Vrijwillige dienstneming Korea-defachemenl weer opengesteld WEERBERICHT Aanmelding voor of op 17 Februari te Den Haag Peking-China doet via India nieuwe voorstellen Zij zijn in hoofdzaak gelijk aan de vorige De lawines in de Alpen eisten 228 doden Grote alarmoefening Nederlandse Strijdkrachten 89ste Jaargang V DINSDAG 23 JANUARI! 951 00 No. 27209 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer f515 Wartaal, f0.40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 LEIDSCH DAGBLAD Iets kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met hier en daar enige motregen en plaatselijk mist. Zwakke 'ot matige geleidelijk naar Oostelijke rich tingen krimpende wind. Iets lagere tem peraturen. (Opgemaakt te 10 uur). 24 JANUARI. 2on op: 8.33 uur; onder: 17.12 uur. elran op: 18 39 uur: onder: 9 30 uur. Hoogwater te Katwijk te 4 18 en 16 27 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Geweldige sneeuwmassa's, welke langs de berghellingen in Zwitser land naar beneden stortten, hebben een groot aantal huizen verwoest, wegen geblokkeerd en telefoon verbindingen verbroken. Talrijke slachtoffers waren te betreuren. Een beeld uit Andermatt. een berg dorp dat zeer te lijden heeft gehad van de lawines: de overblijfselen van een huis van drie verdiepingen, dat door de lawine getroffen werd. Er vielen geen slachtoffers, daar het huis tijdig u'as ontruimd (foto boven). De foto links toont het door twee families bewoonde huis ..Zur Miihle" in Andermatt dat door de lawine totaal werd vernield en waarbij negen personen bedolven werden. De foto rechts toont een reddings brigade bezig met het bergen van de stoffelijke overschotten van twee broers, die in een stal op de Ohren- platte nabij Dieshach in Glarncrland overvallen werden door de lawine, terwijl zij bezig waren het vee te verzorgen. Zoals aangekondigd, heeft de rege ring besloten de gelegenheid tot vrij willige dienstneming bij het Ned. De tachement Ver. Naties wederom open te stellen. Voor dit detachement kunnen zich thans melden: beroeps-, reserve- en dienstplichtig personeel, al dan niet onder de wapenen, oorlogsvrijwilligers, oud OVW'ers en militairen met kort dienstverband. Leeftijd voor officieren en onderofficieren niet jonger dan 19 en bü voorkeur niet ouder dan 35 jaar, voor korporaals en soldaten van 19 tot en met 30 jaar. Gegadigden, die niet meer in werke lijke dienst zijn, moeten tenminste 12 maanden militaire dienst hebben ver richt; zjj die thans onder de wapenen zijn, nagenoeg 12 maanden. Men kan zich persoonlijk of schrif telijk aanmelden voor of uiterlijk op 17 Februari a.s. bij de reserve-majoor J. de Groot, Casuariestraat 16 te 's-Gravenhage, elke werkdag tussen 9 en 17 uur, des Zaterdags tot 12 uur. Bij schriftelijke aanmelding moet op gegeven worden; geslachtsnaam en voornamen voluit, geboortedatum en plaats, eventueel rang en functie, vroe ger of tegenwoordig militair onderdeel, gehuwd of ongehuwd, volledig burger adres. Zij, die thans onder de wapenen zijn, dienen een schriftelijke aanmelding in te zenden door* tussenkomst van hun compagnies- of overeenkomstige com mandant. Zo spoedig mogelijk na aanmelding volgt een geneeskundig onderzoek. Bij geschiktbevinding treedt de vrijwilliger onmiddellijk in werkelijke dienst. Het ligt in de bedoeling het te vor men detachement een korte doch in tensieve training hier te lande te doen volgen. Opgeroepenen voor het geneeskundig onderzoek ontvangen voor zover zij meer dan 5 km. van de plaats van keu ring wonen de reiskosten vergoed onder overlegging van het reisbiljet. Bü ongeschiktbevinding kan aanspraak worden gemaakt op vergoeding van loonderving tot een maximum van f8 per dag onder overlegging van een ten gemeentehuize te verkrygen werkgevers verklaring. Voor het personeel van het detache ment geldt de jaarwedde-regeling van het beroepspersoneel. Gedurende het verblijf buiten Nederland wordt de jaar wedde verhoogd voor gehuwden met 70% en voor ongehuwden met 35%. Gegadigden, die niet behoren tot het beroepspersoneel, dienen een verband- akte te tekenen, waarbij zij zich ver binden minstens gedurende een jaar buitenslands werkelyke dienst te ver richten. Opgave als gegadigde houdt geen recht op aanneming in Voor minderjarigen, die zich aanmel den, is de schrlftelyke toestemming no dig van degene, die de ouderlijke macht of de voogdü over hen uitoefent. De verdediging van Amerika Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft in de subcommissie van de Senaat voor de paraatheid ver klaard, dat de omvang van de stryd- macht, die de V.S. voor ogen hebben, „naar nhjn mening voldoende is om een ramp voor ons land af te wenden". Volgens Bradley kan een strategisch bombardement als eerste antwoord op de aanval van een vyand uitgevoerd worden, indien Ajnerika op het ogen blik van een noodtoestand beschikt over de luchtmacht en de noodzakelijke steun van leger en vloot om de operatiebases te bezetten en te handhaven. „Hoe dich ter deze bases bü de vüand liggen, hoe gemakkelijker en minder kostbaar een aanhoudende vergeldlngsaanvai uit de lucht zal zün'", aldus Bradley. „Het ligt niet in ons strategisch plan besloten om onze gehele militaire macht binnen de grenzen van het continent van Noord- Amerika terug te trekken, wanneer wij worden aangevallen". Generaal Bradley achtte een bombar dement op Amerikaanse steden wel mo gelijk, doch het gevaar van een inval en overrompeling van het continent der V. S. gering, „voor zover wü kunnen zien". De medezeggenschap in de Duitse mijn- en staalindustrie ONDERHANDELINGEN MISLUKT? De besprekingen tussen de vertegen woordigers van het Duitse vakverbond en de vertegenwoordigers der arbeiders over de medezeggenschap der werkne mers in de my'nbouw en in de staal industrie zyn gisteren te Bonn voort gezet en na drie uur zonder resultaat afgebroken. Volgens de vakbond zün de onderhandelingen mislukt. Volgens de vertegenwoordigers der werkgevers echter zün van beide züden voorstellen gedaan, die in beginsel met elkaar overeenstemmen, doch in details van elkaar verschillen. Over het me rendeel der kwesties was men het eens, aldus deze werkgevers. Het resultaat der besprekingen zou vanmiddag aan Adenauer worden voorgelegd. Eisenhower te Frankfort ONTMOETING MET DUITSERS. Gistermiddag heeft generaal Elsen hower een officieus onderhoud van twee uur gehad met McCloy en Kirkpatrlck, de Amerikaanse en de Engelse hoge commissaris ln Duitsland, en Armand Bérard, plaatsvervanger van de Franse hoge commissaris Poncet, die zich ln Parüs bevindt. Een officiële bespreking was met het oog op een verkoudheid van Eisenhower afgelast. Gisteravond heeft Elsenhower een receptie ten huize van McCloy te Bad Homburg bügewoond, waar hij voor het eerst de Westduitse kanselier Adenauer ontmoette. Eisenhower was opgewekt en maakte een gezonden indruk. Eisenhower heeft een persoonlük ge sprek van een half uur met Adenauer gehad. De generaal, die zich niet onder de gasten begaf, maar met de Ameri kaanse hoge commissaris in een aparte hoek zat. sprak achtereenvolgens met de plaatsvervangende leider der West duitse socialisten, Erich Ollenhauerf Dr Schumacher had Influenza), de speciale commissaris voor de behuizing van de beloofde geallieerde versterkingen en leider van de Duitse militaire delegatie, die met de geallieerden onderhandelt, Theodor Blank, de voormalige gene raals Speidel en Heusinger, die met Blank samenwerken en tenslotte met de vice-kanselier en minister voor aange legenheden betreffende het plan Mar shall. Franz Bluecher. Adenauer begon het gesprek met Eisenhower met de vraag „Spreekt u Duits?" waarop Eisenhower antwoordde: „Ik ken maar één Duits woord; Eisen hower". Na de receptie was Eisenhower met enkele hoge autoriteiten de gast van McCloy bü een diner, waaraan geen Duitsers aanzaten. Uitstel van 48 uur De delegatie van India heeft giste ren nieuwe voorwaarden van commu nistisch China betreffende Korea en de regeling van andere kwesties in het Verre Oosten voorgelegd aan de poli tieke commissie van de Verenigde Na ties. De hoofdpunten van het aanbod zün: 1 Als het principe, dat alle Duiten- Jandse troepen uit Korea moeten worden teruggetrokken is aanvaard en in prak tijk wordt gebracht, zal de Chinese volksrepubliek de verantwoordelykheid op zich nemen de Chinese „vrüwilligers" te adviseren naar China terug te keren. 2. Wat betreft de beëindiging van de oorlog en de politieke regeling van het Koreaanse probleem acht de Chinese volksrepubliek het mogelük twee stap pen te doen, nl.: a. Tot een staking van het vuren voor een beperkte tyd kan worden besloten op de eerste vergadering van de zeven- landen-conf eren tie. Als dit besluit wordt uitgevoerd kunnen de onderhan delingen worden voortgezet. b. Opdat de oorlog in Korea volledig kan worden beëindigd en de vrede in Azië kan worden verzekerd, moeten alle voorwaarden voor de beëindiging van de oorlog worden besproken in ver band met de politieke problemen. Over de volgende punten moet overeenstem ming worden bereikt: 1. Stappen en maatregelen voor de terugtrekking van alle buitenlandse treepen uit Korea. 2. Over voorstellen aan het Koreaanse volk betreffende maatregelen ter oplos sing van interne problemen moet door het Koreaanse volk zelf worden beslist. 3. De Amerikaanse strydkrachten moeten uit Taiwan (Formosa) en de Straat van Formosa worden terugge trokken in overeenstemming met de ver klaringen van Caïro en Potsdam. De rechtmatige status van de Chinese volksrepubliek in de Verenigde Naties moet worden bevestigd. 4. Andere problemen in het Verre Oosten. Sir Benegal Rau zei. dat de 12 Azia tische landen vergaderd hebben om het probleem te bezien in het lioht van de nieuwe Chinese voorstellen. Enkele van deze delegaties hebben verklaard, dat zij meer tijd nodig hebben om het ant woord van Peking te bestuderen en nieuwe instructies moeten vragen, aldus Rau. Andere delegaties zouden mis schien ook graag wat meer tyd voor overleg hebben. Sir Benegal stelde daarom voor. dat de politieke commissie na bespreking van het antwoord van Peking 48 uur wordt verdaagd. De afgevaardigden van Ecuador en Venezuela zeiden, dat zij eerst bereid waren de Amerikaanse resolutie, die China tot aanvaller bestempelt te steu nen, maar dat zü nu nader met hun regeringen willen overleggen. De Griekse afgevaardigde zei, dat hij op het eerste gezicht van mening is, dat in het nieuwe voorstel geen veran dering in de houding van China tot uiting komt. De Sovjetrussische afgevaardigde Tsa- rapkin zei, dat de Verenigde Staten agressie tegen het Koreaanse volk plegen. De Verenigde Naties moeten zich niet laten meeslepen, aldus de Russische af gevaardigde Israël en Engeland steunden het voor stel van Rau om de vergadering 48 uur te verdagen. Sir Gladwyn Jebb (Enge land) zei dat het nieuwe Chinese voor stel „duidelük van groot belang" is op het eerste gezicht: hij behield zich zyn definitieve mening echter voor. Het kwam hem echter voor. dat het nieuwe voorstel dichter komt bij een bevesti- Le Corbusier gaat in India een hoofdstad bouwen (Van onze Parijse correspondent"). De beroemde Franse architect Le Corbusier, van wiens Marseillaanse schepping: een huizenblok, waarin een heel dorp is opgenomen, wü indertijd een uitvoerige beschrüving gaven, heeft van de regering van Pendjab in India de opdracht ontvangen een ontwerp voor een nieuwe hoofdstad te maken. Of schoon Le Corbusier reeds verscheidene zeer omvangrijke opdrachten, onder meer in Rusland en in verschillende Zuid- amerikaanse staten op zijn naam heeft staan, zal hij thans toch voor de eerste maal de kans krügen een gehele stad volgens zün revolutionaire inzich ten te construeren. Zowel de plaats van de voornaamste pleinen en parken en de loop der straten, als de architec tuur van de openbare gebouwen en de stijl der woonhuizen zullen inderdaad door Le Corbusier worden bepaald. Wij herinneren er nog aan. dat enkele maanden geleden bekend werd gemaakt, dat een project van Le Corbusier voor een nieuwe stad Bogota door de rege ring van Columbia is aanvaard. Zoals men weet, werd ook het nieuwe secre tariaat van de Verenigde Volkeren, dat. zojuist in New York is voltooid, volgens de plannen van Le Corbusier gebouwd. gend antwoord op de vraag: „of China onze principes aanvaardt". Voor de stemming zei de Amerikaanse afgevaardigde Austin, dat het nieuwste voorstel van Peking niet veel meer is dan een doorzichtige poging om de vrye wereld te verdelen en de vrede stichtende taak van de V. N. te ver tragen. „Uitstellen, vertragen, talmen. Het is niet nieuw, geen voorstel en zelfs niet aan de Verenigde Naties gericht", aldus Austin. Austin was tegen schorsing van de be sprekingen voor de tyd van 48 uur. Hü wilde zo snel mogelijk de Amerikaanse resolutie, die China tot aanvaller be stempelt, behandeld zien. De Turkse afgevaardigde zei er niet zeker van te zyn. of de mededeling van het voorstel aan de Indische ambassa deur te Peking wel de juiste wyze van optreden was voor een land. dat een zetel in de V. N. wenst. Hü kon geen verschil ontdekken met het vorige ant woord van Peking en verzocht sir Bene gal Rau enige verschillen te noemen. Sir Benegal antwoordde, dat het dui- delyk is, dat hy niet in een positie is om opheldering over het plan te geven De politieke commissie besloot ten slotte met 27 tegen 23 stemmen, bij 6 onthoudingen, de besprekingen 48 uur te schorsen. (Nederland behoorde bü de onthou ders). Honderden toeristen gestrand Volgens de laatste gegevens heb ben 228 personen de dood gevonden bii de lawines in Zwitserland. Ita lië en Oostenrijk. De laatste doden cijfers ziin voor Oostenrijk 127, Zwit serland 71 en Italië 30. In Oostenrijk worden ongeveer 30 ernstig gewonden in ziekenhuizen verpleegd. Verwacht wordt, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te ziin. In Zwitserland zijn een 100-tal hui zen en boerderijen vernield en 400 stuks vee omgekomen. Men is er in geslaagd een doorgang te banen naar het Italiaanse dorp Li- vieno, dat sinds-Zaterdagavond van de buitenwereld was afgesloten. In dit dorp werden zeven personen gedood en twee ernstig gewond. Bijna alle huizen hp^hen zware schade opgeloDen. De 700 inwoners slapen 's nachts geheel gekleed in de minst beschadigde hui zen. gereed om te vluchten bij het eer ste bericht over nieuwe lawines. Veel vee is verleren gegaan. Een pióiivp er.o.-.iiuTforin^ h^eff de autoweg door de Brennerpas over' een afstand van 500 meter geblokkeerd. Naar schatting zal het vier dagen du ren om de weg weer vrii te maken. Het internationale spoorwegverkeer door de Brenner en de diensten door de Sim- Dlon- en St Gothardtunnel ziin hervat. Boven sommige delen van de Zwit serse Alpen hebben Zwitserse militaire vliegtuigen voedsel en post uitgewor pen. Ook ongeveer 700 buitenlandse toe- listen te Zermatt. die zich overigens in goede welstand bevinden, kregen hun post uit de lucht. In Oostenrijk hebben verscheidene honderden toeristen noodgedwongen hun vacantia moeten verlengen, daar zii in de verschillende valleien afgeslo ten zitten. Sommige hotels ziin van electrische stroom verstoken, maar aan voedsel bestaat volgens de laatste be richten geen gebrek. Te Innsbrueck (Tirol) is de water voorziening door lawines afgesneden. De burgemeester heeft via de radio in structies gegeven over de bereiding van goed drinkwater uit schone sneeuw. In een plaatsje in Opper-Engadin (Zwitserland) werd een achtjarig jon getje. dat achttien uur onder de sneeuw bedolven was geweest, nog le- Generaal Juin opperbevel hebber van alle Franse strijdkrachten Een woordvoerder van het bureau van premier Pleven heeft verklaard, dat generaal Alphonse Juin, commandant der Franse strydkrac-hiten in Noord- Afrika, in de zeer nabije toekomst tot opperbevelhebber van alle Franse land-, lucht- en zeestrüdkrachten zal worden benoemd. De 62-jarige generaal Juin is tevens hoofd van het burgerïyk bestuur (resi dent-generaal) van Marokko. Zijn offi ciële titel in zün nieuwe functie is die van inspecteur-generaal der Franse weermacht. Generaal Juin zal tevens tot voorzitter worden benoemd van de commissie van chefs der generale sta ven van de Franse strydkrachten. Verwacht wordt dat Juin ook een leidende functie zal krygen in het At lantisch opperbevel onder generaal Eisenhower. Het zal voor het eerst na de oorlog zijn, dat het bevel over alle Franse strijdkrachten bü één generaal komt te berusten. Naar vernemen wordt, krijgt generaal Juin vérstrekkende bevoegdheden en zal hy slechts aan de minister van lands verdediging verantwoording schuldig zyn en via hem aan de premier en het kabinet In 1943 benoemde generaal De Gaulle Juin tot operbevelihebber van het Fran se leger in Italië. Hij leidde daar een schitterende veldtocht, die om. de be- vrüöing van Rome tot resultaat had. Verkenningsactie in Korea GROTE LUCHT-ACTIVITEIT. Pantserkolonnes der verbonden le gers zijn op vier belangrijke punten op een front van 100 kilometer breedte diep in de Chinese linies doorgedron gen. Het waren echter slechts krach tige verkenningsacties om de commu nisten zo veel mogelijk verliezen toe te brengen en hen uit hun evenwicht te brengen bii hun voorbereiding voor een nieuwe opmars naar het Zuiden. Onder dekking van vliegtuigen ziin de verbonden legers Seoel zells tot op 30 kilometer genaderd. Later zijn deze troepen weer teruggenomen. Britse troepen hadden communisti sche eenheden uiteengeslagen om de herbezetting van het vliegveld van Wondioe mogelijk te maken. Kort na de herovering landde er eeneraal Ridg- way. de bevelhebber van het achtste leger, voor een conferentie met ziin onderbevelhebbers. Ridgway verklaarde, dat de situatie ..steeds beter" werd. Pilo.ten van de vijfde Amerikaanse luchtmacht in Korea hebben naar eigen verklaringen 400 communistische soldaten in 500 vluchten gedood. Zij verklaarden ook een tank. 200 ge- rbeciwen. ne^en voertuigen, een locomo tief. twee munitie-opslagplaatsen en een spoorbrug te hebben vernield en 52 plaatsen. 150 gebouwen, twee spoor bruggen. tien autobruggen en twee tunnels te hebben beschadigd. Volgens een communiqué van de verbonden luchtmacht heeft het optre den van de luchtmacht in de periode van 22 November ot 21 Januari de te genstander 60.300 verliezen toege bracht. Amerikaanse Thunder jet-straalvlieg tuigen hebben „ten minste drie" com munistische straaljagers van het type Mig-15 neergeschoten in een grote l'—htslag boven de rivier de Jaloe. Beroering in Vlaanderen VERNIELING IJZER-MONUMENT IN DE DOOFPOT? Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons heden; Er heerst momenteel grote beroering in de Vlaamse milieux. Het Tweede Kamerlid. Goffried Develder. uitte zwa re beschuldigingen aan het adres van de magistraat, die belast is met het onderzoek naar de in 1946 gepleegde dynamiet-aanslag op het IJzermonu ment der gesneuvelde Vlaamse soldaten van de oorlog 19141918 De magistraal zou er de oorzaak van zijn dat het ge hele onderzoek is mislukt en geneigd zyn de vermoedelyke daders vrij te la ten. Het Vlaagse Kamerlid wil de zaak voor het Brusselse hof brengen. In 1946 werd genoemd monument, een 50 meter hoge toren, die te Diksmuide de IJzer- vlakte beheerste, en w-aaronr'zidh jaar- lyks tienduizenden Vlamingen scharen, volkomen vernietigd. De regering ver leende een crediet van enkele'millioenen francs voor de heropbouw van deze IJzertoren. De zaak is daarom onver- kwikkelük, omdat enkele liberale mi nisters evenals andere politieke perso naliteiten, van het voormalig verzet ln het gedrang komen. Zij zouden de on- derzoekingsreohter beïnvloed hebben. Develder beweert anderzüds, dat enkele collaborateurs aan de aanslag hebben meegewerkt. Hij noemde het misdadig, dat, terwijl alle schuldigen bekend zün, de rechter blijkbaar de tactiek van de doofpot wenst te volgen. Drie huismoeders in Rose Valley een voorstad van Philadelphia in Amerika hebben zich bij de plaatse- lijke vrijwilige brandweer aange meld om bij eventuele brand over* dag de motorspuit te besturen. De helmen weten zij zó op te zet ten. dat deze nog flatteren, want een vrouw blijft een vrouwook bij de brandweer Binnenkort te verwachten In het algemeen kader van de ver» hoging van de paraatheid van de Ne* derlandse strijdkrachten, zal binnen* kort een grote alarmoefening worden gehouden, die ten doel heeft proef ondervindelijk na te gaan, hoe snel door de verschillende diensten en on derdelen onder bevel van de Com mandant strijdkrachten te velde, zal worden gereageerd op een onverwach te plotselinge alarmering. De oefening zal tot gevolg hebben, dat over het ge hele land onderdelen plotseling snel worden verplaatst om in een bepaald gedeelte van het land tijdelijk te wor den gelegerd, dan wel ingekwartierd.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1