Adenauer wijst GrotewohTs voorstel van de hand JDrang naar harmonie fundament der zedenleer" Eén centrale gedachte in materiele en geestelijke wereld? Officiële publicatie STADSNIEUWS Het Leidsch Dagblad Wel en ivee der visserij UIT DE OMSTREKEN 3e Winterlezing „De bekering van Augusiinus" DIESVIERING 1951 MAANDAG 15 JANUARI Minister In't Veld: „De ontwikkeling van de materiële en psychische wereld toont de leidende gedachte van de harmonisatiedrang, waaruit automatisch een rechtsbesef en een algemeen geldend zedelyk besef voortvloeien". Aldus de conclusie van een belangwekkende lezing, gisterochtend in het Fedcratiehuis gehouden door minister J. in 't Veld voor het Humanistisch Verbond. stein is teruggebracht tot één alge meen geldende wet, één leidende ge dachte in dc stoffelijke ontwikkeling, waarmede één leidende gedachte der geestelijke wereld zo goed als iden tiek kan zijn, uiteindelijk zelfs dezelf de centrale wet kan blijken te zijn: een drang tot harmonisatie, de drang tot orde scheppen waar chaos heerst. Uit de aanvaarding van zulk een al gemeen beginsel vloeit het bestaan van een absoluut zedelijk normbesef en een algemeen geldend rechtsbesef automatisch voort. Na deze voordracht, die werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling Lei den van het Humanistisch Verbond, de heer J. J. G. Fokkema. vond een korte gedachtenwisseling plaats. Kernprobleem van huma nistische gedachte besproken Minister In 't Veld onderscheidde in de aanvang van zijn uiteenzetting over het probleem van de „humanistische zedeleer" scherp de begrippen zedeleer en moraal. Onder zedeleer dient ver staan te worden het fundament van ons oordeel over goed en kwaad, de moraal daarentegen de vorm, waarin wij dit oordeel verwezenlijken. Voor de Godsdienstigen ligt het pro bleem van de zuivere zedeleer niet moeilijk: deze is door God geopenbaard, en op die vaststaande grondslag behoeft slechts de moraal te worden opgebouwd. De humanisten moeten de oorsprong der zedeleer echter vinden, om daar voor een vaste vorm te mogen aanne men. Het druist in tegen de menselijke geest, ieder voor zich te doen uitmaken, welke inhoud aan de begrippen goed en kwaad moet worden gegeven. Welis waar gaan de humanisten uit een een autonome, van binnen uit opgebouwde moraal, doch deze is steeds gebouwd op een heteronome, bovenpersoonlijke en zelf boventijdelijk normbesef. Het is een van de belangrijkste humanistische problemen, oorsprong en geldigheid van dit normbesef verklarend vast te stellen. Door de eeuwen heen hebben de grote theosofen dit probleem met verschillen de conclusies beantwoord, en ook thans is nog niet een algemeen geldend ant woord gevonden. HISTORISCHE ONTWIKKELING. Socrates concludeerde, dat de deugd niet wordt aangeboren, doch aangeleerd, welke opvatting later in de negentiende eeuw herleeft. Spinoza vond een ant woord in de omschrijving „deugd is ge luk'. Kant daarentegen heeft, met het eigen karakter van een „a prion", vast gesteld van deugd een bij de geboorte meegegeven plicht moet worden geacht. Schopenhauer daarentegen grond het bestaan van de deugd op het medelijden, Nietzsche ging uit van een tweeledig heid der moraal, de „Herren" en de .slavenmoaal", waarvan het nationaal socialisme in uiterste instantie de af sluiting vormde, de utilisten daaren tegen achten deugd, wat zo groot moge lijk geluk aan zo groot mogelijk aantal personen verschaft. Beide laatste op vattingen gecombineerd gaven het his torisch materialisme, tenslotte het verst doorgevoerd in het communisme, waar in de menselijke waardigheid geheel wordt opgeofferd aan het groepsbelang. OBJECTIVITEITS- EN EVENREDIGHEIDSBEGINSELEN. Belangrijk is het werk van onze 'land genoot. prof. Heymans geweest, die hoewel met teveel voorop gezette eigen opvatting die als hét ware experimen teel bewezen moest worden, een onder zoek instelde naar een zekere grootste gemene deler, die ten aanzien van dit probleem bij verschillende volken en in verschillende tijden is terug te vinden. Zijn conclusie was dat diegene goed handelt, die uit zichzelf kan treden en zijn daden van buiten af kan beoor delen en rechtvaardigen. Een soortgelijk onderzoek heeft prof. Kranenburg inge steld ten aanzien van het rechtsbewust zijn met de conclusie, dat recht geacht moet worden, waar voor en nadelen en uiteenlopende belangen het eerlijkst worden afgewogen. Met het objectiviteltsbeginsel van Heymans ten aanzien van dc zedeleer komt dit „evenredigheidsbeginsel" van Kranenburg ten aanzien van het rechtsbesef zeer wel overeen. Beide zou men kunnen samenvatten in de spreuk „Wat gy niet wilt dat U ge- tschiedt, doet dat ook een ander niet". Spr. wees, zijn eigen mening over het probleem weergevend de Herrenmoraal van Nietzsche als verwerpelijk van de hand, evenals de communistische opvat ting. dat de mens slechts mest is op de velden der'toekomst, aangezien deze de waarde der persoonlijkheid, waarop de humanist zich baseert, ten enen male miskent. TWEEZIJDIGE GERICHTHEID. Wij moeten de mens zien als een tweeledig gericht individu: behept met een normbesef tegenover zichzelf en een normbesef tegenover de gemeen schap. Tegenover onszelf moeten wij Woekeren met de talenten, die ons ge geven zijn. Ook tégenover de gemeen schap hebben wij echter plichten, het geen reeds aannemelijk wordt, wanneer men beseft, dat het eigen stoffelijk en geestelijk levenspeil slechts mogelijk is dank zij de gemeenschap. Het meest aanvaardbare standpunt ten aanzien van de plicht tegenover die gemeenschap achtte spr. de opvatting van Adler: de plicht, om de persoon lijke ontwikkelingsdrift te sublimeren in dienstbaarheid aan de gemeen schap. Zulk een norm toont een grote harmonische constructie, en in deze norm zijn de conclusies van de grote denkers der eeuwen zeer wel in te passen. jJpit alle zijn echter richtlijnen. Zijn zij door ontwikkeling verkregen uit een Aangeboren kernpunt, of zijn zij geheel aangeleerd? Hun aannemelijke geldig heid is ontstaan, doordat ze de mens ge durende eeuwen zijn ingepompt; in de zedelijke beginselen van tegenwoordig zit een grote portie ervaring van eeuwen. Doch de mens is slechts in staat geweest, zich naar die ervaring te rich ten dank zij een diepste kern die de Mensheid als geheel is „aangeboren". SYNTHESE VAN TWEE WERELDEN. Als persoonlijke mening opperde spr. de veronderstelling, dat het uiteinde lijke beeld ten aanzien van het gees telijke probleem veel overeenkomst vertoont met het uiteindelijke beeld van het materiële probleem, dat door de laatste onderzoekingen van Ein- INENTING TEGEN POKKEN. ki>n^i?Uig!meester van Leiden brengt ter op Woensdag 17 Januari a. S? 4 ,en 15 uur aan het Bureau dp rL-T f uur aan "et Bureau van Dienst Mare i3a 8e~ nokbiïf 1 kosteloze Inenting tegen I Jaar kinderen tot de Iccftfjd \an trouwboekje meebrengen. Felle uitslaande brand op Hooglandse Kerkgracht FEESTZAAL EN WINKEL UITGEBRAND Gistermiddag omstreeks kwart over 12 woedde een korte, doch felle brand in het perceel Hooglandse Kerkgracht 40, waarin gevestigd een winkel van feest artikelen, met daarachter gelegen feestzaal van de heer J. van Zijp. Dank zij het krachtig ingrijpen van de Brandweer bleef deze brand beperkt tot het gelijkvloers gelegen gedeelte, dat geheel uitbrandde. Op het tijdstip van het uitbreken van de brand was de heer Van Zijp in de feestzaal bezig met enige schoonmaakwerkzaamheden. Haar zoontje, de 8-jarige Jan van Zijp, die mede in deze zaal aanwezig was, moet volgens de verklaringen van de politie zich. zonder dat de moeder dit opmerk te, naar voren begeven hebben, waar een hoeveelheid vuurwerk in de winkel aan wezig was. Op een gegeven moment hoorde men explosies, tengevolge waar van de winkelruit sprong en steekvlam men hoog oplaaiden, waardoor winkel en feestzaal in een ogenblik in lichterlaaie stonden. Mevr. Van Zijp rende naar vo ren en wist met haar zoontje via een zlj- ingang het brandende perceel te verla ten. Het kind, dat ernstige brandwonden aan handen, gelaat en borst had beko men, werd bij buren binnengebracht en even later door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De bovenwoning bleef voor het vuur gespaard; verzekering dekt de schade. De heer C. F. Meerpoel schrijft ons: Velen met mij sloeg Zondagmiddag de schrik om het hart, toen een uitslaande brand ontstond in een perceel aan de Hooglandse Kerkgracht. Alle factoren waren volgens mijn me ning aanwezig om een brand van flinke omvang direct te duchten, n.l. zeer licht brandbaar materiaal, een oud stadsge deelte en een flinke wind of trek om en bij de Hooglandchs Kerk. Tegen dit alles zou slechts één wapen bestaan n.l. zo snel mogelijk ingrjjpen 1 Helaas heb ik niet op mijn horloge gezien, maar ik had het gevoel, dat de Brandweer er „zo" was. Toen gebeurde er iets heel vreemds, geen geschreeuw, enkele commando's, weinig heen en weer geloop (soms had iir de indruk, dat er helemaal niet ge lopen werd!) en daarna, zonder dat men het zilh eigenlijk realiseerde: „Wa ter". Dit was werkelijk een prachtvoorbeeld, waartoe slechts enkele manschappen d.m.v. een prima organisatie in staat bleken. Mijnheer de Brandweercommandant, ik verzoek U wel namens diverse be langhebbenden van het betreffende huizenblok onze welgemeende dank aan Uw manschappen te willen overbren gen!! Nog iets: Men hoort zo dikwijls be weren, dat de „Overheidsorganen" zo langzaam werken, dit klopt echter na gisteren beslist niet meer! De Redactie van het Leidsch Dagblad beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte. De krant voor iedereen Bevestiging en intrede ds W. Fijn van Draad Gisteravond heeft ds W. Fijn van Draad zijn intrede gedaan 'als predi kant, belast met het werk onder de Oosterse studenten, by de Gereformeer de Kerk. Als zodanig is hy de opvolger van ds A. G. Honig, die spoedig naar Java zal vertrekken. Na in dezelfde dienst bevestigd te zijn door ds Honig, die tot tekst van de korte overdenking had gekozen Ma- leachi 1: Ha. deed ds Fijn van Draad zijn intree. Als uitgangspunt had spr. gekozen Maleachi 1:11b: „Aan alle plaatsen zal Mijn naam reukwerk toe gebracht worden; want Mijn naam zal groot zijn onder de heidenen, zegt de Heer der Heirscharen. De naam Ma leachi betekent .Mijn bode", dat wil dus zeggen: „God staat achter het tekstwoord." Maar God staat ook ach ter de arbeid, die wordt aangevangen in zyn dienst, want Hy is de zendende God. Het is een troost te weten, aldus spr., dat ook achter het zendingswerk onder de Oosterse studenten, de mis sionaire God staat, die reeds lang be gonnen is met het werk en die zal door gaan tot „aan alle plaatsen Zyn naam reukwerk zal worden toegebracht". Het is de taak van de Christen mee te lopen in dit heilswerk, wat er ook in de wereld moge gebeuren. Laten wy telkens opnieuw bidden of God ons bruikbaar wil maken, en wy het tempo van het grote heilswerk, dat Christus aan het doen is. mogen bij houden, aldus besloot ds Fijn van Draad zyn predikatie. Nadat de vertegenwoordigers van de Kerkeraad en de deputaten voor het zendingswerk een welkomstwoord tot ds Fijn van Draad hadden gesproken, werd de dienst, die gehouden werd in de Zuiderkerk. besloten met het zingen van Psalm 865. In Oost-Duitsland moet eerst vrijheid worden hersteld Kanselier Adenauer heeft op een persconferentie naar aanleiding van Grotewohls voorstel tot het houden van besprekingen tussen Oost-Duits land en West-Duitsland over de een heid van Duitsland, medegedeeld, dat zyn regering slechts onderhandelin gen zal beginnen „met hen, die on voorwaardelijk bereid zyn een regiem te erkennen en te garanderen, dat ge baseerd is op wetteiykheld; een rege ringsvorm die de vryheid en de be scherming der menseiyke rechten en dc handhaving van de vrede eerbie digt". Zyn regering, zo zeide hy, zou niets ongedaan laten om de eenheid van Duitsland tot stand te brengen, Adenauer gaf antwoord op Grote wohls brief van 30 November in de vorm vnn een verklaring voor de pers. Sinds de vorming der Westdultse re gering zo vervolgde hy, had deze rege ring „alles gedaan om de Duitse eenheid tot stand te brengen en de regering heeft vrijheid en vrede tot stand ge bracht". De Westduitse regering en de Bonds dag waren de eerste geweest, die ge poogd hadden de zaak van de Duitse eenheid te dienen. In een regeringsver klaring van 22 Maart 1950 was opgeroe pen tot het houden van „democratische verkiezingen van een nationale consti tuerende assemblee". In September 1050 had de Bondsdag „vrije algemene verkiezingen onder in ternationale contróle" voorgesteld voor alle bezettingszones. De Sovjets-autori teiten hadden op deze, hun toegezonden voorstellen, niet geantwoord. Adenauer sprak over Grotewohls brief slechts met woorden „verklaring van de autoriteiten van de Sovjet-zone". Adenauer stelde de volgende voor- De motortrawler Joh. Polderman IJM 20, welke Zaterdag naar zee ging, kreeg buitengaats te kampen met moeiiyk- heden aan de compressor van de hoofd motor. Na ruggespraak met de wal zou getracht worden het zaakje op zee zo veel mogelijk te verhelpen en de reis voort te zetten. Voor de vroege losbeurt aan de Maan- dagmarkt kwamen in IJmuiden binnen 8 loggers met samen 365 kisten tong. 400 kisten schol. 200 kisten wijting, 50 kis ten gul en 270 stuks kabeljauw Verder de trawler Sumatra IJM 62 met 230 kisten schelvis. 180 kisten gul en kool- vis, 200 kisten wytlng, 90 kisten radio en 50 kisten diversen. De stoomtrawler Bloemendaal IJM 71. die eveneens vroeg zou lossen, had een misse reis. De totale vangst bestond uit slechts 65 manden vis en 300 stuks stijve kabeljauw. Op latere lossing aan de Maandag- markt zouden wachten 4 kotters met sa men 300 manden vis en 28 loggers met samen 185 stuks stijve kabeljauw. 472 manden tong. 25 manden tarbot. 647 manden schol, 300 manden wytlng, 50 manden gul en 200 manden diversen. De trawler Elie Chenevière IJM 32, heeft op zee ook al met moeilijkneden te kampen gekregen. Het schip kreeg een mankement aan een der zuigers en moest „op 5 poten" naar huls komen. Het was de bedoeling voor de Maandag- markt in IJmuiden binnen te zyn maar door de vertraging in snelheid, kon het schip dit niet bereiken. Dat wordt dus waarden voor vrye verkiezingen in ge heel Duitsland voor: 1 Waarborgen van vrijheid en veilig heid aan de Duitsers in de Sovjet-zone; 2. Het toekennen der .normale demo cratische vryheden" aan Duitsers en organisaties in de Sovjet-zone vrijheid van vergaderen, vrijheid van spreken enz). De „wet op ^bescher ming van de vrede' m Oost-Duitsland was niet met bovenstaande beginsel in overeenstemming. De Oost-Duitse pers toonde duldeiyk, dat er geen entiek mo- geiyk was op toestanden in de Sovjet- sfeer. De wet diende herroepen te wor- deJn West-Duitsland, zo verklaarde Adenauer, bestaat een dergelijke politie niet „die als werktuig in buitenlandse handen een bedreLging van het Duitse volk vormt". De kanselier zeide verder, dat zijn regering met nadruk had verklaard, dat de verdeling van Duitsland het gevolg was van een regeringsstelsel, dat in de Sovjet-zone is ingevoerd Het was vreemd aan de geschiedenis en dc aard der Duitsers en verhin derde deze hun eigen politiek en so ciaal leven te vormen. Voorts konden de Oost-Duitsers niet vrijelijk met hun andere volksgenoten omgaan. „Op deze wijze is de vereniging van Duitsland op een grondslag van vrij heid met geweld verhinderd." Adenauer voegde er aan toe: „De autoriteiten van de Sovjet-zone kun nen er nit onkundig van zijn, dat de federale regering zich tot nu toe ont houden heeft van welke militaire maatregelen ook." KATWIJK AAN ZEE Zyn Christendom en socialisme verenigbaar? BIJEENKOMST PROT. CIIR. WERKGEMEENSCHAP DER P. v. d. A. De afd. Katwijk van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de Party v. d. A. hield Vrijdagavond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis een byeenkomst, waarin de heer J M. van Stralen uit Leiden, leraar Oecomenisch Lyceum te Voorburg, een lezing hield over: „Zijn Christendom en Socialisme verenig baar?" De byeenkomst stond onder ieiding van de heer H. v. d Maaden die las uit Prediker 3 en voorging in gebed. De heer Van Stralen zei, dat boven genoemde vraag een 25-tal jaren gele den beslist ontkennend beantwoord moest worden. Hy besprak het uitvaar digen van het communistisch manifest van Marx en Engels in 1848 in een tijd van revoluties in Europa. Dit manifest trok niet de aandacht in Nederland. De laatste regel daaruit werd slechts al gemeen bekend: „proletariërs aller lan den verenigt u". Spr. bracht naar voren, hoe het so cialisme ongeveer 180 zich hier ontwik kelde in links vrijzinnige richting onder invloed van het rationalisme. Er werd verkondigd de dictatuur van het prole tariaat, waar een Christen zich niet mee verenigen kon. Spr. wees op het verschil van het socialisme in Duitsland en En geland. De Minister van Financiën in Engeland. Crips, was een zeer overtuigd beslist Christen, Spr. haalde enkele uitreksels aan uit het blad „Recht voor Allen" van Domela Nieuwenhuizen, die toch een zuurdesem van Christendom hadden. Spr. ging na, hoe het met het socialisme in ons land liep. Het pro gramma van 1937 ging in een richting die voor een Christen aanvaardbaar was. Er werd geb.'oken met de kiasse- stry'd. De Bijbel laat een radicaal so cialistisch geluid horen. Spr. verwees naar Amos en las een gedeelte voor uit Jesaja 58. Er is een strijd te voeren te gen alle sociaal onrecht. Gestolde vragen werden door spr. be antwoord, er werd met dankgebed be sloten. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw heeft bedenkingen tegen gemeentelijke grond- politiek en haven De Christ. Dartll hield onder leldinir van de heer Ouwerliiu een contact- avond voor haar leden. Een vermeer dering van het aantal leden werd door de voorzitter bij de opening medege deeld. De aftr. bestuursleden de heren A. Kruger en D. de Koning werden her kozen. evenals de voorzitter die ge meend had wegens drukke werkzaam heden te moeten bedanken. Volgens sprekers had de tuinbouw in Katwijk nogal wat aan te merken inzake de door het gemeentebestuur gevolgde grondpolitiek. Men vroeg waarom b.v. de Parklaan met ha.ar 3 straten en plantsoenen zo royaal was opgezet te meer daar het gemeentebestuur met elke meter grond dient te woekeren. Waarom bliift „de Koestal" toegewezen aan de Stichting voor Zwakzinnigen? i Indien het argument wordt aanvaard dat men de Stichting de gronden niet kan ontnemen omdat zii haar mede werking heeft verleend tot het verkrij gen der Defensiegronden. dan is men in fuinbpuwkrineen van mening dat dan de tuinbouw als beloning verdient dat geen enkele meter tuinbouwzrond meer wordt onttrokken. Naar van welinge- 1 (Ingez. Med.-adv.) van de Herv. Ger. Mannenver. „Calvyn" op D.Vv DINSDAG 16 JANUARI a.s. in de UJN.I.-zaal, Ouwehandstraat. Ds J. J. TIMMER, ,N. H. Pred. te Nieuwerkerk a.d: IJsel zal spreken over: Zorgt ervoor, wegens de te verwachte grote belangstelling, tydig aanwezig te zijn! Aanvang 7.30 uur. Deuren open 7 u. HET BESTUUR lichte bron neg vernomen was heeft de Katwitkse tuinbouw zich tot diverse officiële agrarische instellingen gewend inzake de defensiegronden o.m. bii de Stichting v. d. Landbouw. Agrarische Commissie. Departement van Land bouw. Directie der Tuinbouw enz. en is men er van overtuigd, dat de tuin bouw in ruime mate haar aandeel heeft bijgedragen om voor de gemeente dit succes te bereiken. In deze vergadering kwam eveneens naar voren, dat de tuinbouw in het ge meentebeleid niet voldoende vertrou wen kan hebben indien de tuinbouw steeds weer voor voldongen feiten wordt geplaatst en zolang het toegezegde over leg met tuinbouw niet plaats vindt. Als voorbeeld werd genoemd het bouwplan Molenblok. Over de havenplannen werd eveneens een ernstig'1 discussie gevoerd en de tuinbouwvertegenwoordigers meenden dat. al waren er deskundigen die beweerden dat geen verzilting ont staat door de haven, hiertegenover an dere deskundigen staan die het tegen deel beweren. De tuinbouw zag dan als oplossing een dichte haven zonder schutsluis. In deze vergadering waren o.m. aanwezig de Wethouders Kleen en Bloot alsmede de raadsleden Van Bee- len en v. d. Zwan. TONEEL VOOR R.K. E.H.B.O. De Toneelafdeling van de K.JM.V. heeft gisteravond velen nog weer eens een genotvolle avond bezorgd en zich hierbij nog op ander gebied verdienste lijk gemaakt en wel door deze avond belangeloos te geven ten bate van de onlangs opgerichte afdeling der R.K. E.H.B'O. De zaal was geheel bezet- Opgeveerd werd „De Huistiran" van Godfried Bomans. CONTACTMIDDAG GROENTEN VEILINGSVERENIGING. De Groentenvellingsver. K. en O. hield in „de Krocn" een contactmiddag voor haar leden. Spr. was de heer Laarman, directeur van de Economische afd. van het Centr. Bur. v. d. Veilingen. Deze hield, na een inleiding door de heer J. v. d. Perk, voorzitter, een causerie over de exportmogelijkheden en exportmeei- lykheden. De heer Laarman betoogde dat de productie dient te worden aan gepast aan de afzet. Een weloverwogen teeltplan dient van te voren opgezette worden, waarby moet warden nagegaan welke producten kans heooen oti af genomen te worden. Na hierop diep te zyn ingegaan, kwam hij tot de slotsom dat snr-Ming der oroducten een allereer ste vereiste is. Op grond van econ. statistieken dient tuinbouwend Neder land zich toe te leggen op voorjaars- en najaarsprcducten. Geteeld dienen te worden die producten, die het buiten land niet of niet in voldoende mate zelf verbouwt. De heer Laarman be sprak hierna de betalingsunie, de Be nelux, de concurrentie van andere lan den en eventuele plannen. Hy drong er met klem pp aan om slechts kwali teitsproducten te telen, teneinde hier mede en door verpakking en sortering de buitenlandse concurrentie het hoofd te bieden. Oritiek werd uitgeoefend op •het Regeringsbeleid inzake agrarische aangelegenheden. De industrialisatie is een groot "gevaar voor de tuinbouw in Nederland. VOORHOUT 93 PROCENT VAN BEVOLKING DOORGELICHT. De resultatten van het onderzoek op T.B.C., wat betreft de belangstelling der gemeentenaren, zyn niet ongunstig te noemen. Circa 93% van de daarvoor in aanmerking komende personen hebben zich laten doorlichten. JAARVERGADERING K.A.B De plaatseiyke afd. der Katholieke Arbeidersbeweging alhier, kwam in jaar vergadering byeen in het Parochiehuis en voorzitter Ant. v. d. Lans opende met een welkom, nadat door de aanwe zigen geopend was met het zingen van het K.A.B.-strijdlied. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J- Floor, oogstte een dankbaar ap plaus. De penningmeester maakte aan ontvangsten een bedrag van f. 1789.05 bekend. De uitgaven waren f. 520.69 la ger. De aftredende bestuursleden J. Floor, M. de Winter, Jer. v. Dyk en Th. Kortekaas vertegenwoordiger N.K.J.B.) werden by enkele candidaatstelling door het bestuur herkozen verklaard. De begroting voor het jaar 1951 werd vastgesteld en sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f. 1437,60. De onderafd. „Hulp in Nood" (versterken de middelen aan zieken) had een tekort van f.9.71. Ingekomen was f. 48.88 en uitgegeven f. 58.59. Kapelaan Kerstholst propageerde voor de op te richten Credo Pugno-club (studie voor de arbei ders) Volgens hem werden meestal vele plannen gemaakt, welke nooit ten uit voer kwamen. Als men by één plan blijft, kan dit slagen. Volgde nog een gratis verloting, waar na sluiting volgde. VOORSCHOTEN Raadsagenda FINANCIËLE VOORBEREIDING BOUW VAN 56 WONINGEN. In de openbare zitting van de raad op Woensdag a.s. om 20 uur komen o.m. de navolgende punten in behandeling: Voorstel tot aanpassing van de bezol digingsregeling 1947 aan het rapport der commissie Ubink, alsmede de aanvul ling op dit voorstel. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe rekening-cou rant-verhouding met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Voorstel óm B. en W. te machtigen in 1951 kasgeldleningen aan te gaan tot een maximum van f. 1.000.000.Voorstel tot het beschik baar stellen van een crediet van f. 1.009.70 als bijdrage in de organisa tiekosten van de burgerlyke verdedi gingskring Zuid-Holland. Voorstel tot het verlenen van medewerking tot het verkrygen en instandhouden van een speelterrein aan de buurtvereniging Leidseweg-Noord. Voorstel tot vaststel ling van een tydelyke ziektenregeling t.b v. het personeel. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet van f. 970.voor de aanschaffing van kle ding en uitrusting voor het brandweer personeel. Voorstel tot hernieuwde voor lopige vaststelling der gemeenterekening 1948, Voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling voor het Gl.O. over 1951. Voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling voor het v.g.l.o. over 1951. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet van f. 240.435 67 en tot het aanvragen van de ryksbij dragen voor de bouw van 25 woningen (gerepa- trieerden). Voorstel tot de stichting van 31 woningen, het beschikbaar stellen van een crediet van f. 300.923.69 en het aanvragen der ryksbijdrage. SPEELTERREIN LEIDSEWEG-NOQRD. Het bestuur van de buurtvereniging Leidseweg-Noord heeft zich tot het ge' meentebestuur gewend met het verzoek medewerking te verlenen tot het ver krygen en instandhouding van 'n speel terrein. Dit naar aanleiding van het komen te vervallen van het contract, dat deze buurtvereniging had met de heer Duynisveld. De buurtvereniging is thans in de gelegenheid een terrein te huren achter de bakkerij van de heer Zwaan, aan de Leidseweg en eigendom van de Coöp. Boerenleenbank alhier. Aanvankelyk is van gemeentewege ge tracht dit terrein van de eigenaresse te huren of eventueel te kopen, maar de voorwaarden waren zó verstrekkend en kwamen over het algemeen geno men zó duur uit, dat het onmogelyk bleek enig gunstig resultaat te berei ken, De verlangde huurprijs f. 200 per jaar of ongev. 8 ct. per M.2 is in ver- gelyking met de geldende pachtprys voor cultuurgrond ter plaatse. 4 cent per vlerk. Mte hoog. De gestelde termyn van 10 jaar is te kort en zou te hoge afschryvingskosten meebrengen. Deze factoren zyn de redenen geweest voor de gemeente om niet te accepteren, hetgeen niet insluit, dat het bestuur der buurtvereniging evenmin tot accepteren zou mogen overgaan. Hierop kan direct vanwege de ge meente geen invloed worden uitge oefend. Op grond van reeds eerder ge nomen besluiten wordt aan de raad voorgesteld gunstig op het verzoek te beslissen door de betaling van de aan- legkosten ten genoege van het College van B. en W. vergoeding voor te beta len huur tot een maximum bedrag van f. 100 per jaar en het verstrekken van een vaste jaarlykse uitkering in de kosten van onderhoud van f. 75 p. jaar. KLEDING EN UITRUSTING BRANDWEERPERSONEEL. Ingevolge van de snel voortschry- denae uitbreiding van de gemeente door nieuwbouw en vestiging is het gewenst aandacht te sohenken aan de sterkte en de uitrusting van het plaatselijk vrywillige brandweerkorps. Op grond hiervan heeft de burgemeester de sterk te van het korps door benoeming van een 7-tal nieuwe brandweerlieden, per 1 Januari 1951 gebracht op 22 man. Dinsdag verkopen. De vangst bestond uit 60 kisten schelvis, 200 kisten wijting, 50 kisten zwarte koolvis, 80 kisten blan ke koolvis en gul en 10 stuks styve ka beljauw. Naar Econ. Voorl, weet te melden heeft de Zuidafrikaanse visserij zich in de eerste helft van deze eeuw krachtig ont wikkeld. vyftig jaar geleden bedroegen de vang sten slechts 5.000 ton per Jaar met een waarde van 50 000 Pond Sterling. Thans wordt jaarlijks 125.000 ton gevangen, hoofdzakelijk bestaande uit diepzee- en bodemvis. De huidige vissersvloot verte genwoordigt een waarde van f. 2 mll- lioen. In de visserij werken 10.000 men sen. terwijl 60.000 man direct of indirect voor hun bestaan van de visserij afhan kelijk zyn. De visconserven-industrie heeft ook een grote betekenis gekregen. Voor de maand Januari heeft België de import toegestaan van zeevis, uit Ne derland 200 ton, Denemarken 80 ton, Noorwegen 30 ton, Zweden 5 ton. ter wijl uit Nederland bovendien 20 ton on gepelde en 3 ton gepelde garnalen mo gen worden ingevoerd. In het handelsverdrag met Indonesië voor het tydvak 1 October 1950 tot 1 October 1951 komt de post export vis- conserven P.M. voor, maar er is ook een post P. en D. merkartikelen ter waarde van f. 3.250.000, waarop eveneens viscon- serven geleverd kunnen worden. Aanvoer IJMUIDEN, 13 Jan. Totale aanvoer 1050 kisten. Besommingen IJMUIDEN, 13 Jan. Besommingen: IJM 99 f. 10.000; IJM 129 f. 8770; SCH 248 f. 35401 HD 87 f.96; KW 155 f.3700; KW 45 f.3800- KW 69 f.3890; KW '170 f.5150; KW 104 f. 3280; IJM 229 f. 1570; IJM 230 f. 105; KW 10 f.2820. IJMUIDEN. 15 Jan. 1 stoomtrawler f28.400; IJM 71 f. 8000; RO 1 f. 2500; RO 9 f. 7390; IJM 204 f. 2240; IJM 283 f. 6200; SCH 399 f. 9200; SCH 233 f. 9500; SCH 160 f. 10.700; KW 40 f. 7140; KW 29 f. 5350; KW 39 f.3800; KW 7 f.4770; KW 6 f. 4210; KW 140 f.4690; KW 17 f.2640; KW 50 f.3060: KW 107 f.3440; KW 24 f.2960; KW 147 f.3740; KW 159 f.7150; KW 91 f 2390; KW 163 f.3190; KW 50 f.3280; KW 44 f.4110; KW 169 f.3950; KW 125 r. 2470; KW 162 f.4000; KW 7-8 f.1230: KW 56 f.3240; KW 122 f.5070; KW 54 f. 3460; KW 124 f. 2610: KW 5 f. 3780; IJM 23 f. 1810; BH 33 f.2740. SCHEVENINGEN, 15 Jan. Aan de markt kwamen hedenmorgen vier trawlloggers te weten: SCH 243 f.7540: SCH 412 f.5400; SCH 310 f.8770; SCH 87 f.8960. Prijzen IJMUIDEN, 13 Jan. Prijzen per kilo: Heilbot 2.20—2.15; Gr. Tong 2.652.10; Grm. Tong 2.07—1.98; Kim. Tong 2.23— 1.94; KI. Tong I 2.36—1.99; KI. Tong II 2.03—1.64; Tarbot 1 1.941.80. Per 50 kilo: Tarbot II 90; Tarbot II 61; Tarbot IV 67 45: Gr. Schol 4235; Grm. Schol 60 58; KI. Schol I 5746; Kim, Schol II 40 —26; Schar 33—25 50; Bot 33—28; Ma kreel 56; Gr. Schelvis 72; Kim. Schelvis 68—67.50: KI Schelvis I 63—58.50- KI. Schelvis II 46—30; Wijting 32—21.50; Gr. Gul 5246; Mld. Gul 44.5043.50: KI. Gul 3835; KI. Haal 2726: KI. Koolvis zw. 26. Per 125 kilo: Gr. Kabeljauw 176—112; Gr. Koolvis zw. 7671; Gr. Leng 10094. VALKENBURG Burgerlyke Stand Geboren: Alida Ja- coba. dr van G. Barnhoorn en B. J. de Wit: Hulbertha. dr van C. Peet en L. A. HortenSlus. WASSENAAR Burgerlllke Stand Geboren; Gerar- da Cornelia, d. van J. L. Ruygrok en J. C. Laarman; Anna. d. van A. C. M. Deurloo en C. Klip; Agatha Berdlna Wll- helmina. d. van H. A. P. Oosterveer en A. A. Kniest: Gerardus Johannes Maria, z. van J. van Vliet en C. G. M. v d. Ham: Govert. z. van J. C Abendanon en E. Dubourcq; Ellen en Maria, ds van H. W. Minor en A. C. Koenon; Mariëtte Jo- ~pMne. d. van J. T. Rilkens en M. A. J. Rouppe v. d. Voort: Bernadette Maria Johanna, d. van B. J. Wilering en J. G. A. Slot. Ondertrouwd: A. van Binnendllk en J. M. C. Geurt»; B. Conradi en H. P. C. v. d. Burg; J. C. Ba velaar en G W. Noordermeer: A. R. Elenbaas en C. Bliek. Getrouwd: H. J. Remmerswaal en F, Veloo; B. A. v. d. Poel en E. J. Hooft: H. J. Clement cn C. A. Bayer: P. J. Baams en M. H. H. de Beer. Overleden: Maria Theresia Mulders. 51 J.. vr. van H. A. M. G. ten Harkei- Arle de Groot. 77 J.. m. van J. Stokhof: Frederik Nicolaas v. d. Linden. 55 J.. m. van E. Kelk: Leender Wilhelmus Morlen, 51 J., m. van E. J. van Oeveren. Uitgebreid programma voor 811 Februari De dies-viering van dc Universiteit geschiedt dit jaar met een uitgebreid programma voor alumni- en oud alumni gedurende Donderdag 8 tot en met Zondag 11 Febr. a.s. De rectorale oratie zal, als ooening van de herdenking, Donderdag 8 Febr. om twee uur in de Zuiderkerk aan de Lammenschahswcg door prof. dr S. T. Bok worden uitgesproken. Als experiment gaat de Universi taire gemeenschap zioh dit jaar wa- p^n aan de opvoering van een Ame rikaanse „musical comedy" van Max well Anderson met muziek van Kurt Weil, getiteld „Knickerbocker Holiday". De uitvoerenden ziin het Leidsch Stu denten Toneel en de Toneelvereniging: van Vrouwelijke Studenten te Leiden, terwijl medewerking wordt verleend dóór Sempre Crescendo en een aantal hoog leraren. leden van de wetenschaDoelh ke staf en oud-aulmni. De muzikale lei ding berust bii Harm Smedes. de cho reografie wordt verzorgd door mevr. GoekoopSanthagens. Regie en alge hele zijn in handen gegeven van mr P. Cleveringa. De eerste, niet officiële uitvoering on Vrijdagavond is bedoeld voor hoog leraren. leden van de wetenschanDeliike staf en oud-alumni, die thans in Lei den en omgeving woonachtig ri'n. De tweede uitvoering. Zaterdagavond, die een officieel karakter heeft is in het bilzonder toegankelijk voor genodigden en oud-alumni. De derde. Zondagavond te houden voorstelling is bestemd voor de overige belangstellenden. De derde dag in het diesprogramma Zaterdag 10 Febr.. brengt gedurende de ochtendd- en middaguren faculteitsge- wiize colleges voor oud-alumni. Deze hebben alle een wetenschappelijk ka rakter Faculteltsgewilze zal voorts ge zamenlijk de lunch worden genuttigd. Buitendien wordt in de middag- en avonduren een doorlopende voorstel- li~~ wffovpn van enkele studer>t°nfi1ms (lustra L-SC. en VVSL en een film over N.jord staan o.m. op het programma) in de filmzaal van het Academiege bouw. De avonds is de reeds genoemde schouwburevoorstelling. Zondag 11 Febr.. de laatste dag der viering, vindt om 12 uur in de Zuider kerk aan de Lamenschansweg onder leiding van de Christen Studentenraad een bijeenkomst plaats, waar zowel prof. mr J. M. J. Schepper als dr L. G. Kor- tenhorst het woord zullen voeren over de vraag, of het de taak van het Chris tendom kan zijn. de West-Europese cultuur te redden. In de Doelen aan het Rapenburg wordt ~n gemeenschappelijke lunch n'aarna in c'° prof. dr S. E. de Jongh. hoogleraar lil de oharmscoloeie, in het kader van het studium genreale in het Groot Audito rium zal spreken over „H-et risico van het geneesmiddel". Daarna bestaat gelegenheid tot be- -óchtieire van het ln het afgelopen laar in gebruik genomen nieuwe Prvtaneum. waaraan een thee zal ziin verbonden. Dit besluit, behoudens de reeds genoem de laatste schouwburgvoorstelling. diesviering 1951. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 15 Jan. Veemarkt Aan voer ln totaal 1279 stuks. 729 vette koelen en ossen: 537 varkens: 13 schapen of lam meren. Prijzen: vette koc-len le kw. 2.20— 2.50. 2e kw. 1.90—2.15. 3e kw. 1.801.90; Linden. 55 J.. m.vark<»«c (iev. gew.) 1.72, 1.68. 1.60 p. kilo. (Gedeeltelik ongecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7