RHEUM1N DEMONSTRATIE IN ETALAGE Hasselman Pander Etalageverlichting uitsluitend van zonsondergang tot half negen Eindelijk zagen burgers iets van ons leger Van April tot Juli een „militair luchtledig STADSNIEUWS Met een enkel woord Parijs verwacht weldra beslissend offensief in Indo-China Alarmerende verzoeken van generaal De Latfre de Tassigny om materiaal en manschappen VRIJDAG 26 JANUARI Voorkom ernstige maatregelen! Huishoudelijk electriciteits- en gasverbruik met 20% verminderen! Uiterste inspanning vereist Na 27 Januari a.s. zullen de maat regelen tot beperklne 'van het electrl- citeitseebruik tijdens de Diekuren niet meer van kracht zijn. Geconstateerd kan worden, zo ver nemen wil van het Ministerie van Ec. Zaken, dat deze maatregelen in het algemeen tot het beoogde doel hebben geleid. Men heeft beerin getoond voor de moeilijkheden, waarmede de open bare electrlciteitsvoorzlenlne tijdens de Diekuren te kampen heeft. De minister heeft dit met erkente lijkheid vastgesteld. Inmiddels vormt de kolenschaar- 6te in toenemende mate een ernstig gevaar voor storing van de electriei- teitsvoorzicning. Naast andere maat- j regelen, welke een tHdellikc drasti sche beperking van het kolenverbruik beogen, zal het noodzakelijk ziin het verbruik van electriciteit. zowel voor licht- als voor kracht- en warmte- doeleinden tot het strikt noodzake lijke te beperken. Teneinde tot een zo groot mogelijke bezuiniging op het kolenverbruik der electr'-~v>e centrales te geraken, zul len met ingang van 28 Januari a.s. de volgende bepalingen van kracht wor den: Etalageverlichting zal voorlopig uit sluitend ziin toegestaan tussen zons ondergang en halfnegen. Dit houdt in, dat de etalageverlichting gedu rende de hiervoor belangrijkste uren kan worden ontstoken. Het verbod van lichtreclame en buitenverlich ting zal voorlopig moeten blijven ge handhaafd in afwachting van vol doende zekerheid met betrekking tot de toekomstige kolenpositie. De minister doet een ernstig beroep op de huishoudelijke verbruikers en het bedrijfsleven zich tot het uiterste in te spannen om het electriciteitsver- bruik te beperken en op deze ^1% een bijdrage tot besparing van het kolen verbruik te leveren. Het is noodzakelijk op bet huis houdelijk verbruik van electriciteit een besparing van ten minste zü/o te bereiken. Hiertoe moet b.v. het branden van ieder overtollig lichtpunt en net ire- bruik van electrlsche kachels iteheel worden vermeden. De particuliere ver- biuikers kunnen op deze wllze m be- lanaritke mate meewerken om de elec- triciteitsleverlne aan industrie en huis houding ongestoord voortrane d0«" vinden. Slechts indien blilkt. dat de eetroffen maatreeelen en het beroeo tot enereiebeperkine op het hulshou- de lijk en industrieel verbruik gunstige resultaten hebben afgeworpen, zal het mogelijk ziin van verder strekkende maatregelen af te zien. Het moet met ieders medewerking mogeliik ziin strengere maatregelen te voorkomen. Ook het kolenverbruik der gasfa brieken wordt omlaag gebracht. Dit betekent, dat ook voor het huishou delijk gasverbruik 20% besparing dient te werden bereikt, wil men ver dere maatregelen voorkomen. (Ingez. Me(l.-ndv.) (at fajucLt twzieA.' Gehuwde ambtenares tot 1 Januari 1952 in dienst De voorgenomen maatregel tot ontslag van huwende en gehuwde ambtenares sen ir. dienst van het Rijk is enige ma len opgeschort, laatstelijk tot 1 April a.s. Naar wij vernemen is de ontslagter mijn thans andermaal verlengd. Het gehuwde vrouwelijke Rijkspersoneel kan dientengevolge in dienst worden ge houden tot 1 Januari 1952. KAMERLEDEN NAAR ENGELAND De delegatie uit de Staten-Generaal, welke op uitnodiging van de beide Ka mers van het Britse Parlement van 813 Februari a.s. een bezoek'zal bren gen aan Londen, bestaat uit de leden P. J. S. Serrarens (Tw. K.), mr P. S. Gerbrandy (Tw. K.), P. A. Kerstens (E.K jkvr. mr C. W. J. Wttewaal van Stoetwegen (Tw. K.), mej. mr N. S. C. Tendeloo (Tw. K.), J. J. Kramer (EJCj en drs H. A. Korthals (Tw. K.). De delegatie zal worden vergezeld door de Griffier van de Tweede Kamer, mr A. F. Schepel. EMMELOORD HEEFT THANS EEN HAVEN. Gisteren is te Emmeloord in de N.O - polder een noodhaven gereed gekomen voor lege schepen. De afmetingen zijn 2 meter diep, 40 m. breed en 500 meter lang. De bedoeling Ls om naderhand 'deze noodhaven tot een werkelijke ha ven te maken met loswal. beschoeiing 1 etc. Voorheen moesten de schippers hun I ligplaats langs de kanalen zoeken, wat I voor de scheepvaart belemmerend was. Na het Veluwe-alarm: (Van onze speciale verslaggever). Toen generaal-majoor Opsomer na afloop van de alarmoefening aan de Ne derlandse pers vertelde, dat hü voor de welwillende houding van de burgers alle waardering had, merkte een d?r journalisten wat ondeugend, maar toch zéér realistisch op: »„Dle waren blij, dat ze eindelijk eens wat zégen van ons leger!" Inderdaad was dit eigenlijk de eerste concrete actie van onze na-oorlog- se weermacht, zij het nog op uitermate bescheiden schaal. Immers de „Opera tie Phoenix" en andere, nog kleinere manoeuvres, bestemd om de troepen, maar bovenal de staven enige oefeningsmogelijkheid te schenken, kan men niet als zodanig beschouwen. Ditmaal ging het gans anders. De onderdelen vertrokken met volle oorlogsuitrusting (noodrantsoenen, munitie enz.) naar de opgegeven plaatsen en het tijdstip van de alarmering betekende een grote verrassing! Minister Roem betreurt Stikkers aftreden ten zeerste" Ik betreur het aftreden van de heer Stikker als minister van Buiten landse Zaken ten zeerste", zo verklaar de de Indonesische minister van Bui- tenl. Zaken, mr Moh. Roem. Minister Roem vervolgde: ..Hij is kun dig en bekwaam en het verwondert md niet, dat het gehele Nederlandse kabinet solidair achter minister Stikker staat". Ontslagaanvrage minister Assaat niet aanvaard Het Indonesische kabinet heeft mede gedeeld, dat zij de ontslagaanvrage van de minister van Binnenlandse Zaken, Assaat, niet zal aanvaarden. NATSIR ZAL MANDAAT TER BESCHIKKING STELLEN. Het kabinet aanvaardt de ontslagaan vrage niet omdat de verklaring, die minister Assaat tijdens de behandeling van de motie tot ontbinding van de Daerah-raden heeft afgelegd, parallel loopt met de regeringsverklaring bij de toelichting van het kabinetsprogramma Aldus werd gisteravond in de kabinets zitting besloten. De regering zal in ver band hiermede zo spoedig mogelijk een verklaring in het Parlement afleggen In wélingelichte kringen werd me degedeeld. dat minister-president Nat- sir na de terugkeer van president Soekarno uit d" Philippijnen zijn mandaat ter beschikking zal stellen. Worden landerijen aan Duitse boeren teruggegeven? VICE-KANSELIER HEEFT GOEDE HOOP. De West-Duitse vice-kanselier dr Bliicher heeft gisteravond voor de Bondsdag verklaard, dat de regering na de laatste verklaringen van dc Ne derlandse Ministers van Justitie en van Buit. Zaken in de Tweede Kamer goede hoop heeft, dat de kwestie van een teruggave van landerijen van Duitse boeren over de Nederlandse grens op bevredigende wijze zal kun nen worden geregeld. Hij antwoordde volstrekt ontkennend op ae in een Interpellatie aan ae rege ring gerichte vraag, of zij bereid zou zijn ook aan Nederlandse boeren de be werking van hun landerijen in Duits land onmogelijk te maken en de getrof fen Duitse boeren met deze landerijen schadeloos te stellen. De Bondsregering heeft financiële steun toegezegd aan de Duitse boeren, die in Nederland een procedure aan hangig willen maken opdat hun lande rijen niet meer als vijandelijk bezit zul len worden beschouwd. Hij raadde de betrokkenen aan zoveel mogelijk van deze mogelijkheid gebruik te maken. De Bondsdag heeft een voorstel aan genomen, waarin de regering wordt ver zocht met de Nederlandse regering over leg te plegen over een herstel van de mogelijkheid der Duitse boeren weer van de tractaatsrechten gebruik te maken. ONDERSCHEIDING VOOR GLORIA SWANSON. De filmactrice Gloria Swanson heeft de titel ..Celebrity of the year 1950" ge- „KONGSI" VAN VIER. Slechts vier medewerkers had gene raal Ópsomer op de hoogte gebracht van zijn voornemen, en buiten deze kleine „kongsi", die de plannen tot in alle details moest uitwerken, heerste volslagen onwetendheid omtrent het tijdstip en omvang van deze alarmoefe ning. Zelfs zijn meest vertrouwde staf officieren had de generaal buiten het complot gehouden. Zo hoorden wij dan ook het verhaal van een gewaardeerd assistent van de generaal, die Dinsdag avond om half twaalf de tijding „klaar maken om uit te rukken" juist ontving, toen hij van een gezellig partijtje thuis kwam en het warme bed wilde opzoe ken! De alarmering van de staven heeft overal de meeste moeilijkheden veroor zaakt. omdat deze commando's in oor logssamenstelling een extra uitbreiding vereisen en niet alle leden van zo'n lei dinggevend militair apparaat dicht bij de bron vertoefden, van waaruit het vertrek zou geschieden. Er zijn echter krasse staaltjes geleverd en niet alleen door de meisjes van hPt V.H.K.. die na genoeg het eerst op haar posten arri veerden! HULP VAN DE MARECHAUSSEE. Elk onderdeel heeft verscheidene mo bilisatie-bestemmingen. De opstelling van de Nederlandse weermacht in ge val van nood moet natuurlijk een mili tair geheim blijven en zo werd voor deze oefening een willekeurig concentratiege bied. in dit geval de Veluwe, gekozen. Voor de waarschuwing van de vele troepencommandanten had men de me dewerking van de marechaussee inge roepen. Élke plaatselijke afdeling ont ving een gesloten enveloppe, welke pas na afkondiging van de alarmtoestand Dinsdagnacht elf uur aan de troepen- commandant overhandigd en vervolgens geopend mocht worden. Afgezien van één onderdeel, dat faal de we willen geen namen noemen en dat binnenkort nog wel eens afzon derlijk een dergelijke oefening zal moe ten ondergaan, waren alle 9000 solda len zepr snel geleed om de reisorders op te volgen. HERHALING IS ZEKER. Dit soort oefeningen, berustend op het principe „klaarmaken-verplaat- sing-inkwartiering", zal in de toe komst zeer zeker herhaald worden. De Lichting 1949/11, welke thans ge concentreerd werd en welke trouwens de enige gcvechtsklare, hoewel helaas nog Engelsbewapende troepen omvat, waarover ons land thans beschikt, zal niet meer aan de beurt komen, als ze inderdaad met 1 April a.s. met groot verlof gaat. En wanneer de regering niet uitermate haastig besluit tot diensttüdverlcnging zal dit het geval zyn. Van April tot Juli bestaat er dan vrijwel een militair luchtledig, want de lichting 1950/II zal pas tegen het midden van de zomer voldoende ge oefend zijn, dat ze met practisch re sultaat een dergelijk alarmoefening kan uitvoeren. Leidse Schouwburg KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Tussen man en vrouw. De Kunstkring Het Schouwspel heeft gisteravond zijn leden een „vrolijke" avond bezorgd door de opvoering van „Tussen man en vrouw" door het to neelgezelschap Johan Kaart. Het is een grandioze niemendal, waarin veel gedronken en gepraat wordt: feitelijk van een zo alledaags gehalte, dat bij het verlaten van de schouwburg alles al weer vergeten is. Maar dank zij het spel der hoofdfiguren heeft men toch gelachen! Inhoud? Och. die heeft ook weinig om het lijf. Wanneer na een fuifje man en vrouw zo'n ruzie krijgen, waarvan eigenlijk de reden een raadsel is, loopt de man de deur uit. Het moet nu maar eens uit zijn! Doch weldra heeft hij be rouw en tenslotte komt alles natuurlijk weer op zijn pootjes terecht. Een mens kan immers alleen niet gelukkig zijn. Blijkbaar omdat dit gegeven toch wat te weinig bood, is er nog een liefdestra gedie ingevoegd, die tenslotte ook tot een goed einde wordt gebracht. Johan Kaart typeert met droge hu mor, die hem zo bij uitstek ligt, de eclip- serende echtgenoot en vindt in Fientje Berghegge een goede partner. Ben Aerden en Mimi Lintvelt vertol ken het tweede paar. De bijrollen, hoewel niet sterk bezet, vallen niet uit de toon. Een avond van „zachte" vrolijkheid, die bij de talrijke bezoekers de schouwburg was vrijwel geheel bezet in de smaak is gevallen, getuige liet applaus. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Candidaatsexamen Chinees-Japanse taal en letterkunde, de heer Lim Kok Wie (Leiden). (Ingez. Med.-adv.) (Ingez. Med.-adv.) /e/fft/ 20 tabletten 45 ets „TERUG VAN WEG-GEWEEST". Het uitbreken van de moeterne oorlog pleegt onverwacht te geschie den. Parachute-, luchtlandingstroe pen en razend snel oprukkende tankcolonnes zijn enkele sympto men. Daarom is het noodzakelijk dat een land. dat zich verttedieen wil, binnen de kortst mogelijke tijd een aantal gevcchtsklare troepen- afdelingen naar de meest bedreigde punten kan sturen om zodoende tijd te winnen voor een mobilisatie van het leger. Zo bezien was de alarmoefening, welke de afgelopen twee dagen met de beseheiden troepenmacht, waarover Nederland momenteel be schikt, gehouden werd, wel uiter mate belangrijk. Ze werd uitgevoerd door de lichting 1949 II, welke vo rig jaar na een groot verlof van enkele maanden weer onder de wa penen geroepen werd. Zo zagen we gisteren op meer dan een legervoer tuig met krijt geschreven de aan duiding staan: Lichting 1949 II terug van weg-geweest". (Ingez. Med.-adv.) BINNENLAND. Aan de zevende Internationale wed strijd om het kampioenschap „ploegen", die op 14 Februari a.s. op de melkerlj Mallusk nabij Belfast In Noord-Ierland wordt gehouden, zullen op Initiatief van het Centrale Comité voor uitwisseling van Jeugdige boeren en tuinders ook 9 of 10 Nederlandse Jonge boeren deelnemen. Dit zal de eerste maal zijn. dat een Neder lands team voor dit doel naar Belfast vertrekt. Gistermorgen ls op de Wetering schans te Amsteidam een 68-Jarlge wiel rijder onder het achterwiel van een vrachtauto terecht gekomen en aan zijn verwondingen vrijwel onmiddellijk over leden. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zUn bezorgd staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld- Indonesië m.s. „Oranje" (8 Februari): Nleuw-Gulnea. ss. „Rottl" (29 Januari); Antillen, ms. „Delft" (30 Januari); Su riname' ss. „Cotilca" (31 Januari). Gisteravond reed de 21-Jarlge J. Bron uit Wateringen met zijn motorrijwiel komende uit de richting Rijswijk op de k-retren Gloria Swanson. bekend uit de provinciale weg te Waterineen tegen een stomme film. sprak weer sterk tot de Juf- - H^-Werd met zt,n verbeelding van Amerika, toen zij ver leden Jaar uitkwam in de rolprent „Sun- In de gemeente lip breidt de pseudo- vogelpest zich nog steeds uit. Gistermid dag werd de ziekte geconstateerd bij on geveer 200 kippen van de pluimveehouder A. Dral De beesten zijn vernietigd. Gistermiddag heeft de minister van Verkeer eu Waterstaat ln een bijeenkomst van de hoofdingenieurs-directeur van de Rijkswaterstaat woorden van afscheid ge sproken tot dr lr W. J. H. Harmsen. de wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd aftredende directeur-ge neraal van de Rijkswaterstaat. Het ligt ln de bedoeling, dat dr lr Harmsen als adviseur ln speciaal verband aan het De partement verbonden zal blijven. BIJ Kon Besluit ls F. R W. N. M. graaf de Marchant d'Ansembourg thans benoemd tot Hr Ms buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Thal- landse Hof. Voor de hav*n van Vllsslngen ls het 2341 ton metende Noorse m.s. „Inger Ma rie" uit Oslo. Q^t van Londen op weg was naar Antwerpen, langzaam gaan zinken. Het schip ls toen bij Borsele (Zuld-Beve- land) op een plaat gezet Verschlllenle schepen z(Jn ter assistentie uitgevaren. BUITENLAND. De Perzische autoriteiten, die be vreesd zijn dat de aankomst van Ameri kaanse wapenen de Sovjet-unie aanstoot zal geven, hebben het gebied van de Per zische Golf tot verboden zone voor bui tenlandse perscorrespondenten verklaard. De studenten van universiteiten en hogescholen ln Oostenrijk hebben verkie zingen gehouden voor de universiteitsra den. Het studentenblok der universiteiten (Christelijke Volkspartij) behaalde 62.12 procent van het totaal aantal uitge brachte stemmen, de socialistische stu dentenunie 21.65 procent, de democrati sche studentenunie (communisten) 3 27 procent, de kiesunle van studenten (Na zi's en Pan-Germanlsten) 11.99 procent, de rest 0.97 procent. Het Jaai 1950 ls voor de Jiaven van Antwerpen een na-oorlogs recordjaar ge worden. In totaal werden 9650 zeeschepen met een gezamenlijke tonnenmaat van 22.452.998 metrieke ton ingeklaard. Dit betekent ten opzichte van 1948 een stij ging met 2 millioen ton. De gezamenlijke tonnenmaaat van de ln 1950 Ingeklaarde zeeschepen bleef echter nog anderhalf millioen ton beneden die van 1938. President Truman heeft 37.800.000 dollars van de Marshall-gelden beschik baar gesteld voor het verlenen van hulp aan het door droogte geteisterde Joego slavië. set Boulevard". De vulkaan Lamlngton op Austr Nleuw-Gulnea heeft gisteravond een nieuwe uitbarsting gehad, die zes uur duurde. Ditmaal kwam alleen maar stoom en dampen uit de krater en er vielen geen slachtoffers 0 Een plaatselijke bestuuref unction naris i schuldlgd van splonnage en revolution nalr motor tegen de grond geslingerd Met een j heeft gemeld, dat zes van de 15 dorpen drijven. ZIJ zouden te Parijs voor het gebroken been en een zware hersenschud- ten Zuiden van de Lamlngton totaal zt)n spionnagewerk zijn opgeleid en deel uit- dlng ls hij naar een ziekenhuis vervoerd vernield en dat alle Inwoners om het maken van een organisatie onder leiding en daar 's nachts overleden. leven zijn gekomen. I van ex-koning Peter van Joego-Slavlë. Te Belgrado ls een proces begonnen tegen 17 Joegoslaven. die worden be- BRUILOFT ORANJEBOOM BIER! OVERGESTOKEN ZONDER OPLETTEN. Zonder op het verkeer te letten ls gis termiddag omstreeks halfvijf de 10-Ja- rige Clara E uit de De Goejestraat de rijbaan van de Hoge Rijndijk opgelopen Zij werd door een personenauto gegre pen en bekwam daarbij een schouder fractuur en een hersenschuding. De EHD bracht het meisje naar het Acad Ziekenhuis. KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". Voor een groot aantal belangstellende leden van de Kynologenver. „Rijnland" heeft gisteravond in een der zaaltjes van Hotel „Nieuw Minerva" mevrouw G. E. W. JUngelingVan der Berg uit Den Haag een bijzonder vlotte causerie gehouden over hare bevindingen als eigenaresse van een grote kennel voor Afghaanse windhonden, Barsots en bull dogs. Diverse leden hadden hun dieren ter demonstratie meegebracht. Er ont wikkelde zich uit haar inleiding een dusdanig geanimeerde discussie, dat zij het onderwerp niet geheel kon voltooien en zich onder instemming der vergade ring bereid verklaarde nog eens terug te komen. De voorzitter, dr lr P. C. Lindenbergh, die aan het begin van de avond allen had verwelkomd, sprak aan het slot woorden van hartelijke dank aan de spreekster voor haar vele nuttige wenken, zulks onder aanbieding van een aandenken aan deze bijeenkomst. VASTENAVONDFEEST R.K. MIDDENSTANDSBOND. De afdeling Leiden van de R.K. Mid denstandsbond heeft gisteravond in „Den Burcht" een Vastenavondfeest ge vierd, waaraan medewerking werd ver leend door de R.K. Leidse Harmonie, die hiermede voor het eerst in het open baar optrad en de toneelgroep „Comedia Catholica". Wegens ziekte van de direc teur. de heer Henry Op ten Berg, werd het corps geleid door de heer Willy Verburg. Het maakte een uitstekende indruk. De voorzitter de heer J. van der Meer dankte de middenstanders voor hun grote financiële steun, welke reeds meer dan f. 10.000,in de kas bracht. Het corps, dat 60 man omvat, moet nu nog in uniform gestoken wor den. Onder regie van de heer G. Brussel voerde de toneelgroep vervolgens „De stier uit Californië" op, een vrolijk spel waarom hartelijk is gelachen. Na afloop werd onder leiding van Evert Castelein en met medewerking van „The Lucky Strikes" nog een dansje gemaakt. NED. CHR. REISVERENIGING Afdeling Leiden hield ledenvergadering De afdeling Leiden der Ned. Chr. Reisvereniging heeft gisteravond een ledenvergadering in „de Doelen" gehou den. De bijeenkomst, welke onder leiding stond van de heer A. v. d. Bos, was belegd ter behandeling van de beschrij vingsbrief voor de Alg. Vergadering op Zaterdag 24 Februari a s in Rotterdam. Als afgevaardigden zullen de heren A. v. d. Bos en A. B. Breebaart de afde ling vertegenwoordigen. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op, dat hoewel de tijden som ber en gespannen zijn, de Ned. Chr. Reisvereniging niet bij de pakken neer wil zitten maar de leden de gelegen heid wil bieden Gods schepping te be wonderen. Hierna werd het voorstel van een der leden om het projectie opname apparaat te verkopen en een schrijf machine aan te schaffen ln stemming gebracht en met algemene stemmen aangenomen. De verschillende punten van de be schrijvingsbrief gingen vlug onder de hamer door. Alleen de bestuursverkie zing leverde enige discussie op. De me dedeling uit het financiële verslag, dat vooruitgang meldde, stemde tot tevre denheid. Na het officiële gedeelte werden enige films van de Lichtfabrieken gedraaid, die buitengewoon in de smaak vielen. Ongetwijfeld was de voorzitter de tolk der aanwezigen toen hij de heer v. d. Meer hartelijk dank bracht voor het gebodene en hem een „tot weerziens" toe riep. (Ingez. Med.-adv.) Nieuwste vinding OpklcrpbedJ 's Nachts geen ombouw boven Uw hoofd. Behoeft niet vast geschroeft te worden. BREESTRAAT 146 - LEIDEN Wat voert Ho Chi Minh in zijn schild? (Van onze Parijse correspondent). In regeringskringen te Parijs toont men zich ingenomen met de militaire resultaten, welke de jongste weken door de Franse troepen in Indo-China zijn bereikt. Men publiceert cijfers, waaruit blijken moet dat de troepen van Ho Chi Minh met een achtduizend doden, gewonden en gevangenen tien maai meer manschappen verloren zouden hebben dan het Franse expeditieleger zonder daardoor aanmerkelijke terreinwinst te hebben geboekt. Het feit is onmiskenbaar ofschoon die cijfers natuurlijk niet te controleren zijn dat de aanwezigheid van generaal de Lattrede Tassigny als bevelvoerder en ver tegenwoordiger van de Franse Republiek in Saigon een uitstekende invloed op de gedemoraliseerde soldaten en de evacuerende bevolking heeft uitge oefend. En niet slechts op hen, doch naar het schijnt eveneens op de leden van het nieuwe leger van Keizer Bao Dai dat zich thans moet onder scheiden door moed en vastberadenheid. „Mao-vrijwilligers" voor strijdkrachten opstan delingen? In officiële kringen gaat men zelfs zo ver in dit verband de Franse successen in Vietnam de Amerikanen in Korea ten voorbeeld te stellen. Zijn wij er soms niet in geslaagd, zo hoorden wij dezer dagen een Frans woordvoerder opmerken, de bewoners van een voor malige kolonie te inspireren tot een doelmatig verzet tegen hun rebelleren de landgenoten? Het Zuid-Koreaanse leger was daar. onder leiding van Mac Arthur, tot dusver nog steeds niet in geslaagd. De vergelijking loopt natuurlijk mank, want de Fransen hebben, in tegenstel ling tot de Amerikanen in Korea, enkele jaren tijd gehad om de inlandse leger macht te organiseren. Bovendien kan men zich afvragen, of hier niet wat te vroeg gejuicht wordt en of het Franse optimisme niet wat voorbarig genoemd moet worden. Er zijn namelijk verschil lende tekenen, die wijzen kunnen op de spoedige ontketening van een offensief van de zijde van Ho Chi Minh, dat de laatste veldslag om de steden Hanoi en Haiphong in kracht en omvang verre dreigt te overtreffen. In Parijs zijn dan ook reeds ver scheidene alarmerende verzoeken van generaal de Lattre ontvangen betref fende directe toezending van materiaal en_ manschappen ten getale van vele duizenden. Ook moet de generaal in Washington en Londen om vliegtuig moederschepen hebben laten vragen. Zelfs wanneer die versterkingen op zeer korte termijn verzonden worden, blyft het echter de vraag of ze nog tijdig ter plaatse zullen arriveren. Met de overtocht zijn in elk geval verschei dene weken gemoeid, terwijl ernstig te vrezen valt, dat de losbarsting van het communistisch offensief een kwestie van dagen is. De onheilspellende berichten komen vooral uit twee bronnen. Een Engelse krant wist zo dezer da gen te melden, dat een 200 K.M. van Haiphong een der brandpunten van de jongste strijd door de Viet-Minh de laatste hand aan een aantal mo dern geoutilleerde vliegvelden wordt ge legd. waarop reeds vele Russische Mig 15-bommenwerpers zijn aangetroffen, die voor deze gelegenheid van de Chi nese kentekenen werden voorzien. Dit voorteken is te onrustbarender, omdat tot dusverre de bescheiden Franse successen konden worden ge boekt door hun betrekkelijke overmacht in de lucht. Het expeditieleger heeft na melijk de beschikking over een aantal Duitse Junkers, terwijl het luchtwapen van Ho Chi Mingh vrijwel niets bete kende. Deze relatieve voorsprong aan Franse zyde zou door de Russische bijstand spoedig kunnen worden uitgeschakeld. Periodieke Russische en Chinese verwijten Een ander, niet minder verontrus tend, teken vormen de verwijten, wel ke sedert enige weken periodiek van Russische en Chinese zijde worden ge uit in verband met de zogenaamde Franse voornemens om een deel van het voormalige leger van Tsjang Kal Tsjek tegen de Viet-Minh in het veld te brengen. De grief raakt kant noch wal, doch men is in Parijs niet ver geten. dat de actie der Noord-Korca- ncn met overeenkomstige voorwend sels werd gemotiveerd. Ook hier zou dit dus de voorbode kunnen zijn van de hulp van „Mao-vrijwilligers" ten behoeve van Ho Chi Minh. Ten overvloede wordt uit Formosa, van de zijde der Nationalistische Chi nese regering, nog gemeld dat Mao-vrij willigers naar Indo-China zouden wor den gezonden als de Fransen na drie maanden (met of zonder Amerikaanse bijstand) zich tegen Ho Chi Minh nog steeds staande zouden houden. Het is duidelijk, dat met de vereende bijstand van Rusland in de lucht en van China op de grond de positie van het Franse expeditie-leger vrijwel on houdbaar zou worden. En de hulp van Amerika, met de ervaring van Korea voor ogen, lijkt nog zeer ver ln het ver schiet te liggen. Als er ooit sprake van zal zijn Generaal de Lattre zal zo mag men aannemen er dan ook zeker wel zijn gegronde reden voor gehad hebben, toen hij dezer dagen waarschuwde ten aan zien van de huidige situatie liever van een stilte voor de storm dan van het einde van de strijd te spreken. Een storm, die als gezegd spoedig los kan barsten. Zes Februari begint, vol gens de Vietnamese kalender, het nieu we jaar. Vele waarnemers vrezen, dat Ho Chi Minh die dag met de opening van zijn (beslissend?) offensief zou wil len vieren.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2