West-Europa zal otters moeten brengen! Truman: het is nog geen oorlog Conferentie Britse Gemenebest geopend WEERBERICHT 89ste Jaargang VRIJDAG 5 JANUARI 1951 No. 27194 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5,15 per kwartaal, f 0,40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1; Leiden - Giro no. 57055 Hij hoopt dat het er ook niet toe zal komen President Truman heeft op een pers conferentie verklaard, dat de Ameri kaanse strijdkrachten China nier zul len bombarderen zonder machtiging van de V. N. De president sprak opnieuw de hoop uit, dat een derde wereldoorlog dit jaar zou kunnen worden vermeden. In antwoord op vrijen hoever de ontwikkeling zou kunnen gaan voordat h5j, Truman, met het congres zou moe ten beraadslagen over een oorlogsver klaring, zeide de president, dat indien de juiste tijd gekomen was, de juiste maatregelen zouden worden genomen. Hij hoopte, dat het tijdstip waarop hij om een oorlogsverklaring zou moeten verzoeken, nimmer zou aanbreken en voegde er aan toe, dat dit nog niet ge komen was. De president deelde de journalisten mede, dat de Amerikaanse regering geen verzoek aan de V N. om communistisch China te bombarderen in overweging had. Toen hem gevraagd werd of hij van mening was, dat de V. S. zich thans formeel in oorlog bevonden, zeide Tru- man, dat dit niet het geval was en dat de V. S. hun verplichtingen tegenover de V. N. naleefden. De president weigerde zich uit te la ten over de notawisseling met de Sov jet-Unie over een eventuele samenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Hij verwees de verslaggevers naar de door Dean Acheson afgelegde verklaring hierover, die hij had goedge keurd. Intsjon ontruimd WAAR LIGT NIEUWE LINIE? De Noordelijken zijn gisteren de Han overgestoken, ten Zuidwesten van Seoel en volgen de terugtrekkende verbonden legers op de voet. Èen woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger ver klaarde. dat het georganiseerde contact in de Westelijke sector van het front klaarblijkelijk verbroken is, terwijl de Noordelijken „bleven aanvallen op het centrale front en het Oostelijke centrale front". Generaal MacArthur heeft medege deeld, dat de evacuatie van Intsjon spoe dig na middernacht is voltooid. Per schepen zijn de troepen en vele vluch telingen weggevoerd. Zulks onder dek king van de vloot der verbondenen. De troepen van de verbondenen trek ken langs het gehele front terug naar van te voren vastgestelde posities. Uit Truman zeide, dat de bereidheid van de V. S. om besprekingen tussen de vier mogendheden aan te gaan, niet bete kende, dat de V. S. de V. N. zouden wil len passeren. Indien de viermogendhedenconfe- rentie zou worden gehouden, zou zjj beperkt zijn tot een bespreking van geschillen tussen de V. S. en de Sov jet-Unie en de twee andere mogend heden. Wanneer deze geschillen waren geregeld, zouden de V. N. weer volle dig funetionneren. De president- weigerde enig commen taar te leveren op de militaire situatie in Korea. „De benoeming van een Amerikaanse ambassadeur in Spanje" vervolgde Tru man „houdt niet in, dat Spanje zal de len in het Amerikaanse programma voor hulpverlening aan het buitenland Dit is niet overwogen, althans niet door mij". ZO SPOEDIG MOGELIJK LOON- EN PRIJSCONTROLE IN DE VER. STATEN. President Truman heeft verklaard, dat loon- en prijscontroles in de Verenigde Staten zo spoedig mogelijk in werking zullen treden. Naar hij zeide, zullen de contröle-maatregelen uiteindelijk van algemene toepassing moeten worden hetgeen speciale wetgevende maatrege len noodzakelijk zou maken. GROTE SNEEUWVAL EN OOSTENRIJK. Ongeveer 100.000 personen, die wonen in de bergstreken van West-Karinthie en Oost-Tyrol, zijn door sneeuw van de buitenwereld afgesloten. Treinen moesten stoppen en zijn ge deeltelijk onder de sneeuw begraven de wegen zijn onbegaanbaar en de tele foonverbindingen verbroken. Het voedsel wordt schaars In de geïsoleerde streken. Op de bergen ligt de sneeuw ongeveer zeven meter hoog in de valleien onge veer andrihal-ve meter. Nehroe pleit voor Peking in de V.N. Gisteren is te Londen de conferentie van premiers van het Britse Gemene best begonnen. Het enige niet vertegen woordigde land is Pakistan, gelijk be kend, om het geschil over Kasjmir. De vergadering besloot een telegram aan de Pakistanse premier te zenden, waarin hij wordt opgewekt alsnog te komen. De conferentie, die 10 dagen zal du ren. is de derde van haar soort na de oorlog. Attlee sprak in zijn openingsrede over de bedreiging van de wereldvrede, die de huidige Sovjet-politiek betekent Hij deelde het een en ander mede over het Britse aandeel in de verdediging van Europa, berustend op het Engelse deel genootschap aan de Noordatlantische organisatie. Voorts sprak hij over de dcor hem te Washington met president Truman gevoerde besprekingen. Ook sprak de Britse minister-presi dent over de positie van Duitsland en over de vorderingen, gemaakt met het opstellen van een ontwerp-vredesver- drag met Japan. Attlee wees nadrukke lijk op het gewicht van de vraagstuk ken betreffende het Verre Oosten. Centraal- en Oost-Korea wordt gemeld, dat „twee grote groepen Chinezen" Zuidwaarts trekken langs de. weg van Tsjoentsjon naar Seoel en naar Wondjos. V.N.-troepen ontmoetten al Noorde lijken op 70 km. ten Zuiden van de breedtegraad. De toestand aan de Oost kust is onveranderd. Het nieuwe verdedigingsplan der ver bonden troepen is een streng bewaakt militair geheim. Waarnemers te Tokio houden zich bezig met gissingen, waarin sprake is van een nieuwe linie aoor het- dertig kilometer ten Zuiden van Seoel gelegen Soewon. Ook acht men het mogelijk dat, nog vijftien kilometer zuidelijker, door Osan lopende verdedi gingsstellingen zullen worden betrokken. De Amerikaanse minister van lands verdediging Marshall verklaarde dat de situatie in Korea „zich bijna juist zo ontwikkelt, ais werd verwacht. De ver bonden strijdkrachten worden ontplooid, om aan deze ontwikkeling het hoofd te bieden". „De verbonden troepen hebben in vele gevallen tegen een bijna ongelooflijke overmacht der communisten aan man schappen moeten vechten", voegde hij hieraan toe. Senator Kenneth Wherry, leider van de Amerikaanse republikeinse senaats fractie, heeft verklaard, dat de Ameri kaanse strijdkrachten uit Korea moe- i ten worden teruggetrokken, indien de j andere leden van de V. N. binnen veer- j tien dagen niet meer troepen bijdragen. „Om te voorkomen, dat Korea een bo- j demloze put wordt voor de Amerikaanse j jeugd, moeten de V. S. onmiddellijk bij alle leden van de V. N er op aandrln- i gen troepen te leveren in dezelfde ver houding tot hun bevolking als de V. S. troepen leveren, aldus Wherry. VRIJ ZACHT De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen, voornamelijk in de nacht en ochtend, later plaatselijke opklaringen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk wellicht harde Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Vrij zacht. (Opgemaakt te 10 uur). 6 DECEMBER. Zon op: 8.48 uur; onder: 16.44 uur. Maïn op: 8.07 uur; onder: 14.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.28 en 13.43 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. GRIEPEPIDEMIE IN ZWEDEN. In geheel Zweden heerst thans een griepepidemie He: aantal zieken is aan zienlijk. Verscheidene industrietakken zijn hierdoor ernstig gedesorganiseerd. Iln Stockholm moest het tramverkeer 'aanzienlijk worden beperkt, daar meer idan 700 man van het trampersoneel ziek i zijn. De opera moest haar programma wijzigen 1 Totnogtoe is de epidemie van niet- ernstige aard. maar er worden reeds meer gecompliceerde gevallen gemeld en de ziekenhuizen hebben maatregelen ge- nomen om een plotseTnge \erergering l van de epidemie het hoofd te kunnen I bieden. Ei- zijn nog weinig personen overleden. Daarop voerden andere premiers het woord, die hun inzichten ten beste ga ven over de beste wijze om de huidige wereldci'isis op te lossen. De Indiase minister-president, Pandit Nehroe, heeft er weer op gewezen, dat het van belang is er rekening mee te houden dat het communistische China een grote mogendheid in Azië en de wereld is geworden en dat de stem van Peking in de Verenigde Naties moet worden gehoord. „Vergist u niet. Het communistische China ls geen vazal staat van de Sovjet-Unie. al is het daar mogelfjk wel een goede bondgenoot van. Het voeren van een „beperkte oorlog" tegen China of het economisch afzonde ren ervan zou de spanning in de wereld doen voortduren en het zou de vooruit gang slechts kunnen tegen houden, al dus Nehroe. Nehroe verklaarde verder nog de alge mene neiging tot het inzetten van „een krankzinnige bewapeningswedloop „te betreuren" Dit kan slechts tot een toe- en niet tot een afneming van de span ning in de wereld leiden", zeide hij. Nehroe hield zijn collega's voor ogen dat zij bij het beoordelen van de pro blemen, waar zij zich tegenover zien gesteld, hun voornaamste doel, name lijk het bevorderen van de wereldvrede, niet uit het oog mogen verliezen. Vrije boterexport naar België BIJZONDER INVOERRECHT VERVALLEN. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons heden Van heden af is de invoer van Ne derlandse boter in België volkomen vrij gegeven, aldus heeft het Belgische Ministerie van Eeon. Zaken meege deeld. In Belgische regeringskringen en in Nederlandse handelskringen te Brussel vernamen wij daaromtrent nog het vol gende: In uitvoering van het Landbouwpro- tocol, da: op 1 Januari van kracht ge worden is zullen de Belgische impor teurs om het. even welke Nederlandse boter kunnen invoeren. Het invoerrecht van 18 francs per ki logram. dat tot einde 1950 door de Bel gische instanties werd geheven op de Nederlandse beter vervalt. Voortaan za! Nederland een uitvoer- heffing leggen op de naar België uitge voerde' boter, zodat er inzake de prijs van de boter niets aan de bestaande toestand verandert. Men voegde hieraan toe. dat de invoer van boter wordt vrij gegeven. mede omdat men in België een schaarste aan boter vreest Op het ogen blik worden ook de In België zeer ge waardeerde Cox Orange-appelen inge voerd. De poging om varkens in te voe ren misluk e daar Nederland momen teel eerder invoerder dan exporteur is. Kolenhopen in verschuiving GROTE SCHADE IN HENEGOUWEN Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Te Boussu nabij Mons in het kolen- mijnengebied van Henegouwen, doen zich op het ogenblik gevaarlijke instortingen! voor van de soms vijftig meter hoge ko- lenhopen. Deze stijle heuvels bevinden zich bo ven verlaten mijnschachten. Te Boussu' hebben zich thans kolenhopen in be weging gezet. Als een soort, lava worden j thans de kolerrmassa's op de arbeiders wijk gestort. Gisteren en eergisteren is aldus een dorp van honderd huizen to taal vernield. De catastrofe vond in de nacht plaats en de inwoners werden ge wekt door het gehuil van de hond van een gepensionneerd mijnwerker. Er zijn 1 gelukkig <?een slachtoffers te betreuren Een brug stortte in en het spoorwegver keer op de lijn MonsDour moest wor- den stopgezet. De beweging van de steenmassa's is zo geweldig, dat de kleine huisjes der mijnwerkers als kaartenhuisjes neerplof- I fen. Verder gelegen huizen zijn op ge- j vaarlijke wijze door elkander geschud Scheuren en barsten bedreigen ook die i woningen en de rijkswacht en de politie j doet al wat mogelijk is om de mijnwer- kers er t-oe te bewegen hun huisjes te i verlaten. Toen wij gisteren ter plaatse arriveer den ontmoetten wij er de gouverneur van de provincie de heer Cornez, die de getroffen inwoners in Waals dialect toe sprak De mensen zagen er gelaten uit. De meesten hebben niets absoluut niets, kunnen redden. Toen de van doodsangst huilende hond de buurt wakker maakte, hadden zij nog juist de tijd om half ge kleed uit hun huisjes te vluchten. Na dien is de politie echter aan het werk gegaan en wij zagen hoe tal van meube len. besmeurd en beschadigd, maar wel licht neg bruikbaar, uit het puin te voorschlin werd engehaald. De ..terril" of koïenhoop van St. An- tonius, zoals zij werd genoemd hoewel deze wijk voor honderd procent socia listisch is. heeft vijftien jaar geleden twee huisjes doen ineenstorten. Men heeft echter de jongste beweging van de terril niet. ernstig genomen. Zielig is het gezicht van de duiven, die boven het puin vliegen, als zochten zij nog de veilige zolders, waarin hun hok ken waren ingebouwd. HIlllllllllilllililllllllllUUIIIlllllllllllllllllillllllllllllllllllilliil"1 De laatste Kruibus- dagen Bijna twee weken, waarin vijf Zondagen vielen, hebben onze leiers thans gelegenheid gehad zich,door onze Kruibusheen te worstelen. Zeer velen hebben dat, gezien de reeds ontvangen oplos singen, met succes gedaan. Nu zijn de laatste Kruibus-dagen aangebroken. Maandag a.s. te 12 uur v.m. sluit de inzendingstermijn. Bijna drie dagen resten U nog om de laatste hand aan Uw op lossing te leggen, indien U deze nog niet hebt ingeleverd. Deze laatste hand kan U, indien U tijdig Uw oplossing onder het motto Kruibus" inzendt, een van de vele prijzen van in totaal f. 275,bezorgen. Niet te ver smaden, die kans! U laat haar dan toch ook niet voorbijgaan? illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll FINSE SPOORARBEIDERS IN STAKING. De vakbondleiders der Finss spoor arbeiders hebben tot een staking be sloten. Zij zal heden middernacht in gaan. De eisen tot loonsverhoging zijn niet ingewilligd. Hoewel het rijdende personeel niet bij de staking betrokken is, verwacht men. dat hst spoorverkeer spoedig stil liggen zal. Vorming van een Europees leger Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat Frankrijk verte genwoordigers van West-Duitsland, Italië en dc Benelux-landen zal uitno digen. deel te nemen aan besprekingen te Parijs over een Europees leger. Engeland "zou worden uitgenodigd, de besprekingen over een Europees leger bij te wonen en zou „bijna zeker" een waarnemer naar de conferentie sturen. De conferentie zou trachten een oplos sing te vinden voor de kwestie van de vorm van de Duitse deelneming. De woordvoerder wist niet of de Duitse generaals Speidel en Heusinger aanwe zig zouden zijn. Generaal Hans Speidel, voormalig chef van de generale staf van wijlen veldmaarschalk Erwin Rommel en gene raal Heusinger, gewezen hoofd van de «fdel.mv strategie der vroegere Duitse legerleiding, hebben bondskanselier Ade nauer medegedeeld dat zij hun benoe ming tot militaire raadgevers van de federale Westduitse regering aanvaar- den. DE ZAAK HISS. Het Amerikaanse hof van beroep heeft met algemene stemmen geweigerd het beroep van Alger Hiss opnieuw te behandelen. Hiss werd in Januari 1950 tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het onder ede ontkennen, dat hij als ambte naar van het ministerie van buiten landse zaken geheime staatsdocumenten had overhandigd aan een man. die voor de sovjet-unie werkte. Het hof van be roep had 7 December de schuld van Hiss bevestigd. Hiss is op het ogenblik op vrije voeten tegen 10.000 dollar borg tocht, totdat het Amerikaanse hoge ge rechtshof de einduitspraak doet. Eisenhower arriveert Zondag in Parijs Generaal Dwiglit Eisenhower, opper bevelhebber van het nieuwe Noordat lantische leger, zal Zondag te Parijs aankomen, zo heef: een lid van de staf van het hoofdkwartier medegedeeld De Amerikaanse legerautoriteiten heb ben strenge veiligheidsmaatregelen voor het Astoria hotel, waar Eisenhower zijn tijdelijk hoofdkwartier zal vestigen, ge troffen. Provinciale verkiezingen in Rusland, breekt. Deze foto werd gemaakt Hei is maar zeer zeldzaam dat een I tijdens de provinciale verkiezingen foto door het Ijzeren Gordijn heen-1 in Moskoueen maand geleden. Generaal Eisenhower heeft aan de vooravond van zfjn vertrek uit Amerika op een persconferentie gezegd: „De Westerse wereld is van oordeel, dat zij het recht heeft niet slechts in veiligheid zonder meer te leven doch in een vei ligheid. die aan de volken het vertrou wen geeft dat zij onder rustige omstan digheden kunnen leven. Dit te bereiken is alles wat wij pogen. De Westerse wereld heeft ln deze ook verplichtingen tegenover zichzelf. Indien de Westerse wereld voor dit doel een voldoende deel van haar hulp bronnen. haar arbeidskracht en inspan ningen beschikbaar stelde, zou dit opof feringen betekenen". Indien ieder door Amerika gebracht offer niet door de West-Europese lan den beantwoord wordt met even grote offers en een even grote mate van oprechtheid kunnen wfj het niet klaarspelen". Amerika had de taak op zich geno men een opperbevelhebber te benoemen, omdat het de mening was toegedaan, dat de West-Europese landen zich ln toenemende mate bereid tonen met de V.S. collectief samen te werken om vei- l:gheid tc bewerkstelligen. I Eisenhower, die in dit verband op I zwaardere belastingen zinspeelde, ant- I woord de cp een desbetreffende vraag, dat hij dit slech's als voorbeeld had 1 gebruikt. Hij verklaarde met grote na- druk: „Tndien wij d^ze landen kunnen ver enigen is er niets wat wy niet kunnen bereiken". De generaal zeide niets te weten van overeenkomsten, die bepaalden welk aandeel ieder land zou geven Hij zeide hierom "rent geen instructies te hebben ontvangen. Op de vraag of de Atlanti sche defensie-organisatie in twee jaar tijds opgebouwd kon worden, antwoord de hij hierover nog met niemand ge sproken te hebben. „Ik weet niet of de Sovjet-^Unie een derde wereldoorlog wenst. Ik geloof niet. dat enig land de grote verant woordelijkheid op zich zou nemen li verklaren, dat het opzettelijk een wereldoorlog zou ontketenen. Dit is een verschrikkelijke beslissing". Op een vraag betreffende veldmaar schalk Montgomery antwoordde Eisen hower, dat de eerste hem vaak „geest driftig zijn diensten" had aangeboden Wij zijn reeds lang vrienden". Op een vraag omtrent het gebruik van Duitse troepen in de strijdmacht van het pact wenste hij slechts te zeg gen. dat de bijdrage' van een land, dat deze niet geheel van harte deed, „niet al te doeltreffend" zou zijn. Eisenhower zeide mogelijk naar Duitsland te gaan ..om belangrijke personen, wier inzicht van groot nut kan zijn. te spreken" Generaal Eisenhower sprak op zijn öTuk bezochte persconferentie met nadruk waarbij hij herhaaldelijk met de vuist op tafel sloeg. De enige bedoeling der Westelijke democratieën was de vrede te bewaren, zo zeide hü nog. Hij hoop te tegen het einde van de maand naar Amerika terug te keren voor enkele dagen van besprekingen. D? generaal sneed geen zuiver militaire onderwerpen aan. In stromende regen arriveerde gis* teravond een toestel van de Swiss Airwaarmede Prinses Irene en Prinses Margriet uit Sankt Anton naar Nederland terugkeerden, op Schiphol. Terwijl de Prinsesjes het toestel verlaten, worden zij door een ste wardess met een para plu ie tegen de regen beschermd. Het melodrama van de Coronation Stone" DE ONTKNOPING LAAT OP ZICH WACHTEN. (Van onze Londense correspondent). De verdwijning van de kroningssteen uit Westminster heeft het publiek in drie groepen verdeeld nam-elijk de on verschilligen, die de grootste categorie vormen, de spotters en zij die de zaak werkelijk hoog opnemen. Tot de laatsten behoren natuurlijk de kerkelijke auto riteiten en alle anderen, voor wie tra ditie heilig is. En dat zijn er dit land, dat het verleden nooit kan vergeten, nog altijd genoeg. Overigens hebben enige ondernemen4* de lieden een slaatje uit het geval ge slagen, door plastic speldjes van de steen te vervaardigen, welke grote af trek onder de Schotten vinden. Dg Schotten vatten het als een nieu we uitdaging op, dat de Engelse politie kon veronderstellen, dat de voor hen zo heilige steen in de modder van de Ser pentine in Hyde Park zou zijn gedepo neerd tussen oude schoenen en verga ne parapluies. Hoe het ook zij, het hart van de vurige miss Wendy Wood, secre taresse van de Schotse patriottische be weging klopt dezer dagen sneller. Zij houdt haar jachtgeweer bfj de hand, omdat zij een revanche van Engelse zjjde vreest. Weet zij waar de steen is? Zodra haar advocaat zal hebben vast gesteld, dat er juridisch geen twijfel is, dat de steen aan Schotland toebehoort, zal mej. Wood volgens haar eigen zeg- -en de stsen tevoorschijn laten toveren, hetgeen tevens het sein tot algemene feestvreugde zou zijn, maar ook ge noemde juffrouw behoort maar tot een minderheid, die zich druk maakt om de steen. De Engelsen houden vol, dat de steen in Londen thuis hoort en nergens an ders. Het is niet de eerste maal. dat plan nen zijn beraamd om de steen te ont voeren. Twintig jaar geleden werd reeds een poging gedaan om het voorwerp uit de kathedraal te smokkelen in een in- validewagentje. Het complot werd ech ter verijdeld. Franse Senaat verwerpt nieuwe belastingen Met 173 tegen 131 stemmen heeft de Franse Senaat vandaag de tekst van het bewapenlngsvoorstel. dat Za terdag door de Nationale Vergadering is aangenomen, verworpen. Tegen stemden Gaullisten, commu nisten, rechtsen en enkele radicalen. Het voorstel beoogt nieuwe belastin gen tot een bedrag van 140 milliard francs ter financiering van de bewaoe- ningskos'en ten bedrage van 355 mil liard. D:t laatste bedrag zou worden toe- geyoegd aan de post van 385 milliard francs, die op de gewone begroting voor de strijdkrachten is uitgetrokken. De Senaat zal vandaag een tegenvoor stel bespreken, dat is gedaan door de radicale %enator Marcel Peïlenc. Inhou dend dat de bewapening mogelijk moet zijn zonder nieuwe belastingen. HU wil de benodigde gelden putten uit bezuini gingen in genationaliseerde indus'rleën. Waarnemers zijn van mening dat. welke tekst ook door de Senaat wordt aangenomen, premier Pleven door de Nationale Vergadering zal worden ge steund bij de oorspronkelijke versie van het voorstel. Het tegenvoorstel van Pellenc Is van ochtend door de Senaat, aangenomen met 155 tegen 18 stemmen, bij talrijke onthoudingen.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1