STEGEMANi Troelsfra als dichter en als mens Leldse studenten spelen een verrassende „Knickerbocker Holiday" Ned. Natuurhistorische Ver. afd. Leiden Men sou dit stuk door stad en land wensen! geb o u w amsterdam tentoonstelling 9-18 februari! ^écfiiés Grote belangstelling voor Vebo -Paasveetentoonstelling Met een enkel woord DONDERDAG 8 FEBRUARI Lezing voor Instituut voor Arbeidersontwikkeling De heer F. Rippen. lid van de Ge meenteraad van Noordwilk. sprak gis teravond in het Federatiehuis over bovengenoemd onderwerp voor de plaatselilke afdeling van het I. v. A. O. Men kan. aldus de heer Rippen. de figuur Troelstra niet voldoende beoor delen. indien men Troelstra's eieren ge schriften niet kent of indien men er niet. mee bekpnd is. wat anderen over hem geschreven hebben. Wat betreft de geschriften van Troelstra zelf. is spr. telkens weer getroffen door de glasheldere stiil van ziin werk en te vens door de ruiterliikheid. waarmee hii eieen fouten erkent. In het bijzonder stond de heer Rip pen stil bii de betekenis van Troelstra als dichter, immers, lang voor hii een nationale en internationale figuur was geworden, had hij naam gemaakt als Pleter Jelles. de Friese dichter. Hii was vooral volksdichter nog steeds worden in Friesland een 30-i niet-socialistische liederen van Troel stra gezongen. Sommige gedichten daar van maakte Troelstra toen hii 15 iaar was. Ofschoon niet rechtstreeks, was Troelstra toch van proletarische af komst. Ziin grootvader was scheeps- timmerknecht in Lemmer. Spr. schetste daarna de conflicten tussen Troelstra en diens vader, een man. die in liberale kringen een voor aanstaande rol vervulde. Vooral, als Troelstra tot de socialistische beweging toetreedt en met succes arbeiders voor de rechtbank verdedigt, wordt de ver wildering nog groter. ..Ik moet, het is miin roeping" zezt Troelstra tot ziin vader, In 1894 richt hii met 11 anderen de S.D.AP. op en reeds in 1897 wordt hij bij de Tweede Kamerverkiezingen in drie districten (Leeuwarden, Tietjerk- steradeel en Winschoten) gekozen. Vriend en tegenstander stonden ver baasd; zoiets was nog nimmer voorge komen'. Uitvoerie besprak de heer Rippen de moeilijkheden, die Tr. in ziin partij on dervond van mannen als Domela Nieu- wenhuis en anderen, die de anarchisti sche richting uit wilden; hoe dit later leidde tot splitsing der partii, toen de tegenstellingen tussen marxisten en re visionisten zich toespitsten. Troelstra was ook een ziener. Reeds in 1902 verdedigde hii de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs en in 1925 wees hij erop. dat de vakbe weging zich niet kan bepalen tot uit sluitend vakactie. Hij liet zich echter meermalen beïn vloeden door bepaalde stemmingen on der groepen van arbeiders en mede daardoor kon hii komen tot de ..ver gissing" van 1918. een fout die hii nim mer te boven is gekomen. De hartstochtelijke begroeting door ziin aanhangers, hem ten deel gevallen op het befaamde congres in Rotterdam in November 1918, bewees de grote ge hechtheid aan de leider. Troelstra was nimmer lid geweest van de moderne vakbeweging, niette min werden de vacantle- en studie- oorden van het N.V.V.. opgericht ir Beekbergen en Egmond-aan-Zee naar hem genoemd, om de grote achting en waardering tot uiting te brengen, die men hem toedroeg. In 1925 nam Troelstra afscheid van het politieke leven op een congres in de Haagse Dierentuin. Velen hebben daar eetuigd van hun dank aan deze grote figuur, die alles opofferde om zijn ideaal te dienen en en die steeds op de bres stond voor de verdrukten. Hiermee besloot de heer Rippen zijn boeiend betoog. Tuinders vragen acht millioen toeslag De minister van Landbouw heeft een verzoek ontvangen om de koude- grondtuinders, die in 1950 grote strop pen leden, met bijna acht millioen gulden toeslag te hulp te komen. Dit verzoek is gedaan door de Stichting voor de Landbouw. Door de afzetmoeilijkheden. speciaal in de exportseotor, is het gemiddelde prijspeil van de meeste producten van de koude grond in 1950 zeer laag ge weest, Door het stellen van minimum prijzen op de veilingen voor de voor naamste producten is getracht een bo dem in de markt te leggen. Hiert-oe wer den minimumprij zenfondsen gesticht die echter ditmaal van betrekkelijk ge ringe invloed op een rendabele teelt waren. De minimumprijzen, noch de vergoedingen bij ..doordraaien" hebben dn vele gevallen de kostprijzen der tuin ders op de koude gronden ook maar bij benadering, doorgaans zelfs nog niet tot de helft, bereikt. Gevraagd is nu om de door ong-unst van de markt getroffen telers zodanige (toeslagen te geven, dat zij boven de mi nimumprijzen en boven de uitbetaalde vergoedingen bij doordraaien in totaal 75% der gemiddelde kostprijzen over 1950 zullen hebben ontvangen. U.N.A.C. SCHENKT VIJF CRÈCHES VOOR ISRAEL. Maandag a.$. zal te Franeker in de oude studentensociëteit „De bocht fen gune" een gift van de Unac aan de O.SE. worden overgedragen. Deze gift bestaat uit een tweetal complete crèches voor Israël en de inrichting voor nog drie andere crèches. Vermoedelijk zal de overdracht ge schieden door de voorzitter van het Nederlands Unac-comité, prof. mr R Kranenburg. AARDGAS, BRANDSTOFFEN- VOORZIENING EN BEDRIJFSLEVEN Op vragen van het Eerste Kamerlid Vixseboxse (C.H.) met betrekking tot de brandstoffenvoorziening van het Ne derlandse bedrijfsleven heeft de heer Van den Brink, Minister van Ec. Zaken schriftelijk o.a. geantwoord, dat hij van mening is, dat de brandstoffen- voorziening van ons land steeds zoveel mogelijk dient te worden bevorderd en dat er daarbij naar moet worden ge streefd een zo groot mogelijk gebruik van producten van eigen bodem te ma ken. Hij heeft de overtuiging, dat de Ne derlandse Aardolie Maatschappij dili gent is bij het onderzoek naar de aan wezigheid van aardgas in de Nederland se bodem en daarbij gebruik maakt van de meest moderne middelen. Het onderzoek naar de aanwezigheid van aardgas is nog niet voltooid. De minister is van mening dat de import van meer gas uit Duitsland als een welkome aanvulling van de voor onze industriële productie nodige ener gie moet worden beschouwd. Hij over weegt dan ook. op welke wijze dit gas dienstbaar kan worden gemaakt aan de industriële behoeften in het Oosten des lands, mede in verband met de even tuele mogelijkheden van het in Neder land te winnen aardgas. GEZAMENLIJKE EXPORTACTIE METAALFABRIEKEN. (Speciale berichtgeving). 200 Nederlandse kleine metaalfabrie- ken, verenigd in de coöperatieve „klein- metaal" hebben, naar wij vernemen, be sloten een gezamenlijke exportcampagne te gaan ondernemen. Onder het motto „Holland-metaal" zullen de meest variabele metaalproduc ten aan het buitenland aangeboden worden, ook in landen, die door de indi viduele bedrijven niet kunnen worden bereikt wegens de hoge acquis!tiekosten. K.N.I.L. MILITAIREN BIJ KON. LANDMACHT. De Staatssecretaris van Oorlog en de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen heeft bepaald, dat alle op 24 Juli 1950 tot het Kon. Ned. Ind Leger behorende militairen die op deze da tum nog niet een van de bestemmingen, genoemd ln art. 32 van de, .regeling betreffende de onder Nederlands bevel staande landstrijdkrachten in Indone sië na de souvereiniteitsoverdracht" hebben gevolgd, met uitzondering van degenen die buiten Indonesië verblij ven en bestemd zijn af te vloeien in het werelddeel, waar zij zich op de ge- normde datum bevinden, met Ingang van deze datum tijdelijk dienst zullen verrichten bij de Kon. Landmacht. De muzikale comedie „Knickerbocker Holiday" door de Toneelclub van vrou welijke studenten en het Leids Studententoneel gespeeld in het kader der Diës- vicring waarvan gisteravond in een stampvolle en enthousiast gestemde Schouwburg de première ging is in elk opzicht een vondst! Een frappante en hoogst originele vondst! De bekende Amerikaanse toneelschrijver Maxwell Anderson en de minstens even bekende Kurt Weill componist o.a. van de „Dreigroschenoper" en „Der Ja-sager" houden hierin de mensheid en de regeringen een oergeestige spiegel voor van haar fouten, gebreken en verwerpelijkheden. Maar dat alles even vlot als raak en wijs in haar persiflerende onwijsheid, in haar brillante satyre, haar moderne romantiek. Een injectie voor het stokoude, wat moedeloos geworden Europa, die goud waard is! Als studentenstuk is dit mengsel van blijspel, operette en revue prima geko zen en op verrassende wijze even prima tot uitvoering gebracht! Slechts een moedig-durvende, nog vrij-denkende jeugd kan deze opeensta peling van frisse uitspraken en ideeën zó charmant voor het voetlicht brengen; jongeren, die dit zó kunnen doen, zijn gelukkig nog niet verloren! Er wordt hier pittig gemoraliseerd en gegrapjast! 't Is een goed vriend, die de maatschappij en het bestel der mens heid de feilen toont, zwierig en los van bitterheid. Daarbij toch ook zo vol le- vensware ernst, dat het U géén mo ment loslaat, ondersteund door een vloeiende, gemakkelijk aansprekende muziek met jazz-inslag, die geheel van deze tijd is. Muziek, die zelfs het cynis me oplost in een glimlach' Muziek ten slotte, die ge zingend of fluitend mee naar huis neemt en die Kurt Weill van een geheel nieuwe zijde doet kennen. Een „Knickerbocker" is een New Yorker van Hollandse afkomst. (Ingez. Med.-adv.) Welnu; hier ziet ge de Knickerbockers uit de 17e eeuw in het Nieuw Amster dam met zijn nog slechts 600 inwoners en de Indianen vlak bij op de loer. Ge maakt kennis met Gouverneur Pieter Stuyvesant met zijn zilveren been en met de stadsregenten van des tijds: een van der Bilt, Roosevelt de peyster, de Vries, van Rensselaer, van Cortlandt en Tienhoven. Hóe kostelijk worden zij gehekeld in hun handel met de Italianen maar zon der chagrijn, zonder zwaar op de hand te worden. En hoe voortreffelijk zijn hun typeringen! Daar ls de auteur Washington Irving, die over hen zijn boek schrijft en in dat boek de tijden aanschouwelijk overbrugt. Heden en verleden zijn dooreengemengd en worden overkoepeld door verwijzin gen naar de zedewetten, die eigenlijk voor alle tijden en alle generaties zou den moeten gelden, maar waaraan noch het individu noch de regeringen zich houden. Daartussendoor de romantiek, zich afspelend tussen Tienhoven's dochter Tina en Brom Broeck „de man die geen bevelen kan verdragen" en waarmee de typische „vrije" Amerikaan gesymboli- serd is. Pleter Stuyvesant, „tyran" en „dictator" van zijn tijd, vraagt tenslotte of ook hij als zodanig in aanmerking mag komen. Men zou dit stuk door stad en land wensen Want het ls niet alleen leerzaam, maar bovendien boeiend en vol van I bruisend leven. Het wijst zonder ge vaar voor revoluties! de weg naar een I werkelijke vrijheid van de geest en re- geringen corrupt of niet kunnen er hun licht aan opsteken! De opvoering was ondanks mis- schien ook juist door het onbedorven amateurisme perfect, al had men hier met ongeschoolde zangkrachten te doen, die echter hun materiaal voorzichtig en toch met succes behandelden. Een stel kostelijk-humoristische re genten, een royale, manmoedige Stuy vesant, pracht-creatie van C. de Mon- chy, die met zijn zilveren been wonde ren deed, een duidelijk sprekende Wash ington Irving van A. H. J. van Loenen Martinet, een „jeune premier" van J. Foudraine die ook in de film furore zou maken als Brom Broeck en een prille en schalkse Tina Tienhoven van Toeti Smedes, opvallend door haar jonge, natuurlijke stem. Kon men zich humoristlscher gevangenbewaarder Schermerhorn denken dan die van H. J. C. van Scherpenberg? De koren en de suggestieve dansen, vooral die der Indianen: zij vormden hoogtepunten In dit sprankelende spel, waarvoor de regisseur mr P. Cleveringa zich zo uitermate heeft ingespannen. Hadden wij deze „vondst" aan hem te danken? Zo Ja: alle hulde! Mr Harm Smedes was de dirigent. Hij orkestreerde Kurt Weill's muziek Intel ligent en zorgde bovendien voor een achttal inslaande muzikale nummers. Hij bracht de muziek volkomen in de juiste stijl, Sempre's orkestleden wisten wat ze aan hem hadden: de partituur lag hun best! Mevrouw Puck Goekoop verzorgde In deze beschaafde opvoering uitnemend de choreografie, de décors en costuums (Ingez. Med.-adv.) de rookworst met de fijne zachte rooksmaak Drie planeten aan de schemeringshemel Kort na zonsondergang zal men he denavond en ook de volgende avonden drie heldere planeten kunnen waarne men. dicht bij elkaar, laag boven de horizon in het West Zuidwesten. Wanneer men van de smalle maan sikkel de blik in de richting van het meest verlichte gedeelte van de horizon laat gaan, zijn Jupiter en Venus heel ge makkelijk te vinden, terwijl wanneer de schemering wat gevorderd is. Mars vlak bij (links boven) Jupiter zichtbaar wordt. De volgorde van de horizon af is dus: Venus Jupiter, Mars. Het drietal vormt met de maan er bij een aardig groepje, dat ook gisteravond reeds veler aandacht heeft getrokken. Daarbij kwam. dat de hemel bijzonder helder was. waardoor de Maan. die nog slechts anderhalve dag oud was deze „samenkomst van planeten" gisteravond reeds opluisterde. Ook de eerstvolgende avonden blijft het, drietal nog zichtbaar en men zal kunnen waarnemen hoe Jupiter de groep gaat verlaten. Vrijdag zal hU bijna mid den tussen Mars en Venus staan. Zon dagavond is hij juist Venus gepasseerd, doch hij bevindt zich dan nog zo dicht bij deze dat het de moeite loont even naar deze hemellichten uit te kijken. Men lette ook op het zogenaamde as grauwe licht van de maan. dus van het gedeelte dat zich binnen de sikkel be vindt en waardoor eigenlijk de gehele maan zichtbaar is. Het wordt veroor zaakt door schijnsel van de bijna „Volle Aarde" dat op de maan valt. De Vebo heeft gistermorgen een algemene ledenvergadering gehouden in ..Het Gulden Vlies". Door de goede opkomst der leden constateerde de voorzitter, de heer J. W. Bonda, dat er voor de Vebo een warme belangstel ling bestaat. Spreker memoreerde het overlijden van het dagelijks bestuurs lid, de heer A. C. Paardekooper te Zoeterwoude. Deze heeft tijdens het be staan van de Vebo een sterk stimulerende kracht uitgeoefend op het ver enigingsleven. „Wii gedenken met dankbaarheid zijn vele werkzaamheden, verricht in het belang van de boerenstand", aldus de voorzitter. Op Vrijdag 16 Maart a.s. Verder constateerde de heer Bonda dat het afgelopen iaar voor de Vebo zeker niet slecht is geweest. Met name werd de warme belan; stelling geroemd, die B. en W. van Lei den en tal van andere gemeenten to nen. waardoor ook financiële proble men werden opgelost. Het jaarverslag van de secretaris gaf in vogelvlucht de pas gehouden tentoonstelling weer. De Vebo heeft haar bestaansrecht door het vieren van het derde lustrum vol doende bewezen. Getuige het feit. dat men naar een grotere expositieruimte moest uitzien, waarvoor door bemldde ling van B. en W. en de gastvrijheid van de directeur van het Slachthuis de terreinen hiervan beschikbaar werden gesteld. Het was jammer, dat het min der goede weer enige afbreuk aan de expositie heeft gedaan. Toch heeft men mogen constateren, dat de tentoonstel line is geslaagd. Het jaarverslag van de penningmees ter liet een iets minder optimistisch ge luld horen. Dit o.a. door het mindei gunstige weer tijdens de tentoonstel ling. Gelukkig ziin de financiële uit komsten van dien aard. dat toch met goede moed het nieuwe jaar tegemoet kan worden gezien, aldus de penning meester. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. Met algemene stemmen LEIDSE SPAARBANK. In de maand Januari 1951 werd er bij de Leidse Spaarbank ingelegd f. 580.345,61 en terugbetaald f. 616.384 66. Het aan tal nieuwe boekjes bedroeg 302 en het, aantal afbetaalde boekjes 161. Op 4 306 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 59.139,50 bijgeschreven. Er werden 327 busjes ter lediging aan geboden met een gezamenlijke inhoud van f,5.572,14. Het bij de jeugdspaardienst gespaarde bedrag was f. 203,75. Het tegoed der 29.643 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 16.211.283 43. Aan rente over J950 werd f. 381.381,87 bijgeschreven. De onder auspiciën der afd. Leiden van de Ned. Chr, Radiovereniging ge houden collecte ben bate der Haak-In actie voor de kankerbestrijding heeft opgeleverd in de Ohr. Fröbelschool Mid delstegracht f. 30.27; idem Oude Rijn f. 27.Chr. School Munnikenstraat f. 31.—; idem Oosterstraat f. 1.02. 5 Gaat 50-jarig bestaan herdenken Toen aan het einde der vorige eeuw Heimans en Thijsse hun populaire boek jes „In Sloot en Plas", Van Vlinders, bloemen en vogels" e.a. schreven, en ook het tijdschrift „de Levende Natuur" onder redactie van Heimans, Jaspersen Thijsse werd uitgegeven, werd allerwege de belangstelling voor de levende na tuur opgewekt. En zo gebeurde het, dat op 10 Februari 1901 een achttal H.B.S.- en gymnasium-leerlingen ten huize van één hunner bijeenkwam en de „Leidsche Zoölogische en botanische Vereeniging: Darwin" werd opgericht. Een punt van bespreking op deze eerste vergadering vormde de beslissing, of ook meisjes toe gelaten konden worden als lid, hetgeen met algemene stemmen werd goedge keurd. Ook in andere steden kwam men in deze tijd tot oprichting van dergelijke verenigingen, zoals in Amsterdam (op 26 Jan. 1901), Den Haag, Haarlem, van der Leyé waren fleurig en kleurig. De vertaling van Alfred Pleiter liet alle „bon-mots" volkomen recht weder varen. O Nog drie reprises volgen: deze „Knickerbocker Holiday" verdient er héél wat meer en dan stellig niet al léén in Universiteitskringen. Het succes was stormachtig met een zee van bloemen tot feestelijk be sluit. H. BINNENLAND Teneinde de Zwitserse officieren be kendheid te geven met ervaringen op het gebied van luchtlandingsoperaties heeft de Zwitserse generale staf aan Generaal- Majoor b.d, d. A. van Hilten. directeur van de Krijgsgeschiedkundige afdeling van de Nederlandse Generale Staf, het verzoek ge richt om in Maart a.s een voordrachten- tournée in Zwlt-serland te houden en te spreken over de luchtlandingen en de daarby opgedane ervaringen ln Nederland gedurende de wereldoorlog II. Op 12 Februari hoopt - icntlg'- te Elspeet woonachtige schilderes jkvr Ephraima Henrlëtte Johanna van Eysinga haar 70ste verjaardag te vieren. Deze schilderes werd te Noordwljkerhout geboren. Jkvr. Van Eysinga schildert landschappen en dieren en vervaardigt llthographleën en borduur werk. Gisteravond kwam op het Oostplein te Rotterdam een vrachtauto, geladen met zestien ton sinaasappelen, ln botsing met een tram. Er deden zteb geen persoonlijke ongevallen voor. doch de schade aan de tram werd geraamd op f. 25.000.— De minister van Verkeer en Water staat heeft voor ons land ln de Neder lands-Indonesische schepen-commissie be noemd de heren A. S. de Bats hoofdin specteur van de Scheepvaartinspectie en mr T M. Pelllnkhof. chef van het Bu rt au Arbeidszaken van het Directoraat- Generaal van Scheepvaart. De hoofddirecteur aer Posterijen, de heer F. A. Hofman, ls uit Caïro terugge keerd, waar hij als vertegenwoordiger voor Nederland aanwezig was op een bespre- die een dorpsschone king tussen vertegenwoordigers van de ..Union Postale Unlverselle" en de „In ternational Air Traffic Association". Op deze conferentie zijn besprekingen ge voerd over de door de postadministraties aan de luchtvaartmaa'schappijen te be talen vergoedingen vooi het vervoer van correspondentie door de lucht. De negende Haarlemse Voorjaars- I Sinds Zondag mag Bevln elke dag een beurs voor de Vrouw, onder auspiciën I paar uur z(jn bed verlaten. Hij gaat goed van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. vooruit. Haarlem en omstreken met medewerking j Een gerechtshof te Bernburg (Sovjet- Ha?;rlen}se Izone) heeft vijf voormalige autoriteiten Stichting „Haarlems Blo©1 - zal plaats van Oost-Duitse telers bond tot clwang- vlnden van 23 Februari t/m 2 Maart 1951. art>el<3 van drie tot twaalf Jaar en tot boe- Het „Theatre national de Belgique" j ten van 5.000 tot 10 000 Oost-marken ver heeft Johan de Meester uitgenodgld__de j oordeeld wegens economische sabotage. regie op zich te nemen van „Richard III' van Shakespeare ln de Franse vertaling van André Obey. De eerste voorstellingen zijn vastgesteld in de maand Mel to Brussel. In een wapenfabriek te St. Paul l'Ermlte in Quebec (Canada) ls een gra naat ontploft. Vijf arbeiders kwamen om het leven. De „vastende fakir" Burmah heeft te BUITENLAND Turijn 55 dagen en 2 uur ln een glazen i kist doorgebracht met levende slangen op Het Amerikaanse Huls van Afgevaar- zyn horst. Als enige voeding heeft hij zout dlgden heeft een amendement op de wet in zake wederkerige handelsovereenkom sten goedgekeurd, waarbij de Sovjet-Unie en haar satellieten werden uitgesloten van alle tarlefsconcesssies. die de Verenigde Staten krachtens Internationale handels overeenkomsten verlenen, De 54-Jarlge zuster van koning George van Engeland ls ln een Londens ziekenhuis water tot zich genomen. Dë fakir beweert het wereldrecord gebroken te hebben. Volgens een bekendmaking van de West-Duits© regering bevonden zich 30 Juni 1950 ruim negen millioen vluchtelin gen ln West-Dultsland. van wie ruim 44 millioen uit gebieden aan de andere kant van de Oder-Nelsselljn kwamen, ruim drie millioen uit het buitenland werden ultge- opgenomen. zy moet een behandeling in j wezen en bijna 14 millioen uit de Sovjet- de mondholte ondergaan Een transportvliegtuig van de Ameri kaanse marine ls nabil Eastvllle, ln de Amerikaanse staat Virginia, omlaag ge stort. De gehele, uit negen koppen be staande bemanning, ls om het leven ge komen. De opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten ln Eurooa, generaal Thomas zone kwamen. De Zweedse regering heeft besloten de recruten van dit Jaar een maand langer onder de wapens te houden „teneinde hun opleiding te voltooien". Een Junker van het Spaanse leger ls ln de heuvels bij Toledo neergestort. De vier Inzittenden kwamen om het leven. Handy, heeft" de straffen "van negirTwr~ ZJek& V3 Jie New" logsmisdadlgers. die in 1947 werden veroor- 4v?v£ 8£r.??rs deeld wegens medeplichtigheid aan mlsda- ^5^ Howl and Green-Wllks, den ln het conceT)trat1<»karpr> Flossen erfgename van de excentrieke millionaire burg Hetty Green, overleden ln de ouderdom van 80 jaar Haar dood zal een fortuin TotZ e?!fu Z0€kt rord San ?.ll?1slePPr van naar schatting 125 millioen dollar rffi Sicilië naar een longe Slclllaan, versplinteren. dat haar was nagelaten 1* een d®5PfschoPe yllde ontvoeren, door haar moeder, die haar belde kinderen P" n het donlter haar vader in ellende en vuil had grootgebracht en meenam! (U.P.). zichzelf kleedde lr> oudé zwarte kleren. De communistische burgemeester van terwijl zy met haar geld ln Wallstreet mn- Alice del Cole, een stadje by Alessandria nlr»uleerde om haar Ideaal tp bereiken de (Italië), heeft besloten met zijn party te riJk'te vrouw van de wereld te worden, breken en zich aan te sluiten by de afge- I By de verdeling zal de Staat echter schelden „nationaal communistische" I misschien het beste portie in de wacht groep van Magnanl en Cucchl. 'slepen. (U.P.). Gouda, Groningen en Schoonhoven. In het begin vormde het Leidse clubje een gezellig onder-onsje, waar de leden bij toerbeurten iets vertelden of voorlazen over onderwerpen uit de natuur. Op 27 Dec. 1901 werd in Amsterdam de Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging opgericht, de verschillende reeds bestaande plaatselijke verenigingen slo ten zich als afdeling hierbij aan; wa ren dit er bij de oprichting een negen tal, in 1950 bedroeg dit aantal 50. Van de leden uit de oprichtingstij d der Leidse afdeling is er nog één in leven n.l. dr F. P. Muller. Na aansluiting bij de landelijke vereniging traden ook oudere personen als lid toe en werden de bestuursplaatsen in de loop der ja ren door vele vooraanstaande Lelde- naars Ingenomen; de eerste voorzitter was de heer A. Holwerda; na hem tra den achtereenvolgens als voorzitter op de heren J. C. Tlele, Dr F. A. Jentinck, Dr J. W, C. Goethart, Dr van Lith de Jeude, Dr F. P. Muller, M. J. Slrks, H. A. A. van der Lek, Dr A. E. van Giffen, Dr J. J. Tesch, H. C. Dëlsman, Dr Sty- asny, Dr F. P. Muller, Dr J. A. W. Groe- newegen en sinds 1930 Dr J. Th. Hen- rard. De werkzaamheden der vereniging omvatten lezingen, excursies en bijeen komsten. Op deze laatste wordt aan de leden gelegenheid geboden zelf beziens waardigheden uit de natuur te verto nen, terwijl ook vragen kunnen worden gesteld. In de loop der 50 jaar werden ook enige tentoonstelling georganiseerd; de laatste nog in het najaar van 1948 in samenwerking met de N.J.N. (Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie). Het 50-jarig jubileum zal morgen en Zaterdag herdacht worden. Op 9 Febr. zal de voorzitter Dr J. Th. Henrard, 's avonds in het botanisch laboratorium een causerie over het Steenkoolwoud houden, terwijl na afloop een serie foto's uit het archief der afdeling zal worden vertoond. Belangstellenden zijn op deze avond hartelijk welkom. A.s. Zaterdag, de eigenlijke verjaar dag, wordt een gezellig avondje voor le den en enige invité(e)s georganiseerd ten huize van één der leden. Mochten er onder de lezers personen met belangstelling voor de Nederlandse Natuurhistorische Vereniging zijn, zo kunnen zij inlichtingen bekomen aan het plaatselijke secretariaat: Warmon- derweg 20, Oegstgeest. ZILVEREN JUBILEUM. Onder vele blijken van hartelijke be langstelling heeft vandaag mej G Ju haar zilveren jubileum gevierd als in- pakster bij de Koek- en Banketfabriek „De Blauwe Arend" aan de Oude Vest. In tegenwoordigheid van haar familie, viel haar een hartelijke huldiging ten deel, waarbij achtereenvolgens het woord werd gevoerd door de heer J. B. Heydeman namens de directie, de be drijfsleider, de heer Th. Stuivenberg en de boekhouder, de heer J P. S. Schra- ma. Verscheidene geschenken vergezel den de gelukwensen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen Ned. Taal en Letterkunde de heer H W. J. Sanders (Rotterdam). Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Bij nierschors en ziekte" de heer A. Scha berg (Rotterdam). By beschikking van de Minister van O., K. en W is tydeiyk benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar bij de physische scheikunde aan de Rijksuni versiteit alhier dr Th. G. Scholte te Lichtenvoorde. werden de bestuursvoorstellen aan vaard om op 20 en 21 September de Vebotentoonstelling te houden. Op Vrijdag 16 Maart wordt op de veemarkt een Paasvee-tentoonstelling zehouden. Met genoegen kon de voor zitter constateren, dat voor deze Paas- vee-tentoonstelüng grote belangstelling bestaat, vooral van de ziide der slagers organisaties. De heer M. Weima. direc teur van de Markt- en Havendienst, was als adviseur op deze vergadering aanwezig. AFSCHEID AAN DE LICHTFABRIEKEN Van de heer H. van Amsterdam. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd verliet de heer H. van Amsterdam, stoker aan de Electri- cïteitsfabriek gistermiddag de dienst der fabrieken. In de directiekamer sprak de direc teur, de heer ir Y. Ykema zyn erken telijkheid uit voor de langdurige dlen- steh door de heer Van Amsterdam ach tereenvolgens aan de Gasfabriek en aan de Electrische Centrale bewezen. De directeur besloot met de wens, dat de heer v. Amsterdam nog geruime tijd een welverdiende rust zou mogen ge nieten. In het schaftlokaal van de Centrale hadden zich inmiddels de personeelsle den verzameld, die met de heer v. A. hadden samengewerkt. Hier maakte zich allereerst de heer H. F. Barg. bedrijfschef van de Centra le, tot tolk van de aanwezigen, toen deze Van Amsterdam schetste als een eenvoudig werker, die ook onder de moeilijkste omstandigheden steeds en ten volle zijn plicht deed en met een kwinkslag een goede stemming erin wist te houden. De heren G. de Vos en P. J. van der Mark. behorende tot het Centrale-per soneel wezen er op, dat Van Amster dam by ieder gewaardeerd werd om de wijze waarop hy zijn taak ten uit voer bracht en niet in het minst om zijn opgeruimd karakter. Namens de Personeelsvereniging sprak de voorzitter, de heer H. van Wouden berg, waarderende woorden, daaraan de wens verbindende, dat het afscheidsge schenk van het gehele personeel de heer Van Amsterdam nog dikwijls zal mogen herinneren aan de vele jaren ln het bedrijf doorgebracht. Met een geestig woord van dank voor de ondervonden hartelijkheid en kame raadschap, besloot de heer Van Am sterdam, waarna het personeel afscheid van hem nam. INZAMELING VAN SPEELGOED EN KLEDING. Voor in Duitse vluchtelingenkampen vertoevende kinderen. De inzameling van speelgoed en kle ding ten behoevq van de in Duitse vluchtelingenkampen vertoevende kin deren, welke oorspronkelijk op 27 Jan. zou wordeh gehouden, is thans vastge steld op a.s. Zaterdag. Padvinders (sters) zullen aan deze in zameling, welke onder auspiciën van de Nationale Commissie voor Vluchtelin genhulp wordt gehouden, hun medewer king verlenen. Moge de burgerij dit evenzeer doen door met milde hand te geven! EERSTE LUSTRUM N.V.E.P.G. (UIT DE BEZETTINGSTIJD). De afd. Leiden, der Nederlandse Ver eniging van Ex Politieke Gevangenen, (uit de Bezettingstijd) zal haar eerste lustrum vieren op Maandag 12 Febr, a.s. in de grote Burchtzaal, alwaar het be kende gezelschap „Sempre Avanti" (het Leidse Vrij en Blij.) haar medewerking geeft met de opvoering van een toneel stuk. TENTOONSTELLING VAN CULTUUR HISTORISCHE DIORAMA'S. De afdeling Leiden van de Vereniging voor Paedagogiek is er in geslaagd een tentoonstelling te organiseren van Cul tuur-historische diorama's, vervaardigd door Dr W. G. Wieringa, leraar aan het Lorentz-Lyceum te Haarlem. Deze diorama's, waarvan er ook enkele onder leiding van de heer Wieringa door leerlingen zijn gemaakt, beogen de in de geschiedenisles aangebrachte voor stellingen te verhelderen. De grondslag voor de diorama's vormen eenvoudige tinnen figuurtjes in de trant van de vroeger zo bekende tinnen soldaatjes. Dr Wieringa heeft deze tinnen figuren geplaatst in toepasselijke décors, waar door hij bepaalde tijdsbeelden of ge beurtenissen, uit de meest uiteenlopende perioden van de geschiedenis, als het ware tot leven heeft gebracht. De diorama's, met hun vele détails, die historisch volkomen verantwoord zijn, leveren door smaakvolle kleur en verlichting een boeiend schouwspel op, waarvan niet alleen de jeugd, maar ook volwassenen zeker de bekoring zullen ondergaan. De tentoonstelling zal worden gehou den in de „Boerhaavezaal", Lange Vrou wenkerksteeg 12. Men komt daar via de Vrouwenkerksteeg, naast Haarlemmer straat No. 60. De opening zal plaats vinden op Woensdag 14 Februari, 's namiddags om 15 uur. Deze tentoonstelling is voor het pu bliek toegankelijk van Donderdag 15 Februari tot en met Woensdag 28 Fe bruari 1951 en wel op werkdagen van 2022 uur, 's Woensdags en 's Zaterdags tevens van 1417 uur, Dr Wieringa zal op Woensdag 21 en Zaterdag 24 Februari van 1417 en 20— 22 uur aanwezig zijn voor het geven van toelichting. BENZINE-BONNEN VOOR NED, TOERISTEN IN ITALIË. De Italiaanse autoriteiten hebben de uitgifte van de benzine-bonnen voor Ne derlandse toeristen, die zich per auto of per motorfiets naar Italië begeven, her vat. Zij zullen deze bonnen bij net over schrijden der Italiaanse grens kunnen kopen, n.l. bij de bureaux ENIT of ACI, welke bij elke grensovergang geopend zyn. Toegestaan ls bonnen voor 30 iit«rs benzine per dag te kopen wanneer zij per auto ryden en voor 10 liters per dag wanneer zij per motorfiets rijden. De duur dezer faciliteit geldt voor een maximaal verbiyf van 90 dagen in Ita lië. De niet gebruikte bonnen zullen aan de toeristen by het overschrijden der grens op de uitreis vergoed worden.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2