STEGEMAN5! Onvermoeid zoekt men uitweg inzake dreigende slakingen in West-Duitsland Peking-China geeft nadere toelichting op zijn tegen - voorstellen ^écfité/ Middenstand gaat moeilijke tijden tegemoet Parool Hard werken, sober leven, geen luxe' Met een enkel woord DONDERDAG 25 JANUARI Is er kans op een regeling? De formule van de twaalf Aziatische cn Arabische landen, waarin wordt voorgesteld een zeven-landen-confe- rentie te beleggen over de crisis in het Verre Oosten, is door China aanvaard, zo werd in welingelichte kringen te Lake Success vernomen. Volgens deze kringen heeft de Chi nese regering in haar laatste voorstel len, die door de Indiase gedelegeerde ter kennis van de Verenigde Naties zijn gebracht, de eis laten vallen, dat een dergelijke conferentie in China moest worden gehouden. Er werden geen verdere détails van Pekings laatste nota bekend gemaakt, doch men verwacht, dat de Indiase gedelegeerde dit vandaag in de poli tieke commissie zal doen. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft medegedeeld, dat Groot- Brlttannië en India in wezen hetzelfde antwoord van Peking hebben ontvangen op hun verzoek om opheldering ten aan- Arabische vertegenwoordigers te Lake Success opdracht te geven zich van stemming te onthouden over de Amerl kaanse resolutie, die communistisch China als aanvaller in Korea wil brand merken. De afgevaardigde van Ecuador heeft aangekondigd de Amerikaanse re solutie te zullen steunen. De Venezolaanse afgevaardigde, die eerder zijn steun aan de Amerikaanse resolutie heeft toegezegd, verklaarde, dat het antwoord van Peking geenszins de toestand had verduidelijkt en er slechts toe diende om een beslissing uit te stellen. De Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin, wees het voorstel van Pe king van de hand en waarschuwde de VN zich niet „om de tuin te laten leiden". HU sprak van „een duister antwoord, dat bedoeld schijnt te zijn om de VN te verwarren, haar leden te verdelen en de voor ons liggende kwesties onduidelijk te maken". Vol gens Austin stemt het laatste voorstel van Peking niet in met een staking 7 MAANDEN OORLOG IN KOREA vat' in de ontwerpresolutie der twaalf Aziatische en Arabische landen. Er werden geen bezwaren geopperd zodat de commissie haar zitting ver daagde tot heden., Frankrijk zal de Amerikaanse resolu tie onder zekere reserve steunen. De Indische premier verklaarde dat zich nu een grote gelegenheid voordeed om het getij der gebeurtenissen een keer ten goede te doen nemen, niet slechts door het afwenden van het oorlogsge vaar, doch door tevens te werken voor het ontstaan van een duurzame vrede. De Indische premier deed ©en beroep op de grote Westerse landen deze kans aan te grijpen, terwijl hU de Aziatische sta ten verzocht ln elk geval vredespogin gen te steunen. „Het Amerikaanse voorstel in de Ver enigde Naties, om het communistisch China tot aanvaller in Korea te verkla ren. kan de vrede niet bevorderen en zal slechts lelden tot een verscherping der conflicten", verklaarde hij. Hij ver volgde: „De door de Chinese regering gegeven opheldering van haar eerste antwoord maakt het zelfs nog duidelij ker dat Peking wenst te onderhandelen over het tot stand brengen van vrede in het Verre Oosten". VAN HET FRONT Een kleine gepantserde strijdmacht van de verbonden legers Is via de stad Oost-Duitsland tracht nogmaals met West in contact te komen WEDEROM AFGEWEZEN. Na de verwerping door de Westduit- se Bondskanselier Adenauer van het voorstel van de Oostduitse premier Grotewohl voor een ronde-tafel-confe- rentle ter bespreking van het tot stand brengen van een verenigd Duitsland, heeft de voorzitter van de Oostduitse „Tweede Kamer" eenzelfde voorstel ge daan aan de president van de West- duitse Bondsdag. Dit voorstel is door laatstgenoemde verworpen. Hij merkt o.a, op: Het Oostduitse voorstel voor het hou den van verkiezingen in geheel Duits land moeten wij beschouwen in het licht van de op 15 October 1950 in de Sovjetzone gehouden algemene verkie zingen en de wijze, waarop deze laatste verkiezingen, die noch vrij noch ge heim waren, zijn gehouden, maakt, dat wij niet het minste vertrouwen kunnen stellen ln het Oostduitse aanbod. Daar om zouden er ln de eerste plaats waar borgen moeten worden gegeven dat een herhaling van 15 October 1950 niet mo gelijk is." „Ik verklaar plechtig," aldus de voor zitter van de Westdultse Bondsdag, „dat een onafwendbare voorwaarde voor het herstel van de Duitse eenheid is dat aan alle Duitsers wordt gewaar borgd, dat zij een waardig menselijk leven kunnen lelden. Deze voorwaarde zou ook moeten gelden voor de Duitsers in die delen van ons vaderland, waar deze voorwaarde thans niet bestaat, en er zouden definitieve maatregelen moe ten worden genomen om naleving van de door ons gevraagde waarborgen te verzekeren." zien van China's houding tegenover de voorstellen voor een staken van het vu ren in Korea. De twee opgehelderde punten waren, dat Peking het terug trekken van de Chinezen uit Korea te gelijk met andere buitenlandse troepen zou willen overwegen en dat een tijdelijk s-taken van het vuren van kracht zou worden, zodra de vertegenwoordigers van de zeven genoemde regeringen bijeen zouden komen om over een regeling van de kwestie in het Verre Oosten te spre ken. De Britse en Indiase regeringen had den -met elkander overlegd alvorens Pe king om opheldering te vragen. De Aziatische en Arabische groep, waarin 12 landen vertegenwoordigd zijn, stelt de volgende landen voor deze commissie van 7 voor: Engeland, Frankrijk, de V.S., de Sovjet-Unie Egypte, India en communistisch Chi na. De zeven landen zouden op een na der door de Perzische voorzitter der algemene vergadering Nasrollah Ente- zam, vast te stellen datum en plaats bijeenkomen, terwijl datum en plaats van elke volgende bijeenkomst door de leden zelf zou worden bepaald. De zit tingen zouden geheim zijn, aldus deze resolutie, en de commissie zou haar eigen procedureregels opstellen. De al gemene vergadering zou „zo spoedig mogelijk" van de uitslag van haar be sprekingen op dc hoogte worden ge steld. De politieke commissie van de Arabi sche liga te Cairo heeft besloten de der vijandelijkheden. De Amerikaanse regering zal echter geen bezwaar ma ken, indien een lid der VN andere voorstellen aan Peking wil doen, en is bereid elke mogelijkheid van een rede lijke opldssing te overwegen, aldus Austin. De Australische gedelegeerde steunde de Amerikaanse resolutie, doch verklaar de. dat niet tot sancties mocht worden overgegaan zonder de goedkeuring van de algemene vergadering. De afgevaardigde van Paraqueay steunde de Amerikaanse resolutie zon der reserve en de Tsjechoslowaakse af gevaardigde nam er krachtig stelling tegen. Ten slotte stelde de Nederlandse ge delegeerde von Balluseck, voor de zit ting te verdagen met het oog op het ,zeer belangrijke voorstel", dat is ver- Hoensong ln centraal-Korea doorgesto ten tot minder dan 50 km van de 38ste breedtegraad. Dit is het Noordelijkste punt, dat de troepen van de Verenigde Naties sinds de val van Seoel hebben be reikt. Tegelükertijd rukte een andere strijd macht onder dekking van artillerie en vliegtuigen de plaats Jongwol binnen. Zij ontmoette verspreide tegenstand. In dit deel van hét frontgebied "zijn reeds enige tijd geen Chinezen meer waargenomen en ook Noord-Koreaanse krijgsgevangenen verklaarden al In we ken geen Chinezen meer te hebben ge zien. Volgens het Amerikaanse departement van defensie hebben de Amerikaanse strijdkrachten in Korea de laatste week 1 064 man verliezen geleden, waardoor het totale aantal doden, gewonden en vermisten tot 46.201 man gestegen is. Gesneuveld zijn ongeveer 6 500 man. Spoorwegstaking in Argentinië PRESIDENT PERON GRIJPT IN. Een derde staking ln twee maanden van de Argentijnse spoorwegarbeiders in de provincie Buenos Aires, die Maan dag Is begonnen, heeft het spoorwegver keer in Argentinië bijna stilgelegd. Alle voornaamste spoorwegverbindingen met de hoofdstad zijn verbroken. De staking geldt als protest tegen het niet nakomen van de beloften, die in December waren gedaan met betrek king tot de verbetering van de positie der arbeiders. Verder verlangen de sta kers ontheffing van de contróle, die de nationale arbeidscentrale op de vak vereniging van spoorwegarbeiders uit oefent, opdat het stakingscomité ver kiezingen voor een eigen bestuur kan organiseren. Gisteravond heeft president Peron bekend gemaakt, dat hij gebruik zal maken van militairen om de staking der spoorwegarbeiders te breken. Hij noem de de staking een politieke actie en een frontale aanval op de regering. Peron zelde, dat alle spoorwegarbei ders zullen worden gemobiliseerd. Zij, die weigeren het werk te hervatten, zullen in de kazernes worden Ingekwar tierd en aan militaire discipline onder worpen. „In Argentinië hebben wij de on rechtvaardigheden van de kapitalisten onderdrukt, doch wij zullen niet toela ten, dat hiervoor ln de plaats onrecht vaardigheden van de arbeiders komen", aldus Peron. Het stakingscomité heeft meegedeeld, dat men zich niets zal aantrekken van president Perons plannen tot breking van de staking. Er zal worden gestaakt tot de eisen zUn ingewilligd. President Peron heeft gezegd: „Als de arbeidersklasse het niet eens is met mijn methoden, geef ik mijn functie op en ga naar huis." Gisteravond waren al ruim duizend arbeiders ontslagen, het gehele sta kingscomité incluis. „De spoorwegarbeiders hebben alles waar zij om gevraagd hebben. Als zij de maan nog niet hebben, Is het omdat zij er nooit om vroegen," aldus Peron in zijn radiorede. HIJ zei dat de staat al een milliard pesos per Jaar subsidie aan de spoorwegen geeft om aan de eisen der arbeiders te kunnen voldoen. België neemt veiligheids maatregelen De Belgische ministerpresident Pho- lien heeft bekend gemaakt dat maat regelen genomen zijn: le om 30, snel mobiliseerbare, bataljons op te stellen voor de verdediging van de binnenland se veiligheid en voor de be strijding van grote branden. 2e de uni versiteitsprofessoren en radio-logen van het radium Instituut Leuven zijn belast met de studie van de gevolgen vaneen atoombom-bombardement, o.m. op het gebied van de radioactiviteit en van de veroorzaakte brandwonden 3e een uit de Ver, Staten teruggekeerd betonspe- cialist is begonnen met het ontwerpen van een schuilkelder, die tegen de atoombom bestand is. Zal het lukken? De West-Duitse regering zal van middag ln buitengewone zitting bij een komen om te beraadslagen over de staking, die een week later ln de ko len- en staalindustrie dreigt uit te breken. Tevoren zal opnieuw een dis cussie plaats hebben tussen de ver tegenwoordigers der vakbonden en van de ondernemers. Daarin zal getracht worden de Maandag afgebroken onder handelingen over het door de vakbon den geëiste-recht van medezeggenschap In de bedrijven weer op gang te bren gen. Volgens een verklaring van de president van de federatie van vakver enigingen. dr Boeckler. ziet deze de enige mogelijkheid om nog tot een ver gelijk te komen in een bemiddelings voorstel van de kanselier. Volgens dr Boeckler heeft Adenauer bij de voor afgaande besprekingen getoond, dathil de ernst van de situatie ten volle in ziet. De regering heeft zich er nog niet over uitgelaten, wat zii denkt te doen. wanneer het beraad tussen vakbonden en ondernemers niet tot een resultaat leidt. Men verwacht evenwel, dat in dit geval de regering harerzilds een bindende verklaring zal afleggen, hoe zii het recht van medezeggenschap in de beide industrieën zal willen rege len. De staking van 560.000 milnwer- kers en 230.000 staalarbeiders zal over een week beginnen, indien voordien geen compromis bereikt is. Hoewel men nog rekent op een tüdlee regeling, wórdt de situatie toch als ernstig be schouwd. Dit bliikt wel uit het feit. dat de Landdag van Noord-Rijnland-West falen heeft besloten Zondag of Maan dag zo nodig in speciale zitting, blieen toekomen, indien de staking bliikt on vermijdelijk te zijn. De socialisten hebben in deze Land dag voorgesteld, dat de regering er in Bonn op zal wiizen. dat de landelijke grondwet van Noord-Rijnland-Westfa- len het recht op medezeggenschap er kent. Kardinaal Trings, de aartsbisschop van Keulen, heeft "een oproep tot de regering, vakbonden en ondernemers gericht, waarin deze gevraagd worden het uiterste te beproeven opdat ..een onoverzienbaar onheil voor het gehele volk" zal kunnen worden voorkomen. De kardinaal heeft voorgeschreven, dat Zondag in de kerken voor de ..vrede naar binnen en naar buiten" zal wor den gebeden. De federale commissie van de Duit se vakbonden is tegen 29 Januari in Dusseldorp bijeen geroepen teneinde eventueel de laatste voorbereidingen voor een staking ,te treffen. Volgens het orgaan van de vakbonden zou deze staking „de grootste arbeldsstrild die Duitsland ooit beleefd heeft" worden, Ons conflict met Ierland Zet Eire militaire samen werking met Engeland stop (Van onze Londense correspondent). In Londen ging gisteren het ge rucht, dat de Ierse regering, welke ontstemd is over de training van leden der Nederlandse luchtmacht In Ulster, de militaire samenwerking met Enge land zou opschorten, totdat de Neder landse militairen Noord-Ierland ver laten hebben. Het gemeentebestuur van Dublin onderzoekt thans of het wettelijk ge oorloofd is om Nederlandse producten van de stedelijke groenten- en fruit markt te weren. De gemeenteraad had Dinsdag met 13 tegen 11 stemmen een resolutie aangenomen, waarin een dergelijke maatregel werd aanbe volen. Wethouder Mc Cann, die het voorstel Indiende, verklaarde, dat de „Neder landse actie" in schrille tegenstelling stond met de houding van het Ierse volk jegens Nederland tijdens de oorlog. H(j negeerde daarbij het feit, dat Ne derland in het geheel niet verantwoor delijk is voor het besluit om de troepen in N. Ierland te stationneren. Kapitein P. Cowan verklaarde, dat minister Stik- ker's verklaring het Ierse volk niet be vredigde, Een ander lid zelde, dat de boycott van Nederlandse goederen een zeer ernstig nadeel voor de Ierse hande laars betekende. De logische conclusie Is, dat zij ook Britse en Amerikaanse goederen zouden moeten bannen. De plaatsvervangende burgemeester Dock- rell was van oordeel, dat een boycot van Nederlandse goederen als een boeme rang zou kurnen werken. Een lid, dat op matiging aandrong, en van oordeel was. dat het antwoord, idat Nederland op het protest had ge geven over het geheel genomen bevre digend was, verklaarde terecht dat de Neder anders de Ierse houding niet De- grijpen konden, welke de verdeling van 1 Ierland boven de verdediging van de menselijke beschaving plaatste. Minister Lieflinck: „Gemeentebesturen moeten minder investeren" In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van vertegenwoordigers der gemeentebesturen uit het gehele land heeft die Minister van Fdnan- oiën op de gemeentebesturen een dringend beroep gedaan, hun mede werking te willen verlenen om tot een vermindering van investeringen in de overheidssector te geraken. Er kan nauwelijks aan worden twijfeld, dat dit het inslaan van een nieuwe koers betekent, die met zich mee zal brengen het uitstel van plannen, die op zichzelf nuttig en aantrekkelijk zijn, (Ingez. Med.-acly,) de rookworst JA liina TArbtA .V piet de fijne zachte rooksmaak IET OP «i locoja Geen rantsoenering van consumptie-artikelen De laatste tijd duiken telkens geruch- ten en berichten op over op handen zijnde distributie (aan producenten) en rantsoenering (voor consumenten) van bepaalde artikelen. Bij informatie ter bevoegder plaatse wees men het A.N.P. er op, dat interna tionaal de toewijzing van grondstoffen nog niet geheel geregeld is. Het is mogelijk, dat er verwerkingsverboden voor bepaalde grondstoffen zullen ko men, doch dan gemeenschappelijk in Europees verband Voorts is het niet uit gesloten. dat bepaalde toewijzingen zul len moeten worden verminderd. Rantsoenering van consumptie-artike len wordt thans niet overwogen. OPRICHTING „VERENIGING VAN GEMEENTESECRETARISSEN". Zaterdag a.s. zal het landelijk con tactorgaan van kringen van gemeente secretarissen in het Utrechtse gemeen tehuis vergaderen. Het is de bedoeling dan te komen tot oprichting van een „Vereniging van Nederlandse gemeente secretarissen". In verband met het feit, dat de gemeentewet dit jaar 100 Jaar bestaat zal prof. mr dr G. van den Bergh spreken over „Honderd jaar ge meentewet". Op deze vergadering wor den verwacht afgevaardigden van de minister van Binnenlandse Zaken, van de meeste provinciale besturen en van de Vereniging van Nederlandse ge meenten. Leerzaam opderhoud v. d. Brink-Coppé SCHAARSE GRONDSTOFFEN VOORLOPIG BEPERKT. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons heden: De Belgische minister van Econ. Za ken, prof. Albert Coppé, verklaarde ons gisteren dat „zijn onderhoud met de Nederlandse minister van Econ. Zaken, prof. v. d Brink, vruchtbaar en leer rijk is geweest," Beide ministers heb ben o.m. geconstateerd dat zij het eens zijn over de te volgen politiek inzake de verdeling van de schaarse grond stoffen. Het blijkt dat het vooralsnog niet nodig cn ook niet wenselijk is een kostbaar ambtenaren-apparaat in het leven te roepen om de productie en de afzet te reglementeren. De schaar se grondstoffen zullen voorlopig be perkt blijven tot de non-ferro-meta- len (<zink, koper en tin), de textiel- vezels, wol en katoen. Echter zal in beide landen de pro ductie van een aantal verbruiksgoe- deren worden gereduceerd. Voorlopig ls de situatie voor de grond stoffen dus niet zo angstwekkend. Daar de Amerikaanse stockvorming van stra tegische goederen op meer geordenende wijze geschiedt dan enkele maanden geleden, kan men in de e.k. weken een zekere stabilisatie van de wereldprlj- zen verwachten. Prof. Coppé zelde ons tenslotte nog dat hij in de toekomst geregeld contact zal hebben met zijn Nederlandse ambtgenoot van economi sche zaken. „ORANJE" ZATERDAG IN AMSTERDAM. Het m.s. „Oranje", dat met 800 passa giers onderweg is naar Amsterdam, wordt Zaterdag a.s, te 8 uur voor IJmui- den verwacht. De ontscheping zal ver moedelijk 's middags om één uur in Amsterdam beginnen. Aan boord bevindt zioh ook de oud legercommandant uit Indonesië, de ge- neraal-majoor J. A. Scheffelaar. TRAGISCH AVONTUUR VAN HOLLANDSE JONGEN. Hjj sprong in donker overboord. (Van onze Londense correspondent). Een 14-jarige Nederlandse jongen, Joop Johannes Bernhard Funcke uit Alkmaar, heeft zijn verlangen om in Engeland te blijven, zo goed als zeker met de dood moeten bekopen. Juist voor Kerstmis arriveerde hij uit Antwerpen in Falmuth na als blinde passagier te zijn ontdekt. Gedurende de Kerstdagen werd hij in een verbeter huis in Cornwall opgenomen, waar hij zich onmiddellijk thuis voelde. Hij was opgewekt en werkte hard en zeide in gebroken Engels, dat dit de prettigste Kerstmis was, die hij ooit beleefd had. Daarna werd Joop, wiens naam in Noël was verdoopt, volgens de wet, naar Ne derland teruggestuurd. Het tragische is. dat het gezin van de jongen in de oorlog uiteengeslagen is, tenminste dit maakte men uit zijn ver halen op. Er zou hier dus meer achter zitten dan een avontuur. Binnen twee dagen verstopte hij zich weer op een schip in Antwerpen, landde in Tilbury, werd ditmaal niet ontdekt en begaf zich naar Cornwall. Hij smeekte om er te mogen blijven maar wet is wet, zodat hij opnieuw Jict land werd uitgezet. In Huil werd hij aan boord van de „City of Madras" ge bracht Kort na het vertrek van het schip naar Antwerpen, sprong Joop in het donker overboord, kennelijk om de oever van de Humber zwemmende te bereiken. Dat betekende dat hij 3 km. tegen een verraderlijke stroom moest optornen. Na uitzending van een radio bericht heeft de rivierpolitie langs beide oevers een onderzoek ingesteld, tot nu zonder resultaat (Speciale berichtgeving). Dr W. L. Groenveld Meijer, directeur- generaal van de Middenstand van het Ministerie van Ec. Zaken, heeft bü een bespreking ov>er middenstands- problemen, gewezen op het verschil tussen Nederland en verscheidene an dere landen. Hier rekent men tot de middenstand alleen dc handeldreven- den en industriëlen, terwijl elders daaronder ook gerangschikt worden allen, die behoren tot de groep, die zit tussen de arbeiders en de kapita listen. Niettegenstaande deze engere begrenzing is de grosp middenstanders hier nog groot, want er behoort 1/6 van de bevolking toe. Maatschappelijk en economisch gezien is de midden stand dus van groot belang. Dit spreekt nog duidelijker, als wij bedenken, dat de helft van ons nationale inkomen over dc toonbank besteed wordt. De middenstand is direct afhankelijk van de algemene welvaart. Stijgt de koopkracht, dan gaan de zaken goed, vermindert die evenwel, dan ondervindt de middenstander het on middellijk. In de crisis van 1930 heeft de midden stander het zwaar te verduren gehad. Duidelijk kwam toen naar voren, dat deze drie nadelen had: 1. De vakbekwaamheid van vele be oefenaars was te gering; 2. de financiële draagkracht Het te wensen over; 3. de organisatie was onvoldoende. In de loop der jaren.is veel ter ver Een Amerikaanse gerechtshof te Bay- reuth, naby Neurenberg, heeft vier Duit sers wegens spionnage voor Tsjecho- Slowaklje veroordeeld tot gevangenisstraf fen van twaalf maanden tot vijf Jaar. Tussen Hamburg en Buechen zyn een passagiers- en een goederentrein met el kander ln botsing gekomen, waardoor vier personen om het leven kwamen, vyf ernstig en zeventien licht werden gewond. Een Amerikaanse „F 84"-straalJager viel, na eerst vlak boven daken van belen dende hulzen te hebben gevlogen, te plet ter ln een tuin. De bestuurder kwam om het leven, doch er waren geen andere slachtoffers. Op een conferentie te Los Angeles van deskundigen op het gebied van vervanging van verloren gegane lichaamsdelen door kunstmatige wera een beschrijving gegeven van kunstmatige handen, die practisch op echte gelijken. Met deze kunstmatige han den kan men een ei vast houden, zonder de 6Chaal te breken doch er kan tevens zo krachtig mee worden gedrukt, dat de beentjes ln een echte hand worden stuk geknepen, De Amerikaanss minister van buiten landse zaken. Dean Acheson, heeft meege deeld, dat de Amerikaanse regering haar programma's voor hulpverlening aan het buitenland zal aanpassen aan het plan van het Britse gemenebest voor economische hulpverlening aan de landen van Zuid en Zuidoost AzlP De AmerH'nanpp reserlng heeft een uitnodiging van de regering van Ceylon om deel te nemen aan een op BINNENLAND Gisteravond ls op de Meeuwenlaan ln Amsterdam-Oost een 35-jarlge wiel rijder het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk. De man werd door een personenauto aangereden en op slag ge dood. - Benoemd ls tot burgemeester van Vollenhove mr R. W. baron Van Boetze- laer, ambtenaar ter secretarie te Rheden. BUITENLAND De leiders van het Britse verbond van vakverenigingen hebben nu ook op de mijnwerkers in de kolenlndustrle een be roep gedaan om alles ln het werk te stel len teneinde door verhoging van de pro ductie een kolentekort te voorkomen, zy waarschuwden echter, dat een zekere ont wrichting van de Industriële productie als gevolg van onvoldoende energievoorziening ln de eerstkomende twee maanden byna onvermydeiyk is. Op initiatief van de Zuid-Afrikaanse regering zal binnenkort ln Nairobi een conferentie worden gehouden over de ver dediging van het Afrikaanse continent. Er zal een twaalfde Amerikaanse luchtmacht worden Ingesteld, omvattende alle Amerikaanse luchtmachteenheden ln Duitsland en Oostenryk De Franse regering heeft meegedeeld, dat zij aan een aantal Europese landen zal voorstellen begin Februari een conferentie te houden ter bestudering van de vorming 112 Februari a.s. te Colombo te houden van een Europees leger. bijeenkomst aanvaard. Betere aspecten voor Neder- landse diamant-industrie? (Speciale berichtgeving). De vooruitzichten voor de Amster damse diamantindustrie en -handel zijn iets beter dan in het afgelopen Jaar, aldus deelde men ons van de zijde van de Amsterdamse diamanthandel mede. Dq diamanthandel en -industrie heeft in 1950 een dieptepunt bereikt. Door onvermoeid werken en vooral door spe ciale verbindingen met de Amerikaanse opdracht- en afzetmarkt, is de hoop echter herleefd, een van de punten, waarop het optimisme gegrond ls, wordt gevormd door het feit dat er momen teel tussen de Nederlandse en de Bel gische patroons en de werknemersorga nisaties in het diamantvak onderhande lingen gevoerd worden om voortaan vol gens één parallel tarief te werken. Naar alle waarschijnlijkheid zal daar zeer binnenkort toe besloten worden. Ook baseert men in Amsterdam zijn optimisme op de sterk gestegen be langstelling voor diamant als beleg gingsmiddel, zulks ln verband met vele invloeden van lnflatorische aard, welke zich overal ter wereld sterk doen gevoelen. Een bezwaar voor een nieuwe herle ving is helaas dat aan de Nederlandse Industrie zo weinig ruwe diamant uit de wereldpool wordt toegewezen. Vlot verloop der alarm oefening INKWARTIERING VOOR DE AVOND VOLTOOID. De voorlichtingssectie van de staf C.S.V. deelt mee, dat de alarmoefening voor de troepen onder bevel van de Commandant strijdkrachten te velde over het algemeen vlotter verloopt dan werd verwacht. Dit goede resultaat ls des te opmerkelijker, daar zelfs de ge hele staf van de O.S.V enkelen uit gezonderd onkundig was van dag en uur van alarm. De eerste groepen, welke Dinsdag avond werden gealarmeerd voor bewa- kings- en beveiligingsdienst op verschil lende punten in het land, hadden reeds drie uren later hun posten Ingenomen. Het grote troepenvervoer, dat giste ren te 7 uur een aanvang nam, was ondanks verschillende transportmoei lijkheden te twee uur zo ver uitgevoerd, dat verschillende onderdelen hun lege- ringsgebled reeds hadden betrokken. De inkwartiering der 9000 militairen was voor het invallen der duisterns voltood. MUZIEKBEURZEN VAN HET RIJK. In 1951 zullen in ons land van Rijks wege muziekbeurzen beschikbaar worden gesteld, ten behoeve van on- of min vermogende jongelieden van Nederlandse nationaliteit, die een bijzondere muzi kale aanleg bezitten en die zich aan de muziek als vakbeoefening willen wijden. Sollicitanten kunnen voor een eerste te 's-Gravenhage te houden vergelij kend examen worden opgeroepen, al leen dan. als zij bewijzen kunnen over leggen onder bekwame leiding te heb ben gestudeerd en reeds een zekere hoogte in de techniek te hebben be reikt. Eventuele candidaten dienen zich met gezegelde verzoekschriften voor 1 Maart a.s. te richten tot de afd. Kunsten Bureau Muziek en Dans van het De- part. van O.. K. en W., Prlnsessegracht 21, 's-Gravenhage. betering gedaan. Het fundament daar voor was de Vestigingswet van 1937, die maakte, dat de vakbekwaamheid werd opgevoerd en een teveel aan winkels in een bepaalde branche werd tegengegaan. 250.000 middenstanders zijn geslaagd voor het handels- en 150.000 voor het vakdipioma. In 85 van de bedrijven in ons land wordt thans een vestigings vergunning geëist. Het aantal kruide nierswinkels is verminderd van 40.000 tot 26.000. De detailhandel ls in ons land over 4 groepen verdeeld: de middenstandsbe- drijven, het grootwinkelbedrijf, de coöpe raties en de markt- en straathandel. Al die groepen hebben recht van be staan en van overheidswege wordt ge streefd de juiste verhoudingen te be vorderen. De straat- en markthandel wordt meermalen ortderschat, maar daarin zijn niet minder dan 40.000 men sen werkzaam. Het is een groep, die ln onze samenleving haar bestaansrecht bewezen heeft, Wat Nederland betreft kan gezegd worden, dat de middenstandsbearijven het tekort dat ln de crisis van 1930 ge constateerd werd op een gelukkige wijze heeft aangevuld. De coöperaties en grootwinkelbedrijven worden ook uit stekend geleld. Het feit dat ln Engeland de coöperaties een grotere vlucht heb ben genomen dan ln Nederland, is te verklaring uit het feit, dat de midden- standsbedrijven hier in verhouding be ter zijn dan in Engeland. De credletmogelijkheden voor de mid denstanders zijn op verschillende wijzen in ons land uitgebreid. De mldden- standsbanken helpen de grote zaken, de borgstelllngsfondsen de kleine zelf standigen. Van de 20 30 millloen, die ln de loop der Jaren aan credleten zijn uitgegeven, is slechts f. 100.000 verlo ren gegaan. De direoteur-gencraal verwacht voor de detailhandel ln de naaste toekomst moeilijke tijden. Het is immers wel zeker, dat de koopkracht zal achter uitgaan, omdat de uitvoering van het bewapeningsprogramma hoge belas tingen nodig maakt. Tanks en ander oorlogsmateriaal wordt niet over de toonbank verkocht. De omzet van de winkelier zal dus ongetwijfeld dalen. Dit zal oorzaak zijn, dat de onderlinge strjjd tussen de verschillende gr<yepen van de de tailhandel om zelf zoveel mogelijk van de omzet te behouden, weer zal toe nemen. Er Is voor de middenstander een tijd te venvachten van hard wer ken en sober leven. Alle luxe moet over boord gegooid worden en in alles zal gestreefd dienen te worden naar een verlaging van kosten. Gelukkig heeft de middenstand in de crisis van 1930 getoond, dat zij ln staat is het hoofd te bieden aan moeilijkheden. Het Departement slaat alles wat ge beurt, zeer nauwlettend gade en zal zo dit nodig ls verschillende maat regelen nemen. Waarin die eventueel zullen bestaan, kan op dit moment nog niet bekend gemaakt worden. Ook voor de Industriële middenstan der zijn moeilijke jaren te verwachten. Waarschijnlijk is dat de ambachtslieden, die reparaties uitvoeren (rywielrepara- teurs, kleermakers, schoenmakers) weer veel werk krijgen, omdat de materialen om nieuwe artikelen te maken, steeds schaarser worden. Het kunstambacht zal het ongetwyfeld zwaar te verant woorden krijgen en evenzo de Horeca bedrijven, die op luxe-gasten zijn in gesteld. Niet alle middenstandsbedrljven heb ben al reden tot klagen, maar de krui deniers en schoenmakers zitten in de hoek, waar de slagen vallen. Er wordt thans van overheidswege een onderzoek ingesteld naar de omvang van het kopen op afbetaling. Indien de gegevens de wenselijkheid aantonen van ettelijke wettelijke maatregelen, zal dit worden voorbereid. EIGENDOMMEN. Exploitatie niet strijdig met volksbelang. De commissie belast met de teruggave van buitenlandse eigendommen staat niet onwelwillend tegenover de verzoe ken die door enkele cultuurmaatschap pijen werden ingediend om hun fabrie ken in het gewest Djokjakarta weer te openen. De commissie stelt echter als eis. dat de exploitatie der bedrijven niet in strijd zal zijn met de belangen van het volk. De maatschappijen zullen verder o.a. moeten zorgdragen voor de gezond heid en opvoeding van de arbeiders, voor de hygiëne in de bedrijven en voor de distributie van kleding en voedsel. De lonen der arbeiders dienen in over eenstemming te zijn met de betreffende regeringsbepalingen. Met betrekking tot de grondhuur dienen de maatschappijen rechtstreeks contact op te nemen met de tani's. De vergunningen tot rehabilitatie zul len bij afgifte slechts gelden voor de ja« ren 1951 en 1952,

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2