Kabinet Drees biedt ontslag aan H.M. De Koningin raadpleegt haar adviseurs WEERBERICHT Westelijke drie bereid tot vier-mogendliedeii-eoiifercntie Uitgifte van 200 millioen 23/4% belastingcertifi caten Voor betaling vermogens- inkomsten- en vennootschapsbelasting STUKKEN VAN f. 1000,— EN f. 10.000,— Kabinetscrisis 89ste Jaargang DONDERDAG 25 JANUARI 1951 00 No. 27211; Directeur: J. W Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon DR en Adm.: 25041: Bed 31507 Hoofdredactie: B w Menkhorst en J- Brouwer f 5.15 per kwartaal, f0.40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro oo. 57055 Politieke crisis Na afloop van de bewogen Kamerzitting van gistermiddag, vond een korte bijeenkomst plaats van het Kabinet in het Departement van Justitie, waarop minister-president dr Drees en de kabinetsformateur mr van Schaik, zich naar H.M. de Koningin begaven en haar het ontslag van het Kabinet aanboden. H.M. verzocht hun de lopende zaken te blijven afdoen en zette zich toen ter stond aan het raadplegen van haar adviseurs, t.w. de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal en de vice-president van de Raad van State. De voorzitter der Tweede Kamer, de heer Kortenhorst, werd ruim een uur door H.M. gehoord. Om kwart over zes verliet de Koningin het Paleis Noord einde en keerde per auto naar Soestdijk terug. „KABINETSGRONDSLAG VERVALLEN". Officieel wordt over een en ander het volgende medegedeeld: Zoals in de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd medegedeeld heeft minister Stikker aan H.M. de Koningin zijn ontslag aangeboden. Waar het ministerie in hoofdzaak op samenwerking van vertrouwensmannen van vier partijen was gegrondvest, is door de opzegging van het vertrouwen aan minister Stikker door de Tweede Kamerfractie van de VVD en door zijn daar uit voortgevloeide ontslagaanvrage de oorspronkelijke grondslag aan het kabinet verder ontvallen. Dit is voor het kabinet aanleiding geweest de portefeuilles ter beschikking van de Koningin te stellen, teneinde H.M. de gelegenheid te geven zich te beraden over de wenselijkheid een ander ministerie met de behartiging van 's lands zaken te belasten. Dit omvat tevens een aanbieding van een ontslagaanvrage van de Staats secretarissen. H.M. de Koningin heeft de Ministers en de Staatssecretarissen verzocht al datgene te blijven verrichten, wat zij in 's lands belang nood zakelijk achten, tot het tijdstip van een eventuele ambtsaanvaarding van nieuwe ambtsdragers. STIKKERS REIZEN GAAN zitterschap van de O.EES. tegelijkertijd NIET DOOR. verviel zodat met minister Stikker het Nu mr D. U. Stikker ontslag heeft ge- voorzitterschap van deze organisatie ook vraagd als minister van Buitenlandse ophoudt te bestaan bij zyn heengaan Zaken, zal hij moeten afzien van een Immster. grote reis, welke hij voornemens was als mandataris van de O.E.E S. naar verschillende landen van Europa te BUITENLANDSE COMMENTAREN, maken. Allereerst naar Scandinavië, Het Britse conservatieve blad „Daily waarheen hij reeds vandaag zou vertrek- Telegraph", dat voor ztfn lezers de aard en de omstandigheden van de Neder landse kabinetscrisis uiteenzet, ver klaart. dat de Nederlandse regering „op een nogal eigenaardige wijze" is ge vallen. „Iedere vriend van Nederland moet in de huidige omstandigheden hopen, dat de oplossing binnen enkele dagen zal worden gevonden en niet zoals in de Nederlandse' politiek nogal eens wil gebeuren nadat weken zijn voorbijgegaan", aldus de „Daily Tele graph". Onze correspondent te Parijs meldt: Hoe zich de Nederlandse politieke si tuatie in het algemeen, en Stikkers po sitie in het bijzonder, ook verder ont wikkelen moge, in Parijs hoopt men zeer, dat hij niet voor de West-Europese diplomatie verloren zal gaan en verder, dat de Nederlandse crisis een spoedige ontknoping zal kunnen vinden. Men denkt nier ook nog speciaal aan de besprekingen inzake het Schuman-plan. die door het verloop van het politieke proces in Den Haag. een nieuwe vertra- Minister-president Dr Drees en ging zouden kunnen ondervinden, een minister Van Schaik op weg naar I?I,t,^8l"£,J3'e„Pariis om vele.™ m pelijke redenen gaarne vermijden wil. n.M. de Koningin. In Parijs vreest men echter, dat het zeer moeilijk zal blijken een geschikte ien. Een functie bij de O.E.E.S. valt opvolger voor dr Drees te vinden, immers met het ministerschap. Een identiek geval was destijds het af treden van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken] Spaak, wiens voor- Eisenhower Spoedig weer „thuis" ARRESTATIES IN FRANKRIJK. Generaal Eisenhower zal Zaterdag van zijn inspectietocht door Europa naar de V.S. terugkeren en de Donder dag daarop op een openbare bijeen komst van het Congres verslag uitbren gen van zijn bevindingen. De volgende dag. 2 Februari, zal hij wellicht een radiorede houden. De generaal vertrekt heden uit Parijs naar IJsland en vervolgens naar Ot tawa. De Parijse politie schat, dat 2500 per sonen zijn gearresteerd in verband met communistische demonstraties tegen Eisenhower. Grotendeels personen, die niet wilden doorlopen. De voormalige inspecteur-generaal van politie, Hairaud, zal heden met 24 andere demonstranten voor het gerecht worden gedaagd wegens het verspreiden van pamfletten met het opschrift: ..Eisenhower, ga naar huis". Hairaud vas na de bevrijding belast met de zuivering van de prefectuur van Parijs en bekend om zijn optreden tegen poli tiebeambten, die tijdens de bezetting communisten hadden gearresteerd. Behalve in Parijs werden ook in ste den in geheel Frankrijk demonstran ten aangehouden. In Rijssel werden 20 personen aangehouden. Weer iets kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking, later enkele opklaringen Vrijwel nergens neerslag Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. (Opgemaakt te 10 uur) 26 JANUARI. Zon op: 8 30 uur; onder: 17.15 uur. Maan op: 2116 uur; onder: 9 55 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.27 en 17.38 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. H.M. de Koningin verlaat na de besprekingen, het paleis Noordeinde Bevin heeft longontsteking VERGDE HIJ TEVEEL VAN ZICHZELF? (Van onze Londense correspondent) Na de vele ziekten, waarmede de En gelse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, de laatste jaren te kam pen heeft, worstelt hij thans, zoals reeds kort gemeld, met een gevaarlijke long ontsteking, welke zich na een zware koude ontwikkelde. Een deel van een long is aangetast. Bevin. die in Maart 70 jaar hoopt te worden, wordt doorzijn echtgenote verpleegd in zijn statige ambtswoning in Carlton Gardens, vlak achter de Mali. Hij was Maandag niet in staat om de kabinetsvergadering bij te wonen, waar Korea werd behandeld. Bevins wankele gezondheid is reeds lang een voorwerp van algemene critiek èn bezorgdheid. In Maart vorig jaar kreeg hij injecties in verband met hartzwakte. Daarop volgden operaties van verschil lende aard in April en Juni Bevin gaat practlsch nooit op reis, zonder door zijn dokter te worden vergezeld. Hij zag er tijdens~zijn. verblijf in het ziekenhuis, waar hij ook nog een keer voor rust heenging, terwijl hij ook herhaaldelijk rust neemt in de badplaats Eastbourne, zeer slecht uit. Hü was veel magerder geworden, maar voelde zich juist de laatste tijd beter. Bevin is iemand, die over een onverzettelijke wilskracht be schikt. Is het echter langer verantwoor delijk om hem in deze toestand te blij ven belasten met zijn steeds zwaardere taak! Dat is een vraag, die alom ge steld wordt. Attlee wil zijn oude strijd makker blijkbaar niet voor het hoofd stoten en laat het aan hemzelf over te beslissen, wanneer hij als minister wil heengaan. Het ziet er helaas naar uit, dat Bevin. evenals Stafford Cripps, die een tbc-aandoening in de wervelko lom heeft en een half jaar stil moet liggen in een Zwitserse kliniek, zonder kennis te nemen van het wereldnieuws, te veel van zijn krachten heeft gevergd. Sir Alexander Mc Call, Bevins dokter, behandelt zijn patiënt thans met een zeer zeldzaam geneesmiddel, auremycin genaamd, dat tegenwoordig in Engeland geproduceerd wordt en gebruikt wordt als penicilline of streptomycin geen succes opleveren. ONDERZOEK NAAR ONLUSTEN TE SINGAPORE. D? Britse minister van Koloniën. James Griffiths, heeft medegedeeld, dat de commissie van cnaerzcek naar de onlusten, die te Singapore hebben plaats gevonden in verband met de zaak-Bertha Hertogh, haar werkzaam heden vermoedelijk begin Februari zal aanvangen. Voorzitter der commissie is sir Lionel Leach, lid van de juridische commissie van de Britse Kroonraad. De overige leden zullen binnenkort wor- I den benoemd. De commissie heeft o.a. i <Le opdracht, speciale aandacht te wij- den aan de oorzaak van de onlusten, die op 11 December begonnen, 17 per- j sonen het leven hebben gekost en {neer daar 290 gewonden veroorzaakten. Generaal Juin Frans opperbevelhebber Generaal Alphonse Juin ls thans offi cieel benoemd tot inspecteur-generaal van de Franse strijdkrachten, met gezag over het leger, de marine en de lucht macht. Hij zal resident-generaal in Marokko blijven. Generaal Juin. Maar niet alleen over Duitsland e Engeland, Frankrijk en de V.S. heb ben toegestemd in een conferentie van de Grote Vier als de Sovjet-Unie van haar kant wil instemmen met een bespreking van „alle vraagstuk ken, die de wereldvrede zouden kun nen bedreigen." De Sovjet-Unie heeft tot dusver ge- eist. dat de enige onderwerpen ter con ferentie de demilitarisatie van Duits- land en andere Duitse vraagstukken j zouden zijn. Het verruimen van het terrein van de conferentie in bovengenoemde zin is feen van de twee voorwaarden, die ver- De minister van Financiën is voornemens, ter bevordering van het inhalen van de bestaande belastingachterstand, over te gaan tot de uitgifte van 2 3/4% belastingcertificaten, voorlopig tot een bedrag van nominaal f. 200.000.000 tegen de koers van 100%, in stukken van nominaal f. 1000 en f. 10.000. Deze uitgave geschiedt krachtens de machtiging, vervat In de Leningwet 1949. De belastingcertificaten, mits voorzien van alle nog niet verschenen coupons, kunnen van 1 Januari 1952 af, tegen de parikoers, onder verreke ning van de lopende rente, worden aangewend voor de betaling van aan de houder dezer certificaten opgelegde aanslagen in de vermogensbelasting, de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting. üe heer Oud van de V.V.O. wiens motie de directe aanleiding iras van de val van het kabinet Drees. op weg naar de historische kamer zitting. WEST-DUITSE BONDSDAG VERWERPT TWEE COMMUNIS TISCHE MOTIES. De West-Duitse Bonsdag heeft een door veertien communistische leden in gediende motie, strekkende tot het op schorten der onderhandelingen tussen West-Duitse en (Westerse) geallieerde militaire deskundigen over een even tuele West-Duitse bijdrage aan de ver dediging van Europa, verworpen. Een andere communistische motie, waarin werd geëist dat de West-Duitse regering haar standpunt t a v. Grote- wohls voorstel zou uiteen zetten, werd eveneens verworpen. Toen Heinz Renner, plaatsvervangend leider der West-Duitse communistische partij, het woord voerde om deze com munistische motie te verdedigen, werd er geroepen: „Je hebt de tekst per telex uit de sovjet-zone gekregen". Algehele of gedeeltelijke aflossing wordt te allen tijde voorbehouden, met dien verstande dat bij gebruikmaking van dit recht vóór 15 Februari 1956 af lossing zal geschieden k 101%, daarna k pari. Bij gedeeltelijke aflosbaarstelling worden de af te lossen belastingcertifi caten door loting aangewezen. De op 15 Februari 197i nog uitstaande certificaten zijn per die datum k pari aflosbaar. De rente van 2 3/4% per jaar gaat in op 15 Februari 1951. Zij verschijnt op 15 Februari van elk jaar. De gelegenheid tot inschrijving wordt opengesteld van 1 Februari 1951 af bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën t>s Amsterdam. Deze gelegen- I heid wordt behoudens nadere wijziging, gesloten op 30 Juni 1951. De inschrijvin gen dienen te worden ingediend door be middeling van de Banken of Commis- sionnairs in effecten leden van de Ver. voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel). De storting van het vérschuldigde be drag dient te geschieden door de bank of commissionnair in effecten van wiens bemiddeling wordt eebruik gemaakt, op de dag. waarop de inschrijving aan het Agentschap van het Ministerie van Fi nanciën wordt opgegeven en wel op de rekening „Agentschap Financiën" bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam on der vermelding van ,.2 3/4% belasting certificaten" Hierbij zij echter opge merkt dat geen storting behoeft plaats te vinden vóór 15 Februari 1951 Bij de storting van de hoofdsom na 15 Febru ari dient de rente over het tijdvak van 15 Februari tot aan de stort-ingsdatum te worden bijbetaald Als s*ortingsdatum wordt beschouwd de datum waarop het bedrag bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam ten gunste van de rekening Agentschap Financiën" is geboekt. Prospectussen en inschrijfformulieren zijn kosteloos verkrijgbaar bij de Banken en Commissionnairs in pffecten. leden van de Ver. voor den Effectenhandel. KRACHTIGE STIMULANS VOOR CERTIFICATENKOERS. Onze financiële redacteur meldt over deze Staatslening. Op de valreep komt de Nederlandse regering met een uitgifte van f. 200 millioen 2% 20-jarige belasting certificaten a pari, blijkbaar om daar mede aan de momentele financiële moeilijkheden, waarin ze zich bevindt, tegemoet te komen. Die moeilijkheden zyn deze, dat gelijk wij de vorige week reeds schreven, per 15 Febr. a.s. f. 116 millioen Spaarcertificaten moe ten worden afgelost, terwijl voorts per 1 Febr. f. 36 millioen rente op de 3314 lening 1947 moet worden be taald en f. 80 millioen aan dc gemeen ten moet worden uitgekeerd. Afgezien hiervan, is op de wenselijkheid van schuldconsilidatie herhaaldelijk gewe zen, welke echter steeds moeilijker wordt omdat de geneigdheid tot het kopen van staatsfondsen de laatste tijd aanmerkelijk is verminderd. Dit blijkt ook wel uit de verdere koers daling, welke deze week plaats vond. Vandaar vermoedelijk dat aan deze nieuwe uitgifte een bijzondere aantrek kelijkheid is verbonden, n.l. de moge lijkheid om de certificaten na 1 Febr. 1952 te gebruiken voor de betaling van de Inkomstenbelasting, de Vermogens belasting en de Vennootschapsbelasting. Deze faciliteit betekent ongetwijfeld een krachtige stimulans voor de koers der certificaten, omdat zodra deze beneden pari mocht dalen, het voor elke belas tingbetaler voordelig wordt zijn schuld aan de fiscus met deze certificaten te voldoen. Zij zullen niet alleen worden gekocht voor onmiddellijke belasting betaling, maar ook door particulieren en met name bedrijven, die voor te be talen belastingen belangrijke bedragen moeten reserveren en deze thans door aankoop van genoemde certificaten rentegevend kunnen beleggen. Een koersdaling ver beneden pari is dan ook hoogst onwaarschijnlijk, aangezien in totaal aan genoemde belastingen per jaar meer dan f. 1 milliard moet worden opgebracht. In zoverre kan hier dan ook van schuldconsolidatie niet worden gesproken maar enkel van een anticipe ren op in de toekomst te ontvangen belastingen. vat zijn in de Dinsdag ingediende ant woorden van de drie Westelijke mo gendheden op de jongste Russische nota. De andere voorwaarde is, dat een in leidende conferentie te Parij-s interna tionale vraagstukken zal bespreken om uit te maken, welke er van op de agen da van de conferentie der ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier zullen worden opgenomen en te vens in weike volgorde. De voorbereidende conferentie zou worden bijgewoond door de plaatsver vangers der ministers. De plaatsver vangers zouden, zo stellen de Wester se regeringen voor, de betrokken on derwerpen wel vrij grondig mogen bespreken, doch geen pogingen mo gen doen om tot een oplossing van de vraagstukken te komen. Deze taak zou aan de ministers zelf voorbehou den blijven. In de Britse nota wordt nog eens verklaard, dat Engeland „onder geen beding" de voorstellen van Praag aan gaande Duitsland als basis van de be sprekingen kan aanvaarden. De voorstellen van Praag drongen aan op een verbod van remilltarisatie van Duitsland, maatregelen om te ver hinderen dat het Duitse oorlogspoten tieel weer wordt opgebouwd, onmiddel lijke sluiting van een vredesverdrag met een verenigd Duitsland en het te rugtrekken van alle bezettingsstrijd krachten binnen een laar na onderte kening van het verdrag. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat o.a, zal worden gesproken over Oostenrijk, economische en mone taire kwesties en kwesties aangaande DE DINSDAGAVOND door de heer Oud ingediende motie van wantrou wen in het regeringsbeleid heeft via het aftreden van mr Stikker als minis ter van Buitenlandse Zaken in record tempo geleid tot het ontslag van het gehele Kabinet. Dat is niet iets waar over iemand die 's Lands belang op da voorgrond stelt, zich kan verheugen. Ook wij hebben in de laatste jaren meermalen felle critiek geleverd op het regeringsbeleid, in het bijzonder ten aanzien van de Indonesische politiek, maar de ernst van het ogenblik dwingt tot de erkenning, dat het tijdstip waar op deze impasse intreedt, bezwaarlijk ongunstiger had kunnen zijn, Nederland staat temidden van een wereld, die in vele opzichten om hech tere samenwerking en groter eenheid schreeuwt; monetair, economisch, mili tair. Het heeft alle krachten nodig voor het herstel van de oorlogsschade, voor het zoeken naar compensaties voor het wegvallen der Indonesische welvaarts bronnen en voor het bereiken van een hogere productie. Het bevindt zich in ternationaal in een positie, welke bij wijze van spreken van uur tot uur aan wijzigingen onderhevig is en die een on onderbroken, intiem diplomatiek con tact volstrekt noodzakelijk maakt. Op dit moment, nu het land meer dan ooit een krachtige leiding nodig heeft, treedt de regering af. En het ernstigste van deze impasse is, dat de oplossing ervan zo uitermate moeilijk zal zijn en naar alle waar schijnlijkheid gepaard zal gaan met zóveel politieke complicaties, dat zij zeker niet op korte termijn te ver wachten is. Het is nauwelijks denkbaar, dat mr Stikker na door zijn partijgenoten open lijk te zijn gedesavoueerd, bereid zal worden gevonden in een nieuw kabinet zitting te nemen, want dan had hij evengoed kunnen blijven zitten. Het is trouwens op zichzelf een par lementair monstrum en misschien ook wel een parlementair novum, dat een motie van wantrouwen in de regering door de Kamer met zó grote meerder heid wordt verworpen en desalniettemin het kabinet heengaat. De consequentie van het aftreden van mr Stikker betekent niet alleen het ver lies van een bekwaam minister van Bui tenlandse Zaken met een groot persoon lijk internationaal gezag, doch ook zijn heengaan als directeur van de Stichting voor Europese economische samenwer king, een functie, waarin hij voor Ne derland nog onschatbaar veel had kun nen doen. Wij zullen ons vooralsnog niet verdie pen in de vele mogelijkheden en onmo gelijkheden met betrekking tot de sa menstelling van het nieuwe kabinet. Moge in 's Lands belang het er slechts spoedig komen! De huidige situatie ge doogt geen langdurig regeringloos tijd perk. landen aohter „Het IJzeren Gordijn**, doch niet over vraagstukken van het Verre Oosten, daar deze door de V.N. worden behandeld. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson de „eaht lijkende, doch valse" beschuldi gingen. die de Sovjet-Unie in haar nota van 20 Januari aan Engeland en Frankrijk geuit heeft, „een onbe schaamde brutaliteit" genoemd. Ache son noemde de beschuldiging, dat het Noordatlantisch verdrag agressieve be doelingen heeft oud en volkomen on waar. Alleen de Sovjet-Unie staat een overeenkomst ter contróle van de con ventionele bewapeningen en de atoom wapens in de weg, aldus Acheson. Tengevolge van het wassen van de Waal is de Waalkade te Nijmegen voor een groot gedeelte ondergelo pen. waardoor het verkeer veel hin der ondervindt. Alleen de jeugd vindt het niet zo erg; met gummilaarzen aan kun je immers heerlijk don t plas sen(foto boven). Een over zicht van de ondergelopen Waal kade. met op de achtergrond de Waalbrug. Op de kade liggen nog stapels stukgoederen, die niet tijdig in veiligheid gebracht konden wor- den (foto onder). LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1