Ferdinand Lop, permanent adspirant president der republiek Balans van vijf jaren Italiaanse democratie Officiële publicatie UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 6 JANUARI „Volendam" 17 Januari in Rotterdam OPVARENDEN UIT LEIDEN EN OMGEVING. Met het troepentransportschip „Vo- dendam", dat op 19 December uit Tand jong Priok vertrok en op 17 Januari in Rotterdam wordt verwacht, keren de navolgende personen uit Leiden en om geving naar huis: Leiden: W. de Lange. L. Rijndijk 104; D Bink, Donkersteeg 9a; Hfd.marva J. M. E. Isbrucker, Franchimontlaan 11; J Wijle, Groenoordstraat 27; Wmr. F. Diepenveen, Haarlemmerweg 8; T. Post- ma (apoth.ass.), Wasstraat 38. Alphen a. d. Rijn: H. Broekman, St. Jorisstr. 3a; M. J. de Bruin. Hortensia straat 14; Sgt. A. Legerstee, v. Man- dersloojtraat 53. Boskoop: C. J. v. Leeuwen, Otweg 14. Haarlemmermeer: J. Snoep, Badhoe velaan 89. Noordwijk aan Zee: Marva J. E. Mon- santoffa, Duinweg 3. Warmond: S. C. van Seggelen, Dorps straat 42. Wasseanar: O. E. I. Versteegh. v Zui len v. Nijeveltstraat 278; Marva P. V. H. Bakker. Zijdeweg 24; Marva C. van Hulssen, Zijllaan 29. Het is zeer wel mogelijk, dat zich nog meerdere personen uit Leiden en omgeving aan boord bevinden, doch zulks is uit de passagierslijst niet op te maken, waar niet alle adressen zyn vermeld. De volledige lijst ligt ter inzage aan onze Bureaux Witte Singel11, te Lel den en Wilhelminastraat 15 te Kat- wük-aan-Zee. „Het Oranje-Groene Kruis ALS VOORTZETTING VAN DE GEREF. VER. VOOR ZIEKENVERPLEGING. Geruime tijd zijn besprekingen Scan de geweest om de wijkverpleging in de Gemeente Leiden te herzien. In Sep tember 1949 werd door de Sociale Raad een commissie ingesteld om de wyK- verpleging en andere werkzaamheden uitgevoerd door diverse verenigingen, onder de loupe te nemen, met het doel te komen tot een betere organisatie van al het werk op het gebied van de ge- zend lieidszorg. voor zover uitgevoerd door ht-c. p^- cicuï-er in uatwy. ais ge- ,.„T® Ho^rvan werd de Ver. ..Het Groe ne Kruis" gereorganiseerd en ontstond „Het Wit-Gele Kruis"; laatstgenoemde voor de Rooms-Katholleken en „Het Groene Kruis" voor de rest van de be- °Hoewel hiet direct van de aanvang af. was ook de Gereformeerde Vereni ging voor Ziekenverpleging bij diverse ibesprekingen betrokken. In het bijzon der zijn onderhandelingen gaande ge weest cm te zien of, en hoe met „Het Groene Kruis" samengegaan kon wor den ..Het Groene Kruis" stelde daarbij echter eisen, welke hierop neerkwamen dat de Geref. Ver. voor Ziekenverple ging ophield te bestaan. Daarmee kon het bestuur zich niet verenigen. De Geref. Ver. v. Ziekenverpleging besloot nu over te gaan tot een reor ganisatie. door de bestaande doelstel ling die van beperkte omvang was, uit te breiden, zodat de vereniging in de volle zin van het woord een Kruisver eniging zal zyh, "d.w.z., dat in volle omvang wil deelnemen aan al het werk cp sociaal-medisch en sociaal-hygië nisch gebied, voor zover dat naar al gemeen geldend oordeel, ook van offi ciële instanties behoort te worden uit gevoerd door net particulier initiatief, eventueel met financiële steun van overheidsinstanties. De statuten der Vereniging zijn in verband daarmee opnieuw ontworpen en zullen door de ledenvergadering moe ten worden vastgesteld. Binnen enkele weken zal dit zün beslag kunnen krij gen. Het bestuur heeft intussen reeds ■besloten zich aan te sluiten bij de lan delijke Vereniging (Bond voor Prot. Chr. Verenigingen voor Wijkverpleging in Nederland) „Het Oranje-Groene Kruis" en bij het Zuid-Hollandce Oranje-Groene Kruis. Ook voor de (plaatselijke Vereniging stelt he't be stuur voor de naam „Het Orartje-Groe- <ne Kruis" over te nemen. Het is geenszins de bedoeling de sinds kort reeds in Leiden werkzame (kruisverenigingen, Het Groene Kruis (algemeen) en Het Wit-Gele Kruis (R.K.), op enigerlei wijze concurrentie aan te doen. Integendeel, op alle ge bied. waar dit maar enigszins mogelijk is, wil het bestuur van „Het Oranje- Groene Kruis" bij de practische uit voering van diverse zaken tot een goe de en hartelijke samenwerking met de plaatselijke zusterverenigingen trachten (te komen. Lr blijven echter belangrijke onder delen van het werk, met name het con tact met en in de gezinnen, waarvoor ce eigen vereniging uitsluitend zelf wil blijven zorgen. Het is en blijft toch van groot belang, dat men zich juist in bijzondere tijden van ziekte en derge lijke. bij de verzorging van zichzelf en de zijnen omringd weet door gelijkge zinden. Voorziening in enige materiële of stoffelijke nood zonder meer is en blijft koud en onvoldoende; deze be hoort, bij degenen die daarin werkzaam zijn, te worden gedragen door de ware liefde die Christus in 't Evangelie van Zijn belijders vraagt. Alleen daaruit wil „Het Oranje-Groe ne Kruis" zijn werk doen; hetgeen ook volgens de nieuwe statuten de grond slag der vereniging is en zal moeten blijven. MUZIEKSCHOOL TOONKUNST. Henk Berghout hoofdleraar cello. Kon enige weken geleden de benoe ming worden vermeld van Adolphe Pot tot hoofdleraar viool aan de Muziek school der Maatschappij voor Toon kunst te dezer stede, thans kan worden medegedeeld, dat Henk Berghout is be noemd tot hoofdleraar cello aan dezelf de school. Henk Berghout is voor onze stad geen onbekende, omdat hij er reeds verschei dene iaren aan verbonden was. Na zijn benoeming tot Directeur van de Mu ziekschool der Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst te Dordrecht moest hij destijds bedanken. Na zijn veelzijdig werk als cello-pae- dagoog wordt zijn tijd in beslag geno men door de leiding van diverse en sembles (Toonkunst te Dordrecht, het Kralingse Vrouwenkoor te Rotterdam), terwijl Leiden hem kent uit diverse ge slaagde concerten van het Leids Studen ten Zangkoor en Collegium Musicum. Alhoewel Berghout ook organisatorisch nog veel werk verzet (hij bekleedt enkele bestuursfuncties in de K.N.T.V.), blijft zfjn interesse voor solo- en kamer muziekspel onverflauwd. Met Henk Gcirnaert en Theo van der Pas gaf hij hier destijds regelmatig cello-avonden. Veel woorden maar weinig doen (Van onze Romeinse correspondent). Op de morgen van de dag. waarop wij dit schrijven, was er dan eindelijk een onderbreking van misschien wel een half uur in de soort zondvloed, die sedert begin December Italië teistert. Wij haastten ons de deur uit om van die ongewone droogte te genieten en weer eens even contact te nemen met onze doorsnee-mede-Romeinen. De eerste persoon, die wij ontmoetten, las al wandelende met zoveel overgave een dagblad, dat hij plotseling verzonk in een van de verraderlijke putten, die bij langdurige regens in Rome's plaveisel plegen te ontstaan. Journalistieke weet gierigheid bracht mee. dat wij wilden weten, welk courantenartikel de lezer zozeer kon boeien, dat hij het mecha nisch bewegen zijner voeten gans ver gat. Het was wat wij verwachtten: de Sportgazet en wij willen, om de lezers een plezier te doen, zelfs aannemen, dat onze Romein een artikel las over de nieuwste aanwinst van de „Florentina", onze landgenoot Roosenburg Die sportlievende Romein werd ons tot symbool van de overgrote meerder heid van het Italiaanse volk. En dit niet alleen omdat werkelijk millioenen Ita lianen nooit iets anders lezen dan de Sportgazet. Onschuldig en als in een droom beweegt de grote massa in dit land zich temidden van een wereld in deining, trotseert niet mosdig, maar vol komen onwetend de gróótste gevaren en loopt kans plotseling weg te zinken in een put, waarvan zij zelfs het bestaan niet vermoedde. Dit is één categorie, de grootste. Langs ons suizen, talrijk en duur, auto's over het natte asfalt. Sportieve jongelui zitten aan het stuur, belang rijke dames en heren achterin We zijn in de feestweken tussen Kerstmis en Driekoningen en de wagens gaan naar de Zwitserse en Oostenrijkse grens, waar de wintersport in meer verzorgde omgeving kan worden beoefend dan in Italië zelf. Andere auto's gaan Zuid waarts naar Sicilië, waar de vlammen- brakende Etna een opwindend en aan trekkelijk kijkspel belooft voor wie niet zijn armelijke huisje tegen de hellingen heeft gebouwd. Sicilië heeft nog meer aantrekkelijks. Het ligt ver van de grens en biedt de beste gelegenheid, om. wanneer de bom mocht barsten, naar Marokko. Portugal of Zuid-Amerika uit te wijken. Voort gaan zich te vermaken, zolang het duurt en wanneer het ,.mis" gaat. met zoveel mogelijk kapitaal de wijk nemen, dit is het program van een andere ca tegorie. De pleziervaartuigen en parti culiere vliegtuigen der Milanese mag naten zijn weer in gereedheid gebracht voor een overhaast vertrek, precies als in de voorzomer, toen het Koreaans geschil losbarstte. Dan zijn er de neo-fascistlsche jonge lui, die zich wel met politiek en met het wereldgebeuren bemoeien. Zij hebben geen krachttermen genoeg om hun af schuw te uiten voor de regering, die zij gebrek aan waardigheid verwijten en lauwheid ten aanzien van de „onfeilbaar komende grootheid, waartoe Italië is voorbestemd". En om te tonen hoe ma teloos sterk hun eigen vaderlandsliefde is, besluiten zij geen hand uit te steken om dit laffe Italië van de democraten te helpen verdedigen. Hun vaders, die zich nog de gulden dagen herinneren, toen zij, het zwarte hemd om de schou ders, hoge posten bekleedden, gaan uit pure vaderlandsliefde voort geen belas ting te betalen aan dat verachtelijke Italië, waarin zij geen rol meer spelen En grote groepen andere Italianen gaan ondertussen voort vol hoop uit te zien naar Washington of naar Moskou om hun landgenoten, die een andere mening voorstaan, met hulp van een dier beide machten „mores" te leren. Dit zijn de groepen, die „actief" aan het politieke leven deelnemen willen. En tenslotte zyn er dan ook nog en kelen: Saragat, de links-liberalen, de republikeinen, een deel van de Gasperi's aanhang, die werkelijk de gevaren zien en er naar streven werkelijk Italiaans en daarmee Europees te denken, min of m°er in de ceest. van M^zzlni's woorden: „Doordat ik mijn Italiaans vaderland liefheb, heb ik alle vaderlanden lief". Het is beangstigend hoezeer in Italië de ware nationale geest van eenhorig heid, van medeverantwoordelijkheid voor het wel en wee van landgenoten in de eerste plaats cn van andere medemensen daarnaast, van bereid vaardigheid tot het brengen van of fers in het algemeen belang, vaak blijkt te ontbreken. Het is ook bedroe vend te zien hoe gering de eerbied is voor de wetten, welke de natie zich zelve gaf. Dit is niets nieuws, integendeel, het is een oude traditie. De „rechtgeaarde" Italiaan voelt zich gedwongen zoveel mogelijk elke wet te ontduiken en be schouwt de regering als zijn vijand, wanneer die regering er naar streeft de orde te handhaven in plaats van het hare bij te dragen tot de veel meer geliefde openbare wanorde. Wij hebben het reeds vroeger gezegd: In zijn diepste wezen is vrijwel leder Italiaan een soort anarchist, ook al bezitten slechts weinigen de karak- tergrootheid, die nodig is om een waarachtig anarchist te zijn- Wij modderen dus gemoedelijk ver der. De regering, ook dit is een oude traditie en een diepe wijsheid, beijvert zich om met veel omhaal zo weinig mogelijk te doen. De grote massa stelt geen belang ook in dat weinig, doch moppert omdat er te veel of te weinig gebeurt. De burgerij denkt aan geld- verdienen, aan vermaak en aan de voorbereidingen om, wanneer de zaken mis lopen, uit te kunnen wijken. Zij stelt in de politiek geen belang, tenzij zo af en toe. wanneer het er om gaat geldelijke steun te geven aan een of andere beweging, die belooft, liefst met gewelddadige middelen, het „gepeupel" in bedwang te houden. En wie zich wel voor politiek interesseert, loopt meestal achter een persoon aan en niet achter een idee. Helaas vindt de persoon, die niet overreding, doch geweld predikt, veelal de grootste aanhang. En in het land van Mazzini kwijnt de liberale gedachte en in het land van Matteotti de democratie. is het, waór u ziph laat kappen. Want een kapper is geen meer of minder goed functionnerende- machine, waardoor krullen en golven worden geproduceerd, maar ccn denkend en scheppend mens, die trachten moet het mooiste te maken van het haar, dat hij onderhanden heeft. En op zulk een mens heeft de omge ving grote invloed. Heerst er in de kapsalon orde en zin delijkheid, dan is eerst aan de primaire eisen voldaan. Voor het creatieve werk is meer nodig. Een rustige sfeer stemt niet alleen de cliënten maar ook de kap per aangenaam. Een smaakvol interieur suggereert schoonheid bij hen. die zich daarin bevinden. Gezelligheid is voor de kapper het beste middel om zijn cliën ten te benaderen. In onze kapsalon besteden wij aan deze inspirerende factoren de grootst mogelijke aandacht. Omdat wij uitgaan van de gedachte, dat een cliente eigen lijk een gast is, die onze achting vraagt, èn van de overtuiging, dat de goede kapper specialist cn kunstenaar moet zijn. STEENSTRAAT 57 TEL. 21721—20477 Koninklijke onderscheiding voor F. Mieremet 50 JAAR BIJ N.V. GEBR. VAN IVIJK CO. Morgen is het 50 jaar geleden, dat de heer F. Mieremet. thans werkmeester in de appretuur van de dekenfabriek „Cronestein", als 12-jarige zijn intrede deed bij de N.V. Leidse Textielfabrieken Gebr. Van Wijk Co. Ter gelegenheid van dit gouden jubi leum is de heer Mieremet hedenoch tend in tegenwoordigheid van de di rectie. bedrijfsleiders, chefs en verte genwoordigers van de fabriekskern in eén der kantoorlokalen van de fabriek aan het Levendaal gehuldigd. De direc teur, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, herinnerde er aan, dat de jubilaris in de loc-p der jaren alle rangen in de de kenfabriek heeft doorlopen en sinds 1933 is aangesteld als werkmeester. Grote waardering had spreker voor de uitnemende vakkennis van de heer Mieremet, waardoor mede een geheel nieuw procédé in de appretuur werd in gevoerd. Voorts gewaagde de heer Verhey van Wijk van do bijzondere plichtsbetrachting ijver en toewijding van de jubilaris. Na mens de Mij voor Nijverheid en Handel bood spr. de heer Mieremet het ver erend getuigschrift, met bijbehorende gouden medaille, aan, terwijl hij namens .de directie een enveloppe met inhoud overhandigde. Wethouder J. C. van Schaik, die In gelijke geest het woord voerde, deelde in aansluiting hierop mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Mieremet de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, tc Vv.rï» hén. Verder boden nog de gelukwensen aan de heer W. Roessingh, bedrijfsleider van de dekenfabriek „Cronestein1', de heer L. Gijsman, die in zjjn kwaliteit als voorzitter van de Personeelsvereniging „De Spil" de heer Mieremet eveneens een enveloppe met inhoud aanbood, en de heer J. de Hoed. die namens het per soneel, dat dagelijks met de heer Miere met samenwerkt, een vulpenhouder overhandigde. Met een kort woord dankte de jubilaris voor de vriendelijke attenties, waarna men nog enige tijd in feestelijke stemming bijeen bleef. De Burgemeester, de Wethouders en de Seceretaris van Lelden betuigen hun hartelijke dank voor de belangstelling, bij de aanvang van het nieuwe Jaar onder vonden. Van hun zijde bieden zij wederkerig de beste wensen aan. Leiden, 6 Januari 1951. Korea wordt niet opgegeven Volgens militaire Waarnemers te Washington zal de aan de Chinezen ge boden tegenstand toenemen als „de nieuwe defensielinie der V. N." is be reikt. De gevechten sinds één Januari vormden een verdedieingstaktiek ,Jn de diepte". Men vermeed definitieve veld slagen op of in de onmiddelliike nabil- beid van de breedtegraad. Door deze taktiek zou een maximum aan schade aan de Chinezen worden toegebracht en zouden de troepen der V. N. in staat ziin. zich ordelijk terug te trekken. Het gehele verdedigingsstelsel zou voorts niet in gevaar worden gebracht als tot een gedeeltelijke of algehele terugtocht zou worden besloten. Er heerst optimisme in Washington over de mogelijkheid om de communistische aanval tot staan te brengen. Niets wijst er op, dat er plan nen worden opgesteld tot een algehele evacuatie van het schiereiland. Vier Amerikaanse vliegtuigen zouden Donderdag vier bommen op de Chinese stad Antoeng hebben laten vallen. Vier personen werden gedood, aldus radio- Chabarofsk. Antoeng ligt aan de mond van Jaloe in Mandsjoerije. BLIKJES IN KOEIENMAAG! Een koe van de veehouders ge broeders Kolk te Duivendrecht, is (lezer dagen aan de maag geope- Teerd, omdat zij bij het eten van aardappelschillen zg. scherp naar binnen had gekregen. Dg operatie, die pijnloos voor de koe werd uit gevoerd, terwijl het beest tussen de overige koelen in de stal verbleef, bracht aan het licht, dat zij een scherp stuk staaldraad van onge veer 10 cm. en enige blikjes, waar in zich rookworst had bevonden, had ingeslikt. Het staaldraad had reeds een abces veroorzaakt. De patiënte is thans weer gezond. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Catharlna Anthonla Maria, dr van A H. van Kan en J. M. van Kuilercn; Ca rolina Jacoba Eliza, dr van E. Qulst en D. H. Wassenaar; Elsje, dr van T. ran Leeuwen en E. Spek: Maria Johanna, dr van A. van der Velden en C. van Pagée; Marparètlia. dr van C. van der Mcil en J. van Egmond; Marretje, dr van N. Of ferman en J. van Dulivenboden; Bartje Maaike Johanna, dr van J. J. Huber en B. M J. Turenhout; Johanna Allda, dr van J. H Rodenburg en E. van den Hoorn; Emma dr. van J. Verboom en M. P. Plug; Dorothea Gerarda. dr van C. J van 't Wout en J. de Jong, Johannes Nicolaas, zn van J. Kanbier en S. L. Plantfeber. ALPHEN ERNSTIG ONGEVAL. Toen gistermorgen omstreeks 12 uur een tweetal jongens-verpleegden uit de Martha-Stichting met een zwaar be laden handkar met hout in snelle vaart van de Alphense brug uitreed in de richting Raadhuisstraat, konden zij de wagen niet meer goed besturen, met het gevolg, dat deze in volle vaart het portiek inreed van een kapperswinkel en lederhandel. In dit portiek stond een vijf-jarig meisje naar het verkeer te kfjken. De kleine raakte bekneld tussen de zware binten en palen en de muur, waardoor zij aan het hoofd zeer ernstig werd ver wond. Na in de apotheek van de heer Allart verbonden te zijn door dr Van Eek. werd het slachtoffer naar een der Leidse ziekenhuizen vervoerd. GRATIFICATIEREGELING GEMEENTE-AMBTENAREN. B. en W. stellen in een schrijven de Raad der gemeente voor. zulks in na volging van de provincie en andere ge meenten. ook voor de ambtenaren in dienst der gemeente een gratificatie- regeling vast te stellen, waardoor bijv. by ambtsjubilea een gratificatie toege kend kan worden. De regeling stellen B. en W. zich voor vrijwel gelijkluidend te doen vast stellen als die voor de provincie Zuid- Holland. Mej. W. H. Veen te Zwolle is be noemd tot onderwijzeres der Buitenge wone L.O. School alhier. De heer L. I. M. van der Sijs, vak man (technische groep) P.T.T. alhier, is als zodanig verplaatst naar Den Haag. BOSKOOP Mtdische dienst Zondag wordt de medische dienst verzorgd door dr C. J. de Witf- BODEGRAVEN Medische dienst Morgen neemt dr D. Ragay de medieche dienst waar; wijkverpleegster zr. Karse. HAZERSWOUDE Mej. M. de Ket te Aarlanderveen is benoemd tot onderwijzeres der Bijz. School alhier. KOUDEKERK RAADSAGENDA Maandag aa. te 20 uur komt de Raad ten raadhuize in openbare vergadering bijeen ter behandeling van o.m. de vol gende punten: Wijziging Legesverordening voor ver strekking inlichtingen uit het Bevol- kings- en Verblijfregister, Idem veror dening Vermakelijkheidsbelasting, vast stelling wijziging uitbreidingsplan, op nieuw vaststelling tijdelijke regeling in zake ziektekostenverzekering gemeente- personeel. vaststelling getal wekelijkse lesuren voor het geven van vakonder wijs in de nuttige handwerken aan de O.L. School alhier, voor hei jaar 1951, voorstel verlening subsidie aan de af deling Koudekerk aan den Rijn van „Het Groene Kruis", verzoek van de gemeenteraad van Finsterwolde omad- haesie-betuigóng van een aan de Re gering en de Tweede Kamer gericht adres, voorstel tot het treffen van voor zieningen inzake bezoldiging gemeente- personeel, overeenkomstig de voorge stelde Rijksregeling als bedoeld in het schrijven van de Minister van Binnen landse Zaken, d.d. 27 December 1950, No. A 2156/G. afd. Ambtenarenzaken, Wijziging gemeente-begroting 1951. De heer G. Visser alhier, is be noemd tot onderwijzer ener Chr. School te Noordwljkerhout, Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Elizabeth, d. van G. Boom en E. A. Groe- neveld; Pleter. z. van P. van Dam en A. F van Burik. Ondertrouwd: J. B. C. Hogenes, 46 Jaar en A. van der Velden. 23 Jaar. Getrouwd: J. H. van Stuijvenberg, 28 bL van WUrlngaa. 27 Jaar, TER AAR CHR. NAT. VAKVERBOND. Donderdagavond hield het Chr. Nat. Vakverbond afd. Ter Aar. een vergade ring in (het gym-lokaal van de Nat. Chr. Sc.icol. De penningmeester van het Verbond, de heer Mol uit Utrecht, sprak over de contributie-besteding. SCHAATSWEDSTRIJDEN Donderdagmiddag werd, ondanks de ingevallen dooi, de wedstrijd verreden om de beker van de Z. H. IJsbond over 25 km op de Langeraarse plassen. Een 12-tal rijders van formaat verschenen aan de start. De baan was nog in prima conditie. De uitslag luidt als volgt: 1. W. Ver meulen (56 min. en 24 sec.): 2. C. L. Verduyn, Nieuwkoop; 3. A. Maayman, Nootdorp; 4. W. Vermeulen. Door de voorzitter der Ter Aarse IJs club. de heer A. Th. Hijdra. werden de pryzen uitgereikt in café Hogendijk. WADDINXVEEN Medische dienst Morgen neemt dr E. M. L. Hemmingen de medische dienst waar. en A. van der Velden, XVOUBRUGGE De inzameling ten bate van de restauratie van de Kerk van de Ned. Herv. Gemeente, heeft f. 8.454,79 opge bracht. De zgn. Kerkschappen brachten f. 1.513,30 op. De heren C. Westdtyk en H. J, van der Boon zyn beiden herkozen tot kerkvoogd. ZWAMMERDAM LEGAAT VOOR NED HERV. GEMEENTE. Uit de nalatenschap van wijlen de I heer J. H. Ruting ontving de Ned. Herv. Gemeente alhier een legaat van f. 1000. behalve wat reeds door de diaconie daar- uit werd ontvangen. Een optimistische figuur in de Franse politiek Hij wordt alleen door hemzelf (en de studenten?) ernstig genomen (Van onze Parijse correspondent). Er zijn mensen, die zich beklagen over, wat zij noemen het grauwe beeld van de hedendaagse internationale po litiek welke kwaal door hen dan ge meenlijk wordt toegeschreven aan de afwezigheid van markante persoonlijk heden: mannen van het formaat en de allure van een Clemenceau, een Briand, of een Churchill. Ons lijkt deze grief niet helemaal rechtvaardig, aangezien we menen, dat in alle tijden een leidinggevend staats man steeds vooral zijn tekorten worden verweten, omdat aan zyn verdiensten eerst door de afstand der jaren relief en kleur wordt verleend. Maar wat de Franse binnenlandse politiek betreft, zou dat tekort aan kleur, gesteld dat dit bestaat, al ruim schoots kunnen worden opgeheven door de aanwezigheid van één enkele figuur waarvan men helaas buiten de kleine kring zijner bewonderaars maar weinig hoort spreken, doch die het best eens verdient om ook eens onder de schijn werpers der internationale aandacht te worden geplaatst. Wij bedoelen: Ferdinand Lop. Niet, dat deze oud-leraar in de filosi- fie tot dusver een mate van staa/.s- manwüsheid heeft gemanifesteerd, die hem op het niveau van de Briands en de Clcmeno?aii\s verheft. Neen, maar dat ligt ook weer niet aan hem. Lop vindt juist, dat hü die wijsheid wel bezit. Alleen de mensen willen liet maar niet erkennen. Het is dus zün schuld niet wanneer zün talenten onder de korenmaat verscholen blü* ven. Of in dit geval wanneer het publiek, dat zich voor zün poli tieke inzichten interesseert, beperkt blijft tot de studenten van het Parüse Quarticr Latin, die men allyd rond hem kan aantreffen als Lop het woord voert in een cabaret, op een openbare vergadering of op een of ander plein in de studentenwijk om daar nogmaals zün staatkundig pro gramma te ontvouwen. Dat program ma bestaat uit twee punten: 1. Lop naar het Elysec, en 2. afschaffing van alle belastingen. Lop vraagt zich nog altijd af waar om niet veel meer mensen hun ver trouwen in hem hebben belegd. Maar de oprechte verwondering over dit punt weerhoudt hem toch niet. zich by elke verkiezing, voor de gemeenteraad, de Kamer, de Senaat of het presidentschap opnieuw candiöaat te stellen. Hij doet dit met de regelmaat van een goed Zwitsers uurwerk nu al een dert'g, veer tig jaar. Maar hij is te welgezind van Inborst om zijn landgenoten nun ge brek aan vertrouwen en zelfs aan ernst overdreven kwalijk te nemen. „Later zullen ze wel inzien", zo vertrouwde Ferdinand Lop ons eens toe, ,hoe on vergeeflijk lichtzinnig ze wel zjjn ge weest. Ik smeek slechts de voorzienig heid". voegde de permanente adspi- rant-president der Franse republiek daar nog al pathetisch aan toe, dat het d&n niet te laat zal bi U ken Ferdinand Lop heeft een bewogen leven achter zich. Hij werd een kleine zestig jaar geleden in Marseille, de meest levenslustige stad van Frankrijk, geboren als zoon van een scheepsbou wer. Even voor de eerste wereldoorlog werd hü na filosofie te hebben ge studeerd parlementair verslaggever van een drietal kleine provinciale kran ten en daarmee was dan de eerste stap op het glibberige pad van de politiek gezet. Tijdens de grote economische crisis van de jaren '30 kwam hij tot de, op zichzelf lang niet onjuiste conclusie, dat alleen een man van formaat Frank rijk nog redden kon. Vrijwel ieaereen was tot diezelfde overtuiging gekomen. Maar eveneens verschilde bijna iedereen met Lop van mening over de keuze van die figuur. Lop vond namelyk. dat hy- zelf de enige man was die hier in aan merking kon komen. In '34 verzocht hy o m. een audiëntie bij president Dou- merque en tezelfdertüd verklaaroe Lop dat Frankrijk op hem rekenen kon Die verzekering heeft hü sedertdien ontelbare malen herhaald. Maar men luistert niet. Men maakt hem zelfs be lachelijk. Zo schreef de royalistische „Action Franpaise" dat Ferdinand Lop zijn Studenten-gehoor zou hebben toe gezegd. dat hij na de verkiezingen de boulevard Saint Michel, de verkeersader van het Quartier Latin, tot de zee zou laten doortrekken, in beide richtingen. „Onzin", zei Lop. en trok vernietigend zyn schouders op. Maar om deze infame insinuatie te ontzenuwen, redigeerde hü toch een lijvig boekdeel .De politieke en economische vrede", dat door een oud- minister van een aanbeveling werd voorzien, doch dat nog minder werd ge lezen dan verkocht. Intussen is de studentenkolonic van ParÜs in twee felle kampen verdeeld. De Loppisten en de Antilopes. Die laat- sten schrikken voor geen middel terug om de grote man te ontmoedigen. Kort voor de oorlog werd hij eens 's nachts ontvoerd in een taxi. Een goede twintig km. buiten Parys geboden zijn tegen- KUSTVAARDER „HOLLANDIA" OP HET STRAND. Vannacht is de kustvaarder ..Hotlan- dia" by Monster (Z.H.) op het strand gelopen. Het schip zit hoog op het zand, zodat men om het vaartuig heen kan lopen. Vanmiddag zouden by hoog water sleepboten trachten de kustvaarder vlot te krügen. De „Hollandia" was gister middag op uitreis Hoek van Holland ge passeerd. KWARTEEUW „WERKPLAATS" BILTHOVEN. Feestviering met ingebruikneming nieuw gebouw. Vandaag Is de feestviering ter gele genheid van het zilveren jubileum der Kindergemeenschap „De Werkplaats" van Kees Boeke op luisterrijke wijze in gezet met de officiële opening van een nieuw gebouwencomplex aan de Ker- sensteeg te Bilthoven. De nieuwe aula was vanmorgen ge heel gevuld met belangstellenden, toen Kees Boeke de gebouwen officieel opende. Het nieuwe schoolgebouw bevat, be halve de fraai ingerichte aula, de werk plaatsen voor de „zware" industrie, enkele klasse-lokalen, de cartonnage- bewerking en boetseer-inrichting, de pottenbakkerü. de tekenzalen, de wis-, natuur- en. scheikundelokalen en een speciale kinderverzorgingswerkplaats, waar meisje worden opgeleid voor de hen door ét natuur oft&eteie taa^- standers hem uit de auto te dalen. Lop, bevreesd voor een politieke moord, wei- derde. Toen werd hij hardhandig naar buiten gewerkt. Uitgeput bereikte hU de volgende ochtend strompelend Parys. Maar hij geeft de strijd niet op. Een Lop. proclameerde hij plechtig gaat voor zulke verachtellyke machinaties niet uit de weg. Na de bevryüing bood hij zijp dien sten aan bij Georges Bidault. Nieuwe weigering. Toen hy nogmaals om een audiëntie vroeg, werd hem zelfs de toe gang tot de tribunes van het parle mentsgebouw verboden Gelukkig von den in het Palais Chaillot juist de ver gaderingen van de Uno plaats. Daar toonde men zich minder verbeten (of jaloers?) en elke middag kon men Lop in gestreepte broek, lange donkere jas, flodderdas en de vlammende profeten- ogen achter 'n zwarte bril, op dezelfde plaats in een zijloge aantreffen. De pauzes besteedde hij in de wandelgan gen om onder de diplomaten-afgevaar digden zieltjes voor zijn ideeën te win nen. Ook daar was het succes wat ma ger. Maar dat is niet erg. Er is nog niets verloren, vindt de grote Lop. Maar de tyd begint nu toch wel 'n beetje te dringen Ferdinand I blijft bü al die tegensla gen toch een innemend man. die zün glimlach evenmin als zün optimisme verliest. Er is voor my nog veel werk te verzetten, verklaarde hij ons onlangs, want 't wordt tüd, dat ik aan myn campagne voor de volgende presi dentsverkiezingen ga denken. Vindt u ook niet, dat Vincent Auriol wat oud begint te worden? Wedstrijden van de KNVB afgelast. In verband met dc gesteldheid van de terreinen zün de wedstrüden, vast gesteld voor Zondag 7 Januari in alle districten afgelast. SCHEEPSBERICHTEN. ALDABI 5/1 van R'dam naar Buenos Aires; ALPHARD Rosarlo—R'dam 5/1 te Antwerpen; AMSTELKERK 5/1 van Loblto naar Port Amboln; AMSTELVAART 5/1 van Bombay naar Colombo; ATLAS A'dam Levant 5/1 van R'dam; BAH 5/1 van New York te Hallfax. BINTANG A'dam— Indonesië pass. 5/1 DJeddah; BOSKOOP A'dam—Maracalbo 5/1 In Mona Passage; CALTEX NEDERLAND (T) R'dam—Rasta- nura 5/1 ln Perzische Golf; CORILLA (T) 6/1 te Curacao van Cornerbrook; DELF LAND A'damBuenos Aires 4/1 te Santos- EDAM 5/1 van R'dam naar New York; FARMSUM 5/1 van Tampa naar R'dam: FRIESLAND DjakartaNew York 5/1 van. DJeddah naar Suez; HECUBA Maracalbo— A'dam 5/1 van Ponta Delgada; JOHAN v. OLDENBARNEVELT A'dam-Fremantle 5/1 600 myi OZO Dlegocargla; KOTA BARÓE DjakartaR'dam 6/1 te Belawan; KOTA AGOENG DjakartaR'dam pass. *5/1 Str. Messina naar Genua; KOTA INTEN R'dam —Djakarta 5/1 bij li graadskanaal; LEU- VEKERK KhorramsharR'dam pass. 5/1 Algiers; MEERKERK R'damSydney 5/1 Genua naar Port Said; MUIDERKERK £r£?i?l;^Tenerlffe 6/1 te Tenerlffe; ORAN JEFONTEIN A'damZuid Afrika 6/1 te £ls£JL,on<Jen v®n Port Elizabeth; PAPEN- DRECHT (T) AbadanA'dam pass.. 5/1 Brothers: POELAU LA UT 5/1 van Soera- baja naar Djakarta; POLYDORUS Soera- £aJTa^N^y°r* 5/1 van Aden naar Suez; PRINS WILLEM 4/1 DublinMalaga pass. 5/1 Gibraltar; RIJNKERK Japan—R'dam pass. 5/1 Gibraltar, SAMARINDA Calcut- ^7£^ifLc„5/1 te Tacoma; STAD MAAS- t 1 5/1 van R'dam naar Spezla; ZEE- LA.I?i«J2i?lbay"~:Madras 5/1 bij Calicut. 2/1 te Boston van Kaapstad: ARNEDIJK 4/1 te Coatzacoalcos; BREDA Cbllj—A'dam 5/1 v. Callao. 8/1 te Huacho; eemdijk 5/1 van Tacoma naar Vancou ver; ESSO AMSTERDAM (T) R'dam— Batonrouge pass. 5/1 Miami. 7/1 nm verw. Mississippi; GOOILAND Buenos Aires— A dam pass. 5/1 evenaar; HYDRA A'dam— «est Indlë 6/1 van Cartagena naar Puerto Barrios; JAPARA 5/1 van Houston naar New Orleans: LAERTES Djakarta—A'dam 3/1 te Belawan: MODJOKERTO 4/1 van Djakarta te Soerabaja; NIEUW AMSTER- ^M5/l van New York naar Norfolk: PRINS FREDERIK HENDRIK R'dam— Valencia pass. 5/1 Dover; PRINS WILLEM III 5/1 van Burrlana naar Londen; RUYS 31/12 van Hongkong te Yokohama: SLO- TERDDK 5/1 te Houston van Galveston; VEENDAM 5/1 van New York naar R'dam. PASSAGIERS- BS TROEPENSCHEPEN (Van en naar Indonesië) GROOTE BEER DjakartaA'dam pass. 5/1 PanteHarla: ca 21/1 te A'dam; SIBA- JAK DjakartaR'dam pass. 5/1 Kp Tenez- CHITRAL ca 30/1 te A'dam; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT ca 21/1 te Sydney. 2/2 van Soefnbaja. Ie helft Maart te Am sterdam verw.; ORMONDE ca 10/1 van Djakarta, ca 4/2 te R'dam: RANCHI ca 18/1 te A'dam, 3/1 te Aden: SIBAJAK ca 10/1 te R'dam; VOLENDAM ca 17/1 tc R'dam, 5/1 van Suez. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 6 Januari. Coöp. Groenten- yelling. Per 100 kg: rode kool 9.70— 14 40; savoye kool 7.80—11.50; groene kool 7.2013: boerenkool 515; prei 16 30; kroten 5.10: kroten gek. 1217; uien 15: peen 1225: spruiten 1240: andllvle 3267; sla 27—30; witlof 11— 50; winter postelein 1011. Per 100 stuks sla 4.5010.80: knolselderle 1012. Per 100 kg.: peterselie 14.6017.30; seldorlo 512.80. KATWIJK AAN DEN RIJN. 5 Januari. Groentenvelllng. Waspeen I f. 21.2527 75 Idem II f. 8.75—13.50. gele köol f.6— 10.50: boerenkool f. 1015; spruiten f-2341; groene kool f. 7.1013.40; uien f. 27.90; winterpeen f. 4.508.60; rode kool f 6.50—12.80; kroten f. 5—12.50; knolselderle f. 2—7: andijvie f. 2948. RIJNSBURG. 6 Jan. '51. Groentenvel llng. Aardappelen 1012. rode kool 7—15 gele kool 6—12. boerenkool 10—15, groe ne kool 715. kroten 710, uien 38. waspeen I 2038. idem II 615. sprui ten 3045 per kilo: knolselderij 222 per stuk. RLTNSBURG 6 Jan. '51. Bloemenvei ling. King Alfred 5560. Helios 3040. keizerskroon 7090. Golden Harvest 135 145. Krelaze 75—95. Rose Copland 150 160. Helegarde 8090 alles per bos: Hvacinthen wit 10001800, rose 1500 2500. blauw- 2000—2500. Crocussen blauw 300400 per 100. ROELOFARENDSVEEN. 5 Jan. Bloe men. Golden Harvest f. 1.001.15: Rose Copland t. 0.90—1.30: Blauwe Copland f. 0.900.95: White Sail f. 0.460.56: Krelage f. 0.400.61; Crown Imperial f 0.450.56: Pink Gem. f. 0.650.75; Early Queen f. 0.61—0.53: Scarlet Won der f. 0.540.58; Pierson f.0 400.44; Tulpen gemengd f. 0.430.78: Early Glo ry f. 0.380 40: Whrestler f. 0.37—0.39: Helios f0.220.32; Blauwe Druifjes f. 0.170.19: Freesla's f0.280.47. ROELOFARENDSVEEN. 5 Jan. Groen ten. Sla n f. 2.206.90, Idem Hl f. l.io 4.60; Stoofela f. 1235: Andfltvle f. 42 52: Tomaten f. 1055: rode kool f. 7: Groene kool f. 8 Witlof f. 3545; Idem II f- 926: Spruiten f. 51-57; Boerenkool f 0.508.90 per kist. TER AAR. 5 Januari. Groenteveiling. Witlof I 0.41—0.48. Idem II 0.28—0.34. Idem stek 0.100.16. uien 0.050 09 andllvle I 0.500 53. Idem II 0.22 sprui ten 0.430.55. Idem los 0.250.36. kro ten 005. groene kool 0.18. tomaten stek 0.020.10 alles per kg., knol-selderij 0 01 0.06 per stuk. boerenkool 0.650.95, ale. 1A0 uer ba*

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7