TRADITION "akkertje Brutale overvallen in Rotterdam en Huybergen Juwelen en koffertje met ƒ21.000 geroofd Inaugurele oratie prof. dr P. B. Kreukniet 5D JAAR Over 14 dagen officieel goedgekeurde voetbalpool! STADSNIEUWS Het Eersteodige VIRGINIA- TRADITIE IN VIRGINIA Deelnemers mogen niet halve weekgeld vergokken Koortsig Kerkelijk Leven Met een enkel woord Thans ook in Leiden een Paasvee-tentoonstelling ZATERDAG 20 JANUARI Wild-West in ons land IN ONS LAND HEBBEN TWEE OVERVALLEN PLAATSGEVONDEN Gistermiddag omstreeks vyf uur werd er een gepleegd in de zaak van antieke en moderne kunst ,,De Ikoon" aan de Eendrachtsweg te Rotterdam. De winkelier, de 53-j. J. Velthuis werd daarbij in de rug geschoten en ernstige toestand naar het Ziekenhuis Coolsingel vervoerd. Tot op dit ogen blik ontbreekt ieder spoor van de twee personen, die bij deze overval betrokken moeten zyn geweest. Om vyf uur traden een man en een jonge vrouw de winkel aan de Een drachtsweg binnen, die zich voorde den als aspirantkopers. Plotseling werd de winkelier in de rug geschoten. Op de schoorsteenmantel m de win kel van deze juwelier stond een doos je met juwelen. De twee personen hebben een aantal van deze juwelen meegenomen en zich ermee uit de voeten gemaakt. De waarde van de meegenomen juwelen is nog niet be kend, omdat de winkelier tot nu toe nog niet verhoord kon worden. Ook west de politie niet op welke wjjze de daders zün weggekomen. Enige tijd na het gebeurde zag een voorbijganger de man in de winkel lig gen. Hij stapte naar binnen, menende, dat de winkelier gevallen was. Plotse ling ontdekte hij, dat de man gewond was en bloedde en terstond rende hij de Witte de Withstraat in. Een aldaar surveillerende agent ging met hem naar „De Ikoon" terug. De winkelier werd in het voorste ge deelte van zijn winkel gevonoen. De van een gangetje in de winkel, die de politie vermoedt, dat de gewonde man verkoopafdeling met een soort show room verbindt, naar voren is gestrom peld en daar neergevallen is. De tweede overval gebeurde te Bergen op Zoom, Daar begaf zich de directeur van de Coöperatieve Melkfabriek „De Hoop" te Huybergen bij Bergen op Zoom, de heer A, Nelen, 's morgens om rond half zeven met een koffertje geld voor uit- Oost-Duitse communisten willen vredescongres in West-Duitsland organiseren Een woordvoerder van Jakob Kaisers ministerie van zaken betreffende geheel Duitsland te Bonn heeft medegedeeld, dat In de laatste dagen verscheidene Oost-Duitse geheime afgezanten te Bonn zijn opgedoken, met het doel steun te zoeken voor het houden van een vredescongres, dat eind Januari a.s. zou moeten plaats vinden. Een dezer af gezanten heeft gepoogd Bondsdagleden voor het denkbeeld van een „vredescon gres" te winnen. Het is klaarblijkelijk het doel om op dit „vredescongres" welbekende aan hangers van het denkbeeld van een neutraal verenigd Duitsland te doen spreken. De woordvoerder waarschuwde het publiek voor deelneming aan het con gres. ,.Er bestaat geen verontschuldiging voor hen, die mogelijk achteraf zouden beweren niet te hebben geweten, door wie dit „vredescongres" werd georgani seerd", zeide hij. Hij besloot met de me dedeling, dat thans zorgvuldig wordt nagegaan of het vredescongres, dat de Oost-Duitse communisten wensen te or ganiseren, niet voor een verbod in aan merking komt. betaling van de lonen van zijn woning naar de ongeveer 200 M. verder gelegen fabriek. Hü werd, kort nadat hij zijn woning had verlaten, onverhoeds aangevallen. De heer Nelen kre:g enige tikken op het hoofd, waarna men hem het kof fertje, inhoudende ongeveer f. 21.000, ontfutselde, waarmee de dader of da ders zich ijlings uit de voeten maak- te(n). De heer Nelen blcok door de toege brachte slagen niet ernstig gewond. De Rijkspolitie, welke direct een uit gebreid onderzoek insteldé. had gister middag nog geen spoor gevonden. Het vermoeden bestaat, dat men zich met het geid naar België heeft begeven. De heer Nelen placht iedere 14 dagen een flink geldbedrag van huis mee naar de fabriek te nemen, zodat men hier van op de hoogte moet zijn geweest. ONJUIST BEGRIP VAN „OPRUIMING". Een 61-jarige Leidse dame die blijk baar zo onder de indruk was gekomen van allerlei aangekondigde opruimingen, dat zy meende hiertoe het hare te moe ten bijdragen, heeft kans gezien om in korte tijd een aantal goederen in een groot winkelbedrijf te dezer stede mede te nemen Zij vergat echter steeds te betalen. Bij een huiszoeking door de po litie kwam voor een bedrag van f. 400 voor de dag goederen, alle afkomstig uit dit winkelbedrijf. De politie heeft aangehouden een 40-jarige Leidse textielarbeider, die ten nadele van een Leidse wolfabriek voor ruim f.300.aan wol heeft ontvreemd. SCHERMEN Fraai sabelsucces van inspecteur Verzijden De Inspecteur van politie D. J. Ver- zijden, nam gisteren als enige Leide- naar cteel aan de militaire schermkam- pioenschappen, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de K.O.O.S. te 's-Graven-hage georganiseerd. Hij was bijzonder goed op dreef en veroverde na feV.e strijd o.a. met Chr. van Uden, V an Kuykhoven, Kardol us, Honig en Van der Klauw met slechts 2 verlies- partijen. 31 gegeven en 13 ontvangen touchés de eerste prijs in de eerste af deling sabel, waarin 12 deelnemers uit kwamen. Als waardering voor zyn bijzondere prestatie werd hem de meest begeer de prüs van het tournooi, n.I. de door H.M. de Koningin beschikbaar ge stelde zilveren plaquette toegekend. Woord van Bezinning flngc7. Mert.-nrlv.i AGENDA ZATERDAG: Stadszaal: Uitvoering Muziekvereniging „Nieuw Leven". 8 uur nam. ZONDAG. Kleine Burcht. VrijdenkerBver. „De Da geraad". 10.30 uur. MAANDAG: SchouwburgAbonnementsvoorstelllng. Georgette Hagedoom: 8 uur nam. Stadszaal: LK.K. „Voor Allen". Pianist Roger Machado. 8 uur nam. Gerecht 10: Splr. Ver. Harmonla, 8 uur nam. DINSDAG. Rapenburg 61Anthroposophlsche Ver. Lezing mej, J. Loos, 8.1o uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling. Georgette Hagedoorn: 8 uur nam. WOENSDAG. Den Burcht: „Sempr* Avanti". 8 uur nam. DONDERDAG: H 111 eg om (Weerestelnstr. 93a): Aan deelhoudersvergadering N.V. Gebrs, Van Zij verden, 2.30 uur nam. Schouwburg: „Het Schouwspel". Gezel schap Johan Kaart „Tussen man en vrouw" 8 uur nam. DAGELIJKS: Boerhaavezaal (Vrouwekerksteeg): Gentse fototentoonstelling 25 en 79 uur nam. Zondaes gesloten. (Tot 20 Januari). Prentenkabinet (Klokateeg)Tentoon stelling van tekeningen en grafiek. Werk dagen 1444 uur nam (t.m 27 Januari). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/m. 28 Februari), Den Haag (Scala): Circusfestival, 8 uur nam. Woensdag en Zondag ook te 2.15 uur nam. BIOSCOPEN Trianon „Crock de clown" (alle leeft.) Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De onoverwinnelljken" (14 Jaar) Zondag 2 30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino .De laatste haven" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4 45, 7 en 9 15 uur overige dagen "2.30, 7 en 9.15 uur. Lido „Young man with a horn (18 J.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2 30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Borgia schaakmat" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagochtend, 8 uur. waargenomen door ds doktoren Van Alphen, De Haan, Hart man en Van Leeuwen. Te Oegstgeest door dr Lanen-Baron, tel. 21610. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 20 Januari 13 uur tot Zaterdag 27 Januari 8 uur waargenomen door Apotheek van Drlesum. Mare 110, tel. 20406 en de Zul- der-Apotheek. Lammenschansweg 4. tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Aanvaardbare mededinging In het Groot Auditorium van de Rijksuniversiteit aanvaardde prof. dr P. B. Kreukniet gistermiddag het ambt van gewoon hoogleraar in de Staathuishoud kunde en de statistiek door het uitspre ken van een inaugurele oratie over „Aanvaardbare mededinging". Prof. Kreukniet behandelde in deze oratie die vorm van overheidspolitiek ten aanzien van de prijsvorming, waar bij het ingrijpen zich bepaalt tot het fatsoeneren van het marktmechanisme tot de werking ervan aan fcekere tech nische eisen voldoet. De „volledige mededinging" is een marktvorm, die de eenvoud heeft, welke het kenmerk van het ware wordt ge acht. Zij veronderstelt echter een vol komen homogeen product en vrije toe treding en uittreding van de onderne mer. Het zou voor de hand liggen te veronderstellen, dat de overheid naar verwezenlijking van dit „Ideale model" zou streven, ware het niet dat er fei telijke factoren zijn, die deze marktvorm tot een illusie maken. De productiedif ferentiatie is daardoor te ver voortge schreden, terwijl in practijk vrije toe- en uittreding nimmer tot het resultaat zullen leiden, dat het aanbod gelijke tred zal houden met de vraag-schom- melingen; zowel verruiming van in krimping van de markt zullen bij een dergelijk stelsel steeds tot overbezetting lelden. Spreker betoogde, dat de veelheid van factoren, van invloed op de prijsvorming en het gedrag van de ondernemer, een gedetermineerde oplossing van het vraagstuk over een juiste prijsvormings- politiek onmogelijk maakt Wil men zulk een oplossing benaderen, dan Is men genoodzaakt sterk vereenvoudigde ver onderstellingen te maken nopens het jedrag van de ondernemer. De theorie is niet In staat, aan de politiek enigszins nauwkeurig omschre ven richtlijnen te verstrekken voor het Bepalingen voor de uitschrijving Naar aanleiding van ons bericht over „Een officieel goedgekeurde voetbal pool?" vernemen wij nog, dat inge volge de bepalingen van de Loterij- wet de winnaars in deze voetbalpool hun prijzen niet in geld, doch in de vorm van goederen en waardebonnen zullen uitgekeerd krijgen. De eerste prijswinnaars ontvangen 4/9 van het totaal van het voor prijzen bestemde bedrag, de tweede prijswinnaars, 3/9 en de derde prijswinnaars 2/9 met een maximum per deelnemer van resp. 500, 300 en 100 gulden in waardebon nen. Verder is er een extra premie van f. 2,500 aan waardebonnen voor degene, die de uitslagen van alle wed strijden goed heeft voorspeld. Boven de Stichting zal een Raad van Commissarissen komen. In deze Raad zullen, zo is voorgesteld, vertegenwoor digers van verscheidene liefdadige in stellingen alsmede van enkele ministe ries zitting hebben. Zij zullen, evenals de bestuursleden van de Stichting, generlei bezoldiging ontvangen. Zodra er een vaste kern van personeel zal zijn gevormd, zal aan hen een normale be zoldiging worden toegekend. Hierbij zal het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren worden toegepast. Het Stichtingsbestuur wordt op het. ogenblik gevormd door de heren drs B. H. M. van Schijndel, directeur van de Boeren en Tuinders Onderlinge, M. J. P. van der Heyden. pl.v. hoofd van het lijnbedrijf Europa der K.L.M., mr J. J. Risseeuw, mr S. F. Kootte van het Mi nisterie van Justitie, W. H. Riefs. refe rendaris op het Ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting, Meyer de Vries, voorzitter van de Raad van Ar beid te Utrecht en dr van der Lee, directeur van de Stichting „Zonne straal". Indien de Minister van Justitie ziin toestemming verleend, zal deze voetbal pool binnen 14 dagen kunnen beginnen. Voorlopig is toestemming gevraagd voor 25 voetbalpools van ieder f. 120.000 aan inleggelden. De Stichting „Supro" gaat uit van de gedachte, dat het deelnemen aan de voetbalpool niet mag ontaarden in een ongebreidelde gokwoede. Daarom heeft zij de volgende werk wijze voorgesteld: de inschrijfformulie ren worden als advertentie in dagbladen en een aantal tijdschriften afgedrukt. Deze formulieren vult de deelnemer, die niet jonger dan 20 jaar mag zijn, in, het ïnleggeld, dat tenminste 25 en maxi maal 50 cent bedraagt, moet hij voldoen in postzegels, die op de formulieren moeten worden geplakt. Door deze me thode zullen de inschrijfformulieren be trekkelijk schaars worden. Men hoopt daardoor te voorkomen, dat deelnemers, zoals thans wel voor komt. hun halve weekgeld vergokken. De inschrijfformulieren moeten Za terdag voor de op Zondag gespeelde wedstrijden binnen zijn. De ontworpen controle op de inschrijfformulieren is zodanig, dat fraude uitgesloten wordt geacht. De controle kan geschieden met een snelheid van 400 500 exemplaren per uur, zodat per persoon in 2,/6 uur per avond 1000 exemplaren kunnen worden gecontroleerd. Per 100.000 inge zonden exemplaren zijn daar dus 250 werkuren mee gemoeid, zodat dit werk verricht kan worden door 20 personen in minder dan vijf dagen bij een werk tijd van 2^2 uur per avond. Zeer vele vrijwilligers hebben zich reeds bij de stichting aangemeld. fatsoeneren van bestaande marktvor men op zulke w\jze dat deze, bij het verder vrijlaten van de prijsvorming, een aanvaardbare mededinging ver tonen. In beginsel moet de overheid zich be moeien met de prijsvorming op alle markten. Zal de practijk nu echter ook deze zijn, dat inderdaad op alle mark ten ingrijpen noodzakelijk is om een maatschappelijke aanvaardbare prijs te verwezenlijken? De feiten logenstraffen deze conclusie, want er zijn markten, Prof. dr P. B. Kreukniet. waar de prijsvorming aan haar lot kan worden overgelaten. Spreker trok uit dit alles benevens het feit dat ook de ondernemer niet de on overzichtelijke massa factoren, die prijs vorming en marktvorming bepalen ge heel beheerst, de conclusie dat de on dernemer zich enkele eenvoudige ge dragsregels pleegt te stellen. Deze gedragsregels zijn op zichzelf voor de prijsvorming weer van grote be tekenis, veelal deze dat een gelijkmati ger verloop van de prijsvorming er door In de hand wordt gewerkt. Dit heeft tot gevolg, dat hét ingrijpen van de overheid veelal niet op een uit gestrekt terrein behoeft te gebeuren, en bovendien niet te diep hoeft te gaan, aangezien de situatie die men aantreft niet sterk van een of andere vorm van aanvaardbare mededinging zal ver schillen. Uit een en ander concludeerde spre ker, dat een richtsnoer voor het ingrij pen der overheid niet kan worden ge geven. De goede practijk moet voortko men uit een vallen en opstaan ten aan zien van leder marktonderdeel en ieder prijsvormingsprobleem. Prof. Kreukniet vatte zijn betoog sa men in het constateren van de voor waarden waaronder van aanvaardbare mededinging, bezien in het licht van de volkomen beheersing der meewerkende factoren en daardoor het ontbreken van richtlijnen voor overheidsingrijpen, ver- wzenlijkt kan worden: de prijs moet ge lijk zijn aan de productiekosten en deze kosten moeten de laagst mogelijke zijn. Voor het vervullen van beide voorwaar den is mededinging noodzakelijk. Bo vendien is mededinging een van de be langrijkste uitingen van de economische vrijheid en als zodanig niet alleen mid del maar ook doel. (Ingez. Med.-adv.) Stichting „Hoenderloo'' bestaat 100 jaar Mr G. Wessel uit Alphen a. d. Ri|n wordt directeur. Op 7 Februari zal de Stichting „Hoen derloo" te Hoenderloo 100 Jaar bestaan. Deze Protestantse Inrichting voor verwaar loosde Jongens werd Indertijd gesticht door ds O. G. Heldring. Het Jubileumfeest zal deze zomer ge vierd worden, terwijl de dag zelf in de engere krlnge van de Stichting wordt herdacht. Aan de huidige directeur van „Hoenderloo", de heer C. G. van Binsber- gen. Is met 1 Februari 1951 eervol ontslag verleend. Tot zijn opvolger ls benoemd mr G. Wessel te Alphen a. d. Rijn. Ter gelegenheid van het eeuwfeest zal in het voorjaar van 1951 een boek ver schijnen dat tot titel draagt „Een Eeuw Hoenderloo". BINNENLAND De Duitse Boerenbond heeft by het West Duitse Ministerie voor de Voedsel voorziening geprotesteerd tegen de hoge fruit- en groente-contingenten, die zijn vastgesteld ln de op 18 Januari J.l. gepa rafeerde handelsovereenkomst tussen Nederland en West-Dultsland. Op 3 Februari a.s. organiseert de Vereniging Nederlands Instituut van Be lastingconsulenten een eerste belasting consulentendag ln hotel Krasnapolrky te Amsterdam. De 11 Nederlandse „Fireflies" die gisteren van Lee-on-Solent (Engeland) opstegen om zich naar Ulster te begeven, moesten spoedig naar de basis terugkeren, omdat zy ln slecht weer terecht kwamen. BUITENLAND Het Hongaarse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld dat bui tenlandse diplomaten in Hongarije zich niet verder dan dertig kilometer bulten Boedapest mogen begeven. De premier van Pakistan, Llaquat AU kahn. ls gisteren per KLM-vliegtuig uit Londen vertrokken. Van gewooniyk betrouwbare zijde wordt te Karatsjl vernomen dat Pakistan er by de Veiligheidsraad op aan zal drin gen net vraagstuk-KasJmlr eind Januari a.s. ln behandeling te nemen. Een tweede Italiaanse burgemeester, namelyk die van Descnzano, een stadje aan het Garda-meer, is ontslagen omdat hy vyf gemeente-ambtenaren had aange moedigd deel te nemen aan een onwet tige. tegen het bezoek van generaal Eisen hower aan Italië gerichte, demonstratie. By een ontploffing ln een -kleine steenkoolmyn In Kermit (V. St.) - zyn twaalf mijnwerkers om het leven gekomen. Twee anderen werden gewond, een hunner verkeert ln - levensgevaar. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Keste- ren J. W. v. d. Linden te Kamerlk; te Rotterdam-Vreewyk D. C. van Wyngaar- den te IJmulden. Aangenomen naar Zuidbroek (toez.) J. W. Schaap te Kooten (Fr.). Bedankt voor Benschop en voor Loon op Zand D. J. v. d. Graaf te Leerbroek. Geref. Kerken Beroepen te Goënga J. Spoelstra, cand. te Meeden. Gercf. Gemeenten Beroepen te 's-Gra- venhage Chr. van Dam te Werkendam. Aangenomen naar Waardenburg L. Kle- boom, cand. te Barneveld, die bedankte voor Aagtekerke, Boskoop, Dinteloord, Dirksland, Enkhuizen, Moerkapelle, Rll- land-Bath, Tholen, Yerseke en Westzaan. HERVORMDE KERK MOET AANDACHT AAN TELEVISIE BESTEDEN. De Kerk mag niet achterop raken. De Hervormde Raad voor Kerk en Publiciteit stelde een commissie in, die het vraagstuk en de mogelijkheden der televisie in verband met de Kerk en Kerkelijke uitzendingen in studie zal nemen. De commissie, die onder leiding staat van ds L. H. Ruitenberg, kwam na een eerste bespreking inmiddels reeds tot de conclusie, dat de Kerk zal dienen vast te houden aan de uitzendingen van Kerkdiensten, aan meer naar bui ten gerichte uitzendingen der Kerken en dat zij in elk bestel een stem zal dienen te hebben Inzake de algemene programma's. Stemmen, die thans reeds uit de Kerken opklinken, dat zij zich zal hebben te onthouden van elke be moeiing inzake de televisie, wijst de commissie af, omdat een dergelijke houding de Kerk achterop zou bren gen. Besloten werd aan het I.KO.R te verzoeken een televisie-commissie in te stellen voor nadere bestudering van een en ander, mede ook met het oog op de financiële zijde van het vraagstuk. Van meer dan één zijde kan men gedurende de laatste weken horen betogen dat er over ons Neder landse volk een matte ètemming ligt. Men gaat zelfs zó ver. dat men ons volk een struisvogelpolitiek ver wijt, Wij zouden op de vlucht zijn voor de werkelijkheid en de moed missen de feiten van de dag onder ogen te zien. Volgens deze stem men besteden wij in Nederland mo menteel onze aandacht te zeer aan bijzaken. Wij confereren over Nieuw Guinea, zijn bezig aan de opbouw van de P B.O proberen in steeds sterkere mate een sociale recht vaardigheid te verwerkelijken, ter wijl toch eigenlijk het eerstnodige zou zijn om opgeschrikt door de in ternationale gebeurtenissen aan onze defensie te werken. Het eerst nodige zou bestaan In het afwenden van het gevaar te worden over spoeld door de internationale ge beurtenissen. Men meent dat er hard gewerkt wordt in Nederland, dat er grootse'plannen worden ont worpen, maar waartoe zou dat alles kunnen dienen als bijvoorbeeld het bezoek van generaal Eisenhower niet meer dan een rimpeling op het eladde water van onze gezapigheid is. Men meent dat het toch niet aangaat zo rustig te blijven, ter wijl Amerika alles op haren en snaren zet om z'n defensie in orde te krijgen Leest slechts de berich ten over de rhilliarden die Truman vraagt en hoort ook de particuliere mededelingen over de stemmingen in Amerika. We kunnen ons best voorstellen dat men dit schrijft. We zouden het niet aandurven ons te verzetten tegen een actief partij kiezen van Nederland ln het latente en open lijke conflict tussen de grootmach ten. En misschien ls het wel waar, dat het een volkszonde van ons is om de kat uit de boom te kijken of altijd weer te pogen terzijde van de grote gebeurtenissen de loop der dingen af te wachten. De wil tot neutraliteit in het verleden was ze ker geen goede eigenschap van ons volk. Stellig zouden wij door een al te grote rust een gretige prooi kunnen worden van machten, die ons door innerlijke uitholling of uiterlijk geweld aan hun zijde wil len trekken. Ondanks dit alles mo gen we het niet laten bezig als wij zijn de gebeurtenissen van de dag vanuit onze christelijke over tuiging te commentariëren een waarschuwend geluid te laten ho ren. Mot de hele Inzet van onze krachten meedoen aan de bewape ning. ons laten opwekken tot een leven en masse" betekent toch niet anders dan een zich neerleggen bij de feiten. De activiteit van een groot deel van de Westerse wereld bestaat hieruit dat men een af weerhouding aanneemt t.o. een be paalde macht. En dat was precies de vloek, bijvoorbeeld van het Duit se volk in de periode tussen de beide wereldoorlogen. De geest van die tijd was vervuld van een ni hilisme, dat slechts leefde door ergens tégen te zijn. Wij hebben meer dan ooit een constructieve geest nodig: Wij mogen niet achter het ontwikkelingsproces van deze eeuw aanlopen. Het eerstnodige is de opbouw, de voortdurende bouw. aan sociaal rechtvaardige verhou dingen. Verder een constructieve, krachtige oplossing van de moei lijkheden met Indonesië, dat mee gevoerd wordt door de dynamiek van het Aziatisch ontwaken. De wederopbouw en de nieuwbouw van Nederland blijven het eerstnodige. Ons Nederlandse volk heeft geen wanhoopsstemming nodig, het mag niet betrokken worden in een oor logspsychose. het mag niet capitu leren voor de feiten. Het moet het nog gegeven respijt uitbuiten tot constructieve arbeid. De Bijbel zegt: dat God aan de mensen de wereld gaf om die te behouden in de eerste plaats en dan ook nog om te bewaren. Dan ook nog in bittere noodzaak om te verdedigen. Als christenen, als mensen één ding hebben te zeggen tot elkaar en met name tot Ame rika, dan is het dit. Eigenlijk is het niet meer of minder dan de oproep tot een radicale ommekeer de oproep om constructief, radi caal nieuw de demonische kanten van het communisme te „bestrij den". M. W. J. G. 16 Maart: dag van het mestvee Vebo neemt het initiatief In navolging van enkele grote steden in ons land, o.a. Rotterdam, Utrecht en 's Hertogenbosch, krijgt Leiden nu ook zijn Paasvee-tentoonstelling. Het actieve Vebo-bestuur, dat met zijn bekende September-tentoonstel- lingen voor het agrarisch leven van de Rijn- en Duinstreekboeren al zo veel heeft betekend, heeft het initia tief tot deze Paasvee-tentoonstelling genomen, welke op Vrijdag, 16 Maart, op een gereserveerd gedeelte van het veemarktterrein zal worden gehouden. Uiteraard staan de Septembertentoon- stellingen in het bijzonder in het teken der fokkerij. Door met grote intensivi teit deel te nemen aan de verbetering van onze landbouwdieren, hebben de boeren van de Rijn- en Duinstreek reeds een zekere vermaardheid verworven. Het rundvee, dat ons volk van de be nodigde zuivelproducten voorziet, heeft daarnaast echter nog een belangrijke taak, n.I. ons volk van vlees te voorzien. Om het bewijs te leveren, dat de boe ren hier het overige gedeelte van het jaar niet stil zitten, en ook dan hun aan deel leveren aan de volksvoeding heeft de „Vebo" dit initiatief doen nemen. Het bestuur van de „Vebo" werd in grote mate gestimuleerd in zijn plannen omdat vele slagers uit Leiden en om streken en eveneens uit de grote steden de wekelijkse markt te Leiden komen bezoeken om zaken te doen, hetgeen wel duidelijk blijkt uit de ons door de direc tie van de Markt- en Havendienst ver strekte cijfers van het aangevoerde vee op de markt te Leiden over het jaar 1950. Werden er in 1948 op de Leidse markt 97.935 dieren aangevoerd, in 1949 Wijziging aanvang nieuwe cursus ambachtsschool VANGT VOORTAAN NA ZOMERVACANTIE AAN. Sedert 1 October 1950 is, zoals reeds gemeld, aan de Ambachtsschool een „Voorbereidende klasse" verbonden, met het deel door middel van experimenteel onderzoek te komen tot een verantwoor de beroepskeuze. Om in deze klas geplaatst te worden moeten de leerlingen de zes klassen van de lagere school hebben doorlopen. Het onderwijs omvat voor elke leerling houtbewerken, metaalbewerken, verf- en kleiarbeid, voorbereidend technisch te kenen en handtekenen. Verder wordt gedurende 2/3 deel van dè lestijden al gemeen vormend onderwijs gegeven. Behalve de hierboven genoemde voor bereidende klasse is eveneens van 1 October 1950 af een goede samenwer king verkregen tussen de Ambachts school en het voortgezet gewoon lager onderwijs (V.G.L.O.), hier ter stede. Ook daarover schreven wij reeds eerder. In verband hiermede en tevens ter verkrijging van een goede aansluiting van de Ambachtsschool met de scholen voor lager onderwijs, waarvan het grootste gedeelte hier ter stede z.g,n. Septemberscholen zijn, is het de bedoe ling de cursus van de Ambachtsschool voortaan direct na de zomervacantie te doen aanvangen. Het is mogelijk, dat a,s. leerlingen, die er reeds op gerekend hadden om met 1 April 1951 op de Ambachtsschool geplaatst te worden, door deze mede deling enigszins in hun verwachting teleurgesteld worden. Het is echter de bedoeling om als overgang tóch nog de gelegenheid open te stellen om met 1 April a.s. een aantal leerlingen tot de Ambachtsschool toe te laten. Deze leerlingen kunnen dan tot het begin van de cursus, die ongeveer 1 September zal aanvangen, enige maanden worden voorbereid en zij kun nen dan met ingang van die datum waren dit er al 117.294, terwijl in 1950 166.333 dieren op de markt kwamen, een vermeerdering van 49.039 dieren vergeleken bij 1949. KWALITEITSVEE OP LEIDSE MARKT. Is het uiteraard een gunstig teken, dat op de Leidse veemarkt zoveel die ren worden aangevoerd, van nog meer belang is, tlat men er sinds jaren naar streeft om uitsluitend kwaliteits vee ter markt te brengen. Heeft Leiden, dank zjj het veredelend streven der Vebo, reeds op het terrein van het fokvee een naam hoog te houden, zonder ons aan chauvinisme schuldig te maken, mogen wy zeggen, dat op het gebied van het mestvee Leiden al een zeer gunstige reputatie geniet. De Duin- en Rijnstreekboer hebben in eerste instantie hiertoe het hunne bij gedragen. Zij zyn het, die de Leidse markt tot een kwaliteits markt hebben verheven! Met name geldt dit de vette varkensmarkt, waar de beste varkens, welke Nederland kan opbrengen, wor den aangevoerd. Ook op.de a.s. Paasvee tentoonstelling zullen deze „knorrende krulstaarten" acte de présence geven. Het stemt tot verheugenis, dat naast de slagersorganisaties ook het gemeen tebestuur van Leiden zich zo enthousiast achter de plannen van het Vebo-bestuur heeft gezet. Met groot vertrouwen ziet het Vebo-bestuur dan ook deze Paasvee- tentoonstelling tegemoet. Tal van eerste rangsmesters uit de omstreken van Lelden en uit de Haarlemmermeer zullen dit is nu reeds bekend hun dieren inzenden* Ongetwyfeld zal het aanschouwen van dit goed verzorgde vee een lust voor het oog zijn. Vele slagers, die aan deze ten toonstelling een bezoek zullen brengen, zullen dan ook zeker aan de verleiding geen weerstand kunnen bieden om uit de tentoongestelde collecties dieren aankopen te doen, aankopen, die we derkerig hun weg zullen vinden „in de pan en op de tafel" van v^len in den lande. Zoekt men het op deze eerste Paas vee-tentoonstelling nog uitsluitend bij het rundvee en by de varkens, het ligt in de bedoeling van het Vebo-bestuur om daaraan in de toekomst uitbreiding te geven met paarden en schapen. Behalve, dat de toezegging van een wisselbeker is ontvangen, zullen ook medailles en diploma's voor deze ten toonstelling beschikbaar worden gesteld. Het Vebo-bestuur overweegt om bij deze tentoonstelling een voor Leiden nieuw, doch ook elders reeds toegepast, systeem van keuren toe te passen, waar bij het vee in rubrieken wordt onder gebracht. Onder het parool „Voor elck wat wils" zal deze eerste Leidse Paasvee-tentoon stelling worden gehouden. Moge zy voor Leiden in het algemeen en voor de boerenstand in het byzönder ry'ke vruchten afwerpen! AMBON, DOOR DE EEUWEN TROUW. De heer P. M. K. Luca, lid van het Oegstgeester comité van de Stichting „Door de Eeuwen trouw" verzond giste ren het onderstaande telegram aan de Minister van Oorlog Met inhoud heden te mijner kennis gekomen afkeurend telegram 6 dezer van Stichting „Door de Euwen Trouw", handelend over volmacht zo nodig ge weld te gebruiken tegen Ambonnese ex- KNTL-milltairen betuig ik gaarne ad- haesie, daar de Ambonnezen meer be grip vehdlend hebben voor de moeliyke omstandigheden, waarin zij buiten hun schuld zyn geraakt, doch ook op grond noodzakelykheid dat Christelijke norm naastenliefde behoort te blyven leven. (w.g.) P. M. K. Luca.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2