Leidse weesjongens met „hun" brandspuit nog eenmaal in actie In Iriomffocht brengen zij de spuit van „De Lakenhal" naar hei Weeshuis over Na 30 jaar Laatste Berichten Vonnis Ambonnese militairen contra Staat bekrachtigd Beschermt de reddingslijn en haak Gij steunt daarmee een goede zaak MAANDAG 22 JANUARI daarmede en als gevolg daarvan het brandblusmateriaal uit het "Weeshuis be willen doen" weghalen. De bewilliging daarop van het College van B. en~W met de daaraan verbon den dankbetuiging, vclge hier in af schrift ais het welsprekend slot der ge schiedenis van de brandspuit in het Weeshuis, GEMEENTE LEIDEN. Onderwerp: Brandweer. Leiden den ikien Mei 1921. Voldoende aan het verzoek vervat m Uwe missive van 18 Februari j.l., heb ben wij de eer U mede te deelen, dat wij met c'en commandant der Brand- Honderden Leidenaars, die op hun Zaterdagmiddagwandeling de Oude Singel, Voldersgracht, v. d. Werffstraat. Haarlemmerstraat en Hooglandse Kerkgracht passeerden, zijn daar getuigen geweest van een unieke gebeurte nis. een gebeurtenis, welke men in 30 jaar in Leiden niet meer had kunnen aanschouwen: zij zagen de Leidse wees ioneens met „hun" brandspuit nog een maal in actie. Weliswaar gold het ditmaal geen uitslaande orand daarvoor hebben wij nu al weer vele jaren onze kranige beroepsbrandweer doch de „show", welke zij aan dit uitrukken wisten te geven, werd met zoveel „tam tam" opgevoerd, dat zii de waarheid dicht benaderde. De 8 „spuitgasten" maakten wel zoveel kabaal, at op hun komst de weg direct werd vrijgemaakt. Vanwaar al deze drukte? De jongens hadden er reden voor. want op insti- eatie van de directeur van het Stede lijk Museum „De Lakenhal", de heer E. Pelinck. had het College van B. en W. eoed gevonden, dat deze historische sDuit. die sinds tientallen jaren in „De Lakenhal" als museumstuk was be baard. naar haar oorspronkelijk tehuis „Het Weeshuls aan de Hooglandse fcerkgracht". werd teruggebracht. En zoals cezegd: in een ware triomftocht h^'oben de jongens, eenmaal in het be zit gesteld van ..hun eigendom", de spuit naar de Hooglandse Kerkgracht vervoerd, waar zii onder groot enthou siasme der bewoners werd binnenge haald en een plaats vond in „De Stoof" een oude. doch historische ruimte van het Weeshuis. Onder hen. die van „officiële" zijde deze overdracht bij woonden. merkten wij o.a. op de heer E. H. Moens. regent van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, de directeur van dit tehuis, de heer Jerimiasse en de commandant van de Brandweer, de heer S. W. Hagedoorn, onder wiens leiding de oude spuit aan een groniee revisie is onderworpen, zo dat zii in een voorkomend geval even tueel nog dienst zou kunnen doen ook. UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE SPUIT. Wanneer wii slechts hier en daar een i greep uit de eervolle staat van dienst" van deze spuit doen. dan blijkt dat i reeds in 1767 ..de Heeren van den Ge rechte ezer stad" met regenten van het1 Weeshuis contact opnamen over de plaatsing van een brandspuit in hun inrichting, hetgeen tot gevolg had. dat de eerste spuit op 24 November 1769 aan het Weeshuis werd „bezorgd". Ruim anderhalve eeuw hebben de weesjongens een belangrijke rol ge- i speeld bii de brandbeveiliging onzer stad. totdat de regenten zich in Fe bruari 1921 tot het College van B. en W. wendden met de mededeling, dat er na de 1ste Mei van dat laar geen genoegzaam aantal grote jongens meer beschikbaar zou zijn om het in het Weeshuis van Gemeentewege geplaatste brandblusmateriaal te bemannen, daar aan het verzoek verbindende om een rezeling te willen treffen waarbii van j de hulp der Weesburgers bii brand na j 30 April geen gebruik meer zou wor- den gemaakt en om in verband 1 weer maatregelen hebben getroffen waardoor het in het H.G. Weeshuis aanwezig brandweermateriaal kan wor den weggehaald en worden geborgen deels in het Politiebureau endeels in de Brandweerwerkplaats aan de St. Jacobs- gracht. Intussen doet het ons oprecht leed, dat wij in het vervolg bij de brand de hulp der Leidsche Weesburgers zullen moeten missen, een hulp, die ons ge durende een lange reeks van jaren werd verleend, die door ons zeer werd ge waardeerd en die bij de Leidsche bevol king populair was geworden. Het is ons dan ook inderdaad een be hoefte U hartelijk dank te zeggen voor de langdurige en uitstekende diensten door de Leidsche Weesburgers aan de gemeente en hare brandweer bewezen, diensten, die wij herhalen het door ons steeds op hoogen prijs werden, ge steld. Burgemeester en Wethouders van Leiden, (w.g.) W. PERA, Weth. Lo.-Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Met dit eervol en dankbaar getuigenis van de Stedelijke Overheid eindigde in 1921 deg eschiedenis van de brandspuit in het Weeshuis, een geschiedenis waar aan j.l. Zaterdag, bijkans 30 Jaar later, pegmaats e°n bladzijde is toegevoegd. Lezers schrijven „OVERSCHOT". Een overschot ontstaan door een vre selijk tekort. We zien ze nog gaan de funderen in de ene hand een schaal tje in de andere een lepel zo naar school, waar ze straks een extra portie „voedsel" krijgen. Dezelfde substantie, die wij ondanks hevige honger, vaak niet door de keel konden krijgen soms heet water met wat ^roenteblaad- jes erin. Vele kinderen hebben in die tijd „de knak" gekregen. Kleuterdagverblijf „Margriet" kan hierover vertellen en hoeveel kinderen werden in die tijd bly- venr Invalide? Wanneer de Leidse bur gerij meehelpt, komt straks de school voor gebrekkige kinderen de My til - school een aantal binnen en buiten de stad zien met verlangen uit naar hun eigen school (dagschool voor kin deren. die te- gebrekkig zijn om de ge wone school .te bezoeken). Zou het geen aanbeveling verdienen het geld, ook aan kinderen verdiend dat thans ais gaarkeuken-overschot ge kend wordt te besteden aan de stakkers onder de kinderen? De zwakken, gebrek- klgen, debielen kinderen aan wie zo onnoemelijk veel te kort is gedaan, waardoor mede een „overschot" ont stond. - Wat denken de dames en heren Raadsleden van een fonds voor het noodlijdend :kind? Kan iemand hier iets tegen hebben? Een bedrag om de „Leid- De brandspuit weer thuis! Onder groot enthousiasme rijden de „spuit gasten" de historische spuit het \V ces huis binnen. ("Foto L.D./Van Vliet) sche Mytylschool" te helpen oprichten? Subsidie voor de andere kinderen-met- tekorten. Med. Grb v. DIJK BOOMAN, Voorzitster Leidsche Mytyl-Stiohting:i.o., Oude Singël 196a. DE STRIJD IN KOREA (I). Het Zaterdag jJ. gepubliceerde arti kel van de heer S. Lammers behoeft mi. aevolgende aanvulling. De taak van pers en radio in deze ontwrichte tijd zal, in 't belang van het Nederlandse volk, een radicale wijziging moeten on dergaan. I.p.v. een objectieve voorlich ting, ziet en hoort het Nederlandse volk, dag in dag uit, een uiterst subjectieve berichtgeving. Een voorbeeld: Generaal mr H. J. Kruis sprak onlangs te Mid delburg voor het Dep. Zeeland van de *Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. Volgens het verslag in het L.D. van 18 dezer zei de genoemde generaal o.m. Wij moeten bewijzen, dat wij geen zin hebben om onder Rusland te komen, voor een deel naar Siberië te worden gestuurd en later ten koste van grote offers bevrijd te worden. Nederland moét verzetswil demonstreren en daar van is thans .nog niet veel te merken"'. Een uiterst subjectieve en bovendien gevaarlijke voorlichting, zolang generaal Kruis niet tegelijkertijd de bewijzen voor zijn woorden geeft. Zodra generaal Kruis de bewijsstukken voor zijn rede nering openbaar doet maken, behoeft hij niet langer te verklaren: „Neder land most verzetswil demonstreren" Zonder een klemmend betoog van ge noemde generaal zal Nederland dan verzetswil demonstreren. Wie oorlogs angst kweekt en oorlog suggereert, zal zeker oorlog oogsten. Geen suggesties dus: belUzen. Het Nederlandse volk heeft hier recht op en wil deze bewij zen zo spoedig mogelijk gepubliceerd zien. C. SWAAN. Leeuwerikstraat 49, Leiden. Mij eveneens verwonderd hebbend over uw (van een Amerikaans-sic[-persbu reau verkregen) door de heer S. Lam mers in zijn ingezonden stuk. waarvan ik strekking onderschrijf, gewraakte, ar tikel in zake de Nederlandse vrijwilligers in Korea, verbaas ik mij over uw redac tioneel naschrift waaruit mi. blijkt, dat u de kop in het zand steekt t.o.v. de cultuur. Ik geloof n.l., met de heer L., dat cul tuur niet gedragen wordt op de tank- speerpunten of hangt aan de snelste ra ketjager, hetzij van Russisch hetzij van Amerikaans maaksel, dan wel door lie den. die opgeleid worden van de strijd te houden, wordt bevorderd. Ik moge u in dit" verband adviseren bij de er kende" cultuur-philosofen te rade te gaan. Indien u gélqpf hecht aan de eigen woorden in uw naschrift, stel ik u voor de rubriek van ds Geursen, die wekelijks zo z'n best doet ons van een andere wer kelijkheid te overtuigen te laten plaats maken voor één van Generaal Kruis, een van de vele hedendaagse apostelen van de Angst, om voor de boeman Si berië zijn oorlogstam-tam te roeren, waardoor u voorkomt, dat u schijnhei ligheid pleegt en doet „alsof", zoals thans. Confrontatie met de harde werkelijk heid eist een andere bezinning, dan mede de lof te zingen over een stel strijd-minnende lieden, in dienst van de ultima ratió. Dat u als redactie van een krant, een voorlichtingsorgaan derhalve, die bezin ning mist, bleek een halfjaar geleden uit uw redaotioneel antwoord aan die Leidse Hoogleraar, die enige behartens- waardige ca orltische opmerkingen maakte t.a.v. de pers, die ook door D. de Rougemont in zijn boek Penser avec les mains" fel en mi. terecht wordt ge hekeld en dat ik ter lering u aanbeveel. Mijn hoop. ve>rtrouwen engeloof en dat van antieren voor wat be treft de mogelijkheden tot concretise ren van de vrede in deze keiharde wer kelijkheid. liggen op een ander vlak, waarvan o.m een Huizlnga, een Mann heim, een Toynbee mochten getuigen en waarop Uw medewerker, Ds Geur sen, ons elke week tracht te wijzen. Zo niet. beamen wij Virgil Gheorqlu asl hij zegt: „l'Europe n'exlste plus" en zijn publicaties als onderhavige, effec- tiefvoor de ondergang. J. G. WIJNBEEK. Kcninginnelaan 56* Wij mogen er de geachte inzender opmerkzaam op maken, dat wij het woerd „cultuur" zelfs niet genoemd hebben. Overigens sluiten wij over dit onderwerp de discussie. Red. „LU.". REÜNIE OUD-LEERLINGEN VAN GEM H.B.S. Geslaagde toneel-uitvoering. Voor de vierde maal hield „De Olie vlek", de vereniging van oud-leerlingen der Gem. H.B.S. aan de Burggravenlaan, een reünie, die Zaterdagmiddag vele le den ln „Het Gulden Vlies" bijeenbracht. Na het welkomstwoord van de voor zitter. mr W. Grebel, het jaarverslag van de heer H. J. Maas, secretaris, en het overzicht van de heer A. F. A. T. van Iterson, penningmeester, die een klein batig saldo meldde, vond de bestuurs verkiezing plaats. Mr Grebel en de heer Van Iterson werden hedkozen. De heer H. Ginjaar, reeds bestuurslid, werd secretaris, als opvolger van de zich niet herkiesbaar stellende heer Maas. De heer H. Mulder werd in de opengevallen plaats gekozen. Bij het bespreken van de plannen voor het komende jaar, be sloot men wederom een reünie te orga niseren. t 's Avonds troffen de leden elkaar in de foyer van de Stadsgehoorzaal, waar ér A, J. Kors, vice-voorzitter, ook dr J. D. A. Boks, directeur, en de heer B. M. Noach, oud-leraar, beiden met echtge note, mocht verwelkomen. Onder regie van Herman G, Frentzen werd het driedelige blijspel „Z3.B.H.H. (Zijn bezigheden buitenshuis hebbend)" door de eigen toneelclub opgevoerd. Die bezigheden buitenshuis hadden een ad vocaat en zijn vrouw, die het moderne huwelijk willen zien als een elkaar vol komen vrjj laten. De advocaat heeft een zeer drukke practijk en besteedt de rest van zijn tijd aan pogingen om in de Tweede Kamer te komen. Het gevolg is, dat zijn vrouw duizend en een fucties op zich neemt, o.a. in de vereniging voor het verwaarloosde kind, niet beseffend, dat haar eigen kinderen aldus verwaar loosd worden. Een vriend des huizes be sluit dit uit elkaar gegroeide gezin weer in orde te brengen, in welk pogen hij, na verschillende onwaarschijnlijke en zelfs gevaarlijke situaties, voortreffelijk slaagt. Deze huisvriend was Frentzen zelf, Mn rol, die niet beter vertolkt had kun nen worden, ondanks het feit, dat zijn al te nadrukkelijk spreken soms irrite rend werkte. Ook over de overige spe lers en speelsters mocht men zeer tevre den zijn. Zij speelden hun rollen heel natuurlijk. Kostelijk vonden wij de wijze, waarop de heer B. J. van Santen (nota- bene een invaller) de rol van vader- advocaat bracht! Bij elkaar een geslaagde opvoering van een onderhoudend spel. Tot diep in de nacht bleef men dansend bijeen. NOG EEN TWEETAL BEGROTINGSVOORSTELLEN. De raadsleden De Hosson en Questroo stellen voor in te stellen een commissie van advies, voor alle aangevraagde ver gunningen voor bouw en of verbouw, ..Welstandscommissie". De heer Piena stelt voor, gezien de toenemende werkloosheid, onverwijld °ver te gaan tot het vormen van een werkcomité, bestaande uit vertegen woordigers van het Bedrijfsleven en Gemeentebestuur, ter bestudering en uitwerking van plannen teneinde de werkioosheid, voorzover dit binnen het raam van de Gemeentelijke autonomie hogelijk is, tegen te gaan. Aan de heer P. J. Arens, die on langs het feit mocht herdenken, dat hij voor 40 jaar werd benoemd tot bedrijfs leider van de N.V, Leidse Textielfabrie ken Gebr. Van Wyk en Co., is toegekend de gouden ere-medaille, verbonden aan Qe Orde van Oranje Nassau. „NIEUW LEVEN" TELEURGESTELD OVER HUURPRIJZEN STADSGEHOORZAAL. Hierdoor kwam concert te vervallen. Ir. de nagenoeg geheel gevulde Stads gehoorzaal gaf de Arbeiders-muziekver eniging „Nieuw Leven" Zaterdag een cabaret-avond, welke o.a- werd bijge woond docr afgevaardigden van de 3 Octobexvereniijing, de Vereniging Ko ninginnedag, de directeur van het Openbaar Slachthuis, dr K. Reitsma, en vertegenwoordigers van de Coöpera tie Vooruit,- de Leidse Bestuurdersbond en tal van zusterorganisaties. De voorzitter van NE., de heer J. Beurse, sprak een inleidend woerd, waarin hij mededeelde, dat het in de bedoeling van het bestuur had gelegen om naast deze cabaretavond een con cert te geven. Heiaas moest dit om financiële redenen achterwege blijven, mede in verband met de hoge huurprij zen van de Stadsgehoorzaal. Was men voorheen f. 90,per avond kwijt, thans moet men voor één avond f. 225,— be talen, een bedrag, dat zeker voer een arbeiders-muziekvereniging niet meer is op te brengen. Ofschocn men nog over wogen had om een gecombineerd pro gramma van concert en cabaret op één avond te brengen, heeft het bestuur hiervan om verschillende redenen af gezien. Met het ocg op de tijdsomstan digheden heeft het bestuur zich voerts genoodzaakt -gezien om de donatie van f. 0,15 op f- 0,20 per maand te brengen. Deze verhoging, hoopt spreker, zal voor de vele donateurs (trices) .geen beletsel vermen cm hun steun aan de vereni ging te blijven geven. Hartelijk dankte spreker tenslotte dr Reitsma voor het beschikbaar stellen van een der loka len van het Slachthuis voor de repeti ties. Het cabaretgezelschap ,,'t Plezier is weer best", onder leiding van Willy Vervoert en met medewerking o.a. van Tonny Boucher, Peter Piekos, de Zeeuw se boertjes, die een zeer gced verzorgd nummer acrobatiek brachten, en de Asta's, 4 acccrdeonvirbuozen, bezorgde hierna de aanwezigen een „plesante avond", welke met een geanimeerd bal onder leiding van de heer J. Alphenaar werd besloten. De dansmuziek werd verzorgd door de Goldsbarband. Tijdens de pauze werd een collecte gehouden voor het instrumentenfonds. MAREDIJK-KWARTIER. Viering-van het eerste lustrum. Zoals in zovele gedeelten van de stad, vormde zich vlak na de oorlog ook in het Maredijk-kwartier een .Bevrijdings comité", dat de bevrijdingsfeesten orga niseerde. Na een kort bestaan stierf het comité, doch het was als bij de vogel Phoenix, die zichzelf verbrandt om ver jongd uit de as op te rijzen. Zo steeg uit de as van het comité het bestuur van de buurtvereniging „Maredijk- kwartier". Vijf jaar bestaat deze buurt vereniging nu, en er was alleszins reden dit eerste lustrum feestelijk te vieren, In de afgelopen jaren is het steeds cres cendo gegaan: het aantal leden steeg, er kwamen verschillende onderafdelingen, waarvan de bekendste is de speeltuin vereniging, en het enthousiasme groeide. Het lustrumfeest werd Zaterdagavond in de grote zaal van den Burcht gehou den. De stemming zat er al direct goed in, zelfs voordat de voorzitter, de heer G. A. Sassen, de avond een half uur te laat opende. Wat er allemaal in de af gelopen tijd is gebeurd ln het Maredijk- kwartier, weten we niet meer precies, zoveel belangrijks was 't. Vele bewoners zullen het oök wel niet meer geweten hebben voor de avond begon, maar de OOK DEMOBILISATIE OP JAVA VERBODEN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden het vonnis van de presi dent der Arrondissementsrechtbank te s-Gravenhage in het kort geding van de Ambonnese militairen contra Staat der Nederlanden bekrachtigd, met dien verstande, dat het Gerechts hof daarenboven aan de Staat der Nederlanden de demobilisatie en af vloeiing ter plaatse, dus op Java, heeft verboden. De uitspraak van het Gerechtshof luidt: „Verbiedt appellant de wegvoe ring, afvloeiing of demobilisatie van geïnterneerden en alle andere op Java, thans in kampen verblijvende, Am bonnese oud-KNIL-militairj en de by hen behorende gezinnen, zonder hun toestemming, naar, op of binnen door A.P.R.I.-troepen, dus door de Regering der Republik Indonesia bezet of be heerst gebied". FRUITXPORT NAAR WEST- DUITSLAND. In anticipatie op het nieuwe handels verdrag tussen ons land en West-Dults- land, dat vorige week tot stand gekomen is, werd een contingent van 300.000 dol lar beschikbaar gesteld voor de export van vers fruit. Voor de export van groenten werd in het einde van December een contingent van een half millioen dollar vastgesteld, eveneens in anticipatie op het nieuwe handelsverdrag. Dit contingent is nog niet geheel opgenomen. De export van uien is nog niet vrij gegeven. NEDERLANDSE FIREFLIES NAAR NOORD-IERLAND VERTROKKEN. Een escadrille Fireflies van de Neder landse Marine is vandaag uit Lee on Silent naar NoNord-Ierland gevlogen voor oefeningen met de Britse Marine. Het vertrek moest het afgelopen week einde wegens slecht weer uitgesteld worden. revue „Hoe kwam het bij elkaar", ge schreven door P. W. de la Rivière, zal hun geheugen wel opgefrist hebben. In een zeer vlot tempo volgden de verschil lende nummers elkaar op. Vermelding verdient de goede samenwerking tussen de spelers en het Silvia orkest o. 1. v. Jan Meerpoel. Een „groot feesthal", waarbij het Sleu telkwintet voor de muziek zorgde, be sloot deze gezellige Maredyk-avond. Teneinde niet de verdenking op anderen te doen vallen, verzoekt men ons mede te delen, dat de oneerlijke kapper, die zich de vorige week aan diefstal ten nadele van een patiënt schuldig maakte, niet werkzaam was in het Acad. Ziekenhuis, het Diaconessen- huis of de Annakliniek. VRAGENRUBRIEK. A. S. te L. De kinderbijslagrege ling werd ingevoerd: 1 Januari 1941 van af het derde kind; 1 October 1946 van af het eerste kind. zwaar gewonden bij autobotsing bij Moerdijkbrug TWEE BELGEN EN DRIE NEDERLANDERS. Bij de Moerdijkbrug onder Willems oord zijn hedenmorgen omstreeks 9 uur een Belgische en een Nederlandse per sonenauto met elkaar in botsing geko men. Het. ongeval gebeurde toen een der wageiis bij' het passeren van een voor hem rijdende auto tegen een tegenligger botste. In de Belgische auto zaten de heren C. Marijnessen uit Bergen bij Antwer pen en J. Haverdonk uit Brussel. Zij werden zwaar gewond naar het R.K. ziekenhuis te Dordrecht overge bracht. De toestand van de heer J. Ha verdonk is levensgevaarlijk. Van de Nederlandse wagen werden de drie irizittenden eveneens ernstig ge wond. Een van-hen, de heer H. Boonzaayer uit Amsterdam is eveneens naar het R.K. Ziekenhuis te Dordrecht overge bracht. De beide andere gewonden zijn ver voerd naar het Gemeenteziekenhuis in Dordrecht, - Nader wordt gemeld, dat het ongeluk geen vijf zwaar gewonden, doch vier zwaar gewonden en een licht gewonde heeft geëist. Beide chauffeurs maakten zich schuldig aan „snijden". In de Nederlandse auto zaten nog de heer H. Klein uit Amsterdam, die ern stig, doch niet levensgevaarlijk werd ge wond, zijn echtgenote, die licht werd ge wond en zijn dochtertje, dat ongedeerd bleef. De bestuurder van de Belgische auto was de heer Marynesen. Belde auto's werden zwaar bescha digd. MINISTER-PRESIDENT VAN .,„uW ZEELAND IN NEDERLAND. De Minister-President van Nieuw Zeeland, de heer Holland, werd heden middag per auto uit Brussel in Neder land verwacht en zal logeren in hotel kasteel Oud-Wassenaar. De minister- President wordt vergezeld door de secretaris-generaal'van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Wellington, de heer Mc Intosh. Vanavond zal Minister Stikker te zijnen huize een diner aanbieden, waar o.a. aanzitten Minister dr Drees, Minis ter mr Joekes en staatssecretaris mr dr van Rhijn. Morgenochtend zal Minister-President Holland besprekingen met de Neder landse Regering voeren en des middags biedt Minister Joekes een lunch aan in hotel Witte Brug. Woensdagmorgen ver trekt de heer Holland vis Schophol uit Nederland. Voorwaardelijke straffen in zaak Kitty van der Have De Krijgsraad te velde West deed vanmorgen uitspraak in de zaak der vier Rotterdamse ex-illegalen, die er van werden verdacht de koerierster Kitty van der Have kort na de bevry- ding te hebben geliquideerd. De verdachten werden veroordeeld tot voorwaardeiyke gevangenisstraffen resp. van 1 jaar met een proeftyd van 1 jaar, van vier maanden met een proeftijd van 1 jaar en van 4 maanden met een proef tyd van 1 Jaar. De veroordeelden kunnen in hoger beroep gaan by -het Hoog Militair Ge rechtshof. De auditeur-militair kon nog niet meedelen of^bij in hoger beroep zal gaan. Groeiend aantal slachtoffers der sneeuwlawines De sneeuwlawines die zich dit week einde in de Zwitserse Oostenrykse en Italiaanse Alpen tengevolge van de plotseling ingevallen dooi en de storm hebben voorgedaan zouden reeds meer dan honderd slachtoffers hebben geëist, waarvan vyftlg in Zwitserland, 47 in Oostenryk en vyf in Italië. In Zwitser land zou nog een twintigtal personen onder de sneeuw begraven zijn. Vijftien werden gewond. Een vyftigtal huizen werd vernield en een tweehonderd stuks vee vond de dood Tientallen dorpen zyn van de buitenwereld afgesloten. In de Oostenrykse Alpen maakt men gebruik van speciaal getrainde honden voor het opsporen van bedolven per sonen. Volgens in offioiële kringen te Bern verzamelde voorlopige gegevens be draagt het aantal doden, vermisten en zwaar gewonden tengevolge van lawines in 15 verschillende streken van Zwitser land respectieveiyk 56, 20 en 20. Het zwaarst getroffen is het kanton Grisons, waar tot dusver 45 doden. 15 vermisten en enige gewon den geteld ztfn. Ongeveer 60 huizen werden verwoest. In de kan tons Uri, Glaris, Valais en Grisons zou den meer dan 100 hulzen, chalets, boer derijen en Alpenhutteri verwoest zyn. Het omgekomen vee wordt geschat, pp 200 tot 300 stuks. Wisselvallige strijd in Korea De gehele nacht zyn felle gevechten geleverd om het vitale verkeerscentrum Intsjon, 32 km. ten Zuid-Oosten van Seoel. Volgens de laatste berichten trok ken eenheden van de V.N. zich heden morgen naar het Zuiden terug onder zwaar c-ommunistisch mortiervuur en vuur uit kleine wapenen. De stryd ging op en neer sinds de strydkrachten der verbondenen Zondagmiddag een aanval op Intsjon hadden afgeslagen. Later werden nog twee communistische aan vallen afgeslagen. Een vierde aanval noopte de verbonden strijdkrachten ech ter zich uit de stad terug te trekken, aldus een communiqué van het achtste leger. Twee gevangen genomen Chine zen verklaarden te behoren tot eenhe den van het 42ste Chinese leger. De ver bondenen bezetten de stad weer gedu rende de nacht, maar moesten zich voor aanvallen uit het Noorden en Noord- Oosten vanmorgen vroeg opnieuw terug trekken. In het gebied van Wondjoe vielen troepen der V.N., nadat zy tot Zondag middag laat strijd geleverd hadden te gen een communistisch regiment, terug op verdedigingsstellingen voor de nacht, In de afgelopen nacht waren eenhe den van de V. N. In actie tegen naar schatting twee communistische batal jons in het gebied negen k.m. ten Zuid- Westen van Tanjang. Aan het centrale front, waar de V. N. een levendige patrouille-activiteit ont wikkelden, kwamen zij zo goed als niet in aanraking met de vijand. Vliegtuigen der V. N. zyn vanmorgen by helder weer gestart voor nieuwe aan vallen op de communisten. De Chinezen schijnen vastbesloten te zyn de 110 km. lange weg van Soewon naar Wondjoe in hun macht te krygen. zy zouden een grote troepenmacht, die 'de laatste 10 dagen rond Soewon was samengetrokken, naar het hoge terrein, dat de weg beheerst, dirigeren. Er wordt melding gemaakt van ver hoogde guerilla-activiteit achter de li nies der verbondenen. Troepen van de V. N. hebben vandaag het vliegveld van Wondjoe weer bezet. Verder werd een heuvel bestormd van waar zij twee dagen geleden werden ver dreven. Patrouilles van de V N. van on bekende sterkte drongen vandaag naar het Noorden op ongeveer in de richting van Seoel en hernamen Intsjon en Koemjangsjangni waarby zy weinig te genstand ondervonden. Generaal Eisenhower verkouden Volgens een bekendmaking van de Amerikaanse hoge commissie zal de aanvankeiyk hedenmiddag te houden bespreking van generaal Eisenhower met de drie hoge commissarissen in West-Duitsland wegens verkoudheid van de generaal niet doorgaan. Wel zou de opperbevelhebber van de Atlantische strydkrachten indien zijn gezondheid dit toeliet hedenavond een receptie ten huize van de Amerikaanse hoge com missaris te bad. Homburg by wonen. Op aeze receptie zouden kanselier Adenauer en andere Westduitse -leiders aanwezig zyn. TREINONGELUKKEN IN OOSTENRIJK. Op het traject Graz-Salzburg tussen Gaishorn en Trieben, ongeveer 80 km. ten Noord-Westen van Graz, is een per sonentrein met een goederentrein in botsing gekomen. Twee ry tuigen van de eerste trein werden vernield. Volgens de eerste berichten zyn er zes gewonden. Een dieseltrein op hetzelfde baanvak ontspoorde door de sneeuw. Niemand werd gewond. „De V.N. staan voor historische beslissing" ALDUS GROSS. Ernest Gross, plaatsvervangend leider van de Amerikaanse delegatie by de V. N., verklaarde Zaterdagavond, dat de die dag door de VB. ingediende resolu tie om het commünistische China als aanvaller te bestempelen aangenomen, zou worden. Amerikaanse functionna- rissen waren van gevoelen, dat er on- verwyid maatregelen genomen, hadden moeten worden. Zij hadden er echter in toegestemd niet te haastig te handelen in de hoop de eenheid onder de vrye landen te bewaren. Gross voegde er aan toe: „Wij staan aan de vooravond van een historische gebeurtenis De V. N, staan voor een beslissing, dié haar be staan raakt en die het leven van de mensen en naties zal beïnvloeden". De verschillen tussen de V.S. eh sommige andere landen waren verschillen van methode. De doeleinden van allen wa ren echter het beginsel van collectieve veiligheid in stand te houden, aldus Gross. WESTERSE MOGENDHEDEN ZULLEN MOSKOU DEZE WEEK ANTWOORDEN De V.S., Engeland en Franbryk zullen deze week antwoorden op de jongste Russische nota over de mogeiykheld van een viermogendhedenconferentie over de geschillen tussen het Oosten en het Westen, zo is door regëringsfunctiorma- rissen te Washington verklaard, zy voegden er aan toe, dat de nota's der drie Westerse mogendheden waarschyn- iyk morgen in Moskou zouden worden overhandigd. Gisteravond is de 61-Jarige haven arbeider A. de Jong uit de Moerkerke straat te Rotterdam aan de Mynsheren- laan door een tram aangereden en aan de gevolgen overleden. FAMILIEBERICHTEN. (Ontleend aan andere dagbladen). Geboren: Frans Wouter, z. van J. C. F. KroonRenaud. Soekaboemi. West- Java (Bronovo-Den Haag). Getrouwd: F. C. Nassy en G. de Jongh. Den Haag: E. Armltage en M. de Jong Cleyndert. Londen; J. H. L. van Ree en M. Chr. Schuurman. Am sterdam; G. D. Burnett en jnkvr. F. A. v. d. Brandeler. Londen; J. F. Ingen Housz en R. T. Halbertsma. Haarlem; I. M. Herrlck en P. J. v. Waveren. Mi chigan, U.S.A. Overleden: W. Chr. Bonebakker, 84 j„ Amsterdam; J. V. M. Tilman. doua- rière van Th. H. J. M. baron van Dorth tot Mechler. 75 j„ Arnhem; mr dr M. W. Scheltema. Groningen; J. H. van Alff. 68 j.. Den Haag; A. A. Geertsema douarière Jhr mr C. Feith, Den Haag. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 22 Jan. Veemarkt. Aan roer ln totaal 1409 stuks. 851 vette koelen mossen; 558 varkens. Pryzen: vette koelen ■«.kW. 2.202.50. 2e kw. 1.902.15. 3e kw. 1.801.90; varkenB (lev. gew.) 1.7i, 16T, 1.59 per kilo. Deze. pagina ongecorrigeerd.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7