Aan het Koreaanse front in hoofdzaak luchfacfie Ver. Staten hebben resolutie tegen Peking-China ingediend Lawines teisteren het Alpengebied WEERBERICHT Moskou herhaalt beschuldigingen tegen Frankrijk en Engeland 89ste Jaargang MAANDAG 22 JANUARI 1951 00 No. 27208 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5.15 per kwartaal, f 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 India, Indonesië en Australische liga willen verder „praten" De Verenigde Staten hebben Zater dag bij de politieke commissie der Ver enigde Naties een resolutie ingediend, die het communistisch China als aan valler in Korea brandmerkt. De volgende zes hoofdpunten worden naar voren gebracht: 1. Het communistische China treedt als aanvaller in Korea op. 2. De Verenigde Naties zijn vastbe sloten het hoofd te bieden aan deze aanval. 3. Alle staten worden verzocht de actie der Verenigde Naties in Korea te steunen. 4. Op alle staten wordt een beroep gedaan zich te onthouden van het ver lenen van steun aan de aanvaller. 5. Een commissie uit de Verenigde Naties moet de dringende opdracht krij gen na te gaan welke maatregelen te gen de aanvaller moeten worden geno men. 6. Aan de voorzitter van de Alge mene Vergadering (de Pers Nazrollah Entezam) moet worden opgedragen twee personen aan te wijzen die, tezamen met hem. een „commissie voor het ver lenen van goede diensten" moeten vor men, die ernaar moet streven de Kore aanse oorlog op vreedzame wijze te doen eindigen. De Amerikaanse resolutie werd toe gelicht door de leider der Amerikaanse delegatie, Warren Austin, die o.m zeide. dat de politieke commissie thans drie dagen de tijd had om het antwoord van Peking te bestuderen. „In de Ameri kaanse resolutie", aldus Austin, „is vast gelegd hetgeen de gehele wereld reeds weet, namelijk dat er voor de tweede maal in Korea agressie Ls bedreven. Nu is de tijd gekomen om de gelederen te sluiten. Een gezamenlijk optreden is de beste wijze om verdere aanvallen tegen te gaan. Ook kunnen wij slechts op deze wijze het Handvest der Verenigde Na ties in stand houden. Het beginsel „vei ligheid voor allen" moet worden ge handhaafd". Nadat zes kleine Zuidamerikaanse sta ten, Griekenland en Turkije hun steun aan de Amerikaanse resolutie hadden toegezegd, verklaarde de Indonesische gedelegeerde ,Palar, dat een veroorde ling van Chipa „in de huidige delicate toestand" de moeilijkheden voor het scheppen van de vrede slechts zou ver groten. Indonesië is teleurgesteld, dat het ant woord van Peking de doeleinden, waar naar de Verenigde Naties streven, niet onmiddellijk tegemoet komt, zo zeide Palar, die de aandacht van de commis sie vestigdë op „het treffende verschil in toon" tussen de verklaringen, die de Chinese gedelegeerde Woe hsioe-tsjoean onlangs in de V. N. heeft afgelegd, en het Chinese antwoord van thans. De Indonesische delegatie is van me ning, dat de tegenvoorsteUen van Pe king de nauwgezetste aandacht verme nen, zo zeide Palar. Irak liet zich in de zelfde zin uit, terwijl Tsjecho-Slowakye China steunde. De Indiase gedelegeerde, sir Benegal Rau, die zojuist was teruggekeerd van een conferentie met de Indiase premier. Pandit Nehroe, verklaarde, dat het ant woord van Peking de beginselen van de Verenigde Naties gedeeltelijk aanvaardt en gedeeltelijk niet. Het houdt eveneens gedeeltelijk een verzoek om opheldering en gedeeltelijk een aantal tegenvoor- stellen in en de beste manier om het te w larderen, zou een onderzoek van de tegenvoorstellen zijn, aldus Rau. Met betrekking tot de vraag, waarom China in Korea geïntevenieerd had. zei de Rau. dat de mogelijkheid bestond, dat de Chinese inmenging niet was in gegeven door een verlangen naar ex- PaHij6geloofde, dat zij het gevolg zou kunnen zijn van een „achterdochtig Chinees nationalisme" en niet van agres sief communisme. Zelfs als het niet zo was, zo verklaarde de Indiase gedele geerde, zou het brandmerken van China als aanvaller geen enkel nut afwerpen. Het prestige van de Verenigde Naples zou door een dergelijke stap nauwelijks geschraagd worden tenzij verdere stap pen zouden volgen. „Het enige resultaat van een brand merking van China zou zijn, dat alle problemen in het Verre Oosten niet al leen onopgelost, doch onoplosbaar zou den blijven. Als de (Amerikaanse) reso lutie wordt aanvaard, is onderhandelen, zelfs om misverstand uit de weg te rui men, verder onmogelijk", zo zeide sir Benegal. „Mijn regering is op het ogen blik tegen zulk een rampzalige koers". (De in India teruggekeerde Nehroe, heeft zich daar in gelijke geest uitge laten). De commissie verdaagde haar zitting hierop tot heden. Na afloop van de vergadering der po litieke commissie zijn de afgevaardigden van de 12 Arabische en Aziatische lan den, die destijds de resolutie tot het staken van het vuren in Korea hebben ingediend, bijeengekomen. Men neemt aan, dat zij een nieuwe ontwerp-resolutie hebben overwogen, die een herziene versie is van het voorstel, dat de 12 lan den op 12 December hebben ingediend. Het voornaamste verschil met dit voorstel zou zijn, dat het nieuwe reso lutie-ontwerp niet direct zou reflecteren aan een staken van het vuren. In ge woonlijk welingelichte kringen werd verklaard, dat in de nieuwe resolutie zou worden voorgesteld, dat een orgaan van zeven naties alle kwesties in het Verre Oosten zal bestuderen, zo gauw als in de strijd in Korea een rustpauze aanbreekt. Ernstig vergiftigingsgeval in Joego-Slavië REEDS MEER DAN 20 SLACHT OFFERS VAN METHYL-ALCOHOL. In de Joegoslavische grensplaats Su- botic en in het dorp Skorinovac heeft zich een ernstig geval van massavergif tiging door het drinken van methyl-al cohol voorgedaan. Reeds meer dan twin tig personen zijn gestorven en een ander twintigtal verkeert in ernstige toestand. Een boer in Skorinovac, Peter Kolmer. had honderd liter methyl-alcohol gekre gen van zijn zoon, die het gekocht had in een staatswinkel, voor het politoeren van meubels. Hij vond dat het vocht goed van smaak was, mengde het met water en suiker en bracht het aan de man als brandewijn. Een buurman, diens broer, zuster en een vriend, stier ven kort nadat zij ervan gedronken had den. Ook Kolmer zelf en een vriend be zweken er aan en eveneens een tiental familieleden die op rouwbezoek kwamen en van de „brandewijn" proefden. De dorpsgenoten van de omgekome nen dachten, dat de sterfgevallen aan cholera te wijten waren en gingen ook de „brandewijn" drinken, menend dat zij daardoor aan besmetting zouden kun nen ontkomen. Dit veroorzaakte nog meer slachtoffers. In totaal lijden nu een paar honderd mensen aam vergifti gingsverschijnselen. Reeds 89 slachtoffers Lawines ten gevolge van sneeuw stormen in de Zwitserse, Oostenrijkse en Italiaanse Alpen hebben vele slachtoffers geëist. sneeuw bedolven kinderen en twee vol wassenen Zij hoorden de kinderen om hulp roepen. Zaterdagavond laat is het lijk van een kind te voorschijn "gekomen. Het dorpje is zonder licht en water j sinds het Zaterdag door lawines werd Volgens officieuze schattingen zyn seiTof*en- thans minstens 89 personen om het e, toeristen in vele bekende winte leren gekomen. Naar verluidt In sportplaatsen in Zwitserland en Oosten- Zwitserland 50 personen, in Oosten- .zsnee^w geïsoleerd, rijk 34 en in Italië 5. Vele anderen Rond de4 Matterhorn woedde de hevigste worden vermist en honderden zÜn j s(i^^mensenkeu£^is. ^Te ernstig gewond. Gisteravond scheen 1_ de sneeuwval af te nemen en plaats te maken voor mist. De spoorwegverbindingen met de wintersportplaatsen is gestremd. De Sint Gothard-spoorlijn is op vier plaatsen versperd. Davos en Arosa zijn geïsoleerd. In Heiligenblut aan de voet van de Gross-Glockner heeft een 9 meter hoge lawine 7 personen bedolven en gedcod. De Arlberg-spoorlyn is door sneeuw geheel versperd Reizigers tussen Oos tenrijk en Frankrijk en Zwitserland moeten over Duitsland reizen. Ook de Brenner-pas is geblokkeerd door grote lawines bij Brennerbad aan de Oosten rijks-Italiaanse grens. In Tyrol en Ka- rinthië zijn in de afgelopen dagen vier electrisohe centrales verwoest of be dolven. Ook de telefoonverbindingen zijn gro tendeels verbroken. Talrijke reddingsploegen zijn druk in actie. Ook de Zugspitze Duitslands hoogste bergtop, is sinds Vrijdagmiddag door sneeuwstorm en lawines geheel van de bewoonde wereld afgesloten. Reddings ploegen zijn dag en nacht bezig tele foon- en electriciteitskabels en de spoorbaan vrij te graven. Een electrische centrale bij Feuch- ten in het Westen van Oostenrijk brandde af doordat kortsluiting was ontstaan in kabels, die door de sneeuw waren losgerukt. Een 18-jarlge student, die bij Linz aan het skieën was, werd door een lawine overvallen en is ver mist. In Tirol zijn acht hoofdwegen versperd. Volgende bijzonderheden worden nog gemeld Boven het Oostenrijkse bergplaatsje St Antonlen. dat Zaterdagavond door lawines werd geteisterd en geïsoleerd, hing Zondagochtend een zwar? nevel. Vier woningen en vijf stallen werden verwoest. Een 70-jarigs dorpsbewoner kwam om. Negen andere personen, die onder sneeuwmassa's waren bedolven, zijn levend uitgegraven. Te Zuoz, in Oost-Zwitserland, zijn reddingsploegen met verdubbelde ener gie aan het zoeken naar drie onder Dlsentis ten Oosten van de Ober alp pas in Zuid-Zwitserland werden ver scheidene huizen en een electrische cen trale door de storm weggeblazen. Er vielen geen slachtoffers. Onder de omgekomenen is een be kende Alpengids. Johan Goetti van Ber- nina, verder Julius Raehmi. de leider van de reddingsbrigade van St Moritz, en Ernest Thut, voorzitter van de ski» club van Zuoz. In Andermatt werden twee huizen met negen mensen, van wie vier kinde ren door een grote lawine bedolven. De gehele bevolking werd gemobiliseerd voor het uitgraven van de huizen. Vier personen werden gered. vijf. w.o. drie kinderen, waren dood. Dezelfde lawine rolde door tot aan het hotel ,X>e drie Koningen", dat ook gedeeltelijk in de sneeuw verdween. De mensen hier kon den zich In veiligheid stellen. Een an dere lawine kwam tot stilstand vld-k voor het militair hospitaal, waaruit de pa tiënten reeds geëvacueerd waren. In de Italiaanse Alpen werd een hut waarin zich 30 arbeiders, werkzaam by de bouw van een krachtcentrale, be vonden. door een lawine bedolven. Eén der mannen kwam om het leven. AMERIKAANSE REGERING WIL REGERINGSGEBOUWEN .SPREIDEN". Vrijdag j 1. is een hoogst geheime bijeenkomst gehouden tussen een aan tal Amerikaanse senatoren en ministers, waarin is besloten over te gaan tot „spreiden" van Amerikaanse regerings gebouwen, i.v.m. een eventuele atoom bomaanval in oorlogstijd. Volgens een der senatoren zou de re gering voornemens zijn acht niet nader genoemde regeringsdiensten van zeer groot belang onder te brengen *n gebou wen, die in de omtrek van Washington, tot op 32 kilometer van de Amerikaanse hoofdstad, zouden zijn gelegen. Dezelfde senator deelde mede dat de kosten, de uitvoering van dit plan verbonden, 195.000.000 dollar zouden bedragen. Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt met enige regen of motregen en hier en daar mist. Later plaatselijk enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Meest matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 23 JANUARL Zon op: 8.34 uur; onder: 17.10 uur. Maan op: 17.19 uur; onder: 9.12 uur (VM.) Hoogwater te Katwijk te 3 43 en 15 54 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Op liet overlaqd-station Grunewald kwam een dezer dagen een trans port zware Amerikaanse pantser wagens aan. Deze pantserwagens zijn bedoeld als een versterking voor de Amerikaanse bezettings troepen in Berlijn. Eisenhower te Frankort Eisenhower zeide bij zijn aankomst op het vliegveld te Frankfort, waar hij door een gezelschap hoge Amerikaanse en andere autoriteiten werd ontvangen, dat hij geen wrok koesterde tegen het Duitse volk, ofschoon het verkeerd zou zijn te verzwijgen dat ik, toen wij in de oorlog tegen hen vochten, het bittere verlangen had alles wat van de Nazi's kwam te vernietigen". In antwoord op vragen zeide Eisen hower te hopen, een, het grote Duitse volk met de rest van de vrije wereld opgesteld te zullen zien in een ver enigde verdediging van de Westerse levenswijze. „Ik geloof in de vredelie vendheid van het Duitse volk, aldus voegde hij er aan toe, en in zjjn recht op gelijke behandeling. Later zeide Eisenhower nog: „Ik zou er nooit in toestemmen het bevel te voeren over een organisatie, waarin de soldaten er niet van overtuigd waren, dat zij op gelijke voet stonden en voch ten voor de vrijheid Ik zou geen strijd macht willen commanderen bestaande uit ontevreden manschappen'. Nog zeide Eisenhower: „Neutraliteit, heden ten dage en op dit ogenblik, nu onze levenswijze wordt bedreigd, is een onmogelijkheid. In deze omstandigheden kan men niet neutraal zijn". Naar verluidt zou Eisenhower niet, zoals gemeld, een bezoek aan Athene brengen. Een Turkse militaire missie zal echter deelnemen aan de besprekingen, die generaal Eisenhower, wanneer hij uit Washington naar Europa terugkeert, met de mogendheden van het Atlantisch pact te Parijs of Brussel zal houden, aldus wordt te Ankara vernomen. Het was mogelijk, dat Eisenhower deze lente Turkije zou bezoeken, doch er ls nog geen datum vastgesteld. Ook generaal sir Brian Robertson, opperbevelhebber der Britse strijdkrach ten in het midden-Oosten, zal binnen kort een bezoek brengen aan Turkije om met de Turkse generale staf bespre kingen te voeren. ZWEEDS SCHIP IN NOOD. Na om onmiddellijke hulp te hebben verzocht is de bemanning van het Zweedse schip „Bie" hedennacht ten Zuidoosten van de Doggersbank in de reddingsboten gegaan. In scheepvaartkringen te IJmuiden acht men het mogelijk, dat de „Bie" op een mijn gelopen is, daar het zich in een nog niet geveegde zone bevindt. Het Zweedse schip stond in brand toen de bemanning het verliet. Het Amerikaanse s.s. .Washington" meldde kort na vijf uur, dat het de bemanning van de „Bie" aan boord had genomen, n.l. negentien officieren en manschap pen. De kapitein van het Zweedse schip deelde mee dat een scheepsjongen werd vermist De leerling-machinist Krantz had ernstige brandwonden opgelopen. Hij wordt op de „Washington" ver pleegd De „Washington" wordt vanmid dag in Rotterdam verwacht. Antwoord van Parijs en Londen afgewezen land hun vriendschapsverdragen met de Sovjet-Unie hebben geschonden. Het verkeer van de Westelijke mo gendheden, dat de aangegane inter nationale overeenkomsten een defen sief karakter dragen, noemt de Sov jet-nota „in strijd met de feiten". Zij acht het „niet langer een geheim, dat het Atlantische pact tegen de Sovjet unie en de volksdemocratieën is ge richt." Daarenboven, zo gaat de Sovjet-nota voort, dreigt er van de zijde der Sov jet-Unie en de volksdemocratieën in het geheel geen militair gevaar voor ter hand j Wset-Duitsland. Frankrijk, Engeland j en de Verenigde Staten, zodat het ar- Het- Sovjetrussische persbureau Tass heeft de tekst 'oekend gemaakt van een Sovjet-nota aan Frankrijk en Engeland in antwoord op de nota's van deze -an- den over de herbewapening vam West- Duits land. Deze beide nota's waren een antwoord op een beschuldiging van de Sovjet-Unie. dat beide Westelijke mo gendheden hun verdragen met de Sov jet-Unie hadden geschonden. Zaterdag werden de Sovjetrussische antwoordnota's aan de Britse er Fran- ambassaöeurs te Moskou gesteld. HIJPIPHi wÊKtÊKÊÊKÊÊtÊK^IÊ^ÊÊÊffÊ_ In het jongste Russische antwoord Sument over het defensieve karakter wordt de beschuldiging herhaald, dat van de getroffen voorbereidingen niet - - - - geldig is. Dat men de herbewapening van West- Duitsland wil verdedigen door te wijzen op de grootte van het Sovjet-leger en de beweerde herbewapening van de Oosteuropese landen acht de Sovjet- rvcta een poging om de aandacht van het mensdom af te leiden van de Duit se herbewapening. De Sovjet-Unie beschuldigt voorts Frankrijk van „discriminerende prak tijken in de handel met de Sovjet- Unie" en verwijt dit land, dat het in de Verenigde Naties steeds tegen de Frankrijk en Engeland door het voor genomen aangaan van een directe militaire alliantie met West-Duits- West-Duitse socialisten vergaderen SCHUMACHER TEGEN SOVJET-DRUK. Schumacher heeft voor de radio te Berlijn de West-Duitsers aangespoord „niet zwak te worden in de knieën on der de Oostduitse tactiek van drukoefe- ning." Dit zou het einde van de vrijheid en eenheid betekenen. Schumacher wees de Oostduitse voorstellen voor een ron de-tafelconferentie over de eenheid van Duitsland als .100 procent Russisch ge ïnspireerd" van de hand. De ware bedoe ling van de Russische politiek was vol gens Schumacher, „herstelbetalingen uit West-Duitsland te persen na Oost- Duitsland leeggezogen te hebben". Op een bijeenkomst van de algemene raad der Westiultse sociaal-democrati sche party te Bonn hebben verschillen de sprekers betoogd, dat de jongste cri- tiek van Engelse zijde dat de Duitse: s zich niet vastberaden genoeg aan de kant van het Westen scharen, samen werking moeilijker maakt Het enige ge volg van deze critiek is. dat- de commu nistische propaganda meer voedsel krijg r aldus deze sprekers. De voorzitter der sociaal-democratische partij, dr Kurt Schumacher merkte op dat de in Sep tember op de conferentie der ministers te New York beloofde verlichtingen van het bezettingsstatuut nog niet ingevoerd waren. In ieder geval moeten zij thans onvoldoende geacht worden in verband met de wijzig:ngen op politiek gebied, die sinds dien zijn ingetreden", aldus Schu macher. In- verband met de herbewapenings kwestie verklaarde Schumacher dat. het doel van Duitsland nog steeds blijft; .Dezelfde opoffering, dezelfde kansen, hetzelfde risico". Over het plan-Sehumann zei Schu macher. dat de vooruitzichten ongunstig schijnen gezien de huidige staat der on derhandelingen. De regering van Adenauer had. alge meen gesproken grond verloren door een onbevredigende binnenlandse sociale po litiek, aldus Schumacher. Hulde aan Nederlandse en Franse troepen Naar uit Tokio wordt gemeld, hebben troepen der V.N. gisteren de plaats Wondjoe weer bezet na deze Zaterdag weer te hebben verlaten. Gisteren zijn boven Noord-Korea 41 Mig-15-toestellen in gevechten gewik keld geweest met 24 straaljagers der verbondenen Dit is het grootste aantal communistische straaljagers, dat tot dusver is waargenomen. Eén Mig-15 werd neergeschoten en stortte brandend omlaag. En ander Mig-toestel werd be schadigd. Generaal-majoor Claude Ruffner be velhebber van de Amerikaanse tweede divisie, heeft „onze dappere Franse en Nederlandse bondgenoten „eervol ver meld wegens hun voortreffelijke presta ties ter ondersteuning van de divisie !n haar strijd tegen de communisten in het gebied van Wondjoe. Deze vermelding volgde op een tele gram van luitenant-generaal Matthew Ridgway, bevelhebber van het achtste leger, aan de korpscommandant der V.N. aan het centrale front op Korea, waarin hij zijn „waardering" uitspreekt voor „allen in het korps, die op zo moe dige wijze de vijandelijke aanval in het gebied ten Zuiden van Wondjoe afsloe gen". Een speciale eenheid der V.N. heeft gisteren voor drie uur ook het vliegveld van Wondjoe weer bezet. Zij gaf het weer prijs tegen het invallen van de duisternis, nadat zij was gestuit op een regiment communisten die zich op een heuvel In de buurt bevond. Volgens berichten van het front heeft een kleine gemotoriseerde patrouille der V.N. strijd geleverd met talrijke com munistische eenheden te Koemnjangd- jang, ongeveer 40 km ten Zuid-Oosten van Seoel. Amerikaanse vliegtuigen hebben o m. een trein ten Noorden van Pjongjang gebombardeerd, die geladen was met zware en lichte artillerie. Superforten hebben Zaterdag 200 ton bommen laten vallen op vijf verbindingscentra in Noord-Korea. Er werd geen tegenstand ontmoet. Volgens een woordvoerder van de luchtmacht werden bij deze luchtaan vallen ongeveer 400 communisten ge dood of gewond en een 800-tal gebou wen beschadigd bij ruim 500 vluchten. Naar schatting van de commandant der vijfde luchtmacht heeft deze lucht macht in de week eindigend op 19 Januari 4000 doden en gewonden onder de tegenstanders gemaakt. Er werden in deze week 4062 aanvalsvluchten ge maakt, waarbij naar schatting 6000 ge bouwen, 13 tanks, 645 voertuigen en 30 bruggen werden vernield of beschadigd. Voor het eerst werd in deze week ge bruik gemaakt van Sabre-straalvliegtui- gen de snelste jagers als gevechts bommenwerpers. Ook is voor het eerst ontwapeningsvoorstellen der Sovjet-de- legatie heeft gestemd. De Franse klacht over Ruslands er kenning van de opstandelingenregering van Ho tsji-minh In In do-China wordt in de nota van de hand gewezen, daar „deze kwestie geen betrekking heeft op het FransSovjetrussische verdrag'' Tenslotte vergelijkt de Sovjet-nota de Brits-Franse houding met die van Hitler, Mussolini en de Japanse leiders, „die eveneens hun agressieve plannen smeedden, terwijl zij spraken over „het sche blok". gevaar van communistische agressie". „Het is algemeen bekend", zo wordt in de Russische nota gezegd, „dat de sovjet-unie als gevolg van verscheidene demobilisaties in de jaren 1945 tot 1948 haar strijdkrachten aanzienlijk heeft verkleind. Ook trok de sovjet-unie haar strijdkrachten terug van het grondge bied van andere staten. Zij bleven I slechts in die landen, waar in de aan- j wezigheid van sovjetrussische stryd- krachten ls voorzien krachtens overeen komsten tussen Frankrijk, de USSR, de Ver. Staten en Engeland. De Russische nota besluit, dat de Franse regering aandringt op de uitvoe ring van het plan-Schuman „om het po tentieel van de oorlogsindustrie van West-Duitsland te herstellenen de West- duitse economie aan te passen aan de oorlogsplannen van het Noordatlanti- Het bekende Haagse Hotel ..De I ring. die er het Hoge Commissariaat Twee Steden" is door de eigenaar van Indonesië in vestigt verkocht aan de Indonesische Rege- door de luchtmacht gebruikt de grote 11.75 „Tiny-tim" raket. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn negen bommen geworpen op stel lingen van de V.N. Verhoogde communistische activiteit ls waargenomen in de omgeving van Jongwol, 48 km. ten Z.-O. van Wondjoe en even ten Noorden van de 37ste breed tegraad. Overigens slechts patrouille-activiteit. „ONBEKENDE FEITEN OVER DE OORLOG". Tot de oorlog in Korea werd bijna een jaar geleden besloten in een geheim verdrag tussen de Chinese communisten en de Sovjet-Unie, aldus schrijft Wil liam Bradford Huie, de dirceteux van het tijdschrift „New American Mercury" in het Februarinummer, dat Dinsdag verschijnt. Als de belangrijkste punten van de overeenkomst noemt Huie het volgende: 1. De Sovjet-Unie zou 45.000 man Sovjet-Russisch personeel naar China zenden van wie 12.000 in het leger zou den dienst nemen, 8.000 by de lucht macht, 3.000 bij de vloot, 5.000 op poli tiek gebied werkzaam zouden zijn, 12.000 bij de industrie en 5.000 op cultureel gebied. 2. Alle bronnen van mineralen, oliay bosbouw en voedselvoorziening van Chi* na zouden door gecombineerde Rus sischChinese commissies worden be* heerd. 3. Om de solidariteit van de leidende positie der werkende klassen te verze keren zouden beide landen volledig sa menwerken op het gebied van economie en cultuur. 4. Volledige samenwerking zou heer sen tussen alle personen van beide lan den, die bij de veiligheid betrokken zijn. 5. Om de economische moeilijkheden van China te helpen oplossen besloot de Sovjet-Unie Chinese werkloze ar beiders in dienst te nemen. Reeds meer dan 500.000 Chinezen zouden naar dg Sovjet-Unie zijn gezonden. Toen verle den jaar opstand uitbrak in het 26ste en 27ste Chinese communistische leger, werden deze legers ontbonden en da manschappen naar werkkampen in Si berië gezonden. 6. Om aan de meest dringende be hoeften van de Sovjet-Unie aan het Europese front in geval van een oorlog tegemoet te komen, besleot de volksre gering van China werkkrachten en expeditielegerkorpsen af te staan om onder Sovjet-Russisch oppercommando te dienen. Wat het speciaal Chinese leger betreft werd volgens Huie het vol gende overeengekomen: 1. Het Chinese leger zou uit 5.700.000 man bestaan. 2. De Sovjet-Unie zou met de oplei ding van het Chinese leger belast wor den en 50 Chinese divisies uitrusten. 3. Communistisch China zou 600 oor logsvliegtuigen krijgen van de Japans* vloot, die de Sovjet-Unie aan het eind van de tweede wereldoorlog ontving. 4 De Sovjet-Unie zou 12 luchtbases en 10 bases voor het leger krijgen. Alle toekomstige operaties zouden onder lei ding van een gecombineerde Chinees- Russische staf geschieden. VULCANISCHE UITBARSTING OP AUSTR. NIEUW-GUINEA. Sinds Donderdag woedt een uitbar- ting van de vulcaan Lamington die in het Noordelijk gedeelte van Papoea, het Australisch gebied aan de Zuidkust van Oost-Nieuw-Guinea. is gelegen. Voor zover bekend is deze vulcaan nog nooit tot uitbarsting gekomen. Velen. w.o. 50 blanken, zouden zijn omgekomen. De Australische regering heeft per schip medische en voedselvoorraden ge zonden. Volgens nadere berichten zijn de blanke slachtoffers voornamelijk Anglicaanse en R.K. missionnarissen. Dokters ter plaatse hebben verklaard, dat vooral be hoefte is aan levensmiddelen en medi camenten. Het water in de buurt was door vulcanische stof verontreinigd. Een piloot, die het vliegveld waar hij zou landen, niet kon vinden, deelde by zijn terugkeer te Port Moresby mede, dat aswolken een gebied van 250 vlerkante k.m. aan het oog hadden onttrokken en een hoogte hadden bereikt van 13 km. In Port Moresby lag een aslaag van 2J5 cm., die later door een stortregen veran derd werd In een modderlaag. Het vliegveld van Port Moresby is ge sloten voor gewone diensten. Men heeft sinds het begin van de uitbarsting zes zware erupties gehoord. OPRICHTING VER. VAN RADIO LUISTERAARS. Zaterdag ls in Krasnapolsky te Am sterdam de Vereniging van Radioluis teraars officieel opgericht. De vergadering koos zich het volgen de algemeen bestuur: mevr. R. J. Klee- kamp-Wassenaar (Apeldoorn), mevr. Wijnandts Francken (Den Haag), prof. mr J. Drion 'Den Haag), dr E. D. Hirsoh Ballin (Amsterdam), mr J W. F. Do- na th 'Arnhem), mr J. M. A Budee 'Apeldoorn), mr S. A. M. Bottenhelm 'Amsterdam), ds E Daalder 'Westzaan) en M. G Haringman 'Hilversum). De vergadering besloot de Koninkiyke goedkeuring op de statuten aan te vra gen

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1