Zorgen der Twentse textielindustrie Prononce Handhaving oud tarief Warmondertoi tag in lijn der verwachting Leiding Ned. Spoorwegen tevreden over 1950 Renten en afschrijvingen zijn verdiend Schrikbarende stijging der katoenprijs j. verduyn Met een enkel woord STADSNIEUWS DONDERDAG 4 JANUARI Nederland heeft de laagste tarieven Ter gelegenheid van de jaarwisse ling heeft de president der Ned. Spoor wegen. ir F. Q. den Hollander, mede gedeeld. dat de leiding over 1950 te vreden kan zijn. Vooral wat er op de Kerstdagen en met Oud en Nieuw is gepresteerd was formidabel. Het ver voer is dan ook groter geweest dan verleden jaar. „Er zijn in dit opzicht fantastische prestaties geleverd", aldus de heer Den Hollander, „al hebben wij hier en daar moeten teleurstellen ook al door liet militaire vervoer in deze periode dat, vele tienduizenden soldaten heeft omvat." O De financiële en economische uitkom sten over 1950 kunnen wij als bevredi gend schatten, hetgeen wel een unicum is bij de spoorwegen in West-Europa Wij konden de renten op het kapitaal verdienen alsmede de afschrijvingen, die nodig zijn. waardoor wij het bedrijf, mo derniserend. in stand kunnen houden. Aan rollend modern materieel bestaat echter nog steeds een enorm tekort, zo wel. aan wagens als aan rijtuigen, ten aanzien van de rijtuigen echter ook in absolute zin. In 1952 komt er echter veel materieel bij. maar in 1951 zal de toe stand spannend blijven, zo zeide spreker. Toch komen in dit jaar 70 nieuwe rij tuigen voor locomotief-tractie gereed, waaruit 8 treinen kunnen worden ge formeerd voor verbindingen van het Westen met. Friesland Groningen. Twentheen Limburg. Verder worden dan voltooid 15 gestroomlijnde vierwagen- treinstellen en nog enkele tweewagen- stellen. Zijn rede besluitend, zeide de heer Den Hollander, „met de bedoeling het verkeer op rail langs de hoofdaders in stand te houden, bescheiden zoekend naar de juiste plaats in het geheel mo derniserend verkeerswezen, wordt er naar gestreefd Nederland te helpen aan wat nodig is ten aanzien van ziin verkeerswezen. De N.S. beschouwt zich als een onderdeel daarvan, niet als een Ministers Hewitt en Lichtveld nemen ontslag KUNNEN ONTBINDING SURINAAMSE STATEN NIET AANVAARDEN. Dc Surinaamse landsministers Hewitt (Landbouw) en L. Lichtveld (Onder was, tevens Volksgezondheid) hebben ontslag gevraagd. Gouverneur Klaas- sesz heeft dit ontslag aanvaard. In hun gezamenlijke ontslagbrief zeggen de ministers, dat zij niet be- jreid zijn tot het tekenen van een be sluit tot ontbinding van de Staten i óór de behandeling van de wijziging van het kiesieglemcnt. Hun bezwaar tegen ontbinding nu is, dat de voorzitter van de Staten geen gelegenheid heeft gehad om met ge bruikmaking van de aanwezige machts middelen tot handhaving van de orde, het kiesreglement in behandeling te brengen; De ministers A. Brakke. A. Cur- rie en J. Zaal zijn wel genegen een der gelijk besluit tot ontbinding van de Sta ten te ondertekenen. De ministers He witt en Lichtveld, dit gemis aan homo geniteit in het kabinet constaterend, kunnen de consequenties van ontbin ding der Staten niet aanvaarden en hebben daarom ontslag gevraagd. De Gouverneur heeft hen verzocht de lopspde zaken af te doen tot een nadere beslissing is genomen. Ei- is officieel nog niet bericht, dat tot ontbinding besloten is. In elk geval moet eerst nog het reglement van orde worden behandeld. De motivering van beide ministers doelt op de toezegging van de regering in November, dat de Staten niet ont bonden zullen worden zonder wijziging van het kiesreglement. Druk jaar voor Kon. N.Z.H.R.M. IN 1951 MODERNISERING STATION KATWIJK AAN ZEE. Voor dc Kon. Noord- cn Zuid-Hol- landsche Redding Maatschappij was 1959 een druk jaar. Haar reddingboten voeren 90 maal uit om diensten te verlenen. Om. werden zij gealarmeerd voor sloom- cn motorschepen, onder Deense. Duitse, Engelse. Finse. Griek se, Nederlandse, Panamese, Spaanse cn Zweedse vlag. 95 schipbreukelingen werden behou den binnengebracht, waardoor het to taal aantal geredden sedert de oprich ting der redding maatschappij In 1824 is gestegen tot 7425. Vele malen hebben reddingboten ge assisteerd met het vlotbrengen of bin nenslepen* van zeiljachten, vissersvaa'i- tuigen en kustvaarders. Het station Wijk aan Zee werd ge moderniseerd. Het is thans uitgerust met een motorstrandreddingboot op wagen en waterdichte motortractor. De motoren van de motorreddingboot In- sulinde" werden vervangen door moder ne Dieselmotoren. Voor 1951 staat op het programma de modernisering van het Reddingstation Katwijk aan Zee; het plaatsen van meuwe motoren in de motorreddingboot „.Neeltje Jacoba" en in het voorjaar van de lndienststelling van de motorredding boot „Prins Hendrik". Rente Rijkspostspaarbank tot 2.28 verhoogd Gisteren heeft de Directeur-Generaal van het Staatsbedrijf der PTT. de heer L. Neher, uiteengezet, dat. de toestand van het bedrijf in 1950 niet rooskleurig is geweest. De PTT is er, zonder ern stige tariefsverhogingen toch gekomen en zal als het ertigszins mogelijk is, trachten ook dit jaar te ontkomen aan het dreigend gevaar der tariefsverho- gi: ver. Spr. kond:gde aan dat het ingang van 1 Januari 1951 de telefoondistrlcten een grotere administratieve zelfstandigheid hebben gekregen. Ook voor de insprec- ties der posterijen wordt, in de komende jaren, een grotere zelfstandigheid voor- bcre'd. Ten slo tt c'c clde hy mede. dat de renteversrj j'J vj op de saldi der inleK gers bij de Ivdk ipostspanrhank met ;i overheersend totaal. "Wij willen Ne derland slechts dienen, opdat het wel varend, sterk en gezond blijve." Nog wees de president er o,a. op, dat er op speciale tarieven voorlopig geen kans bestaat, In de eerste plaats niet, omdat Nederland de laagste ta rieven heeft in vergelijking met andere landen en omdat speciale tarieven die algemene tarieven zouden aantasten. Nederlands journalist te Cairo vermoord Gerhardt Kamphuisen, Nederlands correspondent van het „Vrije Volk", ls vermoord gevonden In zijn flat in een buitenwijk van Cairo. De politie zeide, dat zij zich met ge wéld toegang tot de flat had verschaft en Kamphuisen dood had, gevonden, nadat de concierge gemeld had dat het slachtoffer de flat lange tijd niet had verlaten. De politie zegt dat de dood veroorzaakt is door een hoofdwond, die met een scherp object is toegebracht. (U. P.) TELEGRAAFVERKEER MET KOREA STOPGEZET. De Rijkstelegraafdienst deeit mede, dat het telegraafverkeer met Korea tot nader order is stopgezet. De Heer H. van Heek: In de eerste vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Twen-the en Salland te Hengelo, te En schede, heeft de voorzitter, de heer H. van Heek Hz., een jaarrede uitgespro ken. Na de internationale toestand te hebben besproken, zeide spr., dat de verslechtering van onze ruilvoet een der meest op de voorgrond tredende ver- schijnse'en van het afgelopen jaar is ge weest. De gevolgen hiervan treden voor ons land. dat de prijzen van ziin im portgoederen in het algemeen veel snel ler zag stijgen dan die van zijn export goederen, steeds duidelijker aan het licht Spr. drong met klem aan op produc tieverhoging, het enige middel dat z i. onze levensstandaard kan redden en dat bovendien op korte termijn tot re sultaten voert. De betreurenswaardige prijsontwik keling van de katoen heeft de Neder landse textielindustrie in het afgelo pen jaar buitengewone zorgen berok kend. De oogst van dit seizoen zal nog geen 10 millioen balen bedragen, te genover 16.128.000 balen in 1949/'50, In verband met deze geringe oogst en de internationale toestand wordt thans door Amerika het systeem van exportal locaties voor elk land afzonderlijk toe gepast, Aan Nederland zijn tot op he den voor dit seizoen 117 000 balen toe gewezen. Deze toewijzing betekent he laas niet dat ei:- industrie zonder meer op deze katoen kan rekenen De Neder landse regering beschikt nl. hiertoe noch over voldoende Marshall- noch over vrije dollars. Er zjjn tot nu toe, aldus spr.. slechts voor 83.400 balen dollars toegewezen. De heer Van Heek wilde de regering nog eens zeer nadrukkelijk op deze gevaarlijke situatie wijzen, India en Pakistan hebben hun afnemers van katoen in ons land in hoge mate gedu peerd en teleurgesteld. Deze landen vol gen de laatste tijd een handelspolitiek, die voor de toekomst weinig goeds voor spelt Men heeft een ongekend hoge ex port-tax ingevoerd, die voor rekening van de koper? komt en die men ook moet. betalen op reeds afgesloten, doch nog niet, verscheepte contracten. De toch reeds abnormaal hoge prijzen hebben Twee Nederlanders gedood in België AUTO SLIPTE BIJ WESTMALLE. Een auto bestuurd door kapelaan Simon Sleegers uit Oss js gisternacht geslipt op de Antwerpse Steenweg te Westjnallc en tegen een boom terecht gekomen. De bestuurder werd licht ge wond, evenals pastoor Van der Wiel uit Oss. Rector A, van Nistelrooij, leraar aan dc HBS te Veghel, en kapelaan L. Lammers uit Helmond, die in het zie kenhuis te Turnhout zwaar gewond werden opgenomen, zijn overleden. ARBEIDSBEMIDDELING VOOR UITVOERENDE KUNSTENAARS. Naar wij van bevoegde zijde verne men. wordt de mogelijkheid overwegen te komen tot een wettelijke herziening van de bepalingen inzake -de arbeids bemiddeling ten behoeve van uitvoe rende kunstenaars. Zoals bekend, ge schiedt deze arbeidsbemiddeling op het ogenblik via impressario's, die hiervoor een vergunning mceten hebben van het Ministerie van Sociale Zaken. PROF. GERRETSON KWAM ONDER TRAM. Verwondingen aan liet hoofd. De Utrechtse hoogleraar en publicist prof. dr F, C. Gerretson is gisteravond omstreeks kwart over vijf op het Sta tionsplein te Amsterdam onder een mo torwagen van lijn 1 gekomen. Vermoede lijk heeft hij niet voldoende op het ver keer gelet. Prof. Gerretson is met ver wondingen aan het hoofd naar een der Amsterdamse ziekenhuizen overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. PRIJZEN VOOR NEDERLANDSE COMPONISTEN. De Staatssecretaris van O., K en W. heeft aan een aantal Nederlandse com ponisten als blijk van waardering voor hun werk en ter aanmoediging daarvan prijzen toegekend. Het betreft de vol gende componisten en werken: K. van Baaren („The hollow men"), ir H, Ba- dings ('5e Symphonle), H, Strategier („Musique pour faire plaisir") en H, Zagwljn .Ode aan Bappho"). thans een niveau bereikt, dat het afslui ten van nieuwe contracten onmogelijk maakt. Het stemt overigens tot verheugenis, dat uit velerlei hoeken der aarde con crete blijken worden ontvangen, dat het product der Twentse katoenindus trie zich in een belangstelling mag verheugen. Tventhe heeft met succes de concurrentie het hoofd geboden, niet alleen aan Engeland en de Ver- Statcn, doch tot nu toe ook aan de grote Oosterse productiecentra. Een nieuw programmablad VAN „COMITÉ RADIOLUISTERAARS" Medio Januari zal een nieuw radio blad worden uitgegeven, dat verzorgd wordt door de vereniging „Comité Radioluisteraars" en getiteld is „Het Radioprogramma". Het nieuwe blad zal „een volledige radioprogramma- gids" zijn. Zoals bekend berusten de auteursrech ten op de radioprogramma's bij de om roeporganisaties. Over de vraag, hoe het „Comité Radioluisteraars" er in zal kunnen slagen de radioprogramma's van de2e omroeporganisaties af te drukken, wilde men zich niet uitlaten. Bij de omroeporganisaties ziet mende nieuwe uitgave met gemengde gevoe lens tegemoet. De heer Vogt, directeur van de AVRO, zeide desgevraagd, zeer benieuwd te zijn hoe het comité er in zal slagen de radioprogramma's in druk te doen verschijnen, zonder de gevestig de auteursrechten van de omroepver enigingen aan te tasten. De heer Renge- link van de VARA liet zich in gelijke zin hierover uit. O Van de zijde van het „Comité Radio luisteraars" zeide men eventuele moei lijkheden met de Omroepverenigingen over de publicatie van de programma's niet uit de weg te zullen gaan. Een pro ces over deze kwestie wordt zelfs ver wacht, doch als het zover mocht komen, Binnenkort berechting van Sultan Hamid 11 en Andi Azis NOGMAALS POGING TOT UITLEVERING VAN WESTERLING? „Een spoedige afhandeling van ds zaken Westerling, Sultan Hamid II en Andi Azis, is mijn e;rste programma punt als Procureur Generaal" aldus verklaarde de nieuw benoemde pro cureur-generaal Soeprapto te Dja karta Hij vervolgde: „In samenwerking met het ministerie van Buitenlandss Zaken zal ik nogmaals een poging doen om Westerling aan Indonesië uitgeleverd te krijgen. De zaken van personen, die be trokken waren in de Westerling-affaire zijn ln het geheel niet afhankelijk van de uitlevering, van Westerling en kun nen allén afzonderlijk behandeld wor den". Met betrekking tot de zaak van Sul tan Hamid n verklaarde de heer Soe prapto, dat de berechting vermoedelijk in Djakarta zal plaats vinden. Ds voor bereidingen voor de berechting zijn thans gereed. Wat de zaak van Andi Azis betreft verklaarde de Procureur- Generaal. dat deze kwestie tot nu toe nog in handen ls van de Polisl Militer. Wij hebben inderdaad een groot tekort aan officieren van justitie, doch met de beschikbare krachten kunnen en moe ten alle zaken spoedig behandeld wor den Binnenkort zal het hoofdparket versterkt worden met de benoeming van eerste en tweede waarnemende procu reurs generaal. De heer Soeprapto besloot zijn verkla ring met de mededeling, dat voor een effectieve bestrijding van corrupties al gehele medewerking van alle ministe ries kan worden verwacht. BANDOENG KRIJGT PARTICULIERE HOGESCHOOL. Het directoraat van de Badan Oesah Rakjat heeft in een vergadering, gehou den ten huize van mr Sie Yong Djie en geleid door de heer H Wongsodirdjo, besloten op 1 September 1951 een hoge school op te richten in Bandoeng met drie faculteiten, n.l. een faculteit voor rechten, wijsbegeerte, politiek en jour nalistiek een faculteit voor sociaal- economische wetenschappen en een fa culteit voor cultuur en letteren. (Ingez. Mod.-adv.) In onze Opruiming FLANELLEN NACHTHEMDEN ƒ6.98 BREESlR.tó TEL. 21300 IEI0EH GEVERSSTR. 4t Ifl. 23917 OEGSIGUST zou het comité zich niet ontzien om de kostprijs van een eenvoudig program mablad te publiceren. De abonné's op de bestaande radio bladen betalen te veel en daaraan wil len wjj ©cn eind maken", aldus het standpunt van het comité. Het wachten is op beslissing van de Kroon In Warmond heerst over het algemeen eén begrijpelijke ontstemming over de handhaving van de oude toltarieven door de eigenaresse van het Warmon derhek, ondanks de beslissing van Pro vinciale Staten, dat de tarieven met in gang van 1 Januari j.l. drastisch dien den te worden verlaagd. Deze ontstem ming wordt nog versterkt door het feit, dat de sterke arm" van dezelfde over heid, die de nieuwe tarieven vaststelde, de politie, slechts de protesten van de slachtoffers van de tol tegen het eisen van de oude tarieven vastlegde, doch niet optrad tegen het handhaven dier tarieven. Zoals wij reeds schreven: deze ont stemming is begrijpelijk, doch daarom nog niet gerechtvaardigd. Wie de gang van zaken rond de tol nauwkeurig heeft gevolgd, zal moeten toegeven dat deze nieuwe situatie geheel beantwoordt aan de verwachtingen. Provinciale Staten hebben nieuwe, sterk verlaagde tarieven vastgesteld. De eigenaresse van de tol erkent die beslissing niet, aangezien zfj Prov. Staten de bevoegdheid tot het vast- (Ingez. Mcd.-adv.) Als Uw maag in lichterlaaie staat - of brandend zuur U naar de keel stijgt dan brengen een paar Rennies tabletten dadelijk uitkomst. Geen wonder, dat tienduizenden verbruikers in alle be schaafde landen van de wereld zweren bij dit prettige middel. Rennies zijn nog smakelijk ook en simpel om in te nemen. Gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Nu zijn de Rennies ook één voor één verpakt, om de mensen te gerieven, die zo graag al tijd Rennies bij zich steken om altijd en overal gewapend te zijn tegen de ver schrikkingen van brandend maagzuur, Rennies zijn verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten. BINNENLAND Dc veehandelaar N. Borst uit Schoon hoven. die met een auto vol koelen op weg was naar de veemarkt onder de gemeente Loplk ls door de gladheid van de hoge Lekdijk gestort. De auto sloeg enkele malen over de kop De vrachtrilder werd met een gebroken been uit de cabine bevrijd. Drie ^eert een beslissing van het distrlctsge- koelen bleken door de val gedood te zyn. rechtshof van New Orleans, dat de unlver- De auto werd flink beschadigd. - - Volgens een definitieve berekening, door zijn kleinkinderen bij het hof voor verificatie van testamenten te Detroit In gediend, hcU Henry Ford, dc- automag naat, 80,319.<345 dollar nagelaten. De la 1936' voor liefdadige en opvoedkundige doeleinden ingestelde „Ford Foundation" ontving 38.623.365 dollar en zijn drie klein kinderen delen 12.868.335 dollar geiykelijk De rest ging naar de belasting. Het Amerikaanse oppergerechtshof BUITENLAND De Canadese minister van defensie heeft medegedeeld, dat Canada aanbiedt zijn plan voor opleiding van vllegtuig.be- mannlngen van zyn Noord-Atlantische bondgenoten xUt te breiden. In welingelichte kringen wordt gemeld, dat Canada bereid ls het totaal aantal c.andldaten voor een opleiding te verhogen van 3GC tot 1000 of meer, De Franse ministerraad heeft de t-ekst goedgekeurd van een nota, waarin dc Franse regering de ongegrondheid aan toont van "de verklaringen ln de Russische - nota van .15 December. Hierin werd ge- gang van 1 Januari 1951 van 2.1G,e j sproken van een schending van het Fraiis- 2.2#^ lz verhoog'3 jSusslseiu» verdrag 1944. sitelt van Louisiana een negerstudent, moet toelaten, voor het eerst in haar negentig jarige geschiedenis bekrachtigd. De univer siteit had beroep aangetekend tegen de uitspraak. BIJ een ontploffing op een scheeps werf ln de buurt van Chimbote (Peru) zijn. naar van officiële zijde vernomen wordt, minstens 60 arbeiders om het leven gekomen. Men was bezig de schade te herstellen. dle al eerder was aangericht door een steenstorting, waarby 23 personen de dood hadden gevonden. Men had vijf springstofpatroncn ge- laatst, die ge^Ud?!''SSffin ne Tor" In de eetste ontploffing, toen dc arbel- i Pe beslissing door de Kroon worat ders hun schuilplaatsen reeds verlaten I hoogstens met te meer spanning afge- feadden. volgde een tweede. I wacht. stellen der tarieven ontzegt. Zij is der halve van die beslissing in hoger be roep gegaan bij de Kroon. Dat is haar goed recht, evenals het een goed recht is, in afwachting van die beslissing in hoger beroep het oude tarief te handhaven. De beslissing van de Kroon kan, zolang zij niet is gevallen, zowel do ene als de andere party in het geiyk stellen. Beide partijen heb ben derhalve op dit moment motieven om dc eigen zienswijze de juiste te achten en zodoende is de wonderlijke situatie ontstaan, dat de eigenaresse van de tol in haar recht staat, de oude tarieven tc handhaven, terwyi de „slachtoffers" in hun recht staan, wanneer zy daartegen protesteren. Die wonderlijke situatie heeft tot het logische gevolg geleid, dat het oude ta rief moet worden voldaan, doch dat protest daartegen .officieel kan worden aahgetekend. Zolang nog geen defini tieve beslissing gevallen is (en dat is niet het geval, want de Kroon heeft nog nief gesproken) bestaat er nog geen dwingende reden om de situatie zoals deze was te wijzigen. Geheel stil staat de ontwikkeling in middels niet. Vroeg de eigenaresse ge ruime tyd geleden nog een millioen van dc overheid als prijs voor het af kopen van de tolrechten, thans heeft zh dit bedrag reeds tot ruim de helft verminderd. Het standpunt van de eigenaresse, dat het een zeer onjuiste houding was van de overheid, eerst tot drastische verla ging van de tarieven over te gaan en vervolgens te onderhandelen over ver koop van de tolrechten, nadat deze rechten aldus aanzienlijk „goedkoper" waren geworden, moet. wanneer men de situatie geheel overziet, met beslistheid worden afgewezen. Indertyd is over de verkoop der rechten onderhandeld en daarbij ls door eigenaresse het bedrag van een millioen gesteld. Dit was voor de andere partij onaanvaardbaar, zo dat deze naar andere wegen is gaan zoeken om deze hinderpaal zoveel mo gelijk te omzeilen. Een weg werd ge vonden die leidde tot de genoemde ver laging der tarieven. Dat de eigenaresse thans reeds een lagere afkoopsom noemt, is mede daarvan het gevolg, doch in de eerste plaats een gevolg van het feit, dat de jongste actie over de tol de waar schijnlijkheid zeer groot heeft gemaakt, dat de tolrechten inderdaad niet Zoveel waard zijn. als dé eigenaresse oorspron kelijk, gezien de afkoopsom van een millioen, heeft vemoed. Het wachten is thans op de beslis sing van de Kroon. Stelt deze Prov. Staten in het gelyk, dan ziet het er naar uit, dat dc lol zonder te grote offers een door vrijwel allen toege juicht einde zal vinden. Stelt de be slissing evenwel de eigenaresse van de tol in het gelijk, dan wordt de weg geopend voor een nieuwe aanval In de vorm van do bouw van een andere brug. zodat dc tol geheel omzeild kan worden, maar toch biedt hy goede perspectieven. Al met al: een nieuwe situatie is er Sijthoff's Eeuwfeestviering besloten FEESTELIJKE BIJEENKOMST MET HET PERSONEEL. sythoff's eeuwfeestviering, Dinsdag ochtend met het personeel begonnen, is gisteravond met dit personeel in een feestelijke bijeenkomst in „Den Burcht" besloten. Met de Raad van Commissa rissen waren ditmaal ook alle huisge noten tot dit feest uitgenodigd. De directeur, de heer S. G. van Looy, sprak een inleidend woord, waarin hy een terugblik gaf op deze geslaagde eeuwfeestviering, waaruit allen, naar spreker verwacht, de bezieling en krach ten zullen putten om op de ingeslagen weg voort te gaan. Later op de avond heeft de heer Van Looy de jubilarissen gehuldigd, die in de loop van 1950 een jubileum bij de firma herdachten. Het waren de heren I, L.'de Graaf, hoofdboekhouder, die 40 jaar geleden bij A.W.S. in dienst trad, J. Blansjaar, administratief employé en H. van Vliet, drukker, die beiden 25 jaar bij de firma in dienst waren. Spr. rele veerde de verdiensten van deze jubila rissen, die reeds op de dag van hun- ju bileum een geschenk der directie in ontvangst mochten nemen, In gelijke geest sprak de voorzitter van de feest commissie, de heer D. Prevo, die zijn gelukwens vergezeld deed gaan met de aanbieding van de traditionele taart. Mede namens de heren Blansjaar en van Vliet, dankte de heer De Graaf voor deze huldiging. Onder de titel „Het staat in de boe ken", werden door het gezelschap van Alex de Haas enige bladzijden uit het door Roland Wagter samengestelde va riété-cabaret-album opengeslagen. De muzikale hoofdstukken werden daaruit gelicht door Tonny Schiffersteln, een vrolyk pianist, de Matidors, 2 accor- deonnisten met populaire melodietjes en de 3 Chico's met Cowboyzang. „Het sprookje van duizend en één nacht", uitgevoerd in technicolor (lichtgevende verf), werd verzorgd door de 2 Fleski's, die daarmede een groot succes oogstten. Alex de Haas zorgde voorts voor ge noeglijke conference en zong zijn lied- jes. Tot tweemaal toe, en met bij-zon-1 dere instemming, werd een hoofdstuk opgeslagen door de Cicero-glrls (de da mes Beb Bleyie, Ali Pels én Erna "Ta verne), die uit eigen bedrijf waren voortgekomen; zij weerden zich dapper en maakten een gunstig debuut. Dé heer Sieval begeleidde hen aan de piano. Aan het einde van de avond heeft allereerst de algemeen procuratiehouder, de heer B. P, du Croix, commissarissen en directie namens het personeel dank gebracht voor de wijze, waarop zij het personeel in deze eeuwfeestviering heb ben doen delen, ln aansluiting waarop de wnd president-commissaris, mr C. M. Seret, een slotwoord sprak. Tot besluit volgde een geanimeerd bal onder leiding van de heer L. Maas en met medewerking van het dansor- kest „The Constellations". Leidse Schouwburg HET VRIJE TONEEL. Zo gaat 's soms Wat van een pretentieloos en zelfs nu en dan vooral aan het einde! ietwat trekkend blijspel is te maken door een goed op elkaar ingesteld ge zelschap is gisteravond weer eens voor K. O, bewezen, toen door Het Vrije Toneel, het gezelschap van Cor Ruys, Lonsdale's „Zo gaat 't soms" werd opge voerd. Zonder grootse allures, zelfs zon der neuwe gezichtspunten, weet dit kod dige spel, dat het oude thema behandelt van de verarmde Engelse adel, die er weer boven op komt door Amerikaans geld, te boeien en aardig bezig te houden. Liefde op het eerste gezicht brengt de op zwart zaad zittende broer van de aan lager wal geraakte hertog van Bristol en de Amerikaanse miliionnairs- docther, die met haar vader door een auto-weigering strandt bij het vrijwel reeds leeg verkochte kasteel der BristoLs, tot elkaar, doch zij worstelen lang met elkaar, voor zij in het huwelijksbootje stappen, daar de Engelsman weigert te leven op kosten van zijn geliefde. Maar tenslotte komt natuurlijk toch alles voor elkaar, daarvoor is het immers een blij spel Gysbert Tersteeg en de van de ope rette naar het toneel overgekomen Kitty Knappert spelen beide hoofdfigu ren met veel overtuiging en verve. De laatste heeft zich reeds heel goed aan gepast en brengt alles mee voor de rol van jeune première. Knap waren de scènes van de overnachting en van de denkbeeldige bisschop. Nog wat schaven aan de stem! Maar zeer bijzonder is wederom de betrekkelijk kleine rol van oom Charles, waarvan Cor Ruys een creatie maakt, die leeft ten voeten uit. Met kleine middelen, een onverwachte Intonatie, een klein gebaar, weet hij van deze fi guur een specimen van werkelijk groots toneel te maken op het terrein van het blijspel. Het is kostelijk en een waar genot om er naar te zien. Dat alleen zou de gang naar de schouwburg al waard zijn geweest! In nauw sluitend samenspel dragen echter vrijwel alle anderen het hunne bij om dit blijspel ingang te doen vin den. Al moge er hier en daar dan wei eens worden gechargeerd als door de hertog van Willy Ruys. Apart vermelden we nog de drinke broer van Ton van Duinhoven, de men selijke bisschop van Anton Ruys ëh de goedmoedige millionnair van Wim. v. d. Brink. De geheel gevulde schouwburg heeft genóten en het aan waardering niet laten ontbreken. Aan het slot heeft de leider van K O., de heer H. de Wilde, niet vooruit willende lopen op de officiële huldiging van Cor Ruys bij zijn veertigjarig jubi leum, dat volgende maand in dé'abon nementsvoorstellingen zal worden her dacht in de opvoering van de Faniilie Gregory, de jubilaris, die deze maand vier maal voor K, O. zal optreden, toch met enkele geestige woorden van waardering dank gebracht voor wat hij voor het Nederlands toneel heeft ge presteerd, welke dank gepaard ging met de aanbieding van een tweetal „ge- brulks"-geschenken, hetgeen de zaal met daverend applaus onderstreepte. M. Wederom werd gecollecteerd voor het weduwen- en wezenpensioen voor tone listen. Prof. dr J. Ph. Vogel 80 jaar Prof. dr J. Ph. Vogel, oud-hoogleraar in het Sans Krit. en zijn letterkunde en de Indische oudheden aan de Leidse Universiteit, die a.s. Dinsdag zijn tach tigste verjaardag hoopt te vieren, ver zoekt ons mede te delen dat hy die feestdag elders zal doorbrengen. Aanwinst voor vergaderzaal Kamer van Koophandel SCHILDERIJ VAN PIETER GERAEDTS. Gisteren zyn wy in de gelegenheid ge weest het schilderij te bezichtigen, dat door de bekende kunstschilder Pietcr Geraedts uit Warmond ontworpen werd en dat een plaats heeft gevonden aan de wand van de vergaderzaal der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Het doek, dat een omvang van 4 by 2\<z meter heeft, brengt in hoofdzakelyk gele en groene kleuren de vier elemen ten in beeld: deze zyn op harmonieuze wijze en in een uitstekende vlakverde ling als het ware in elkaar vervlochten en trekken vóór alles de aandacht. Het vuur wordt verbeeld door een gracieuse vrouwenfiguur, zittend op een leeuw, terwijl boven haar een stralende zon opryst. De lucht wordt gesymboli seerd door een jongeling op een ade laar en een vogel in de hand. met een wolk. Een vrouwenfiguur met een ko renschoof en bloemen (eigenlijk moes ten dit slangen zyn) stelt de aarde voor en ten slotte iser het water, eveneens een vrouwenfiguur, gezeten op een dol fijn. Zii draagt een zeilschip in de ene - en een waterkruik in de andere hand. Hst zijn deze enigszins in wazige my stieke tinten gehouden figuren, die ons in dit imponerende gehesl het meest geslaagd lijken, evenals de twee kleine Engelenfiguren, welke de spreuk van Vader Cats, gehouden in rode letters, „In -voorspoed is toesi^n goet'' tussen zich dragen. Moeilijk was het in dit geheel ook de niet minder dan ongeveer 27 indus trieën uit Leiden en omgeving onder te brengen. Daarvan zyn rondom de figuren afbeeldingen aangebracht, die als 't ware het centrale geheel om lijsten. De ontwerper heeft hiervoor een ge lukkige oplossing gevonden, al ontkomt men hlerby niet aan het; gevoel van een „teveel van het goede!" De wapens van Leiden en de plaatsen der omgeving ten slotte zyn op de om lijsting aangebracht Het geheel, waartoe de opdracht werd verstrekt in verband met de herleving der door de Duitsers opgeheven Kamer en om de goede traditie te handhaven, volgens welke de grote koopmanshuizen in vorige eeuwen aan kunstschilders op drachten voor grote schilderstukken ga ven, betekent voor de vergaderzaal een waardige verryking. Geraedts heeft zich van een moeilijke opdracht kundig gekweten. H. Benoeming leden Kamer van Koophandel De minister van Economische Zaken heeft benoemd tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Ryn- larid, welke gelyk bekend met ingang van 1 Januari j.l. haar vooroorlogse zelfstandigheid herkreeg de heren: Voor dc industrie: J. A. E, Aalders, Leiden; J. A, van Henvaarden, Oegst- geest; M. C. de Jong, Oegstgeest; N. Langezaal, Leiden; E. H, Nieuwenhui- zen Segaar. Leiden; A. Oosthoek, Alphen aan den Rijn; C. Sweris, Leiderdorp; J. G. J. Verhey van Wijk, Leiden en S. M. J. wytenburg. Leiden, Voor de groothandel en tussenpersonen: G. J, den Heeten, Leiden; P. J. van Hoeken, Leiden: C. Hoogervorst, Ter Aar; J. A. M. van Oyen, Lelden; C. J. Segers, Lisse en T, M. H, van Waveren, Hillegom. Voor de kleinhandel en middenstand: S. P. Anes, Leiden; C. A. Bos, Alphen aan den Ryn; J. H. van der Kloot, Lei den; W. G. van der Linden, Leiden; C. F, Meerpoel, Leiden; G. Schrama, Voor schoten; J. P. van der Stoel, Zoeter- woude en W. Tissing, Lisse. Voor het ambacht: H. P, Bloot, Kat- wyk; C. D. Ligtvoet, Leiden en A. Vo gelaar, Sassenheim. Voor de Vissery: N. Parlevliet, Katwyk aan Zee. Voor de Horeca: F. J. E. Urlus,Noord- wijk aan Zee. Voor het verkeer: J. F. van der Meer, Lelden en F. Slager, Warmond. Zware straffen voor inbrekers bij Stichting 1940/1945 De Haagse Arrondissementsrechtbank deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen vyf Amsterdammers, die betrok ken zyn geweest by een in Juli 1949 ge pleegde diefstal in het kantoor van de Stichting 1940/1945 aan de Rynsbur- gerweg, waarbij ongeveer f. 58.000 werd ontvreemd. Veertien dagen geleden werd deze zaak uitvoerig voor de rechtbank be handeld. Hlerby eiste de Officier van Justitie -tegen een 30-jarige employé by de Stichting 1940/1945, een 46-jarige Amsterdamse bootwerker en een derde drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen een 52-jarige Amsterdamse po- litle-agent (die 30 dienstjaren achter de rug had) en een Amsterdamse rywiel- hersteller een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De rechtbank veroordeelde heden morgen de voormalige employé van de Stichting tot 4 jaar gevangenisstraf, de Amsterdamse politie-agent tot 2 jaar, de rywlelhersteller tot 1 jaar, waarvan 4 maanden voorwaardeiyk, en ae beide anderen tot 3 jaar, allen met aftrek van de tyd in voorarrest doorgebracht. PROPAGANDA-AVOND A.N.W.B. Lsdental nadert kwart millioen. Onder auspiciën van de Wandelver eniging „P. A. v. d. Werff", hield gister avond in „Royal" de A.N.W.B. een pro- paganda-avond. Mocht het bezoek, aldus voorzitter M. Zwart, enigszins tegenvallen spr, hoop te toch. dat ook voor de wandelsport- liefhebbers, deze avond tot aller genoe gen zal zyn. Op vaak humoristische wijze heeft hierna de heer Th. Palstra, propagan dist van de A.N.W.B., een praatje ge houden over het ontstaan en de werk zaamheden van de A.N.W.B. over geheel ons land. Bijzondere aandacht vroeg spr. voor de oplossing van diverse verkeersproble men, om uiteindelyk de Jeugd te waar schuwen 'voor de zojuist in werking ge treden verkeersbepalingen, waarbij de maximum snelheid geheel wordt vry gelaten. Een; kleurenfilm voor de pauze bracht de talrijke werkzaamheden van de Wegenwacht op het doek tenvljl na de pauze de bondsfilm „De Horizon wykt'' talrijke beelden bracht over de ontwik keling van het verkeer, de actieve werk zaamheden van de A.N.W.B. en de voor zorgen die deze bond neemt voor haar ruim 240.000 leden. Met de 93.000 leden van de Wegen wacht hoopt de A.N.W.B. ook in de toekomst veel te doen voor het verkeer, maar in niet mindere mate voor de voetganger, wandelaar, enz., waarbij een kleine tentoonstelling van bondsbladen en tijdschriften de activiteit van de A.N.W.B. ten duideiy'kste deed uitko men. Voor de A.N.W.B. en de organiseren de P. A. v. d. Werff was het een uit stekend geslaagde propaganda-avond.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 2