SPAANS Offenbach's „De dochter van de Tamboer-Majoor" STADSNIEUWS H. Filippo 25 jaar lid Gemeente-commissie N.H. Kerk Slaapt U slecht Met een enkel woord KON. ERK. PITMANSCHOOL MAANDAG 8 JANUARI Uitvoering van „Pulchri Studio" De in Keulen geboren „Pa'rij zenaar" Jacques Offenbach, die o.a, een tijdlang directeur der „Comédie Frantjalse" was, schreef in zijn vruchtbaar leven zo een ruim honderd operettes, vol vrolijkheid, koddigheid en scherts en besloot zijn leven met de ernst van zijn „Contes d' Hoffmann". Een van de grootste tri omfen vierde zijn „De dcchter van de tamboer-majoor", dat genoeglijke ver haal van de taïnboer Montbabor, die na zoveel jaren zijn kind terug ziet als „dochter" van de Hertog Delia Volta, het adellijke personage met wie zijn vrouw er indertijd vandoor gegaan is. Stella is verrukt haar eigen eenvoudige vader terug te zien hij helpt de Franse troepen de Italiaanse provin cies te bevrijden van het Oostenrijkse juk haar moeder vindt het maar „zo, zo" en is doodsbenauwd dat de waarheid aan het licht zal komen en het eind is zo gelukkig als het maar zij.1 kan. Stella mag luitenant Robert In de armen vallen, naar wie haar hart al zo lang verlangde! Minister Hewitt blijft voorlopig aan In overeenstemming met de coalitie heeft Landsminister Hewitt, te Para maribo die. zoals bekend od 3 Januari tegelijk met Landsminister Lichtveld ontslag vroeg, toegestemd voorlopig aan te bliiven en te helpen de lopende za ken af te doen. Hierdoor is aanvulling van het kabinet niet nodig. Het ontslag van de heer Lichtveld gaat deze week in. SIRENENGELOEI IN GRONINGEN. Binnenbrand in suikerfabriek. Groningen heeft een uur in spanning gezeten, toen alarm-sirenes over de stad loeiden. Honderden zenuwachtige Groningers gingen op het geluid af en kwamen ten slotte voor de gesloten hek ken van de Fries-Groningse Suikerfa briek, waar een wachtman de alarm- sirené had overgehaald, omdat hij rook wolken zag opstijgen uit de kelder ruimte van de fabriek. De Groninger brandweer rukte met gróót materiaal uit. Men bleek te doen te hebben met een binnenbrand in de kelderruimte van de suikerfabriek, waar 's middags gelast was De rookwolken waren zeer zwaar en de brandweer kon met moeite de vuurhaard benaderen. Met enkele stralen op de waterleiding wist men ten slotte erger te voorkomen. MEISJE DOOR AUTO DOOD GEDRUKT. Te Maarsbergen is 's avonds ter hoog te van de stichting „Valkenhelde" een gesloten bestelauto tegen een boom ge reden. Een meisje uit Leersum. de 14- iarige Antje van de Bovenkamp, die met haar rijwiel stond te wachten, werd tegen de boom gedrukt en in hoogst ernstige toestand naar een ziekenhuis te Amersfoort overgebracht waar zij is overleden. Een chauffeur uit Nijmegen en een monteur uit Amsterdam zijn met ern stige kwetsuren naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. ONDERSCHEIDING VOOR VICE-ADMIRAAL KIST. Bij KB. is vice-admlraal Kist be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. ADRIAAN PELT VOERT BESPREKINGEN. De Commissaris der V.N. voor Lioye, onze landgenoot Adriaan Pe-t, is uit Londen, waar hij zich voor besprekin gen over de toekomst van Cyrenalca en Trinoht.anie bevond, naar ons land ge reisd. Hij zal vervolgens naar Parus gaan om de toekomst van Fezzan met d? Franse regering te bespreken. Voor 1 AdhI meet een Libyse regering ge vormd worden en een volledige nvaents- overdracht dient vóór 1 Januari 19o2 te geschieden, GEEN PLUIMVEEMARKT IN PURMEREND. Wegens pseudo vogelpest. In verband met de uitbreiding van de pseudo vogelpest in Den lip heeft het gemeentebestuur van Purmerend beslo ten morgen de pluimveemarkt niet te houden. De aanvoer, het voorhanden hebben en het markten van pluimvee in de gemeente Purmerend is verboden. ZWEEDS JOURNALIST TE AMSTERDAM GESTIKT. De 18-jarige Zweedse journalist Soe- ren Carlsson uit Motala, die een bezoek aan ons land bracht, is Zaterdag dood in zijn hotelkamer te Amsterdam aan getroffen. Het vermoeden bestaat dat- hij door gasverstikking om het leven is gekomen. Hij had 's nachts een zo genaamd „gasduveitje" een gas kacheltje, dat geen afvoer heeft in zijn kamer laten branden. Het stoffe lijk overschot is naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. KINDEREN MET LEVENSGEVAAR GERED. Vannacht ontstond brand in een bak kerszaak te Garderen. Het gehele pand brandde uit. Toen het gezin ontwaakte hadden de vlammen de slaapkamer van de vier kinderen van zeven, vijf, drie en één jaar al bereikt. Met levensge vaar konden ze nog gered worden, evenals een 83-jarige huisgenoot. SHAW GECENSUREERD. Shaws laatste stuk is gecensureerd, omdat het tracht een overeenkomst aan te wijzen tussen Christus en Adolf Hitler Het stuk, „Een vergezochte fa bel" werd door Shaw kort voor zijn dood geschreven. Het bureau van lord Chamberlain, de instantie, die namens de regering met de censuur op de publieke vermakelijk heden is belast, heeft voor de eerste openbare opvoering die de volgende week in Nederland wordt gegeven, één zin geschrapt. Dezs zin wordt uitgesproken na een passage, waarin Iemand zegt dat de Joden een jonge man hebben gemar teld, omdat deze hen trachtte te over reden. dat de godheid, die zij aanbaden, in hen zelf was. Volgens deze spreker werd de jonge man gedood, omdat hij tumult in de Joodse tempel veroorzaakte en rle geld wisselaars uitdreef. De passage ein-rkst dan: „zijn naam was Hitier, een anne man." Men kan zich nog wel vermaken bij dit wat theatrale gebeuren, maar er zó in meeleven als dat indertijd, in Of- fenbachs jonge jaren het geval moet zün geweest, nee, dat is een onmoge lijkheid! Het is een lange, een héél lange ge schiedenis, voordat het gelukkige einde bekokstoofd wordt en wanneer er dan amateurs aan de gang zijn, duurt de zaak nog héél wat langer! Toch hebben die amateurs, in casu de leden van het R.K, Operettekocr „Pulchri Studio" zich verdienstelijk van hun lange opgaaf gekweten. De hoofdrollen werden aannemelijk bezet, het koortje deed zijn best, gelijk ook het K.A.B- symphonie-orkest dai deed en de dirigent Willy Verburg heeft al het mogelijke gedaan om alle.s vlot te doen verlopen, wat geen peuleschil was. Niet dat dit altijd gelukte, want de inzetten waren niet steeds accuraat en er waren nog wel meer ogenblikken, dat wij ons hart vast hielden, maar tcch heeft men zonder kleerscheuren het einde gehaald, zodat de talrijke be zoekers tevreden over de prestaties mochten zijn. Plony Uljée als Stella zong aardig. Corry Zoet was een leuke, overmoedige marketenster Claudinë. die begrip voor zang en een natuurlijke actie heeft, Lyda Spaans zag er wel wat erg jong uit als de Hertogin, die Indertijd een nederige wasvrouw was en ook de mce der-overs te van mevr. Schamper-Zand- vlie-t was jeugdiger, dan een moeder overste gemeenlijk pleegt te zijn. Van de heren noemen wfj Aart de Jong als éen fikse tamboer-majoor, Dick Kuiters was een goed zingende en acterende luitenant Robert en ook Leef Schampers mocht er zijn: hij heeft een goede tenor, al kan deze vrijer klinken en hij' zorgde met zijn grapjes voor de nodige humor. Jac. Ouwerkerk en Jan Steenbergen vormden resp. als de Hertog en Mar kies Bambini eveneens voor kluchtig heid. Er was tenslotte nóg een acteur, die geweldige hilariteit wekte, n.l. het weerspannige ezeltje, dat echter met een serie klontjes tot rede gebracht werd. Kostschoolmeisjes, soldaten, edelen en anderen zorgden voor een kleurige en tourage. Lof voer de geheugen-vastheid van de medewerkenden, die onder de regie van Jac. Buis, met animo en naar beste krachten dit vrolijke geval uit de oude doos weer eens gepresenteerd hebben! Offenbach wist wat de operette van node heeft: hij was een artist op dit gebied en schreef een vlotte, mélodl- euse muziek Dat een gelijkwaardige vlotte actie tot de zwaarste opgaven be hoort, en het „Leids" nog lk-ng geen „Frans" is, werd glseravc-nd echter wel bewezen Ook de costuums vragen meer ver zorging. een hertogin met grijze lage schoentjes onder haar avondjapon, een moeder-overste met geklede schoentjes, een niarket-enster met hoge hakjes en een hertog of een markies met afzak kende kuitkousen om maar Iets te noemen! dat alles gaat wel wat vèr H. Het proces Von Falkenhausen EEN ZEER KRACHTIGE VERDEDIGING. 11 personen in Suriname- rivier verdronken 11 personen zijn in de Surinamerivier verdronken, toen de boot, waarmede zij voeren, tegen een ducdalf botste. Zü kwamen naar Paramaribo voor de be grafenis van een familielid. Een man en drie vrouwen werden gered. Onze Brusselse correspondent tele foneerde ons hedenochtend: De ambtshalve met de verdediging van generaal Von Falkenhausen be laste Belgische advocaat Botson, oud- deken der Belgische advocatenorde, heeft de oud-Duitse bevelhebber voor België en Noord-Frankrijk met grote vrijmoedigheid in een gunstig daglicht gesteld. Hij verwekte bovendien een sen satie, toen hfj verklaarde, dat de geal lieerden in West-Duitsland eveneens repressaillemaatregelen nemen. Tegen over de 240 Belgische gijzelaars en ver- zetslieden, die onder de bezetting wer den gefusilleerd, stelde de Belgische ju rist huidige Franse repressaillemaat regelen. Voor een Frans soldaat, die in 1945 te Birkenfeld tijdens een aanslag I werd gekwetst, lieten de Franse mili taire autoriteiten tien Duitse burgers i fusilleren. In een Wurtembergs stadje werden door de Fransen een vader van vijf kinderen en een 15-jarige knaap terechtgesteld. i Generaal Julius Clay schreef, dat hij ponder aarzelen repressaillemaatregelen I zou hebben genomen, terwijl generaal j Eisenhower op het proces tegen de Duitse generaal List verklaarde, dat zijn éigen generaals vijf gijzelaars hebben laten fusilleren als repressaille voor de moord I op een geallieerd soldaat in de straten !\an Straatsburg Botson verklaarde ver der, dat de internationale conventie van !üen Haag het fusilleren van gijzelaars niet duidelijk erkent, maar dat deze j onmenselijke maatregel helaas een oor- 1 logsgewoonte is geworden, waardoor zij rechtsgeldigheid heeft gekregen. Alle 1 militaire reglementen keuren het fusil leren van gijzelaars onder bepaalde voorwaarden goed. In het algemeen beschouwt men de pleidooien van de 1 verdediging van de Duitse generaal ver- I pletterend voor de militaire rechter van I de Brusselse krijgsraad en voor de procureur-fiscaal, die te veel hebben j gesteund op het Belgische recht. An derzijds wee-s de verdediging cp de posi- i tie van de geallieerde bevelhebbers in I Korea, die tegen aanslagen door parti- I sanen moeten optreden De uitspraak van de Brusselse krijgsraad kan van I grote betekenis zijn voor de jurispru dentie. want indien het fusilleren van I schuldig bevonden en veroordeelbare giizelaars verboden wordt, dan zal Bel- gië zich moeten distanciëren van de normaal geldende rechtspraak en de I militaire reglementen van de geallieer- I de legers. I Het argument van de procureur-fis- ca al als zouden in Nederland en Frank- rijk minder gijzelaars zijn gefusilleerd dan in België werd door de verdediging 1 weerlegd. In Frankrijk werd het be- ruoht^ bevel van generaal Keitel om 50 tot 100 burgers terecht te stellen voor elke omgebrachte Duitse soldaat bijna i letterlijk opgevolgd. In Nederland wer- den honderden politieke gevangenen te rechtgesteld als repressaille op de aan slag op de gehate SS-generaal Rauter. NEDERLANDSE PERSATTACHÉ TE BRUSSEL. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Naar wjj vernemen, staat de benoe ming van de heer Van Houten, hoofd van de Voorlichtingsdienst van het ministerie van Buit. Zaken te Den Haag, tot speciaal persattaché bij de Neder landse Ambassade te Brussel vrijwel vast. De heer Van Houten, die in Bel gië geen onbekende ls, zal zich speciaal bezig houden met het persoonlijk con tact in de Belgische perswereld. H. v. d. Broek 25 jaar jeugdleider in „Levendaal" HARTELIJKE HULDIGING De heer H. v. d. Broek, een bekende figuur ln het jeugdwerk van de Ned. Herv. Wijkgemeente „Levendaal", her dacht gisteren een bijzonder jubileum: vóór 25 jaar deed hij als assistent van wijlen de heer A. van Borseien zijn in trede in het jeugdwerk van deze wijk gemeente, waar hij thans nog wekelijks belast is met de leiding van de Jon gensclub A. Daarnaast heeft de heer v. d. Broek zich in de loop der jaren ge ïnteresseerd voor de werkzaamheden van de Kinderkerk in Levendaal en Re- hoboth, voor het Actie-comité Leven- daal, voor het Tamboer- en Pijpercorps „Kunst en Genot", kortom voor alle takken van jeugd- en wijkwerk in deze wijkgemeente. In verband met dit zilveren jubileum is de heer v. d. Broek gistermiddag in een gecombineerde vergadering van de Jongensclub A en B gehuldigd. De voorzitter van de wijkgemeente, ds D. J. Vossers, die als eerste spreker het woord voerde, wees er o.m. op, dat de jubilaris reeds op 16-jarige leeftijd met een deel van het jeugwerk werd belast. Als regelmatige bezoeker van de jeugd- bjjeenkomsten, welke in die tijd onder leiding stonden van wijlen de heer A. van Borseien, leefde bij v, d. Broek al spoedig het verlangen om de jeugd met Christus in contact te brengen, vandaar zijn aanstelling als ass. in de jeugd- vergaderingen, waar hij speciaal het tweede gedeelte kreeg te verzorgen. Met meerdere talenten toegerust, bezat de heer v. d. Broek in -het bijzonder de gave van vertellen. Gezien zijn omgang met de jeugd, was het voor het wijkbestuur bij het vertrek van de godsdienstonder wijzer, de heer J. M. G. Hakkert, dan ook geen yraag wie met de leiding van de jongensclub A moest worden belast: ae heer v. d. Broek. Ds Vossers, die de jubilaris- hartelijk dankte voor al het geen hij in deze functie in het belang van de jeugd heeft gedaan, bood hem namens het wijkbestuur een enveloppe met inhoud aan. De heer Hakkert, die ruim 19 jaar met de heer v. d. Broek heeft samenge werkt, haalde vervolgens enkele herin neringen op, waarbij hij er om. op wees, dat de jubilaris vele jongens tot een ze gen is geweest. De heer J. van Leeuwen, lid van het wijkbestuur, stond in het bijzonder stil bij de plaats, welke de heer v, d. Broek op zo verschillend ter rein in „Levendaal" heeft ingenomen en diens liefde voor de jeugd. Voorts voerden nog het woord een familielid van de heer v. d. Broek, de heer H. van Oostrom, die namens de jongens van club A. enkele geschenken aanbood en de heer Van Weizen, die namens leiders en assistenten een cadeau overhandigde Hierna was het feest voor de jongens die met een afwisselend programma onderhoudend werden bezig gehouden. Aan het einde van de bijeenkomst sprak de heer v. d. Broek een dankwoord. J. van Muiden gaat heen WAS 38 JAAR COLLECTANT DER NED. HERV. GEMEENTE. De heer J. van Muiden, die ruim 38 jaar deel uitmaakte van het College van kerkcolleotanten der Ned- Herv- Gemeente te dezer stede, zal morgen avond van dit College afscheid nemen. De heer Van Mui den was plm. 35 jaar lid van het bestuur van dit college, eerst als penningmeester en nu al weer vele jaren als Wee-voorzitter, in welke kwaliteit hij na het overlijden van de heer H. M. Pont met het tijdelijk voor zitterschap werd belast. Juist één de zer dagen is de heer G. Brinks "tot voor zitter van dit college benoemd. Ons Knippatroon Het Vrijdag j.l. gepubliceerde knippatroon van een herenpyama was hedenmorgen na korte tijd in belde maten geheel uitverkocht. Van a.s. Vrijdag af is het weer aan ons Bureau verkrijgbaar. Ondanks de slechte weersomstandig heden verlenen de zeestrijdkrachten der Verenigde Naties de grootst mogelijke steun aan de op Korea strijdende troepen. Scliecpsariillcric bestookt de oprukkende Noord- Koreaanse- en communistische Chinese troepen en dekt terugtrek kende eigen strijdkrachten. Van dc vliegdekschepen stijgen onophoudc-1 lijk de vliegtuigen op om verken ningstochten uit te voeren, grond doelen te bombarderen of aan de gevechtshandelingen deel te nemen. Een overzicht van het „vliegdek" van het lichte Britse vtiegdekschip ..Theseus" tijdens de operatie in een zware sneeuwstorm aan de West kust van Korea. (Foto L.D./Van Vliety „Een man van stijl en grote nauwkeurigheid" In de consistorie der Pieterskerk is de heer H. Filippo ter gelegenheid van zün 25-jarig lidmaatschap van de Gemeentecommissie der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede, Zaterdag middag een hartelijke huldiging be reid. De voorzitter van deze commissie, de heer J. P. Mulder Sr.. die als eerste spreker het woord voerde, schetste de heer Filippo als een man van grote nauwkeurigheid. Wie lid van de Ge meente-commissie is, moet verantwoor delijkheidsgevoel bezitten. De jubilaris is zich altijd van zijn verantwoordelijk heid bewust geweest. Spoedig werd dui delijk, dat de capaciteiten van de heer Filippo het omvangrijke werk van de Gemeente-commissie zeer ten goede zouden komen. Toen dan ook in 1932 een secretaris moest worden gekozen, viel onmiddellijk het oog op hem. Het secretariaat.is geen kleinigheid, aldus spreker. De commissie is dankbaar voor alles v/at de heer Filippo als haar se cretaris voor de N.H, Gemeente heeft gedaan. Al is hij dan ook een rustend ambtenaar, van echte rust is bij hem nog geen sprake. De heer Filippo be weegt zich immers nog op verschillend terrein. Vervolgens memoreerde de (Imrez. Med.-adv.) door rheumatiek, spit.' ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en TJ slaapt heer lijk. Togal baat! ZuiVert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0,83, f 2.08, f 7.94 TERAARDEBESTELLING P. OTTO. Zaterdag j.l, had op Rhijnhof de ter aaraebestelling plaats van wijlen de heer Otto, die gedurende een lange reeks van jaren hier ter stede als schil derspatroon was gevestigd. De heer ir J. J. G. van Hoek, voor zitter van de vereniging „de Ambachts school" herdacht de overledene, die ge durende 31 jaar de functie van pen ningmeester van deze vereniging had bekleed. Spreker memoreerde, dat de heer Otto deze functie was blijven ver vullen tot op zeer hoge leeftijd. Met nauwgezetheid en ijver had wijlen de heer Otto zich steeds op voortreffelijke wijze van zijn taak gekweten en door zijn sympathieke persoonlijkheid was hij een vriend van zijn medebestuurs leden geworden. Vervolgens werd het woord gevoerd door ds A. Snaayer waarna de zoon van de overledene, namens de familie, de aanwezigen dankte voor de laatste eer aan hun vader bewezen. PROTEST TEGEN OVERDRACHT „TJERK HIDDES". Gevaarlijk wapen tegen Nieuw-Guinea? De Stichting „Rijksbehoud" heeft in een telegram aan de minister-president en de Staten-Generaa-1 gespreken tegen de overdracht van de „Tjerk Hlddes" aan Indonesië. „De R.I. heeft tot nu toe alle over gedragen bewapening misbruikt in haar agressie tegen de voormalige deelstaat Ocst-Indonesie en de Republiek Zuid- MC'lukken". ..De Tjerk Hlddes ls, wanneer zij uit geleverd is, een uiterst gevaarlijk wa pen om aan de eisen v-an de R.I. in zake Nieuw-Guinea kracht bij te zet ten," aldus de Stichting Rijksbehoud. GERINGE BELANGSTELLING VOOR MR L. TIELENIUS KRUYTHOFF VRIJ Blijkens een bij de familie Tielenius Kruythoff ontvangen bericht is mr L. Tielenius Kruythoff, voorheen vertegen woordiger van de Daerah Istimewa West-Borneo te Djakarta die enige maanden geleden op last van de Indo nesische regering was gevangen geno men, in vrijheid gesteld. BINNENLAND In de ouderdom van bijna 102 Jaar ls gisteren te Dordrecht overleden mevrouw de weduwe J. A. H. van Blldcrbeek- Lamalson van Eemvllet. oudste Inwoonster van die gemeente. Zes leeuwen en tien Ijsberen van Klants dierentuin te Valkenburg treden momenteel met groot succes op ln een circus te Barcelona. Het m.s. „Oranjestad" komende van Barbados, ls gisteren te Vllsslngen aange komen. Aan boord bevonden zich 60 repatriërende soldaten. Spllnterhout, houtwerk met schroef bouten en gedeelten van de bekleding af komstig van de verongelukte Engelse straaljager, zijn Zaterdag op Amelahd aangespoeld. Dc Groninger kustvaarder „Hollandla" die Zaterdag bij Monster gestrand was. ls op eigen kracht weer vlot gekomen. BUITENLAND Bij verordening van president Qulrlno zijn de Phlllppljnse gezantschappen te Rome. Parijs èn Madrid samengevoegd tot één enkele ambassade, die te Madrid is gevestigd. Het Vatlcaan, België en Nederland vallen I eveneens ln het ambtsgebied van de am- I bassadeur. In Kasjmir heeft een ernstige aard beving, welke meer dan twee minuten aanhield, vele hulzen beschadigd. In Srlnagar stortten zelfs enkele ln, In de provincie Santa Rosa (Guate mala) 16 een nieuwe vulkaan in werking gekomen. De krater, die zich op de heuvel Cruz Guemanda opende, slingerde grote rotsblokken tot op kilometers afstand. Het dorpje El Oratorio werd bijna geheel door de stenen bedolven. Grote hoeveel heden lava stroomden uit de krater. Er zijn geen doden. De arbeiders ln de Ijzer- en staal industrie van het Ruhrgebled hebben ge stemd voor een staking op 1 Februari In dien het wetsontwerp." dat hun een aan deel ln de Industriële leiding toekent wordt geamendeerd. Niet minder dan 97 pro cent stemde voor de staking. In Noord-Petzië zijn verscheidene dorpen door bosbranden verwoest. De schade wordt op een mlllloen gulden ge raamd. - De troepen van de Fra leb ben ln IndoChina de he's-'o-uv-o post Tanmal heroverd. Hierdoor hebben zij een bevoorradlngsweg van de Vletmlnh door het oerwoud van de Chinese grens af, afgesneden. De Pnrljse politie heeft de afgelopen zes maanden ongeveer 80 olie- en water- verfschilderllen ih beslag genomen, valse lijk gesigneerd met de naam van be- roemde schilders. Volgens het Londense blad „The People" hebben twee Tsjecho-Slowaken plattegronden van een Tsjechoslowaakse uraniummljn naar Engeland gesmokkeld. Deze documenten bevatten de volledige plattegronden en veel geheimen van de mijnen te Jachymov, die een der grootste bronnen van de Sovjet-Unie voor atoom- rnateriaal gelden, aldus het blad. In een nieuwe school te Northamp ton (Eng gebruikt men bij wyze van proef gele borden en blauw krijt ln plaats van zwarte borden en wit krijt. Men ge looft, dat dit minder Inspannend ls voor de ogen De grlep-epldemie heeft de afgelopen week 102 levens ln Engeland geëist. In Engeland en Wales liggen duizenden ln bed. hetgeen niet alleen ln de fabrie ken te merken ls, doch ook bij vitale diensten als politie, PTT en bus- en tram personeel. De Britse oierenlndustrle wordt be dreigd door de uitbreiding van de vogel pest, welke het land ongeveer 100.000 eieren per week kost. Eovendlen hebben de boeren sedert November reeds 45.000 stuks pluimvee moeten doden, teneinde de ziekte te be strijden. In verband met het tekort aan vlees tengevolge van de stopzetting van de aanvoer uit Argentinië is de prijs voor Engels pluimvee met sprongen gestagen. „DOOR DE EEUWEN TROUW" TEGEN GEWELD OP JAVA. Dc Stichting „Door de eeuwen trouw" te Eindhoven heeft een telegram aan de minister van Oorlog.en de Staten- Generaal gezonden naar aanleiding van de berichten, volgens welke de bevel hebber op Java gemachtigd is met ge weld tegen de Ambonnese ex-K N.I.L - mllitairen op te treden. Zij verzoekt dringend „deze machtiging onmiddellijk in te trekken en de volle verantwoorde lijkheid voor leven en welzijn van deze oud-strijders te blijven aanvaarden. MASSABIJEENKOMST. Slechts 300 personen.... Gisterochtend is te Djakarta door het plaatselijke comité Nieuw-Guinea een massabijeenkemst gehouden, waar voor zeer geringe belangstelling be stond. Het aantal aanwezigen werd schat cp 300. Vele spandoeken werden meegevoerd, waarop leuzen voorkwa men. zcals: „liquideer overeenkomst van de R.T.C." en „Irian hoort bij In donesië." Door sprekers werd er op aangedrongen, de strijd niet te staken. ZOON VAN PREMIER NATS1R VERDRONKEN. De zoon van de Indonesische minis ter-president Natsir is Zaterdag bij het zwemmen verdronken. Het stoffelijk overschot van de 11-jarige Aboe Hani- fan Natsir is gistermiddag begraven. RUST IN KAMP DER AMBONNEZEN Opgaven indienen vóór 12 Januari. Overste Van Santen heeft medege deeld, dat het kamp van de Am-bonne zen thans volkomen rustig is. Ten aan zien van de-opdracht van de Minister van Oorlog cm op zeer korte termijn de Ambonnézen met tijdelijke K.L. sta tus te doen kiezen tussen de 3 moge lijkheden 1. overgang naar de Apri; 2. afvoer ter plaatse; 3. afvoer naar een der eilanden der Zuid-Molukken, ver klaarde men van Nederlandse militaire zijde, dat Vrijdag aan alle rayons commandanten de opdracht is gegeven vóór 12 Januari opgaven in te dienen over de keuze van de Ambonnese mili tairen. De waarnemende Hoge Commissaris, de heer Schuurman, en overste Van Santen, hebben in verband met deze kwestie een bezoek gebracht aan kolo nel Simatoepang. Tijdens de huldiging van de heer H. Filippo. V.l.n.r. dr K. E. H. Oppenheimer. mevr. Filippode jubilaris en diens dochter en dc heer J. P. Mulder Sr. heer Mulder het werk van de jubilaris m- de commissie van financiën. U hebt gemakkelijker tijden gekend, aldus spreker, in de commissie dan tegen woordig, nu de middelen niet meer rij kelijk toevloeien en wij staan voor een verbroken evenwicht. De gehele Leidse Herv, Gemeente is de heer Filippo dan ook dank verschuldigd voor het vele werk, dat hij in 25 achtereenvolgende jaren voor haar heeft gedaan. De com missie hoopt hem nog lange tijd in haar midden te hebben en van zijn inzicht en oordeel te profiteren. Redenen buiten onze schuld (hier doelde de heer Mul der op hetgeen gezegd wordt in de nieuwe kerkorde. Red.) kunnen ver scheidene leden brengen tot heengaan. Het ogenblik van vertrek ligt in het nabije verschiet, aldus spreker. Tenslotte bood de heer Mulder de jubilaris een fauteuil aan. De voorzitter van de kerkeraad, ds D. J. Vossers. die de jubilaris schetste als een man van stijl, toegerust met bij zondere gaven, herinnerde eveneens aan de plaats, welke de heer Filippo in het midden der N.H. Gemeente en de Ge meente-commissie inneemt en bood hem namens de Leidse kerkeraad de geluk wensen aan, In gelijke geest voerden vervolgens het woord de heer P. C. Zandee, voorzitter van het College van Notabelen, de heer J, J. Kop, die namens het personeel van het kerkelijk bureau en de kosters de felicitaties overbracht, dr G. Brouwer, voorzitter van het Col lege van Diakenen, de heer G. Brinks, voorzitter van het College van Collec tanten en een vertegenwoordiger van het Theol. dispuut „Quisque Suis Viri- bus". Allen prezen de bijzondere gaven van hoofd en hart van de heer Filippo en stelden de prettige samenwerking met de jubilaris in het licht. Vele ge schenken werden aangeboden. In een uitvoerig dankwoord zeide de heer Filippo dank voor de hem gebrachte hulde en aangeboden cadeaux. In aan sluiting op deze huldiging volgde een druk bezochte receptie. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.m. op de predikanten J. de Wit, J. v. d. Wiel, J. Groot, P. Kloek, D. Kuilman en K, E. H. Oppenheimer en vertegenwoordigers van tal van kerkelijke colleges en ker- keraadsleden. (Incez. Med.-adv. Conversatie en Correspondentie Snelste opleiding PLANTSOEN 65 TEL. 26558 GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand December: étui, handschoenen, sleu tels, portemonnaie, sigarenaansteker, muntbiljet, gymschoen, roeiboot, vulpot lood, damesjapon, bankbiljet, wanten, nota's, rubberlaars, doosje met kleur potloden, ceintuur, kerkboek (R.K.), wieldop van auto, sportkous, notitie boekje, vat zuurkool, vulpen, werkbroek, kano, insigne, houtvlot, sjaal, passer doos, ringetje, twee boorden, porte feuille, schoenveters, sigarettenétuis, kous, pakje met inhoud, zakwoorden boekje. alpinomuts, rozenkrans, vulpot lood (vier kleuren), distributiebonkaar ten, actelas, hoes van paraplule, boe ken, motorhandsohoen, ballpointen, hoofddoek, broche, zakmes, kraansleu tel (van melkbus), duimstok, drie zak jes kolen, kinderlakentje, kinderman teltje, zadeldek, programma met toe gangsbewijzen, kindermutsje, persoons bewijs, bril, armband, premiebon zie kenfonds, kindertasje, schaats, dames schoen, horloge, bontmuts, dictaatcahier, kinderstep. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie. Zonneveldstraat 10. op Woens dag- en Zaterdagmiddag van 1416 uur. „THE YOUNG VIC COMPANY" OP BEZOEK. „The Young Vic Company" zal 30 Jan. voor hét L.A.K. een voorstelling geven van Shakespeare's „The Merchant of Venice". WONINGBOUW MEERBURGER POLDER. De bouw van 88 woningen in de Meer burgerpolder te Leiden onder architec tuur van de heer D. L. Landman alhier is gegund aan de fa. B Hubers en Zonen te Dordrecht voor f. 622.950. De politie heeft twee schoorsteen vegers aangehouden, die bij het vegen van de schoorsteen van het Organisch Chemisch Laboratorium aan de Hugo dc Grootstraat zich schuldig hadden ge maakt aan het ontvreemden van lood.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2