50 JAAR TRADITION TALEN irmi.i'iiyju.l.'l I DE EERSTE WEEK I STADSNIEUWS VIRGINIA- TRADITIE IN VIRGINIA F I f Ui VAN DEZE WEEK: Met een enkel woord ZATERDAG 6 JANUARI Generaal Eisenhower komt naar ons land EIND 1951 HEBBEN WU 3 DIVISIES. Generaal Eisenhower, de opperbevel hebber van het Atlantische leger, 'zal tijdens zijn bezoek aan West-Europa ook naar ons land komen, vermoedelijk arriveert hij Woensdag, Op de vraag, of ons land dan reeds enige gevechtsklare eenheden onder de bevelen van generaal Elsenhower zal kunnen plaatsen, werd van bevoegde militaire zijde geantwoord, dat gevechts klare divisies in ons leger nog niet voor handen zijn, o.m. omdat de Amerikaanse uitrusting nog niet is aangekomen. Men wees er echter op, dat ons land de nieu we opperbevelhebber niet met lege han den ontvangen zal. Nederland beschikt over een groot reservoir aan Indonesië-veteranen, van wie men dit jaar door herscholing twee mobilisabele divisies hoopt te kunnen maken. De jonge lichtingen 1949 II en 1950 I zullen samen meer dan een divisie vormen, zodat het Ne derlandse leger tegen het einde van dit jaar 3 divisies, d.w.z. 75.000 man ge vechtsklare troepen zal tellen, de ter ritoriale troepen niet meegerekend. Deze divisies zullen echter eerst dan geheel gevechtsklaar zijn, wanneer de toegezegde Amerikaanse uitrusting ge arriveerd zal zijn. (Incez. Med.-adv.) Antwoord der Westerse mogendheden aan Moskou De drie Westerse grote mogendheden zullen spoedig antwoorden op de twee de Russische nota over een viermo- gendhedenconferentle, zo verklaarde een functionnaris van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken. De V.S., Frankrijk en Engeland, stel den antwoorden op en de drie ontwer pen zouden, waarschijnlijk na een bij eenkomst van vertegenwoordigers van de drie landen, tot een gemeenschap pelijk antwoord worden samengevat. De Britse en Franse ambassades te Moskou hebben de antwoorden van haar regeringen ontvangen op de Russische nota's van 16 December, waarin deze landen beschuldigd worden "van schen ding van de Brits-Russische en Frans- Russische verdragen, met name wat betreft de herbewapening van Duits land. Men verwacht, dat de nota's van daag aan het Sovjetrussische ministerie van buitenlandse zaken overhandigd zullen worden. Pleven vraagt om drie moties van vertrouwen INZAKE DE HERBEWAPENING EN DE BELASTINGEN. Nadat de Franse senaat gistermorgen met 155 tegen 18 stemmen bij 130 ont houdingen het totale militaire credit van de bewapeningsbegroting ten be drage van 740 milliard francs had goed gekeurd. doch de nieuwe belasting ten bedrage van 140 milliard had verwor pen, heeft minister-president Pleven des avonds, toen in de Nationale Ver gadering het wetsontwerp in tweede le zing behandeld werd, om drie moties van vertrouwen verzocht, waarover Maandagmiddag na 3 uur zal worden gestemd. Deze moties betreffen de vol gende punten: 1. Goedkeuring van het totaal der op de begroting voorkomende uitgaven voor de bewapening en de militaire defensie ten bedrage van 740 milliard francs .en van de nieuwe belasting ten bedrage van 140 milliard. 2. Verwerping van het Senaatsamen dement, volgens hetwelk de belasting- post ln de begroting verminderd zou worden. 3. Bevestiging van de eerste stemming der Nationale Vergadering ten gunste van de speciale bewapeningswet als geheel. DE FRANSE RAILS VOOR CHINA. Volgens een woordvoerder van de Franse regering heeft Frankrijk in feite nauwelijks 10 van de 139.000 in het be richt uit Washington genoemde ton rails op grond van een oud contract aan communistisch China geleverd. Een vooraanstaand functionaris van de Franse staalindustrie sprak zelfs deze verklaring van regeringszijde tegen. „In 1950 zijn geen Franse rails naar commu nistisch China gegaan", aldus deze woordvoerder. AGENDA ZATERDAG: Stadszaal; Cabaretavond ..De Bonte Bal" 8 uur nam. Schouwburg: Chr. Klnderzangspelclub Staalwijk ,,De Prins van Sind" 8 uur n,ra. ZONDAG: Schouwburg: R.K. Operette ..Pulchrl Studio". De dochter van de tambour- majoor". 7.30 uur nam. DAGELIJKS: Lakenhal: Tentoonstelling affiches V.V.V, (t/m 14 Januari). Prentenkabinet (Kloksteeg): Tentoon stelling van tekeningen en grafiek. Werk dagen li4J uur nam. (t.m. 27 Januari). Rijksmuseum voor VolicenKunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/m 28 Februari). BIOSCOPEN Trianon „Odette Churchill" (14 jaar) Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Itev ..Road to Utopia" (14 Jaar) Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 cn 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.16 en 9.15 uur. Casino ..Berucht" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lirio „Assepoester" (all 1.) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luvor „Een dag ln het leven" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 cn 9.16 uur. De Zondagsdienst der Huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag. 13 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doktoren Van Bockel. Kors, Kort man. Meyboom en Veldhuyzen. Te Oegstgeest door dr Hugenholtz, tel. 20390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 6 Januari 13 uur tot Zaterdag 13 Januari 8 uur waargenomen door Apotheek Boek wijt. Breestraat 74. tel, 20552 en de Haven- Apotheek, Haven 18, tel. 2Ö085. Te Oegstgeest door de Oegstveester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiitiittHitfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï Voorbij die eerste week van het nieuwe jaar Niet gemakkelijk, nietwaar, weer op gang te komen na al die Oude jaarsavondlekkernijen met de vuur werkknallen nog in het bonzende achterhoofd. Niet gemakkelijk ook, om op nieuw met „op" of „aftellen te beginnen, naar de 365 toe. waar mee dan de jaarlijkse cirkelgang voor de zoveelste maal afgesloten wordt. Men had zo graag het nieuwe jaar willen ingaan met een vre- des- inplaats van een oorlogsoffen- I sief op de 38ste breedtegraad, maar de Chinezen stoorden zich niets aan alle mooie woorden van de traditionele stroom geharnaste po- litici. Alles ging dus dood-gewoon door, alsof er geen Oud- en geen Nieuw- jaar bestonden. De post bracht behalve wat Nieuwjaarskaartjes, waar niemand meer zo scheutig mee is als vroe ger nieuwe belastingaanslagen, want Piet blijft altijd op post. De gebruikelijke groep dames en heren kwam als steeds minzaam en onderdanig aan de voordeur om, verguld door lieve gelukwensen, het Nieuwjaarsdoceurtje te Innen. Door de verhoging van de le vensstandaard vertoont de totaal som dier aardige fooitjes tegen woordig helaas een steeds beden kelijker bedrag op het toch al zo vervaarlijk gegroeide huishoud budget. Overigens gunnen wij graag leder het zijne: na 365 dagen hard wer ken, mag er voor ieder toch zeker wel eens iets extra's afvallen! Zo'n eerste week van het nieuwe jaar geeft héél wat te bedisselen en te beredderen! Er is een berg zaken, die op af- Ir A. G. Bosman 80 jaar De heer ir A. G Bosman, oud-lid van de Leidse gemeenteraad en van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland ver zoekt ons mede te delen, dat- hij a.s. Woensdag zijn tachtigste verjaardag in alle stilte hoopt te vieren en zich aan elk eventueel huldebetoon zal onttrek ken door zich die dag buiten de stad te begeven. Inwisseling oude kwitantiezegels Van bevoegde zijde werd ons mede gedeeld, dat van Maandag a s. af tot 1 Juli 1951 ten kantore van de Ontvan ger der directe belastingen (Bree straat 18) gelegenheid bestaat tot in wisseling van de oude kwd tan tie zeg els van f. 0.10 tegen nieuwe waarden. De Band NederlandIndonesië organiseert a.s. Maandag een contact avond in de grote Burchtzaal. Mede werking verleent het R.A.O:-gezelschap onder leiding van Kapitein F. v. Ewijk, Op deze avond vindt tevens de uit reiking plaats van de herinnerings tegels. (Ingez. Med.-adv.) doening wacht, maar er is weer zo bitter weinig van gekomen. Wie van U kan er op pronken, dat hij nu eindelijk eens met een schone lèl rond loopt? Ach: je schiet er eigenlijk ook héél weinig mee op, want zó is alles afgewikkeld, of er komt weer iets nieuws om de hoek Kijken. Alle goede voornemens vallen in 't water, omdat de dag weer zo gauw voorbij is en een van de grootste menselijke zwakheden de vervloekte traagheid is, wanneer het tenminste vervelende dingen betreft. Maar komaan: een begin heb ik alvast gemaakt en een goed begin heet immers het halve werk? Zo draait het wiel van 1951 al' weer 6 maal 24 uren. Nog wat stroef en knarsend; maar het komt op stoom en we hopen allemaal vurig, dat de ketel niet ontploffen gaat. want aan een stilstaand wiel heeft niemand iets. Het zal in 1951 ook wel eens hor- tend en stotend gaan. De smering deugt, ondanks alle vooruitgang der techniek, niet he- lemaal. EE Houdt U zich daarom geprepa- reevd op een vuiltje hier en een vuiltje d-aar, die de motor lelijk in de war kunnen brengen. Iemand, die een auto, een mo- torfiets of zelfs een bromtol berijdt,- wéét wat zo'n vuiltje betekenen kan! Maar evenmin als een monteur, zullen wij ons door al die vuiltjes van de kook laten brengen. Er zal gepoetst en gewassen moe-j= ten worden, om alles in het reine te houden, maar als we allemaal góéd meedoen, kan er niemand iéts. =j gebeuren Ook niet in 1951, waarvan dé vooruitzichten door vele somber- koppen zo zwart" zijn afgeschilderd] FANTASIO. de volgende week behandeld wordt „Het moderne Gent en zijn monumen ten". Geïllustreerd door een interes sante collectie lichtbeelden, later op de avond aangevuld met een film, leidde prof, dr De Keyser de aanwezigen door deze middeleeuwse stad, gelegen aan de samenvloeiing van Leye en Schelde, Talrijke historische bouwwerken, als b.v. de St. Pieters en St. Baafsabdij, het Belfort, de St. Jan en het. tSadhuis passeerden de revue. Daarnaast vertelde spreker het een en ander van de vroege geschiedenis- van het oude Gent, dat reeds lang geleden een belangrijk han delscentrum was en thans als stad van historie en wetenschap een vooraan staande plaats ln de rij van Belgische steden inneemt. (Ingez. Med.-adv.) CORRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits, Engels, Spaans) Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 De kunstschatten van Gent LEZING DOOR PROF. P. DE KEYSER Nu er regelmatig in de laat-ste jaren zowel op cultureel als sportgebied een uitwisseling tussen de beide universi teitssteden Leiden en Gent plaats vindt, was het een goede gedachte van het Comité Leiden-Oxford-Gent om in sa menwerking met K. en O. prof. P. de Keyser uit Gent uit te nodigen om op twee achtereenvolgende Vrijdagen te komen spreken over de kunstschatten va.n Gent. Op de eerste bijeenkomst, welke gis teravond in de filmzaal van het Acade miegebouw werd gehouden, heeft prof. dr de Keyser, na een inleidend woord van wethouder Van Schalk,gesproken over het „Middeleeuwse Gent en zijn gedenkstukken", in aansluiting waarop PERSONALIA Benoemd tot hoofdcontroleur van 's Rijks Belastingen de heer T. E. te Win turn te Leiden, Voordien controleur A alhier. De heer F. van Alewijk, controleur A ter belastinginspectie 2e afd Leiden is benoemd tot hoofdcontroleur. Aan mej. W. J. F. v. d. Vooren schrijver ter belastinginspectie le afd. Leiden is eervol ontslag verleend. Benoemd tot adjunct-commies-ti- tulair der directe belastingen inv. en accijnzen A. D. van Duyn te Leiden (voorh. insp. Inv. en acc.), voordien schrijver dier middelen. De heer H. W. Mom. schrijver ter belastinginspectie (le afd.) Leiden is benoemd tot adjunct-commies-titulair. De heer J. v. d. Kwast, tijdelijk schrijver ter inspectie inv, en accijnzen Lelden is benoemd tot adjunct-commies- titulair der dir. bel. Inv. en accijnzen. Benoemd tot schrijver der directe belastingen inv en accijnzen in vaste dienst de tijdelijk schrijver dier midde len R. A, Theelen te Leiden. Benoemd tot adjunct-commies-ti tulair der dir. bel. etc. in vaste dienst, de heer J. W. A. Smit te Leiden voor dien tijdelijk schrijver dier middelen. De heer T. van der Berg, monteur P.T.T. te Alkmaar werd verplaatst naar Leideni Verplaatst van Lelden naar Alk maar is de monteur P.T.T. B. Maas kant. De heer C. A. J. Dessing op ar- beidsovereenkoms' werkzaam bij de P. T.T. te Lelden, is benoemd in vaste dienst tot employé 3e klasse teken- groep). -L»* 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii Odette Churchill: Aangrijpend en realistisch Trianon Toen de Duitse strijdkrach ten nog tot in de verste uithoeken van Europa de scepter zwaaiden, werd een door haar huwelijk Britse geworden Franse vrouw moeder van drie kin deren als aeente naar haar vader land gestuurd. Met enkele andere agen ten streed zij op velerlei fronten de zware en eeheel ongelijke strijd tegen de frehate bezetters, Een doodgewone vrouw" had zij zich zelf genoemd toen haar verzocht werd zich ln te zetten met haar gehele ziel en lichaam voor de vrijheidsstrijd, In Frankrijk verrichtte zij echter daden, welke haar deden kennen als een uiterst moedige vrouw, die zich slechts één doel voor ogen had gesteld: de Duitsers be strijden op alles fronten. Zij was een heldin, een vrouw die haar eigen leven zeheel wegcijferde voor het Grote Doel. Tenslotte kwam zij in de greep van de Gestapo, die haar onderwierp aan mensonterende ondervragingen. On danks de wrede kwellingen bleef zij her halen. dat zij niets te zeegen had. Haar lichaam werd gebroken, doch haar geest zegevierde. Tenslotte zou Ravensbriick haar laatste verblijfplaats worden. De redding kwam echter od vrij bizarre wijze. De commandant van 't kamp bracht haar naar de Amerikanen daar hij in de me ning verkeerde, dat zij de schoondochter van Winston Churchill was, hetgeen overigens door Odett-e hem gesuggereerd was daar zij haar commandant een •voor haar in Frankrijk aan land gezette Brit zo veel mogelijk wilde dekken Het Lot wilde het tot slot, dat ook hij weer veilig naar Engeland kon vertrek ken-toen de Grote Strijd geëindigd was. Deze geschiedenis, waarin aan de Waarheid geen enkel onrecht w.ordt aangedaan, werd door Herbert Wilcox in eenvoudige en ontroerende maar te vens realistische en felle vorm vastge legd, Anna Neagle toont zich in „Odette Churchill" een actrice van groot for maat. die tot in iedere vezel een levens echt beeld geeft van de vrouw, die het George Cross ontving. Haar tegenspeler Trevor Howard eveneens een acteur met. grote bekwaamheden (men denke slechts aan „The Third Man") laat geen „spel" zien doch „leven". Anna Neagle en Trevor Howard maak ten „Odette Churchill" zonder enige twijfel niet alleen ln alle opzichten tot een waardig saluut aan hen, die hun leven gaven in de wrede strijd, maar tevens tot een brok menselijkheid, tot een ware schildering van twee felle, strijdvaardige, eerlijke levens, niet in het minst door de grote steun, welke zij ontvingen van Odette en Peter Churchill, die pas na lange aarzeling hun advi serende medewerking aan de film toe zegden. Ware deze coöperatie niet ontstaan, dan was zeker Anne Neagle niet in staat geweest een Odette te scheppen, zó waarheidsgetrouw en aangrijpend en vooral angstig-ontroerend en diep door leefd in de scènes van de lichamelijke en geestelijke martelgang. Anna Neagle blijkt over gaven te beschikken, die haar op één lijn stellen met Olivia de Havil- land („The Snakepit"), zo zil al niet de Amerikaanse actrice in realisme over treft. Regisseur Wilcox heeft zich en terecht vele beperkingen opgelegd. Technicolor werd uiteraard ult den boze geacht, terwijl de filmvorm oen voor name rust ademt, zonder echter het element „menselijke spanningen" uit te bannen. „Sensatie" welke de Ameri kanen ongetwijfeld in ruime mate aan het werk toegevoegd zouden hebben ontbreekt gelukkig volkomen. Dat „Odette Churchill" de ere-titel „Film van de Maand" gewerd wegens haar culturele waarde is een onderschei ding, welke het werk in alle opzichten toekomt en met recht eert. De film is vooral tegen het slot vaak gruwelijk, soms zelfs sinister, doch bovenal eerüjk. De kwalificatie „oor logsfilm" komt „Odette Churchill" in het geheel niet toe, alhoewel een zeer klein fragment van de Tweede Wereld- worsteling de basis van het werk vormt. Het is een zuivere geschiedenis, welke het hart dan weer sneller doet kloppen, dan weer ineenkrimpen. „Odette Churchill" is een monument, een groots monument. BINNENLAND Het onder Panamese vlag varende m.s, „Mary" is gisteravond ln aanvaring gekomen met het Griekse m.s. „Armathla". 14 mijl ten Westen van Hoek van Holland. De „Mary" liep schade op aan bakboord zijde. Verschillende sleepboten liepen ter assistentie uit. „De Maas" en do „Hoek van Holland" verleenden hulp bij pompwerk- zaamheden. De 399 ton metende Nederlandse kustvaarder ..Birmingham" die zich op 53 gr. 20 min N E. en 1 gr, 42 min. O.L, bevindt en onderweg Is naar Harllngen, verkeert in moeilijkheden. De z g. roer- koning (de stang waarom hot roer draalt) is gebroken. De sleepboot „Ganges" is naar het schip vertrokken. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden hoeft nog voor de Jaarwisseling een bijdrage van H.M. de Koningin ontvangen, Kanselier Adenauer heeft gisteren zijn 75ste verjaardag gevierd. Het „Comité Radioluisteraars" heeft zijn naam veranderd In „Vereniging van Radioluisteraars". De vereniging deelt mede. dat Zij zal overoaan tot het oprich ten van plaatselijke afdelingen. BUITENLAND De premier van India. Pandit Nehroe, zal 16 Januari naar Parijs komen voor een tweedaags bezoek. Do directie van de spoorwegmaat schappij. die de verbindingen tussen Bel fast en Dublin onderhoudt heeft bekend gemaakt, dat 14 Februari alle diensten ln Noord-Ierland zullen worden opgeheven, omdat do maatschappij 8.000 pond sterling per week verlies boekt en de regeringen van Ulster en Eire geen hulp hebben aan geboden. Sedert Kerstmis worden de Leeward- eilanden (enige eilanden van de Britse Kleine Antillen) door aardbevingen ge teisterd. De waterleidingen van het eiland Nevis zijn ernstig beschadigd en vele huizen zijn verwoest evenals op het naburige eiland St. Kitts. Een Amerikaans schip biedt hulp. Op de laatste dag van de conferentie van de beweging voor een wereldregering, die van 30 December t/m 5 Januari te Genéve ls gehouden en waaraan afgevaar digden uit 45 landen deelnamen, heeft het bestuur een voorstel opgesteld, dat aan de Verenigde Naties zal worden ge zonden om over te gaan tot vorming van een dergelijke regering. Alle West-Dultso radiostations zullen voortaan dagelijks aan het eind van de uitzending de nieuwe „Hymne aan Duits land" laten horen. Nieuwe lavastromen van de Etna bedreigen de dorpen Fornazzo en Sant- Alflo. De lava bevindt zich op drie kilo meter afstand van het dorp Sarra. De leiding van verschillende Ameri kaanse zendingsverenigingen heeft onge veer twee duizend van de drie duizend zich in China bevindende zendelingen verzocht, China te verlaten „ln verband met de hevige anti-Amerikaanse cam pagne". De Spaanse regering heeft haar goed keuring gehecht aan de benoeming van sir John Balfour tot Brits ambassadeur te Madrid. Balfour, thans ambassadeur te Buenos Aires, was in de afgelopen oorlog ambassadeur te Moskou. Balfour spreekt tien talen. Gemeld wordt, dat het aantal doden tengevolge van de dynamiet-ontploffing ln Noord-Peru tot over de honderd is ge stegen. Veertig arbeiders en ook leden van de reddingsploeg worden nog vermist. Te Brugge hebben de autoriteiten zich genoodzaakt gezien een verbod tot heropening der scholen uit te vaardigen. Te Brugge en omgeving zijn enkele geval len van kroep met dodelijke afloop ge constateerd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat 15 Januari a.s. de onderhandelingen over een regeling van de schuld der Sovjet- Unie aan de Verenigde Staten betreffende ln de afgelopen oorlog volgens Roosevelts leen- en pachtwet geleverd Amerikaans oorlogsmateriaal zullen worden hervat. Het gaat hier om een bedrag van elf milliard dollar. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllg 1 Woord van Bezinning m dit opzicht. Daarna is dit besef ge- groeid. De conferentie te Stock- holmLausanne. Oxford en Edin- burgh Waren mijlpalen. Jammer dat deze dingen te wei- nig doordrongen tot de individuele Christenen! Deze bezinning leeft in bepaalde kringen, maar de gemeen- ten hebben zich nog te weinig met deze vragen van de Kerk en de in- ternationale verhoudingen bezig- gehouden. Heel lang was er het fatale besef dat de „geheimen" der wereldlijke machten het eigen be- zit waren van de regeringen der souvereine staten, vooral van de grote mogendheden. De gewone man stond hierbuiten, hij had geen stem, geen oordeel, geen critiek. En ondanks de opkomst van de moderne democratie heeft een werkelijk internationaal denken veel te weinig een plaats veroverd in de harten van de „gewone man". =E In meer dan één geschrift werd na de 2e wereldoorlog ons volk een gemis aan meeleven, meedenken op internationaal niveau verweten. Misschien is dit een van de grond- oorzaken van een niet al te krach- tige houding van ons Nederlandse volk in de jaren 1940'45. Ook de kerken beperkten zich tot een pas- sieve rol. Zij kwamen niet boven de nationale problemen uit en s moesten op deze wijze wel het ver- trouwen verspelen. In de Bijbel is de boodschap der S profeten Góds Woord over de vol- keren wereld. Christus zegt in Zijn afscheidswoorden; „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Het moet duidelijk worden dat de economische-, de sociale- en de po- litieke sector géén gesloten gebie- den voor de bezinning der kerken kunnen en mogen zijn. De Deense predikant-verzetsman Kaj Munk heeft hierover op de hem eigen kernachtige wijze in een van zijn laatste preken voor de Duitsers hem vermoordden, opgemerkt: "Het moet maar eens zo scherp moge- lijk gezegd worden, dat als hemel- zieke Christenen er over klagen, dat er in de kerk over politiek ge- preekt wordt, zij ónchristelijke taal uitslaan". En „het zal nooit een christelijke daad zijn zich aan de kant van het onrecht te stellen, zij het uit lafheid, uit zucht naar ge- win of domme ogendienst!" Wél zal de Kerk zich van haar grenzen be- wust moeten zijn. De Kerk is niet competent concrete beslissingen op internationaal gebied aan te beve- len. Zij zal de beslissingen van in- dividuele Christenen met haar be- zinning moeten begeleiden be- slissingen die zeker vaak zullen divergeren. De Kerk is eigenlijk een bezinning- en gesprekscentrum t.a.v, de vragen op het totale ge- bied van het dagelijks leven, „De aarde is des Hoeren mitsgaders hare volheid. de wereld en die daarin wonen". Ps. 24! M. W. J. G. (Wordt vervolgd). ^iiiiiiiii!iiiniiniiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiu|iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir? „The 39 steps" heeft nog niets van zijn waarde verloren bijvoorbeeld „The Lady Vani6hes" en vooral zijn zeer re cente werk „The Rope", Het in Austra lië spelende werk „Under Capricorn" met Ingrid Bergman de geschiedenis met het verschrompelde hoofdjewas ech ter ïn aanzienlijk mindere mate getui gend van Hitchcocks groot kunnen. Met „Berucht" („Notorious") een niet meer nieuw te noemen film plaatst de expert bij uitstek op het gebied van de deteetievefilm waarbij vaak een aanzienlijke dosis „psychologisch gegrie- zel" bij te pas komt zich tussen Hitchcock de Grote en Hitchcock de Zwakke. Ingrid Bergman is in „Berucht" aan zienlijk meer op dreef dan in het on langs alhier vertoonde „Stromboli" de niet zeer geslaagde injectie, welke „Vulcano" ter wereld hielp Claude Rains laat zich weer eons van een duis tere kant zien, waar hij overigens een soort voorliefde voor schijnt te hebben, terwijl Cary Grant de (humoristi sche) manlijke bruid zich ditmaal voordoet als een ernstig acteur, die niet taalt naar dwaasheden, doch met In grid een vurige romance begint, zeer tot het ongenoegen van de heer Rains overigens. Het gegeven is niet van spanning ge speend, zodat Hitchcock-bewonöeraars, zelfs indien zij het werk al kennen, ze ker een middag of avond voor „Be rucht" zullen reserveren. I. Wij zijn over de drempel van 1950 heengegaan. De eerste heeft van onze 20e eeuw heeft ons met grote bezorgdheid vervuld. Wij hebben op de Oudejaarsavond de krant met zijn overzichten van alles wat in één jaar tijd passeerde, nog eqns doorgezien met een diepe rimpel in ons voorhoofd. Meer dan één bericht. Meer dan één foto hebben ons doen huiveren. Daarom is het misschien goed dit eerste „Woord van Bezinning" in 1951 te beginnen met enige opmer kingen over de internationale ver houdingen, bezien vanuit het Christelijk geloof. Natuurlijk schrijven Wij het woord „Kerk" allerminst met een voldaan gevoel hierboven. Wanneer wij denken over de houding en de taak van de Kerk in de huidige "wereldsituatie, dan komt ons een stuk schuld, zwakheid leeg idea lisme en maar zelden iets van kracht voor de geest. Wat bedoelen wij als wij over „de Kerk" spreken? Niet de som van alle bestaande kerken niet de Una Sancta (de éne heilige, al gemene, Christelijke Kerk waar de apostolische geloofsbelijdenis over spreekt) Men kan slechts zeggen dat in 'de eerste helft van onze eeuw het uit zicht op deze Una Sancta is geo pend en men kan daar niet dank baar genoeg voor zijn. Met „Kerk" bedoelen wij de nieuwe werkelijkheid die in deze eeuw gestalte heeft gekregen cn die resulteert uit alle pogingen van verschillende kerken om tesamen één boodschap te horen en door te geven één boodschap aangaande de centrale en vitale wereldvragen van nü. Er is een wereldwijde broeder schap van mensen groeiende, die zich bewust zijn van hun verant woordelijkheid voor onze wereld- in-puin. Er wordt een nieuw leiding ge vend geluid gehoord van Christe nen er is een nieuwe bezinning, die tot practisehe voorlichting aan Christenen over de gehele wereld leidt, We weten wel dat het in veel opzichten een nog aarzelend en on zeker geluid is, maar het wordt ge hoord en doorgegeven. Twee we reldoorlogen hebben het geweten van de kerk wakker geschud en de blik gegeven op een taak in de in ternationale sfeer. Het wordt dui delijker dan ooit, dat Christenen het als hun eerste taak hebben te zien, mee te bouwen aan de fun damenten van een wereldorde. Het is Gods opdracht, om zo van uit een vast geloof in Hem en Zijn heerschappij te vechten tegen de moeheid en de wanhoop van het défaitisme met alle rampzalige gevolgen er van een naar het amorele neigende massa. Tot de eerste wereldoorlog heb ben de kerken geen taak gezien in Een dag in het leven: Diep-tragische levensflits Luxor Alessandro Blasetti heeft de wereld met „Vier stappen in de wol ken" een werk geschonken, dat eenvoud aan kostelijke humor paarde. Zijn „Een dag in het leven" ademt een geheel andere geest. Het is een diep-tragische flits uit het leven van de bewoners van een rustig en afgelegen klooster, die slechts luttele uren 'hun afzondering prijsgaven als gevolg van de niemand en niets ontziende oorlog. Hun menslievend werk, dat pas na ern stige innerlijke strijd feitelijk maar ge deeltelijk met het geweten in overeen stemming was te brengen steun en bescherming voor enige partisanen moesten zij allen met een wrede dood bezegelen Evenals de meeste Italiaanse werken kenmerkt „Een dag in het leven" zich door ongekunsteldheid, Blasetti trachtte niet te imponeren door uiterlijk ver toon en valse kracht, doch wilde ont roeren door de gruwelijke gevolgen van een staten-worsteling te laten zien. Hierin is de regisseur volkomen ge slaagd. Het voortreffelijke, neen, meer dan voortreffelijke werk wordt door- gloeid door enerzijds diep mededogen voor de non-combattanten, die de zwaarste tol aar. Mars moeten betalen, en anderzijds bewondering en respect voor hen, die de vijand niet uit de weg gaan, doch permanent aanvallen: de maquis. De camera blijft nagenoeg gedurende het gehelo werk binnen de muren van het klooster, slechts enkele keren waagt zij zich bulten de omheining ln een voor vriend en vijand verraderlijk bos. Toch voelt men zich niet „opgesloten", evenmin als dit het geval was ln „The Rope" van Alfred Hitohcook. „Een dag in het leven" krijgt hierdoor juist gro tere overtuigingskracht, geconcentreer der actie en vooral aangrijpender rea liteit. De geschiedenis is zeer eenvoudig. Een tiental partisanen zoekt bescherming in een schuurtje, s-taande op het terrein van een klooster. De nonnen (een voor een uitstekende types) kunnen dit eerst niet goedkeuren, daar zij toch een leven moeten leiden buiten de Wereld om. Bombardementen, en het optreden van een Duitse patrouille en een noodzake lijke operatie zijn er echter oorzaak van, dat de partisanen in het kloostergebouw trekken- Ten slotte schieten de Duit sers in een ogenblik van intense woede de nonnen neer, daar in het klooster het ontzielde lichaam van een Duits soldaat werd gevonden, terwijl tevens ontdekt werd. dat de partisanen door hen be schermd werden Neen, „Een dag in het leven" is niet een werk vol vreugde, dooh waarom zou men stelselmatig de ogen sluiten voor het wrede in de wereld? Blasetti maakte een aangrijpend werk vol schoonheid, dat de roem van de Italiaanse film volkomen bevestigde. Berucht: Hitchcock-Bergman Casino Dat Alfred Hitchcock die de eigenaardigheid heeft in ieder van zijn films enige seconden in het beeld te verschijnen een grootmeester onder de regisseurs ls, heeft hij reeds vele malen bewezen. Assepoester: Disney-sprookje Lido Mag het verwondering baren, dat Disney's „Assepoester" voor de derde week op het programma gezet werd? In geen enkel opzicht! „Cinderella" is een uiterst kundig, lieflijk, fantasierijk en sprookjesachtig werk, dat slechts met loflijke bewoor dingen gekarakteriseerd kan worden. In het voorprogramma wederom „Be vervallei", een in verre van overdreven kleuren gehouden werkje uit de reeks .True-life Adventures". Men dient voor deze tweede Disney-creatie eveneens grote bewondering te koesteren. „De weg naar Utopia": Amerikaanse humor Rex Bing Crosby, „de man met de gGuden stem" en Bob Hope, Amerika's humorist na' I, behoren tot de popu lairste figuren van de Nieuwe Wereld, en hun gezamenlijk optreden met me dewerking van Dorothy Lamour, is der halve bij voorbaat een doorslaand suc ces, Inderdaad vormen de flitsende dia logen van het eerstgenoemde tweetal een waterval van typisch Amerikaanse humor. In het onderhavige geval i6 Utopia synoniem met Alaska en de weg daar heen en er door leidt allerminst over rozen. Integendeel: hij veert een door een onnoemlijk aantal netelige posities en complicaties, maar dat is juist een kolfje naar de hand van dit duo, dat voor alle moeilijkheden een vermake lijke oplossing weet te vinden. Bing en Bob zijn voortreffelijk op elkaar Ingesteld en op dat feit is het gehele scenario afgestemd. Hun spon tane reacties op de meest onvoorziene omstandigheden zijn bewonderenswaar dig en geven vaak overigens natuur lijk ten onrechte de indruk van im provisaties tijdens de opname. Men kan er zich dan ook kostelijk mee ver maken!

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2