iXJtecouerjy i ütecouerjj JJiscovtv# i J}i$cover^ «s Otócouer^ Leidse Raad over begroting 1951 De fractie-leiders aan het woord Nog 16 sprekers 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 23 Januari 1951 Tweede Blad No. 27209 (Inzez. Med.-adv.) Zo is gisteren dan de Leidse Raad begonnen met de behandeling der be groting voor 1951. Voorzitter: burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot. Afwezig: mevr. Vijlbrief en de heren Schüller en Lombert. Algemene beschouwingen EEN PROTEST VOORAF Voor de aanvang vroeg de heer Geert- sema (WD) verlof voor een persoonlijk voord. Het sectieverslag in de huidige vorm is niet door hem als rapporteur getekend, daar daarin veranderingen zyn aangebracht door Gem. personeel (ongetwijfeld te goeder trouw om het „beter" te maken doch dat mag zi. niet plaats vinden. Hij behoudt zich daarom het recht voor ook dan een artikel aan te roeren, als het verslag daarvan geen melding maakt, hoewel in de secties daarover is gepraat. Dan was het woord aan de fractie leiders. Was het vroeger usance, dat de kleinste partijen het eerst aan bod kwa men nu was de volgorde gewijzigd. Het eerst was het woord aan de leider der Prot. Chr. P. Standpunt der Prot. Chr. Partij De heer Woudstra oordeelt dat de om standigheden voor deze begroting niet bepaald verheffend zijn: een tekort van ruim 9 ton dat zich zal uitbreiden tot 11/4 millioen en dat in nog geen 2 maanden tfjds! 't Gaat snel bergaf waarts met de Gem.-flnanciën. B. en W. zeggen geen verantwoording te kunnen dragen voor deze situatie ge zien de internationale toestand en an dere verplichtingen. Dit vindt spr. een gevaarlijk standpunt. Aanvankelijk was spr. dan ook niet van plan dat te aanvaarden, doch. ge zien alle entourage, is er toch wel reden voor deze uitlating. Wanneer het. bedrijfsleven 5 pet. loons verhoging geeft en de regering volgt, dan kan de gemeente uiterst moeilijk achter blijven. Maar de regering moet ook voor de gemeenten de consequenties aanvaarden en de gemeenten in staat stellen de ge volgen te dragen. Toch is spr van mening, dat het be stuur heeft te zorgen voor een even wicht tussen uitgaven en inkomsten. Het college zegt stellig van plan te zijn dit ook te bereiken en geen middel onbe proefd te laten daartoe te geraken. In dit opzicht was de geleidebrief dan ook meer tot Ged. Staten en de regering ge richt dan tot ons. vertrouwend, dat het tekort zal worden weggewerkt van die zijde. Spr. gelooft dat echter niet. De gemeenten kijken naar de regering, doch ook het omgekeerde geschiedt en de regering is de sterkste partij en neemt haar toevlucht tot alle middelen, ook onverantwoordelijke, om haar doel te bereiken, hetgeen spr. nader toelicht, f 340 millioen is b.v. door de regering achtergehouden die aan de gemeenten toekomen. De gemeenten staan machte loos en rechteloos, al worden verkregen rechten aangetast. De ondernemingsbelasting wordt ook door het rijk ingeslikt, al stort zij ge fixeerde bedragen in het Gemeente fonds. Zo gaat iedere berekening voor de gemeenten verloren, zelfs daar. waar het geld wettelijk aan de gemeenten toe komt. Moeten zij dit allemaal slikken? Spr. zegt volmondig neen en hU zal een motie indienen waarin tot uiting komt de beschuldiging van aantasting der gemeente-rechten door het rijk, waardoor voor de gemeenten grote on zekerheid ontstaat, tot schade van het gemeentebelang. Wat is het karakter van de komende conferentie met minister Lieftinck te Utrecht? Hij oordeelt: een crediteuren- vergadering Dan moet eerste vraag zijn: erkent ge deze rechten en zo niet. dan zullen we dat recht moeten zoeken. Een bevredigend antwoord zal z.i. wel niet gegeven worden, slechts één woord: defensie. Natuurlijk, de regering moet daarvoor zorgen anders is een volk niet waard te bestaan Laten onze vertegenwoordigers niet temin vasthouden aan de gemeente rechten, dan zal alles nog wel in orde kunnen komen. Spr. wijst op de enorme centralisa tie in het regeringsbeleid met directeu ren-generaal etc. Spr. hoopt dat nu het sc.hlp van Staat is gstrand op de reali teit, daaraan een einde zalkomen en de gemeenten weer zullen worden in geschakeld zoals behoort. De Sta ten-Generaal heeft vrijwel geen controle meer. gezien de uitbrei ding der overdrachten. Dit dient een einde te nemen. Spr. doet ook op het college een beroep op zuinigheid wat betreft de aanstelling van ambtenaren. De heer Frohwein, pardon, de V.V.D. heeft de wens geuit tot nauwere sa menwerking met de Chr. groepen. Met grote belangstelling heeft spr. daarvan kennis genomen. De fractie kan daarop antwoorden! Onze bestrijding van het socialisme is bij ons een gevolg van ons positieve uitgangspunt: wij zijn gehoorzaam aan God en Zijn gebod. Daarom eerst het conflict met het liberalisme en later met het socialisme. Er is een onoverbrugbare kloof tus sen ons en de liberalen en socialisten. Maar samenwerking zal daarom toch altijd mogelijk zijn door het zakelijk karakter van de Raad. Van spraakverwarring behoeft geen sprake te zijn. vooral na de ontwikke ling van de Pv.d.A. na 1945, en zijn fractie wil dan ook met iedere partij samengaan, mits op basis van haar uit gangspunt en deze zal nauwer zijn naarmate anderen daartoe overhellen. Met de communisten heeft zijn partij matuurlijk niets gemeen. Spr. komt dan tot de voorstellen. Oude lieden-zorg moet men vooral zien van sociaal-geneeskundige geest, waarbij vooral op sfeer gelet dient te worden, zodat z.i. het particulier Initia tor primair blijft en spr. hoopt dat de G.G.D. haar dienende taak zal weten te verstaan, en gestreefd zal worden naar samenwerking vooral ook met de Kruisverenigingen. Dan: aan de stukken in de Leeskamer ontbreekt nog wel eens iets en hij dringt op verbetering in dit opzicht aan. Tot slot becritlseert spr. de afwijzing van subsidie aan de Bond tegen schen ding door vloeken van Gods Heilige Naam met de dooddoener: er is geen geld, zonder meer. Spr. begrijpt de voorstellen van mevr. Braggaar niet, die toch al zo lang in de Raad zit. Zo immers zulke voorstellen te doen, toont z.i. eengToot gebrek aan verantwoordelijkheid, maar hij wil verdediging en antwoord van B. en W. afwachten. Spr. hoopt dat het college hi de moeilijke jaren, die ko men, de gTOte verantwoordelijkheid zul len weten te dragen zonder defaitisme. De K.V.P. De heer A. v. Dijk (K.V.P merkt op, dat deze begroting ons stelt voor een zware taak. De financiële toestand is wellicht niet hopeloos, doch er is weinig reden tot optimisme. Andere leden van zijn fractie zullen daarop te rugkomen. Na de bevrijding is er een te grote hoerastemming gewekt en dat wreekt zich thans: de roes van brood en spelen is uit en nu heerst er een apathie. Een christelijk iemand past dat beginsel niet en daarom zal zijn fractie nauwkeurig alle te nemen be sluiten beoordelen. Zijn fractie is ver heugd, dat in 1950 530 woningen gereed zijn gekomen, terwijl er 400 per jaar nodig* zijn. Voor het eerst dus een over schot; Op dit terrein zal z.i. geen be zuiniging mogen worden toegepast, ge let op de overgrote vraag. Is het juist, dat voor de eerste 3 jaar 1050 woningen zijn toegewezen? Dan komen we niet eens aan het beslist noodzakelijke! Dat het college geen invloed zou heb ben op de bijz. vakscholen voor meisjes, wil spr. niet aanvaarden, vooral niet van deze wethouder. Spr. belicht dan het onderwijs aan deze scholen, cm de noodzakelijkheid daarvan aan te tonen en het college moet daarom z.l. zijn medewerking verlenen en spr. breekt een lans voor de St. Bar bar a-school e.a., ook bijz. lagere scholen. Ook verbetering van handenarbeid op de L.O.-scholen lijkt hem nodig. Mede gelet op andere plaatsen. Een z-g. Mytylschool lijkt spr. in tegenstelling tot de wethouder ran On derwijs wel nodig en hij is niet over tuigd door het korte afwijzend ant woord. Nogmaals vraagt hij alle aan dacht daarvoor. Het vermenigvuldigingscijfer ran 2 op de schoolgelden blijft spr. onbillijk oordelen en hij vraagt nogmaals terug brenging cp 1. Het cijfer 3 Is een on billijke belasting op een deel der be volking. Spr. is van oordeel, dat culturele ver enigingen niet alleen op hoogtijdagen tegemoetkoming verdienen en hij her haalt zyn bezwaren tegen de regeling, zoals door K O. toegepast. De cul tuur is zx in hoofdzaak gediend doot beoefening, niet door grote scharen toe schouwers. Spr. vraagt wanneer over de Mare een beslissing is te verwachten. Gelet op de urgentie, ontwikkelt enige wrevel over zo weinige R.K. hoofden van dienst bij de politie, vooral bij het leidend ho ger personeel en verbaast zich, dat B. en W. een verordening als in art. 43 van de Woningwet bedoeld, nog niet kunnen uitbrengen. Alsnog dringt hij op spoed aan. De vraag ra.n de V.V.D. heeft hem in zekere zin goed gedaan, vooral waar de heer Frohwein blijkbaar de steiler Ls, die destijds de K.V.P. verliet en nu blijkbaar toch contact zoekt. Zo veel mogelijk samenwerking is z.i. plicht met alle fracties, dus ook met de V.V.D. Aan negativisme echter moet men zich niet overgeven, Integen deel, practisch werk verdient de voor keur. Spr. steunt de heer Woudstra in het algemeen inzake de voorstellen van mevr. Braggaar. Handhavend, dat de gem. autonomie bewaard zal moeten blijven, wil hij toch eerst afwachten, hoe het college zal antwoorden op de idee Woudstra over een protest-motie en tenslotte steunt hij de heer Woudstra inzake de subsi die van de Bond tegen het vloeken. De V.V.D. De heer Frohwein (V VD) betuigt na mens zijn fractie zijn waardering aan het college van B. en W. en alle amb tenaren, die een werkzaam aandeel heb ben gehad bij de behartiging van de belangen van ons Lelden in het afge lopen jaar. Spetiaal gaan hierbij zijn gedachten uit naar de ingenieurs Boo- gerd en Lem met hun staf van de Dienst van Gemeente-Werken, alsmede naar de Chef van de Afdeling Finan ciën de heer Verhoeven en diens mede werkers. Bij het sectie-onderzoek, werd door spr. opgemerkt, dat het z.i. wen selijk voorkomt, dat in de Raad een hechte samenwerking wordt verkregen tussen die groepen die daadwerkelijk het Socialisme wensen te bestrijden. En dan denkt hij in de eerste plaats aan de Protestant-Christelijke Raadsfractie waarmede de fractie van de V.VJ5. het ten zeerste op prijs zal stellen tot een hechte samenwerking te mogen gera ken. Toch zou spr. zijn gedachten ver der willen doen gaan en dan ook gaar ne zien, dat ook met die van de Katho lieke Volkspartij zou kunnen worden samengewerkt. Het Socialisme moet worden opgevat als een stelsel dat de productie-middelen wil brengen aan de gemeenschap, die ook met de leiding der voortbrenging en de verdeling der productie belast is. Die eis: afschaffing van de particuliere eigendom der pro ductie-middelen, ls uiteraard niet een op zich zelf staand ideaal, maar vrucht van een veel meer omvattende beschou wing der dingen. Spr. gaat dan dieper hierop in, om te doen uitkomen, dat door de Marxis tische leer de moraal van haar norma tief karakter wordt beroofd en de Christelijke Religie in haar hoogheid aangetast In de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft Mr. Oud gespro ken over èen „Derde Macht". In Leiden zeide de Chr. Hist, heer Kikkert ln een lezing voor een jongeren groep, dat het tot een samenwerking moet komen, echter met dien verstande, dat dan aan het beginsel geen concessies worden gedaan. Iedere partij dient haar volko men vrijheid te behouden. Spr. zou dit ten volle willen onderschrijven. Het monster-verbond van de Partij van de Arbeid en de Katholieke Volkspartij acht spr. voor het land en zo ook voor onze gemeente een groot-gevaar. Ern stig zfjn reeds geweest de diepe wonden die door deze combinatie werden ge slagen in ons Staatsbestel en ons eco- nomisoh bestaan. In de Socialistische Volkshuishouding Is elke particuliere onderneming als het ware „orgaan" van de Staat. De Socia listische Belastingtheorie stelt, dat het Inkomen voor het afzonderlijke individu ls, wat de Staat hem toestaat netto over te houden. In de Socialistische Maat schappij is voor de individualistische gedachte van een gelijkmatige verde ling van de Belastingdruk geen plaats meer. Iedere Partij, die zich op het standpunt stelt, dat het eigendoms recht moet worden geëerbiedigd, zal daarom naar spr.'s menmg nu en in de toekomst nooit met de P. v. d. A. mogen samenwerken. Zwaar zfjn de sla gen, die door de P. v. d. A. aan de Mid denstand en beter gesitueerden worden toegebracht. Het hedendaagse belasting stelsel Is er op gericht het bedrijfsleven, ook dat in onze stad, hoogst ernstig aan te tasten. Wanneer spr. dan ook 'n voor stel ln de Leidse Raad ontmoet, een voorstel gedaan weliswaar door de meer derheid van het College maar in het bijzonder door de Wethouder van Open bare Werken, om te komen tot de bouw van industrie-hallen, dan spijt het spr. te moeten opmerken, dat hij aan de ernstige bedoeling van de Heren Socia listen twijfelt. Hoewel de V.V.D. geen bepaalde groepsbelangen voorstaat, meent spr. toch, dat het noodzakelijk is, wanneer een bepaalde groep zoals thans het geval is met de Middenstand, in de verdrukking komt, daar op te wijzen. Spr. is van oordeel, dat ook de Arbei ders-organisaties hun aangeslotenen meer begrip en liefde zullen moeten bijbrengen voor de onderneming, waar in zij een inkomen verdienen om voor zich en het gezin in het levensonder houd te voorzien. Ten aanzien van de Woningbouw meent spr. zijn waarde ring te mogen uitspreken voor de be reikte resultaten. De Wethouder van Openbare Werken betuigt spr. in het bijzonder zijn dank voor zijn grote werkzaamheid, welke hij aan de dag beeft gelegd om tot een snelle woning bouw te komen. Wel zou spr. er prijs op stellen dat in de Commissie voor Openbare Werken meer rekening wordt gehouden met de opmerkingen, welke door de Heer Iterson en spr. worden gemaakt. Z.i. zijn alle kostbare plannen slechts rijp om aan de Raad te wor den voorgelegd, indien deze ook door de Wethouder van Financiën en diens Commissie van Bijstand kunnen wor den gesteund. Goede nota nam spr. van de toezegging, dat de herziening in de salarissen der hoofden van de gemeen telijke takken van dienst een punt van onderzoek uitmaakt. De Commissie voor de Gemeentelijke Volkscredietbank acht een spoedige herziening van het salaris van de Directeur gewenst. De Gem. Accountantsdienst kost reeds f. 55.000.per jaar, terwijl slechts een gering aantal bedrijfseconomische rap porten werd uitgebracht. Voorts spreekt spr. de hoop uit, dat zowel de Directeur van de Accountantsdienst als de ver schillende hoofden van dienst zich zul len beijveren door een beter wederzijds begrip tot elkaar zullen komen. Ten aanzien van de Volkshuisvesting bepleit spr., dat by de te ontwerpen bouwplan nen rekening zal worden gehouden met een billijke verdeling tussen het aantal te bouwen Middenstands- en arbeiders woningen. Met de zienswyze van de geleidebrief by de begroting voor 1951 kon spr.'s fractie zich geheel verenigen. Het is duideiyk in welk een moeilijk parket de Gemeente Leiden zich be vindt door omstandigheden, welke bui ten de wil van het College werden op gelegd. Spr. wil een ernstig protest la ten horen jegens de wyze, waarop het RÜk de Gemeenten in haar autonomie aantast. Het voorstel Woudstra over een pro test-motie zal spr. gaarne onderschry- ven. De heer v. Dyk kan hy verzekeren in de VVD geheel vry te zijn en hy zal daarby biyven al hoopt hy door ver betering in de KVP nog eens met die party te kunnen samenwerken. Communistisch betoog De heer v. Weizen (CPN) wil eerst de algemene situatie bezien. Sinds 1946 is herhaaldelyk door hem gesproken over de dreigende gevaren aan de eco nomische horizon. Deze gevaren komen nu wel zeer scherp naar voren in de ge leidebrief van B. en W. by de begroting, waaruit blijkt, hoezeer het rijk zich als machtsfactor doet gelden met uitscha keling der gemeente-rechten. Heeft het college wel kennis genomen van het rapport Oud over de verhouding rijk- gemeente? Daaruit ligt toch z.i. een kans op verhoging der algemene uitke ring. Hoe komt het, dat de situatie, vooral ook van Leiden, in zo korte tijd zoveel is verslechterd. Een van de voornaam ste factoren in de economische crisis is het gevolg der versnelde bewapening. Vooral de textiel ïydt daaronder en dus meer in de eerste plaats Leiden, zodat de werkloosheid hier harder groeit dan elders, met alle noodlottige gevolgen. Steeds heeft zyn fractie daarvoor ge waarschuwd. Het kapitalistisch produc tie-systeem kan de werkers geen levens zekerheid verschaffen en vooral niet by stuiptrekkingen, als thans zich in dit stelsel afspelen. Met dit stelsel zal vol ledig gebroken moeten worden. Trots waardering voor K. en O., er voordrachten worden gehouden, die naast het contra ook het pro mogelijk maken en dit beschouwt hij als een rechtvaar dige eis. Uitvoerig gaat hij daarop na der in. Spr. verdedigt dan de ingediende voor stellen tot sanering der binnenstad, plannen, die al 15 jaar geleden zyn be handeld en in wenseiykheid aanvaard om niet te zeggen in noodzakeiykheid. En daaraan is niets veranderd. Trots de bezwaren, meent spr. ten sterkste op uitvoering te moeten aandringen. Ook tot bestryding der werkloosheid. beletsel te zijn, maar het gaat om de verdeling. Destyds zijn ook de eigen or ganen gekend, b.v. de heer Oud, waar naar de commissie zelfs heet Nu stelt de regering verlenging der noodvoorziening voor. De eerste drie jaren daarvan waren over het alge meen gunstig, z\j het niet voor Lei den. Dit als gevolg van de politiek, aarzelend en niet voortvarend, van voor de oorlog. Toen had men scho len moeten bouwen, sportvelden aan leggen, de veemarkt verleggen en vooral de woningbouw moeten bevor deren. De SDAP heeft toen zelfs een werk plan ingediend! Laten wy nu de les er uit trekken! B. en W. zeggen, dat Leiden niet heeft gekregen wat de stad toekwam. Het zou onjuist zyn, dat Leiden de dupe daarvan zou worden, vooral ook gelet de grote kracht van het huidige college. De frac tie staat geheel achter B. en W.. wan neer zy vechten voor Leidens rechten. Spr. waarschuwt, niet de idee, dat al les voor de defensie moet wijken, te aan vaarden. De gemeente is echter slechts een on derdeel van ons land en dit weer van het grote geheel der vrije volken, dat zal men niet kunnen bestrijden, maar er biyft niettemin ook voor het onderdeel een taak weggelegd, juist waar dit het dichtst staat by de bevolking. De noodzaak der defensie is helaas, niet te ontkennen, doch mag niet gaan ten koste van het minimum aan zorg voor de gemeenschap, geestelijk en moraal. Positief zal men moeten blij ven werken tot verbetering der maat schappij, anders vervalt men in uiter sten, hetzij links, hetzij rechts. Helaas leven wij nog in een kapitalis- tisch-liberale maatschappy, doch geeste- ïyk zyn we gelukkig nog vry en daarom zal aan de geesteiyke opbouw alle zorg moeten worden gewijd, zonder de soci aal-economische opbouw daarnevens te verwaarlozen. Zo alleen kan de vry held worden bewaard. Natuurlijk eist de noodtoestand be zuiniging en beperking, doch deze moeten eerlijk worden verdeeld over allen. We moeten bereid zijn tot per soonlijke offers, dat bedenke ieder en speciaal de beter gesitueerden. Een efficiënt beheer der bronnen zal noodzakelijk zyn. De productie is wel op te voeren zonder langere werktijden. Luxe zal inderdaad moeten verdwynen en kunnen wij in ons land niet verder, dan zullen rijkeren ons moeten helpen tot behoud van een vrye wereld. Godsdienst en sociaal-economisch in zicht zullen hand in hand moeten gaan. Bestryding der werkloosheid is een voornaam punt en daarom is het ant woord van het college zi. te passief. Vandaar het voorstel Piena om reeds nu een commissie ter bestryding te vormen Op het terrein van woningbouw, grondaankoop etc. is veel gedaan en daarvoor brengt spr .het. college alle hulde, evenals voor wat is geschied op het terrein van onderwijs en cultuur. Van beide geeft spr. een opsomming. Ook op het gebied der sociale zaken is men op de goede weg. Naast het part. initiatief kan ook van hogerhand echter veel worden verwacht De G G D. staat nog te dicht bij het peil van 1899. ter- wyi juist de medische zorg primair thans aan de overheid is toegewezen. Juist in slechte tyden is een goede zorg voor hygiëne en gezondheidszorg nodig. Hier gaat de cost voor de baet uit! Spr. stelt dan nog enige vragen, w.o. over ziekenhuisruimte etc. Spr. heeft gemeend positief zich te moeten uiten en niet negatief door in te gaan op wat andere fractieleiders begeleid te worden met totaal uitge werkte nlannen. een nrincioe besluit kan en moet worden genomen od een schetsplan en een voorlopige nota! Spr. gelooft ook. dat deze werkwijze in de Comm. van Openbare Werken zeer gunstig zal werken. Iedereen zegt dat wii op te gro te voet leven, de Regering, de des kundigen enz. Maar neem nu eens het plan van de 500 woningen voor Z. West. Hebt U reeds dezs keurige doos aanschouwd met het zeer dito opge zette woningbouwplan, daarin verpakt? Dit ziin ceen tekenieen meer. dit ziin maquettes. De huizen en bomen in vorm gemaakt en boven de cartonnen tekeningen geplakt en het geheel keu rig geschilderd. Wat kostte dat niet aan tiid en geld. En nu weet spr. wel, dat heeft het architectenbureau Ver hagen—Gouwetor gemaakt, maar wie zal dat betalen? WONINGBOUW. Wat. de woningbouw betreft moeten wii constateren dat er enigszins verbe tering is gebracht, al is er. althans naar sor.'s smaak geen reden tot jui chen Er wordt nog zeer. zeer veel leed geleden door mensen welke nog wel niet op straat wonen, maar voor wie het dikwiils toch nog niet veel scheelt. B. en W waren van mening dat in 1950 500 misschien wel 600 woningen zouden gereed komen. Helaas geeft ons do eindspurt het totaal afgebouwde wo ningen van 401 te zien. Als verzachtende omstandigheid moet hebben gemeend te moeten zeggen. Toch ge'den het zeer slechte nataar Sinds nog enkele opmerkingen aan het adres 1945 ziin nu hier totaal 595 woningen van de heer Frohwein: de heer Oud zou zeker een andere formulering ge geven hebben, die dé heer Frohwein heeft gedaan, te meer waar hier in de Raad wel samenwerking bestaat, doch geen samengaan van partyen. Spr. stelt de heer Frohwein dan en kele vragen. Wat bedoelde hij met po sitieve chr. politiek als grondslag? En alleen eer voorstel aanvaarden als de wethouder van financiën accoord gaat. zou een veto beduiden In principe kan zyn fractie meegaan met de idee Woudstra. Tegen halfzes volgt dan schorsing. De P. v. d. A. De heer Goslings (P. v. d. A.) brengt hulde aan het college voor het uitbrengen van deze begroting. Zonder eigen belastinggebied en vol doende uitkeringen en met steeds sty- gende kosten is het niet mogeiyk de zorg van de gemeente volledig te behar tigen. Beschouwingen ïyken dus over bodig, maar toch meent zyn fractie een principiële stem te moeten doen horen. De gemeentewetspolitiek staat het dichtst bij de bevolking en daarom be strijdt centralisatie de basis der demo cratie en het behoud der burgerzin. Een overheveling van een deel der be lastingen naar het rfjk behoeft nog geen Avondzitting Voorzitter: wethouder Van Schaik. FINANCIEEL BETOOG. De heer KNOL (Prot. Chr. P.) zal zich tot het financiële beperken. Hy verheugt zich. dat het college thans een forsere toon laat horen tegenover de hogere overheid, al zegt het college zelf van niet. Het gevaar van devaluatie waarop ln 1947 al werd gewezen is nog niet verdwenen, dit als gevolg der geleide geld-economie. Men zit in de knoop en nu gaat het Ryk trekken en gaan de gemeenten trekken, met ge volg. dat de knoop steeds vaster wordt. Het Ryk heeft het rechtsdomein en het belastingstelsel der gemeenten aange tast, en wil dit nog 2 jaar doen. De commissie-Oud zal Mei 1951 klaar moeten zyn, wil er voor 1952 iets ver anderen. Is dat mogeiyk? Spr. is er tilet erg gerust op. Natuuriyk is het de raad, die de af- schryvtngstermyn bepaalt, maar ja Spr. hoopt in ieder geval, dat het college even fors zal blijven. De rente-politiek van het Ryk is een belemmering voor de gemeenten om geldleningen te sluiten en dat is fout. Het is weer aantasting der gem. auto nomie en bovendien economisch foutief. Zal de regering tegemoet komen aan de gemeenten, geiyk B. en W. hopen? Het is wederom: macht en recht! De regering zal steeds het laatste woord hebben: zal het tekort by de 144 mil lioen blyven? Dit gelet op de voort durende sty ging van lonen en prijzen? Spr. was tot dusver louter negatief. Maar voor positief ontbreken alle gege vens. Het enige is zuinig en efficiënt be heer. Doch dat zal niet meevallen. De positie van de gemeente ziet spr. zeer somber. DE EERSTE VROUW AAN HET WOORD. Mevr. BRAGGAAR (P. v. d. A.) be pleit ook het toestaan van werken aan de gehuwde vrouw in het algemeen. De oorlog heeft bewezen, dat de vrouw voor alles geschikt is, en in een vry land heeft hi. de vrouw geiyke rechten als de man. Spr. ontwikkelt voorts bezwaren tegen het debat in de raad door de leden van de C. v. O. W. na de behandeling in de commissie, hetgeen onaangenaam is voor de wethouder en veel tyd van de raad kost. Toezicht op de fabricatie door onvol- waardlgen zal zeer nodig zyn. Zowel in het belang der betrokkenen als van de gemeente. En ook ernstige bestrijding der werkloosheid moet hi. direct ter hand worden genomen. Zou het college niet willen zoeken naar een betere plaats voor het V.G.L. onder wijs? Bevordering van het Montessori- ondenvijs bepleit zy warm. evenals uit breiding der bad- en openbare zwemge- legenheden. Zouden de badhuizen in het begin der week niet dienstbaar gemaakt kunnen worden voor washuis? Een crèche is h.i. noodzakelijk en wel op zo kort mogelyke termyn. Waarom is de raad nooit op de hoogte gesteld van de enquête in deze? Spr. komt dan tot haar beide voor stellen: uitbreiding van het aantal con- sultatiebureaux voor kleuters en zuige lingen en oprichting van een gemeen- telyk tehuis voor ouden van dagen, die zij warm aanbeveelt, al ls er in het laatste opzicht veel verbeterd. Voor echtparen is er momenteel zelfs nog geen gelegenheid en is het niet wreed hen te scheiden? Het zou de ziekenhui zen ook kunnen ontlasten. Spr. eindigt met er op te wijzen, hoe haar fractie steeds bereid was tot op bouwend werk, al zajn er misschien wel eens fouten gemaakt. Zy dankt college en ambtenaren voor al het verrichte werk. OPENBARE WERKEN. De heer VAN ITERSON (Prot. Chr P.). zich bij het laatste aansluitende, ondersteunt het voorstel De Hosson- Questroo. Op een vraag of B. en W. tevreden zyn over de rapporten, uitgebracht door de centrale verwarmingsadviseurs, wordt door B. en W. bevestigend beantwoord. Spr is zo vry daarover van mening te verschillen. Zie Endegeest en de venvar- mi ng van het badhuis. Spr. zal nauwlettend toezien op de volgende uit te brengen adviezen, wy betalen voor deze adviezen zeer goed. ergo mogen wij verwachten goed te wor den voorgelicht aldus spr. De pas aangelegde sportvelden aan de Haarlemmervaart zijn door sportdeskun- digen van de K.N.V.B. afgekeurd. Dit wordt door B. en W. in de memorie van Antwoord toegegeven. Hoe zit dat nu precies Het verheugt spr. dat B. en W. er naar zullen streven om de demping en riolering van de Langebrug dit jaar ter hand te nemen. Het antwoord van B en W over het zg.n. Merenplan verbaast spr. Spr. meende uit het voorstellen van zaken dat het plan al reeds ln kannen en kruiken was. Raliobouw. Na een gemartel van onge veer 4 jaar doet het spr. een genoegen dat B. en W. eindeiyk de verzuchting slaken „de Stichting Ratiobouw" zal voor het hierbedoelde bouwplan haar medewerking niet meer kunnen verle nen. Eindeiyk zal de naam Ratiobouw uit onze Leidse Wederopbouw-geschie- denis kunnen verdwynen. Laten wy zo spoedig mogelyk een plan ontwerpen en op dit terrein een honderdtal wonin gen projecteren. Dit terrein ligt al ja renlang braak, kost veel rente en de klacht van zekere zyde geuit dat Leiden geen bouwgrond had of heeft, wordt ook hiermede te niet gedaan. Dc Sociograaf. Wat de werkzaamhe den van de sociograaf moeten behelzen zyn bekend. Maar nog niet één advies, laat staan een rapport van deze dienst, heeft de Comm. van Openbare Werken onder ogen gehad. De dienst krygt een voudig de kans er niet toe. Plan Noord was reeds in kannen en kruiken toen genoemde dienst in werking trad. Plan Zuid-West eveneens en momenteel wordt door het architectenbureau Kuiper enz. het gehele plan ondersteboven gegooid. Op een eerst geprojecteerd sportterrein is nu een complex woningen geprojec teerd en thans weer een plan van 500 woningen op een niet goedgekeurd uit breidingsplan. Heeft daar de sociograaf de hand in? Spr. merkt er niets van. Men zou het kunnen noemen „koude" planning die hier wordt toegepast. B. en W. wyzigen elk plan naar goeddun ken. Juist dit jaar hebben wy kunnen con stateren dat in wilde haast ja, op nog niet goed gekeurde uitbreidingsplannen plotseling diverse complexen woningen aan rijen worden neergepoot: zie vooral de montage-bouw. Waarom dan deze dienst? Komt nog bij dat de supervisie daorover van prof. Angenot een slordige f 4.000,— per jaar kost! Spr. gelooft ge- ïyk te hebben gehad, toen hy deze dienst overbodig oordeelde. Personeelsbezetting van Openbare Werken. Baart de huisvesting van onze stad veel hoofdbrekens, nu wil spr. gaar ne iets aansnyden wat hem al enige ja ren ongerust doet zijn, n.l de bezetting van Opeybare Werken. Spr. vergeiykt a. de personeelssterkte in 1938 en de toen gegeven opdrachten: b. de perso neelssterkte in 1950 en de in dat zelfde jaar gegeven opdrachten. De bezetting van de directie, afd. Al gemene Zaken en onderhoud gebouwen, onderhoud bruggen en waterwerken, afd. onderhoud bestratingen en onder houd plantsoenen, daar wil spr. het niet over hebben, alhoewel deze diensten zijn uitgebreid, is dit logisch te verklaren, door stadsuitbreidingen. Over de uit breiding van Bouw- en Woningtoezicht van 5 op 8 man zal spr. het thans ook nog niet hebben of over de boekhouding en administratie die van 14 op 21 man is gebracht ook niet. Hoewel hij deze grote stygin^ niet, begrypt ln verband met de overgang tot mechanisatie, ge paard gaand met de aankoop van dure boekhoudkundige machines. Wel ongerust is spr. geworden, dat de tekenkamer in 1938 een bezetting had van 23 man en op heden 38 man. een vermeerdering dus van 15 man of 65%. En nu is daar een voorstel ln het verschiet om nog 5 man daar aan toe te voegen. Dit is dus bijna tweemaal zo veel als in 1938. Is het wel zo. dat hier efficient ge werkt wordt wordt er niet te veel werk voor niets gedaan? De Wethouder van Openbare Werken deed op een .vraag, door een raadslid gesteld, in een van de voriee raadsvergaderingen zich ont vallen: „laat de Raad niet vereeten dat veel plannen moeten worden gemaakt, biiv. een plan in B. en W. gebracht wordt maar niet direct goedgekeurd, twee. drie ia wel vier plannen worden dikwiils opnieuw gemaakt"! Voorstellen behoeven zi. niet steeds gereed eekomen. volgens de gegevens van B. en W. Toegewezen ziin sinds 1946 1167 wo ningen. Totaal gereedgekomen woningen 595 en volgens het Tijdschrift Volkshuis vesting 495. Waar ziin de op zijn minst 572 en volgens de „Volkshuisvesting" de 672 woningen in aanbouw? Spr. wil dan wijzen op een ander ge vaar. dat hier begint binnen te slui pen. Dat gevaor is montagebouw. een surrogaat van traditionele bouw. De Montagebouw zal ons duur te staan komen. En als we dan langzaam bou wen en dan nog slecht!! Laten dan onze nakomelingen maar zeggen: ..in het bouwen waren ze eeen haantje de voorste, maar wat ze bouwden was al thans goed". Laten wii in het komende laar al onze krachten Inspannen om zoveel mogelijk en zo goed mogelijk te bou wen. De Woningnood in Leiden is nog zeer groot. Jonge mensen komen niet aan bod, talrilke huizen zitten overvol met vele gezinnen, waarvan de toestand on houdbaar geworden is. Een lichtpunt kunnen wii ook gelukkig noemen en wel het feit dat sinds 1946 de particuliere bouwers weer zijn ingeschakeld. Laten wii deze nijvere ondernemers zoveel als in ons vermogen ligt terwille ziin en de behulpzame hand bieden. Want tot nog toe spreekt iedereen en overal over het tekort aan arbeiderswoningen maar vergeten wii toch vooral niet. dat er in onze stad ook schreeuwend gebrek is aan middenstandswoningen. Spr. verzekert tenslotte, dat oe "ver houding ln de C.vO.W. uitstekend is en het zal mevr. Braggaar niet lukken, daarin een wig te drijven. Kris-kras door de begroting DIVERSEN. De heer Kortmann (K.V.P.) dankt op zyn beurt voor de overzichteiyke In deling der begroting, al zijn de cijfera somber. Hy vreest, dat het tekort de 11/4 millioen nog wel zal overschrijden als gevolg van onze algemene verar ming. Zonder Marshall-hulp etc. zou het er nog slechter uitzien! Gaarne steunt spr. de pogingen vatl B. en W. cm tot een oplossing te ge raken, maar het college zal ook zyner- zyds moeten ingrijpen, b.v. door meer el'ficiëncy. Het beeld van Leiden is trouwens het beeld van het Ryk. Moge Nederland vinden een Churchill! De defensie-uitgaven oordeelt spr. cnvermijdeiyk. maar het zal offers kos ten. Deze mogen echter de grens van het draagbare niet oversahryden. Na tionalisatie zou zelfs extra-beloning waard zyn. Wat woningbouw betreft, breekt spr. nogmaals een lans voor grote gezinnen» om dan te komen tot enkele verkeers- kwestles. Het rapport daarover van B. en W. ziet hy met belangstelling tege moet. Het voorstel Braggaar kan spr. niet) steunen. Hier ligt zi. een weg voor heb part Initiatief. De heer Questroo (Prot. Chr. P.) hoopt op een spoedig rapport over de Toonkamer. Dat voor de Stadszaal- meubilering slechts één Leidse firma is uitgenodigd, betreurt hy, en dat was z.i. ook onjuist. Spr. hoopt in de toe komst op verbetering. Spr. huldigt het college aan het Stati onsplein geiyke tred te hebben gehou den met de Spoorwegen, Bij de admi nistratieve ambtenaren bestaat zi. geen vaste regeling, waardoor bevordering wordt belemmerd. Tegen cyclostiel-werk van gemeentewege heeft spr. ernstig bezwaar, er zijn. voldoende particuliere ondernemingen. Bevordering van het kunstleven en invoegen van het sportterrein aan de Burggravenlaan en de Sportstichting oordeelt hij juist. Tot slot verdedigt hij zijn voorstel, met de heer De Hosson ingediend. Mevr. Goudswaard (V.VJD.), bepleit verdeling der leden der kleine partyen over de secties en instelling van een vrouweiyke commissie van advies in zake de huisvesting, gelyk ln Rotter dam, waarvan zy de grote betekenis uitvoerig uiteenzet, evenals de werk wijze. De vrouw, al zyn de vrouwen het niet altijd eens, weet 6oms meea dan de man! Voorts vraagt, spr., wat de gemeente doet voor huisvesting van gerepatrieer- den. "De heer Van Oyen (K VP.), het col* lege dankend voor al zyn werk, heeft toch wel enige critiek. Spr. verzet zich tegen werken van de gehuwde vrouw, al was dat in de oorlog onvermijdeiyk. Abnormale tyden vragen abnormale maatregelen. Men lette ook op de uitbreiding der werk loosheid De gehuwde vrouw hoort in huis. Waar de meningen over het so cialisme zeer uiteenlopen, is de idee van de V.V.D. veel te vaag. Spr. 2set dan uiteen, hoe de K.VP. hierover denkt. De V.VX). is bovendien negatief. Plaatst zij zich dan op positief Chr. be ginsel? Zo ja, spr. gelooft het niet dan zeker een liberaal chr. beginsel. Z.i. moet men echter meer zoeken naar wat verbindt! De heer Frohwein beschouwt zich. blijkbaar als super-katholiek, sprak van een monsterverbond etc. Maar spreker meent, dat de heer Frohwein tilt de

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3