,Geen menhigverschillen over onze Noord-Atlantische verplichtingen" Verklaringen van Dr Drees: Binnenkort voorlichting over te brengen offers WEERBERICHT Verenigde Staten willen China als agressor brandmerken 89ste Jaargang VRIJDAG 19 JANUARI 1951 00 No. 27206 De V.N. staan voor een krachtproef De gevaren, waarvan wij in ons arti kel van Zaterdag jX gewaagden klop pen thans aan de poort van het paleis der Verenigde Naties'! Zoals te voorzien was, heeft Peking nul op het request gegeven inzake het jongste aanbod der V.N. om tot een vergelijk te komen, Peking weigert toch de order „staakt het vuren" uit te ge ven en dan te praten over alle kwesties, waarbij het in het Verre Oosten is be trokken. Weliswaar heeft het een tegen voorstel Ingediend, maar dat behelst in wezen een directe inwilliging van de drie hoofd-eisen: terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Korea, opne ming in de V.N. en afstand van Korea. Het spreekt van zelf, dat de leiders der V. St., die slechts schoorvoetend het jongste vredesaanbod aanvaardden en daarover reeds meer dan genoeg critiek in eigen land moesten aanhoren, het antwoord van Peking regelrecht afwij zen en zodoende aannemen, dat Peking weigert op het laatste aanbod in te gaan. Waarmede voor hen de kous af is'. De logica ligt te zeer voor de hand, om er nog veel over te zeggen. Wan neer eenvoudig inwilliging van gestelde eisen, wordt verlangd zonder meer, kan tooh moeilijk gesproken worden van onderhandelingen tussen twee partyen! Het bevreemdt daarom wel, dat de premier van India, die zich tot vlak voor de afwijzing door Peking zeer op timistisch toonde en vast op aanvaar ding rekende, meent, dat er toch nog mogelijkheden bestaan. Jawel, wanneer men toegeeft en zo een tweede Muen- chen voor het Oosten wil accepteren Nehroe schijnt zich thans direct tot Stalin en Mao te willen wenden, doch dat zal te laat zijn. Want reeds gisteravond heeft Washing ton, dat een spoedvergadering van de politieke commissie der V.N. doordreef, eijn voorstel ingediend, om China tot agressor te verklaren. Zij het in gema tigde vorm en met openlating voor China om terug te keren op de dwa lingen zijns weegs. Een andere weg is er- toch niet meer. En dat heeft Peking door zijn halsstarrigheid louter en alleen aan zich zelf te danken. Het Amerikaanse voorstel zal wel met een flinke meerderheid worden goedge keurd, daaraan is moeilijk te twijfelen, doch daarmede treedt het gevaar voor de V.N. binnen! Het spreekt immers van zelf, dat een dergelijke veroordeling van nul en ge nerlei waarde is, wanneer daarop geen maatregelen volgen. Anders is het von nis weinig meer dan een slag in de lucht, die de veroordeelde rustig naast zich neer kan laten glijden. Doch welke maatregelen zal men dan willen toepassen? Te rigoureus behoeft mén niet direct in te grijpen, zodat een militair ingrijpen voorlopig kan worden uitgeschakeld, maar iets zal er toch moeten plaats vinden en het minste is dan wel de toepassing van economische sancties. Maar daarmede stappen we regel recht in de gevaren-zone, waarvan wij reeds Zaterdag gewaagden. Vele landen aarzelen toch en zullen zich liever van stemming onthouden, niet bedenkend, dat zij zodoende het bestaan der V.N. op het spel zetten! We hebben er reeds Zaterdag op ge wezen, hoe de oude Volkenbond ten gronde ging, doordat de sancties tegen Italië wegens zijn aanval op Abessynië niet werden nageleefd en een groot deel der betrokken naties zioh daaraan ont trok. Daarmede was het lot van de oude Volkenbond bezegeld, daar Immers elke practische waarde er aan was ontvallen. Zie, datzelfde gevaar doemt nu weer op voor de opvolger, de V.N Wanneer wederom vele landen weigeren mede te doen en uit vrees voor de mogelijke ge volgen zich blijvend onthouden van de •toepassing der maatregelen, die zullen worden getroffen, getroffen moeten worden, dan ontneemt men ook aan de Verenigde Naties haar bestaansrecht. De leden mogen dat wel eens goed overleggen en zich daarvan bewust worden! Helaas Is er in brede kring reeds nu aarzeling merkbaar. Zelfs in Engeland en Frankrijk is deze aarzeling zichtbaar. Juist in omstandigheden als zich nu, helaas, weer voordoen, is de grootste eendracht noodzakelijk. Slechts zodoen de zal er sprake kunnen zijn van wer kelijke bestrijding van agressie. Iedere twijfel, Iedere onthouding zal funeste gevolgen na zich slepen.... De V.N. staan voor een krachtproef! GEVAARLIJKE PUBLICATIES STERK GEHEKELD (Van onze parlementaire redacteur) In de loop van debatten over de be groting van Buit. Zaken in de Twee de Kamer hadden verschillende spre kers gevraagd om een persooonlijk woord van de minister-president, ten einde ons volk op dc hoogte te stel len van de ernstige toestand tenge volge van de internationale spannin gen en de daardoor van ons vereiste offers. Na de verdediging door minister Stik ker van zij»n buitenlands be'.eld. nam daarom premier Drees het woord om aan dat verlangen te voldoen en tevens om te antwoorden op het artikel in „een Amerikaans blad", waarin o a. ge zegd werd. dat de heer Drees als doc trinair socialist onwillig zou zijn cm deel te nemen aan de Noord-atl. verde diging Bedoeld is hier een stuk in de „New York Herald Tribune", geschre ven door een correspondent, die speci aal naar hier was gevlogen in verband met Eisenhowers bezoek, en die dus is afgegaan op een hier ontvangen „in formatie". Het is de typische uitlating van oen Ned politiek tegenstander, die mij wil de discrediteren." aldus de heer Drees. Het stuk heeft het daarbij ook over een tegenstelling tussen regering en legerleiding, die thans haar climax zou hebben bereikt. Er zou een nieuw voor stel van het leger zijn, en het leger zou sterke pressie op de regering uitoefe nen, maar het was niet zeker dat dit plan zou worden aanvaard. Het geheel werd bekroond, aldus de premier, door „onthullingen" over moeilijkheden met de ministers die lid zijn van de P.v.d A. Van zulk een plan was bij de Minis ter van Defensie niets bekend, aldus de heer Drees. In Nederland is het leger geen zelf standige macht, die pressie uitoefent. Het zijn de regering en de volksverte genwoordiging die de verantwoordelijk heid dragen. Het is ook voor het buitenland van belang te beseffen, dat het vraagstuk der N, Atl. verdediging niet op deze wijze als door dat artikel kan werden behandeld. De zaak wordt er door geschaad, het vertrouwen in eigen land wordt erdoor geschokt en het kan een ernstige te rugslag hebben op de buitenlandse sa menwerking in Noordatlantisch ver band. „De sohrijver was niet bezwaard door een overmaat van politiek inzicht", al dus de premier. ONZE VERDEDIGINGSWIL STAAT VAST! Er is geen schyn of schaduw van twijfel, dat het hele kabinet met volle overtuiging staat achter de gedachte, dat de Ver. Naties niet altijd de col lectieve veiligheid kunnen waarbor gen, doch dat samenwerking in N. Atl. verband noodzakelijk is om de kans op agressie te doen uitblijven, die voor het dicht bevolkte West- Europa noodlottig zou wezen. En dat wü alleen aan de N. Atl. organisatie Naar aanleiding van een artikel in een Belgisch blad, het N. v. d. Dag te Brussel, over de diensttijd, en waarin stond, „dat de Belgische soldaten wel offers zouden brengen", terwijl de Ned. Jantjes zich op de vloot in veiligheid zouden brengen," herinnerde de heer Drees aan de offers onzer marine ii de jongste oorlog. Maar bovendien terwijl in België voorstellen aanhangig waren om de diensttijd te verlengen, deden wy het in feite. Spr. had onze maatregelen zelfs aan zijn Belgische collega Fholien medegedeeld, opdat hij daarmede zijn voorstellen in het Be!g. parlement zou kunnen verdedigen. Onze jongens in Indonesië deden langer dan 3 jaar dienst Verder laat onze wet nu reeds langere diensttijd dan 1 jaar toe. Spr. geeft hiervan een opsomming, o.a. 25 maand voct de zeemacht en 24 maand voor technische troepen en luchtmacht. Ook voor andoren kan de diensttijd tot 24 maanden verlengd worden. BEGRIP VAN ONS VOLK VEREIST! Ik geloof niet, dat het nodig was, ons volk van de gevaren te overtuigen. Iets anders is of ons volk begrijpt, voor welke economische moeilijkhe den wij staan en welke offers in ver band daarmede gebracht moeten wor den. Komende op het bezoek van Eisen hower, „van wie ik een tegenstander zou zijn," zeide de heer Drees, dat wij natuurlijk open staan voor de vraag of de militaire inspanning wel voldoende is, maar niet onder de druk van vaise voorstellingen over de instelling van het kaïbinet cf een deel van het kabi net. over de inspanningen die wij ons getroosten en over onze dienstplicht wet. Het heeft gecn zin. „voor de show" meer mensen op te roepen, indien wij daarvoor geen wapenen hebben en de organisatie ze n;et aankan. Èr wordt n.- krachtig aan de uit breiding gewerkt. Wij zijn daarbij af hankelijk van hulp. Spr dankt Ameri ka voer de gegeven hulp en ook Cana da, dat de bewapening voor een hele divisie schonk. TRUMAN VOOR VREDESVERDRAG MET JAPAN. President Truman heeft in een ver klaring nogmaals zijn verlangen uitge sproken naar een krachtige poging om een vredesverdrag te voltooien, „dat de souvereiniteit aan het Japanss volk zal teruggeven" Foster Dulles vertrekt Maandag naar Japan om pogingen in deze richting voort te zetten. DE FRANSE LUCHTMACHT BREIDT UIT. Frankrijk zal einde dit jaar elf esca drilles „Vampire" straaljagers hebben, Wij zijn ook bezig onze eigen wapen- proauctie op te voeren, doch stuiten daarbij op gebrek aan grondstoffen uit eigen land en het tekort op onze be talingsbalans om die grondstoffen te kopen. GROTE MOEILIJKHEDEN WACHTEN! TE kunnen deelnemen, indien wü een terwijl het het volgende jaar opnieuw bydrage leveren in verhouding tot onze mogelijkheden. Het is absurd te menen, dat ik of een andere minister van de P.v.d.A. daar aan niet zou willen meewerken. Er is geen meningsverschil, en ook niet ge weest in het kabinet over het voldoen aan onze N.Atl. verplichtingen. Wel is er discussie geweest over onze draagkracht, maar nooit langs par tijlijnen. zes escadrilles aan zijn luchtmacht zal toevoegen, zo heeft de Franse staats secretaris voor de luchtmacht aan de pers meegedeeld. Zes escadrilles duikbommenwerpers van het Amerikaanse type „Republic" zullen tegen December in dienst zijn. Een ultramodern net van luohtafweer- installaties is thans in aanbouw en be vindt zich in een „zeer vergevorderd" stadium. AUSTRALISCH KOLENSCHIP VERGAAN. Vermoedelyk zeven doden. Het 555 ton metende Australische ko- lenschip „Kiama" is 90 km ten Noor den van Sydney op een rif gelopen en gezonken. Er woedde een hevige storm. Zes opvarenden zijn er na drie uur i in geslaagd de kust te bereiken. Het ongeluk gebeurde vijf km uit de kust.1 De bemanning van de „Ktama" be stond vermoedelijk uit 13 koppen. Het schip was van Newcastle op weg naar Sydney. TIJDELIJK ENIGE REGEN De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met op vele plaatsen tijdelijk enige regen, later weer opklaringen. Meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Weinig ver andering in temperatuur (Opgemaakt te 10 uur). 20 JANUARI Zon op: 8.38 uur: onder: 17.05 urn- Maan op: 13.49 uur: onder: 7.25 uur. Hoog water te Katwijk te 1.35 en 13.50 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Wij moeten dus op grote moeilijkhe den bedacht zyn in verband met onze betalingsbalans. Ingrijpende maatre gelen zijn vereist. Zo ingrijpend, dat ze rijpelijk overwogen dienen te wor den, want daarbij zal ook aan de so ciale en economische gevolgen voor ons volk moeten worden gedacht. Dezer dagen zullen de meest deskun dige hoofdambtenaren van diverse I departementen aan de regering een plan terzake voorleggen. Parlement en volk zullen daarover worden voor- j gelicht, opdat ons volk wete. welke offers gebracht moeten worden. Spr. hoopt, dat de Kamer daarmede nu reeds rekening zal houden, door geen vermeerdering van uitgaven te be pleiten. „Het moreel van ons volk is gezond," aldus be-slcot de minister-prerident, en het bezit een sterk weerstandsvermo gen. ,.Ock onze jongens, die aan de N. Atl. verdediging zullen deelnemen, zijn van hocg gehalte." „Boven alle politieke verdeeldheid, is cms volk bereid en in staat om orde te stellen op zijn eigen «zaken, en van dienst te zijn voor Europa en de we reld." aldus minister Drees. Mogelijkheid voor China op besluit terug te komen De Amerikaanse afgevaardigde in de politieke commissie der Verenigde Nati^ heeft gisteravond China als agressor gebrandmerkt en de Verenig de Naties verzocht collectieve maat regelen tegen de agressie te nemen. Warren Austin, de leider van de Amerikaanse delegatie, verklaarde, dat het uit de jongste gebeurtenissen dui delijk gebleken is, dat China tot agres sie Is overgegaan „De algemene ver gadering dient dit thans vast te stel len", zo zeide hij. „Zij moet thans de Chinezen sommeren de vijandelijkheden tegen de strijdkrachten van de Verenig de Naties te staken en de Chinese troe pen uit Korea terug te trekken". „Wij zyn van mening dat de Alge mene vergadering de vastbeslotenheid van de Verenigde Naties om haar te genstand tegen de agressie in Korea voort te zetten moet bevestigen". De algemene vergadering moet, zo vervolgde Austin, een 'beroep doen op alle staten om de Ver. Naties te steu nen en geen steun aan de agressors te verlenen. Verder stelde Austin voor, dat de assemblee een beroep doet op de com missie voor collectieve maatregelen (die verleden jaar is ingesteld) om de te nemen maatregelen te bestuderen. Tezelfder tüd, zo stelde Austin voor, dient een of ander orgaan van goede diensten in leven te blyven, dat met Peking kan onderhandelen, wanneer de communisten ter elfder ure nog op hun besluit zouden terugkomen. De Chinese communisten moeten thans de gevolgen van hun actie aan vaarden". Austin diende echter nog niet formeel een resolutie in. Dit zal geschieden als nadere instructies zijn ontvangen. Prof. Reuter herkozen ALS BURGEMEESTER VAN WEST-BERLIJN. De 61-jarige professor Ernst Reuter (sociaal-democraat) is herkozen tot burgemeester van West-Beriyn. Hij verwierf 77 stemmen tegen 11, bij 36 onthoudingen. De christen-democratische party, die dr Schreiber oandidaat had gesteld, had land In" vrijheid en rechtvaardigheid te deze Candida tuur ingetrokken. By de verenigen. vorige stemming staakten de stemmen, Dr Otto Suhr, de voorzitter van de Berlynse gemeenteraad, verklaarde dat de drie grootste politieke partyen een algemene overeenstemming hebben be reikt over de voornaamste Berlynse vraagstukken, als daar zijn het streven naar opneming van West-Berlyn in de federale Westduitse republiek en alle maatregelen die ten doel hebben Duits- Ter gelegenheid van haar achtste verjaardag werd aan Prinses Mar griet een verjaardagtaart aangebo den door het ..Prinses Margriet Fonds". Natuurlijk moesten dadelijk de kaarsjes even branden, wat de orige prinses en haar jongste zusje Marijke wat leuk vonden. Koningin Juliana kijkt met welgevallen naar het aardige tafereeltje. Turkije, Peru en nationalistisch China schaarden zich achter Austin; doch Engeland Frankrijk en Australië drongen aan op uitstel om de leden- staten tijd te geven het Chinese ant woord zorgvuldig te bestuderen. De Sovjet-afgevaardigde Tsarapkin, die Malik verving, verklaarde, dat de Sovjet-Unie volkomen achter de Chine se tegen voorst ellen stond, „zy zyn erop berekend om de snelste regeling van de Koreaanse kwestie te bewerkstelligen.". Tsarapkin achtte het onmogeiyk de kwestie in de commissie te bespreken zonder deelneming van het Koreaanse en Chinese volk. De commissie verdaagde het debat hierop tot heden (21 uur Ned. tijd), PEARSON EENS MET NEHROE. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, lid van de commissie van drie der V.N.-com- missie, heeft evenals Nehroe, op een persconferentie verklaard, niet van ge voelen te zjjn, dat het antwoord van communistisch China op de voorstellen tot staken van het vuren in Korea de deur geheel gesloten had. Het scheen hem vry duidelyk toe, dat de Chinese regering van plan was de voorstellen als basis van discussie te aanvaarden, maar zekere voorwaarden aan die discussie verbond. Pearson noemde het antwoord van China een ingewikkeld" document waarin sommige punten „niet absoluut duidely'k, maar wel vry duidelyk" wa ren. Deze punten waren: 1 De klaarbiykelyke els van commu nistisch China, dat er eerst over politie ke vraagstukken gesproken zou moeten worden voordat de vijandelykheden ge staakt werden: 2 De klaarbüjkelyke eis van China, dat het als lid van de V.N. erkend zou worden voordat een politieke discussie zou worden geopend. Zo op het oog waren deze twee pun ten onaanvaardbaar. Over enkele van de andere punten in het Chinese antwoord zou evenwel te praten zyn. PEKING WAARSCHUWT In een bericht uit Peking van het Russische persbureau Tass wordt ge zegd. dat de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China. Tsjoe en-lai, alle leden-staten van de econo mische en sociale raad der V.N en van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten van de V.N. <Ecafe> telegrafisch heeft meegedeeld, dat elke beslissing van de Ecafe of haar com missies .genomen zonder vertegenwoor diger van communistisch China, „on wettig en ongeldig" zijn. AMERIKAANS GENERAAL WIL DE ATOOMBOM GEBRUIKEN. Generaal-majoor O'Donnel gewezen opperbevelhebber van het eskadc# bom menwerpers der Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten, die naar de Verenigde Staten is teruggekeerd om de leiding van de strategische afdeling van het- vyftiende Amerikaanse luchtmacht korps op zich te nemen, heeft op de luchtbasis March, in Californië als zyn persoonlijke mening verklaard, dat hy voorstander Is van het gebruik van de atoombom tegen communistisch China. VAN HET FRONT. In berichten van het front wordt mel ding gemaakt van Chinese troepen concentraties tegenover het Westelijke en Centrale deel van de verdedigings linie der verbonden troepen in Korea. Ten Zuiden van Wondjoe gevangen genomen Noord-Koreanen hebben mee gedeeld, dat de Noordkoreaanse 3lste divisie tot taak heeft door de linies der V.N. heen te glippen om te trachten Taegoe te bereiken. In het communiqué van het achtste leger wordt gezegd, dat communistische troepen achter de linies van de verbon den strijdkrachten zyn doorgedrongen aan het centraal-oostelyk front. Aan de Oostkust zyn eenheden van de V.N. opgerukt naar stellingen ten Zuiden van Kangnoeng, 40 km. ten Zui den van de 38ste breedtegraad, zonder Het jarige prinsesje Margriet, Vietminh-offensief tot staan gebracht In een comité der Franse Iegerleï- ding is bekendgemaakt dat het grote offensief der Vietminh-rebellen, dat vier dagen geleden ten Noord-Westen van de Tonkinese hoofdstad Hanoi ia ingezet, tot stilstand is gekomen. Elders in Noord-Indo-Ohina werden dorpen door de Vietminh aangevallen. In Noord-Indo-Ohina hebben Franss troepen de commandopost van een Viet- mlnh-regiment vernietigd, evenals de kampen van twee bataljons. Grote werk plaatsen der rebellen voor het vervaar digen van wapens werden in Zuid-Indo- China vernietigd, terwyl zeer grote hoe veelheden ammunitie en springstoffen in beslag werden genomen. Generaal de Latfcre de Tassigny, de Franse opperbevelhebber, heeft een be roep gedaan op burgerluchtvervoer- maatschappyen om algehele medewer king voor het overbrengen van verster^ kingen uit Cochin-China, naar het front in Tonkin. Dit is het tweede verzoek hiertoe ln deze maand. In het begin van deze maand vervoer de de Air France een bataljon parachu tisten naar het front, nog op tyd om een gevaarlijke situatie te redden. Eenheid in West-Europese verdediging DOOR UITWISSELING. De organisatie van het Brusselse ver drag heeft bekend gemaakt dat de West-Europese militaire scholen voor „onbepaalde tijd" instructeurs zullen uitwisselen. Gehele eenheden zullen voor demonstraties, manoeuvres en oefeningen worden uitgewisseld. De uitwisselingen vinden plaats in het kader van het militaire oefenprogram ma van de staten-leden der Westers® Unie. Zij zijn een onderdeel van een algemeen programma, dat voorziet in het invoeren van gelijke opleidings methoden voor de strijdkrachten der unie. Officieren zullen in gelijke aan tallen en voor perioden van normaal drie weken worden uitgewisseld. Lera ren aan Europese militaire scholen wor den voor perioden van twee jaar uitge wisseld. Zij zullen les geven in de onderwerpen, waarin zij gespecialiseerd zijn en in hun moedertaal. In Duitsland zullen waarschijnlijk in ternationale wedstrijden op verschillend militair terrein worden georganiseerd, zoals wedkampen in het schieten met lichte vuurwapens. dat zy tegenstanders ontmoetten Deze stellL.gc-n zijn de Noordeiykste, die op het ogenblik door de V.N.-troepen wor den bezet. Twee Amerikaanse divisie-comman danten te Korea zullen naar de Verenig de Staten terugkeren op grond van een plan, „om jongere generaals een kans te geven gevechtservaring op te doen", Zl heeft de Amerikaanse stafchef gene raal Lawton Collins te Washington meegedeeld. Het zyn de commandant van de 24ste divisie, generaal-majoor Church en die van de zevende divisie, generaal-majoor Barr. De opvolgers zyn nog niet genoemd. Generaal MacArthur heeft verklaard, dat zyn hoofdkwartier met tegenzin heeft toegestemd in de vervanging van deze „uiterst bekwame commandant-en". Van hun ervaring zou evenwel bij de opleiding van personeel In de V.S. gebruik worden gemaakt. De commandant van de Amerikaanse tweede divisie is dezer dagen reeds vervangen. AMERIKAANSE VERLIEZEN Het aantal Amerikaanse verliezen ln Korea bedroeg 12 dezer 45 137 man, het geen 2242 meer is dan een week geleden. Hiervan zyn 6509 gesneuvelden, 29.951 gewonden en 8677 vermisten. Het aantal doden is gestegen tot 7303 door het overlyden van gewonden en het vast komen te staan van de dood van een klein aantal vermisten. Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f5,15 per kwartaal, f0,40 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1