Export van bloembollen en snijbloemen Zakken orginaliteit gaat ver! Ondanks flinke aanvoeren, bleven de prijzen voor hef rundvee zeer vasf DROO W SIURK- RAADSEL" Leidse begroting 1951 onder dak gebracht Het Leidsch Dagblad 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 27 Januari 1950 Derde Blad No. 27213 Ongewijzigd aanvaard De behandeling der Leidse begroting onder leiding van de burgemeester en wethouder van Schaik is tenslotte nog meegevallen, al liet het begin zich min der gunstig aanzien. De Raad is slechts een fractie op de behandeling der be groting voor 1950 ten achter gebleven. December 1949 waren er vijf zittingen nodig, nu zes, doch daarvan waren er twee kort! Veel is men dus bij het re cord niet ten achter gebleven. Niettemin kunnen wij het niet over ons hart verkrijgen de Raad een com pliment te maken, want de sluizen der welsprekendheid zo zullen we het tenminste maar zeggen! zijn weer te wijd open gezet. In 1949 spraken 28 van de 33 leden, nu 28 van de 30. Afwezig waren de. heren Lombert en Schüller en mevr. Vijlbrief. Slechts twee leden zijn er dus niet aan het woord geweest. Het' waren de heren Hordijk en Lardee. Wij willen deze beide „zwijgers" gaarne hulde brengen, niet" aan despraakwaterval te hebben deelgenomen. Nu begrijpe men ons niet verkeerd. We leven gelukkig nog in een demo cratische wereld, waarin volkomen vrij heid bestaat van spreken en schrijven en dientengevolge hadden de leden van onze vroédschap het recht zich te doen horen, maar of een dergelijke woorden stroom de democratie ten goede komt, zijn wij'zo vrij tc betwijfelen. De heren Van Dijk en Geertsema na men het op voor een zo breed moge lijke gedachtengang. al verklaarden beide toch de kortheid te zullen be trachten en wethouder Van Schaik stel de zich naast hen. De heer Geertsema sprak van; laat de Raad maar eens per jaar stoom afblazen, het kan geen kwaad; de wethouder zag met genoe gen het kruisen der degens. Zo kan men het bezien! Doch er is een keerzijde aan elke medaille-en .ook hier ontbreekt deze niet;- algemeen wordt geklaagd over een zekere apathie der bevolking inzake politieke aangelegenheden en in zeker opzicht wellicht terecht. Doch wordt deze apathie niet in de hand ge werkt door zolang te praten in plaats van te doen? Wij aarzelen niet hierop bevestigend te antwoorden. Dat de fractie-leiders het woord voe ren en naast hen die leden der diverse partijen, die een zelfstandig deel der gemeente-politiek plegen te behandelen, het is logisch, maar 28 van de 30 neen, dat is een te veel, dat de Raad in de ogen der „grote men" direct stem pelt tot een praat-college, netjes uitge drukt. Gezwegen nog over de replieken f En nu zwijgen we ook maar over de kosten, die dit praten met zich brengt, tot uiting komend in het stenografisch verslag... Het spijt ons, maar het ..begrotings festijn" werkt o.i. de gesignaleerde apa thie tegen de politieke vraagstukken in de hand. En dit te meer in een college als de Raad, dat het dichtst staat tot de bevol king en de grote vraagstukken der al gemene politiek niet kan en mag be treden. Maar het toch juist bij een be groting pleegt te doen. waardoor het peil van het debat dan beslist moet dalen, daar in de eerste plaats slechts zeer oppervlakkig kan worden gespro ken en in de tweede plaats dientenge volge iedere partij slechts vage alge meenheden debiteert! En te meer klemt dit. wanneer een Raad komt te staan voor eéfr begroting als die voor 1951, door wethouder v. d. Kwaak genoemd: een minimum van de Leidse staathuishoudkunde, zodat er eenvoudig niets aan te wijzigen valt. Typerend is wel, dat ook niemand dat heeft geprobeerd en de eigenlijke be groting in 25 minuten onder de hamer doorging! mogelijke krachtsinspanning zal college van B. en W. en de vroedschap ons scheepje veilig door de branding kun nen koersen! Oudergewoonte willen wij tot slot nog even doen zien, hoe de spreektijd is vol gemaakt. Eerste dag; fractie-leiders: de heer Woudstra 43 min.; de heer A. van Dijk 45 min.; de heer Frohwein 17 min.; de heer v. Weizen 49 min.; de heer Gos lings 40 min. En dan: de heer Knol 30 min.; mevr. Braggaar 22 min.; de heer v. Iterson 31 min,; de heer Kortmann 14 min.; de heer Questroo 10 min.; mevr. Goudswaard 6 min.; de heer v. Oyen 23 min.; de heer Knetsch 13 min.; de heer Piena 11 min.; de heer Van Weer- lee 11 min.; mej. v. Nienes 4 miri,; de heer Schoonderwoerd den Bezemer 6 min.; de heer Zunderman 6 min.; de heer Ten Broek 4 min.; de heer Elsgeest 4 min.; de heer Aalders 5 min. Tweede dag: de heer De Hosson 29 min.; de heer Geertsema 19 min.; de heer Stolp 9 min.; de heer v. Stralen 35 min.; de heer Boesaard 10 min.; de heer v. d. Burg 9 min.; de heer De Kier 4 min. B. en W.: de burgemeester 10 min.; wethouders Van Schaik. Menken, Jon- geleen en v. d. Kwaak ieder plm, een uur. De begroting is een minimum, doch sluit niettemin met een tekort van een l'i millioen. Dit als gevolg van de Rijkspolitiek, die zelfs niet is terugge deinsd de rechten der gemeenten aan te tasten en de protest-motie, ontstaan in het brein van de heer Woudstra, doch tenslotte door alle fractieleiders onder tekend en zelfs door B. en W. overge nomen, is een waardig document tegen deze regeringspoliffbk. Laat ons er van hopen, dat deze motie het streven van het college om alsnog meerdere baten los te krijgen de uiterste krachtsin spanning zal daartoe worden gedaan! zal steunen en schragen. Het college met de wethouder van finantiën aan het hoofd, is niet zonder hoop. Op het gebied der politiek was onge twijfeld de hoofdschotel van het debat de suggestie van de VVD-fractie om een front te vormen tegen het socialisme. Een suggestie, die o.i. de klok tientallen jaren zou terug draaien. En dan spe ciaal in een Raad. waar slechts prac- tisch werk is te doen. waarbij de grootst mogelijke samenwerking meer dan ge^ wenst mag heten. De VVD-fractie, of misschien beter gezegd de heer Froh wein, heeft dan ook weinig pleizier beleefd van dit denkbeeld. We betreu ren evenwel, dat speciaal van de zijde der KVP te persoonlijke elementen in het debat werden gebracht en zelfs door wethouder Menken van achter de groene tafel daaraan werd meegedaan. Dit was echter de enige „vergissing" in het debat. Over de woningbouw is heel wat min der gesproken dan vroeger. Een gevolg van het feit. dat het thans goed gaat met de woningbouw, ook al zou men gaarne nog meer wensen te zien gebeu ren, daar de nood groot blijft. Waar het meer niet mogelijk is, moeten we ech ter blij zijn mét het mindere. Jammer dat wederom de controverse tussen de heren Van Iterson en wethouder Jon- goleen tot uiting moest komen, mede als gevolg van de goed bedoelde opmer king van mevr. Braggaar, dat het te be treuren was, dat de Raad zo dikwijls wérd getraineerd door herhaling van hetgeen reeds in de C. v. O. W, was ge zegd. Waarin zeker een kern van juist heid lag. Gelukkig was- het- slot bemoedigend. Waar belangen botsen (Van onze deskundige medewerker) Reeds meermalen is gebleken dat snijbloemen- en bloembollen-export elkander niet best verdragen. Duitsland en Zwitserland hebben zich tegen de import van afgesneden bloemen zoveel mogelijk verzet, en in de Verenigde Staten vormt deze kwestie het onderwerp van 'n felle actie. Rijnsburg, dat merkwaardig dorp tussen Leiden en Katwijk, heeft het broeien van bloembollen en het ver zenden van de afgesneden bolblcemen tot "een industrie ontwikkeld, die de gemeente ver vooruitgebracht heeft.. Die Rijnsburgers zijn vakmensen van de bovenste plank. Het is waarlijk niet altijd het beste bollengced, dat naar Rijnsburg verhuist. Integendeel, het is in de Bollenstreek bekend, dat juist datgene wat als „kras en scheurbo- dems" wordt aangeduid, mitsgaders de „kale bollen" voor de Rijnsburger de meest begeerde prooi is. Zij kunnen die uitstekend gebruiken! De Rijnsburger is dus tegelijk klant en concurrent van de bloembollen- kweker- en exporteur. Want zij kun nen hun snijbloemen uitermate voor delig aanbieden, in de meeste geval len ver beneden de prijs die de broei- ers in het buitenland vragen. En aan gezien die broeiers juist de beste klanten zijn van het bloembollenvak, veel betere klanten dan de Rijnsbur- gers, is de sympathie der bloembol len-exporteurs niet met hun Rijns- burgse landgenoten, maar met de buitenlanders die door lien in de ver drukking geraken.... een sympathie, die uitteraard voortvloeit uit eigen belang. FEL EN VERGEEFS VERZET. Duitsland stelde Nederland voor de keus: bollen of bloemen. En men had de voorkeur voor bollen, omdat die de broeiers ln Duitsland werk en brood verschaffen. Nochtans heeft West- Dultsland thans weer 100.000 dollar aan deviezen beschikbaar gesteld voor de Invoer van snijbloemen uit Neder land. In Zwitserland was het verzet wel bijzonder scherp En omdat de Zwitser se regering het standpunt van vrije in voer huldigde, probeerden de veront waardigde Zwitsers het maar eens in Den Haag en zochten de Nederlandse regering te intimideren tot het nemen van maatregelen, die de eigen regering naliet. Ook hier echter werd de soep niet zo-heet-gegeten als ze werd op- gediénd: de export van bloembollen naar Zwitserland heeft niet noemens waard schade ondervonden van de wrel zeer heftige actie der Zwitserse broei ers. HUIVERING VOOR CONFLICT MET V.S. Anders staat het echter in de Ver enigde Staten. Men is er in Nederland huiverig van, het in Amerika op een conflict te laten aankomen. Men heeft zijin prijspolitiek dienovereenkomstig In gericht, en heeft ten aanzien van het aardappelmoeheidsgevaar voor Amerika iedere mogelijke steen des aanstoots, zelfs ter grootte van een (mogelijk be smet) zandkorreltje, uit de weg ge ruimd. Maar nieuwe moeilijkheden dreigden in verband met de invoer van snijbloe men. En de Amerikanen hebben pas kunnen vernemen dat men thans ook in Engeland ernstig overweegt, een worp te doen naar de Amerikaanse bloemenmarkt. In November reeds hebben vertegen woordigers van de Nederlandse rege ring onderhandeld met topfiguren uit de Amerikaanse organisaties om tot overeenstemming te komen. TIJDELIJK INGEBEELD GEWIN OF ZEKERHEID? De Amerikanen hebben de Hollanders in een officiële uiteenzetting duide lijk gemaakt, dat zij hunnerzijds al hun best hebben gedaan om eventu ele belemmeringen voor de invoer van bloembollen vanuit Holland uit de weg te ruimen. Zij waarschuwen de Hollanders dat ze op het punt staan „voor een tijdelijk en ingebeeld ge win" de grote en winstgevende bloem bollenexport in de waagschaal testel len. Zij wijzen er op dat de aldus ge ïmporteerde snijbloemen „waarschijn lijk minder dan de helft" zullen kos ten van het inlandse product, vooral waar hen ter ore is gekomen dat de K.L.M. zou overwegen belangrijke vrachtkortingen te verlenen. Daarom wensen zij dat de Nederlandse rege ring minimumljprijzen voor de export van snijbloemen vaststelt. Waar inderdaad de bloembollen export van groter omvang en betekenis is dan de snijbloemen-export, ook vol gens de meest optimistische overwegin gen ooit zal kunnen worden, ls de kans groot dat men wel tot overeenstemming zal komen. Opmerkelijk is echter ook in dit ge val weer, dat de Amerikanen, krach tige verdedigers van de vrijheid in alle opzichten, niet schromen be schermende maatregelen te verlangen van eigen of anderer regering, wan neer zjj menen, dat hun belangen worden bedreigd! Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. MOLyis/e IAX De krant voor iedereen U vindt ze op de onmogelijkste plaatsen Natuurlijk zakken! Zakken op de mantel, zakken op de jurk, op de blouse en op de rok! Zakken? Heerlijk! Altijd bergruimte bij de hand en laten we het maar eerlijk bekennen voor velen éen uit komst als ze zich een nonchalante hou ding willen geven of met haar handen geen raad weten Helaas, dat laatste, en ook het eerste, gaat maar al te vaak niet op; Vrouw Mode eist deze winter van een iegelijk, dat zij zich ook zonder zakkenhulp een houding weten te geven maar toch plakt Ze in alle uitbundigheid zakken op elk denkbaar kledingstuk, zakken echter die voornamelijk garnering zijn. „Maar", zal de liefhebster van de te gebruiken zak te berde brengen, „gar- néring of niet, je kunt zakken toch ge bruiken als je wilt!" „Misschien", repliceren we daarop verregaand optimistisch. „Wanneer U kans ziet uw handen in een schouder- zak te laten rusten, indien U het prac- tisch vindt uw tramkaartje op te diepen uit een zak die boven op de mouw is aangebracht, als U het gemakkelijk vindt uw kleine geld te vinden in de enorme zak, die van even onder de heupen tot aan de rokzoom reikt, en wanneer het U gelukt een zakdoek te laten verdwijnen in de zak, die precies onder het armsgat van een kort jasje werd opgenaaid, ja. dan kunt ge die garnerende, moderne zakken fustlg als bergruimte gebruiken. Dan kunt ge u zelf een zij het weinig elegante houding geven door de „bergruimte" midden op de voorkant van een rechte rok als zodanig (en als silhouetverande ring te gebruiken of de zakken, die half onder een japonoverslag verdwijnen tot handwarmers te degraderen. Ge zoudt de zak die op de schouder wordt dicht geknoopt en Imposant van afmeting is, vol kunnen stoppen met dat wat ge het meest nodig hebt. Doch wellicht ware het dan aanbevelenswaard des ochtends een uurtje vroeger op te staan en voor het radiotoestel met energie de wijze gymnastieklessen te volgen." Zullen de zakken, om modetechnische redenen, binnenkort wel weer naar meer bereikbare oorden verhuizen en voor een meer doelmatig doel worden ge schapen, op het ogenblik prijken ze over- GENERAAL RAMCKE NAAR ZUID-AMERIKA UITGEWEKEN? De echtgenote van de gewezen Nazi- generaal bij de parachutisten Ramcke, heeft verklaard, dat haar echtgenoot op weg is naar Zuid-Amerika. Zij had dit bericht uit Spanje ontvangen, waar de generaal zich volkomen vrij kon bewe gen. Ramcke verdween 18 Januari op geheimzinnige wijze uit zijn Parijse ho telkamer, waar hij een proces wegens oorlogsmisdaden voor een Frans tribu naal afwachtte. ARGENTIJNSE SPOORWEGEN WERKEN WEER NORMAAL. De Argentijnse spoorwegen function- neren weer normaal na de uitvaardiging van het decreet, dat de arbeiders „mo biliseert". Enkele duizenden wegens het deelne men aan de staking ontslagenen zijn weer aan het werk gegaan. al waar u ze had u het zelf moeten bedenken nooit zou hebben geplaatst. Had u gedacht dat één kleine zak op dat jurkje voldoende was, de mode-ont werper stelde er onverwacht een grote voor in de plaats. Was u van mening, dat één of twee exemplaren meer dan toereikend waren, dan bleek dat de modevorst drie of meer niet te veel vond. en dat hij ze bovendien onderling verschillend van vorm en afmeting maakte. Hij stopte er misschien met één punt, een gepliseerde, voile pochette in, terwijl u de bergruimte voor een ge wone zakdoek had willen gebruiken, of een levend „zakhondje" (modieuze pro motie van de traditionele schoolhond), wanneer u de mantelzak voor iets min der ongewoons had bestemd. De zakkenoriginaliteit gaat deze win ter ver en daar er haast geen kleding stuk is zonder zakken zijn de voorbeel den legio. Voor wie in het bos de bomen wil zien een enkele verlichtende schets: Manguln's rokzak, die, op de buik, een met revers omlijste Ingang heeft, Balmain's zakkentrio, op een grijs fla nellen japonnetje, waarvan er een voor een voile pochette wordt gebruikt en een ander half onder de overslag schuil gaat: als der Molyneux onder-arms- gat-zak, die een rood ratiné manteltje amusant maakt, en ten slotte Balmain's vierkante klepzakken, die het schootje en de blouse van een wollen voorjaars jurkje sieren. J. V. n Z 3 r 6 7 8 9 10 II 112. I3> ,Li MH 15 lb 7" ,a H20 TL 24 26 ll TB 30 31 32. 33 34 35 36 ■7 38 40 41 vz 4 J 47 46 V 48 il 53 54 5 6 Opvallend was tevens, dat zo weinig voorstellen waren ingediend. Twee daarvan werden nog teruggenomen, daar zij de aandacht van het college hebben, drie gingen in praeadvies en drie communistische inzake sanering en verbetering van de verbinding Oost- West werden verworpen met alleen de enig nog aanwezige communist voor wegens de eclatant duidelijke onmoge lijkheid in deze tijden. Na ons vrij uitvoerig verslag willen wij het hierbij laten. Slechts zij nog Onze wekelijkse puzzleserie heropenen wü men zou het als het ware een overgang kunnen noemen van de Kerstcombinatiepuzzle naar de meer normale met een „Droowsiurk- raadsel". Deze naam zou by U de mening kunnen doen postvatten, dat ook de puzzlerubriek al aan Koreani- tis gaat lijden, weshalve wü ons haas ten, U gerust te stellen: het is een kruiswoordraadsel, dat gedeeltelik min of meer op z'n kop staat. „Droowsiurk" is namelijkhet omgekeerde van „Kruiswoord". Bijgaande opgave is een normaal kruiswoordraadsel met één ongebruike lijke bijzonderheid: enkele der ge- gevraagde woorden moeten achterste voren (of, indien een verticaal woord, onderste boven) worden ingevuld. Maar bij de omschrijving der in te vullen woorden staat niet vermeld, welke woorden op deze ongebruikelijke ma nier in dè puzzle dienen te worden ge schreven. Het kan b.v. zijn, dat 5 horizontaal zulk een bijzonder woord was. Stond er als omschrijving „oorlogswapen", dan zou het „kanon" kunnen zijn, en dan zou ingevuld moeten worden „nonak". Pas dan zou het kloppen met de andere woorden. Maar: dit is een voorbeeld, een ver onderstelling die niet juist is. 5 hori zontaal is niet een oorlogswapen en moet bovendien nu juist niet aohterste- Horizontaal ongezonde kleur constateerd dat het gemis van de heer voren ingevuld te worden! Wilmer en D. J. van Dijk duidelijk voelbaar was. Zulks met alle respect voor hun opvolgers, Moeilijke tijden breken aan voor de Sleutelstad en slechts met de grootst Om U een weinig houvast te geven: lü horizontale en 15 verticale woorden dienen op deze ongebruikelijke wijze in de figuur te worden geschreven, om dit j 3. onaangenaam gevoel „droowsiurk-raadsel" te doen kloppen.1 4 aanduiding peil-installatie 9. sierlijk gebouwd 13. kwajongen 15. smakelijk 17. persoonlijk 19. ommekeer 20. voertuig 21. muzieknoot 22. dier 24. vragend voornaamwoord 26. vele 27. hoofddeksel 28. soort 30. deel van een etmaal 32. deel van een boom 33. waar men rookgerei koopt 34. fijn weefsel 35. voornaam van bekend generaal 36. uitgewoond huis 38, tandwiel 39. bescherming 41. niet thuis 43. droog 44. lengtemaat 45. naam van langst aan bèwind weesf zijnde na-oorlogse Minister- President 47. in kracht afnemen 49. familielid 50. prikkelend 51. entree 53 deel van heel lang gewaad 54. metaal 55. deel van bepaalde ambtsgewaden Verticaal: 1. monument 2 getijde ge- 5. toespraak 6. drank 7. indien 8. kunststukje 9. traag 10. opening 11. voertuig 12. voertuig 14. denkoeelaige lijn op de aardbol 16. baksel van krullige vorm 18. voorhal 21. burger van middeleeuwse stad 23, deel van het jaar 25. loodrecht op elkaar 27. trekdier 29. klooster-functionnaris 30. drie alphabetisoh opvolgende letters 31. slot 32. rustig 34. krachtig 37. begin 39. nauwelijks toereikend 40. vers op muziek 41. jammer 42. omschreven plidht 45. slot 46. bekende badplaats 47. metaal 48. loot 50. voorzetsel 52. persoonlijk voornaamwoord Oplossingen onder het motto ^Kruis woordraadsel" (wij willen het U niet te moeilijk makeri, door de werkelijke naam van deze puzzle te noemen) die nen voor Woensdag as. te 9 uur vjn. in het bezit te zijn van de redactie. Onder de goede oplossingen stellen wij een prijs van f, 5,en twee' prjjzen van f. 2,50 beschikbaar, waarnaar al leen abonné's kunnen mededingen. „Je Mairvtiendrai" Tengevolge van onze Kenst-Krulbus, in verband waarmeee wij gedurende enige weken onze Zaterdagse puzzle hebben laten vervallen, publiceren wij eerst thans de oplossing van de laatst gegeven wekelijkse opgave, n.l. die, waarin de lezer tot t-aak was gesteld een zeer bekende zinspreuk te lezen in de middelste letters van 14 woorden. Deze zinspreuk luidde: „Je Maintien- drai". De woorden, waaruit deze spreuk was samen te stellen, luidden, in de volgorde waarin hun omschrij ving was gegeven: content biljart gemaakt pendule vermaan regenen stencil tornado bariton ge naken variant breipen droevig verraad. Er zün ook enkele andere woordcombinaties mogelijk. De eerste prijs van f. 5,viel ten deel aan mevr. B. Simonis-Kortekaas, Haarlemmerstraat 138 te Leiden, de twee prijzen van f. 2,50 werden 'toe gekend aan de heer H. J. Broeksema, Lusthoflaan 1 te Leiden en de heer J. v. Weeren, Valkenburgenveg 10 te Oegstgeest. De prijzen worden de winnaars toe- j gezonden. Goed slachtvee Ofschoon we nu reeds midden in de staltijd zitten, blijft onze slachtveemarkt nog opmerkelijk goed voorzien Het viel ons trouwens gedurende October en November van het vorig jaar al op, dat de mesters voor de stallen veel meer in slag deden dan in het najaar '49. De keuze was trouwens ook veel groter en de sïachtveeprijzen toonden zich steeds stevig te houden, zodat de stalmesterij wel als lonend kon worden verwacht. Inderdaad heeft men dan ook geen klagen! In de thans voorbije week liep het aanbod echter wel even boven de vraag uit. We noteerden b.v. Maandag en Dinsdag- te Rotterdam pl.m. 1750 slacht koeien in totaal hetgeen zelfs boven het vooroorlogs cijfer ligt. Voegen we daaraan toe, dat j.l. Woensdag te Den Bosch ruim 700 stuks slachtvee aan de markt was, tegenover plm. 200 stuks per week vóór 1940 en de overige markten eveneens goede cijfers te zien gaven, dan mogen we toch wel conclu deren, dat ondanks de toch "niet zo een voudige voederpositie, de mesters er lang niet stil bij zitten en zelfs het risico van concurrentie van import uit Ierland en Denemarken op de koop toenemen De ene week in de andere lopen de prijzen zeer weinig uiteen, doch prima kwaliteit is wel het meest gezocht, en deed tot f. 2.60f. 2.70 per kg. geslacht gewicht. Voorts de 2de en 3de soorten van f. 2.10f. 2.50. Stieren werden wei nig aangeboden en hiervoor werd van f. 2.102.40 besteed. Magere koeien f. 1.80f. 2.00 per kg. geslacht gewicht. Bij eveneens ruime aanvoeren op de gebruiksvee afdelingen waren de bie dingen even stroever, maar toch werd cr nog niet zoveel goedkoper verkocht. Alles wat als „kwaliteit" kon worden aangemerkt bleef onveranderd duur. Voor het buitenland werden in hoofd zaak jonge fokdieren gekocht, (Frank rijk en Italië). België houdt zich nog steeds buiten onze markten, tenzij er, naar beweerd wordt, wat slachtvee klandestein de grens passeert. We zijn daarvan echter lang niet ze ker gezien het geringe prijsverschil in het rundvee hier te lande en bij onze Zuiderburen. De vette kalverenprijzen bleven bij wat kortere aanvoeren deze week even vaster dan de week tevoren. We noteer den voor de prima soorten vlot f. 2.50— f. 2.60 en 2de en 3de soorten van f. 2.00 tot f. 2.40 per kg. levend gewicht. Dat is van f. 2.60 tot aan f. 3.50 per kg. ge slacht gewicht. Voor Nuchtere kalveren begint het seizoen weer te komen. Aanvoeren ne men successievelijk toe. Onder deze omstandigheden lagen de doorsnee prijzen deze week f. 2.00—- f. 3.00 per stuk lager. Notering f. 1.20—f. 1.40 per kg. levend gewicht. De wolveeafdelingen hadden een stil aanzien, Er was weinig te koop. Zelfs de drukste wolveemarkten als hier te Lelden en Purmerend hadden maar een 300 stuks aan te bieden. Noteringen vanaf f. 80.— tot aan f. 135.— per stuk toe. Handel vrij kalm. Bij de slachtvarkens viel een ruimere vraag op naar vleezige soorten, terwijl de zware spekvarkens moeilijker te plaatsen waren. De spekvoorraden zijn momenteel vrij groot en er is weinig af zet, Zelfs het binnenland vraagt zeer weinig. Nu zijn de baconprijzen, als jongste maatregel van het B.V.V. met 5 cent per kg. verhoogd, zodat men hoopt de leverantie aan Engeland weer wat vlotter te doen verlopen. Enige verlaging van de heffingen voor export van vet spek en mager spek zijn inmiddels ook afgekondigd, doch op toewijzingen voor invoer in W.-Duits- land wordt, nog gewerkt. De magere varkens en biggenprijzen liepen bij ruime aanvoeren iets flauwer af Noteringen respectievelijk, gemid deld f. 1.55—f. 1.60 per kg. levend ge wicht en f. 3.00f. 3.50 per week ouder dom. Paarden: Veel aanbod uit Duitsland en Denemarken, brokkelden in prijs ook even af. De sterk groeiende populariteit voor thee in de Ver. Staten brengt be zwaren met zich mee voor de snor- ren-dragers. Een vindingrijke pot tenbakker wist hier echter raad op en construeerde een kopje, waarbij de snor. door een rand in het kopje, niet met de thee in aanraking kan komen. Sportflitsen uit de Omstreken DAMMEN VIER DOKPEN-TOURNOOI. In de tweede wedstrijd van het Vier Dorpen-tournool ls het ïe tiental van de Damclub „Lissc Vooruit" op zware tegen stand gestuit te Hlllegom tegen de club van die naam. Aan alle borden werd een felle strijd gestreden en dat het aan spanning niet ontbroken heeft bewijst wel. dat bij het sluitingsuur een drietal partijen moesten worden afgebroken. Om trent de uitslag ls dan ook nog niets met zekerheid te zeggen voorlopig hebben do Llssenaren een 86 voorsprong. De uit slagen waren: J. v. d. Loo (Hlllegom)—Nlc. Hal (LIss'ö Vooruit) 20; F. LubbeJ. Algera 2—0; J. v. HorlckJac. v. d. Poel afgebr,- W. WarmerdamA. v. Rossen 02; H Schol te J. Langbroek 11; L. v. HaasterG v. d. Stelt afgebr.; Nlc. Dannljs—J. Duiven voorde afgebr.; H. Ruiter—A. Wijnhout 11: L. v. d. ReepA. Balkenende O2; A. de HeerNlc. Dekker O2. „Excelsior" (Waddlnxveen) speelde dts 14e ronde voor de onderlinge competitie. De uitslag luidt: J. TimmermanH. Troost 11; C. J. KortenoeverC. W. van Dam 20- O. BlonkP. v. Eeuwen 11; A. N. LittooiJ— G, Hoeren afgebr,; A. BlomA. Blonk 2—0; C. H. KrampW. v. d. Heijden afgebr. BILJART BOND BLOEMBOLLENSTREEK. Voor de persoonlijke biljartkampioen schappen, welke gisteren een aanvang hebben genomen, bestaat ln alle klassen grote belangstelling. De uitslagen van de eerste wedstrijden lulden: 2e klasse: G. v. Eyck (Exc.)—Jac. van Dlest (Exc.) 175108 car. (27 brt.); C. v. d. Voort (Luto)P. Duivenvoorden (Luto) 175154 f32): Jac. v. Dlest (Exc.) P. Duivenvoorden (Luto) 175148 (35); ?75V'pi* Vi°rt *Lut0*G* v* (Exc) De resultaten ln de 4e klasse 2ljn: B. Duivenvoorde (Exc.)—K. Juffermans (En gel) 10056 (24); Th- Duivenvoorde (Exc.) K. Juffermans (Engel) 100—77 (31)' B. Duivenvoorde (Exc.)—P. Wassenaar (Liito) 10064 (34); Th. Duivenvoorde (Exc.) P. Wassenaar (Luto) 10036 (21). De wedstrijden worden voortgezet. KLAVERJASSEN. Nieuw Vennep In onze gemeente ls deze week een klaverjasclub opgericht. De vereniging zal de naam voeren van „De Rustende Jager". Voorzitter ls de heer P. Touw. terwijl als penningmeester en secre taris zullen optreden respectievelijk de heren D. de Jong en B. J. Kaufman. VOETBAL Nieuw Vennep Het voetbalprogramma voor dit week-elnde luidt- Zaterdag: VVN 1—SIZO 2 (2.30 uur). Zondag: VVN 1Haarlem 3 (op DIOS- terrein. 12 uur) en Vogelenzang 2—VVN 2 (2 uur).

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7