OPRUIMING GA OVER OP ROVER Wal scheidt de C.H.Ü. van de V.V.D.! „Seafury" van M.L.D. voor Noordwijk in zee gestort Met een enkel woord ardath vihc/'vitiaz Betere virginia Wederom brutale overval te Soerabaja BOEKHOUDEN Internationale mg en ZATERDAG 13 JAMJARI Gemenebestconferentie geëindigd HET SLOT-COMMUNIQUÊ. De premiers van de negen landen van het Britse Gemenebest hebben hun tiendaagse conferentie te Londen be ëindigd. In een slotverklaring zeggen zij, dat zij elke uitvoerbare regeling voor een openhartige gedachtenwisse- ling met Stalin of Mao tse toeng zou den toejuichen. Aangedrongen wordt op een spoedig accoord met Duitsland en Japan. „Wij willen ons niet bemoeien niet de zaken van de Sovjet-Unie, China of enig ander land. Wij zijn slechts vastbesloten onze eigen zaken te blij ven regelen zonder vrees voor agres sie," aldus de verklaring. In net communiqué wordt tenslotte gezegd: „Zolang de vrees voor agressie bestaat, zullen wij onze verdediging moeten versterken. Wij zijn bereid de nodige offers te drapn." Overeenstemming over de verdeling van de belang rijkste grondstoffen ALLE MARSHALL-LANDEN DOEN MEE. De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk heb ben in een gelijktijdig te Washington, Londen en Parijs uitgegeven verkla ring bekendheid gegeven aan een over eenkomst, die zij hebben bereikt in zake de verdeling van de vitale grond stoffen. die In de vrije wereld beschik baar zijn. Alle 18 landen van het plan- Marshall, Inclusief Zweden, Zwitser land en Portugal, die niet in de Noord- atlantische organisatie vertegenwoor digd zijn, hebben deze overeenkomst aanvaard. Zowel Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, als de Engelse minister Gaitskell hebben de kleine lan den de verzekering gegeven, dat hun be langen ten volle zullen worden behar tigd bij deze verdeling. De overeenkomst voorziet in de op richting van een centrale groep, die tot taak zal hebben een vrijwillige verdeling van de strategische grondstoffen uit te werken. Volgens deskundigen zullen de volgende producten waarschijnlijk voor de voorgenomen verdeling in aanmer king komen: papier, zwavel wol, koper, zink, lood, nikkel, kobalt, magnesium, chroom, tin, rubber en katoen. De deel nemende landen zijn overeengekomen, dat de op te richten organisatie in geen enkel opzicht afbreuk zal doen aan de structuur of de doelmatigheid van de organisatie voor Europese economische samenwerking. De verhouding tussen deze organisatie en de op te richten centrale groep, die te Washington zal worden gevestigd moet nog in détails worden geregeld. Met deze regeling is minister Stikker, de president der O.E. E.S. belast. SCHIP MET 1200 MAN IN NOOD. Het onder Panamese vlag varende schip „Liguria" verkeert in moeilijk heden ten N.W. van Fremantle. Het heeft 950 verplaatste personen en een bemanning van 250 koppen aan boord. Er is per radio om onmiddellijke sleep- bootassistentie verzocht. De „Liguria", die 7.172 ton meet, ver voert de verplaatste personen van Bre merhaven naar Australië. Te Dover heeft het twee dagen oponthoud gehad omdat er reparaties moesten worden verricht. AGENDA ZATERDAG. Den Burcht: Nljjoarsvereledo der Grunnegers. 8 uur nam. ZONDAG: Gerecht 10: Humanistisch Verbond. Spr. mr dr J. In 't Veld. 10.30 uur voorm. Lido-theaterInst, voor Arbeidersont wikkeling. „Fietsendieven". 104 u. voorm. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen, 11 uur voorm. MAANDAG. Gerecht 10: Splrltlsch Genootschap. 8 uur nam. Prediker: Lezing over „De komende werelddlctator". 8 uur nam. DINSDAG: StadszaalKinderkoor „Ex Animo". „Doornroosje". 8 uur nam. Oud HortuszlchtHaar-modeshow, 8 uur nam. Katwijk aan Zee (U.N.I.-zaal) Herv. Geref. Mannever. Spr. ds Timmer, 7.30 uur nam. WOENSDAG. Prediker: Lezing over „De komende werelddictator". 8 uur nam. „In den Vergulden Turk": Buitengew. aandeelhoudersvergadering N.V. Leidsche Ultgeversmy. 11 uur voorm. DAGELIJKS. Boerhaavezaal (Vrouwekerksteeg): Gentse fototentoonstelling 25 en 79 uur nam. Zondags gesloten. (Tot 20 Januari). Lakenhal: Tentoonstelling affiches V.V.V. (t/m 14 Januari). Prentenkabinet (Kloksteeg): Tentoon stelling van tekeningen en grafiek. Werk dagen 14—44 uur nam. (tm 27 Januari) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/m 28 Februari). BIOSCOPEN. Trianon. ..The Heiress" (alle leeft.). Zondag 2.15, 4 30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Ilex „Odette Churchill" (14 Jr), Zon dag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Casino „De Wreker" (18 Jr). Zondag 2.30, 4.45, n en »,i5 U'ir: overige dagen 2.30. 7 er 9 15 uur. Dinsdagavond gere serveerd voor K. en O. Lldo „Assepoester" (alle 1.) Zondag 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30 7 en 0.15 uur. Luxor „Moeder ls studente" (alle leeft.) Zondag 2.30, *.45, 7 en 9.15 uur; ove rige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren De Bruyne, Jansen, Lahr, Nieuwzwaag en Postel. Te Oegstgeest door dr Flu, tel. 22030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 13 Januari 13 uur tot Zaterdag 20 Januari 8 uur waargenomen door Apotheek Her- ding en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502 en Apotheek Reljst, Steenstraat 35, tel. 20136, Te Oegstgeest door de Apotheek, Wilholminapark i Piloot Langenbach uit Valkenburg onvindbaar Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is een „Seafury" van de Marine Luchtvaartdienst, gestationneerd op het vliegkamp Valkenburg, voor Noord- wijk aan Zee schuin voor hotel „Huis ter Duin" in de Noordzee gestort. Dc roeireddingboot van Noordwijk aan Zee en de reddingboot „Arthur" uit Schevcningen zijn onmiddellijk uitge varen en ook enige „Fireflies" en een „Oxford" van de „Air-sea rescue" dienst van de MLD zochten boven dc plaats van het ongeluk. Het toestel, een een-motorigc, een persoons sehroefjager kwam ongeveer 500 meter uit de kust in het water te recht. Van de piloot, de ongehuwde luit. ter zee-vlieger 2e klasse F. Lan genbach uit Valkenburg, is tot dus verre niets gevonden. Een vleugeltank van de „Seafury" is drijvende gezien en ook zijn brok stukken van het toestel en olievlekken waargenomen. Volgens ooggetuigen heeft het onge val zich als volgt toegedragen: Twee Seafuries kwamen uit de rich ting Katwijk evenwijdig aan de kust aanvliegen. Ter hoogte van Noordwijk zwenkten zij in de richting van de zee op een hoogte van ongeveer 100 M. Bo ven de zee maakten zij een noordelijke bocht, kwamen laag boven het water en daarbij zou de vleugel van de ver ongelukte Seafury het water hebben ge raakt, Het toestél wipte nog even op en verdween, nadat het nog 100 meter door het water was geschoven, in de golven tussen de eerstë en de tweede bank. Toeschouwers zagen, dat de stuk ken van het toestel vlogen. Gunstige resultaten Ned.- Belgisch cultureel accoord GROEIEND BESEF VAN GEMEEN SCHAPPELIJKE CULTUUR. De minister van O. K. en W., prof. dr F. J. Th. Rutten, is tevreden over de resultaten van het Nederlands-Belgisch cultureel accoord, dat vijf jaar geleden geparafeerd werd. Zoals bekend, is de uitvoering van het accoord opgedragen aan een gemengde technische commissie die o.m een re gelmatige uitwisseling van hoogleraren bevordert. Gedurende de cursusjaren 1946—1917 en 1947—1948 werden in beide landen een totaal van 90 beursmaandsn ad f.180— (3000 Belgische francs) beschik baar gesteld. Van een aantal afgestudeerden, die hun studie met een beurs der commissie In België voortzetten, zagen belangrijke publioaties het licht, mede naar aanlei ding van hun onderzoekingen in Be'gië. Ook voor de jonge kunstenaars werd een aantal beurzen gereserveerd. Het in'.ensiever universitair verkeer riep natuurlijk ook het probleem van de toegang tot de wederzijdse universi teiten en hogescholen in het leven. Bij O van 16 December 1949 werden verschillende getuigschriften gelijkwaar dig verklaard met de overeenkomstige Nederlandse. Van Belgische zijde is een K,B. tot regeling van deze kwestie in voorbereiding. Zeer belangrijk acht de minister het feit, daf. in 1947 een dergelijke spel ling in België en Nederland werd in gevoerd, dat thans een gemengde com missie bezig is aan het samenstellen van een woordenlijst, die einde 1951 of begin 1952 gereed zal zijn en dat prof. De Backer en Victor van Vriesland een overzicht zullen samenstellen van de moderne Nederlands-Vlaamse let terkunde. Van 16 Juli tot 4 Augustus zullen 200 Belgen, o w, verschillende geestelijken, naar ons land komen, om hier van na bij kennis te nemen van het culturele leven. Na een overzicht gegeven te hebben van de uitwisseling van congressen, le zingen. concerten, toneeluitvoeringen en tentoonstellingen, verklaarde minister Rutten: „De resultaten van het Nederlands- Belgisch cultureel accoord hebben on getwijfeld geleid tot een groeiend be sef van de gemeenschappelijke cultuur van beide landen en derhalve ook tot het gevoel dat deze cultuur behouden moet blijven". NED. KOLONIE IN BRAZILIË IN MOEILIJKHEDEN. Hulp zal geboden worden. (Van onze Haagse redacteur). De Nederlandse regering heeft on langs in overleg met de Kath. Boeren- en Tuindersbond een commissie ge-* stuurd naar Ribero, in Brazilië, waar een coöperatieve kolonie van Neder landse boeren in finanoiële moeilijkhe den is geraakt. De Commissie bestond uit de heer ir van Roggen, een adviserend landbouw kundig ingenieur uit Rotterdam, en de heer van Waveren, hoofdaccountant van het Ministerie van Financiën. Op grond van het rapport dezer commissie heeft de regering met de K.N.B. en T.B. besloten om op korte termijn een wets ontwerp in te dienen om het mogelijk te maken deze kolonie te helpen. Ter controlering, dat de geldelijke belangen bij die kolonie geen gevaar lopen is de heer Hogenboom, vroeger van de Se- nembah-MaatschappiJ, naar Brazilië gestuurd om een en ander te regelen. Ook namens de K.N3.T3. heeft deze haar volmachten. BINNENLAND Op de hoek van de Stadlonweg en de Beethovenstraat te Amsterdam is een 76-Jarige voetganger door een auto aan gereden. Hij kreeg verwondingen aan het hoofd en werd naar het Wllhelmlnagast- huls overgebracht, waar hij aan zijn ver- wondingen overleden ls. BDIIENLAND Dertien personen zijn omgekomen bij een vliegtuigongeluk op ongeveer veertien km afstand van Ixopo in Natal. Op de lijn KIruna (Zweden)—Narvik (Noorwegen) is een uit Noorwegen komen de personentrein op een met erts geladen goederentrein gereden. Er zijn 16 wagons ontspoord. Een machinist kwam om het leven. Het bestuur van de Duitse federatie van vakverenigingen heeft zijn goedkeu ring gehecht aan hot besluit van de vak verenigingen van metaalarbeiders om haar els tot medezeggenschap van de arbeiders zonodig door middel van. een staking kracht by te zetten. President Truman heeft een wet op de burgerlijke verdediging getekend, op grond waarvan een bedrag van ruim drie milliard dollar kan worden besteed voor de bescherming tegen luchtaanvallen. De internationale overeenkomst tot het tegengaan van rassenmoord, welke ten doel heeft misdaden, begaan tegen het op het ras of de godsdienst berustende groe pen, strafbaar te stellen, ls thans van kracht geworden, daar zy door 27 landen ls bekrachtigd. Het Amerikaanse departement van defensie heeft meegedeeld, dat het ln de bedoeling ligt de sterkte van de stryd- krachten vóór 30 Juni op 3-462.205 man te b^r«crpr. Dit ls 260.000 man meer dan aanvankelijk werd becogd. (Ingez. Med.-adv.) OUDE MOORD OPGEHELDERD. Gedetineerde S.S.'er het slachtoffer. Zes jaar geleden, in April 1945, werd een jeugdige- Hagenaar, een gedeser teerde S.S.'er verm-oord. Deze moord is thans pas aan het licht gekomen en de Haagse politie heeft gistermiddag een uitgebreid on derzoek ingesteld naar het stoffelijk -overschot van de vermoorde, die op een open terrein aan de Laakkade te Den Haag, daar waar de schooljeugd een aantal tuintjes verzorgt, begraven zou zijn. Tot nu toe hebben deze nasporin gen. echter geen resultaat opgeleverd. Een Hagenaar, die een straf uitzat in de gevangenis te Scheveningen, heeft bekend de moord gepleegd te hebben. Zijn vader zou hem bij het begraven van het lijk op genoemd terrein behulp zaam zijn geweest. Op de aanwy zingen van de zoon is de vader door de recherche eveneens gearresteerd doch, nadat hij een volle dige bekentenis had afgelegd, op vrije -voeten gesteld. Omtrent de motieven van deze moord is nog niets bekend. Kassier der Borsumy bijna van R. 200.000 beroofd AGENT GEDOOD EN GEWOND. (Van onze correspondent te Soerabaja). In een van Soerabaja's drukste han delsstraten, de Chinese Voorstraat, is voor de zoveelste maal voor het gebouw van de Ned. Handel Mij., de Factory zoals men daar zegt. een overval ge pleegd op een kassier, die geld naar deze bank bracht. Het was een kassier van de Borneo-Sumatra Handels Mij., die 200 000 roepiahs bij zich had. Hij werd begeleid door twee polltie-agenten, die naast hem in de auto hadden plaats genomen. De Borsumy is voorzichtig geworden, j nadat enkele weken geleden een kassier van haar in de Chinese Voorstraat be- roofd werd van R, 300.000. I ee Nauwelijks was de auto met de kas- sier, de twee agenten en de R. 2000.000 j voor de Factorij tot stilstand-gekomen, 1 of cr vielen schoten in de drukke straat. Niemand kon naderhand vertellen, wat er precies gebeurd was. De resul taten waren echter, dat een van de agenten werd gedood en de ander ge wond. De kassier zag kans, geholpen door de portier van de bank, met zijn R. 200.000 in het gebouw van de Fac tory binnen te komen. Dat was weer even Soerabaja op zijn best, BELASTINGPLANNEN IN INDONESIË. 108 leidende functionnarissen noodzakelijk. Met de „Willem Ruys' is naar Dja karta vertrokken mr Raden Sindjan Isa Djajadiningrad, hoofd der „Lande lijke Inkomsten" in Indonesië. Hij vertelde 4 maanden in ons land te hebben doorgebracht. In Den Haag veerde hij besprekingen om te komen tot een eventueel verdrag met Neder land ter vermijding van dubbele belas tingen o.a. voor ln Indonesië gevestigde maatschappijen. In Februari cf Maart zal een Nederlandse delegatie naar Djakarta vertrekken om de onderhan delingen voort te zetten. Over de belastingplannen in Indone sië zeide hij, -dat op het ogenblik reeds bij een inkomen v-an f. 120,— per jaar belasting moet worden betaald. Het ligt in de bedoeling deze grens te ver leggen naar 4 a 500 gulden. In de bestaande 18 inspecties in In donesië zullen wel 108 leidende func- ticnnarlssen nodig zijn. Persoonlijk heeft hij geen bezwaar tegen het ver vullen van de functies door Nederlan ders naast Indonesische ambtenaren. Op het ogenblik worden in Indone sië, zo besloot spr., belasbingcursu-ssen gegeven door Nederlandse leerkrachten. (Incez. !Med.-adv.) Praktykexamen 19511952. onder leiding van specialisten. Vrijblijvend inlichtingen. Kon. Erk. P1TMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii^ 1 Woord van Bezinning I H. Kikkert: Geen „derde macht", doch samenwerking Vooral ook omdat er in de laatste tyd nog al eens gesproken wordt over de vorming van „een derde macht" ln het parlement, waaraan dan de C.H.U. met de A.R. en de V.V.D. zou moeten deelnemen, had de C.H. Jongeren groep te dezer stede gisteravond het Tweede Kamerlid, de heer H. Kik kert, uitgenodigd om te spreken over: „Wat scheldt de C.H.U. van de V.V.D. Deze vergadering, welke ln het ge bouw Rehoboth aan het Rapenburg werd gehouden, stond onder leiding van de heer J, Schinkel. De heer Kikkert, die vooraf verklaar de dat het hem ongetwyfeld gemakke lijker zou zijn gevallen om te spreken over het onderscheid, dat bestaat tus sen de C H,U. en de P. v, d. A„ omdat er verschillende punten van overeenstem ming zijn in hét program van de C.H.U, en de V.V.D. met name noemde spre ker de strijd voor vrijheid, gerechtig heid en verantwoordeiykheld gaf allereerst een overzicht van de opkomst der politieke partijen. Ofschoon er vóór 1870 nog geen sprake was van christe lijke partij-politiek, was er omstreeks de reformatie al sprake van een staat kundige richting, zoals deze thans door de C.H.U. wordt voorgestaan. Reeds Luther schreef over de vryheid van de christenmens en ook Calvyn vatte in zijn geschriften de maatschappelijke en staatkundige vraagstukken aan uit het gezichtspunt van de bijbel In later tyd bouwde ook Green van Prlnsterer zijn levensbeschouwing op uit het geloof en de bijbel. Ook de liberale richting door de V.VJD. voorgestaan stamt uit de tyd van de reformatie; Adam Smith en Erasmus zyn de exponenten van deze richting. In tegenstelling met de V.V.D., zo als deze zichthans aan ons volk open baart, wenst de C.H.U. het evangelie van Jezus Christus gestalte in onze sa menleving te geven. Geheel haar stre ven, strijden en offeren is daarop ge richt, Terwijl de CH.U. het gezag van de overheid ontleent aan de Heilige Schrift, houdt de V.V.D. er een ander gezagsbegrlp op na. Zy ziet ieder gezag als een product der historie. Daarnaast, laat de C.H.U. zich by haar optreden in. het parlement en daaiVuiten lelden door de gehoorzaamheid aan Gods ge boden, met welke geboden zy voortdu rend wordt geconfronteerd. Gods Woord Nieuw-Guinea-kwestie Dinsdag niet in behandeling? Zoals medegedeeld, is de voorzitter der Tweede Kamer voornemens in de vergadering dier Kamer van Dinsdag a s. voor te stellen, diezelfde middag nog een aanvang te maken met de be handeling van de nota inzake Nieuw Guinea. Wy vernemen echter, dat van de zjjde van het kabinet enig bezwaar bestaat tegen dit tydstip. De minister zonder portefeuille, mr van Schalk, vertoeft in eh deze geboden zijn het, welke zij by haar handelen voor ogen stelt. Met name is het dit principiële inzicht dat de C.H.U. van de V.V.D. verwijderd doet staan en dat ook aanleiding is geweest, dat een afwekend standpunt werd in genomen by het voeren van de practi- sehe politiek. Hierna wendde de heer Kikkert uit over de suggestie, welke van de zyde van de V.V.D. is gedaan t.o.v. het vor men van een zg.n. „derde macht" in het parlement, waaraan dan de C.H.U., de A.R. en de V.V.D. zouden moeten deelnemen en welke zou zyn bedoeld om een tegenwicht te vormen tegen de K.V.P. en de P. v. d. A., met resp. 32 en 27 zetels in de volksvertegenwoordi ging. Hoe belangryk- ook het aantal zetels n. Prof. Van Asbeck zegt in zijn voorbereidende, studie voor de we reldconferentie van kerken te .Am sterdam, dat het de tragiek van onze tyd is, dat er geen feitelijk gezag boven de afzonderlyke sta ten is. Er is geen gemeenschappe- lyke basis en geen morele of gees telijke band bindt de volkeren sa men. De voorwaarde voor een werkelijke gemeenschap n.l. de mo- gelykheid om elkaar te verstaan t.a. van geestelyke en morele oer waarden, ontbreekt. Op deze wijze kan een echt gesprek nooit moge- lyk worden. Het eigenbelang, het verlangen naar macht, de bedoe lingen der afzonderlyke souvereine natiën en met. name van de grote, mogendheden bepalen de weg van de volkerengemeenschap. Wat vol kerengemeenschap heet is in wer- kelykheid alleen maar een belan gen gemeenschap. Eigenlijk lagen de zaken in het begin van deze eeuw nog gunstiger dan nu. Toen voerde het Westen de boventoon oefende het nog een zekere regule rende functie uit. Nu is de wereld verdeeld in 4 h 5 civilisaties. Voor al het ontwaken van Azië stelt de volkerenwereld voor geheel nieuwe vragen. Azië wyst Westerse in vloeden in méér dan een opzicht krachtdadig af en de laatste resten van de invloed en macht van het Westen en de Angelsaksische, lan den worden geweerd. Alleen bin nen de afzonderlijke beschavings kringen zyn er statenbanden van gemeenschappelijke afkomst met gemeenschappelyke overtuigingen of samen verbonden door de vrees voor een andere groep. Afgezien van het Internationale Hof van Justitie bestaat er geen gezag bo ven de afzonderlyke naties. De in ternationale gemeenschap is dus uiterst zwak en kan zonder de. goedkeuring van de nationale rege ringen niets doen. Van samenwer king is er slechts sprake voor zo ver dit de verschillende nationale belangen ten goede komt. Twee wereldoorlogen hebben ons niet af geholpen van het feit, dat de in ternationale orde rust op de pijlers der nationale souvereiniteit. De verenigde volkeren vormen een los se confederatie en het volkomen ontbreken van geestelyke beslissin gen, die voor elke wettelyke rege ling uitgaan, bepaalde geestelyke en morele noties, zal de vresélyk-. ste gevolgen hebben. Zo is er geen enkele binding aan „Mensheid en menselijkheid1" vrijwel geen be sef van en geen aandacht voor de „Menselyke waardigheid". De nood van onze wereld róépt om de ont wikkeling van een waarachtig ge— zag over de staten, wy hebben een vrij en eigen gezag boven de af zonderlijke belangen der volkeren nodig, dat gebaseerd is op gemeen schappelyke principes van wet en orde. Misschien is het nu zo, dat men alleen nog maar om de ronde tafel het gesprek blijft voeren, ge dreven door de vrees. De vrees voor de gevolgen van het gebruik van de atoomwapenen. Maar hoe ter wereld zou het mogeiyk kunnen zyn, dat uit vrees iets van gemeen schap geboren wordt? De kerken moeten hier hun kan sen zien. Gebed, bezinning en acti viteit is nü nodig. De kerken moe ten samen- de feiten onder ogen zien en zelf een wereld-wb'de ka meraadschappelijke verbondenheid tonen. Zy zullen een onderzoek moeten instellen naar de achter gronden van de verschillende op vattingen over wat mag en niet mag en de menselyke oerwaarden, zy zullen de volkeren moeten ver manen de waarheidsmomenten in het streven van anderen te erken nen zoals b.v. Karl Barth altyd weer waarschuwt tegen een te rechtiynig en gemakkeiyk afwyzen van het Russische streven. De ker ken zullen protest moeten aante kenen tegen elke eenzydige propa ganda, tegen alle vooroordelen en domme zelfrechtvaardiging. De Christeiyke eenheid maakt het mo gelijk, dat Christenen over alle grenzen heen elkaar blijven vast houden en de verbindingslynen in tact houden. Natuurlyk is het een eerste eis, dat kerken er niet in gehinderd worden de persoonlijke beslissingen van hun leden vrijuit met haar bezinning te begeleiden. Het moet komen tot een gemeen- schappelyk schuldbelijden tegen over alle mogelijke vormen van nationale schynheiligheid, tegen over alle vlakke idealisme. Geroe pen persoonlijkheden zullen de vrijheid desnoods moeten némen tot eigen individuele beslissingen die geboren worden uit een strikte gehoorzaamheid aan Gods gezag alleen, M. W. J. G. is voor het innemen van een zekere machtspositie, spreker persoonlijk voelt niets voor deze derde macht, omdat dit de doorwerking van het beginsel in de weg staat. Bovendien staat hét voor spreker niet vast. dat beide „grootmachten" de K.V.P. en di P. v. d. A. ook in de toekomst het overwegend deel van de regering zullen blijven uitmaken. Veeleer voelt spreker zo mogelijk voor een samen werking van V.V.D. A.R. en C.H.U., echter met dien verstande, dat dan aan het beginsel geen concessies worr den gedaan. Bij een dergelyke sanien- werking dient iedere deelnemende party haar volkomen vrijheid te be- j houden. Ten slotte wees de heer Kikkert nog op de taak van een politieke party en op die van de C.H.U. in het bijzonder een party, die het Woord van God a,ls richtsnoer voor haar staatkundig han delen heeft aanvaard. Een party ook, welke in haar samenstelling alle groe peringen van ons volk omvat. Een geanimeerde discussie volgde op dit referaat. Besloten werd voorts om een toneelclubje op te richten en zo mogelijk nog deze maand een vergade ring by te wonen van de tweedé Kamer der Staten Generaal. In de plaats van mr C. de Jong. die in verband met zyn vertrek naar Den Haag als secretaris moest bedanken, werd mej. Joke Zilve- rentant (Bakhuis Rozeboomstraat 36) tijdelijk met het secretariaat belast. Pater B. de Goede neemt afscheid van R.K. Lyceum SEDERT 1927 RECTOR VAN DE R.K. H.B.S. (Foto L.D./Van Vliet) (Ingez. Med.-adv.') Woninginrichtingsbedri j f HASSELMAN PANDER BREESTRAAT 146 LEIDEN Nog ÉÉN week verlengd (tot en met 20 Jauari). Het moderne Gent en zijn monumenten EIGEN TRADITIE. Prof. dr P. die Keyser heeft gister avond voor K. en O. zy<n tweede lezing over Gent, de stad waar hU hoogleraar is, gehouden. Het onderwerp voor deze avond was: „Het moderne Gent en zyn monumenten". In de loop van de zes tiende eeuw zyn de Middeleeuwen, waarover Prof. de Keyser vorige week sprak, voor de Nederlanden en dus ook voor Gent afgelopen en begint een tyd, die doortrokken is van een nationale en moderne geest. De godsdienstoorlogen werken echter remmend op de vooruit gang, vooral in Zuideiyk Nederland, waar tenslotte de reactie het wint van de vooruitgang. AanvankeHjk leek het, dat in Gent het Calvinisme de boven toon zou gaan voeren: drie Jaar lang heeft de stad een Calvinistisch, zeer autoritair optredend gezag gehad, maar de Spanjaarden hebben na een langdu rig beleg de macht weer in handen ge kregen. Toen (di. in 1584) begon „de doodsslaap van twee eeuwen". Het in wonertal slonk, in vergeiyking met de 14e en 15e eeuw, tot ongeveer de helft. Na een aantal roemloze bezettingen in het laatste kwart van de 17e eeuw, komt een tyd van opbloei in de bouwkunst en speciaal in handel en nijverheid, die duurt tot de Franse revolutie. Tydens de regering van Koning Wil lem I waren er in Gent veel Orangis- ten, en dat is ook niet te verwonderen, daar deze stad wel zeer byzonder profi teerde van het bewind van de „koop- Renaissance-styi, Nog vele oude bouw werken kan men vinden in Gent, waar- by vooral opvalt, dat er een zekere Gentse traditie en styi is, die men zo wel in de barok, als de neo-romantlek en de and-ere bouwstijlen terug vindt. Gent ls, in vergelijking met haar zus tersteden Brugge en Antwerpen, minder sieriyk en weelderig, maar kloeker, evenwichtiger en vooral strijdbaarder: er ligt in de Gentse stijl iets manlijks. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden verduideiykte Prof. de Key ser zyn betoog. Nadat nog enkele kleurenfoto's .van bloemen Gent ls tegenwoordig ook bloemenstad waren geprojecteerd, werd een documentaire film over het oude Gent gedraaid. Deze avond, die georganiseerd was door het comité Leiden-Oxford-Gent in samenwerking met K. en O., werd ge opend door wethouder J. C, van Schaik. Adres aan B. en W. BEWONERS VAN WOONSCHEPEN VRAGEN VERLAGING VAN LIGGELD. Een aantal bewoners van woonsche pen heeft een adres gericht tot het col lege van B. en W„ waarin het geargu menteerd betoogt, dat deze categorie zeer zwaar getroffen wordt door ..het raadsbesluit van 5 Juni j.l., waarby de liggelden drievoudig worden verhoogd. Als vergelyking wordt de gemeente Den Haag genoemd, waar aan liggeld voor een schip van 20 m lengte f. 5,50 per jaar wordt betaald. In Leiden is dit liefst f. 156,per jaar! Waar zy anderzyds geen beroep doen op de beperkte woningvoorraad, ver- de West en wordt eerst Donderdag a.s, terugverwacht- Met het oog op bepaalde man-koning eventualiteiten zou het Kabinet liever, Het voornaamste monument is het w zien, dat de behandeling enige dagen stadhuis, dat opgetrokken Is in twee I zoeken zij ^dê" brieven lia 5Juni "piet later zal plaats hebben. Of de voorzit- bouwstyien, Het oudste gedeelte, dat op hen van toepassing te doen zijn of ter der Tweede Kamer zyn voornemen stamt uit de 15e,. 16e eeuw, is gcthisch ceze te herzien. nog zal wyzigen, dient te worden afge- j met sterk Brabantse invloeden en het Aan de raadsleden -is een uitvoerige wacht. I nieuwste gedeelte is gebouwd in de I memorie van toelichting gezonden. Pater B. de Goede O.FM., die reeds by de oprichting van de RIK. H3.S. ln 1927 werd benoemd tot rector en aan wiens toedoen het mede te danken is, dat deze H.B.S., gelegen aan de Ma- riënpoelstraat, in September j.l. werd omgezet in een R.K. Lyceum, zal a.s. Dinsdag, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tyd, af scheid nemen van zijn werkkring. Voor de velen, die met pa-ter De Goede in deze jaren contact hebben gehad, bestaat er die dag van 3 tot 4 uur gelegenheid- om afscheid te nemen. Ofschoon dit eén zelfstandige onder wijsinrichting is. had pater De Goede mede de leiding over de enkele jaren geleden opgerichte R.K. Meisjes HJB.S. Als opvolger van pater De Goede is benoemd pater W. Geurts O.FM., die zijn werkzaamheden na de Kerstvakan tie heeft aanvaard. VERNIEUWING WARMWATER INSTALLATIE BADHUIS. 13 November 1950 gaven B. en W. in overweging te besluiten een bedrag van f. 42.000,beschikbaar te stellen ten behoeve van de vernieuwing van de warmwaterinstallatie in het gemeente lijk Badhuis. Dit voorstel werd 20 No vember d.a.v. aangehouden, wijl de vrees bestond, dat by gebruik der voor gestelde Rainchonketels mceiiykheden zcuden ontstaan, tengevolge van de te verwachten grote schaarste aan noot jeskolen. B. en W. hebben in verband daar mede een onderzoek ingesteld, waarby is medegedeeld, dat de positie van de magere kolen in Nederland inderdaad zorgwekkend is. Daar echter tevens is gebleken, dat de beoogde Rainchonke tels zo nodig ook gestookt kunnen wor den* met cokes, zyn B. en W. van oor deel, dat bedeeld bezwaar aan de aan schaffing van dezie ketels niet behoeft hide weg te staan. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Jltske Geertruida, dr van R. L. Kal lenberg en R. Westerhof: Ronald, zn van J. van der Laan en C. Villbrlef: Raymond Christopher, zn van B. Gottschalk en J. B. van Sanden; Gerhard Wilhelmus Adrianus. z. van G. M. Wasslnk en M. van der Niet: Adrlana, dr van C. van der Starren en H. Poelwllk: Joannes Maria Jacobus Joseph, zn van J. A. P. Leènen en A. M. J. van Noort. OVERLEDEN. -A. van Duyvenbode. hulsvr. van Gra- vekamp. 61 j.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2