Zullen maatregelen tegen prijsstijging slagen! Nederland moet voorbeeld van Amerika en Engeland volgen Waarom nog geen groots bezuinigingsplan Pastorie-venster Vaste tendenz ter veemarkten VOOR DE JEUGD 1 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 3 Februari 1951 Derde Blad No. 27219 (Van onze financiële medewerker). De grote vraag of de nog steeds voortdurende prijsstijging op de noederenmarkten door de Overheidsmaatregelen, welke reeds zijn geno men of nog zullen worden genomen, kan worden gestuit, beheerst thans heelde wereldeconomie en derhalve ook de effectenbeurzen. Tot dusver worden deze nog steeds met hogere gocderenprijzen geconfronteerd, hetgeen zowel te New York als te Amsterdam tot toenemende vraag naar aondcelen leidt, al treedt dan ook af en toe een veelal technische reactie in. Dat de waarde van het geld is verminderd, blijkt wel uit de recente indexcijfers voor de groothandelsprijzen in Nederlandwelke na 1948 mei 25en s^s de oorlog in Korea met 9% zijn gestegen. En volgens een onlangs gepubliceerde opgaaf zouden de kosten van levensonderhoud in vergelijking met voor de oorlog van 207% in Augustus 1948 tot 216% in Augustus 1949 en tot 243 in het afgelopen jaar zijn gestegen! Deze prijsstijging, d.i. waardevermin dering van het geld, is natuurlijk niet aHeen aan de financiële politiek met begrotingstekorten te wijten, ook al ls ae prijsstijging in Nederland groter dan bijv. in België Een deskundig waarne mer als de president van de Nederland- sche Bank heeft onlangs zelfs gecon stateerd. dat gedurende 1950 van geld- inflatie geen sprake was. Een feit is. dat de goederenvoorraad in ons land gedurende het afgelopen jaar en met name in het tweede halfjaar is geste gen en dat de export en het verbruik niet in dezelfde mate ztfn toegenomen. Voor deze laatste gaf October zelfs een daling te zien, waarop nu echter voor November weer een stUging is gevolgd. Maar al is de nominale geldcirculatie, blijkens de cijfers van de Nederlandsche Bank niet gestegen, de reëele geldsom loop zal in 1950 toch groter geweest zijn, hetgeen kan worden afgeleid uit de ver minderde spaarsaldi en de toegenomen credieten bij de banken. De voornaamste reden van de prijs stijging ligt echter niet binnenslands, maar buitenslands en wel In de toe nemende vraag naar en consumptie van goederen en producten voor de fensie-doeleinden, waarin de V.S. voorgaan en de andere landen van West-Europa nolens volens moeten volgen. En het is nu maar de vraag in hoeverre men er in zal slagen de productie dermate op te voeren, dat er na aftrek van wat voor de defensie nodig is. voor de bevolkingsconsump tie voldoende overbluft om con sumptiebeperking en distributie te voorkomen. Van het laatste wil men In de V.S. nog niets weten.' Men is nu begonnen met een loon- en prijsstop, welke op de beurzen echter nog nauwelijks effect heeft gehad, om dat een groot deel van de agrari sche productie is uitgezonderd, wijl de prijzen nog liggen beneden de garantie prijzen van de Staat, maar ook omdat, als het producten betreft, bijv. rubber en tin, welke buiten de V.S. worden voortgebracht de Amerikaanse rege ring de prijsontwikkeling niét in de hand heeft. - Bovendien heeft men in de V.S. ten aanzien van de mogelijkheden tot pro ductievergroting een onbeperkt zelfver trouwen en wordt bijv. van staal voor 1951 een productie geraamd, welke nog 10 a 12 millioen ton groter is dan die van 1950, welke nagenoeg 100 millioen ton bedroeg. Een feit is, dat de efficiency in de bedreven in de V.S. aanmerkelijk ver der is gevorderd dan ten onzent en wat Henry M. Laws, adviseur van dc E.C.A. daarover dezer dagen gezegd heeft, zullen zowel de Nederlandse Averknemcrs als de werkgevers in het oor moeten knopen! Aan de mense lijke factor, de verhouding tussen pa troon en arbeider, wordt in ons land nog steeds niet genoeg aandacht ge schonken cn de loon-nivellering met uitsluiting van prestatiepremies be tekent zonder twijfel een rem op de arbeidsproductiviteit, waarover de re gering nog altijd niet tevreden is. Voorspellen hoe de prijsloop op de goederen markten zich zal ontwikkelen, gaat nu eenmaal niet. Voor een goed deel zijn we in Nederland ook op dit punt afhankelijk van wat in het buiten land gebeurt. Te verwachten is. dat men door verhoging van directe, meer nog van indirecte belastingen zal pogen het burgerlijk verbruik te beperken. Een be lastingverzwaring van 16 milliard wordt door 400 economen in de V.S. nóg niet voldoende geacht, men wil door credietbeperking en belastingen zelfs zover komen, dat op de staatshuishou ding een surplus wordt gevormd Ook Engeland vergroot zijn defensie uitgaven en stelt nieuwe lasten voor de bevolking ln uitzicht om verdere prijs stijging en goederenschaarste te voor komen en dat de Engelse bevolking op dit punt tot grote offers bereid is. nu het er om gaat de economische en fi nanciële zelfstandigheid van het Impe rium te handhaven en te versterken heeft de geschiedenis bewezen. Gezien deze gang van zaken in Ame rika en Engeland, is het daarom geenszins zeker, dat dc prijsstijging maar ongelimiteerd zal voortgaan en aan de spiraalbeweging, welke thans de wereld verontrust en de effecten beurzen stimuleert, vooreerst geen einde zal komen. Hier is grote voor zichtigheid geboden, vooral wanneer het mocht gelukken de oorlog tussen de V.S. en China te beëindigen en Rusland er van te overtuigen, dat het met een verdere agressie zijn eigen graf graaft. Dit neemt tooh niet weg, dat in het licht van de geweldige prijsstijging op de goederenmarkt, de situatie, waarin Nederland zich bevindt, grote zorg baart. De credietbeperking bij de banken en ae pogingen van Minister Lieftinck om de lagere overheidsorganen tot krach tige bezuinigingen te nopen, wijzen daarop onmiskenbaar en het is alleen maar bevreemdend, dat de regering zelve niet met een groots opgezet be zuinigingsplan komt om het evenwicht op de staatsbegroting te herstellen. Le ringen wekken, voorbeelden strekken! Het moge verblijdend zijn, dat we ln „Pastorie-venster". Nu deze titel weer voor me neer geschre ven staat, laat een beeld uit lang ver vlogen dagen me niet los. Ik wil er U iets van vertellen. Od een heel klein dorpje ln 't Hoge Noorden van ons land voor „Hollandse" begrippen zo ongeveer in de buurt van Nova Zembla deed een nieuwe dominee ziin intrede. Hij en ziin vrouw waren nog iong Hun levenswijsheid en •levenservaring waren nog heel klein, maar hun plannen waren in ieder geval gToot. De verslagen van een intrede beginnen veel al met de woorden „het was Zondag j.l. een bliide dag voordp gemeente V3n En Inderdaad. hier was het nogal een ge beurtenis. temeer daar de laatste intrede bij na een halve eeuw ge leden had Plaats ce- had. Maar dit alles neemt niet weg dat toch aan 't eind van de da.g 't gewone le ven ziin rechten weer begon te hernemen en dat betekende ook dat zo tegen 9 uur 's avonds vrijwel alle gemeenteleden ver dwenen. achter hun respectievelijke bed stee-deurtjes en onder zeil gingen. Niet zó opzienbarend, als we bedenken dat men het hier heel gewoon vindt om iedere dag 's morgens om 3 uur od te staan. Pastoriebewoners ech ter, zijn 's morgens meestal iets meer. en 's avonds iets minder slaperig en zo zat ook deze avond de domi neesfamilie nog na te praten over de vele belevenissen en in drukken van de afge lopen dag. Ineens, tegen tien uur, dus naar plaatse lijke maatstaf in 't holst van de nacht, hield een auto stil voor 't tuinhek, en daaruit stapte een oudere collega, een goede vriend uit het verre Holland, dde toe vallig die dag in een naburige gemeente gepreekt had. en dus even langs kwam. Toen hij gezellig in een makkelijke stoel zat en voorzien was van- thee en een siga ret. vroeg hij: „We ten jullie wel. dat het hier in dit hele wilde vlakke land nu stik donker is. en dat deze pastorie midden in die duisternis staat als één groot lichtbaken. Alle lichten branden, aile gordijnen zijn open ie ziet het al van heel ver!" „O lieve tiid" zei de kersverse dominees- vrouw-huisvrouw „na tuurlijk overal verge ten het licht uit te doen!" Ze dacht met schrik aan haar huis houdbeurs en wilde meteen opstaan om het euvel te gaan her stellen. Maar de be zoeker hield haar te gen ..Nee laat nou maar even! Zuinig zijn leer 1e heus nog gauw genoeg! Laat deze van licht stralende pasto rie nu eens even een schoon symbool zajn van de kerk. zoals die clan toch maar mid den in de donkere wereld heeft te staan" Als U nu aan deze domineesvrouw vraagt wat de bevestigings tekst was in de eerste gemeente, of zelfs de intree tekst, dan zal ze het antwoord schuldig moeten blij ven. maar dit korte gesprekje met de late bezoeker aan het ein de van die dag is haar altijd bii gebleven. - Soms alleen maar als een aardige herinne ring. maar héél vaak ook gaf het haar een besef van onmacht en schuld: soms was het een sterkende gedach te en in ieder geval betekende het altijd een opdracht. Dit was het verhaal van een intree, al la ren geleden, in een piepklein eemeentet-le. Pastorievenster? Eén ding meet ik er nu toch beslist nog bii zeggenvensters van andere huizen ziin ge maakt van precies hetzelfde materiaal als pastorievensters en waarom zouden ze ook niet precies hetzelfde kunnen en moeten, of liever: mogen doen; doorlaten van licht? het tweede halfjaar een grote hoeveel heid goederen hebben ingevoerd dat de export daarmee geen gelijke tred hield, valt zeer te betreuren. December gaf een evengrote invoer te zien als Novem ber, de uitvoer was echter f. 50 millioen lager, zodat het nadelig saldo van de handelsbalans weer f. 20 millioen gro ter was dan in de voorgaande maand. Voor het gehele jaar is het tekort nu nagenoeg f. 2500 millioen, terwijl Mi nister Lieftinck, blijkens een van zijn laatste uitlatingen, het tekort op de be talingsbalans op f. 1V4 milliard raamt. Worden hiertegen op korte termijn geen ingrijpende maatregelen geno men, dan zal de prijsstijging op de internationale goederenmarkt in Ne derland door de inflatie van het ruil middel worden versneld. Nieuwe aanval van Churchill TEGEN NATIONALISATIE VAN STAALINDUSTRIE. Winston Churchill, de leider van de oppositie in het Britse Lagerhuis, heeft een motie ingediend, waarin van de re gering wordt verlangd, dat zij van haar besluit om de ijzer- en staalindustrie te nationaliseren terugkomt. De motie, die Dinsdag in stemming zal worden gebracht, zal automatisch het aftreden van de regering en nieuwe verkiezingen meebrengen als zij wordt aangenomen. VOORAL VOOR BETERE KWALITEITEN. Hoewel de aanvoeren op de slachtvee afdelingen ook deze week weer zeer groot waren zelfs nog wat boven die der laatste weken uitliepen was er in de eerste dagen toch sprake van een vaste tendenz. Dit betrof in het bijzon der wederom de beste kwaliteiten, waar aan door kopers de meeste aandacht werd besteed. Zulks viel vooral weer op te Rotterdam, waar de aanvoercijfers Maandag en Dinsdag alleen aan slacht vee de 2000 stuks benaderden! Alles wat prima was. ging er vlot uit. maar voor de rest kwam er ten slotte stilstand in het verloop van de handel en de markt sloot flauw. Dit marktbeeld was ook elders waar te ne men. en de afloop was dan ook zowel gisteren te Leeuwarden. Zwolle, als hier op de Leidse markt bepaald zeer ge drukt. Om ongeveer 12 uur stond er nog-heel wat onverkocht, maar uitslui tend van de 2de en 3de soorten. Onze noteringen liepen voor dè prima kwaliteiten tot aan f. 2.75 per kg. ge slacht en de 2de en 3de soorten van f. 2.00 tot aan f. 2.50 toe. Slaohtstieren f. 2.15—2.45. De prijzen der huiden zijn momen teel hocg. 11I. ongeveer f. 3 per kg. met een zeer levendige handel. Huiden van f. 100 per stuk is dus niets bijzonders. Ook voor kalfsvellen en wol zijn de NIEUW ARABISCH PACT GETEKEND. Jordanië er nog buiten. Zes Arabische staten hebben een pact voor gemeenschapelijke verdediging ge tekend, waardoor zij hun politieke en militaire strategie coördineren. Jordanië heeft geweigerd te tekenen, totdat de andere staten van de Arabi sche liga zijn inlijving van Oost-Pales- tina erkennen. Het nieuwe pact komt in de plaats van een vroeger pact voor collectieve veiligheid, dat door alle Arabische sta ten, behalve Jordanië en Irak, was ge tekend. Een commissie van stafchefs zal wor den gevormd, die moet optreden als ver- bindingsschakel tussen de Arabische re geringen en de gemeenschappelijke ver- d-adigingsraad, welke besbaat uit de ministers van buitenlandse zaken en defensie. De raa-d der Arabische liga heeft een verklaring gepubliceerd, inhoudende, dat alle geschillen kunnen worden bijgelegd en de verschrikkingen van de oorlog vermeden, indien de landen het Hand vest der V. N. eerbiedigen. De Arabische staten herhalen hun vertrouwen in de beginselen van de V. N. „Het zal nauwelijks noodzakelijk zijn er op te wijzen, dat de Arabische staten hun internationale verplichtingen niet kunnen nakomen, tenzij hun natio nale verlangens en nog niet gerégelde aanspraken worden ingewilligd. De Ara bische staten moeten ook van milit. en economische hulp worden voorzien, op dat zij hun aandeel kunnen hebben aan de vreedzame oplossing van het inter nationale vraagstuk", zo voegt deze ver klaring er aan toe. 1 prijzen zeer hoog en nog steeds in stij gende lijn Het ligt voot de hand, dat zulks ook van invloed is op de veepryzen. Op de gebruiksafdelingen waren ins gelijks de aanvoeren aan de ruimere kant. Goedsoortige kwaliteiten bleven ook hier de bijzondere aandacht behou den en de prijzen van vorige week hand haafden zich ruimschoots. Ook voor het beste jonge fok- en mestvee. doch overigens liep het met alles flauwer af en er bleef nogal wat onverkocht. Voor vette kalveren was enige vraag voor het buitenland, met het gevolg, een willige handel en zeer vaste prijzen: f.2 2.60 per kg levend gewicht. Enkele nog iets meer Nuchtere kalveren zeer toenemende aanvoeren liepen enkele guldens per stuk in prijs terug Prijzen varieerden van onder naar boven van f. 1-001.35 per kg. levend gewicht. Het wolvee. zeer kleine aanvoeren. werd daar verhandeld f. 90f. 160 per stuk. Bij de slachtvarkens is de activiteit door de verhoogde baconp-rijzen en in verhouding lagere spek- en vetprijzen ln hoofdzaak naar het vlezige type over geheveld. Deze week zijn de baconvar- kens immers wederom met 5 ct. per kg verhoogd. De topprijs was deze week voor vleesvarkens f.1.671.69 en spsk- varkens f. 1.62 (met een slechte afloop voor de laat-sten), naar f. 1.54 per kg. levend gewicht. Voor biggen en lopers een iets opge wekter handel, met in doorsnee even aantrekkende prijzen. Biggen f. 1835 p. stuk. Extra zware wat hoger en lopers f. 1.60—1.65 per kg. levend gewicht. Bij ook al ruime aanvoeren van paarden vlotte de verkoop van slachtpaarden beter dan de week tevoren met even hogere prijzen. Notering f.1.401 80 per kg. geslaoht. Gebruikspaarden tamelijk gevraagd en ook vooral niet goedkoDer: f 600—f.1000; jaarlingen van f.400— f.550 per stuk. WEER EEN ATOOMONTPLOFFTNG IN NEVADA. Ten Noordwesten van Las Vegas (Ne vada» heeft zich gistermorgen voor het aanbreken van de dag de vierde atoom- ontploffing binnen een week voorge daan. De ontploffing werd in de stad als een aardbeving in drie golven ge voeld en verwekte het verschijnsel van een vurige bal. Aan de Californische kust. 650 kilometer van de plaats van de ontploffing verwijderd, kon men een oranje-gele lichtflits zien ondanks de op sommige plaatsen 4.000 meter hoge bergrug van de Sierra Nevada, die de kust van het binnenland scheidt. Na de schck steeg er een vuil-bruine dampwolk op. De commissie voor atoomenergie heeft verklaard dat er bij de reeks proefont- ploffingen sinds 27 Januari geen radio actieve stralingen zijn waargenomen, die een gevaar voor mens en dier of voor de watervoorziening zouden kun nen zijn. VEILIG VERKEER Als U een fout maakt ln 't verkeer. Dan doet vaak ook andr'cn „zeer"! RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren 11-16 jaar vijf, de kleineren (711 jaar) drie goe de oplossingen. Naam. leeftijd en adres onder de goede ODlossinzen. Op de enveloppe de aan duiding: „RAADSELS". Inzenden naar BUREAU LEIDSCH DAGBLAD, of naar WASSTRAAT 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I 'Ingezonden door Corrie Petiet). Od de kruisjes komt van boven naar beneden te staan een plaats in Noord-Holland. De afzonderlijke woor den betekenen: x 1. jongensnaam. x 2. bakt men brood van. x 3 tegengestelde van langzaam. x 4. getal. x 5. rivier in Duitsland. x 6. schoon, x 7. vogel. x 8 stad ln Duitsland. x 9. lichaamsdeel. II. (Ingezonden door Rita de Bruyn). Verborgen naaigerei. 1. Wat een scha; aren ziin ze kwilt. 2- Na al die fouten heb je geen goed cijfer. 3. Ik ga rennen, dan ben ik gauw terug. 4. Ga je mee dat spel ooan. Anneke? Hl. (Ingezonden door Rla Vermond). 2 3 4 5 6 In de hokjes komen van links naar ïeff}s en van b°ven naar beneden de- ^nde woorden te staan. De woorden betekenen: 1 dag van de week. 2. parfum. 3. ontkenning. 4. niet dik. 5. soort slee. 6 medeklinker. (Ingezonden door Hannie Roman). Mijn eerste deel is het omgekeerde •jan een zwarte man; miin tweede aeel is een lichaamsdeel van een dier 'zonder kop); mijn geheel ls iets lek kers. V. (Ingezonden door Truus v. d. Wey- den). In welke steden, beste vrienden, kun je geen kerk of scholen vinden? Ja, zelfs geen huizen zie je daar; het lijkt raar, maar is toch waar. VI. (Ingezonden door Thijs Brinks). Mijn geheel is een spreekwoord van 37 letters. 5, 2, 9 kledingsstuk; 13 29, 15 meisjesnaam; 26, 10. 11, 22 voorwerp, dat. de tijd aangeeft; 16, 3. 4, 19 li chaamsdeel; 28, 14, 30 lidwoord; 19, 17 18, 37, 27 doet de wind door de bomen; 1. 35, 37 telwoord; 34, 33. 7. 31. 37 schei ding tussen twee landen; 20, 21 36 me taal; 12, 25, 8 bewaart men kolen in; 11, 23 jongensnaam; 6, 14, 32, 24 warm. VII. (Ingezonden door Gabby Da- mave). Welke beroepen oefenen de vol gende personen uit? 1. A. R. Laetsem; 2. K. A. Naeret; 3. C. H. Tierd; 4. P. D. Bosoet; 5. K. N. Rlereuid. VIII. (Ingezonden door Chris Hille- brand). Van welke plaats in Gelderland (zes letters) kun je met dezelfde letters een jongensnaam maken? OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Horizontaal; 1. Vlaardingen; 9. lar go; 10. Daan, o: 11. e.d.; 12. em.; 13. Ko; 14. iep. n.m.; 15. onder; 16. en; 17. te; 18. o.a.: 19. L.D.; 21. Let 24. drietal; 27. ode, gretig; 29. Ede; 30. e, e, e; 32. ter; 33. bed; 35. pen; 36. Sr.; 37. leren; 38. N.T. Verticaal: 1. vleiend; 2. laden: 3. agent; 4. rommelig; 5. idioot te; 6. nar, na; 7. enkel; 8. Noorden; 20. adder; 22. eerder; 23. sliep; 25. re; 26. at (ata); 27. Oder; 28 geen; 29. ets: 31. ent; 33. bè; 34. de. 2. Wie wind zaait, zal storm oogsten, eg, eten, last, ster, oma, in, zien, ziwaar, wit, dood, Ot. 3. een handschoen (Stoof). 4. 1. hagedis; 2. stekelvarken; 3. oli fant; 4. luipaard; 5. leeuwin. 5. 1. Peter peer; 2. Duco, duo. 6. Haastige spoed is zelden goed. 7. pop, pen, kast, popenkast. Beste raadselnichtjes en -neefjes. Wat een gezwoeg op het kruiswoordraad sel! Dat viel niet overal mee. hè. Maar gelukkig zijn velen van Jullie toch be loon met een goed resultaat Deze keer zullen Jullie het wel met minder inspan ning afkunnen. Wat een somber weer de laatste tyd: niets geen weer om lekker bulten te zyn, geen zonnetje komt er door. Daarom niet getreurd; er ls thuis nog genoeg gezelligs te doen. zoals: raadsels oplossen en boeken lezen: echt Iets, wat Je gezellig zittend bil dë kachel kunt doen. Zo zijn we al weer aan onze derde ronde: wat gaat de tijd toch snel. Is leder weer present? We gaan weer naar de loting toel Nu de brieven. Greetje Llnschoten Een kleed- Je borduren lijkt me ook een veel dank baarder werk dan een pannelap haken; lk kan me voorstellen, dat Je het eerste pret tiger vindt. Jeanne Warners Volgende keer dus 'maar weer een langere brief. Dank voor Je raadsel. Riekje Scheer Dat was dus een feestelijke schooldag. Hebben Jullie zelf alles versierd? Truus v. d. Weyden Deze keer zul Je wel minder moeite hebben met de raadsels. Dank voor Je versje; Ja, lk kende het al. Leo v. d. Weyden - Het likt me Inderdaad wel erg koud, om een hele mid dag stil te zitten kijken bulten. Is het toneel fijn geweest? Rla Prenen Dat was zeker een hele tijd geleden, dat je tante met de raadsels meegedaan heeft! Nu, Je moet nog maar eens raden, misschien raad Je wel goed. Gerrle Tlerolf Op 22 Februari heten Jullie dus niet alleen kabouters, maar Jullie zUn het ook. Wat zullen Jullie er leuk uitzien. Knap, dat Je het kruis woordraadsel geheel hebt kunnen vinden. Theo Burgerhout Bedankt voor Je Ingezonden raadsels. Rla Vermond Je hebt, toch ho pelijk. geen griep gekregen? Bedankt voor je raadsels; Je geeft me weer een goede voorraad. Hannie Roman En. is de zang uitvoering fijn geweest en goed gegaan? Het lijkt me heeriyk voor Je. om hieraan mee te zingen. Je hebt een „knobbel" voor Frans, geloof lk; zo'n mooi cijfer haal Je er voor] Verder dank voor Je raadsel, Teunl van Weizen Ook al naar de zanguitvoering? Nee. lk ben er niet naar toe geweest; vertel me maar, hoe het geweest ls. Anneke de Kier Je moet niet antwoorden, maar het ls natuurlijk gezel lig, wanneer Je het wel doet. Weet Je. dat Je vriendinnetje alleen maar met de raad sels mag meeloten. als haar ouders op het Leldsch Dagblad geabonneerd zijn? Hero v. d. Linden Dat lijkt me wel iets voor Jou. die figuurzaagclub. Is de uitvoering Dinsdag mooi geweest? Joke Vollenga Je hebt het boek werkelijk ln record-tempo uitgelezen! Het lijkt me leuk. naar het geen Je me er over vertelde, Hannie van Duren Je mag na tuurlijk mee raadsels oplossen; hoe meer, hoe liever. Gelukkig heb Je de drukfout zelf al gemerkt; het was Inderdaad nar met 3 letters en niet met 13. Adrlaan Jansen Een prestatie, hoor. het spreekwoordraadsel, dat Je Inge stuurd hebt. daar zul Je zeker heel wat moeite aan gehad hebben. Blokraadsels zijn er inderdaad nog maar weinig; prettig, dat Je er weer een paar instuurde. Zoals altijd, weer hartelijk dank! Joke van Driesten De verjaar dag van de prinses valt op Woensdag, dus dan heb Je 's middags al vrij. Dat Was een heel ziekenhuisje by Jullie; gelukkig, dat het nu weer wat beter ls. Natuuriyk mag Je de raadsels wel Insturen, als Je er maar twee hebt; alleen, ze tellen dan die keer niet mee voor de loting. T1 n 1 e Stol Hoe komt het dat Jullie poesje plots dood gegaan ls? Ja. de nieuwe moet natuuriyk nog een beetje aan jullie wennen. Plet Stol Zoals altyd: hartelijk dank voor het plaatje! Pieter van Wilgen In leder ge- val heb lk Je raadsel nu wel ontvangen, Mijn dank er voor. Annemarle Baldal Geen pret tig vooruitzicht voor Jullie. Maar misschien valt het nog wel mee. Wens Jos beter schap! Wat een heuglijk nieuws vertel je me daar! Een mooi cijfer voor Je opstel. BramDavld Dank voor Je raadsel. Suus Verhoek Ja. dat zal wel druk repeteren zijn voor de uitvoering. Wat leuk, dat Jullie ook een dansje Instu deren. Tineke Galjaard - Moeder en Vader van me! Feliciteer Je Sanda Schouten Het ïykt me Inderdaad een leuk boek. naar wat Je me er over vertelde. Je hebt het vlot uit gelezen, hoor! Rla van Oosten Prettig, dat Je het vorige briefje er ook nog bijstuurde. Wat zullen Jullie er als nikkertjes uit ge zien hebben op de verjaardag. Flip Jansen Weer harteiyk wel kom; ik hoop. dat Je enthousiast blyft meedoen. Dank voor de raadsels. Anneke de Koning Volgende keer dus langer. Is het kleedje nog afge komen? Karei Hagemans JIJ hebt blijk baar ook al genoten van de film. Je raad sels zijn wel geschikt, mijn dank. Joke Smlttenaar Je hebt eigen lijk dubbel feest: eerst een tyd, om Je er op te verheugen en daarna de verjaardag i zelf. Dank voor het raadsel. Lau Masurel Dank voor de uit gebreide beschrijving van Je boek. Je zult er wel van genoten hebben: het ïykt me erg spannend. Thy s Brinks De hele familie heeft er dus van mee genoten! Dank voor Je ingezonden raadsel. Herro Brinks Leuk. dat Je wat over Je boek vertelde. Ik wacht met span ning, wat er volgende week zal komen. Op deze manier maak Je er een soort ver- volgverhaal van. Henk Blöte Twee brieven tegelijk! Heb Je de griep ook al te pakken gehad? Tjonge, wat heb jy Je boek vlug gelezen, en zelfs al twee keer Wel een teken, dat Je erg veel van lezen houdt. Bedankt voor net raadsel, dat Je twee weken geleden Instuurde. J Wllly Blöte Er leuk plaatje op het postpapier. Ja, de raadsels tellen nog wel mee; al had Je ze doorgestreept, lk zag toch wel, dat ze goed waren. Leuk gedichtje! Bep Heemrood Heb Je veel ge mist door Je thulsbiyven? Je zusje zal wel blij zyn, dat Je weer naar school gaat. Heb Je nog meer zusjes of broertjes? Wllly Moonen Het boek kwam dus goed van pas tijdens Je ziekte. Ben je nu weer beter? Neeltje Moonen Wat een zieke familie' Jy bent er geloof lk. nog al goed afgekomen. Beterschap voor allen. AnnledeOs Wat een onverwachte famllle-relatle! Zonder kruiswoordraadsel loot Je ook gewoon mee Gezellig, dat Jc me- lets over thuis vertelde. Jullie zyn met een aardig stelletje. Rietje Bronsgeest Zonder kruiswoordraadsel kom Je er ook wel. Ik ben benleüwd naar Je rapport. Joke VrMenhoek Hartelijk wel kom. Je raadseltjes begrijp lk niet hele maal: schrijf de volgende keer de oplos sing even er by? Wlm van Fruchten Knap. dat je het kruiswoordraadsel met zoveel gemak hebt opgelost. Dat doet niet leder je na! Wlm en Olga Heemskerk Is de griep al weer Iets afgezakt? Bedankt de schrijver (ster) van de brief. Jan Vierkant Ja. het Is my ook al opgevallen, dat het weer „kulstertljd" ls. Een plezierig tijdverdrijf. Hennyv. d. Pluym Volgende week verwacht ik dus heel wat van je! Plonie en Karei Lardé Geluk kig. dat er nu weer beterschap Ingetreden is. Bedankt voor het raadsel. Llen Looyensteln Het ïykt me prettig werk; zowel de Vreugdecentrale als Jullie kunnen er van genieten. Riet Schouten Ja. een halve- clrkelrok kost erg veel stof, maar zoals Je het nu doet. gaat het ook. In leder geval een leerzaam werkje, al kostte het Je dan Iets meer tijd. Wat leuk. dat jullie binnen kort een tentoonstelling hebben op school. Die bibliotheek is naar Je zin! Nel Schouten JIJ had tenslotte nog een extra fyn plaatsje, toen de Juf frouw er niet was; zo gaat het goed met Je opstellen; en nu ook nog mooier schrijven! Dat raadseltje kunnen we wel gebruiken, bedankt. Tlnle Ginjaar Houd Je broertje op een afstand, als Jo schrijft: Jammer van Je mooie postpapier. Trek voortaan lijntjes, dan raak Je de richting niet meer kwijt! Rla Zwaan Misschien heb Je dan het verkeerde raadsel wel opgegeven. Het raadsel, dat Je nu opgaf, ls niet erg ge schikt. Leuk plaatje op Je brief! Hiermee eindig lk. Tot volgende keer. Allen hartelijk gegroet door jullie raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. ÜUCIIUC 13 UC-C «lrllVVlOW»"U ,v pen, ls deze onbegrijpelijke daad er !?cn van ernstige aard. waar.vnor geei ..verzachtende omstandigheid" kan worden aangevoerd. Een vandalisme trpin nvorloc 9RE.nTEV1Kft&'riËT gelukkig kunnen studenten óók. wat anders.Vonal leden \a.Wwonde»2ïl..qaat<iat zliui. Wadctur-Lx - vecrz.- Inleiden. 'wetd „lóond van. VogeLltórtiebbm" opgericht Zielig tie - AVtó "a.% w - o *e- *cu ot» c? S. ,4. *4? VJai zulten de. kikkers vis - Sen dóór ...gewei dig ge- sdltokfcen ZLjn.ZJiq 'De Leidse, Zeeuwen ol &euw- se Uidenaaxs? zochten elkaar weet eens op....optntaeuws., Z2g\danijes.,dfifik<u: om voorlopig nog zuinig mat gas+etedea...hoor. - - -

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7