Eerste Ronde Leidse Begroting 1951 gistermiddag beëindigd Antwoord van B. en W. in avondzitting Een protest-motie tot de regering WOESDAG 24 JANUARI Slechts 2 raadsleden zwijgen! Gistermiddag werd de behandeling der begroting voor 1951 in de Leidse Raad voortgezet. Voorzit/ter: wethouder Van Schaik. Namens alle vyf fractieleiders werd volgende motie ingediend: De Raad der Gemeente Leiden; Kennis genomen hebbende van het Ontwerp van Wet tot Verlenging der Wet Noodvoorziening Gemeentefinan- ciën; Overwegende, dat de by genoemd Ontwerp voorgestelde bepalingen t.a.v. de Ondernemingsbelasting een aan tasting betekenen van het recht der gemeenten op de opbrengst dezer be lasting, zolang de aanslagen nog wor den opgelegd; dat de voorgestelde uitkeringen uit 's Ryks kas aan het Gemeentefonds, en uit het Gemeentefonds aan de ge meenten, zulks wegens het verlies der ondernemingsbelasting, een verstar ring betekenen van inkomstemvan het Fonds en van de gemeenten, omdat het verband tussen de opbrengst van genoemde belasting en de uitkeringen daardoor verbroken worden; dat door het wetsvoorstel de ge meenten afhankelijk worden van sub jectieve opvattingen inzake de behoef ten van het Gemeentefonds; dat de voorgestelde mogelijkheid tot reservering van baten van het Ge meentefonds in dezelfde richting kan werken dat het Wetsvoorstel het eigen be lastinggebied der gemeenten verder inkrimpt, en de vrijheid van handelen der gemeenten verder beperkt, waar door het voor de gemeenten steeds moeilijker wordt haar taak te vervul len; BESLUIT deze motie ter kennis te brengen van de Regering en van de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Gcneraal. Dan volgde het afmaken van de eer ste ronde. In plaats van zes voerden nog zeven leden het woord! EEN MIDDENSTANDSGELUID Geopend werd door de heer De Hos- son (KVP). Deze prees de heldere be toogtrant en de goede uiteenzetting der toestanden en prima stijl van de geleider brief, doch de inhoud zal hij niet ver wisselen met de vorm. Want de in houd is zeker somber daar men in Den Haag op de eieren blijft ziten. Daarom slflit spr. zich aan bij de protestmotie Woudstra. Het lichtpunt is, dat de wet houder van financiën met het gehele college zich scherp zullen zetten om de zaak nog te redden. Dat het college geen deugdelijke mid delen zag voor bezuiniging betreurt spr. Verhoging der productie door effi ciëntie heet het panacle, maar de roep daartoe zal echter niet baten. En is deze roep ook wel gehoord door de leiders der. Gem. Diensten? ZJ. is er bij de ge meente ook nog wel wat te ontginnen! Men sprak van een deskundige en in derdaad deze is hard nodig. Mits het is ccn sterke man, want hij zal vele heilige huisjes moeten intrappen. Het bedrijfsleven overigens geeft voor beelden te over ter navolging. Spr begrijpt niet hoe men over de Gem. bedrijven kan spreken van een ideaal toestand. Zijn de bemoeiingen van de Gem. Accountantsdienst niet te veel en te nauwgezet? Voor een deskundige is z.i. werk te over en de kosten zullen er meer dan uitkomen. Ook is gesproken over een welstands commissie. Geregeld hoort men klachten in deze materie die spr. nader belicht. Spr. sluit zich aan bij de heer Frohwein althans voor wat betreft de Midden stand. Een groep, waarvan het grote be lang niet algemeen nog wordt ingezien, en waaraan men niet altijd het recht toekent, wat haar toekomt. De lasten zijn zwaar en feitelyk is de Midden stand nooit klaar. Aan sociale voorzie ningen is hfj bovendien arm. 68 pet. van de detailhandel en 48 pet. van het ambacht komt nog niet aan f.2000 los van sociale voorzieningen! Spr. vraagt dan aandacht voor de taxi-ondememers, die al jaar en dag trachten een minimumtarief vastgesteld te krijgen, doch in moordende concur rentie hun zaken verloren zien gaan. Vroeger eisten de tarieven goedkeuring van B. en W„ nu niet meer, hoewel het weer nodig is. Ook mede gelet op het ■onderhoud. Spr. licht dit met cijfers toe; En, dan de bekeuringen, die onrustba rende vormen aannemen. In betrokken kringen zegt men zelfs: waren we nog maar in de Moffentfjd, toen as de ter reur minder. Ook hier behoort z.i. een verordening tot stand te komen, die de tarieven etc. regelt, gelijk in vele andere plaatsen. Te meer, waar de toch voorgeschreven taximeter anders geen zin heeft. Een nieuwe vorm van samenwerking is ge zocht en gevonden, doch van de zijde van B. en W. wordt geen hulp geboden. Eén concurrent doorkruist, in 9treven naar hegemonie, echter het algemeen streven. En dat zal wel zolang duren tot de anderen dood zijn, om dan waar schijnlijk met andere tarieven te komen! En juist naar diens advies wordt geluis terd en zijn bedrijf bevoordeeld door betere standplaatsen etc. Concurrentie is gezond, doch een concurrentie als in deze branche is niet meer verantwoor delijk. Daarom doet spr. een voorstel tot vaststelling van een tarief van 90 ot voor de eerste 400 m en verder 25 ot per km in en buiten de stad. Elders is de minimumprijs f. 1.met officiële goedkeuring, PLEIDOOI VOOR STUDENTEN HUISVESTING. De heer Geertscma (VVD) was eerst van plan geen woord te spreken over de algemene politiek, maar enkele sprekers hebben hem gedwongen ook iets te zeg gen. Allereerst de heer Goslings. Dat ook de beter gesitueerden offers moeten brengen, terwijl de arbeiders geep veer mogen laten, klopt niet be paald, naar zijn mening. De arbeider heeft recht op een menswaardig bestaan doch sociaal gerechtvaardigd en econo misch verantwoord en Iets langer wer ken als offer van deze zijde, behoeft men niet direct te verwerpen. Zeker veel vakverenigingsleiders begrijpen hun taak, maar laten zij zich blijven beijve ren om slechte mentaliteit te weren. Niet alleen door Korea, ook door niet verantwoorde maatregelen der regering is de werkloosheid gestimuleerd. Zelfs minister Lieftinck erkende ten slotte de mogelijkheid too het magi sche woord „bezuiniging", waarover echter grote spraakverwarring bestaat. Een gulden kan slechts één keer wor den uitgegeven! Het probleem der volkshuisvesting is slechts voor een klein deel in handen van B. en W., maar in één opzicht heb ben B. en W. tooh wel iets te zeggen: de huisvesting der studenten. Ook een bijzondere groep gelijk de ouden van dagen. Spr. heeft alle bewondering voor het Huisvestingsbureau, maar of B. en W. wel al het mogelijke doen Ln deze, is bij hem de vraag. Waren er in 1945 ruim 3300 studenten, in 1950 ruim 4600. Toch is het Studentenhuis Rapenburg 8 gegeven aan een Verzekeringsbank, had piaats een ontruiming van huizen in de Kaiserstraaf voor fabrieksruimte en zo nog meer. Spr. roept alle medewer king van het college in om voor de studenten te zorgen, b.v. door perceel Pieterskerkgracht 11 beschikbaar te stellen en door vordering van grote huizen, zo daartoe gelegenheid komt. Terugbrengen van het vermenigvuldi- gingscijfer op het onderwijs van 2 tot 1, oordeelt hij niet nodig en gewenst. Na nog enkele kleine opmerkingen over enkele punten, komt spr. tenslotte nog op voor de Middenstand, die hij verdedigt tegenover de heren v. Weer- lee en Van Oyen. De Middenstand wil winst maken en nog wel voor zich zelf en dat lust het socialisme niet! Maar de Middenstand vergeet niet, dat de P.v.d.A. de ondernemlngsbelasthig heeft ingevoerd, door rechts weer afgevoerd en heeft geen zin in een afgepast zak centje. Spr. hoopt, dat by volgende begro tingen persoonlijke aanvallen a-is nu tegen de heer Frohwein, achterwege zuilen blijven en ook reeds bij de re plieken, die neg volgen. NOG EENS DE FINANCIËN. De heer Stolp (Prot. Chr. P.), onder schrijft alles wat gezegd is over de aantasting der Gemeente-autonoinie door het Rijk en spr. zou daarom geen bezwaar zien in een steunen van de Raad aan het college in deze, alhoewel het college dit neg ndet nodig oordeelt. De motie Woudstra is z.i. daartoe zeer geschikt. De defensie-maatregelen zijn nodig en ongaran-dbaar, maar late de over heid dan trachten door bezuiniging te gemoet te komen. Wenselijke uitgaven zullen beperkt moeten worden om de noodzakelijke te financieren, als b.v. de woningbouw. Is er niet te bezuinigen door inkrimping bij de Gem. diensten en langs andere wegen? Hij roept allen op cm in dit opzicht mede te werken in het waar achtig gemeente-belang. De burg. verdediging schijnt hem een zaak van het grootste belang voor de bevolking. Tenslotte dringt spr. aan in te zien de waarde van het gebed, juist in zulke moeilijke tijden als thans. CULTUUR IS NOODZAAK. De heer v. Stralen (P. v. d. Ah, het opnemend voor K. en O., zegt. dat de P. v. d. A. niet op het standpunt staat, dat de post van de cultuur de sluitpost van een begroting behoort te zijn, in tegendeel. Op deze post mag z.i. dan ook niet bezuinigd worden om de ganse maatschappij nog niet verder neer te drukken en vast te kunnen blijven hou den aan democratische gezindheid en persoonlijke karaktervorming. Gelukkig is deze materie hier in be kwame hand van de heer Van Schaik, met bemoedigende resultaten voor Lei den. Spr. breekt een lans voor een school-gemeenschap van niet te kleine omvang, waarbij de kunst wordt ge paard aan het onderwijs en ook de li chaamscultuur, ook al zal dat niet spec taculair zijn. gelijk b.v, woningbouw, die ook zeer urgent is. Aan het huidige mi mimum van steun mag niet worden ge tornd. Gaarne zou spr. iets vernemen c'ver de enquête inzake staats-burgeriyke vor ming van de jeugd om dan nog enkele vragen te stellen over diverse punten, zijn spijt uitdrukkend dat de subsidie aan het Leids Studiefonds niet verhoogd kan worden. Sinds 1848 is er wel iets veranderd in de maatschappelijke verhoudingen en het verheugt spr., dat de heer Woudstra dit erkende door niet de idee Frohwein te steunen, die spr. dan verder bestrijdt. Hij leest eer. vers voor dat op de taf ei van zijn fractie-voorzitter werd gede poneerd Aantasting van het particulier eigendom staat niet op het program van de P. v, d. A. alleen van de euvelen daarvan. Het werpen van communisten en socialisten op één hoop is dan ook demagogie, die niet past voor een partij, die hier beweert achter zich te hebben de elite van de geest. De P. v. d. A. wijst de klassenstrijd af en de dictatuur van het proletariaat! Spr komt dan tot de heer v. Oyen en diens persoonlijke uitlatingen, die hij voor een groot deel kan waarderen, maar toch niet aanvaarden, gezien hoe juist .sociale leiders in Chr. kringen steeds vrijwel alleen stonden. Ook voor hem is het Geloof de bron van leven en sociaal inzicht en daarom zegt hij, niet mee: kies tussen Amerika en Rusland, maar ga rustig voort in gehoorzaamheid aan het concrete gebod: God zal ons lelden. Sanering: graag,'maar 't kan niet. DE LAATSTE DRIE. De heer Boesaard (CP.N.) meent, dat Leiden zac-h mag verheugen in de heer Frohwein zulk een kampioenbestrijder te bezitten van het socialisme, doch ook hij zal verslagen worden. Spr. bestrijdt dan de defensie-maatregelen als volle dig overbodig, om te eindigen met een verdediging van de drie communistische sanerings-voorstellen en enkele opmer kingen over de art, 288 en 289 (kosten van sociale hulpverlening en kosten van werkverruiming) De heer v. d. Burg (P. v. d. A.) is niet geheel gerust ter zake van de aanwezig heid van voldoende leerkrachten voor het onderwijs en inzake de vakoplei ding-verzorging. De aanbouw van gymnastiek-lokalen moet z.i. krachtig worden bevorderd. Ook hij keert zich dan tegen de heer Frohwein, wiens ideeën behelzen de ka pitalistische Mammon. De heer De Kier (Prot. Chr. P.) vraagt of ook plaatselijk de werkloosheid niet is te bestrijden om voorts de commu nistische sanerings-voorstellen té Üet- striiden. Tot slot smeekt hij Gods kracht af voor Leidens Gemeentebestuur. En hiermede ls de eerste ronde dér begrotingsbehandeling dan afgelopen. Om even 4 uur wordt de zitting dan geschorst tot 71 upr om B. en W. gelegenheid te geven van antwoord' te dienen. Van de 30 aanwezige raadsleden heb ben „maar" 28 aan het debat deelgeno men In precies 4 uur tweede ronde afgedaan Voorzitter: burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, Deze feliciteert de heer Goslings met de geboorte van een dochter en hij spreekt de beste wensen uit voor de jonge spruit. Burgemeester het eerst aan bod De burgemeester zegt inzake de Mare, dat enige weken geleden Ged Staten een bezoek ter plaatse hebben gebracht. Wanneer de beslissing valt, is niet be kend. Van achterstelling van R.K. is geen sprake, dus ook niet by de politie. Al leen bekwaamheid is de beslissende factor. Op de kwestie van de gehuwde vrouw wil spr. hier niet ingaan; hij persoon lijk heeft bewondering waar de gehuwde vrouw zich geeft aan de publieke zaak. Inzake straatnamen zal rekening wor den gehouden met. geuite wensen. Het vraagstuk der taxi-ondernemers is moeilijk en is achterop geraakt. Over de tarieven is er geen overeenstemming, vooral waar de Cotax geen eenheid is. De meeste ondernemingen werken met verlies in den lande. Van bevoordeling van de Eltax is zeker geen sprake, in tegendeel. Het voorstel de Hosson is niet aanvaardbaar, daar de raad in deze geen zeggingschap heeft. Maar hij wil de zaak nog wel eens in B. en W. be spreken. Niet alle verenigingen met subsidie kunnen gebruik maken van gemeente lijk cyclostiel-werk. Alleen zij, die direct met de Gemeente in verband staan. Iedere avond is er controle op café's en bioscoop en speciaal wanneer er bij zondere films zijn, zodat er z.i. voldoen de contróle is. Onderwijs en cultuur Wethouder Van Schaik oordeelt een botsing der meningen bij de begroting wenselijk en leerbaar, en in overeen stemming met de democratie. Spr. ziet in de suggesties zeker invloed en niet alleen nu: ieder wil zich laten horen, Meer dan anders is thans het culturele in het geding gebracht en dat stemt hem tot verheugenis. Voor 1945 was daarvan weinig sprake. Dit als gevolg van het feit, dat het culturele leven meer onder de bemoeienis der gemeente valt, voortspruitend uit dezelfde bron als de belangstelling voor het onder wijs: geestelijke zuilen, die ons volk kenmerken. Er is echter meer een sti mulering dan een zelf ter hand neming. Dan het vakonderwijs. Zeker, dit wordt slecht betaald, mede als gevolg van de wettelijke regeling. Slechts 2/3 uur wordt per klasse betaald! Dat het onderwijs In handwerken thans door de klasse-onderwijzeres wordt gegeven en niet meer door een vakonderwijzeres, is eerder een voordeel dan een nadeel ge bleken en de kosten zijn veel lager! Maar daarvan zijn ook de Bijz. Scholen de dupe. Dat deze daaronder lijden, is onvermijdelijk, tenzij over de ganse linie werd veranderd, waarvan de wethouder van financiën zeer zeker zou schrikken. Laat de St. Barbara-school zich, zo no dig, richten tot het departement, an ders is er geen uitweg. Dit aan de heer A. van Dyk. Het leerlingen-stelsel is groeiende, maar er zal nog veel aandacht aan ge schonken moeten worden, gelet hoe het ten achter staat. Ook het aantal Leidse jongens, die naar de Ambachtsschool gaan, neemt toe en de komende nieuwe afd. bij Mathesis zal een verdere kennis bevorderen en het ambachtsonderwljs stimuleren. Een Mythyl-school kan zeker nuttig zijn, doch het aantal gegadigden was te klein en is het nu nog. Terugbrenging van het onderwys-ver- menlgvuldigingscijfer tot 1 betekent een verlies van f. 100 000 en dat kunnen de gemeente-financiën niet dragen; afge zien van de noodzaak alle bronnen uit te putten om voor zekere subsidies in aanmerking te komen. K. en O, is een instelling, die spr. ho gelijk waardeert. Voor hoevelen heeft deze stichting niet ontzettend veel goeds gebracht, bij elders bijkans niet te ver gelijken. Van passief aanbieden is men langzamerhand ook overgegaan tot po sitief aanzetten en reeds vorig, jaar is daarvoor f.2075 besteed. Maar spr. er kent, men is er nog niet. Spr, brengt hiermede in verband het bevorderen van een goed gebruik van de vrije tijd. Daaraan zal nog veel zorg moeten wor den besteed! En de overheid kan- zich aan bemoeienis daarmede niet onttrek ken, want een groot deel der bevolking denkt niet aan kunst, gezienhet be zoek aan goede tentoonstellingen, K. en O. streeft een goede neutraliteit na. Slechts één bezwaar is ingekomen tegen de gehouden lezingen. Maar het is moei lijk alle mensen te bevredigen. Na in het kort enige vragen van mevr. Braggaar te hebben beantwoord, gaat spr. over tot de zweminrichting, die hard nodig is. De kwestie van het sportveld aan de Burggravenlaan komt spoedig in B. en W. Staatsburgerlijke vorming voor de Jeugd is zeker gewenst, doch de waarde daarvan wordt nog niet algemeen er kend. Onderwijs-krachten zijn er hier vol doende en voor een tekort vreest hy niet. Een eigen opleiding thans zou bo vendien geen baat meer geven, Inriohting van gymnastiek-lokalen heeft de volle aandacht. Spr. zal gaarne gebruik van stoelen en tafels ln plaats van banken in de scholen bevorderen. Sociale zaken Wethouder Menken zal in vier rubrie ken antwoorden: Middenstand, perso neelszaken, volksgezondheid en alge mene zaken met speciaal de werkloos heid. Wat de Middenstand betreft, is er geen vrees voor de verstandhouding tussen gemeentebestuur en midden- stadsce-ntrale, kan de heer Frohwein zulk een verhouding zien te scheppen met de P. v. d. A„ dan zou er in de 'Raad nog heel veel góeds kunnen ont staan. Inzake de personeelsbelangen rust er een zware verantwoordelijkheid op de gemeente, gelet op hun belangen en die van het personeel. Met beide wordt steeds ernstig rekening gehouden. Met de grootst mogelijke efficiency wordt altijd rekening gehouden en beslissingen vallen pas na grondig onderzoek. Ook wat promotie betreft. Natuurlijk is er wel eens verschil van mening met de or ganisaties, doch er is niettemin een goede verstandhouding. We begrijpen elkaar heel goed, zelfs al moet de ge meente wel eens een beslist neen laten horen! Het centraal orgaan niet te kennen in vacature-regelingen voor jeugdige ar beidskrachten gaat niet aan. Aan af spraken moet men zich houden en dat is logisch en verstandig. Over tram kaarten etc. zal in overleg worden ge treden met de maatschappijen. Dan de volksgezondheid. Op dit ter rein heersen zeer uiteenlopende menin gen. Het aantal ouden van dagen neemt toe en er is een gebrek aan ruimte. De eerste plicht valt ontegenzeggelijk op de kinderen, maar er is ook een taak voor de gemeente. De sociale raad heeft er zelfs een congres over gehouden. Daarom is het goed, dat een commissie is inge steld om binnen een half jaar haar oor deel te geven. Stichting van een tehuis is urgent en dan speciaal ook voor zieke ouden van dagen, daar de ziekenhuizen geen ruimte hebben, evenmin als de part. inrichtingen. Maar nu de kwestie van het vinden van een goed huis! Daarin zijn B, en W. nog niet geslaagd. Twee waren te uitgewoond, een te duur. Maar het college blijft diligent. Nieuw bouw durft het college ook nog niet aan. Spr. vraagt mevr. Braggaar haar voor stel voorlopig terug te nemen. Een jaar geleden was er op het ter rein van zuigelingen- en kleuter-con sul tatiebureaux practlsch nog niets, doch dank zij de Kruisverenigingen is al veel verbeterd en zij zetten hun arbeid voort, zodat gedacht wordt, aan bureaux in Mors- en Professorenwijk. Deze materie is dus in vol onderzoek. Men houde ech ter ook rekening met het tekort aan artsen. Ook hier vraagt hij intrekking van het voorstel-Braggaar. Men zal stap vóór stap moeten voort bouwen in overleg met beide Kruisver enigingen, die zeer nauw met elkaar in contact staan. Spr. wijst er nog op. hoe de subsidie van f. 25.000 is gestegen op f,60.000, gelet op de grote achterstand. Daarvoor had spr. gaarn$ grotere waar dering gezien. Wat de G-G.D, betreft, deze wordt zeer krachtig aangevat. Er zal met mate gegeven en genomen moeten wor den. De besprekingen over het Acad. Ziekenhuis zijn getraineerd door ziekte van de burgemeester van Groningen. Het gebruik van de badhuizen is na der te bekijken. Aan een crèche zijn zeer zware fi nanciële kanten. Spoedig is een rapport daarover te verwachten. Maar spr. vreest, dat de financiën een te groot bezwaar zullen opleveren. Ten slotte de werklooosheld. Wat ls er plaatselijk te doen? Er is een kleine werk-commissie gevormd om dit te be zien. Moet daarnaast een speciale com missie worden gevormd? De ervaring waarschuwt daartegen gelet op het ge beuren met de gerepatrieerd en. waar alle commissies overbodig bleken. Ten dele ziet spr. echter hier wel reden voor een commissie als de heer Plena bedoelt en B en W. willen zijn voorstel ln praeadvles nemen. Eendracht zal bij ontwikkeling echter noodzaak zyn en soms lijkt het in de raad daarop weinig. Daarom betreurt spr. enige volkomen onjuiste opmerkingen als b.v. dat er wrijving zou bestaan tussen werknemers en werkgevers. Daarvan is geen sprake, er is eerlijk overleg, dat steeds slaagt Door eerbiediging van alle stand punten duurt het soms wel eens iets langer dan gewenst, maar men rekene er daarbij mede, dat het gaat om „le vend materiaal". Waarbij niet roekeloos mag worden gehakt. Spr, doet ten slotte een beroep op saamhorigheid van allen. Openbare Werken Wethouder Jongeleen meent, dat de gro'te belangstelling voor Openb. Wer ken langzamerhand dalende is! Voor de drie volgende jaren is het bouwvolume inderdaad 1050. zodat er per jaar een tekort komt. Dat is teleur stellend. Maar er is nog een plan van 500 woningen, waarop de minister 50% toeslag toezei. Dan zouden er voor dit jaar nog 150 woningen bijkomen. De „vrije sector" blijft bovendien vrij. dus zonder subsidie kan vrij gebouwd worden. Een beslissing ten aanzien van de Mare zal spr. zeer toejuichen, gelet op de urgentie. Dat spr. te weinig zou luisteren naar de opmerkingen van de heren Frohwein en v. Iterson in de C. v. O.W. ontkent hij; spr. wijst er op hoe de heer Froh wein daar nog al eens ontbreekt. Dat altijd de wethouder van Finantiën ge volgd zou moeten worden, daartoe zou spr. niet bereid zijn, trots alle waarde ring voor zijn collega. De saneringsplannen zijn sympathiek, maar de moeilijkheden zijn te groot, vooral door het woningtekort, waardoor geen woning onbenut mag worden ge laten, gezien de grote nood, al is deze slecht. Maar het houdt de volle aan dacht van het college, dat zoveel mo gelijk reeds- door aankoop ln gewenste richting doet. Inderdaad ware het beter, wanneer voor 1940 meer was gedaan, doch het heeft niet plaats gevonden. Een welstandscommissie ls geen ge makkelijke opgave, gezien de samen stelling maar het college staat er niet afwijzend tegenover en wil praeadvies toezeggen. Aantrekking van industrie heeft de volle aandacht van B. en W. Een vrouwelijke ad vies-commissie is op zich zelve wellicht prijzenswaardig, maar in massabouwstuit men op te grote tegenstellingen: het zou bouwen alleen maar duurder kunnen maken, te meer waar er bindende voorschriften zyn van hogérhand en de kosten van die zijde worden gedrukt. Zelfs zo, dat het de vraag zal zijn of het bouw-volu- me volledig kan worden benut. Niet meer dan 80 pet. van het toegewezen volume mag in aanbouw zijn, dit aan de heer Ten Broek, zodat vroegtijdige toe wijzing zeer lastig is. Met de cultuurgrond zullen we inder- daat zeer voorzichtig moeten zijn. doch werkelijk gevaar in dit opzicht bestaat er z i. tot 1970 niet. Aan de verkeersregelingen wordt alle aandacht besteed, doch men zal van enige hobby's moeten afzien, wil men slagen. Bvrover het één-richtingsver keer zal men moeten heenstappen. De betimmering in de Stadszaal be trof het toneel en op dit terrein is er hier niet veel. Maar vrijwel alle andere werk is door Leidse firma's verricht. Bezwaren heeft spr. tegen het opnemen in de bestekken dat alleen Leidse aan nemers mogen worden ingeschakeld, gezien ook dat hun animo voor woning bouw niet groot is. Wil de heer v. Iterson strikte hand having van uitbreidingsplannen, al zal dit vaak gaan ten koste van een snelle uitvoering van bouwplannen? Is de aanmerking op de tekeningen van de plannen voor 500 woningen niet aan de kleine kant"? Het kost de ge meente geen cent meer en de architect vond het de moeite waard er veel werk aan te besteden. Spr. is ook geen bewonderaar van montagebouw, dóch hij zal niet aarze len deze voor te stellen als de gemeen te er woningen door kan wónnen. Hij hoopt spoedig met een plan voor 100 woningen te kunnen kernen in het plan Noord. w De sportvelden aan de Haariemmer- weg waren nog niet klaar, toen zij wer den afgekeurd! De lijst van de heer v. Iterson van w-erken ln 1950 was wel erg onvolledig en zodoende gaat zijn klacht over te veel personeel in verhouding tot 1938 allerminst op, In de C. v. O.W. werkt spr. inderdaad altijd aangenaam samen met de heer v. Iterson doch waarom dan altijd ln de raad diens opmerkingen? Het weer heeft spr. niet in handen en daarom is niet volledig bereikt, inzake de wo ningbouw wat gehoopt werd. Door het slechte weer is 73J2 werkdag verloren gegaan en daarom een achterstand van ruim 100 woningen. In 100 jaar heeft het niet zoveel geregend en die stom meling van een wethouder van de P. v, d. A. heeft daarmede niet gerekend.. 595 woningen zijn klaar, wordt ge zegd. 572 zijn er niet! Spr. geeft eohter een lijst van woningen klaar en in aan bouw, in totaal 1281. Met de duplex- woningen mee komen er nog 224 bij. Sgrnen 1505. Geen reden y oor.e^n hoer a- •stepmTttg.' maa'r toch niét zo.slecht als wePwordt beweerd! De gemeente heeft -zich bereid .ver klaard 13 gezinnen van gerepatrieerden op te nemen en zal verder nog nagaan, wrat te doen is. Huisvesting van studenten is een moeilijke kwestie, waaraan ook de ab normale huurprijzen het hare bijdra gen, doch het heeft de aandacht van het college. Finantiën Wethouder v. d. Kwaak begint met het Franse gezegde: ce sont passé, les Jours de féte, of in het Leids: het is uit met de pret. De tijd van sluitende begrotingen is voorbij, maar het tekort is niet weg te praten. Drie jaren is gewerkt onder een nood- regeling waarmee de gemeente zich althans heeft kunnen redden en heel wat heeft kunnen doen. De definitieve regeling voor 1951 mocht men niet slechter verwachten, maar, helaas, werd de noodregellng met 2 jaar verlengd en steels somberder wordt het perspectief Spr. schetst dan wat de commissie Oud in meerder- en minderheid voor stelde en hoe de regering daarop rea geerde. Men kan echter neg alle kan ten uit. Niettemin is er een ernstige aanslag gepleegd op de rechten der gemeen ten (wie had daarop kunnen reke nen?) en met dankbaarheid aan vaardt het college de door de fractie leiders voorgestelde motie. De wet op de noodvoorzieningen is er judst cm noodlijdendheid te voorkomen En nu deze situatie! Dat spr. te opti mistisch zou zijn geweest, daartegen wil hij echter opkomen en hy citeert zijn verklaring bij de begroting voor 1950 De beschuldiging van de heer Goslings aan de vroegere colleges voor 1940 moet spr. afwijzen; de middelen waren er niet, gelet ook op de inkrimping der inkomsten door de Raad. De bijeenkomst met minister Lief tinck ziet spr. niet als een crediteuren vergadering, want dan zou tevoren al vast staan: 10 15%I En hy hoopt toch nog op beter resultaat, al trekken Rijk en gemeenten beide. Spr. ziet het zo: De gemeente staat op een spoor wegovergang en hy zwaait met zijn arm, doch zal de trein niet kunnen te genhouden. Alleen de centrale post zal dat tijdig vermogen. En nu is het af wachten! Leiden is niet de enige gemeente in kuia-Holland, die er zo voorstaat. Bijna alle grote gemeenten, ook daarbuiten verkeren in nood. zy hebben een tekort van 14 inrflroen! Spr. heeft echter vertrouwen, dat' Ged. Staten zeer krachtig de gemeenten zul len steunen. Het college zal zeker alles doen, wat mogelyk is met de^.nocd als wapen. En de nood is er dank zij aller lei omstandigheden. De begroting geeft het minimum LueiiSp.ei1 der gemeente aan, al erkent ny, dat er verschil van mening kan zijn fondsen bestemmin2 der vem ieu wings- Geldleningen zyn bijkans niet meer te krygen door de gemeenten, terwyi hier aan kasgelden f. 8.200.000 uitstaat. wai^aai- over zich ten der gemeente- fl.1 ancien wil spr. voor 1952 wel toe- Tnfït al fSnVrn .g€en ^ist beeld. Ir„5? efficiency is- een rapport op zal bunnen wor- w Lichtfabrieken en Openb, Werken zouden by aanvaarding het eerst in aanmerking komen. Be kolenposilie der gasfabriek en het frebniik van ?as 7al op W, moeten treurt" B aCht' h°"eer h(j dit be- Hct Shakespeare-theater te Strat- jord-on-Avon zat een aanzienlijke uitbreiding en verbetering onder gaan. Aan de linkerzijde van het gebouw komen twee nieuwe verdie pingen voor 16 nieuwe kleedkamers. Het aantal zitplaatsen wordt met 140 uitgebreid tot 1300. waardoor tijdens het zeven maanden durende seizoen 34.000 personen extra liet theater kunnen bezoeken. Verdere verbeteringen en het toepassen van de nieuwste technische vindingen zullen het theater tot een van liet best ingerichte ter wereld doen be horen. Het Shakespeare-theater. gezien van de overzijde van de Avon. Links liet gedeelte, waar de twee nieuwe verdiepingen komen. Amerikaanse journalisten over gevaarlijke inter nationale situatie ln ons land te weinig begrip Een groep Amerikaanse dagbladredac- teuren, die een reis door Europa maakt ten einde zich persoonlyk op de hoogte te stellen van de wijze, waarop de Marshallgelden worden besteed en de inspanningen, die de onderscheiden landen zich getroosten om hun defensie op peil te brengen, kwam gisteren op Schiphol aan. De Amerikaanse journalisten zyn hun reis begonnen met een'tiendaags bezoek aan Engeland, waarna een bezoek aan Denemarken volgde. Zij waren een stemmig in hun lof over de Engelsen, „wier realiteitszin vooral gedurende de laatste maanden aanzleniyk is gestegen! Zij hebben ln Engealnd een grotere vastberadenheid dan voorheen kunnen constateren ten aanzien van de drei gingen, die boven Europa hangen. Ook het economisch herstel van Engeland maakte een grote indruk op hen. De opmerkingen, die zy by aan komst op Schiphol maakten getuig den van do vrees, dat de stemming, die zij in Denemarken aantroffen, in een groot deel der Europese landen heerst: een zich onvoldoende realise ren der uiterst gevaarlijke internatio nale situatie met alle gevaren van dien voor eigen vryheid en een als logische consequentie hiervan onvol doende bereid zyn de offers te bren gen, die tot een volledige paraatheid noodzakelyk moeten worden geacht. Hun eerste indruk op het continent was ook, dat men zich in de Ver. Staten veel meer bewust is van een dreigend oorlogsgevaar dan hier het geval "ls. Getuige hun vragen zal vooral de brief, die generaal Eisenhower na zijn bezoek aan ons land schreef aan de Amerikaanse ambassadeur, een belang- ryk onderdeel uitmaken van hun acti viteit hier te lande. Filminvloed op jeugdige personen ONDERZOEK OVER HET GEHELE LAND. (Speciale berichtgeving) Op initiatief van de Stichting „Insti tuut Film en Kerk" te Den Haag wordt ondei leiding van prof. S. J. Groenman een onderzoek ingesteld naar de in vloed van de film op jeugdige personen 'opgroeiende jeugd). Dit onderzoek strekt zich uit over het gehele land en wordt toegepast op sohoolkinderen van alle groeperingen en gezindten. Na het sociologisch onderzoek zal men dezer dagen onder leiding van prof. Stellwag en dr Ten Haeff, beiden uit Amster dam, beginnen met het psychologisch gedeelte, voor welk onderzoek men proefpersonen zal gebruiken. Het is waarschyniyk, dat het on derzoek nog wel enige maanden du ren zal. CONGRES VER. VAN NED. GEMEENTEN. Herdenking 100-jarig bestaan Gemeentewet. Op 6 en 7 Juni zal de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Maastricht haar jaarcongres houden en daaraan wegens de herdenking van het 100-jarig bestaan van de gemeentewet een byzon- der cachet verbinden. Er worden 800 af gevaardigden verwacht uit heel het land. Ministers Teulings zal het congres bij wonen en er bestaat een mogsiykheid dat minister-president dr Drees ook aanwezig zal zijn. De Accountantsdienst heeft een moei lijke taak, maar cloet belangrijk werk, al is het misschien wel eens goed, dat er ook eens crltiek komt. Naar zyn oor deel was er Ln het debat één dissonant, n.l, de verklaring van de heer Geert- sema vooraf, Spr. betreurt deze ten zeerste. De hulp van gemeentepersoneel ls service aan de raadsleden en wan neer by zoveel vragen er eens een is vergeten, mag dat toch niet te zwaar tellen. Bovendien: een waarschuwingen het was verholpen, Spr. wil tenslotte ook alle niet ge noemde hoofden van dienst dank be tuigen Voor hem persoonlijk ls het een eer juist nu Leiden te mogen dienen. tt.M en over halftwaalf wordt dan de zitting gesloten tot vanavond. Dan vol- re" en 20 nodiS dupliek en mis schien nog de werkelyke begrotingsbe handeling?

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 4