Plannen Holland Festival nemen vorm aan Bij Griep en Kou helpt DAMPO trouw krijgen honderden Ihunderjets' Bloemisterij hogelijk geïnteresseerd bij vrijer handelsverkeer Van 15 Juni - 15 Juli: Talrijke muziek- en toneeluitvoeringen ondanks onzekerheid Export in 1950 ruim 17 Vz millioen gulden Met een enkel woord Kerkelijk Leven RECHTZAKEN WOENSDAG 7 FEBRUARI (Van onze Haagse redacteur) Tjjdens een persconferentie te Den Haag: zyn gisteren mededelingen ge daan over het komende Holland-Festival. Gelijk de voorzitter van het Festival, de secretaris-generaal van het Dep. van O., K. en W. mr H. J. Reinink. verklaarde, was men lange tijd in het ongewisse of Van Beinum wel in staat zou zijn het Concertgebouw-Orkest te leiden, en of Kubelik zou kunnen komen. Bij de Nederlandse Opera bracht de ziekte van dr Paul Cronheim en het overnemen van een deel van diens taak door Ab, v. d. Vies eveneens moeilijkheden. Behalve bij deze instel lingen die het Festival dragen, ontmoette men bezwaren van de algemene internationale toestand. Dit bracht b.v. mede, dat men er niet in slaagde, een Amerikaans ballet naar ons land te krijgen. Intussen heeft men dan toch de knoop doorgehakt en een programma opgesteld, dat echter nog op vele punten nader moet worden uitgewerkt. Het Festival zal ook dit jaar weer du ren van 15 Juni tot 15 Juli en hoofd zakelijk plaats vinden te Amsterdam. Scheveningen en Den Haag met. daar naast de reeds gebruikelijk geworden kunst-manifestaties te Bloemendaal. Delft en Naarden. Ook thans omvat het programma uitvoeringen van orkest, ka mermuziek, opera, toneel en ballet, ten toonstellingen en congressen. Het Concertgebouw-orkest zal optre den onder Van Beinum, Klemperer met Mahler's Tobensymphonie. Kubelik twee maal resp. met werken van Mahler en Jan&cek. Stokowski met werk van een Amerikaans tijdgenoot en Szell met een nog niet bekend program, doch met Arthur Schnabel als solist. Vier dezer concerten worden In Scheveningen her haald. Welke is nog niet beken-d, doch Stokowski treedt in Scheveningen niet op met het Concertgebouw-orkest, wèl met het Residentie-orkest. Het Residentie-Orkest zal optreden met Antal Dorati tweemaal met resp. werken van Bartok en Kodaly, waarbij als solisten Robert Casadesus en Theo Oloff. Onder Charles Mtinch met Franse muziek: de Symphonie van Marcel Lan- dowski, waarbij Jaap Stotijn als solist. Onder Stokowski met modern Ameri kaans werk en onder Van Otterloo twee maal: de eerste dae speelt men Ravel's ,-L'enfant et les sortilèges" met het koor der Ned. Radio Unie en Franse en Ne derlandse solisten. De tweede dag speelt men Mozart's Requiem met het Haags Toonkunst koor en als solisten Erna Spoorenberg. Annie Hermes en Laurens Bogtman. De tenor is nog niet bekend. Voorts het Divertimento voor 2 strijkers en 2 hoorns. Het Residentie-Orkest treedt 6 keer in Scheveningen op en één keer in Am sterdam met medewerking van de Kunstkring voor Allen", In de drama tische sector komt de Nederlandse Ope ra met „Jenuva" van Jan&gek, een dra ma in 3 aotes van het Moravische boe renleven op tekst van de componist. Voorts met Verdi's ,.Un ballo in ma- schera" onder regie van de Engelse re gisseuse Joan Cross. Beethoven's ,.Fi- delio" met het Londense Symphonie Orkest. Gluck's „Orfeo" onder regie van Kathleen Ferrler. Een Engelse operagroep brengt onder Benjamin Britten Purcell's Dido and Aeneas'' en een opera van Monteverdi. Het koorgedeelte wordt verzorgd door de Ned. Bachvereniging met traditio neel de ..Hohe Messe" in Naarden. En het Nederlands kamerkoor met werken van Monteverdi, de Kröningsmesse van Mozart, werken van Stravinsky en van oude Nederlandse polyphonisten. Ook andere koren zullen optreden. Ernstig treinongeluk in New Jersey 15 DODEN, 500 GEWONDEN. Een overvolle trein is tussen New York en het kruispunt Bayhead bij Wood bridge (New Jersey) in volle vaart van een noodbrug gestort. De trein was bijzonder vol, omdat tal rijke passagiers meereden, die anders van een andere lijn gebruik maken, waar thans gestaakt wordt. De trein stortte naar beneden op straat doordat een hulpdijk, die was op geworpen in afwachting van een nieuw viaduct, het begaf. Er brak een paniek uit in de versplinterde wagons. De voor ste wagon trok in U-vorm krom. De red dingsploegen moesten ladders tegen de modderige dijkhelling zetten om de in gesloten passagiers stuk voor stuk le vend of dood te voorschijn te halen. Het ongeval trok duizenden nieuws gierigen, die het reddingswerk bemoei lijkten. e o Volgens de jongste gegevens bedraagt het aantal doden 75. dat der gewonden 500. De locomotief was juist over de brug toen zij ontspoorde en zes van de machine zelf sloeg nog enkele malen elf rijtuigen met zich meesleurde. De op de straat onder het viaduct over de kop. Sommige slachtoffers waren totaal vermorzeld en verminkt. Ambulances hadden bloedplasma van ziekenhuizen in de buurt aangevoerd. Dit is het derde ernstige treinongeluk in Ney York in nog geen jaar. De vorige twee eisten 111 doden. Vele reizigers, misleid door het glim mende plaveisel onder het viaduct, wa ren in de waan, dat zij zich boven een rivier bevonden en wilden uit de ver nielde rijtuieen omlaag springen. Joseph Fitzsimmons. de machinist van de verongelukte trein, verklaarde in het ziekenhuis, waarin hij is opge nomen. dat de locomotief met het stei- gerwerk in aanraking was gekomen en begon te slingeren. Remmen baatte niet meer. Marokkaanse bases voor de Amerikaanse luchtmacht Op toneelgebied zal er een Franse combinatie optreden onder Marle Bell met Claudel's Le soulier de satin". In Bloemendaal komt wel haast zeker I r weer de „Young Vic" hetzij met „The merchant of Venice" van Shakespeare, dan wel met „The knight of the bur ning pestle" van Beaumont en Fletcher. De Nederlandse Comedie onder Johan de Meester kom1 weer met een Griekse tragedie, ditmaal de „Iphigeneia" van Euripides in de vertaling van Nijhoff en met Ank v. d. Moer in de titelrol. In Amsterdam in Carré en in Sche veningen in Circus Strassburger hoopt De Meester het Griekse toneel met de toeschouwers amphiteatersgewljs daar omheen zoveel mogelijk te benaderen. Er komt speciale muziek bij van een Ne derlands componist die voor dit werk noe moet worden uitgenodigd. De Meester brengt voorts enige re prises van ..Leer om leer" en in Delft weer, als gebruikelijk „Elckerlyc". Met het Amsterdams Toneelgezelschap wordt onderhandeld over het opvoeren van Shakespeare's ..Julius Caesar". Wat de ba.lletkunst betreft: men voert besprekingen met Europese groepen, terwijl een voorlopig contract werd ge- sLoten met de Hindoe-dansgroep van Kesarcodi. Inzake de congressen is er sprake van bijeenkomsten van kunstcritici, terwijl ook de museumdirecteuren een congres beramen. De mogelijkheid wordt overwogen van openluchtconcerten in Amsterdam in het Vondelpark en in Den Haag op Bin nenhof en Vijverberg. De opening van het Festival zal weer geschieden in de ridderzaal Daar zal de oostuumverzameling van CruysVoor- bergh tentoongesteld zijn, terwijl er oude muziek ten gehore zal worden ge bracht door vooraanstaande kunste- (Ingez. Med.-adv.) De ondertekening van een overeen komst, waarbij Amerikaanse zware bom menwerpers gebruik kunnen maken van bases in Frans Marokko wordt binnen 48 uur verwacht. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat het pact de Amerikanen het recht zal geven gebruik te maken van bases te Casablanca, Mekness, Mar- rakesj, Rabat en Port Lyautey, Zij zul len met Amerikaanse hulp worden uit gebreid, zodat zij geschikt zullen zijn voor de grootste vliegtuigen, waaronder, naar men veronderstelt, ook toestellen ■voor het vervoer van atoombommen. Verleden jaar werd een overeenkomst getekend voor een Amerikaanse aan- voerbasls te La Palllce aan de Fra-nse Atlantische kust. Verder verkreeg het Amerikaanse le ger volgens de overeenkomst faciliteiten te Bordeaux en de beschikking over spoorwegverbindingen van deze haven naar Duitsland voor de ravitaillermg van de Amerikaanse troepen aldaar. De Marokkaanse bases zullen onder Franse controle blijven. Werkloosheid in Januari gestegen 36 OP DE 1000 MANNEN. Op elke duizend Nederlandse man nen waren er eind Januari 36 werk loos. Op dat tijdstip stenden name lijk 110.905 mannelijke Nederlanders als werkloos ingeschreven, te weten 77.420 geheel werklozen (vorige maand 75.537), 31.745 DUW-arbeiders (v. m. 25.216) en 1.731 wachtgelders (v. m. 2,135). Het aantal werkloze vrouwen steeg van 5.239 tot 5.820). De vraag naar mannelijk personeel steeg van 13.431 tot 15.149; de vraag naar vrou welijk personeel nam van 14.932 toe tot 15.837. Behalve het winterweer oefenden in enkele delen van het land ook de hoge waterstanden ongunstige invloed uit op de werkgelegenheid. Door de grote vraag over de gehele wereld naar grond stoffen ondervonden enkele bedrijfstak ken moeilijkheden met de materiaal voorziening. Tengevolge van de sterke stijging der wolpriizen zag de textielin dustrie zich genoodzaakt tot ontslag van personeel. De werkloosheid steeg1 eveneens door het toenemend aantal gerepatrieerden uit Indonesië. De werkloosheid bltlkt te ziin toege nomen in alle provincies, uitgezonderd in Overiise'l. Het sterkst is zii gestegen in Friesland en Noord-Brabant. Nog steeds onrust in Ierland OVER AANWEZIGHEID DER NEDERLANDSE VLIEGERS. Generaal Richard Mulcahy, voorzitter van de „Fine Gael", de grote Ierse par tij, wier vertegenwoordigers zitting heb ben in de Ierse regering, verklaarde op de gisteren te Dublin gehouden jaar lijkse partij vergadering o.m.: „Ik gevoel mij vernederd wanneer ik zie dat personen of groepen, die voorgeven te spreken namens bet Ierse volk, ernaar streven het Nederlandse volk te schaden in zijn handels-, per soonlijke of andere belangen, onder de huidige huiveringwekkende omstan digheden. Samenvallend met een tijdstip waar op Engeland ons heeft beroofd van zes 'lerse graafschappen, worden enige Ne derlandse militairen door de drang der omstandigheden gedwongen zich naar een gebied aan de rand van Europa te begeven, teneinde aldaar voorbereidin gen te treffen om het hoofd te kunnen bieden aan mogelijke gevaren voor en bedreigingen van hun eigen vrijheid". 9 9 9 De Ierse „Vereniging ter bestrijding van de verdeling van Eire" ontkende gisteren nadrukkelijk de juistheid der berichten, volgens welke de boycot te Dublin van Nederlandse goederen ge ëindigd is. Zij verklaarde dat in feite pogingen worden gedaan om de boycot uit te breiden. Ook besloot de vereniging een uiterst krachtige campagne te be ginnen tegen het invoeren in Eire van Britse Zondagsbladen. Het te Dublin gevormde „boycot comité" heeft een resolutie goedgekeurd, waarin een beroep wordt gedaan op de Ierse regering om vertegenwoordigers der Noord-Ierse nationalisten uit te no digen een vergadering van het Ierse parlement bij te wonen, opdat gezamen lijk kan worden geprotesteerd tegen de aanwezigheid der Nederlandse vliegers in Londonderry. VRAGEN VAN DE HEER WELTER OVER VERDRAG INDONESIA—VER. STATEN. Het Tweede Kamerlid C. J. J. M. Welter (K.N.P.), heeft aan de minis ter zonder portefeuille L. Götzen de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de minister thans reeds over gaan tot publicatie van het verdrag Vandaag plechtige inwer kingtreding Interimregeling Ned. Antillen Ter gelegenheid van de inwerking treding van de interim-regeling houden de Staten van de Ned. Antillen vandaag een plechtige bijeenkomst. De gouver neur heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin de dag van heden tot vrije dag wordt verklaard. Er wordt gevlagd, de winkels zijn gesloten en er verschij nen geen dagbladen. Waarschijnlijk zullen de zittende Sta ten Zaterdag ontbonden worden, waar na de gouverneur Maandag de nieuwe Staten opent. Amerikaanse indrukken van Generaal Aler Enorme geestdrift en werkkracht Luitenant-generaaJl J. A. Aler, chef van de Luchtmachtstaf en kolonel-vlie gerwaarnemer B. de Kruyff van Dors- sen, chef materieel van de Luchtmacht staf, zijn vanmorgen vroeg op Schiphol geland. Zij maakten een oriëntatiereis van ruim drie weken naar de Ver, Sta ten. OVERAL HARTELIJKE ONTVANGST. „Wij hebben een prachtreis gehad en zijn op de meest gastvrije wijze rondge leid", aldus de generaal. „Voor ons was een viermotorige B-17 gereserveerd met een bemanning van vijf koppen, een milllonnairstoestel. Op onze tocht heb ben wij de Ver. Staten doorkruist: van New York naar San Francisco, naar Texas en Florida. Overal was de ont vangst even hartelijk en goed voorbe reid. Alles wat de luchtmacht betreft hebben wij gezien: de organisatie der staven, de tactiek van de luchtmacht, de organisatie van de luchtverdedi ging, de opleiding, vliegtuigfabrieken en schietdemonstraties. In Los Angeles bezochten wij een vliegtuigfabriek, waar men voor het eerst de huidplaten van de vleugels niet op alle plaatsen even dik maakt. De Amerikanen zijn daar zeer trots op, vooral omdat op het gewicht van één vliegtuig daardoor meer dan 1000 pond wordt bespaard. ONZE JONGENS DEDEN VEEL GOED. Op Williamsfleld (Nevada) heeft ge neraal Aler de Nederlandse jongens be zocht, die daar in de tweede phase zijn van hun opleiding tot jachtvlieger. „Ze zien er prachtig uit en hebben beslist veel goed gedaan aan onze naam in Amerika". De generaal heeft hun verteld, hoe hier de luchtmacht opgebouwd zal wor den. Ook de Nederlanders, die op Good Fellow (Texas) hun eerste opleiding krijgen, heeft hij bezocht; ook daar trof hij slechts tevreden mensen aan. Binnenkort zullen opnieuw militai ren naar Amerika gaan, om daar een vliegopleiding te krijgen. Nauw ver band daarmede houdt de Amerikaanse belofte dat wfó in de komende 2 of 3 jaar honderden Thunderjets zullen krijgen. De opleiding zal met de komst van deze vliegtuigen gelijke tred houden. Op de vraag of Nederland boven andere landen bevoordeeld wordt met deze Thunderjets antwoordde de ge neraal met een beslist „neen". „De Amerikanen geven ons het beste van het beste precies als ieder ander land krijgt in het Atlantisch belang. Goede mensen moeten goed materiaal heb ben, zo zeggen de Amerikanen". LEERZAME REIS. Samenvattend zei generaal Aler, dat hy een bijzonder leerzame reis heeft gehad. „Er zijn daar een heleboel din gen, die wij zo moeten overnemen. Maar één ding heeft de Amerikaanse lucht macht op ons voor: de mensen hebben een geestdrift en werkkracht, zoals bij ons slechts de mariniers hebben". De generaal kwam gedurende zijn reis op Lacklandfield, dat ingericht is om 18.000 man tegelijk op te leiden. Bij zijn komst waren er 70.000. Er waren 84.000 geweest, die dag en nacht In ploegen werden opgeleid. „Ondanks deze drukte vond de commandant van Lacklandfield de tijd om ons op de meest volledige wijze in te lichten en rond te leiden. Toen wij vroegen: „vergt ons bezoek u niet te veel tijd?" antwoordde de com mandant: „dan werken we vanavond maar een paar uur over!" Moeilijkheden met Duitsland (Speciale berichtgeving). In een te Den Haag gehouden bijeen komst heeft dr A. J. Vcrhagc, voor ot ter van het Bedrqfsschap voor Sier teeltproducten, er op gewezen dat ver- dcro vrijmaking van het internatio nale handelsverkeer de Nederlandse bloemisterij en tegelijkertijd ook onze betalingsbalans ten goede zal komen. De sierteelt in Nederland heeft door de jaren heen, dank zij het voortdu rend verbeteren van de kweekraetho- den cn het grote vakmanschap, een enorme vlucht genomen. Belangriike centra hebben zich ontwikkeld in het bijzonder in Aalsmeer (waar ongeveer 800 kwekers won^ti, die de bloemen- kwekerij als hoofdmiddel van bestaan uitoefenen), Rijnsburg, het Westland, Lent (bü Nijmegen) en in de omge ving van Utrecht. De verzorging van de binnenlandse markt geschiedt practisch geheel uit de eigen productie, die naar de kwe- kersprijzen gesteld mag mag worden op een waarde van 60 millioen gulden, en naar de detailprijzen op een waarde van 110 120 millioen gulden. Allengs is, door de koopkrachtvermin- dering. het binnenlandse gebruik echter in belangrijke mate afgenomen, een terugslag, welke op ongeveer 20 millioen gulden voor de kwekers en op 35 mil lioen gulden voor de detailhandel kan worden geraamd. Gelukkig is er tegenover deze vermin dering in de binnenlandse afzet een zeer behoorlijke export komen te staan, die meerdere jaren achtereen een steeds stijgende tendenz heeft vertoond. In 1946 werd voor ongeveer f. 1.5 millioen aan snijbloemen en kasplan ten geëxporteerd, in 1947 voor 2.7 mil lioen, in 1948 voor ruim 4 millioen, in 1949 voor 9 millioen en in 1950 voor circa 17,5 millioen gulden. Naar de verschillende landen gere kend gaf de uitvoer over 1950 het vol gende beeld: Engeland f. 2.4 millioen, Duitsland f. 8!-» millioen, België f.3 millioen, Zwe den f. 1.3 millioen en Zwitserland f. 840.000. Dr Verhage merkte intussen op dat er voor ons land nog veel grotere moge lijkheden zouden zijn, indien het inter nationale handelsverkeer minder aan banden zou worden gelegd. Engeland blijft helaas nog altijd vast houden aan een conthigentering. hoe wel nadrukkelijk kan worden vastgesteld dat daar op het ogenblik geenszins in de behoefte van het publiek aan snij bloemen en planten wordt voorzien. Zweden biedt door opheffing der contmgentering betere perspectieven en ook Zwitserland toont een toenemen de behoefte aan onze bloemisterijpro ducten. De export naar dat land is in een jaar tyds reeds met een waarde van f.200.000 gestegen! De export van snijbloemen naar de Ver. Staten heeft nooit veel om het lijf gehad, vooral ook omdat het vervoer uiterst kostbaar is. Maar omdat de dollargebieden voor ons land van zo grote betekenis zijn, hebben kwekers en handel gezamen lijk een gecombineerde export naar de Ver. Staten en Canada opgebouwd, die in September 1950 begonnen voor onze betalingsbalans uiterst waardevol belooft te worden. Uitge voerd worden in hoofdzaak kas-serin- gen, een product dat in Amerika vrij wel onbekend is. Verwacht mag wor den dat deze export weldra verschei dene millioenen zal opbrengen. Helaas zijn er moeilijkheden ten aan zien van Duitsland. Ons Oostelijke buurland Is altijd de grootste afnemer van onze bloemisterij - producten geweest. Bij het laatst geslo ten handelsverdrag is het bedrag van onze invoer in Duitsland echter aan zienlijk lager gesteld dan de 8V2 mil lioen van 1950, en alsof de Duitsers daar nog niet mep tevreden zijn hebben zij nu allerlei maatregelen van planten- ziektekundise aard bedacht en uitge vaardigd, die door deskundigen uit ver schillende landen allerminst gefundeerd worden genoemd, althans niet voor de snijbloemen. In het bijzonder onze ex port- van kas-rozen en kas-seringen dreigt er ernstig door belemmerd te worden. Naar dr Verhage mededeelde is er van officiële Nederlandse zijde ten scherpste tegen deze, volkomen on juist geachte, Duitse maatregelen ge protesteerd en hoopt men door be sprekingen alsnog tot een voor ons land gunstiger resultaat te komen. BINNENLAND. Tot voorzitter van het Internatio naal Octrooien-Instituut te Den Haag (in tussen de Republiek Indonesia en de stitut niternatlonal des brevets) is her- Ver Staten van Amerika, krachtens kozen de heer J. Hamels, Belgisch verte- hetwelk laatstgenoemd land het eerst- genwoordlger. en tot vlce-voorzltter prof. genoemde steun op economisch gebied H. Gellssen. de Nederlandse vertegenwoor- heeft beloofd, alsmede levering van dlger. materialen en advies op het gebied Een uit acht leden van Tweede en van openbare gezondheid, landbouw, visserij, industrie en opvoeding? 2. Voor het geval de onder 1 be doelde vraag ontkennend wordt be antwoord: kan de minister de toezeg ging doen. dat dit verdrag, dat uit zijn aard niet geheim kan zijn, zo spoedig mogelijk zal worden gepubliceerd? JO STERNHEIM OFFICIER ORANJE NASSAU. Eerste Kamer bestaande Nederlandse parlementaire delegatie brengt thans een bezoek van een week aan Engeland. Te Den Hp (N.-H.) zijn twee nieuwe gevallen van pseudo-vogeipest eeconsta- teerd. Van de bedrijven van B. van Hee- rlngen en J. Edel zijn resp. 10S en 68 kippen In de destructor te Purmerend vernietigd. In de haven van Soerabaja zullen binnenkort vijf onlangs uit Nederland ge- De toneelspeler Jo Stglg is bij ggSfctoSKSSS. ht)SkrMen gelegenheid van zijn veertigjarig toneel jubileum benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Dit werd hem risteravond meegedeeld door de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prof dr Rutten, tijdens de huldiging, die na afloop van de jubi leumvoorstelling Schouwburg te houden. in ZIJ wegen 140 ton en zijn 60 meter hoog en behoren toe aan de Rotterdamse Lloyd en de Stoomvaart-Maatschappij Ne derland. BUITENLAND. De politie te Milaan heeft de vijfde I verscbeldene personen gearresteerd. 'b> ran uc juui- geheime wapenopslagplaats In twee we- I Niet behoorlijk gesteriliseerd hecht- de Koninklijke 1 ontdekt. Drie lichte machlnegewe- draad, vervaardigd door een Weense firma J ren, 50 ceweren. 2HO hrnirioTannbn a<-, vio«r+ i„t ..i.,—v.ij» De burgemeester van West-Berlljn, Ernst Reuter vertrekt 21 Februari naar de Verenigde Staten, waar hij met mi nister Acheson en andere regeringsper sonen besprekingen zal voeren. HIJ zal ln verscheidene plaatsen redevoeringen houden. De Finse vakverenigingen van zee lleden, radio-telegrafisten en machinisten hebben voor 19 Februari een staking af gekondigd. die de gehele grote vaart zal stilleggen. De bond van koopvaardij-offi cieren zal vermoedelijk ook een staking proclameren. Aanleiding ls de mislukking van de besprekingen tussen vakvereni gingen en werkgevers over nieuwe loon- overeenkomsten. Te Erfurt In Oost-Dultsland ls de vroegere Thuerlngse minister van handel, dr Helnrlch Gillissen, bij verstek tot acht Jaar dwangarbeid veroordeeld. Gillissen ls enkeie maanden geleden naar West- Duitsland gevlucht Volgens hel bestuur van de Oost- Berlljnsevolkspartij ls do veiligheids dienst van de Sovjet-zone een „grote sa- bctage-actie tegen de Gost-Dultse valuta' op het spoor gekomen. De actie zou over de gehele sovjet-zone op effectieve uniforme wijze georganiseerd zijn. In ver band hiermede zijn ln Thuerlngen reeds Den Haag werd ge- i ren: 5P geweren. 280 handgranaten en een heeft ln enkele ziekenhuizen de dood van I munitie werden In be- vier personen ln Wenen en St. Polten ten slag genomen. Binnenkort landingsradar op Schiphol AANSCHAF VAN MILLIOEN GULDEN. Eén landend vliegtuig per 3 minuten. Binnen afzienbare tijd zal Schiphol als een der eerste vliegvelden in Euro pa zijn uitgerust met landingsradar. De installatie, die in Frankrijk is be steld, wordt in Mei of Juni van dit jaar op de luchthaven verwacht. De capaciteit van liet binnenloodsen der vliegtuigen bij minder gunstige weers omstandigheden zal dan aanzienlijk vergroot kunnen worden. Uitgerust met dit moderne hulpmiddel zal zelfs bij vrij slecht zicht elke drie minuten een toestel een landing kunnen uit voeren. De aanschaffingskosten van deze landingsradar bedragen een half millioen gulden. De installatie ervan op Schiphol zal nog ruim een ton ver gen. Verwacht mag worden, dat in de loop van het volgend jaar een tweede radar- apparatuur, de z.g. „aerodrome search radar", bestemd om de bewegingen van de toestellen op de luchthaven zelf te kunnen waarnemen, zal worden aange schaft. Krijgt ook Nederland een Valentijndag? PLAN VAN NEDERLANDSE BLOEMISTERIJ. (Speciale berichtgeving) Om het gebruik van bloemen en planten in ons land te stimuleren wil men in de kringen van de Nederlandse bloemisterij reclame maken voor de viering van de naamdag van StaVa- lentijn, een historische figuur, wiens naam onverbrekelijk aan de bloemen is verbonden. De instelling van Valentijndag is ont sproten aan een romantische legende, waarin wordt verhaald van een monnik, St. V alen tij n, die van 230 tot 270' na Christus in Italië leefde, en die zijn be zoekers placht te verrukken met de bloemen uit zijn kloostertuin. Dit romantische gebaar bracht al spoedig de mare dat de bloemen van St. Valentijn geluk gaven... vooral waar het de zaken van het hart betrof. Hieruit ontwikkelde zich in vele lan den Amerika, Engeland. Frankrijk en Zwitserland het gebruik dat de mensen elkaar op Valentijndag 14 Februari bloemen schenken, uit lief de. zowel als uit sympathie. Valentijndag is aldus in die landen tot een vroeg lentefeest geworden Bedrijvigheid op Duivendrecht RECLAME-FILMS IN EIGEN HAND. (Speciale berichtgeving). De Nederlandse filmindustrie heeft zich geworpen op de reclamefilms. Op een persexcursie naar de film-studio's van Cinétone werden wij in de gelegen heid gesteld een kijkje achter de scher men te nemen. Behalve de normale productie van Joop Geesinks poppen- en tekenfilms wordt thans ook gewerkt voor de Ca rillonfilm onder leiding van Ger Rouw- cam, met Ted de Wit aan de camera, alsmede de Cefima onder leiding van de oud-KRO-man Herbert Perquin met de Hongaarse cameraman Belzi. Er worden namelijk twee films voor het Centrale Brouwerij kantoor, de propa- ganda-installaties voor het bier dus, vervaardigd, en een voor Decca-gramo- foonplaten. De ene bierfilm, die tevens gecombi neerd is met die van Decca, geeft een koddige persiflage op de televisie. Men is reeds weken bezig met deze films, die in de bioscoop in slechts minuut worden afgedraaid. De hiervoor gebruikte „televisie-camera" ls een enorme bierfles, versierd met de gekste ingrediënten zoals manometers, aftap- kranen, isolatoren, etc. In deze film spe len behalve de Avroman Boots, die met enorme snorren is uitgedost, ook mee mr Doodle, Max van Praag, Olga Lo- wina en de Kilima Hawaiians. De productie van dergelijke films kost ir. Nederland ongeveer 12 tot 25 duizend gulden, terwijl nog eens f. 20.000.— moet worden betaald voor het in roulatie brengen in de bioscoop. Niettegen staande deze zeer hoge prijzen, waar door dus een reclamefilm van ongeveer twee minuten op ongeveer f 40 000 komt, gaan steeds meer grote Neder landse bedrijven over tot het in eigen land doen vervaardigen van reclame films, die ook ln het buitenland een zeer goede naam hebben gekregen, HR MS „BANCKERT" NAAR MELBOURNE. Van 11 tot 17 Februari a.s. zal Hr Ms torpedoboot jager „Banckert" onder be vel van luitenant ter zee der eerste klasse J. G, Stegeman een niet-offl- gevolge gehad ln dc afgelopen twee weken. I cieel bezoek aan Melbourne brengen. Ministeriële besprekingen over Concertgebouw-conflict De minister van O. K. en W. ontving gistermiddag in verband met het tussen het Concertgebouw en het Concertge- bouworkest gerezen conflict de heer Heuwekemeyer. vice-voorzir.ter van de Vereniging van Orkesetleden van het Concertgebouworkest die daarbij verge zeld was van een aantal ontslagen leden van het orkest en door mr Geerling hun juridische raadsman. Piloot te Leeuwarden gedood METEOR-STRAALJAGER VERNIELD Op hst vliegveld Leeuwarden is gis termiddag omstreeks halfvier een Me- teor-straaljager in de landing veronge lukt. Het toestel is in de bocht afgebe den en naar beneden gestort. De be stuurder, de tweede luitenant van het 325e squadron werd gedood. Het toestel werd vernield. De verongelukte piloot ls de tweede luitenant J. van Leeuwen uit Delft, MINISTER SPITZEN OPENT MOTORRIJWIELTENTOON STELLING. Mr D. G. W. Spitzen, minister van Verkeer en Waterstaat, zal Vrijdag as ae 29ste tentoonstelling van motorrij wielen, rijwielen met hulpmotor, scooters e.d., welke in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam wordt gehouden, officieel ope nen. De tentoonstelling duurt tot en met Zondag 18 Februari. PRIJSVERHOGING COURANTENPAPIER. In een half jaar meer dan verdubbeld. Met ingang van 1 Februari is de prijs van courantenpapier in Indone sië verhoogd tot R 2,10 per kg voor rollen en R 2.26 per kg voor veilen (oude prijs resp. R 1,— en R 1,10 per kg). De hoge aankoopprijzen in het bui tenland hebben tot deze maatregel ge leid. De vraag naar courantenpapier is groot en het aanbod op de wereld markt gering. De prijzen stijgen dan ook voortdurend en in de laatste zes maanden is de aankoopprijs in het buitenland meer dan verdubbeld. Herziening der K.L.M.. positie COMMISSIE MOET RAPPORT UITBRENGEN. De Indonesische regering heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft alle contracten van de K.L.M., die betrekking hebben op de Garoeda In donesia Airways, te herzien. Zij moet rapport uitbrengen aan de Minister van Verkeer, ir Djoeanda, en voorts voorstellen indienen. Voorzitter dezer commissie is ir R, Soerjomihardjo, hoofdambtenaar van het Ministerie van Verkeer, tevens pre sident-commissaris van de „Garoeda", Spoedige indiening ontwerp „Algemene verkiezingen" Volgende week Dinsdag zal het Indo- nesische kabinet het wetsontwerp „Al gemene verkiezingen" bespreken. Het ligt in de bedoeling van de regering alt ontwerp zo spoedig mogelijk bij het Parlement in te dienen. In een gisteren gehouden vergadering heeft het Indonesische kabinet verschil lende aspecten in beschouwing geno men, verbonden aan algemene verkie zingen voor de constituante. O.m. werd het analphabetisme onder de ogen ge zien, dat een moeilijkheid kan vormen bij het houden van rechtstreekse ver kiezingen. Minister-president Moh. Nat- slr deelde mede dat, zodra het parle ment de kieswet zal hebben aanvaard, met de voorbereidingen voor de verkie zingen zal worden begonnen. In de kabinetsvergadering werd tevens de millioenenn-ota besproken, die waar schijnlijk aan het einde dezer week aan het Parlement zal wedden aangeboden, HET HANDELSVERDRAG OOSTENRIJK—INDONESIË. Omtrent de handelsovereenkomst tussen Oostenrijk en Indonesië, wordt van bevoegde zijde nog vernomen, dat zy voorziet in een goederenverkeer ter waarde van 15 millioen gulden in elke richting. Indonesië zal voc-rnameiyk grond stoffen leveren, zoals tin, rubber, co pra, palmolie, huiden en vellen. De Oostenrykse leverantie zullen voorna- meiy-k bestaan uit ijzerproducten, non- ferrometaal producten, dieselmotoren, optische instrumenten en afgewerkte t.extieigoederen. PREDIKBEURTEN VOOR DONDERDAG. Benthuizen Geref. Gem.: 7.15 uur ds Chr. van Dam te Werkendam (ber. pred.) Ned. lïciv. Kerk Beroepen: te Hein- kenszand (toez.) dr A. F. J. Klljn. cand. te Doorn. Gcref. Kerken Beroepen: te Rotter dam -Charlols (vac. S. Hoekstra) G. van Andel te Dieren; te AugustlnusgaSur* hulzum, H. V/Ulems te Uithoorn. Geref. Kerken onderli. art. 31 K. O. -- Beroepen: te Murmerwoude-Oenkerk. D. Los, te Smilde. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor 's-Gravenzande, J. C. van Ravenswaay te Zaamslag. Geref. Kerken Beroepen: te Deven ter (vac. J. J. Beukenkamp) K J- Schaafsma te Ommen; te Kampen (vac.- E. I. F. Na wijn) D. v. Swlghem te Haam stede; te O,- en N.-Wetering D. Krijger ie Lochem. Geref. Gemeenten Beroepen: te Th°* len Chr, v. Dam te Werkendam. Ned. Herv. Kerk helpt in Zwitserse lawineramp Het moderamen van de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk besloot als symbolische tegemoetkoming in de scha de, die de Zwitserse kerken ln verbana met de lawinerampen hebben geleden, een bedrag van f. 1000 te zenden aan het Hllfswerk der Zwitserse Evangelische ker* ken In Zurich. Een en ander mede ln ver band met de voortreffeiyke hulp. die de Zwitserse kerken na de oorlog aan de Ne derlandse kerken hebben bewezen. 8 jaar voor 15 jaar oude moord 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief legde vandaag de Leeuwar der rechtbank op aan een 66-jarige vrouw te Leeuwarden, die 15 jaar ge leden haar echtgenoot opzettelijk van het leven berofde. De Officier van Justitie had 14 dagen geleden 12 Jaar met aftrek geëist.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2