Generaals-majoor Baay en Schepers vragen oniheffing uit functie Vier mogendheden - conferentie te Parijs? India toch in VN-commissie voor goede diensten? Generaal Collins over nieuwe atoomwapens WEERBERICHT Verhoging van de belastingen in de Verenigde Staten 89ste Jaargang DINSDAG 6 FEBRUARI 1951 00 No. 27221; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie- B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f5.15 per kwartaal, f 0.40 per week Telefoon Oir en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Russisch antwoord over handigd De Russische minister van Buiten landse Zaken Wisjinsky heeft giste ren de diplomatieke vertegenwoordi gers van Amerika, Engeland en Frankrijk het Russische antwoord overhandigd op hun nota's van de vorige maand over het Russische voorstel tot een conferentie van de grote vier". Verwacht wordt, dat het Russische antwoord vandaag of morgen zal wor den gepubliceerd. De drie diplomatieke vertegenwoordi gers werden afzonderlijk, een kwartier na elkaar, op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen. In de nota, die Engeland. Frankrijk en Amerika de vorige week aan de Sov jet-Unie deden toekomen, aanvaardden Jij het Russische voorstel tot eon voor bereidende conferentie te Parijs om een agenda vast te stellen. Zy vroegen nog nader, of Rusland bereid was alle oor zaken van onenigheid tussen de vier regeringen te bespreken en niet alleen de herbewapening van Duitsland, zoals door Rusland voorgesteld. De Sovjet-nota maakt een voorberei dende bijeenkomst van de plaatsver vangers van de ministers van Buiten landse Zaken der grote vier beslist mogelijk, aldus welingelichte kringen te Moskou. De stakingen in Australië doen zich voelen. In geheel Nieuw-Zuid-Wales is het verbruik van steenkool met twintig pro cent beperkt. Gisteren werd door 17.000 T... Australische mijnwerkers gestaakt, on- Uit diplomatieke bron verluidt, dat danks het door de regerl uitgevaar- Engeland, Frankryk en de_ eremgde djgde stakingsverbod Er wordt thans Staten vorige week te Washington voorbereidends besprekingen zyn be gonnen over een mogelijke conferentie met Rusland. De besprekingen worden gevoerd door de Britse ambassadeur sir Oliver Franks, de Amerikaanse reizende ambassadeur Philip Jessup en de Franse afgevaar digde bij de Verenigde Naties Jean Chauvel. Zy betreffen de lijst van on derwerpen die door het Westen zal wor den ingediend als ons land accoord gaat met een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier over alle geschillen (tussen Oost en West. werkloosheid op grote schaal verwacht. Te Melbourne wordt slechts drie uur per dag gas geleverd. Het publiek poogt op grote schaal vervangingsmiddelen voor verlichtlngs- en verwarmingsdoeleinden te kopen. De bootwerkers hebben besloten geen overwerk meer te verrichten, hetgeen een belemmering is voor het vervoer van steenkool uit Nieuw-Zuid-Wales naar andere Australische staten, waar door de gevolgen van de staking zich nog sterker doen gevoelen. In sommige Australische havens en vooral in Syd- FOSFOR ONTVLAMDE IN BROEKZAK. Een elfjarige jongen in Frankfort is bfjna levend verbrand, doordat wat fos- for-houdend materiaal dat hij op straat gevonden en in zijn zak gestoken had, tot ontbranding kwam Een onbekend gebleven Nederlandse zeeman, die de kleren van de jongen in brand zag staan duwde hem snel het water in De knaap werd met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. HEVIGE SNEEUWVAL IN KARINTHIE. In Karinthië (Oost.) is veel sneeuw gevallen. Door betrekkelijk hoge tem peraturen in sommige delen van deze Oostenrijkse provincie is gevaar voor nieuwe lawines ontstaan. De Lesach-vallei met een bevolking van naar schatting 10.000 personen is cuie l-< aen van de commiss e der VN. sedert Zondag geïsoleerd Ook eiders voor het staken van het vuren onnieuw ney, doet zioh reeds een opeenhoping ligt de sneeuw hoog. zodat het verkeer i zitting nemen, er liever een geheel m- van steenkool voor. wordt belemmerd. dcrc siroeD moet worden samengesteld. Peking-China blijft afzijdig In dat dit geval zou de Zweed Sven Grafstrom een der leden van de In te Sir Benegal Rau van India heeft de 1 vooizitter van de algemene vergadering der Verenigde Naties meegedeeld, dat hii diens ïrJuodiein* cm zitt'-ng ie ne men in de V.N.-commissie van goede diensten voor onderhandelingen met communistisch China over Koren, niet kan -"anvaarden Een lid van de Canadese delegatie heeiv. verklaard, dat Lester Pearson de Canadese minister van bur-.iJandse zaken, van meninc is. dat. tenzij alle Ministerraad vergaderde OA BESTUDERING RAPPORT SOCIAAL-ECONOMISCHE MAATREGELEN. (Van onze parlementaire redacteur) Gsteren heeft de Ministerraad de hele dag vergaderd. Het was echter een nor male vergadering ter afdoening van de lopende zaken. Onder normale zaken valt blijkbaar ook de bestudering van het rapport over de te nemen sociaal-economische maat regelen, met het oog op de militaire in spanning welk rapport is opgesteld door een aantal „top"-ambtenaren. Clementis in West- Duitsland? De voormalige Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Wla- dimir Clementis. die sedert acht dagen uit Praag verdwenen zou zyn, is vol gens het Franse persbureau A. F. P., naar West-Duitsland gevlucht. In kringen van Tsjechoslowaakse refuglé's te Neurenberg was verklaard, dat dr Clementis de vorige week al daar was aangekomen met vier Tsje choslowaakse ambtenaren en dat hij om asyl had verzocht. Volgens Reuter hebben Amerikaanse autoriteiten te Frankfort echter ver klaard, dat zij niets wisten van be richten, dat dr Clementis in Duitsland was aangekomen. Een woordvoerder van de Britse hoge commissie verklaarde: „Dit is het eerste, dat wfj er over hebben ge hoord." Een woordvoerder van de Westduitse regering: „Wij weten niets omtrent Clementis of zyn verblijplaats". DE „AANBRENGERS" IN ENGELAND GAAN VERDWIJNEN. Aan de activiteit van „aanbrengers" in Engeland zal waarschijnlijk een einde gemaakt worden, 'n daartoe strek- Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn. dat in de Grote Kerk te 's-Gravenhage het huwelijk werd voltrokken tussen HM Koningin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Hendrik van Mecklenburg-Schwerin. Deze reproductie van een schilderij geeft een beeld van de huwelijksplechtigheid. Ook tactisch gebruik mogelijk Generaal Collins, Amerikaanse leger, heeft in het tijd schrift .United States News and World Report" geschreven, dat misschien uit eindelijk door atoomkracht gedreven artillerieproiectlelen en geleide projec tielen voor de defensie van Europa ge bruikt zullen worden. De generaal zei- de. dat het leger de atoomzranaten in de niet te verre toekomst zal hebben en de geleide atoomprojectielen over niet te veel jaren. Hii zeide dat naar ziin mening een geleid projectiel, dat een atoomlading heeft, een groot bezit zal zijn. dat uit eindelijk misschien voor de verdediging eer mening gaat het bij deze proeven om de door Collins genoemde wapens. Collins zeide dat de nieuwe ..myste rie-wapens daarin van atoombommen stafchef van het zullen afwijken, dat zi1 een grote des- tructieve kracht van atoomenergie kun- VONNISSEN IN FRANKRIJK WEGENS ILLEGALE VALUTA. TRANSACTIES. Max Intra tor, bijgenaamd ..zwarte Max", een uit Duitsland afkomstige Jood, is te Parijs veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en een boete van 200.000 francs wegens illegale valu tatransacties tot een bedrag van 170 millioen frs (winst 13 millioen!). Intratpr werd in 1947 in tientallen Britse rechtzaken genoemd, waarin Britse toeristen werden beboet wegens nen vastleggen en veilig gebruikt kun- j het kopen van francs boven hun offi- nen worden als ..tactische" wapens te- clële 'toewijzing met cheques op Lon gen. vijandelijke troepenconcentraties, i dense banken. Als gewone atoombommen tactisch ge- Intrator werd in December 1946 ge bruikt zouden worden zou dit ook de arresteerd doch in Juli 1947 op borg- eigen troepen in gevaar brengen. tocht vrijgelaten in verband met zyn slechte gezondheid. I Erwin Intrator, een broer van Max. Collins trok nog de volgende conclu sies: 1. De defensiemacht van het Atlam tisch pact behoeft niet tegenover elke ARABISCHE LIGA CONTRA „FRANSE INTERVENTIE" IN MAROKKO. De Arabische liga heeft een resolutie aanvaard tegen de .Franse interventie" in Marokko. Generaal Juin de Franse resident-generaal in Marokko, zou ge dreigd hebben sultan Mohammed V te zullen afzetten, aldus de liga. Volgens Franse berichten zou de sul tan zelf wensen af te tTeden. Een woordvoerder sprak het bericht, dat generaal Juin had gedreigd de sul tan af te zetten, krachtig tegen „Zulke anti-Franse propaganda heeft de bedoeling de Westelijke solidariteit te ondermijnen en heeft geen feitelijke grondslag", aldus de woordvoerder. •Later wordt echter gen^ld: De Indische regering heeft sir Se negal Rau opgedragen zitting te ne men in de voorgestelde commissie van goede diensten voor onderhan delingen met het communistisch China over Korea. In dezelfde (Amerikaanse) resolutie, waarin werd voorzien in het instellen der commissie, is het communistische China als aanvaller gebrandmerkt. Radio-Peking deelt mede, dat de regering van de Chinese volksrepu bliek een uitnodiging van de Colum- biaanse afgevaardigde Urdaneta Ar- balaez. voorzitter van de politieke commissie der V.N., om een verte genwoordiger te zenden ter bespre king van de door de V.S. tegen haar uitgebrachte beschuldiging van agressie van de hand gewezen heeft. De sovjet-unie heeft in de commis sie voor technische bijstand van de economische en sociale raad van de V.N. voorgesteld, dat een vertegenwoor diger van de regering te Peking zitting zou nemen in de commissie. De commissie besloot met elf tegen twee stemmen de beslissing van haar voorzitter, sir Ramaswami Moedaliar (India), dat de kwestie niet binnen haar bevoegdheid valt. te steunen. De sovjet-unie en Polen stemden tegen. VAN HET FRONT. Aan het centrale front zijn patrouil les van de V.N. de stad Hoengsong, zestien km. ten Noorden van Wondjoe, binnengetrokken in weerwil van krach tige tegen-aanvallen. Er verluidde, dat de Chinezen het zwaartepunt naar het Oosten verleed hadden, waardoor zii de achterhoede der V N. dreigden af te snijden ingeval de geallieerde strijdkrachten zich te ver in de richting van Seoel zouden wagen. Dit was de reden, waarom het geallieerde opperbevel voorzichtig te werk ging en zich waarschijnlijk niet eerder op Seoel zou werpen dan nadat alle hoogten aan en achter het front in het bezit der geallieerden zouden ziin. Dat Seoel tot 8 K.M. zou ziin gena derd. is nog niet bevestigd. De Noordelijke en Chinezen moeten door de bankaanvallen ontzettende ver liezen lilden. 9 m Het Amerikaanse ministerie van de fensie is voornemens gehuwde mannen van 19 tot 26 jaar. die volgens de gel dende bepalingen van militaire dienst ziin vrijgesteld, op te roepen. Het gaat om gehuwden zonder kin deren. STAKING SMOEILIJKHEDEN IN ISRAEL. Na een uitsluiting van ongeveer 10.000 arbeiders in de metaalindustrie breidt het arbeidsconflict in Israël zich uit. De gehele industriële sector sohijnt door een algemene staking, die de andere ar beiders uit solidariteit met de metaal arbeiders willen beginnen, bedreigd te worden. De leiders van het algemene vakverbond verklaarden, dat zij de strijd net zo lang zouden volhouden, totdat de looneisen zouden zijn ingewilligd. De organisatie van industrieëlen is evenwel vastbesloten alle arbeiders uit te sluiten, Indien deze niet op de voorstellen van de werkgevers zouden ingaan. werd bij verstek tot twee jaar gevange nisstraf en 500.000 francs boete veroor- kend wetsvoorstel zal deze week door j Van Europa gebruikt kan worden. De Lionel Heald in het Lagerhuis worden eeneraal waarschuwde echter, dat men ingediend, en verwacht wordt, dat de i niet de mogelijkheid moet weeciiferen regering het voorstel zal steunen. dat de ..vijand' dezelfde tactische wa- Het optreden van de „aanbrenger" pens tegen de Amerikaanse troepen zou creëeren. Het moraal van de Ameri in Engeland dateert van voor de in- gebruiken. kaanse soldaten op Korea is prima en stelling van een politiemacht, 450 jaar j Collins maakte geen eewag vanj de de fighting spirit van het achtste leger Russische divisie een eigen divisie te deeld. Carol Bitter, woonachtig te Monte plaatsen. Een kleiner, doch zeer mobiel Carlo, kreeg 30 maanden gevangenis- leger met moderne wapens zou doel- straf en een boete van 500.000 francs, treffend zijn om agressie tegen tel eveneens bij verstek, houden. Verder is verbeurdverklaring gelast 2 De situatie liikt. beter te ziin ge- j van de door Max en Erwin Intrator en worden, doch Collins wilde seen at-gemaakte winst en van de 165 mosfeer van overdreven optimisme milUoeIl van de gehele groep verdach- geleden. De „aanbrengers" maken hun werk van, overtredingen op te sporen van oude en welhaast vergeten wetsvoorschriften, die formeel nog van gelding zijn, en strijken dan hun aan deel op van de betaalde boete. CANADA'S GROOTSTE DEFENSIE PROGRAM. De Canadese minister van defensie, Brooke Claxton, heeft in het Canadese Lagerhuis een defensieprogramma ln- geiiend, dat alle vorige Canadese de fensieprogramma's in vredestijd in de schaduw stelt Voor de komende drie Jaar is vijf milliard dollar uitgetrokken. Dit driejarenplan voorziet in een vloot van honderd schepen, 115.000 manschap pen voor leger, vloot en luchtmacht en veertig vliegeskaaers, waarvan elf in Europa gestationneerd zouden worden. Tevens is een regimentsgevechtsgroep van 5.000 a 6.000 man voor Europa be stemd. In Canada wordt een waarschu- wingsnet voor de nadering van vlieg tuigen met de laatste en krachtigste radarapparaten aangelegd in aanslui- tJng op het Amerikaanse net. Deze pos ten worden voorzien van de benodigde gevechtseskaders. atoomexperimenten die op het ogenblik is groot. De Amerikaanse tanks op in Nevada plaats vinden. Naar sommi- Cijfers der luchtvaart Het Internationale Veiligheidsquotient van de burgerluchtvaart vertoonde in 1949 voor het derde achtereenvolgende jaar een verbetering, zo vernemen wtf van de zijde van de I.AT.A. (Internatio nal Airtransport Association). In 1949 was' zy n.l. 34.840.000 tegen 30.490 000 in 1948 en 21 184 000 in 1947. De 42 leden van de I.A.T.A.. die hier over rapport uitbrachten vervoerden in 1949 tezamen 17 801.000 passagiers over een totaalafstand van 543.000.000 ge vlogen mijlen. In totaal kwamen by de 42 maatschappijen 19 ongelukken voor, die 306 slachtoffers maakten. Het passagiers-mljlencijfer in 1949 was 10.680 000, wat betekent dat de ge hele bevolking van de Benelux in een jaar door de lucht naar Noorwegen ge transporteerd zou kunnen zijn. TAFT OVER EISENHOWERS VERKLARINGEN. De leider der republikeinse fractie in de Amerikaanse senaat, Robert Taft. heeft in zijn eerste commentaar op Eisenhowers verklaringen, na terugkeer van zijn bezoek aan West-Europa, o.m. verklaard: „Elke overeenkomst, die pre sident Truman mogelijk zal aangaan be treffende het zenden van Amerikaanse troepen naar het grondgebied van sta- ten-leden van het Noordatlantische ver- Vrij koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk koude nacht en ochtend, wet hier en daar nachtvorst. Morgen geleidelijk toenemende bewolking met drag behoort aan het congres te worden hter plaatselijk enize reeen en dezelf- I voorgelegd, opdat dit kan beoordelen of de of S ïïeerp ter^atimen dan he* aandeel der Amerikaanse troepen vaodaae J2S b'i de verdediging van West-Europa be- oiït 1 vredigend molt worden geacht. Nu be- zitten wij geen enkele basis, waarop wij aan het werk kunnen gaan". Taft legde deze verklaring in een persgesprek af. Hij zeide verder nog van mening te zyn. dat het door generaal Eisenhower aan het congres uitge brachte verslag van zijn Europese reis „een goede indruk" heeft gemaakt, doch. verklaarde hij. „er staan niet genoeg po sitieve mededelingen in omtrent de staat der West-Europese verdediging". en Oost. (Opgemaakt te 10 uur). 7 FEBRUARI. Zon op: 8.12 uur: onder: 17.37 uur. {Ja*n op: 8.56 uur; onder- 19.15 uur «oogwater te Katwijk te 4 08 en 16.23 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Korea hebben bewezen veel doeltref fender te zijn dan de Russische, waar schijnlijk door beter schieten. 3, De Amerikaanse industrie zal de vrije wereld aan de kop houden wat betreft de ontwikkeling van wapens. (United Ffcess). ten. Clovis Bleiberg, die door het O.M. de rechterhand van Bitter genoemd werd. kreeg vier maanden gevangenisstraf en een boete van 500.000 francs. Er werden ook boeten van 5.000 tot 100.000 francs opgelegd aan personen, die er van beschuldigd werden tot de cliëntele van de groep Intrator te be horen. Wisseling in opper commando opgeblazen (Van onze Haagse redacteur) In verband met het eervol ontslag van generaal Kruis, hebben, naar wij vernemen, de generaals-majoor W. J. K. Baay, Chef Staf van het Comité van Chefs van Staven, en mr J. D, Schepers, adj. chef van de Generale Staf ontheffing uit hun functie ge vraagd. Het is nog niet bekend, of dit ver zoek zal worden ingewilligd. Over evt. opvolgers valt dus even min iets te melden. Het gaat hier dus niet om een ver zoek om ontslag uit de militaire dienst, doch om ontheffing uit een speciale functie, welke voor een groot deel af hankelijk is van de bezetting van de post van chef van de Generale Staf. Nu generaal Kruis als zodanig aftrad acht ten genoemde opperofficieren het even als luit-.-generaal Ca'.meyer. voor de hand liggend dat zij hun functie ter beschikking stellen. De nieuwe opperbevelhebber, luit-ge- neraal Hasselman. zal dus hebben te be slissen of hij nieuwe krachten voor de vrijgekomen functies zal voordragen of niet. De hole „rel" om de wisseling in oppercommando, zo verzekert men Diverse voorstellen. De regering van de Verenigde Staten heeft het Congres gevraagd om aan zienlijk hogere accijnzen en omzetbelas tingen. waaronder een heffing van 20% op auto's en van 25% op televisie- en radiotoestellen. De minister van financiën. John Sny der, legde deze voorstellen voor aan de financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden als onderdeel van het programma der regering om de inkom sten uit belastingen met 10 milliard dol lars te verhogen. Dit programma voor ziet in een verhoging van de indivi duele inkomstenbelastingen met 4%. President Truman heeft Vrijdag j.l. tegenover het Congres verklaard, dat de eerste ronde van belastingverhogingen later in het Jaar zal worden gevolgd door een nieuw verzoek om ongeveer 6.5 milliard dollars. Andere basisvoorstellen van minister Snyder waren: 1) Een verhoging van de belasting op vermogensaanwas van 25 tot 37V2 pro cent. 2) Een verhoging van de normale in komstenbelasting voor maatschappijen met 8%. Maatschappijen mot winsten, welke als „buitensporig" worden geclassifi ceerd zullen een ext-ra belasting van 30% blijven betalen op het bedrag, dat „buitensporig" wordt geacht. De minister heeft tevens verhoging van de omzetbelasting op 9terke drank, bier en sigaretten aanbevolen. ons. is In diverse publicaties knap op geblazen. Sommige spreken zelfs van j 18 opperofficieren, die zouden bedan ken. Natuurlijk heeft het plotselinge ont slag van generaal Kruis in vooral de hoge militaire kringen, beroering ge wekt. Maar die beroering was in som mige persorganen veel heviger dan in feite bij betrokkenen zelf; aldus ver nemen wij van betrouwbare zijde. De discipline is niet zo licht ge schokt, als enkelen wel meenden. Er Is geen enkele ontslagaanvrage uit boosheid" ingediend. Men moet de bovengenoemde verzoeken zien zo on geveer als het ontslag vragen van een Staatssecretaris in geval zijn minister aftreedt. Ook is er geen sprake van een botsing tussen verschillende ..scholen", zoals er in ons leger officieren zijn volgens St. Cyr of de Duitse school Reeds onder generaal Kruis had zich de oriëntering ingezet naar de Amerikaanse stjjl, wat reeds geboden is door de wapenleveran ties en de noodzakelijke unificatie onder het N Atlantisch verdrag. In militaire kringen wist men. evenmin als in poli tieke kringen iets over de eventuele sa mensmelting van de departementen van Oorlog en Marine tot één Ministerie van Mevr. M. Z. N. Willeveen. de Ne derlandse afgevaardigde bij de kommissie voor de Concept Cen ter van Oorlog en Marine daarin. ventie inzake Vrijheid van Bericht- geving. in gesprek mei de voorzitter van de commissie. Br Raorl Noriega, afgevaardigde van Mexico.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1