Frankrijk doet Duitsland verdere concessies De Nederlanders spelen het wel klaar! Burgemeester d'Ailly pleit voor van Kempen Op de verkeerde weg WEERBERICHT Nog steeds geen beslissing ter V.N. Reconstructie van het oude Kabinet? Hij was lid van anti-fascistische organisatie 89ste Jaargang ZATERDAG 27 JANUARI 195T No. 27213 .SIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5,15 per Kwartaal, f 0.40 per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 De Verenigde Naties bevinden zich thans midden in de gevreesde impasse! De Arabische en Aziatische landen, die van den beginne af een compromis hebben nagestreefd, hebben een in hun oog belangrijke overwinning bevochten. Besprekingen van India en Engeland te Peking hebben immers bewerkstelligd, dat Peking nieuwe voorstellen heeft ge daan, die schijnbaar een eind tegemoet komen aan de eisen der V.N. We zeg gen schijnbaar, want in wezen zou Pe king volledig zijn zin krijgen, wanneer de nieuwe voorstellen zouden worden aanvaard. Volkomen logisch werd door de V.N. de eis gesteld: eerst staken van het vuren, dan kan worden gepraat over alle kwesties, die het Verre Oosten be roeren. Neen, zei Peking, beide tegelijk. Waarmede de agressor de beloning voor de agressie zou hebben binnenge- De 'jóngste voorstellen van Peking handhaven die gelijktijdigheid volko men, zy het gecamoufleerd! Zo is de realiteit en niet anders. En nu kan men zich plaatsen op het standpunt: och. wat komt alles er op aan. wanneer slechts een vergelijk wordt verkregen en dus een verder handelend optreden vermeden. Het is ongetwijfeld de meest eenvoudige denkwijze, maar niet de juiste. Prestige-kwesties dienen zoveel mogelijk uit de weg te worden geruimd, maar de tijd moet voorbij zijn, dat agressie voordeel oplevert. Anders opent men zelf de gelegenheid voor een doorzetten op dezelfde manier En het getuigt van de grootst mogelijke kort zichtigheid. dat hier niet in te zien. Natuurlijk zal ieder weldenkend mens dankbaar zijn, wanneer een oplossing voor de vele vragen van het Verre Oos ten zal worden gevonden. De wereld weet zo langzamerhand, wat oorlog be tekent Hoe verheugd was de wereld niet, toen ln 1939 het vergelijk van Muenchen tot stand kwam! Het was een Pyrrhus-over- winning, gekocht bovendien voor een te grote prijs. De prijs van wereldoorlog nummer twee. Wij vrezen, dat de poging der 12 landen wel eens een herhaling van Muenchen zou kunnen opleveren. Juist door het wijken dan. wanneer de grootste kracht alleen de tegenstander kan overtuigen, dat het menens is. Het Chinese spel ligt thans open op tafel. Het benut de kans, om door een schijnbaar terugwijken bij voorbaat toch zijn beide hoofdeisen ingewllligt te zien worden: erkenning als lid der V.N, en handhaving van de toezegging inzake Formosa. Korea zou dan toch als inzet van een koehandel hebben gefungeerd Zelfs een teruggaan tot achter de 38ste breedtegraad, waarop het Inderdaad iei' gaat lijken, zou voor Peking geen offer zijn, te meer niet., waar immers terugnemen van alle buitenlandse troe pen ook op het program van Peking staat, waarvan de inwilliging Zuid-Ko- rea steeds tot een gewillige buit van het Noorden en dus van China zal maken! De 12 landen willen dat blijkbaar niet begrijpen en nemen met alles genoegen, mits een conflict slechts wordt afge wend; al is het maar tijdelijk Bovendien hebben zij door hun hou ding de positie der V. N. grondig, maar dan ook grondig, bedorven. Hoe men het wendt of keert, overduidelijk is weer eens bewezen, dat in tijden van gevaar de VN, geen eensgezind beeld kan op leveren en men dus vrij ongestraft zich tegen dit lichaam kan verzetten! Dat is oi wel het grootste verlies. Het prestige der VN heeft een deuk gekregen, die niet gemakkelijk meer te verwijderen zal zijn Moeten we nog verklaren, dat Mos kou in zfjn vuistje zit te lachen? De splijtzwam kon wel erg licht in Lake Success worden toegepast! En wat nog erger is, ook in het Atlan tisch paot rommelt het, gelet op de hou ding van Engeland, dat desnoods Pe king China nog wel als agressor wil aanwijzen, als Washington dat dan persé wil, doch in geen geval verder wil gaan. Waarmede de veroordeling een 6lag in de lucht wordt Door een gesloten en krachtig front te vormen tegen de communistische agTessie zou men Moskou van geweld terughouden, het front wankelt, 'al tracht men dat zoveel mogelijk te ver doezelen. Men trekke zijn conclusie! Is het wonder dat in Amerika grote wrevel zich begint te uiten? Het is koren op de molen der isolatlonisten en een vraag van de republikeinse senator Knowland typeert wel zeer bijzonder de stemming: „Wat zou men er wel van zeggen, als de V. St. er twee en een j halve maand over zouden doen om een communistische aanval in Europa te constateren?" Ter VN wordt een voorzichtigheid beleden, die de wijsheid bedriegt Slechts een volslagen eensgezind front, dat op rustige wijze zijn eerlijke bedoe lingen met de grootste kracht nastreeft, had werkelijk uitkomst kunnen geven Het lijkt ons thans voorbij China zegeviert en achter China Moskou. 160 nieuwe vrijwilligers voor Korea Er hebben zich thans 160 nieuwe vrij- willigsrs voor Korea aangemeld. Hier- Iets kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met van t\jd tot tijd regen en plaatselijk sneeuw. Aanvankelijk matige tot krachtige ^ind tussen Zuid en Oost, later ver anderlijk. Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur). 28 JANUARI. Zon op: 8.28 uur; onder: 17.19 uur. Maan op: 23.57 uur; onder: 10.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.33 en 18.49 uur (29/1 te 7.11 en 19.29 uur). Suggesties van Canada De Canadese minister van buitenlandse zaken, Pearson, heeft in de politieke commissie der V.N. verklaard, dat zijn land een veroordeling van communis tisch China en overweging van even tuele sancties zou steunen. Hij opperde tevens een plan van zes punten voor het houden van een conferentie over vraagstukken van het Verre Oosten. Van gezaghebbende zijde werd te kennen gegeven, dat het hier geen for meel voorstel van Canada, doch slechts een „suggestie" betreft. De zes punten zijn: 1. Er zou binnei. een week een con ferentie te Lake Success of New Delhi moeten worden be'egd, waaraan verte genwoordigers van de V.S., Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie, India, Egyp te en de Chinese volksrepubliek deel nemen. (De commissie, gelijk de Elan den voortaan D. 2. Deze conferentie zou als eerste taak de instelling hebben van een com missie voor een staken van het vuren. 3. Na voltooiing van de voorbereidin gen voor een staken van het vuren zou de conferentie moeten spreken over een i vreedzame oplossing van het Koreaan- se vraagstuk en de terugtrekking van alle niet-Koreaanse strijdkrachten. 4 Vervolgens zou de conferentie zich moeten bezig houden met vraagstukken van het Verre Oosten, allereerst met de Chinese eis van erkenning door de V.N. 5 Iedere regering, die in het bijzon der met een bepaald vraagstuk te ma ken heeft, zou uitgenodigd moeten wor den, dit ter conferentie te bespreken. 6. Dit plan zou aan Peking moeten worden overhandigd met het verzoeker binnen 48 uur op te antwoorden. De Canadese minister maakte bekend, geen steun te kunnen verlenen aan de ArabischAziatische resolutie, omdat deze niet voorzag in een voorlopig sta ken van het vuren vóór het houden van eeneventuele conferentie. Pearson noemde de Amerikaanse re solutie „geenszins een beperkte of on beperkte oorlogsverklaring aan China, noch een verklaring van het verlangen of het voornemen, de Chinese commu nistische revolutie uiteen te slaan of het regiem in Peking omver te stoten. „Indien dat zo was, zou mijn regering de resolutie niet steunen". Hij sprak de hoop uit, dat de oommissie voor col lectieve maatregelen, die in de resolu tie wordt voorgesteld, niet „onbesuisde acties met onoverzienbare gevolgen" zal aanbevelen. Tenslotte verzocht de Canadese mi nister om bevestiging van zijn ziens wijze, dat de Amerikaanse resolutie het verenigd commando in Korea geen nieuwe bevoegdheid geeft. De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken zeide, dat het vijf ledige vredesplan der VN. voor Korea onaanvaardbaar was voor zijp regering. Hij protesteerde krachtig tegen deelne ming van de Chinese communisten aan een regeling van de Koreaanse kwestie. Haiti en Brazilië waren voor de Ame rikaanse resolutie, evenals Panama en Griekenland. Israels afgevaardigde Eban sprak zich uit voor dat deel van de Ameri kaanse resolutie, dat communistisch China als agressor brandmerkt. Eban deed drie suggesties aan de hand voor het scheppen van een zekere volgorde in de toekomstige actie van de algemene vergadering. Zij zou eerst opnieuw moeten bevestigen, dat zij be- Bevriezing van lonen en prijzen in de V. S. De Amerikaanse regering heeft gis teravond de lonen en prijzen bevroren op het peil van Donderdag middernacht. De pry zen zijn bevroren op het hoog ste peil, dat zij in de periode van 19 December tot 25 Januari hebben bereikt. Het doel van de bevriezing is de prij zen van alle goederen en diensten, be halve van die, welke in de wet op de defensiereproductie worden genoemd, te stabiliseren. Op de vraag, waarom de prijzen niet zü bevroren, op het peil van enkele we ken geleden, zoals was 'overwogen, ant woordde de leider, dat een dergelijke stap naar de mening van de regering het nodig zou hebben gemaakt, de da tum van ingang der loon- en prijsstop drie of vier weken op te schorten. De rantsoenering van voedsel werd „in de nabije toekomst niet verwacht", aldus Disalle. reid was een vreedzame regeling te be reiken op basis van de beginselen van het vijfledige plan van het Gemenebest, waarop Peking antwoordde met een vijfledig tegen-plan. Vervolgens zou de algemene vergadering een kleine groep moeten aanwijzen, gekozen uit de on langs benoemde „waarnemingsgroep van de vrede", om de antwoorden van Pe king te bestuderen, een staakt het vu ren te regelen en een ronde-tafel-oon- ferentie te organiseren. Tenslotte zou de assemblee overweging van collectie ve maatregelen moeten uitstellen, tot dat de verrichtingen van deze groep bekend zouden zijn. VAN HET FRONT Vliegtuigen der verenigde naties zijn begonnen het vliegveld van Soewon te gebruiken. Soewon. dat zojuist bezet is, ligt 27 km ten Zuiden van Seoel. Patrouilles der VN. zijn Seoel tot op 16 km genaderd. Een Amerikaanse piloot luitenant Jacob Kratt, heeft boven Pjongjang een „Jakneergesohoten. Hij heeft thans in vier dagen tijds twee „15" en een „Jak" neergehaald. Basis zo breed mogeljjk H.M. de Koningin heeft gisteren nog, in verband met de kabinetscrisis, de ministers Stikker, Drecs en Van Schaik ontvangen. Onze correspondent te Den Haag meldt, dat het er naar uit ziet, dat de oplossing gaat in de richting van een niet-aannemen van het aangebo- den ontslag van de ministers door H.M. de Koningin. Zou het toch tot een formeel ont slag komen, dan rekent men in poli tieke kringen het meest op een terug keer van het oude kabinet hier en daar gewijzigd en aangevuld, opdat de basis zo breed mogelijk zy. Voor deze veronderstelling pleit het bezoek dat de directeur van het ka binet der Koningin, mej. Teilegen, gistervoormiddag aan minister Stik ker bracht Ook in V.V.D.-kringen waar men de heer Oud geenszins als formateur ziet hoopt men op een reconstruc tie van het huidige kabinet. Inzake de herbewapening in een Europees leger De plaatsvervangend Franse hoge commissaris in Duitsland, Armand Be- rard, heeft op een persconferentie te Bonn verklaard, dat Frankrijk de Duitse bijdrage aan een Europees leger niet afhankelijk zal stellen van de onder tekening van het plan-Schuman door Duitsland. Hij zei dit naar aanleiding van de uitnodiging van Frankrijk aan Duitsland voor het bijwonen van een conferentie over een Europees leger op 6 Februari. Naar zijn mening kon het Europese leger veel eerder werkelijk heid worden dan het plan-Schuman. Berard geloofde niet. dat de herbewa pening van West-Duitsland de sovjet unie er toe zou brengen een preven tieve oorlog te ontketenen. Berard verklaarde, dat de vorming van een Europees leger een toetreding van Duitsland tot het Atlantische pact onnodig zou maken. Zulk een toetre ding zou volgens Berard grote moeilijk heden met zich brengen. Berard heeft in brede lijnen uiteen gezet, hoe Frank rijk zich de aansluiting van Duitse een heden bij een Europees leger denkt en hij heeft daarbij de nadruk gelegd op de volledige gelijke rechten, die het plan voor Duitsland inhoudt. Het was vol gens hem duidelijk, dat Duitse officie ren en soldaten recht hadden op de zelfde status, voordelen en rechten als alle andere. Door Duitsland op te stellen eenheden moesten van de zelfde om vang en bewapening zijn als die van andere naties. Duitsland moest voorts zijn vertegenwoordigd in de raad van ministers, in de controlerende Europese assemblee en in het beheer van het Europese defensiebudget. Wanneer Duitslands herbewapening geschiedde in het kader van een Euro pees leger dan zou daarmee volgens Berard het gevaar worden vermeden, dat zij door de sovjet-unie zou worden opgevat als een provocatie of als een propagandamiddel. Berard heeft voorts een zeer optimis tisch geluid laten horen over de moge lijkheid van de snelle verwezenlijking van het plan-Pleven. Hij wees het be zwaar ven de hand, dat de vorming van een Europees leger onder contróle van een Europees parlement vertragend zou kunnen werken op het effectief worden van het Atlantische verdedigingssy steem. Het voorbereidend werk voor de vorming van een Europees leger was volgens hem „veel minder moeilijk dan dat voor de kolen- en staalpool". Het ging er volgens Berard „slechts" om een Europese minister voor defensie te be noemen en eenheden te constitueren, waarin nationale elementen met elkaar verbonden en geïntegreerd zijn. „Dit is niet moeilijker of tijdrovender dan wan neer nationale strijdkrachten onder een eenvormig commando moeten worden geplaatst", zeide Berard. De moeilijk heden waren volgens de Fransman niet zozeer van materiële aard dan wel van psychologische. De vraag of in Frank rijk voldoende vertrouwen in Duits land bestaat om deze psychologische bezwaren te overwinnen, beantwoordde Berard met de opmerking: „een Euro pees leger zou het beste middel zijn om zulk een vertrouwen te grondvesten". Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft op een besloten bijeenkomst van de se naatscommissie voor buitenlandse aan gelegenheden verklaard, dat de Noord- atlantische mogendheden „haar strijd krachten veel sneller moeten opbouwen om de bedreiging van de communis tische agressie het hoofd te bieden. Acheson verklaarde, dat op de con ferenties tussen president Truman en de Franse premier. René Pleven, „geen formele overeenkomsten" zouden wor den gesloten tussen Frankrijk en de V.S. Acheson en de commissie waren het er over eens. dat Frankrijk evenals de an dere Noordatlantische mogendheden sneller dan ooit moeten opschieten om naar collectieve veiligheid te vergro ten". Engeland achter Indonesië inzake Nieuw-Guinea? De correspondent voor Z.O. Azië van de „Melbourne Herald'Denis Warner, seint uit Singapore dat het officiële standpunt van de Britse autoriteiten in Z.O Azië inzake de kwestie Nieuw-Gui nea niet strookt met het standpunt van Australië. Volgens de correspondent is deze zienswijze officieel ter kennis ge bracht van de Australische regering. De Britse autoriteiten, aldus Warner, zijn van oordeel dat president Soekarno, vice-president Hatta en premier Natsir behoren tot de gematigde groep, en iedere steun verdienen Door zich te ver zetten tegen president Soekarno met be trekking tot diens Irian-programma helpt men de communisten in Indonesië. Indonesisch Parlement keurt Nederlandse lening goed Het Indonesische Parlement heeft met 71 tegen 20 stemmen zijn goed keuring gehecht aan de wet tot het aangaan van een lening met Neder land van 200 milliocn gulden. Ook als ze met 10.000 man komen Het Nederlandse bataljon, dat zich als stoottroep heeft onderscheiden bij de Amerikaanse tweede divisie, toen onlangs beneden Wonjoe hardnekkig stand werd gehouden, heeft verba zingwekkend lage verliezen. In bijna twee weken van voortdurende actie aan het front, sneuvelden slechts 3 man en werden 10 gewond, terwijl ae vijand bloedige verliezen werdt-n toe gebracht, aldus de U.P. correspondent Stackhouse. De eerste grote botshig die de een heid met de vijand had. vond begin Januari plaats ten Oosten van je stad Hoengsor.g, toen een patrohlle ter sterkte van een compagnie u contact kwam met minstens een bataljon Noord-Kor eanen. „We hadden er meer dan vier uur voor nodig om ons uit die val te vech ten," vertelt kolonel Den Ouden. We leden onze eerste verliezen in dat ge- veoht twee doden en zeven gewon den doch we hebben 67 gesneuvelde vijanden geteld en ongetwijfeld waren er nog meer. Aan drie kanten van ons zaten ze op de heuvels. We konden er zeker 600 700 zien. Zij kwamen in golven naar ons, met vuur van ma chinegeweren. mortieren en kleine wa pens en we stapelden ze op, terwijl we golf na golf onder vuur namen, aldus de kolonel. Hij zeide dat de eerste twee Nederlanders die sneuvelden, stierven tijdens daden van buitengewone hel denmoed. De twee gesneuvelden waren sergeant-majoor van oe medische dienst Arnold us van BaLkom uit Nijmegen en soldaat Peter Klaas Smit uit Amster dam. Van Balkom begaf zich driemaal op open ter^in tijdens buitengewoon hevig vuur, om gewonden in veilig heid te dragen. Hij werd dodelijk ge wond, toen hij zijn derde man bin nenbracht. Korte tyd later sneuvelde Smit op soortgelijke wijze. HU had zich vrij willig gemeld om. terwijl gevuurd werd, gewonden te redden. Doch hy werd door mortier-scherven getroffen bij zyn eerste poging en stierf op het veld, Sedert dat eerste gevecht hebben de Nederlanders heel wat actie meege maakt. Twee maal hebben zij geholpen de terugtocht van de tweede divisie te dekken, eenmaal te Hoengsong en on langs weer te Wonjoe. „Als je met goede wapens in een ge schikte positie zit, kun je deze groepen onbepaalde tijd ophouden, aldu6 kolo nel Den Ouden. HU wees met zijn arm naar de hoge met sneeuw bedekte ber gen, die zyn oommando-post in de frontlinie omgeven, waar zijn mannen zijn ingegraven. ZU kunnen hier met tienduizend man op ons afkomen en dan kunnen we het tóch met hen klaar spelen Leden van de Amerikaanse marine krijgen instructie in het manoeuvre- ren van „water proof" jeeps. Deze voertuigen zijn zodanig ge construeerd dat ze zich ook onder water kunnen voortbewogen. ARBEIDSMOEILIJKHEDEN IN AUSTRALIË. De premier van Nieuw-Zuid-Wales, James McGirr, heeft geweigerd de po litie van zijn staat ter beschikking van de federale autoriteiten te stellen als de politie opgeroepen zou worden tegen stakers op te treden. Volgens een be paalde wet is dit mogelyk. De mynwer- kers in het Noordelijke deel van de staat hebben met grote meerderheid ge stemd voor een staking van één dag per week uit protest tegen de voor waarde, dat een beloning in geld boven het loon afhankelijk is gesteld van tien volledige werkdagen in 14 dagen. Een tribunaal heeft de staking, waarmede gedreigd is, verboden en mijnwerkers, die zich niet aan het verbod houden, kunnen tot 100 pond worden veroordeeld of tot zes maanden gevangenisstraf. In Victoria hebben de spoorweglieden 24 uur gestaakt ten teken van ontevre denheid over de loonregeling. McGirr heeft op een verhitte verga dering verklaard, dat de federale auto riteiten niets kunnen doen zonder be wezen te hebben, dat de staking op communistische instigatie berust. Luitenant-generaal Calmeyer's nieuwe functie WU hebben gemeld dat luitenant-ge neraal Calmeyer na de hem, op zUn verzoek, verleende eervolle ontheffing uit zijn functie van plaatsvervangend chef van de Generale Staf, benoemd is tot persoonlijk adviseur van de Minister van Oorlog. Naar wU thans vernemen zal het ad viseurschap zich beperken tot de uitvoe ring van militair-wetenschappelUkie op drachten ten behoeve van onze defensie. DODELIJKE VAL VAN JONGETJE. Toen het 9-jarig dochtertje van de familie B. aan de Huizerweg te Bussum haar 2 jarig broertje op de vensterbank op de derde verdieping van het perceel tilde, zag het ventje kans de sluiting van het raam los te krijgen, waardoor het raam open ging en het knaapje van ca. 10 meter hoogte naar beneden viel op een tegeltrottoir. Met ernstige verwondingen werd het jongetje naar de St. Majellastiohting gebracht, waar het gisteravond over leed. Attlee vraagt grote offers VOOR DE HERBEWAPENING De Britse eerste minister Attlee heeft in een redevoering in het Londense dis trict Forest Hill het Britse volk gewaar schuwd, dat het herbewapeningspro gram, dat de regering de volgende week bekend zal maken, niet gemakkelijk uit 1 aanraden Dit nummer bestaat uit tien pagina's. De Engelse Minister van Buiten landse Zaken. Ernest Bevin. lijdt aan een ernstige longontsteking. Gedurende de jaren 1910 lol 1940 was hij een prominente figuur in de kringen van de Engelse Vakbewe ging, waarin hij leidende functies bekleedde. In de Tweede Wereldoorlog werd hij Minister van Arbeid en Nationale Veiligheid. Sinds 1945 is hij Minis ter van Buitenlandse Zaken. Dc tinkerfoto. die gemaakt werd in 1920. toont Bevin toen hij Nationaal Organisator vaii het Dokwerkers Vakverbond ii'as. Op de rechterfoto Bevin als Minister van Buitenlandse Zaken, telefone rend in zijn kantoor. te voeren zal zy. Het zou niet alleen offers en inspan ning vergen van het land als geheel, maar ook van een ieder. Voor zover de regering dit zou kunnen, zou zy de lasten billijk verdelen. De Labour-regering aldus Attlee. zou haar hulpbronnen liever aan werken van de vrede gewijd hebben, „doch de vrede en een hogere levensstandaard lo pen thans gevaar". GEEN SOVJETRUSSISCHE TARWE MEER NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE? De sovjet-unie heeft de tarwelevering aan Tsjecho-Slowakye stop gezet, aldus een bericht van de „Voice of Amerika". De verhoging van de broodprijzen in Tsjecho-Slowakije, waarvan onlangs melding werd gemaakt, zou het gevolg j zyh geweest van de nieuwe Russische i maatregel. De tarweleveranties zouden j zyn stopgezet omdat Tsjecho-Slowakfje in 1950 niet alle goederen had geleverd, waartoe het zich by verdrag met Rus- I land had verplicht. 1 Voorstel Sajet verworpen In de gemeenteraad van Amsterdam is gisteren een voorstel van dr Sajet (P. v. d. A.) behandeld luidende: „Aan het bestuur van het Concertgebouw ter kennis te brengen, dat de Raad van Amsterdam het optreden van Paul van Kempen ongewenst acht". Na uitvoerige discussie, zeide wethou der De Roos dat de Raad te ver gaat als hij uitspreekt dat Paul van Kem pen ongewenst is. In de kringen van de nader tot de dirigent Van Kempen staande instanties hebben zich andere overtuigingen gevormd. De voorzitter, burgemeester d'Ailly. merkte op. dat de acties van de laatste tijd in deze zaak hem zeer sympathiek voorkwamen. Spr. heeft gegevens ge kregen van het Departement, voorts een onderhoud met Paul van Kempen; spr. bleef uit een en ander slechts een be vredigende indruk achter omtrent de antecedenten van Van Kempen. Na in 1916 als eenvoudige jonge mu sicus naar Duitsland te zijn gegaan op o.a. van Mengelberg heeft Van Kempen enige malen getracht naar Nederland terug te keren In 1932 aanvaardde hij het Duitse staatsburgerschap om eindelijk een goe de positie te kunnen bekleden. Hij is een bekend man geworden. Heeft herhaal delijk moeilijkheden gehad met de Gestapo. Steeds heeft hij geweigerd partijlid te worden. In Dresden werd hy geschorst. Kwam in Aken terecht, moest hierin óf ln de Wehrmacht tre den, of daarvoor ook In Nederland spelen. Van Kempen heeft geweigerd in die tyd (Juli 1944) voor Mussert en con sorten in Utrecht te spelen. Van 4 con certen omstreeks dezelfde tijd door het Residentie Orkest gegeven werden twee door Van Beinum, twee door Van Kem pen geleid. Hij is in Nederland teruggekeerd, na de capitulatie, zonder iets van zijn bezittingen te kunnen meenemen. La ter is in Dresden een stuk gevonden waaruil blykt dat Van Kempen lid is geweest van een anti-fascistische organisatie. Deze en andere stukken heeft mr d'Ailly ln zyn bezit. Van Kempen is een bekwaam, in ternationaal geïnviteerde dirigent, die niet in Nederland behoeft te blijven, als het hem te mocilyk gemaakt wordt. Hy treedt ook op voor ensembles waar Joodse musici deel van uitmaken. Bewijzen tegen hem zijn er niet. De actie tegen hem is te haastig ontke tend en leek zó sympathiek, dat spr. zich er bijna by had aangesloten. Is deze man nu onwaardig voor ons nationaal orkest op te treden? Mr d'Ailly waagt het niet dat uit te spre ken. Na een korte re- en dupliek werd het voorstel-SaJet verworpen met 21 tegen 17 stemmen. De fracties van de KVP en de WD stemden onverdeeld tegen, die van de CPN onverdeeld voor. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Goedhart (P. v. d. A.) in zake Van Kempen, heeft de minister van O., K. en W. zeer uitvoerig geant woord, met als conclusie, dat er voor de regering, gelet op de gegevens, die ten dienste staan, geen aanleiding voor de regering bestaat, in deze stap pen te doen. Strijd in Korea blijft beperkt Rond Koemjangjangni hebben hevige bajonetgevechten plaats gehad. Twee Chinese regimenten poogden hier een steunpunt te behouden. De troepen der V.N. drongen ln een gevecht van huis tot huis de stad binnen. Vliegtuigen der V.N. vielen daarna de terugtrekkende Chinezen aan. In en rond de stad telde men meer dan 350 Chinese doden. Eij lts jon werd een bataljon der V.N. ge dwongen zich tot op enkele kilometers ten Noord-Westen van Itsjon terug te trekken om zich te reorganiseren. Voor de derde achtereenvolgende maal ruk ten patrouilles der V.N. op tot 16 km. ten Noorden van Wondjoe zonder op tegenstand te stuiten. Van het Oostelijk front wordt gemeld, dat 3000 Noordelijken zich ongeveer 20 kilometer ten Noorden van de mijnst-ad Jongwol verzamelen. Achter de linies der V.N. maakt men jacht op guerilla- strfjders.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1