Zal Truman kans zien Franse „neutraliteits"-tand te trekken? Frans credief gestegen, Amerikaans wantrouwen bleef echter bestaan Derde Ronde Leidse Gemeente-begroting r~ PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE HOEST Radio-programma 89ste Jaarpang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 25 Januari 1951 Tweede Blad No. 27211 Pleven voor zakenonderhoudnaar Washington (Van onze Parijse correspondent). Het bezoek (op 28 en 29 Januari) van de Franse minister-president Pleven aan Truman blijkt geheel op eigen initiatief plaats te vinden. Men kenschetst het te Parijs officieel als een „zakenonderhoud" en alle protocolaire bijzonder heden zullen dan ook achterwege blijven. In Parijs meent men overigens, dat het Franse crediet in Amerikaanse ogen aanmerkelijk gestegen is, sedert begin December Attlee plotseling overstak naar Washington en Pleven vrijwillig in Europa achterbleef. De militaire cre- dieten zijn door het Franse parlement aanvaard. In Indo-China schijnt generaal De Lattre de Tassigny zijn troepen met nieuwe strijdlust geladen te hebben en ook in Korea onderscheidt zich het Franse bataljon, dat daar naast het Nederlandse vecht door moed en uithou dingsvermogen. Op het politieke plan blijft weliswaar nog steeds de netelige kieswetkwestie op te lossen, een taak die bovendien voor de premier zwaarder is geworden naarmate de Katholieken het been stijf houden, doch voor dit zuiver binnen landse probleem zullen de Amerikanen, zo meent men in Parijs, weinig belang stelling tonen, ofschoon het de toekomst van het huidige kabinet direct bepaalt. Tenslotte meent men, dat generaal Eisenhower onlangs een gunstige indruk opdeed van de Franse herbewapening. René Pleven, die waarschijnlijk door de ministers Schuman en Moch zal wor den vergezeld, zou eventueel Truman nadere toelichtingen kunnen verstrekken over Eisenhowers rapport, wanneer dat tenminste inmiddels in Washington is gearriveerd. Een blad als „Le Monde" bijvoor beeld, dat noch van communistische sympathieën, noch van gebrek aan nationaal verantwoordelijkheidsbesef te verdenken valt, verdedigt sedert enige tijd het standpunt, dat Frank rijk de eigen veiligheid het beste die nen zou door een enorme militaire inspanning buiten het kader van het Atlantisch Pact te ontplooien. Aan gezien dit zeer serieuze blad algemeen beschouwd wordt als de officieuze spreektrompet van de Franse rege ring, zal Washington licht kunnen vermoeden, dat ook deze opinies van ,.Le Monde" door de Quai d'Orsay" werden geïnspireerd, ondanks de of ficiële dementi's. nam, die volgens onze zegsman eind November zou zijn afgesloten, moet hij aan „dit verraad van Franse zijde" zulk een betekenis hebben toegekend, dat hij voor zijn internationale politiek in een radicaal andere richting wilde keersen. Het accent d*r Amerikaanse be langstelling zou van Europa weer naar het Verre Oosten worden verlegd. Ten einde de Amerikanen op hun verbinte nissen te wijzen, moet toen plotseling Attlee besloten hebben naar Washington te vliegen. De onrust over Trumans uit lating betreffende het eventuele ge bruik van de atoombom zou hier dus slechts een aanleiding voor de buiten wacht zijn geweest en eveneens komt de reden, welke Pleven toen opgaf, waarom hfj qp dat moment van een reis naar Washington wilde afzien hij wenste, volgens de officieuze verkla ring eerst het eigen huis aan kant te hebben in een wat ander daglicht te staan. Wy geven deze voorstelling van za ken weer gelyk wy haar vernamen en wy hebben de bron vermeld. Of er tussen de verschillende feiten en stromingen onderhoud Pavlof Pleven, de reis van Attlee, het uit- Indo-China kernpunt besprekingen De nauwkeurige agenda van het be- soek ls officieel nog onbekend, maar men zal toch niet ver van de waarheid zijn als men aanneemt, dat een voor naam deel der besprekingen aan Indo- China zal worden gewijd. Het nieuwe offensief der Viets baart in Parijs grote eorgen en alle onafhankelijke waarne mers zijn het er over eens. dat op korte termijn zonder een sterke Amerikaanse bijdrage de Fransp posities onhoudbaar zullen blijken. Pleven zal op dit punt een zware dobber hebben, want het wan trouwen tegen Frankrijk inzake het zo genaamde „kolonialisme" is in de Ame rikaanse publieke opinie zeer diep inge vreten. en het werd dezer dagen nog ge accentueerd door de uitlatingen van Pandit Nehroe tijdens zijn bezoek aan Parijs. Juist daarom heeft Parijs met be langstelling kennis genomen van Ame rikaanse persstemmen, die dezer dagen erkenden, dat ook Indo-China voor vei ligheid van het Westen van grote bete kenis is. e Na Indo-China zal zeker de terug slag der herbewapening op de Franse economie ter sprake komen. In dit verband verluidt in Parijs, dat de Amerikanen van zins zouden zyn van de zijde der Europese landen een spoedige en consequente overschakeling naar de oorlogs-economie te eisen. Zij zullen daarbü op hun eigen voorbeeld wijzen, waarop de Franse premier terecht zal kunnen antwoorden, dat het hier onvergelijkbare grootheden betreft. Ten eerste kan het Franse peil veel minder verlaging verdragen dan de luxueuze Amerikaanse levens-. standaard en ten tweede ligt in Frankrijk de communistische party op de loer, die ieder argument van sociale achteruitgang als een capitu latie voor de ..oorlogsdrijvers van Washington exploiteren zal. dient de Franse regering op het bin nenlandse plan en op internationaal gebied nu eenmaal met de grootste om zichtigheid te werk te gaan. Wanneer Truman en Pleven in hun LE MONDE (officieuze spreekbuis Quai d'Orsay): „Eigen veiligheid het best te dienen door enorme militaire inspanning buiten kader Atlantisch Pact te ontplooien". Opmerkelijke stap van Russisch ambassadeur ATTLEE'S AMERIKAANSE REIS ONDER NIEUWE HOEK BEZIEN. In dit verband is het belangwekkend kennis te nemen van de mening, welke een der woordvoerders van generaal De Gaulle ons dezer da gen in een persoonlijk gesprek te ken nen gaf. Hij bleek ook van mening, dat „Le Monde" op dit punt de richt lijnen van de regering volgt. En waarom? Enkele maanden geleden zou de Rus- sische ambassadeur te Parijs. Pavlof. een Wegens jleze dreiging op de flank bezoek aan premier Pleven hebben ge bracht om hem zijn medewerking te verzoeken voor de voorbereiding van een conferentie tussen de Grote Vier. Als beloning werd de premier sociale rust en ..begrip" van de zijde der Franse besprekingen dit punt bereikt zullen communisten beloofd. Omdat het psy- hebben. dan zal ook zeker de mogelijk heid van een conferentie der Grote Vier ter sprake komen. Ook hier staan, gelijk bekend, Washington en Parijs recht tegenover elkaar. De Franse mi nister-president zal dus de redenen ont vouwen. die zyn regering nopen tot een hoge mate van bereidwilligheid om met Moskou opnieuw in onderhandeling te treden. Zijnerzijds zal de Amerikaanse president geneigd fcyn daarin een teken van zwakte te zien. Een ander motief tot Amerikaans wantrouwen is de neutraliteitsgedachte. die de laatste maanden in Frankrijk gestadig terrein heeft gewonnen. Men spreekt hier thans veel en openhartig van 41 eu trail telt" en in een even- wiohtspositie tussen Moskou en Wash ington zien velen voor Frankrijk de eaiige mogelijkheid later er voor be spaard te blijven nogmaals het slagveld van Europa te worden. Bij een groot aantal Fransen versluiert deze neutra liteitsgedachte maar ternauwernood een laf defaitisme. Anderen, die Zwitserland ten voorbeeld stellen zijn echter van oordeel, dat een houding van neutra liteit slechts door een intensieve mili taire inspanning gerespecteerd zou kunnen worden. chologisch voor de regering niet doenlijk was op slag over stag te gaan. zou toen zijn overeengekomen een houding van neutraliteit te propageren. Frank rijk maakte bij monde van minister Moch later bekend moderatie en lank moedigheid na te willen streven Toen Truman deze transactie ver- (Ingcz. Med.-adv.) HET HET KLIMMEN DER JAREN VERTRAGEN WIJ ONS TEMPO Maar één tempo mag niet vertraagd worden, n.l. dat van onze stofwisseling. Als die niet in orde is dan blijven afvalstoffen in het lichaam achter die de werking van verschillende levens functies verlammen- Hoofdpijn, duizelig heid. slechte eetlust, onwelriekende adem en beslagen tong kunnen de gevolgen zijn. Houdt Uw ingewanden zuiver en vrij met Laxeer-Akkertjes. Zij bevatten o.a. melkzuur-fermenten die de gisting in onze ingewanden bestrijden. Laxeer- Akkertjes veroorzaken geen kramp en geen gewenning, waardoor het gebruik kan worden voortgezet tot Uw ingewan den weer normaal functionneren. - -J stel van Plevens bezoek en de opval lende verbreiding in Frankrijk van de neutraliteitsgedachte een oorzake lijk verband bestaat, is ons niet met zekerheid bekend. Doch deze hypo these lykt ons evenmin van alle waar schijnlijkheid ontbloot, en ongetwij feld zal Pleven te Washington door zijn gesprekpartners duchtig aan de „neutraliteits"-tand worden gevoeld. Zolang die tand, als deze beeldspraak geoorloofd is, niet uit is getrokken, blyft het Amerikaanse wantrouwen nopens Frankryk bestaan en zal men dientengevolge de herbewapening van Europa als een onderneming moeten beschouwen, waarop de hypotheek van dat Amerikaanse wantrouwen rusten blyft Het drama op Nieuw-Guinea ZONE WORDT ONTRUIMD. Het bestuur van Australisch Nieuw- Guinea heeft de volledige ontruiming bevolen van een verschroeid gebied bin nen een straal van 25 kilometer van de vulcaan Lamington. Dit betekent een zware slag voor de planters. De grootste moeilijkheid zal de voeding en verzor ging van de dakloze bewoners zijn. Honderden lijken hangen nog aan de zwartgeblakerde bomen aan de voet van de vulcaan. De verschrikte inheemsen waren in bomen geklommen, toen de grond te heet werd om op te staan. Toen de temperatuur steeg en een regen vurige kolen neerdaalde werden zij langzaam tussen de takken geroosterd. De wegen in dit gebied liggen bezaaid met lijken. Alleen al in Higaturu, de voornaamste nederzetting bU de vul caan, kwamen 400 mensen om het leven. Regeringsfunctionnarissen hebben voorts de evacuatie bevolen van een groot gebied rondom de Lamingtonvul- caan, daar een deskundige heeft ge waarschuwd voor de mogelijkheid van een nieuwe grote uitbarsting gedurende het weekeinde. FEUILLETON door K. PHILLIPS OPPKNHEIM Het kostbare deposito 75) «Wij schijnen de overlevenden te zijn," merkte hij met een poging tc-t vrolijk heid op. „Heeft iemand enig nieuws van Hartley Wright?"' „Het rapport van het ziekenhuis van hedenmorgen was, dat hij nog steeds bewusteloos is," zei Thomas Ryde. „En zijn eigendommen?" „Wij hebben de eerste dag reeds ons best gedaan," was het afgemeten ant woord. „Zijn hospita meldde zich aan het ziekenhuis om die op te vragen, maar ze waren door de politie in beslag genomen. Als een van ons idee heeft in het volgen van een cursus voor idioten, dan kan hij zijn nasporingen bij Scot land Yard gaan voortzetten." Er viel een doodse stilte. „Dat betekent, dat wij twee delen van het reQU missen," merkte Hisedale som ber op, „en Glenalton maakt zich ge reed ons Woensdag a.s. te ontvangen." „Het wil mij voorkomen," zei De Brest, „dat een van ons Parkinson moet gaan opzoeken, als het tenminste Juist is, wat men ons in zijn hötel heeft medege deeld en dat hij naar Leeds is vertrok ken." „En dezelfde persoon," hoonde Tho mas Ryde, ,zou misschien een bezoek aan Scotland Yard kunnen brengen en om de portefeuille van Hartley Wright vragen." .Het was uw ideedat in stukken fcheuren van het re?u," zei Hisedale. „Het was inderdaad mijn idee," gaf Thomas Ryde toe, „maar bij het afleg gen van onze levensweg hebben wij re kening te houden met de wet der waar schijnlijkheid. Er was niets wat ons kon doen vermoeden, dat Hartley Wright, waarschijnlijk op instigatie van onze vriend De Brest zich in het een of an dere idiote inbrekersavontuuir zou stor ten, waarbij hij half dood geslagen zou worden, of dat Parkinson tekenen van hersenverweking zou gaan vertonen. Ik geef toe dat de huidige situatie zeer onaangenaam is. Maar we moeten zien hoe we er uit komen. Hebt gij beiden dw deel van het re$u bij u?" Beide mannen knikten toestemmend. peen van beiden haalde echter zijn por tefeuille te voorschijn. Thomas Ryde gaf het voorbeeld. Uit een enigszins versleten marokkijnleren portefeuille haalde hij twee gekreukelde strookjes on uit een andere afdeling van dezelf de portefeuille kwam een strook styf Perkament te voorschijn. ..Ik heb een paar dagen geleden," tegde hij uit, „een bezoek gebracht aan onze vriend Hogg, Ik legde hem uit, dat een van ons een ongeval had gehad en dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat zijn deel van het re?u wel eens niet geproduceerd zou kunnen worden, wanneer wij de volgende week het do cument nodig hadden. Het spijt mij u te moeten mededelen, dat zijn houding niet sympathiek was." „Wat zei hij?" vroeg De Brest. „Hjj wees er op, dat vijf van ons het document gebracht hadden en dat zijn verantwoordelijkheid gelijkelijk over die vijf personen was verdeeld. Hij wees er tevens op, dat de idee van ons was uit gegaan en niet van hem en dat hij er niets voor gevoelde om de verantwoor delijkheid voor het overgeven van de sleutel, of wat ook op zich te nemen, anders dan tegen overlegging van het complete re?u. Zijn houding was vol komen logisch en ik kon hem geen on gelijk geven." „WaA hebt u daar?" vroeg Hisedale, op het papier wijzend, dat Ryde voor zich op de tafel had uitgespreid, „Dit," zei de aangesprokene, „is een compleet re^uformulier. Ik nam de ge legenheid waar dat in mijn zak te ste ken, toen de heer Hogg voct een ogen blik de kamer uit was. Als gij beiden het vertrouwen, dat ik reeds getoond heb, zoudt willen reciproceren, zouden wy misschien onze fragmenten op de achterkant van deze strook aan elkaar kunnen passen en zien, wa<t er precies aan ontbreekt." Beide mannen haalden hun porte feuille te voorschijn. Langzaam en voor zichtig voegde Thomas Ryde de frag menten zo goed mogelijk aan elkaar en sneed toen het formulier aan stukken. Het resultaat was niet veel moois, want twee van de drie fragmenten waren I blijkbaar van verschillende delen van het re?u genomen en hun verkreukeld voorkomen kwam slecht overeen met het aanzien van de rest van het recu- formulier. I „Ik twijfel er aan, of wij ooit op deze manier iets bereiken zullen," sprak Tho- 1 mas Ryde. „Aan.de andere kant zullen wij toch iets moeten doen. Wij hebben geen reden om aan te nemen, dat het deel van Hartley Wright permanent cn- bereikbaar zal zijn, maar ik vrees, dat j w ij Parkinson met een zeker gebrek l aan tact hebben behandeld. Hij kon zich wel eens koppig tonen. Inmiddels," ging hij voort, „zou ik een voorstel wil len doen. Ik heb twee delen van het recu het mijne en dat van Huney- belï. Geef mij de uwe en ik stel mij er voor, dat ik het gehele document bij elkaar krijg, hetzij door het produceren van de twee ontbrekende delen van onze afwezige vrienden, hetzij door het bewerken van dit andere formulier." Dr Hisedale keek eens even naar De Brest en deze gaf die blik steelsgewijze terug. Thomas Ryde twijfelde er blijk baar niet aan, wat hun antwoord zou zijn, want hij sloeg zijn portefeuille al weer open. „Zetten we daarmee niet teveel alles op één kaart, Ryde?" waagde Hisedale op te merken. „Het wil mij voorkomen, dat wij, af zonderlijk handelend, tot dusver niet veel bereikt hebben," was het korte antwoord. „Het is nog maar vier maan den geleden en twee van de fragmen ten van het re?u zijn al zoek. Alles, wat mij in bewaring wordt gegeven, is safe. Ik loop geen risico's. Dat is mijn ge woonte niet." Zjj overhandigde hem hun stroken papier. Thomas Ryde bevestigde ze op de achterkant van het formulier en maakte een ruwe schets van de ver moedelijke vorm van de twee ontbre kende delen. „Ik ben bang," zei hij waarschuwend, „dat we onze vriend Hogg waarschijn lijk nogal veeleisend zullen vinden, mis schien zelfs wel een beetje geneigd om moeilijkheden te maken. Ik merkte op, dat hij een rij vergrootglazen op zijn tafel had staan, die naar hij toegaf er voor dienden, om dubieuse regu's te identificeren. Misschien slaag ik er echter in de originelen te krijgen. Ik heb al een plan in mijn hoofd." „Wel, we zullen u vertrouwen," ver klaarde De Brest met een zucht. „Tot dusver bent u de geestelijke vader van de gehele onderneming geweest." ,De geestelijke, maar niet de finan ciële," zei Thomas Ryde. „Daarvoor hebben wij ons tot u te wenden. De Brest. Het speet mij deze bijeenkomst te moeten forceren, maar ge moet een zeer belangrijk bedrag op onze reke ning in handen hebben. Ik meende, dat wij nu wel eens een afrekening en een chèque tegemoet konden zien. Ik ge loof. dat zowel Hartley Wright als dr Hisedale en ik besloten waren ieder vijfduizend pond te risqueren in een baissiers operatie tegen Boothroyd. De aandelen stonden op 80. toen wij onze operaties begonnen. Ik zie, dat ze van daag op 57 staan. Dus zit daar een heel aardig voordeeltje voor on6 allen in. (Wordt vervolgd) De replieken zijn begonnen Gisteravond begon de Leidse Raad aan de derde ronde; de repliek! Waar bij ook enige malen werd aangesloten aan de -ingetreden regeringscrisis. Wederom opende van de fractielei ders de heer Woudstra (Prot. Chr. P.). Hy verklaart dat in zijn fractie (spe ciaal dan de heer v. Iterson) geen stre ven voorzit de P.v.d.A. te treffen i-n de persoon van wethouder Jongeleen. En daarom betreurt hij diens blijkbaar ge prikkelde stemming. Nogmaals verze kert hij, dat zijn fractie gaarne wil samenwerken met iedere partij, die de gemeentebelangen wil dienen Gelukkig deed de wethouder van fi nanciën wel een somber geluid horen, doch geen defaitistisch! De heer A. v. Dijk (K.V.P.) meent diverse door hem geuite klachten trots het antwoord van B. en W. te moeten handhaven, al is hij in vele andere op zichten bevredigd en nogmaals gaat hij op verschillende onderwerpen in. De heer Frohwein (V.VD.) meent, dat aan het balletje van zijn fractie inzake èên front tegen het socialisme alle aandacht is besteed en hij is dank baar, dat de heer Woudstra zakelijke samenwerking aanvaardde. Dat was ook de bedoeling Hij betreurt de scher pe aanval der K.V.P., die tooh feitelijk ook stelling neemt tegen de aantasting van de part. eigendom door het socia lisme, zie b.v. „Quadragesimo Anno". Inderdaad loopt de K.V.P. goed in de pas. Net zo gemakkelijk links als rechts, als luitenant Romme commandeert. Hij wijst er de heer v. Stralen op, hoe hij citeerde uit goede socialistische lectuur! Een program zegt niet alles, wel de practijk. De taxi-ondernemingen doen zJ. het beste, eigen zaak te saneren! De heer v. Weizen (C.P.N.) beschul digt de P.v.d.A. de wetenschappelijke grondslag van het socialisme te hebben verlaten, waardoor zij geen leiding meer kan geven aan de arbeidersmassa. Breed meet spr. dat uit, ook in verband met de bewapening tegen de z.g, drei gende aanval uit het Oosten. De gevolgen va<n het Marshall-plan treden reeds aan de dag i-n de groeien de werkloosheid. Nogmaals verdedigt hij dan zijn voor stellen. Met wethouder v. d. Kwaak hoopt hU op een slagen der pogingen tot verbe tering der uitkeringen, maar hij vreest! De heer Goslings (P.v.d.A.) uit be vrediging, dat de partijen (speciaal Chr. en R.K.) bereid zijn zijn partij te erkennen. De heer Frohwein bestrijdt spr. echter principieel. Spr. betreedt nogmaals het terrein van de volksgezondheid en keert zich vervolgens tegen de jaarlijkse perora tie van de heer v. Weizen, die nog vast houdt aan het zuiver humanistisch- materialisme, en niet inziet, dat men bij brood alleen niet kan leven. De gedwongen defensie belemmert de sociale voorzieningen. Aan wie de schuld? Maar een zeker peil mag niet overschreden worden. Ouden van dagen hebben een speciale verzorging nodig, zet hij uiteen. Was er in 1938 en '39 meer uitgegeven, dan zou Leiden er nu beter voor staan! Dat is niet te ont kennen. De heer De Hosson (K.VP.) meent, dat verkeersregelingen niet gebaseerd mogen worden op de weg van de min ste weerstand. Het nadeel voor de za ken bij een experiment van vorig jaar is duidelijk gebleken! Van de middenstand komt spr. dan nog terug op de kwestie der taxi-on dernemingen. Zijn voorstel neemt hij terug, die vervangende door een motie, waarin B. en W. worden uitgenodigd een minimumtarief vast te stellen. De heer Kortmamn (K.V.P.) wil een aanvulling geven op het betoog van de heer Goslings inzake de volksgezond heid. De heer Knol (Prot. Chr. P.) be klemtoont nog eens het gemeentelijk recht. Van 1951 is de ondernemingsbelasting afgeschaft, dodh op dezelfde wijze is toch een becijfering te maken, en daar op moet zj. aanspraak worden ge maakt. Het is lastig, waar het Rijk al les tot zich trekt, doch het is te pro beren. Tot slot bestrijdt spr. nog eens de geleide economie, die z.i. in strijd is met de natuurwetten. Mevr. Braggaar (P.v.d.A.) trekt haar voorstellen over een tehuis voor ouden van dagen en meerdere consultatiebu reau in, na de toezeggingen van de wethouder, waarop zij vertrouwt. Alleen om de raadszittingen te bekorten haar opmerking over de heer v. Iterson, die zij niet onaangenaam wilde zijn. Goed elf uur werd de zitting tot he denmiddag verdaagd. Niet naar Parijs! V.N. VERGADERING IN SEPTEMBER TE NEW YORK. De volgende algemene vergadering der V.N. (in September) zal waarschijn lijk te New York worden gehouden. De Franse regering heeft een aanbod om de assemblee in Parijs te doen hou den van de hand gewezen om „mate riële en technische" redenen. Genève, Edinburgh, Cannes en Black pool \Verden door functionnarissen van de V.N. ongeschikt geacht voor het on derbrengen van de 3000 of meer afge vaardigden en de staf van de V.N. De balans der Alpen-lawines Volgens de laatste officiële cijfers worden in Oostenrijk nog 56 personen vermist. Er zijn totnogtoe 68 lijken ge borgen. 62 personen, die door lawines waren bedolven, zijn gered. Alle hoofdwegen en de voornaamste spoorlijnen In West-Oostenrijk zijn thans, naar gemeld, weer berijdbaar. Volgens de laatste officiële cijfers zijn in Zwitserland 75 personen door lawines om het leven gekomen. In de Noord-Italiaanse Alpen daalt thans de temperatuur. Men hoopt, dat er een einde is gekomen aan de sirocco, de warme wind uit Noord-Afrika, waar door duizenden tonnen smeltende sneeuw waren losgeraakt. Volgens niet-officiële cijfers zijn ln Italië 34 personen tengevolge van lawi nes om het leven gekomen, vijftig per sonen werden gewond. De materiële schade wordt geschat op honderden millioenen lire, maar de volle omvang van de schade staat nog niet vast. De Brenner-pas is weer voor één richtingsverkeer geopend. AMERIKAANSE JOURNALISTEN KRIJGEN VOORLICHTING. De Amerikaanse journalisten, die thans ons land bezoeken, brachten gis termiddag een bezoek aan het Dep. van Econ. Zaken, waar hun door onder scheidene deskundigen een uiteenzet ting gegeven werd van de financiële en economische especten van ons land, mede gezien in Benelux-verband. 's Avonds verenigde de secretaris generaal van Econ. Zaken, prof. Brou wers, hen aaïn een diner, waaraan o.m. medé aanzaten dr Boon, secretaris-ge neraal van Buitenl. Zaken, de heer Baert, ambassade-raad der Belgische legatie, dr Winsemlus, directeur-gene raal voor de Industrialisatie, drs Kos ter, thesaurier-generaal, dr Weisglas, chef van de Voorlichtingsafdeling van Econ, Zaken en vertegenwoordigers van. journalistieke organisaties hier te lande. Dr Boon wees er in een rede op, dab Nederland zich voor de zaak der vrij heid inspant en zè.1 inspannen inet al zij-n kracht. (Ingez. Med.-adv.) Rode Hoestpoeders vanMijnhardc 51). „UIT DE WEG! UIT DE WEG!" riep Memo, terwijl hy zich door de muur van het Ministerie van Onderwijs heen brak maar toen Panda zag. hoe daar een hele drom agenten stond te wach ten, met een inspecteur aan het hoofd toen sloeg hem de schrik om het hart! „Ho, Memo!" riep hij. „Stop! Gevaar!" „UIT DE O! Klik' Stop!" riep Memo. en hij bleef staan. Nu trad de inspecteur onmiddelijk handelend op. „Geef u over!" riep hij. „In naam der wet! U werpt de regering omver! Tenminsteehde rege ringsgebouwen! Ik neem u gevangen!" Dat zag er natuurlijk niet best uit voor Panda, maar op dat moment trad er iemand anders in de kring en dat wasJolllepop! „Beëindig dit geheel overbodig machts vertoon, diender!" zei hij op strenge toon tot de inspecteur. „Terwijl de heer. eh... Panda zich onledig hield met zijn onschuldig tijdverdrijf binnen dit bouw werk, nam ik de vrijheid naar een énder ministerie te gaan, namelijk het Mi nisterie van Oorlog! En uit het docu ment dat ik u hier vertoon zal het u duidelijk worden, dat men zich aldaar zéér voor dit Memo-instrument interes seert, en dat men de politie opdracht geeft het onverwijld naar de Minister van Oorlog te geleiden!" Dat was nu wat men noemt onver wacht! VRIJDAG 26 JANUARI. Hilversum I, 402 M VARA 7.00: Nieuws; 7.13. Gram.muzlek; 7.15: Och tendgymnastiek; 7.30; Zenderslultlng; 9.00 Nieuws- en weerberichten; 9.10: Gram. muzlek; 9.12: Voor de hulsvrouw; 9.22: Gram.muzlek (9.309.35: Waterstanden); VPRO: 10.00. „Kinderen en mensen", psychologische causerie; 10.05: Morgen wijding: VARA: 10.20 Gram.muzlek; 10.30: Voor de zieken; 11.00: Voor de vrouw; 11.15: Planovoordracht; 11.40: Voordracht; AVRO 12.00: Orgel en vlooi; 12.30: Land en tulnbouwmededellngen; 12.33: Sport; 13.00: Nieuws; 13.15: AVRO-Allerlel; 13.20 Theaterorkest; 14.00: Voor de vrouw; 14 20: Oude Franse Romances; 15.00 Voor dracht; 15.20: Gram.muzlek; 15.35: Her sengymnastiek; VARA 16.00 Muzlk. cau serie; 16.30: Zenderslultlng; 18.00 Nieuws; 18.15. Felicitaties; 18.45: „Denk om de bocht"; 19.00- Meisjeskoor; 19.15: PriJzen- praatje; VPRO 19.30: ..De roep om geloof ln deze tijd", causerie 19.50: Berichten; 20.00: Nieuws; 20 05: Boekbespreking; 20.10: Sopraan en plano; 20.35: Voor dracht; VARA 21.00Populaire melodieën; 21.30: „Aetherforum": 22.00: Buitenlands overzicht; 22.15: Lichte muziek; VPRO 22.40: .Vandaag", causerie; 22.45: Avond wijding; VARA 23.00: Nieuws; 23.15: „Huwelijk van A tot Z", causerie; 23.30 24.00: Gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) NCRV: 7.00: Nieuws; 7.10: Gram.muzlek; 7.15: Een woord voor de dag; 7-30: Zenderslultlng; 9.00: Nieuws en weerberlohten; 9.10: Gra- mofoonmuz.; 9.15: Voor de zieken; 9.30: Gram.muz.; 10.30: Morgendienst; 11.00: Gram.muzlek; 11.15: Idem; 12.00: Plano recital 12.30 Land- en tulnbouwmedede llngen: 12.33: Banjo-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15: Zigeunerkwintet: 13.25: Gram.mu zlek; 14.00. Kamerorkest en solist; 14 40. Voordracht; 15.00: Strijkkwartet; 1530: Gram.muzlek: 15.40: Voordracht; 16.00: Metropole-orkest en solist; 16.30: Zender slultlng; 18.00: Regeringsuitzending: dr J. van Baal: „Volksgroepen ln Nicuw- Gulnea"; 18.10' „In dienst van het va derland", causerie; 18.20: Gram.muzlek; 18 30: Reportage; 18.45: Gemengd koor; 19.00: Nieuws; 19.15: Regeringsuitzending: „Verklaring en toelichting"; 19.35: Een goed woord voor een goede zaak; 19.40: Radiokrant; 20.00: Nieuws: 20 05: Radlo- schaakwedstrljd NoorwegenNederland: 20.06: Lichte muziek; 20.30: „Kunstmatige inseminatie, haar nut en toelaatbaar heid". causerie: 20.50: Instrumentaal en semble; 21.15: Vocaal ensemble: 21.30: Radlo-phllharmonlsch orkest: 21.50: ..De levende kerk- Hoen- een avondmaals- brief". causerie: 22.05: Radio Phllharmo- nlsch orkest en solist: 22.30 „Langs we gen van kunst en schoonheid", causerie: 22.45: Avondoverdenking: 23.00: Nieuws; 23.1524.00: Gram.muzlek. L(jn 3 distributienet 7.05 Gra., 9.05 Vrol. klanken, 10.00 Ménage en Muslque. 11.00 Mozart 11.25 Opera-aria's, 11.45 „Het meisje van Aries", Blzet. 12.00 Gram. 12.32 Mlchaelll-rhapsodle, 13 15 Org., 14.00 Cl. Monteverdi. 14.30 Hammondorgel. 15 00 Gram., 15.30 Lichte muz., 15.45 Kamer- muz.. 18.00 v. d. sold- 19.30 Fllmmuz„ 19.50 Feuilleton. 20.00 Filmrevue, 20 15 Symph.ork. mmv plano, 22.15 Opera- en Belcanto. LUn 4 distributienet 7.15 Bonjour la Monde! 7.25 Est ce vrai! Est ce faux?, 9.00 Koopraatje, 9.10 Gram.. 10.10 Verz.- pr., 10.55 Meditatie, 11.00 Org., 11.30 Ork. Winstone, 12.00 Kunstoverz., 12.05 Ork. Beam 13.00 Gram., 13.30 v. d. arb„ 14.00 Ork.cónc., 14.45 v. d. kinderen. 15.00 G. Fauré. 16.15 Ork. Foster. 18.00 Amusem.- ork., 18.30 BBC Var.ork., 19.15 Cabaret- ork.. 20.00 Omr.ork. m. sol., 21.15 Mannen» koor „Harmonie" v. Schaffhausen, 21.45 Gram., 22.00 Hallo Australië, 22.30 Dane- orkest. 23.20 Monte Carlo Rally, 23.30 Orkest' Geraldo. AGENDA DONDERDAG: Schouwburg: „Het Schouwspel". Gezel» schap Johan Kaart „Tussen man en vrouw" 8 uur nam. L1 s s e (Bloemlust) Bloemententoon stelling 9 uur voorm.10 uur nam. VRIJDAG: L1 s s e (Bloemlust) Bloemententoon stelling 9 uur voorm.10 uur nam. ZATERDAG. Den Burcht: P v. d. A. Spr. mr P. P. Agter. 3i uur nam. Volkshuls: Spr. dr A. J. Ch. Haex ovef nieuwe geneesmiddelen. 4 uur nam. Lisse (Bloemlust) Bloemententoon stelling 9 uur voorm.10 uur nam. DAGELIJKS: Prentenkabinet (Kloksteeg): Tentoon stelling van tekeningen en grafiek. Werk dagen lt—4i uur nam (tjn 27 Januari), Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/m. 28 Februari). Den Haag (Scala)Circusfestival, 8 uur nam. Woensdag en Zondag ook to 2.15 uur nam. BIOSCOPEN Trianon „Crock de clown" (alle leeft.) Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De onoverwinnelljken" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uur; overige dagen 2.30. 7.13 en 9.15 uur. Casino „De laatste haven" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Lldo Young man with a horn (18 J.) Zondag 2 30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Borgla schaakmat" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.16 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 20 Januari 13 uur tot Zaterdag 27 Januari 8 uur waargenomen door Apotheek van Drlesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zul- der-Apotheek. Lammenschansweg 4, teL 23553, Te Apotheek, itgeest door de Oegstgee6te llhelmlnapark 8, teL 26274.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3