zich te zien verwezenlijken in eigen huis door de ac:ie der politieke partijen, dan dat het ons wordt opgedrongen op de punt der bajonetten door een overwinnend leger". Dit klinkt tjians, na het gebeurde te Reggio. als een bewy's voor een men taliteit die niet zo heel ver verwyderd is van die der .Titoïsten", die immers het communisme in Italië willen zien zegevieren door een revolutie, maar zich willen verzetten tegen elke invasie door vreemde legerscharen, ook al zou het gaan om de Russische „bevryders". Bianchi Bandinelll is plotseling een persoon geworden, die door het party- bestuur wordt gecontroleerd. Hy is al lerminst de enige. De dichters Saba en Guasimodo een jaar geleden kop stukken in de intellectuele kringen der communistische partij, worden van kettery bschuldigd. De hele staf van het door de partij opgerichte cultu rele weekblad ..Omnibus" geldt als ..verdacht" en zo gaat het voort. Men heeft dus tegeiykertijd twee bewegingen. Enerzijds is het party- bestuur uiterst crltisch geworden, ver wijdert zekere intellectuelen, die niet in ieder opzicht betrouwbare aanhan gers zijn van de doctrine, zoals die wordt geleerd door de Kominform uit de gelederen der party. Anderzijds trekken zich bepaalde personen uit eigen beweging terug. Tot de eerste OOST-DUITSLAND HOUDT VOL. De voorzitter van de Oost-Duitse Volkskamer, Dieckmann, heeft een brief gezonden aan de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, Hermann Ehlers, waarin hy voorstelt, dat vertegenwoor digers van het West- en Oost-Duits parlement aangewezen zullen worden om het Oost-Duitse voorstel tot bespre kingen over de hereniging van Duits land te bespreken. De West-Duitse Bondsdag zal ge noemde kwestie de volgende week be handelen. (Ingcz. Med.-adv.) de onder de Ilijwiclmotoren. CARRIERHUIS GEBR. HUISMAN. Showroom. Hogewoerd 66, Tel. 22962, ANTI-COMMUNISTISCHE MAATREGELEN EN DE V.S. i VERDER TOEGEPAST Een federale grote jury heeft het „vredesvoor lichtingscentrum" te New York City in staat van beschuldiging gesteld, omdat het de wet heeft ge schonden waarin is bepaald dat per sonen of organisaties, die in de Ver enigde Staten optreden voor een bui tenlandse opdrachtgever, verplicht zyn zich by het Amerikaanse ministerie van justitie te doen in 6chryven. De organisatie en vijtf van haar bestuurs leden zullen worden vervolgd. De maxi mum-straf, die kan worden opgelegd, is vjj'f jaar gevangenisstraf en beta ling van tien duizend dollar boete. Het „vredesvoorlichtlngscentrum" te New York vormt de voornaamste dryf- kracht achter de door de communisten gesteunde beweging voor een „vr©des- petitie" TSJECHOSLOWAAKSE REGERING! AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN BIJ PRAAG. De Tsjeohoslowaakse regering heeft verklaard, dat twee Amerikaanse straal vliegtuigen Donderdagmiddag „by klaar lichte dag boven een vliegveld nabtf Praag vlogen" en heeft daarvoor een protest tot Washington gericht. De nota besluit: „Het Tsjeohoslo waakse ministerie van Buitenlandse Za ken protesteert zeer krachtig tegen deze nieuwe schendingen van Tsjechoslowaaks grondgebied en waarschuwt de Ameri kaanse ambassade met klem, dat de volledige verantwoordeiykheid voor de schendingen alsmede de gevolgen, welke kunnen voortkomen uit de vluchten van Amerikaanse vliegtuigen, uitsluitend be rust by de regering der V. S.". HAVENARBEIDERS IN ENGELAND STAKEN. Tengevolge van de arrestatie van ze ven havenarbeiders te Londen als ver dacht van samenzwering tot het aan zetten tot een wilde staking later zyn zy op borgstelling in vryheid gesteld hebben de Londense havenarbeiders het werk neergelegd. Te Londen, Liverpool en Manchester staken thans 17.000 ar beiders. Het ((communistische) „Internatio nale bureau van vakverenigingen van zeelieden en havenarbeiders" heeft de stakende Britse havenarbeiders „volle dige solidariteit" toegezegd „opdat zy de overwinning kunnen behalen". Of dit de stakers niet iets zal zeggen? groep behoren vele zuivere intellectu elen, terwijl wy Ln de tweede vooral oud-partisanen vinden met universi taire opleiding. En meestal met grote aanhang onder de arbeiders. Het lykt ons toe, dat de beide groepen op de duur elkaar moeten vinden en dat z-U de kern zullen vormen van de natio nale communistische party, wier op richting een kwestie van weken is. Eerste patrouilles in Seoel Eenheden van de „groep-Scott" der verbonden legers zyn de havenplaats Intsjon binnengetrokken, terwyl een vloot onder leiding van de Missouri, die van de Oostkust uit Korea is om gevaren, de opmars dekt. Andere groepen bereikten de Han, die langs Seoel loopt, na drie tot zes kilo meter langs het gehele Westelijke front te zyn gevorderd Amerikaanse infanteriepatrouilles zyn, gevolgd door Britse en Amerikaanse tanks, Jongdongpo. de industriële voor stad van Seoel ten Zuiden van de Han, binnengerukt. Hierdoor ligt het centrum van Seoel onder het bereik van tank- geschut. De Noordeiyke achterhoede heeft haar verdedigingsstelllngen ten Zuiden van Seoel pry'sgegeven. Een Zuid-Koreaanse patrouille is Seoel zelfs binnengerukt. De verbonden legers hebben de weg Seoel—Intsjon afgesneden. Een woordvoerder van het tiende Amerikaanse legercorps heeft verklaard, dat de tegenstand van de Noordelyke troepen op het centrale front plotseling krachtiger is geworden. Er was bijna geen terreinwinst gemaakt op dit vUftlg km brede front. Het gebied is hier berg achtig. Er ligt thans een laag sneeuw vaii twaalf cm. Directeur: 3. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Hoofdredactie* B W Menkhorst en J. Brouwer f5,15 per kwartaal, f0.40 per week Witte Singel I. Lelden - Giro no. 67055 LEIDSCH DAGBLAD Zetten op het politieke schaakbord Over het algemeen is er slechts wei nig verandering in de positie op het politieke schaakbord. Moskou heeft ge antwoord op de jongste antwoord-nota der Westelijken inzake het verzoek van de sovjets om een vlermogendheden- conferentie te beleggen. Zoals gewoon lijk was dit antwoord weer voor het grootste deel in een propaganda-sty 1 gesteld, doch men kan er de consequen tie uit trekken, dat Moskou althans niet geheel afzydig staat tegen het plan der Westelijken om, wanneer het tot een dergelijke conferentie komt, meer wrijf punten aan te raken dan alleen het Duitse vraagstuk. Zoals gewoonlijk, toont Parys zich het meest voldaan en zou men daar het liefst maar direct een bijeenkomst der plaatsvervangers der ministers van bui tenlandse zaken wensen, om een agenda op te stellen, ook al is er momenteel nog geen overeenkomst. Zo snel willen echter noch Londen noch Washington handelen en zy hebben geiyk. Men kan met Moskou niet voorzichtig genoeg te werk gaan! Er zal dientengevolge een voortzetting der nota-wisseling plaats hebben, waarover de Westelijken intus sen reeds in bespreking zijn. De mogeiykheid der Duitse herbewa pening schynt Moskou zo dwars te zit ten dat, om dit af te wenden, grote con cessies niet tot de onmogelykheden be horen. Men kan dat ook al enigszins af leiden uit de hernieuwde actie van de Oost-Duitse regering van Grotewohl om tot een bespreking te geraken met Bonn. Adenauer heeft het aanbod van Grote wohl vierkant afgewezen, maar de laat ste heeft het nu over de boeg geworpen 7an contact tussen de beide parlemen ten in West- en Oost-Duitsland. Niet Adenauer, doch het bondsparlement te Bonn zal nu het antwoord moeten ge ien. Gezien de volslagen afwyzing door Schumacher, behoeft men echter inzake de uitslag niet twijfelachtig te staan, ook al is "in Adenauer's partij enige aar zeling merkbaar. Achter Grotewohl staat evenwel Mos kou of moeten we zeggen: Grotewohl voltrok slechts de wil van zyn meester? In ieder geval blykt uit een en ander wei overduideiyk, hoezeer het Moskou ernst is met zyn pogingen om de her bewapening van West-Duitsland af te wenden, hoewel het weet, dat daartoe offers zullen moeten worden gebracht - In algemene zin gesproken zou het waarschijnlijk ook het Westen niet on aangenaam zyn, wanneer 'n Duitse her bewapening zou kunnen worden voorko men, want men biyfit altyd nog huive rig in Duitsland weer een „Wehrmacht" te doen herryzen. Speciaal Frankrijk overwint nog steeds met de grootste moeite zijn afkeer, omdat het de vrees voor een herleving van een militair Duitsland niet ter zyde kan stellen. Slechts kiezend uit twee kwaden, kan Parjjs accoord gaan met een opneming van West-Duitsland in de legermacht van het Noordatlantisch pact, waarbij dit feit dan het minste is, terwyl de vrees voor een sovjet-agressie de groot ste wordt geoordeeld! Door dit laatste gaat de herbewape ning van het Westen intussen in ver sneld tempo voort. Met volledige steun van de Verenigde Staten of moeten we zelfs zeggen: onder drang van Washing ton? Het is overigens merkwaardig, hoe zeer Eisenhower's rondreis al meer heeft uitgewerkt dan alle besprekingen voor deze tournooi. Eisenhower heeft overal vertrouwen weten te wekken en hij heeft het spel gewonnen. Alle landen, die deelnemen aan het Noordatlantisch pact, hebben hun volledige medewer king toegezegd, alle kosten ten spyt, hoewel deze de diverse landen voor de grootst mogelijke offers stellen. Merk waardig is evenwel, dat Eisenhower juist ten aanzien van de Duitse deelneming niet één, maar meerdere slagen om de arm heeft gehouden! Intussen mag men wel concluderen, dat het Bonn niet meer. zo gemakkelijk zal vallen om rondom de deelneming aan de Westerse bewapening het spel van overvragen te spelen! Uit diverse kleinigheden blijkt wel, dat het met de herbewapening van West-Europa bittere ernst is. Een daar van is ongetwyfeld de mededeling, dat aan Amerika vliegtuig-bases zyn toege staan in Marokko! Zulks onder toevoe- I Sri?, dat ook vliegtuigen voor atoom bommen daar terecht kunnen. Hoewel het niet met zoveel woorden w°rdt gezegd, mag men meer en meer aannemen, dat Churchill het weer eens j rij het rechte einde had, toen hy in het j laatste kwartaal van het vorig jaar nog.| eens duidelyk verklaarde, dat wy de vrede alleen te danken hebben aan het ielf. dat Amerika inzake de atoombom nog verreweg de overhand heeft. Dit aanvaardend, treft juist die simpele me dedeling inzake Marokko te dieper! .Laat ons echter hopen, dat de toepas sing van deze bases in de practyk niet nodig zal zyn Minister Van Schaik sprak met R.K. ministers De heer Van Schaik heeft gistermid dag een bespreking gevoerd met de KK ministers uit het demissionaire kabinet. Rustig weer B'lt. verwacht tot morgenavond: hl het Oosten van het land over het liitmeen vee' bewolking met plaatse- h4' e£12e lichtc recen. elders wisselende In en overwegend droos weer. en ifi nacht en ochtend Dlaatseliik mist iet* en daar nachtvorst. Overdag re temperaturen dan vandaag, tot matige wind uit Oostelijke tuiden. (Opgemaakt te 10 uur). 11 FEBRUARI. Zon op: 8 05 uur; onder: 17.45 uur. Maan op: 9.39 uur. 1851°uurt0r t0 Katwyk 6"40 en (12/2 te 7.11 en 19.24 uur). nummer bestaat uit tien pagina's.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1