Peking- China wijst voorstel der Ver. Naties af Eind 1951 drie divisies onvoldoende geacht Kans op regeling Koreacins conflict vrijwel verdwenen Acheson: tegenvoorstel voor V. St. onaanvaardbaar Na Eisenhotvers bezoek: Zo spoedig mogelijk parate macht noodzakelijk Verlenging diensttijd tot twee jaren? Melkdistributie van de baan? Vergoeding voor consumptiemelk wordt verhoogd WEERBERICHT 89ste Jaargang DONDERDAG 18 JANUARI 1951 OC No. 27205 Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red. 21507 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer f5,15 per kwartaal, f0,40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro qo. 57055 FRANKRIJK EN MOGELIJKE KOMENDE CONFERENTIE. De radio-omroep „Nieuw China" heeft gisteravond de tekst gepubliceerd van het antwoord dat door de Chinese communistische'minister van buiten landse zaken, Tsjoe en-lai, is gegeven op het voorstel der Verenigde Nat- ties. Het communistische China verwerpt de voorstellen der Verenigde Naties om het vuren in Korea te staken, eist het terug trekken van alle buitenlandse troepen uit Korea en zegt dat de oplossing der binnenlandse geschillen van Korea moet worden overgelaten aan het Koreaanse volk. Tsjoe en-lai zegt in zijn antwoord, dat de voorstellen uitsluitend ten doel hebben de Amerikaanse troepen in Korea een adempauze te verschaffen. Hij verklaarde dat Peking slechts tot onderhandelen bereid is indien de Amerikaanse troepen uit Korea en de Amerikaanse oorlogsschepen uit straat Formosa worden teruggetrokken. Een andere door minister Tsjoe en-lai in zijn antwoord-nota genoemde voorwaarde voor onderhandelingen is „het verkrijgen door China van zijn wettige status in de Verenigde Naties". De Chinese communistische minister van buitenlandse zaken zegt verder, dat de voorstellen voor een staakt-het-vuren in Korea zijn opgesteld zonder dat ver tegenwoordigers van het communisti sche China aan de besprekingen heb ben deelgenomen. ..Het kardinale punt van deze voorstellen is nog steeds dat de betrokken mogendheden eerst na een staakt-het-vuren zullen gaan onderhan delen. Indien niet tevoren de voorwaar den voor een beëindiging van het con flict na het neerleggen der wapens wor den opgesteld zullen zich eindeloze be sprekingen ontwikkelen, die geen enkel vraagstuk zouden oplossen en slechts een adempauze voor de Amerikaanse troe pen in Korea zullen betekenen. Niet slechts dit kardinale punt doch ook de andere aan de voorstellen ten grondslag liegende beginselen zijn uiterst dubbel zinnig. Verder wordt wel gesproken over de z.g. .bestaande internationale verplich tingen" doch er wordt niet duidelijk aangegeven, dat hiermede de verklarin gen van Caïro en Potsdam worden be doeld. Deze vaagheid zou zeer gunstig zijn voor het welslagen van pogingen der Verenigde Staten om hun in aan valspositie opgestelde strijdkrachten in Korea, Formosa en andere gebieden van het Verre Oosten te handhaven. Daarom zijn de ons door de Verenigde Naties toegezonden voorstellen slechts gunstig voor de Verenigde Staten, die hun aan vallen kunnen blijven uitvoeren en er zelfs uitbreiding aan kunnen geven. Zij kunnen niet lelden tot een werkelijke vrede", aldus de Chinese communisti sche minister van buitenlandse zaken. Tsjoe en-lai verklaart ten slotte, dat aan onderhandelingen moet worden deel genomen door de volgende zeven lan den: de Chinese volksrepubliek de Sov jet-Unie. Engeland, de Verenigde Sta ten Frankrijk. India en Egypte. Op deze te houden zeven-mogendheden-confe- rentie zou de wettelijke status van de Chinese volksrepubliek moeten worden vastgesteld De zeven-mogendheden-con- feren-Ue zou in China moeten worden gehouden. Chinees tegenvoorstel voor V. St. onaanvaardbaar De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, heeft het volgende verklaard: „Het antwoord der Chinese communistische regering, zoals dat is gemeld, betekent een vol slagen verwerping van het 13 Jan. jl. door de Verenigde Naties gedane voor stel om tot een staakt-het-vuren in Korea te komen. Het tegenvoorstel van Peking is onaanvaardbaar voor de In tegenwoordigheid van de com- missaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland zal het nieuwe gemeentehuis te Hellevoetsluis. dat is ondergebracht in het voormalige Admiraliteitshuis, op Maandag 22 Januaria officieel geopend worden. Het huis met belendende magazij nen werd in de periode van 1640- 1675 door Pieter Post voor de Rot terdamse Admiraliteit gebouwd. Het diende koning-stadhouder Willem III voor hij naar Engeland voer om gekroond te worden tot verblijf. Na Amerikaanse regering en het zal dit ongetwijfeld ook zijn voor de Verenig de Naties als geheel." Achesons verklaring werd door zijn kantoor voor perszaken uitgegeven. Zijn antwoord kwam zeer snel, slechts iets meer dan een uur nadat de eerste bij zonderheden van de verklaring van Pe king bekend waren geworden. Gewoon lijk ziin functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken er buitengewoon afkerig van een definitief commentaar te geven op de verklaringen van andere regeringen in dien deze slechts door niet-officiële pers- telegrammen bekend zijn geworden. De democratische senator John Mac LeUand zeide dat hij de volgende reso lutie in de Amerikaanse senaat zou in dienen 1. Het communistische China is in Korea als aanvaller opgetreden. 2. De vertegenwoordigers van Peking moeten niet in de Verenigde Naties wor den toegelaten. 3. De Verenigde Naties moeten onmid dellijk economische sancties tegen het communistische China en een volledige blokkade instellen. Zo nodig, moeten ook militaire strafmaatregelen worden geno men. De Amerikaanse delegatie is thans voornemens aan te dringen op onver wijlde goedkeuring van haar plan om de Chinese volksrepubliek als aanval ler door de Verenigde Naties te doen veroordelen. Men verwacht dat de Ver enigde Staten op de eerstvolgende bij eenkomst der politieke commissie een resolutie van deze strekking zullen in dienen. Nader wordt gemeld, dat de poli tieke commissie vanavond 9 uur zal bijeenkomen. De Amerikaanse delegatie heeft een krachtige resolutie klaar om In de com missie in te dienen Men gelooft dat zij door een aanzienlijk deel van de leden zal worden gesteund. Vele diplomaten zijn echter van me ning. dat voor het bereiken van een dergelijke belangrijke beslissing eerst be- sprekineen op hoog niveau zullen wor den gevoerd, zodat de stemming over de resolutie op zijn vroegst pas over een week zou kunnen worden gehouden. In regeringskringen te Washington had men geen ander antwoord van Pe king verwacht. In Londense diplomatieke kringen vTeest- men. dat het antwoord van Pe king in feite de bodem heeft ingeslagen Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heefr medegedeeld, dat de Franse regering stappen heeft, gedaan bij verschillende andere regeringen om haar te bewegen deel te nemen aan een conferentie over het Verre Oosten, die zal worden ge houden, indien het communistische China eveneens vertegenwoordigd zal zijn. De woordvoerder zeide. dat het uitsohryven van een dergelijke confe rentie een zaak der verenigde Naties is en dat het aan haar is te bepalen of er vier, vijf of meer mogendheden aan deel zullen nemen. Voorts werd verklaard, dat indien een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken der „grote vie-" zal worden gehouden deze mogelijk door de plaatsvervangers der „Westerse grote drie" zal worden voorbereid, zoals ook In 1949 is geschied. aan de hoop. dat het nog mogelijk zou zijn het Koreaanse geschil door middel van onderhandelingen te regalen Men meent, dat al is het antwoord van Pe king geen rechtstreekse verwerping van de voorstellen, de tegenvoors'ellen van Peking in Washington op de meest hef tige wijze aan critiek zullen worden on derworpen. Uit Parijs wordt gemeld, dat een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, de verwerping door Peking van de voorstel len der Verenigde Na'ies betreurens waardig" te achten. „Dit bewijst, dat de Chinese communistische regering niet streeft naar een snelle en vreedzame regeling van het Koreaanse conflict", zeide hij. NEHROE WIL NOG VERDER PRATEN. In Parijs heefl de Indische premier Nehroe als zijn mening gegeven, dat de deur voor een vreedzame regeling in het Verre Oosten toegeslagen en af gegrendeld zou worden, indien commu nistisch China a's agressor in Korea wordt gebrandmerkt. Nehroe zei: W\j moeten dit vermijden, ze'fs als China het wanenstilstandvoorstel van de hand wijst. Onmiddellijk na het bezoek van Ge neraal Eisenhower is in Den Haag van officiële zijde o.m. medegedeeld, dat de regering voort zal gaan ,.al het moge lijke" te doen om de verdere opbouw van onze defensie te bespoedigen. On der „al het mogelijke" werd toen ver staan het geheel van maatregelen, die de regering reeds vóór de besprekingen met generaal Eisenhower ten aanzien van de defensie tyad geprojecteerd. Op het ogenblik echter stelt men zich in regeringskringen in Den Haag de vraag, of Nederland met deze maatregelen wel zal kunnen blijven volstaan. Men overweegt, dat de op bouw van onze defensie volgens het uitgestippelde plan weliswaar reeds zeer grote offers van ons volk zal vragen, doch de offers, die onze bondgenoten Amerika, teleurstelling te hebben geuit over het feit, dat de Nederlandse defensieopbouw r.og niet verder was gevorderd. Zou de materieelpositie van ons leger echter binnenkort kunnen worden ver beterd, dan zou het niet onmogelijk zijn, zo vernemen wij, dat tot de op richting van een parate troepenmacht wordt besloten, indien de omstandighe den daartoe aanleiding geven. Naast dii alles overweegt de regering op dit Frankrijk en België, brengen, lijken j ogenblik nog andere maatregelen tot groter. Nederland zou. door achter te versnelling en uitbreiding van de de- blijven, een zavakke schakel in de fens ie-opbouw. Noordatlantische verdediging worden. kunnen het vertrek van de marine en andere Rijksdiensten uit Hellevoetsluis na de vorige oorlog heeft het gebouw verschillende bestemmingen gehad. Gedurende de bezetting hebben de Duitsers er enige tijd hun intrek genomen, in overleg mei Monumen tenzorg wordt er naar gestreefd liet gebouw in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. Links op de foto liet Admiraliteits huis. waarin hel nieuwe grriiernle- liiiis van Hellevoetsluis is onder gebracht. In Nederlandse militaire kringen kre gen wü op de vraag, of Nederland met de reeds geprojecteerde maatre gelen zal kunnen blijven volstaan, een ontkennnend antwoord. Men acht het in deze kringen, gezien de huidige wereldsituatie niet voldoende, dat Ne derland tegen het einde van dit jaar over drie 'MOBILISABELE divisies kan beschikken. Door de moderne wijze van oorlogs voering wordt het n.l. zeer de vraag geacht, of ons land in het onverhoopte j geval van oorlog over de tijd zal kun- Engeland, nen beschikken, die nodig is om de I mobilisatie van deze divisies vlot te doen verlopen. Bombardementen op I grote schaal en het optreden van luchtlandingstroepen of van een vijfde kolonne zouden een mobilisatie onmo- 1 gelijk kunnen maken. Daarom adht men het in militaire kringen noodzake lijk. dat ook ons land zo spoedig mo gelijk over een parate troepenmacht van ten minste één divisie zal kunnen beschikken. De regering schenkt haar volle aan dacht aan deze mening van de mili taire deskundigen. zy ziet zich echter bij de vorming van een parate troepen macht op korte termijn voor de vol gende problemen gesteld: 1.Een parate troepenmacht kan slechts werden gevormd door op nieuw een beroep te doen op de dienstplichtigen van de lichting '49 II en de Indonesië-veteranen So ciale overwegingen hebben de rege ring tot op dit ogenblik van een dergelijk beroep doen afzien. Men acht het onbillijk dat in het bij zonder de Indonesië-veteranen, die in Indonesië reeds zo een lange en gevaarvolle diensttijd achter de rug hebben, opnieuw de last van een min of meer langdurige dienst tijd zouden moeten dragen. 2. Indien de regering zich toch ge noodzaakt zou zien een parate troepenmacht onder de wapenen te brengen, da-n zou bij de huidige ongunstige materieelpositie van het leger na de bewaping van de pa rate macht onvoldoende bewape ning en uitrusting overblijven voor de opleiding van nieuwe lichtingen. De defersieopbouw als geheel zou hierdoor in gevaar komen. In dit verband werden genoemd ver- Plan Schuman veilig! DEZE WEEK ONDERTEKENING. Het ontwerp-ver drag voor een cen traal behesr van de Westeuropese ko len- en staalindustrie, het zgn plan- Schuman, zal eind dezer week worden getekend door de delegatieleiders van Nederland, België. Luxemburg, Frank rijk, Italië en West-Duitsland, zo heeft de Franse minister Albert Gazier mee gedeeld. Daarna volgt een bijeenkomst van de zes ministers van Buitenlandse Zaken om het definitieve verdrag te onderte kenen. ARRESTATIES IN TURKIJE. De Turkse veiligheidspolitie heeft we derom acht personen gearresteerd in het kader van een aotie tegen „samenzweer ders tegen de staat". Aanvankelijk werd gezegd, dat de communisten achter de samenzwering stonden thans heeft de politie medegedeeld, dat er „Mohamme daanse react ionnairen" bij betrokken ziin De communistische partij is in Tur kije verboden. Volgens vroegere verkla ringen van de politie zou de partij ech- lenging van de diensttijd tot 2 Jaar j ter onder een religieuze dekmantel ac- en vergroting van de lichtingscontin- tief zijn genten. Men voorziet strengere wetten. Deze problemen zijn uitvoerig met generaal Eisenhower besproken. Wij hebben goede redenen aan te nemen, dat de Atlantische opperbevelhebber de moeilijke positie, waarin Nederland zich bevindt, heeft begrepen en onder deze omstandigheden niet om de onmiddel lijke beschikbaarstelling van parate trcepen heeft verzocht. Generaal Eisenhower schijnt wel zijn 'Foto L D./Van Vliet) Standaardisatiebedrijven nemen vandaag beslissing Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel giste ren de moeilijkheden, welke dreigen te ontstaan bij de levering van melk aan de consumenten in de centra van het Westen des lands (ook Leiden valt hieronder), besproken. Besloten werd de vergoeding uit het Zuivelfonds voor alle in consumptie gebrachte melk te verhogen Voorts zal er een correctie komen op de ver goedingsregeling, welke door de rege ring wordt toegepast voor het betrek ken van de aanvullingsmelk uit het Noorden en Oosten des lands. De toestand zal van week tot week worden bezien. Op deze wijze hoopt men de moeilijke periode van de eerst volgende vier weken door te komen, zonder dat tot een beperking van de Niet om de andere dag. maar iedere dag blijft onze melkboer nu geluk kig hoogstwaarschijnlijk komen zijn verschijning zal door de huis vrouwen nil nog meer op prijs ge steld worden dan voorheen De jongste foto van H.K.H. Prinses Margriet, die morgen haar Sste verjaardag viert. melklevcring zal moeten worden over gegaan. Van de zijde der Standaardisatiebe drijven deelt men ons mede. dat van daag in een te Amsterdam te houden vergadering zou worden beslist of men met deze nieuwe regeling accoord kon gaan. Algempen heeft men in deze krin gen de verwachting, dat nu bovenstaan de toezegging is afgekomen, her vrij zeker is. d3t de dreieond» me.''<d:st-i hu- Re van de baan is Een besluit h ertoe moet echter nog genomen worden. Parijs aangezocht Trygve Lie. secretarisgeneraal van de VN. heeft de Franse regering officieel verzocht te willen instemmen met het houden van de zitting van de algemene vergadering der VN in 1951 te Parijs. De Franse regering heeft de kwestie in overweging. Het Berlijnse incident De vrouw van de eigenaar van het door de Russen bezette landgoed by Beriyn, Schleiter, zei door de telefoon, dat na de bezetting een commissaris van de Oost-Duitse volkspolitie geko men was, die zeide, dat zij niets te vre zen had en dat er niets zou gebeuren, „wy hebben slechts de zonegrens recht getrokken". Schleiter zelf en zijn zoon zyn met de papieren uitgeweken Franse troepen hebben na een uur de Zuidelijke begrenzing van het terrein afgezet. Volgens ooggetuigen zorgden de Franse soldaten er voor op een zekere afstand van de Sovjet-wachten te blij ven .teneinde incidenten te vermyderi". Gisteravond laat is de echtgenoot van mevrouw Schleiter naar de hoeve terug gekeerd. omdat hij zijn zestigjarige vrouw „niet alleen kon laten in een door Russische soldaten omringde boer derij". Zijn zoon bleef bij vrienden in West- Beriyn. Hy verklaarde, dat de Russen in de woning van zyn ouders een wacht lokaal hadden ingericht. Duitse arbei ders konden de hoeve verlaten. De Franse autoriteiten hadden hem ge zegd, dat zy pantserwagens zouden willen gebruiken, doch niet op het ogen blik. Een Duitse fotograaf, die een foto had gemaakt van dp hoeve werd door een Russische schildwacht met een re volver bedreigd. De schildwacht nam de film in beriag. Heden zullen Franse en Russische officieren besprekingen beginnen cm tot een regeling te komen. SLECHTE STOF VAN ACHTER IJZEREN GORDIJN? Neem U in acht! Sedert enige tud vervoegen zich hier en -daar by grote kantoren en bedrij ven in het Westen des lands personen, die coupons „wollen stoffen" te koop aanbieden. Hoewel de stoffen er op het ocg prima uitzien en ze bedrukt zijn met de woorden „made in England" en „all wool", zyn ze van inferieure kwa liteit. zo verneemt A.N P. van de B:n<i van Keermakerspatrocns :n Nederland. De stof is niet te verwerken en het is onmogelijk er e?n vcuw in te persen. Men vermoedt, dat de stoffen uit Tsjechoslowakij-e en de Oo°telyke zone van Duitsland afkomstig ziin. De per sonen, die ze te kcop aanbiedan, spre ken doorgaans gebreken Italiaans, Frans en Nederlands door elkaar. O ik :n West-Duitland hebben deze hande laren reed* h'e- en daar hu.n slaz ge slagen. zeet een vakblad voor Duu.se kleermakers. IETS KOUDER. De "Bil* verwach tot morgenavond: Wisse'enj bewolkt met enkele verspreid ontledende buien ni3ar ook flinke op- I klaringen Aanvank°'iik nog ha-de la ter kracht ze to- matiee wind t*is*«»n We-t en Noord-We-t Iet* 'agere tempe ra-uren. 'Opgemaakt te 10 uur). 19 JANUARI Zon op: 3.39 uur: onder: 17 03 uur. Mazn oo' 13 02 iur: onder- f5 25 uur hoogwater t e Ka Uk te 0 34 en 13 00 ï- Dit nummer beslaat uit acht pagina**. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1