De lieer J. W. J. Diebeis voltrok in Leiden ruim 12.000 huwelijken En was getuige van het zetten van 84.000 handtekeningen Zuid Afrika: een jong land met grote mogelijkheden Het industriële leven ontwikkelt zich er sterk Met een enkel woord ons? I ZATERDAG 27 JANUARI Huwelijksmakelaar" No 1 Stadhuisbrand deed „bevolkingsboekhouding" verloren gaan Indien wij uit de Leidse burgerij één persoon zouden moeten aanwijzen, die in zijn leven de meeste gelukkige mensen voor zich gezien heeft, dan is dit ongetwijfeld de heer J. W. J. Diebeis, de chef van de afdeling Burg. Stand, Bevolking en Militaire Zaken, die 1 Februari a.s. in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd de gemeentedienst gaat verlaten. En dit is dan de heer Die- bols in zijn kwaliteit als ambtenaar van de Burg. Stand, belast met het voltrekken van huwelijken. Het is in deze functie, dat de heer Diebeis niet minder dan ruim 24.000 gelukkige mensen, nadat zjj bevesti gend geantwoord hadden op de vraag: „Verklaart gü de wettelijke verplich tingen, die aan de huwelijke staat zijn verbonden, te zullen volbrengen", als eerste de hand mocht drukken. Zelfs nog vóór de resp. ouders van bruid en bruidegom. Aangezien men „om te trouwen met z'n tweeën moet zijn" leert een eenvou dig deelsommetje, dat de heer Diebeis, die in 1930 tijdens het wethouderschap van mr A. J. Romein met de huwelijks voltrekking werd belast in totaal nu ongeveer 12.000 paartjes heeft getrouwd. PL. 84.000 HANDTEKENINGEN Is de heer Diebeis de man, die in Leiden het record aantal gesloten hu welijken op ziin naam heeft staan, ook in ander opzicht is hij een „record-bre ker", want hjj is voorts getuige geweest van het plaatsen van liefst 84 000 hand tekeningen, benodigd voor aleer deze 12.000 paartjes in het huwelijk waren verbonden. Welke ambtenaar kan hierop bogen? Natuurlijk, van deze 12.000 huwelijks voltrekkingen zijn de meeste heel nor maal verlopen. Maar soms wil het ook wel eens anders gaan, b.v. in de mobi- lisatiedagen van 1939, toen het Neder landse leger werd opgeroepen en vele jongemannen eerst nog wilden trouwen. Dat moest een-twee-drie gebeuren, ter wijl toch de wettelijk voorgeschreven termijn in acht genomen moest worden. Vandaar, dat er in die dagen verschil lende trouwlustigen 's nachts na 12 uur voor de heer Diebeis verschenen om getrouwd te worden. DAME TROUWDE MET ..DAME" In 1944 beleefde de thans scheidende chef „de" sensatie van zyn leven", toen op het moment, dat het toekom- AGENDA Gerecht 10: Soefi-beweglng. Spr. prof. dr H. J. Witteveen, 11 uur voorm. MAANDAG: Gerecht 10: Spirltisch Genootschap, 8 uur nam. Kleine Burcht: OprlchtlncsverRad-erin? Ver. van Vogelliefhebbers. 8 uur nam. Ons Huls (Borneostraat)Filmavond Int. Orde van Goede Tempelleren. 8 uur nam. DINSDAG: Rapenburg 61: Spr. J. W. Kuiper over het Rudolf-Stelneronderwljs, 8.15 uur n.m. WOENSDAG. Oesrstgeest (Witte Huls): V.V.D. Sp.r nu- Fockema Andreae. 81/4 uur nam. „Verklaart gij lot Uw wettige echt genote aan ie nementn de loop van 20 jaar hebben ruim 12.000 paartjes de heer Diebeis rechts) deze vraag horen stellen. stig paar werd aangekondigd, hij even later twee dames voor zich zag ver schijnen! Wat was hier het geval? De bruidegom durfde in die tijd van razzia's niet over straat te gaan en had zich daarom als vrouw verkleed. Uitstekend geschminkt, in een keurig mantelpak en m?t een pruik op! Toen het bruidspaar eenmaal binnen was, was de camouflage niet verder nodig: trouwens, de basstem van de bruide gom liet bij het ja-woord geen enkele twijfel meer over! EERST GELD DAN GEEF IK TOESTEMMING. Enkels malen, zo vertelt de heer Die- bels ons, is het ook voorgekomen, dat de vader van de bruid geen toestemming wilde geven, alvorens hij van zijn a.s. schoonzoon gelid had gekregen om na afloop van de huwelijksvoltrekking een hartige dronk te kopen Prompt volgde dan in zo'n geval de betaling waarop het ..geen bezwaar tegen de echtverbin tenis" uit schoonpapa's mond volgde. BRUIDEGOM SLOEG OP DE VLUCHT. Ook over bruidegoms, die zich op het laatste ogenblik bedachten en het ja woord niet over de lippen konden krij gen. weet de heer Diebeis ons te ver tellen. Zelfs over een bruidegom er werd toen in de Stadsgehoorzaal getrouwd die op het critieke moment uit de trouw zaal holde en prompt door de hele fa milie achterna gezeten werd, op een holletje door de stad. Verhit en be zweet werd hij een kwartier later weer binnen gesleurd en kwam het ja-woord er uit! GEEN CLICHÉ TOESPRAAK. Een ieder zal begrijpen, dat het de heer Diebeis niet mogelijk was om bij deze 12000 paartjes steeds een andere toespraak te houden, doch dit wil toch ook weer niet zeggen, dat hij zich uit sluitend tot cliché-toespraakjes beperkte. In de regel, zo vertelde ons de heer Diebeis, kijk Ik er de mensen op aan. Zijn het eenvoudige lieden, dan spreek ik eenvoudig. Is het een kosteloze huwelijksvoltrek king, dan moet het kort zijn en kan ik slechts weinig zeggen. Ook houd ik er rekening mee of het bruidspaar boven dien het huwelijk kerkelijk laat inzege nen. Wanneer dit het geval is beperk ik mij in de regel tot een enkel woord. VAN DE WIEG TOT HET GRAF. Uiteraard strekt de belangstelling van de heer Diebeis zich ook nog wel over iets anders uit, dan over het geluk van twee jonge mensen. Zo komen op zijn afdeling alle geboorte-aangiften en overlijdensberichten binnen, zodat met recht kan worden gezegd, dat „zijn dienst" te maken heeft met het leven van alle Leidse ingezetenen: van „de wieg tot aan het graf". Hij heeft de bevolking zien groeien, van 70 000 op 80.000 en van 80.000 op 90 000 ingezetenen. DE STADHUISBRAND. Als chef van de afdeling Bevolking vertelde hij ons van het rampjaar 1929, teen met de brand van het Stadhuis nagenoeg de gehele .bevolkingsboekhou ding" een prooi der vlammen werd. Met recht zaten wü toen „in zak en as". Behalve, dat alle gezinskaartcn vernietigd warden, ging verreweg het grootste deel van de uit 1815 dateren de registers van de Burg. Stand verlo ren. Een tijd van intensieve arbeid brak aan. Gelukkig konden wij wat betreft de registers van de Burg. Stand een beroep doen op de Arrondlssements Rechtbank in Den Haag, die een copie bezat van alle op dat moment aanwezige 342 re gisters. Plm. 140 van deze registers kon den worden gered; van de ontbrekende 200 werd een foto-copie gemaakt. Om deze foto-copiën echter geldig te doen verklaren, moest eerst een wettelijke regeling worden ontworpen. EEN GELUK BIJ EEN ONGELUK Dat dit geschied is, bevestigde het gezegde, dat er toch altijd weer een ge luk bij een ongeluk komt. Want wat ge beurde? Bij het bombardement van het Bezuidenhoutkwartier in Maart 1945 werd mede het gebouw van de Arr. Rechtbank getroffen, waarbij ook een groot gedeelte van de verzamelde re gisters van de Leidse Burg. Stand (en van andere gemeenten) vernietigd werd. Thans overweegt de regering om de bij ae gemeenten aanwezige registers weer te laten vermenigvuldigen. Voor Leiden wal dit zeggen: een foto-copie van een foto-copie! Aangezien, zoals gezegd, ook alle ge- zinskaarten waren verdwenen, beteken de dit voor Leiden een tussentijdse volkstelling welke reeds kort na de Stadhuisbrand is gehouden. Er kwam hiervoor assistentie van ambtenaren uit Rotterdam. Den Haag, Amsterdam en Utrecht, terwijl studenten en burgers vrijwillig meehielpen. Want enige maan den later zouden de Kamerverkiezingen Dlaats vinden. Alles kwam op tijd ge reed en de verkiezing verliep in Lelden zonder stagnatie! MILITAIRE ZAKEN. In 1938 werd aan de veelomvattende arbeid van de heer Diebeis nog uitbrei ding gegeven door de toevoeging van de afdeling Militaire Zaken, een dienst, waaraan de behartiging is opgedragen van de dienstplichtigen, zoals inkwar tiering, vrijstelling resp. uitstel van de militaire dienst, kostwinnaarsvergoeding, enz. INTIEM AFSCHEID. Ofschoon de heer Diebeis de wens te kennen heeft gegeven om „met stille trom" te vertrekken, is hem dit niet helemaal gelukt. A,s. Maandagmiddag wordt hem een afscheid door het per soneel van zijn afdeling bereid waarna op Dinsdagavond nog een huldiging in intieme kring zal plaats vinden. Op 1 Februari a.s. is de heer Dlebels dan rustend-ambtenaar, echter blijft hij nog Ambtenaar van de Burg. Stand, uitslu'vtond belast met het voltrekken van huwelijken. Het is vooral in deze kwaliteit, dat hij nog vele gelukkige paartjes voor zich hoopt te zien! Nederlanders zijn bijzonder welkom Prof. dr C. G. W. Schumann, hoog leraar aan de Universiteit te Stellen- bosch (Z.A.), die momenteel op uit nodiging van de minister van Onder wijs, K. en W. in ons land vertoeft, teneinde een nauwer contact te leg gen tussen beide landen, was gister middag de gast van het departement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijver heid en HandeL Tijdens deze in -Café-restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden verga dering. welke o.m. ook door enkele leden van het hoofdbestuur en mr P. J. Iden- burg van het Zuid Afrika-instituut bij gewoond werd, heeft prof. dr Schumann gesproken over „Zuid-Afrlka als fa- brieksland". Spreker, die zich speciaal bepaalde (Ingez. Med.-adv.) Uiuluitcnd verkrljgbaor bij apothokeri, drogisten en de speciealbraneha. b'u de Industriële ontwikkeling van Zuid- Afrika in de laatste 30 jaar, wees er op. dat deze ontwikkeling een grote vlucht heeft genomen. In vergelijking met de jaren 19101920, in welke periode 9% van het volksinkomen uit de industrie verkregen werd. valt een verheugende vooruitgang te bespeuren, waardoor dit percentage thans reeds tot 24% geste gen is. Zuid-Afrika is dan ook niet meer het land. zoals wij dat uit de tijd van Paul Kruger en generaal De Wet kennen; het Is een modern en zich sterk ontwikkelend land geworden. Was de economische ontwikkeling van het land tot. 1870 ln hoofdzaak gericht op de landbouw en tot 1910/1920 op de land- en mijnbouw, na de twintiger ja ren heeft men zich met grote toewijding gelegd op de ontplooiing van het in dustriële leven, met als resultaat, dat de netto industriële productie in de laatste 30 jaar met plm. 900% gestegen is. Het is opmerkelijk, aldus spreker, dat deze omschakeling zich in Zuid-Afrika snel ler voltrokken heeft dan ln vele andere landen. Volgens prof. dr Schumann is dit mede toe te schrijven aan de lage inkoop van diverse grondstoffen, zo doet het ijzererts f. 7.en de steenkool f. 3. per ton. Daarnaast heeft de Nationale Party van dr Malan zich ook sterk ge ïnteresseerd voor de industrie, terwijl bovendien het goudmijnbedrijf in niet geringe mate de grondslag voor deze industriële ontwikkeling gelegd Jieeft. Het oplopen van de goudprijs bracht het land een steeds stijgende welvaart. Als alle andere landen heeft ook Zuld- Afrika een sterke nijging tot centrali satie van de randgebieden, die zich eveneens, dank zij de aanwezigheid van steenkool en ijzererts, sterk hebben ont wikkeld. Momenteel leveren deze rand gebieden voor 44% aan de productie bü. Als meest op de voorgrond tredende bedrijfsgroepen noemde spreker het me taal- en ingenieurswezen, waarbij zich ln de laatste 9 jaar ook de textiel- en schoenenindustrie heeft gevoegd'. Be trekt Zuid-Afrika voor 85% zijn schoe nen uit eigen land, de textielfabricage is er met bijna 230% toegenomen. Voorts is ook de auto-industrie in opkomst. Het is een verheugend verschijnsel, dat tal van concerns er thans toe zijn overgegaan om in Zuid-Afrika hun ne- DAGELIJKS: Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten- BINNENLAND. Gisteravond ls te Schiphol de KLM. toonstelling van Japanse prenten (t/m. 28 Constellation ..Soerabayn" geland met aan Februari). Den Haag (Scala): Clrcusfestlval. Woensdag en Zondag ook t BIOSCOPEN. Trlannn „Opmats zonder genade" (14 J Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Iïcx „13 Stoelen" (alle 1.). Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30 7.15 en 9.15 uur. Casino „De Prins der Bandieten" (14 j.). Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 15 en 9 15 uur. Dinsdagavond gereserveerd v. K. en O. 1.1 1 o „Per raket naar de maan" (alle 1.). Zondag 2.30. 4 45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor „Llebe '47 (18 J Zondag 2.30, 4.45, 7 eu 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der doktoren te Leiden wordt van hedenmiddag 1 uur, tot Maandagochtend 8 uur, waargeno men door de doktoren De Jager, Jasper- se, Kortmann, Simons en Stoffers. Te Oegsteeest door dokter Varekamp. Tel. 21916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 27 Jan. 13 uur tot Zaterdag 3 Febr, 8 uur waargenomen door: Apotheek Duys- ter. Nieuwe Rijn 18. tel 20523 en de boord 46 passagiers, die rechtstreeks uit Nleuw-Gulnea naar ons land zijn ge komen. Met slechts ten dele bezette passa giersaccommodatie vertrok gistermorgen het m.s. ..Langkoeas" van de Kon Rott. Lloyd uit Rotterdam naar Indonesië. De violist Herman Krebbers zal ln Den Haag de première spelen van het onlangs voltooide vioolconcert van Hans Henkemans. Het Noorse m s. „Inger Marie" ls thans de buitenhaven van Vllsslngen bin nengebracht. Duikers zijn onder water bezig met een onderzoek naar de schadr. Daarvan zal het afhangen of het schip naar Antwerpen zal doorvaren, dan wel ln Vllsslngen zal lossen en gerepareerd worden. De dirigent van het Residentie-Or kest. Willem van Otterloo. heeft uitno digingen ontvangen om in Parijs. Brussel en Bèrn te komen dirigeren. Deze Invi taties heeft hij niet kunnen accepteren, omdat hij 2 Februari naar Spanje ver trekt, waar hij op 9 -Februari het Natio nale Orkest van Madrid dirigeert. Enige tijd geleden heeft Van Otterloo In Liverpool gedirigeerd en ln April zal hij voor het orkest van Bazel staan. Prof dr L. C Mlchels ls afgetreden als voorzitter van de afd Zuid Oost Ne derland van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde. HfJ werd als zodanig opgevolgd door prof. dr J Glelen. oud- mlnlster vnn O K en W.. thans hoog leraar aan de R.K. Universiteit. Ter gelegenheid van de viering vat) de eerste verjaardag der Republiek Tndln Doeza-Apotheek. Doezastraat 31. tel 20313. j heeft ambassadeur dr Mehta gisteren ln Binnen het raam van het nieuwe handelsverdrag niet Duitsland hebben de Duitse autoriteiten blijkens aankondiging ln de Duitse Staatscourant een bedrag van 1 mlllloen dollar beschikbaar gesteld voor de Import van uien uit Nederland De export van uien. die sedert November 1950 was stopgezet, kan dus worden hervat. BUITENLAND. De Raad van Genève heeft met In stemming van ae federale autoriteiten besloten, de organisatoren van het vre descongres. dat ln Februari in Genève zou worden gehouden, te verwittigen, dat tot dit congres geen toestemming zal worden gegeven. Het Peruviaanse Congres heeft de regering gemachtigd een einde te maken aan de oorlogstoestand ten aanzien van Duitsland. Hongarfje heeft medegedeeld, dat het zich heeft teruggetrokken uit de or ganisatie voor voedsel en landbouw van de V.N (F.A.O.). dat „door toe te geven aan de druk van de Amerikaanse rege ring een onderdanig Instrument was ge worden". De Internationale commissie voor een Europese verzetsbeweging ls van plan afgezanten naar Oost-Europese landen te zenden ter ondersteuning van anti-com- munlstlsche verzetsp-oppen aldaar. Hier geldt: makkelijker gezegd dan gedaan. De Zuld-Afrlkar.nse minister van binnenlandse zaken, dr Doenges. heeft uit Nederland het gewep» van Danie Theron, een der helden uit de Boerenoorlog, mee gebracht. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen. dat nremler Attlee zich met bui tenlandse zaken zal blijven belasten zo lang Bevln ziek is. De toestand van Bevln ls onveranderd. De V. R hebben de Invoer van kreef- tenvlees uit de Sovjet-unie verboden. Te Oegstgeest door de Oegstgeester zijn ambtswoning te Wassenaar vele gas- I daar het verkregen was door middel van Apotheek, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. ten ontvangen. .dwangarbeiders en contractkoelies". Het vleesrantsoen ln Engeland wordt voor de tweede maal binnen een maand verlaagd, ditmaal met twee pence. In gaande 4 Februari. Het weekrantsoen be draagt dan voor acht pence vers en voor twee pence Ingeblikt vlees. Als enige troost kon de mlnlnster van voedselvoor ziening meedelen dat het rantsoen waar schijnlijk niet verder zal worden ver laagd. De Britse premier heeft er ln toege stemd Woensdag een bespreking te heb ben met de linkse Labour-groep ln het parlement. De bespreking zal met gesto ten deuren plaats hebben en handelen over de Britse buitenlandse politiek zowel ten opzichte van Europa als van het Verre Oosten. Genoemde groep heeft herhaaldelilk om een dergelijk onderhoud verzocht en toont zich bezorgd over het Amerikaanse optreden ln verband met de Koreaanse kwestie en de herbewapening van Europa en die van Duitsland ln het bijzonder. Woensdagavond heeft zich een ont ploffing voorgedaan op het proef terrein van de commissie voor de atoomenergie in de staat Nevada (V. St). De commissie liet zich er niet over uit. of dit een atoomontnlofflng was. De explosie ge beerde tlldens een proef. Deze had allereerst tot doel bijzonder heden over c'e draacwlldte van de bom te weten te komen. De proef werd ,een volledig succes" genoemd Dientengevolge zouden binnen twee weken volledige proe ver» regelmatig worden genomen. Volgens een woordvoerder van de com missie zullen de resultaten van komende «moven zichtbaar no^h hoorbaar zijn. be halve ..onder bepaalde weersomstandig heden". Over slachtoffers wordt niets gemeld. Prof. Jacques Plrenne. gewezen po litiek adviseur van koning Leopold III. ls door de koninklijke prins ln de adel stand verheven. HIJ kreeg het recht de titel van graaf te voeren. Hjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyj I Woord van Bezinning De wereld van vandaag is ontzag lijk actief. Wat voor bezwaren men ook tegen de gang van zaken kan hebben, zeker niet dit dat er niets gebeurt, behalve dan mis schien in ons eigen lieve landje, waar men meent zich de luxe te kunnen permitteren van een Ka binetscrisis in een tijd, waarin we allen onze uiterste krachten heb ben in te zetten De grote wereld intussen verliest zich in een geen- rust-kennend bezig-zyn Weten schap. techniek het gehele econo mische leven, de gedachten van millloenen en millioenen mensen houden zich bezig met de vraag: Wat moeten wü doen? Men meent, dat. het gaat om daden die tot re sultaat moeten hebben een dam tegen demonische machten. De ge neraal en de technicus vooral schii- nen de toekomst fe beheersen En de geest sterft. Het heeft er veel van alsof ons gevoel voor geeste lijke en morele waarden is afge stompt. In de periode bussen de eerste en tweede wereldoorlog is er hard ge werkt en zün allerlei programma's opcesiteld. maar men heeft zich on voldoende of in het geheel niet met de vraag naar de geestelijke grond slagen bezig gehouden. Het resul taat was de doorbraak van de ön- geest. van datgene wat alleen rrfaar duivels was. Kerk. kunst, cultuur, het werd alles overwoekerd door de öngeest. Wij hebben in de periode tussen de twee wereldoorlogen alle aandacht besteed aan de wagen we hebben de wielen gesmeerd we hebben er allerlei culturele en ideeële vlaggen op aangebracht en zie de wagen is in de sloot te recht gekomen. Het wordt eindelijk tijd. dat we er oog voor krijgen, wat voor paard die wagen trekt. Wat voor paard heeft de wagen „Europa" en de wagen .Nederland" voortgetrokken? Wy worden vanuit verborgen schuilhoeken gedreven door een of andere geest, die vaar dig ls over ons volk en over ons persoonlijk Het is van het aller grootste belang hiervoor oog te krij gen en daarbij moeten wü goed ver staan. dat &e geest niet iets ondefi nieerbaars is, dat buiten ons om werkt een macht, waar wij al leen maar willoos door voortge dreven worden. Wüzelf zün verant- woordelük voor de geest, die ons stuwt. Deze week draait in Leiden (Luxor-Theater) de film „Liebe'47". die dit alles duidelyk maakt. De hoofdpersoon, de onderofficier Beck- mann, ontdekt tussen de ruïnes van zü'n vaderstad, tussen de puinho pen van zijn eigen leven, dat hü zelf schuldig is. Hy was geen pion op het schaakbord, hij had zich in de nazi-tüd niet mogen laten mee slepen door de mentaliteit van zün volk of door de overtuiging .Bevel is Bevel". Hij was verantwoordelyk. Er voltrekt zich in onze eeuw een enorme vlucht voor de persoonlü'ke verantwoordelükheld. „Men" moet het maar uitmaken. „Wij" weten het niet. Vader Stalin moet het maar weten of onze geestelüke lei ders moeten maar beslissen. Als één ding ons duidelük moet worden is het- dit dat wij persoonlyk verant woordelijk zü'n. Wij hebben te kie zen welke geest ons zal leiden. De generaals, de technici en de man nen van de grote politiek zullen ons lot niet zo maar in handen mogen houden. Wij zelf hebben mee te denken mee te spreken, critisch en bezonnen. Wü zullen niet mogen vluchten voor de vraag: wat ons bezielt, wat voor geest ons leidt. O Wü' menen' deze dingen alleen maar te kunnen zeggen uit de over tuiging. dat Gods Geest bereid is ons te leiden. De Geest van die God die de hand reikte aan verloren mensen, meer nog, die de knecht, de bondgenoot, de naaste van de mensen werd. De Geest van die God, die bereid was onder te gaan in het menselüke leven en lot met al zy'n schuld, lijden, nood, verlo renheid en ln deze ongelooflijke so lidariteit zich de Heer over al het menselyke betoonde. Deze Geest wil ons leiden. Naar Hem moeten wij durven luisteren. Deze Geest wil beslag leggen op ons in het leven van elke dag. Dan wordt het ons duidelük, dat het in onze tü'd nergens anders om mag gaan dan om zelfovergave aan de mensen. Niet.- om Idealen, niet om programma's of om machts-over- heersing. niet om cijfers of winst marges. Alles wat niet direct be oogt dienst aan de mensen, is ge doemd tot een ruïneuze mislukking. Deze Geest maakt ons duidelük, dat wü ons geen illusies over ons zelf en over de medemens hebben te maken. God weet, wa.t de mens waard is en wij zullen bereid zijn het van Hem te horen. Maar aan de andere kant zal deze Geest ons duidelijk maken, dat wij nooit pes simistisch. nooit moe. nooit wan hopig kunnen en mogen zijn. God heeft de wereld gered. Al lang: Daarom nooit wanhopen: Niet aan de mens vlak naast U, niet aan het volk naast U! Nooit wanhopen aan niets en niemand. Omdat de wereld gered is. M. W. J. G. ^llllllllllllllllllllllllllllllUllllilllilillliilllllilllllllllllllllllllllilllllllllllillllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll?; venbedrüven te stichten, waarvan spre ker met name de textielbedrüven noem de. Een en ander wordt aantrekkelijk gemaakt door een semi-staatsfinancie- ring en mede door het feit, dat voor Zuid-Afrika tal van onontwikkelde markten braak liggen. Mede door het Nationaal Ontwikkelingsgenootschap wordt zeer veel gedaan om de nijverheid in dit land te stimuleren. Ook Zuid-Afrika worstelt met een financieel vraagstuk. Deskundigen bre ken zich het hoofd erover of men de financiële moeilijkheden moet oplossen door het aantrekken van vreemd kapi taal of dat men deze zo mogely'k moet bestrijden uit eigen middelen. Hoewel geen financieel expert geeft spreker de voorkeur aan dit laatste, doch dan moet ln vele opzichten ook de spaarzaamheid, welke toch nog altijd een deugd is, wor den betracht. Voorts zal om tot een ge lukkige oplossing van dit vraagstuk te komen Zuid-Afrika in de toekomst min der moeten invoeren en meer moeten uitvoeren. De mogelijkheden hiertoe ziet •spreker voor het land aanwezig. Sprekende over de arbeidsprestaties merkte prof. dr Schumann op, dat deze van de inboorlingen niet zo groot is, doch hier staat tegenover, dat de blan ken meer moeten verdienen, hetgeen uiteraard weer drukt op het productie- cüfer. Ook is het arbeidstempo van de kaffers zeer traag, vooral als het vrüe arbeid betreft; men zou ze het best voor het werk aan de lopende band kun nen gebruiken, hetgeen dan ook reeds plaats vindt. Als een der grootste problemen waar voor zich Zuid-Afrika gesteld ziet, noemde spreker het rassenvraagstuk, dat volgens hem zal moeten worden opgelost in een vermenging der rassen. In het kader der industriële ont wikkeling ziet spreker in de komende 20 jaar een grote vraag naar blanke arbeiders on&taan, en dan vooral naar technisch geschoold personeel. Hoewel de Nederlanders cr geen priori teit genieten, zijn z\j er bijzonder wel kom. Het is een jong land met grote mogelijkheden! Nadat enkele aanwezigen met spreker van gedachten hadden gewisseld, dankte de voorzitter, de heer J. G. J. Ve.rheij van Wyk, prof. dr Schumann voor zün interessante uiteenzetting, waardoor Zuid-Afrika ongetwüfeld weer dichter in onze gezichtskring is gebracht. OPERA-UITVOERING VAN K. E O. „La Travlata" of „Carmen". Naar wü vernemen heeft de Stichting K. en O. wederom het voornemen, voor haar leden in het Gebouw van K. en W. te Den Haag een opera te doen uit voeren door de Nederlandse Opera. Heeft men verleden Jaar kunnen ge nieten van Gounod's Faust, ditmaal zal óf „La Traviata" van Verdi, óf „Car men" van Bizet uitgevoerd worden en wel op Woensdag 23 Mei a.s. MR F. J. J. TRAPMAN 25 JAAR SECRETARIS BEDRIJSGROEP. Dezer dagen zal het 25 jaar geleden zyn, dat mr F. J. J Trapman, advocaat alhier en secretaris van de Bedryfsgroep Groenten- en Fruitverwerkende In dustrie zijn intrede deed in déze In dustrie als secretaris van de toenmalige Nederlandsche Bond van Fabrikanten in Blik en Glas. Het bestuur der Bedrüfsgroep heeft het plan opgevat de heer Trapman op Donderdag 1 Februari a.s. te huldigen. Als onderdeel van deze huldiging zal op die dag van halfvier tot halfzes een receptie worden gehouden in „Het Gul dén Vlies", waar voor een ieder de ge legenheid zal bestaan om de heer Trap man geluk te wensen. „Menselijke verhoudingen in de onderneming" LEZING VAN DE HEER J. HOOGERWERF VOOR DE L.B.B. In de Jacobazaal van de Burcht sprak gisteravond op een kadervergadering van de Leidse Bestuurdersbond de heer J. Hoogerwerf uit Den Haag, hoofdbe stuurslid van de Alg. Bond van Ambte naren, over bovengenoemd onderwerp. Na een welkomstwoord van de heef H. ten Brummel-aar, voorzitter van de L.B.B., verkreeg de spreker het woord. Deze wees er op dat het respect voor de menselüke persoonlijkheid in de onder neming geruime tüd ontbroken heeft. Sedert 1945 is er in de mentaliteit van de mens een ingrijpende verandering opgetreden; ook de vakbeweging moet zich rekenschap geven van de veran derde verhoudingen. Volgens spr. zijn de begrippen „geschoolden" en „onge schoolden" niet geheel juist meer. Spr. schetste daarna de ontwikkeling van het gildewezen, het zich speciali seren van de ambachtslieden en de op komst van de handel en de daarop vol gende principiële scheiding tussen pro ducent en handelaar. In de periode van het vroeg-kapita- lisme ontstaat het proletariaat, dat zich, blootgesteld aan uitbuiting, gmg orga niseren, zowel op politiek als op econo misch terrein. Deze strijd, ook in de daarop volgende perioden, was eigeniyk een strüd voor het verkrügen van men selijke rechten, In dit verband wees de spreker op het tot stand komen van de Stichting van de Arbeid en van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, voorts was de oprichting van de Sociaal-economische Raad z.i. als een voorloper te beschou wen van het Economisch parlement, als een en ander zich althans in gunstige zin ontwikkelt. Er is een stroming in ons volk ont staan, om de verhoudingen in de be- drüven te verbeteren. Het tot stand ko men van de fundatie „Werkelük dienen" ziet spr. als een poging om te komen tot een meer verantwoord beleid tegen over de werknemer. Met de toeneming van de technische perfectionering is er veel vervaagd van het begrip „geschoold-ongeschoold", of schoon er v/el een gradueel verschil tus sen vaklieden onderling blü'ft bestaan. Ook de rhythmisch herhaalde arbeid bleek tenslotte niet zo onaangenaam te zü'n als men aanvankelijk dacht, mits men geen arbeidsonlust teweeg brengt door de mens aan het tempo arbelds- ondergeschikt te maken Men dient te beseffen, waarvoor men werkt, men moet het bedrljfsburgerschap weten te verwerven. Ieder dient in de onderne ming een plaats te kregen naar capaci teit; taakanalyse en werkclassificatie moeten met een zekere reserve gehan teerd worden. Spr. ziet het als een belangrüke taak van de vakbeweging om bü de werkne mers het besef aan te kweken, dat niet alleen het loon, maar ook en vooral de plaats als mens in de onderneming een belangrüke factor ts. Op de Inleiding volgde een gedach- tenwisseling .waaraan door verschillende bestuurders werd deelgenomen. De heer ten Brummelaar sloot daarna met een dankwoord aan de spreker de bü eenkomst. De stucadoors- en kunststeenwer- ken van het in aanbouw zünde Zeehos- pitlum te Katwük aan Zee zün opge dragen aan de Fa. Joti de Best Zn. te Leiden voor de som van f. 25.190.— De heer C. F. Lekkerkerker alhier slaagde te Wageningen aan de Land bouwhogeschool voor het candidaats- examen tropische bosbouw.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2