Overval op redactie-bureau te Soerabaja Sovjet-nota laat mogelijkheid open voor vier-mogendhedenconferentie Seoel door Y.N.-troepen bedreigd WEERBERICHT Amerikaanse diplomaten waarschuwen tegen tweespalt Langdurige bespreking over Kabinefs-formafie Verdere nota-wisseling te verwachten De sovjet-unie heeft in haar ant woord op de jongste Amerikaanse, Britse en Franse nota's over de voor bereiding van een conferentie der note vier aangedrongen op een spoe dige bijeenkomst van de raad van ministers van buitenlandse zaken. In de nota wordt de mogelijkheid toegegeven, dat andere kwesties naast de herbewapening van Duitsland wor den besproken. Voorts wordt gezegd: Er is een dergelijke toestand gescha pen dat. terwijl de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken om de een of andere reden voortdurend wordt uitgesteld, niet alleen het feit er Is. dat Duitsland niet ontwapend wordt, maar integendeel maatregelen in practyk «orden gebracht, die betrekking hebben od het herstel van een staand Duits ie*er en van de oorlogsindustrie in West-Dultsland, alsmede talrijke andere maatregelen, die gericht zijn op de haastige voorbereiding van een nieuwe ^De'sovjet-regering kan niet nalaten de aandacht te vestigen op het onduld bare karakter van de aldus geschapen ^De^nota releveert ook de besprekin gen tussen generaal Eisenhower en de revanche-regering" van Adenauer De sovjet-unie heeft geen bezwaar tegen het houden van een voorbereiden de bijeenkomst van plaatsvervangers te Parijs .Bestudering van de inhoud der kwesties, die op de agenda geplaatst worden, moet echter niet deel uitmaken van de taak van de voorbereidende con- ierentle", aldus de sovjet-nota. De sovjet-nota is de vijfde in de hui dige nota-uitwisseling over de mogelijk heid tot het houden van een viermo- gendhedenconferentie en de derde sov jet-nota in de serie. De eerste reactie van verantwoorde lijke functionna rissen te Washington op de nieuwe sovjet-nota was, dat men van mening was, dat zij nog enigszins on duidelijk is en er verdere nota's zou den moeten worden uitgewisseld. Ook uit Parijs wordt gemeld, dat men in kringen van het Franse ministerie van buitenlandse zaken van mening is dat de jongste sovjet-nota nog steeds geen volledige opheldering geeft om trent de bedoelingen der sovjet-unie. Weer lawines in Italië en Oostenrijk Italië is de afgelopen 48 uur geteis terd door sneeuw, regen en storm. Nabij Florence stortte een brug over een ri vier in; twee personen kwamen om het leven. In de provincie Ferrara werden 13.000 acres bouwland overstroomd. Honder den boerengezinnen moesten zich in veiligheid stellen. Er waren geen slacht- offers. Lawines hebben wegen nabij de Oos tenrijkse grens eiwaan de Oostelijke oever van het Gar<!Bmeer versperd. Het verkeer over de Italiaans-Franse grens is verstoord. De spoorwegverbinding tussen Domodossola en Locano in Zwit serland is verbroken. Te Sabbioni dat ten Noorden van Do modossola. in de vallei van Formazzo, is gelegen, ligt de sneeuw elf meter hoog. Uit vele gedeelten van Noord-Italië komen berichten binnen over slachtof fers en schade tengevolge van het nood weer van de afgelopen drie dagen. Van een boerengezin, bestaande uit vader, moeder en tien kinderen, werden oe ouders en een der kinderen gedood, toen een grote rots. die door het regen water was losgewoeld, langs een berg helling omlaag stortte en de boerderij verpletterde. De rivieren in de dalen van Ferrara er. Bologna blijven zwellen In vele ge- ceelten der Italiaanse Alpen zijn wegen en spoorwegverbindingen door lawines onbruikbaar gemaakt. Zowel aan de Oost-, als aan ae West kust van Noord-Italië zijn vissersboten en badhokjes door hevige rukwinden weggevaagd. Ongeveer 10.000 personen zijn door een lawine in het dal van de Lesach in West-Karinthië van de buitenwereld af gesloten De wegen zijn gebloKkeerd en de telefoonlijnen buiten werking. Daken van hulzen zijn onder het gewicht van bijna een meter dikke sneeuwlaag inge stort. Ook het dorpje Bleiberg bij Villach is door een meer dan 300 meter brede lawine geïsoleerd. De provincie Karlnthië is van Salz burg afgesneden en de spoorlijn op het hoogste punt tussen Mallnitz en Penk geblokkeerd. „De Jongste nota van het Kremlin zet de deur voor onderhandelingen slechts op een kier open", zeide een woordvoer der van de Quai d'Orsay. Verklaard wordt dat Londen, Parijs en Washington in de zeer nabije toe komst een nieuwe gezamenlijke nota zullen opstellen, waarin het Kremlin om verduidelijking zal worden gevraagd. ATTLEE NIET NAAR MOSKOU. Attlee heeft een suggestie van een conservatief Lagerhuislid. dat hij een bezoek aan Moskou zou brengen om de ..dreiging van een oorlog" te verminde ren door het bespreken van problemen betreffende de wereldvrede met maar schalk Stalin, van de hand gewezen. Attlee achtte een dergelijk bezoek op dit ogenblik niet nuttig in verband met eventuele besprekingen tussen de grote vier. Een Stille Oceaanpact? VERKLARING VAN NIEUW - ZEELANDSE MINISTER-PRESIDENT. De minister-president van Nieuw- Zeeland, Holland, heeft na een bezoek aan de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, aan de pers verklaard, dat Nieuw-Zeeland bij zondere belangstelling heeft voor het sluiten van een „Stille-Oceaan-pact" met de V.S en de niet-communistlsche landen in het gebied van de Stille Oceaan. De kwestie van de vorming van een veiligheidspact in dit gebied zal tijdens het verblijf van Foster Dulles in Austra lië en Nieuw-Zeeland, na diens aan komst uit Japan, besproken worden, al dus Holland, die tenslotte meende, dat ook Japan lid zou moeten worden. DE NAMEN VAN HET BELGISCHE PRINSESJE. De grootmaarschalk van het Belgi sche hof deelt mede, dat het geboren prinsesje de namen Marie-Christine, Daphne. Astrid, Elizabeth Leopoldine zal dragen. Krachtige tegenstand De Chinese troepen zijn van hun voor naamste verdedigingslinie bij Seoel door het offensief der verbonden legers terug geslagen en hebben zich ruim negen ki lometer teruggetrokken op een nieuwe linie in het gebergte, ruim negen kilo meter beneden de Han aldus een woord voerder van het achtste leger. De verbonden troepen in midden- Korea hebben een punt op een afstand van minder dan vijftig km van de 38ste breedtegraad bereikt. Zy bevinden zich daar Noordoostelijk van Seoel. Vliegeniers melden, dat er ..op elke meter grond" ten Zuiden van de stad Noordelijke sterkten zijn en dat het geleden heeft opgesteld, maar niet uit gesproken. De rede beslaat 30 bladzijden. Woe nam destijds deel aan de debatten in de Veiligheidsraad over de klacht van zijn regering inzake Amerikaanse agres sie. De Sovjet-afgevaardigde Tsarapkin heeft een resolutie ingediend, waarin de algemene vergadering verzocht wordt Amerika te veroordelen wegens bombp- deren van Chinese dorpen en Amerika verantwoordelijk te stellen voor alle China aangedane schade en „de gevol gen die daaruit zouden kunnen voort vloeien". Voorts wordt de Veiligheids raad verzocht maatregelen te nemen om een herhaling van Amerikaanse .ille gale acties" te voorkomen. Toenemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, la- w overwegend zwaar bewolkt met r111*® regen of natte sneeuw. Matige tot drachtige, langs de kust later wellicht rw?e,wind tussen Zuid-West en Zuld- ppn ^annacht Iets mindr koud, mor sen overdag ongeveer dezelfde tempe- tUren als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 8 FEBRUARL >U U tliv». Zon op: 810 uur; onder: 17.39 uur. Maan op: 9.08 uur; onder; 20 38 uur. Hoozwatio,. t-r. c* Maan op: 9.08 uur; onder: Hoogwater te Katwijk te l|03 uur (Springtij). 4.51 en nummer bestaat uit zes pagina's. schijnt, dat de Noordelijken elke meter zullen verdedigen. Vliegeniers meldden, dat er 400 tot 500 afzonderlijke verdedigingsstellingen zijn langs een vijf km lange bergrug, twin tig km ten Noorden van lts jon. Zij mel den voorts krachtig afweergeschut. Er verschenen voor het eerst op het Westelijk front Noordelijke tanks en ge motoriseerde artillerie. Naar uit een uit Canberra afkomstig bericht zou blijken, heeft Australië de Verenigde Naties medegedeeld dat het van oordeel is, dat de strijdkraohten der V.N. bij de 38ste breedtegraad, de grens tussen Noord- en Zuid-Korea, halt die nen te houden. V.N.-COMMISSIE VOOR GOEDE DIENSTEN. De Zweed Sven Grafström heeft de uitnodiging aanvaard zitting te nemen in de V.N-commissie van goede dien sten in de kwestie-Korea. zo is officieel medegedeeld. Het tweede lid van de commissie moet nog worden benoemd. Sir Benegal Rau van India heeft thans definitief gewei gerd. De Canadese minister van buiten landse zaken Pearson, heeft medege deeld dat hij overweegt, wellicht toch zitting te nemen. Anders denkt men aan Charles Malik van de Libanon. UIT DE POLITIEKE COMMISSIE Met 39 stemmen tegen 0 bij 17 ont houdingen, heeft de politieke commissie van de Verenigde Nales besloten geen kennis te nemen van de rede die de afgevaardigde van communistisch Chi na Woe shioe-tsjoean twee maanden Amerikaanse versterkingen in Duitsland aangekomen De eerste omvangrijke versterking van het Amerikaanse leger in Duitsland is Zondag aangekomen, zo verneemt Reu ter uit legerkringen. Het is een duizend man sterk bataljon luchtdoelartillerie. Het is nog niet bekend, wanneer troe pen ter sterkte van een divisie naar Duitsland zullen worden gezonden Naar verluidt, kan Amerika zijn plan om tegen het voorjaar twee tot vier divi sies naar Duitsland te zenden, als ge volg van de oorlog in Korea niet uit voeren. Motie van afkeuring tegen minister Queuille WEGENS OPTREDEN TEGEN DE SPAANSE COMMUNISTEN IN FRANKRIJK. Vijftig Spaanse communistische lei ders in Frankrijk zijn er in geslaagd in September aan arrestatie door de poli tie te ontkomen, dank zij het in hoge kringen uitlekken van de voorgenomen aotie, aldus heeft Alfred Coste-Floret (MRP) ln de Franse Nationale Verga dering verklaard. Niet tevreden met het antwoord van de minister van binnenlandse zaken, Henri Queuille, op verschllende vragen over het optreden van de politie, heeft ce vergadering met 411 tegen 170 beslo ten het salaris van Queuille met 1000 francs te verlagen. Een feitelijke motie van afkeuring! REORGANISATIE VAN UNIVERSITEITSSYSTEEM IN OOST-DUITSLAND. De Oost-Duitse socialistische een heidspartij heeft een volledige reorgani satie van het universiteitssysteem aan gekondigd In een resolutie in „Neues Deutsch- land", het partij-orgaan, wordt ver klaard, dat de Oost-Duitse universitei ten „effectieve instrumenten moeten worden tot het bewaren van de vrede en het herstellen van de democratische eenheid van het land". Alle universiteiten zullen direct onder een nieuw staatssecretariaat in het mi nisterie voor volksopvoeding worden ge plaatst. De plaatselijke party-eenheden zullen verantwoordelijk zijn voor de volledige uitvoering van de nieuwe po litiek. „De sterke reactlonnaire krachten on der professoren en studenten, die na 1945 bestonden, zijn teruggedrongen en haar meest actieve vertegenwoordigers zijn gezuiverd", aldus de bekendmaking. Op de in het Kasteel ..De Schaffe- laar" te Barneveld gevestigde Stafschool voor de Burgerlijke Verdediging zijn de cursussen be- gonnen voor burgemeesters, brand weercommandanten. pohtie-com- missarissen en verder al diegenen, die als leidende figuren moeten optreden bij de Burgerlijke Ver- dediging. Vier burgemeesters in de school banken: v.l.n.r. Mr J. M. Rave sloot, burgemeester van Almelo; B. Hop- perus-Buma. burgemeester van Drachten; B. H. Koomans. burge meester van Uithuizermeden en P. D. Steinweg. burgemeester van Son en Breugol. Inschakeling van Duitsland gewenst Gemeld wordt. dat de ln West-Europa gestationneerde Amerikaanse diploma ten tijdens hun besprekingen te Frank fort tot de overtuiging zouden zijn ge komen. dat het bij de huidige wereld situatie vrijwel onmogelijk is tot een neutraal Duitsland te komen. Wat be treft de mogelijkheid van een vier-mo gendhedenconferentie zouden de Ameri kaanse diplomaten tot de slotsom zijn gekomen, dat niet moet worden Inge gaan op Sovjetrussische voorstellen voor een vereniging van Duitsland, indien deze tevens op een neutralisering van dit land zouden neerkomen. Ook zouden de Amerikaanse diplo maten in West-Europa te kennen hebben gegeven, dat er tijdens even tuele vier-mogendh eden - besprekin gen volledige overeenstemming tussen Pa rijs. Londen en Washington moet be staan, willen dergelijke beraadslagin gen succes opleveren. „Men hoede zich er voor", aldus zou de mening dezer Amerikaanse diplomaten zijn. „in de Russische kaart te spelen door in te gaan op voorstellen, die niets dan het verwekken van tweespalt onder de Westerse bondgenoten zouden beogen". NTTEmVp MOTIF vav wantrottwfm Wel was men het er over eens dat alle A«!^> mogelijkheden, om met vrucht vier- mogendheden-besprekingen te houden grondig moeten worden onderzocht. De besprekingen zullen vandaag wor den beëindigd. AFP meldt nog van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat de Amerikaan se diplomaten zich eenstemmig hebben uitgesproken voor de volgende punten: 1) De Westduitse Industrie moet ten minste indirect, worden ingeschakeld bij de herbewapening der Westerse mo gendheden. 2) Er bestaat ..grote belangstelling" voor een daadwerkelijke Westduitse bij drage aan de verdediging van West- Europa De Westduitse regering moet door een geleidelijke opheffing van het bezettingsstatuuit in staait worden ge steld de inlijving van Duitse eenheden In een Europees verdeddgingsleger mo gelijk te maken. Om het mogelijk te maken dat de Westduitse industrie meer wordt inge schakeld bij het weerbaar maken van West-Europa bevelen de Amerikaanse diplomaten aan. dat de aan deze indus trie opgelegde productiebeperking wordt herzien. In de eerste plaats moet het maximum voor de staalproduotie wor den verhoogd. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat men deze op on geveer vijftien millioen ton per jaar zou willen stellen. Men meent, dat de eerste praotische maatregelen hiervoor reeds binnen twee maanden kunnen worden genomen. Daarentegen wordt in dezelfde kringen gemeend dat het nog minstens een half jaar zal duren voordat tot een even tuele opleiding van Westduitse militai re eenheden zou kunnen worden over gegaan. Waar is Clementis? Een woordvoerder van de Amerl- Kaanse hoge commissie te Frankfort heeft verklaaro, dat de commissie abso luut geen bevestiging heeft van het be richt, dat Vladimir Clementis. oud-mi nister van buitenlandse zaken van Tsje- cho-Slowakye, in Duitsland zou zijn aangekomen De hoge commissie had ln geen geval wat met de zaak te maken. Tevoren nad een andere Amerikaanse woordvoerder echter verklaard, dat het wel mogelijk is dat Clementis ln Duits land Is. In dat geval had hij zich niet bij de Amerikaanse autoriteiten gemeld. Vrienden van Clementis hebben te Wenen verklaard, dat hy per vliegtuig uit Presburg naar West-Dultsland is vertrokken. Volgens hen had Clementis al eerder te kenneri gegeven, dat hy als overtuigd communist nooit asyl in een der Westeiyke landen zou vragen Wel zou Clementis in geval van nood con tact met Tito willen zoeken. In Tsjechische kringen te Wenen ge looft men, dat de Amerikaanse autori teiten in West-Duitsland Clementis' aankomst aldaar niet willen toegeven om hem in de gelegenheid te stellen zyn I reis naar Joego-Slavië te vervolgen. 1 Tussen de wrakstukken van een brug. ergens in Korea ligt een door de bemanning verlaten tank van de communistische troepen. De brug was het doelwit van bommenwer pers van de Verenigde Strijdkrach ten op het moment, dat de tank er zich op bevond. Dat de luchtaanval met grote nauwkeurigheid werd uitgevoerd, blijkt wel uit de foto. De beide kabinetsformateurs hebben vanmorgen een uitgebreide bespreking gehad met de ministers Stikker, Lief tinck, Van den Brink en Mansholt. Waterstofbom spoedig J gereed? DE ATOOMPROEVEN IN NEVADA GESLAAGD. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat zij „volkomen tevreden" is over het resul taat van de atoomproeven te Las Vegas In Nevada. De proefnemingen zullen voorlopig worden gestaakt. Twee nieuwe ontploffingen deden gis teren ruiten in Las Vegas springen. Op een afstand van ongeveer 700 kilometer van Las Vegas, in Oakland, zag men een „verblindend wit licht". De twee schokken werden voorafge gaan door een reusachtige lichtflits. De inwoners van Las Vegas en omgeving waren gewaarschuwd zich tegen de dageraad niet by de ramen op te hou den. Vele nieuwsgierigen hadden zich naar buiten begeven en zich langs de wegen opgesteld, tevens om mogeiyk ge vaar van glassplinters te ontgaan. De schokken werden gevolgd door een sterke warme luchtstroom langs de grond. In Los Angeles, 480 kilometer ver weg, trilden de ramen 24 minuten na de llchtschyn. Volgens geleerden kun nen de grondtrillingen onder bepaalde atmosferische omstandigheden 1500 ki lometer van de plaats van de ontplof fing gevoeld worden. De lichtschijn werd in Los Angeles per televisie opgevangen en verder uitgezonden. De commissie voor atoomenergie heeft verklaard dat er, volgens de tot nu toe verkregen inlichtingen, geen „radiologi sche risico's" aan de proefnemingen verbonden waren. Volgens Julian Hartt, vliegtuigexpert van „The Los Angelos Examiner" betref fen de proefontploffingen „slaghoedjes" voor de waterstofbom. Het werk aan de waterstofbom begon meer dan een Jaar geleden. Sindsdien is niets over de voor uitgang bekend gemaakt. Volgens Hartt zal binnen negen k tien maanden in de Stille Oceaan een proef met de bom genomen worden. Deskundigen zyn het DER BRITSE CONSERVATIEVEN. De Britse conservatieven hebben ln het Lagerhuis een motie van wantrou wen tegen de regering ingediend wegens de behandeling van de vleespositie van 01triyL., Engeland en hebben de waarschuwing er over eens, dat de waterstofbom zelf uitgesproken dat het debat over de slechts door middel van een atoomont- vleespositle bitter zal worden. (U. P.). I ploffing in werking kan worden gesteld. As Pelor vroeg „eerherstel" (Van onze correspondent). Een voorval, dat wel zeer typerend is voor de toestanden, die thans in Indonesië heersen, heeft zich dezer dagen afgespeeld bij een van de Ne derlandse dagbladen in Soerabaja. Op het redactie-bureau van de „Nieu we Courant", vervoegde zich de ben deleider As Pelor guerillastrijder zegt men hier. waarschijnlijk omdat het wat prettiger klinkt vergezeld door een aantal van zyn mannetjes. Bij de voordeur van het gebouw van de „Nieuwe Courant" werden twee met stens gewapende bendeleden neergezet, evenals aan de zijdeur. Verder werd een gewapende post geplaatst by de deur van de redactie.' Toen dat allemaal geregeld was, nam As Pelor het woord. Hy kwam eerher stel eisen. Wat was er n.l. gebeurd? De „Nieuwe Courant" had twee dagen tevoren een bericht geplaatst, waarin gemeld werd, dat ten huize van een Chinees in Soerabaja een overval was gepleegd door een groep van twintig gewapenden Die gewapenden. zo schreef de krant, waren vermopdelilk leden van de strijdgroep van As Pelor. „Maar", zo betoogde As Pelor. tegen een achtergrond van stenlooen, tot de verschrikte redactieleden, „dat is hele maal niet waar. Myn mannetjes waren niet aan het rampokken. Ik had ze op dracht gegeven een zuiveringsactie te ondernemen, daar ik wist. dat ten huize van de Chinees gedobbeld werd". Dat laatste biykt inderdaad juist te zijn: de Chinees vierde zyn verjaardag en men legde ter ere van dit feest een kaartje. As Pelor vond dit allemaal héél erg. De redacteur, die dit voor de eer van As Pelor zo schadeiyke bericht schreef, moest met hem mee. Deze weigerde echter, daarbij gesteund door zyn hoofd redactie. die inmiddels hulp had inge roepen van het Ned. Commissariaat. Tenslotte werd het hele geval gesust en 's avonds verscheen er in de Nieuwe Courant een „rechtzetting" van de fei ten, waarin de hoofdredactie o.a. zeet: „Men weet het nu dus. As Pelor en zyn mannen voeren nu zuiveringsacties uit en verrichten geen roofovervallen. Wy zouden het wel op prys hebben gesteld, indien de overheid ons hiervan op de hoogte had gesteld, dan zouden we niet zo'n ernstige blunder hebben begaan". Zó erg lijkt ons die blunder overigens niet. vooral als men weet. dat As Pelor en zyn mannen zich tot voor drie we ken nog ln de bergen schuil hielden en in hun onderhoud voorzagen, zoals hy ons onlangs nog in een Interview ten huize van de plaatselijke commandant van Soerabaja verklaarde, door roof en rampok. Hoe een mens zjjn leven toch kan beteren: nu houdt hij „zuiveringsac ties" in Soerabaja en eist en krjjgt bovendien ook nog „herstel van eer", als men hem beschuldigt van een „rampokpartijtje", terwijl hy ons on langs zelf toegaf, dat door zijn troe pen meerdere mensen zyn vermoord* 89ste Jaargang WOENSDAG 7 FEBRUARI 195! 00 No. 27222 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J, W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21607 Rnofdrprtaetle B w Menkhorst en J Brouwerf s 15 per kwartaal, f0.40 per week Witte Singel 1, LeideD - Otro no. 57055

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1