Seoel is brandend prijsgegeven Een ordelijke terugtocht Nieuwe kolencrisis in Engeland dreigt.... weer in 't donker kon? Engeland spoedig en de Besprekingen over jong:is Sovjet-nota WEERBERICHT 89ste Jaargang DONDERDAG 4 JANUARI 1951 00 No. 27193. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 5,15 per kwartaal, f 0,40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 De verbonden troepen hebben Seoel prijsgegeven. De stad staat in vlam men. Terwijl de communistische troepen uit het Noorden zich vechtend een wee in de brandende puinhopen van Seoel baanden, verlieten de verbonden troepen het en trokken wee in Zuidelijke richting. Een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leeer heeft verklaard, dat de tcruetocht volgens een tevoren gemaakt plan geschiedt en op orde lijke wijze verloopt. De binnentrekkende Noord-Korcanen worden door vliegtuigen bestookt. De laatste bruggen over de Han zijn opgeblazen. Od 28 Juni van het vorige jaar viel Seoel in handen dér Noord-Koreanen. Na drie maanden van Noordelijke be zetting werd het 26 September door de Amerikanen heroverd, nadat deze te Ints.ion geland waren. Reeds 24 Decem ber gelastte de Zuid-Koreaanse presi dent, Svngman Rhee. de evacuatie door alle niet-striidenden en alle niet-striid- bare personen. De verbonden troepen bezonnen de stad gisteravond te verlaten. De ten Noorden van de stad ge'eude verde- digingsring had tot die tiid standge houden. De order om het contact met de viland te verbreken betekende een schok voor de troepen der V.N.. aldus seinen journalisten van het front Generaal MacArthur heeft medege deeld. dat marinestrijdkrachten der V.N. posities aan de Westkust hebben ingenomen en het kustgebied met ver dragend geschut bestrijken. Transport schepen en gehuurde koopvaardijsche pen liggen voor de kust ..voor het ge val de landstrijdkrachten zouden wen sen via de zee in staat gesteld te wor den zich opnieuw te ontplooien". Andere schepen van de V.N zijn be zig met de evacuatie van duizenden burgers. Vele van hen zijn leden en aanhangers van de Zuid-Koreaanse regering en hun gezinnen Britse. Canadese. Nederlandse en Australische kruisers en torpedoboot ja gers liggen met Amerikaanse oorlogs schepen langs de Westkust gereed voor aCtlC' EEN IN-DROEVIG BEELD. Een stroom van twee miliioen vluch telingen beweegt zich thans achter het front in Korea in Zuidelijke richting, in do hoop ergens nieuw onderdak te zullen kunnen vinden. In Poesan, de aanyoerhaven van de verbondenen aan de Zuidkust, zal voor hen in elk geval geen plaats meer zyn. Met de beschikbare verblijfsruimte in deze stad is reeds tot het uiterste ge woekerd. Elke vierkante meter ruimte in kerken, scholen, theaters, fabrieken en andere gebouwen is er reeds inge nomen. De autoriteiten, die geen plaats ruimte meer te vorderen of te vergeven hebben, willen nu stromatten gaan distribueren opdat daklozen zich daar mede nog enige beschutting tegen de koude kunnen verschaffen. En onder wijl arriveren nog dagelijks duizenden vluchtelingen uit het Noorden. Bij de stations zwerven horden vervuilde en bedelende kinderen, huiverend onder hun armelijke bedekking van oud leger- goed. De honger drijft velen tot nachte lijke rooftochten. Vele der vluchtelingen komen uit de Noordelijke hoofdstad Pjongjang of nog Noordelijker van de Mandsjoerijse grens en een groot gedeelte is de Zuidelijke hoofdstad Seoel ontvlucht. Een hon derduizend vluchtelingen is afkom stig uit Noord-Oost-Korea, het gebied van Hamhoeng en Hoengnam, de door de geallieerde artillerie en luchtmacht van de aardbodem weggevaagde haven steden. Vele vissers uit Poesan en omstreken hebben hun gewone bedrijf thans verwis seld voor vluchtelingentransport. Zij vragen het equivalent van duizend Ame rikaanse dollars voor het overbrengen van een gezin. Inmiddels doen Ameri kanen, Zitid-Koreanen en de wereldge zondheidsorganisatie hun best om zo veel mogelijk hulp te bieden, vooral aan de bejaarde vluchtelingen en kinderen. IN DE POLITIEKE COMMISSIE DER V.N. De commissie van drie heeft aan de politieke commissie der V. N. gemeld, dat zy er niet in is geslaagd een staakt het vuren In Korea te bewerkstelligen. In een uitvoerig rapport wordt uit eengezet, hoe alle pogingen op het Chinese verzet zyn afgestuit. „De Amerikaanse troepen in Korea zullen doorvechten. Dit is in overeen stemming met de verantwoordelijkheid, die alle leden der Verenigde Naties te dragen hebben gekregen door het aan vaarden van de resoluties over Korea door de algemene vergadering en de Veiligheidsraad", verklaarde de Ameri kaanse vertegenwoordiger Warren Austin in de daarna door de politieke commis sie der Verenigde Naties gehouden bij eenkomst, „De Verenigde Naties moeten tonen dat zij verenigd aan een aanval weer stand zullen bieden", vervolgde hij. „Doch zij moeten blijven pogen hun doeleinden in Korea op vreedzame wijze te verwezenlijken". Voor h,em had de Sovjetvertegenwoor diger, Jacob Malik, gesproken, die een lange lijst van beschuldigingen tegen de Verenigde Staten had uitgebracht, waarin hij Engeland en Noord-Amerika beschuldigde van „sabotage der pogin gen om vrede in Korea te stichten. De ware bedoeling der heersende Ameri kaanse kringen is voort te gaan met hun hopeloze Koreaanse avontuur", ver zekerde Malik. De politieke commissie nam daarop met 46 tegen 5 stemmen, bij 7 onthoudingen, het besluit de zitting tot morgen te ver dagen, teneinde de leden in staat te stellen te beraadslagen over hetgeen thans moet worden gedaan. De Britse vertegenwoordiger, sir Glad- wyn Jebb, verklaarde nog, dat de ver antwoordelijkheid voor de Koreaanse oorlog berust bjj degenen, die hem zijn begonnen. „En er is niemand, behalve dan de Sovjet-Unie en haar aanhan gers. die er ook maar de minste twijfel aan kan koesteren, wie er begonnen is", zeide hij. Tenslotte stelde de Sovjetrussische vertegenwoordiger voor dat de leden der politieke commissie, nadat het be sluit tot verdaging van de zitting reeds was gevallen, nog zouden blijven om naar de vertoning van een film te kij ken, waarin zou worden „aangetoond" dat de Verenigde Staten „gruwelen" in Korea zouden hebben bedreven. Dit voorstel werd echter zonder meer ver worpen, als zijnde niet aan de orde. VLIEGTUIG MET BEWEGENDE VLEUGELS. Een vliegtuig met vleugels, die kun nen fladderen als die van een vogel, heeft Woensdag nabij Parijs met succes zijn eerste vlucht gemaakt. Het vlieg tuig ontworpen door de Franse lucht- vaartingenleur Francois Rey en bestuurd door Jean Boyer heeft twee Renault- motoren van 220 PK en een topsnelheid van 320 km per uur. Twee derde deel van e'ke vleugel kan heen en weer worden bewogen. Men hoopt, dat de fladderende vleugels, wan neer het vliegtuig geperfectionneerd is een gelijkmatiger vlucht zu'len garan deren doordat zij schokken als gevolg van atmosferische omstandigheden zul len opvangen. STAKING VAN WESTDUITSE STAAL ARBEIDERS AANGEKONDIGD. De arbeiders van de Wéstduitse ijzer en staalindustrie zullen met ingang van 1 Februari in staking gaan. indien hun aanspraak op medezeggenschap in de bedrijfsvoering niet wordt vervuld. 96 pet. der arbeiders sprak zich voor staking uit. Ook West-Duitsland wordt gekend De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft gis- teravond met de ambassadeurs van En geland en Frankrijk te Washington een besprekinz gevoerd over de jongste Sov jet-nota. Willara Thorp, onderstaatsse cretaris voor economische aangelegen heden. woonde de bespreking bij. Ook de verdeling der grondstoffen zou be handeld zijn. o „De Westerse mogendheden zullen eerst nadere gegevens over de Sovjet russische houding moeten ontvangen, alvorens aan te kunnen nemen, dat de Sovjet-Unie bereid is de Westerse voor stellen te aanvaarden voor het houden van vier-mogendheden-besprekingen, om de hangend* internationale vraagstuk ken op te lossen," aldus Acheson. „Het is duidelijk," vervolgde hij, „da-t de Sovjetrussische ncta geen aanvaar ding inhoudt van de Westerse vooretel len. De Westerse mogendheden hebben ook voorgesteld het Duitse vraagstuk te bespreken. De Sovjetrussische hou ding t.a.v dit probleem heeft bij de vredelievende landen een gevoel van onveiligheid doen ontstaan." Minister Acheson deelde verder mede dat er tussen de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk geen meningsver schillen bestaan. „Het enige nieuwe punt in de Sovjet- ncta. behalve de voorgestelde bespre king van net Duitse vraagstuk, is ae bereidverklaring der Sovjet-Unie om in te stemmen met een bijeenkomst van vertegenwoordigers der Grote Vier, vóór het houden van besprekingen tus sen de vier ministers van buitenlandse zaken, doch uitsluitend voor het opstel len van een agenda. Dit betekent geen aanvaarding van de Westerse voorstel len voor algemene besprekingen, die overigens ook weèr niet worden ver worpen," vervolgde Acheson. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken weigerde commentaar te geven cp het Sovjet-voorstel om de voorgestelde bijeenkomst der vier mi nisters van buitenlandse zaken te Lon den, Parijs of Moskou te doen houden. Hij wees er wel cp dat, waar de nor male gang van zaken is dat de raad van ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier" beurtelings in de vier hoofdsteden bijeen komt, New York aan de beurt zou zijn voor de eerstvol gende bijeenkomst. Kanselier Adenauer is voorstander l van een voorbeeldende conferentie van de Grcte Vier, zoals in de Sovjet- ncta is voorgesteld, aldus verklaren hoge Westdultse regeringsfunctionna- rissen. De geallieerde hoge commissie l heeft de officiële tekst aan de regering van Bonn overhandigd met de verkla ring. dat de bondsregering op de hoog- I te zal worden gehouden van alle stap- I pen der Westelijke mogendheden tot het houden van een vier-mogendheden- bespreking en de overeenstemmingen in I deze tussen de Westelijke mogendheden onderling. De Westduitse regering zou voorts verwittigd worden van de Wes- teiyke bedoelingen. Men legt er te Bonn de nadruk cp. dat de bondsregering iedere stap tot vermindering der spanning tussen Oost en West t-oegejuicht. De bondsregering verwacht echter, dat de Westelijke mogendheden hun belofte zullen nakomen cm West- Duitsland en West-Berlijn „te bescher men en iedere oplossing van de Duitse kwestie zonder vrije verkiezingen in geheel Duitsland en zonder de garan tie van politieke vrijheid van de hand i zullen wijzen." (Van onze Londense correspondent). Het dringendste probleem, waar voor Engeland aan het begin van hel nieuwe jaar staat, Is te trachten een herhaling van de kolencrisis van 1947 I te vermijden. Want alles wijst er op, dat een dergelijke crisis, met alle rampzalige gevolgen voor de Britse economie en defensie, weer voor de deur staat. Hoewel Engeland zo ongeveer op steenkool is gebouwd zijn de Engelsen er niet in geslaagd een blijvende oplos- i sing voor het steeds nijpender kolen- vraagstuk te vinden, al moet worden erkend, dat dit maar ten dele een En gels probleem is. omdat eigenlijk ge heel Europa op het gebied der kolen- l voorziening met soortgelijke moeilijkhe den als in Groot-Brittannië te kampen heeft. Engeland heeft thans nog maar een kolenreserve voor ruim twee weken en een nieuwe vriespcriode zou ongetwij feld de genadeslag betekenen. Attlee heeft thans ingegrepen door de mijnwerkersleiders bij zich te roepen. Velen hunnner hebben reeds extra-werk gedaan. Desondanks bleef de totale ko- lenproductie onder het beraamde doel. al bedraagt de totale delving anderhalf miliioen ton meer dan in 1949. Er is immers veel meer nodig geweest dan in dat Jaar, mede door de langdurige koude. Thans hebben de mijnwerkers de regering toegezegd om vóór April 3 miliioen ton kolen extra te delven. De regering krijgt intussen van alle kanten te horen dat zij de ernst van de toestand veel te laat heeft ingezien. Vorig jaar kwam men. dank zij een zachte winter, juist met de hakken over de sloot. De sterke stijging van de ko- ienexport waartoe de regering voor barig besloot, droeg in sterke mate tot de crisis bij Om de zaak te redden, werd ijlings uit Amerika steenkool in- Libye. de vroegere Italiaanse kolonie in Noord Afrika, bereidt zicli met behulp van de Verenigde Naties voor. als een vrije staat op zelf bestuur over te' gaan. Leden van de bevolking zijn hier in een levendige discussie gewikkeld, tijdens de verkiezingsstrijd bij locale verkiezingen in Tobrock. TOENEMENDE DOOI. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Verdere stijging van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 5 JANUARI Zon op' 8 48 uur; onder: 16 43 uur. Maan op; 6.44 uur; onder: 13 36 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.25 en 12 52 u Dit nummer bestaat uit zes pagina's. AMERIKAANS HOGE COMMISSARIAAT NAAR BONN. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse hoge commissariaat zal verplaatst worden van Frankfort naar Bonn. zo heeft de hoge commissaris, John Mc Cloy, medegedeeld. De verhuizing zal tegen het einde van September voltooid zijn. Hij zeide, dat dit een belangrijke stap zou betekenen in het totstand- brengen van normale betrekkingen met de West-Duitse regering. Zijn persoon lijk hoofdkwartier zou ook naar Bonn overgebracht worden doch hy zou een bureau in Frankfort blijven houden. Na de verhuizing, zouden bepaalde een heden te Frankfort gestatlonneerd blijven. AMERIKAANS VLIEGDEKSCHIP VAN 60.000 TON In het Amerikaanse Congres is een wetsontwerp Ingediend, waarin presi dent Truman wordt gemachtigd op dracht te geven voor de bouw van een vliegdekschip van 60.000 ton. dat als drijvende basis voor zware vliegtuigen zou kunnen dienen. Het geprojecteerde vliegdekschip zou vliegtuigen mee kun nen voeren, die, naar men meent, ge bruikt zouden kunnen worden voor het me?vo°ren en uitwerpen van atoom bommen. Helgoland ontruimd MAAR WEER „BEZET". Gisteren zijn alle „bezetters" door de Duitse politie van het eiland Helgoland gehaald in de patrouilleboot ..Eileen". Voordat de demonstranten werden weggeleid, was een bespreking gevoerd van twee uur tussen Britse officieren en de leider van de actie, prins Huber- tus zu Loewenstein. De demonstranten verklaarden, dat het eiland onmiddel lijk weer bezet zou worden als er op nieuw bommen op zouden vallen. De ..bezetters" hebben in een grote schuil kelder gewoond, het enige gebouw op het eiland, dat nog bewoonbaar is. En kele van hen (in totaal 24) hebben zich bezig gehouden met het opnieuw begraven van de beenderen van doden, waarvan de graven door bombardemen ten getroffen werden en met het her stellen van beschadigde kruisen. Een woordvoerder van de Engelse1 regering heeft verklaard, dat het eiland J Helgoland na de Engelse en Ameri kaanse bombardementen aan Duitsland zal worden teruggeven. Zolang de bom bardementen nog niet ziin afgelopen, moet Helgoland als geallieerd sperge bied worden beschouwd, aldus deze woordvoerder. De Britse autoriteiten zullen de 24 Duitsers, die van Helgoland gehaald zijn. niet gerechteliik vervoleen, aldus heeft de geallieerde hoge commissie be kend gemaakt. ..Toekomstige overtre ders zullen echter wel vervolgd worden evenals ieder, die bii een dergelijke overtreding helpt of daartoe aanzet". Inmiddels wordt uit Hoernum op het eiland Svlt gemeld, dat twee boten met ongeveer 12 Duitsers aan boord van Sylt naar Helgoland ziin vertrokken. Men gelooft, dat zii op Helgoland ziin aaneekomen kort nadat de ..Eileen" met de voriee -bezetting" was vertrok ken De nieuwe groep bestaat uit Duit se journalisten en Helgolanders. Taaldwaasheden in Duitsland (Van onze correspondent in Bonn). In het buitenland heeft men zich al tijd vrolijk gemaakt over Duitse titels. En terecht. We weten wel niet, of het juist is dat een Duitse wisselwachter wel eens is aangesproken als „Herr Reichs- eisenbahnknotenpunktwechselhin- und herschieber", maar er hebben zich in dit opzicht zeker belachelijke dingen voorgedaan. De Duitsers zelf hebben dat ook begrepen en langzamerhand zijn de ergste uitwassen uitgestorven. In de Nazi-tijd en na de oorlog zijn echter weer nieuwe dwaasheden ont staan. Het .taalmisbruik van de Nazi's ligt iedereen nog vers in het geheugen, omdat dit met elke invasie over een nieuwe grens werd geëxporteerd. Ook Nederland heeft er zijn bekomst van gehad Na de oorlog is het proces echter ver der gegaan. In de eerste plaats zorgden de denazificatoren voor een nieuwe verrijking van de reeds monstrueuze Duitse woordenschat. Zij maakten on derscheid tussen de ..Betroffenen", die zich gecompromitteerd hadden, en de „Nicht-betroffenen". De „Betroffenen" hadden zich te verantwoorden Al naar het reultaat daarvan onderscheidde men weer: „Hauptschuldige, Minderbelastete, Mittlaufer en Entlastete". Het tragi- comische daarbij was. dat deze catego- riën ook als zodanig werden aangespro ken: Herr Minderbelastete en Herr Mittlaufer. Later kwamen krijgsgevangen solda ten terug. De ambtenaren waren niet tevreden voordat zij deze hadden ver deeld in früh-, mittel- en spathcim- kehrer. Neen, de Duitse titulatuur is er na de oorlog nog allerminst op vooruit gegaan OOST-DUITSLAND AAN DE ZIJDE DER SOVJETS. „Het vredelievende Duitse volk zal aan de zijde van de Sovjet-unie strij den. indien de aanvallers het zouden i wagen een nieuwe oorlog te beginnen", verklaarde de Oost-Duitse president i Wilhelm Pieck ir een toespraak tot een aantal Oost-Duitsers, die, ter gele genheid van Piecks 75ste verjaardag op het erf van diens ambtswoning, het kasteel van Sohoenhausen in Oost-Ber- lijn. waren bijeen gekomen. Een nieuw geluid is het niét. Pieck deed aankondiging van een am nestie voor een nog niet nader ge noemd aantal voormalige bewoners van concentratiekampen in de Sovjetrussi sche zone. die vorig jaar naar gevan genissen in Oost-Duitsland zijn over gebracht. Drie Oost-Berlijnse acteurs weigerden mee te spelen ln een Russisch toneel stuk, dat tot besluit van de feestviering in een theater in de Oostelijke sector zou worden opgevoerd. Het stuk be handelt de overgang van een Russisch musicus naar hét communisme. Gisteren kwam het Engelse politie- vaartuig Trueloveons met een bezoek vererenHet vaartuig koos ligplaats in de haven van Rotterdam Nieuw Amerikaans orgaan voor de militaire productie President Truman heeft een nieuw oreaan ingesteld voor de militaire oro- ductie om de productie-organen meer te coördineren en enige contróle over de militaire inkopen uit te oefenen. William Harrison, op liet ogenblik lei der van de oroductie-afdeling van het ministerie van handel, is aan het hoofd van het nieuwe orgaan gesteld. De president, heeft het uitvoerende gezag en het orgaan zal zeggenschap hebben over de industriële productie, het vervoer, brandstoffen, mineralen en I electrische energie. Hst voedsel zal niet onder contróle van het orgaan geplaatst worden. Mocht de voedselvoorziening echter onvoldoende ziin. dan „zullen Harrisson en de minister van voedselvoorziening. Brannan. gezamenliik beoalen wat voor menselijke en dierlijke voeding en wat voor de industrie gebruikt zal worden". Jlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll KWITANTIES TOT EN MET f.20.— VRU VAN ZEGEL. Onze lezers mogen wij er aan herinneren dat met ingang van het nieuwe jaar het recht voor het zegelen van kwitanties een belang rijke wijziging heeft ondergaan. Diende men tot einde vorig jaar een kwitantie van f. 10,01 of hoger te voorzien van een zegel van f 0 10 thans zijn de kwitanties tot en met f. 20 vrij van zegel. Daarboven moet een zegel geplakt worden van f. 0.15. Oude zegels (f.010) kunnen in geruild worden op het Kantoor der Ontvanger Registratie en Domei nen. Rapenburg 19, alhier. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllilllllllllllllllllllilill WESTBERLIJNSE COALITIEBESPRE KINGEN TIJDELIJK AFGEBROKEN. De coalltiebesprekingen der drie groot ste partijen van West-Berlijn (sociaal democraten, christen-democraten en j vrije democraten) zijn tijdelijk afgebro ken. J Volgens partijfunctionnari^en liepen de besprekingen vast, omdat men het niet eens kon worden over de bezetting van de posten van burgemeester van Berlijn, minister van binnenlandse za ken en voorzitter van het parlement. De sociaal-democraten eisen op grond van de uitslag der Decemb?rverk;ezin- gen deze drie posten voor zich op. gevoerd, maar hoewel er meer dollars waren, was de scheepsrulmte zeer be perkt. zodat „steenkool naar Newcastle brengen" op zichzelf iets ongehoords geen oplossing bood. De enige uitweg is daarom meer kolen-productie en minder verbruik. Hoewel Engeland over een aantal voortreffelijke mijnen beschikt, is de meerderheid nog onvoldoende tech nisch uitgerust. De mechanisatie, wel ke krachtig is aangepakt, vordert slechts langzaam. Op de lange baan gezien, mag de na tionalisatie voor de verbetering der ef ficiency een succes blijken te zijn, maar het psychologische arbeidsprobleem, dat vooral in de mijnen zo moeilijk is. bleef nog onopgelost. Eerder werden de din gen er slechter op. doordat het mijn wezen na de overneming door de (zelf door een personeelscrisis getroffen) steenkolenraad. gevaar liep een leven loos apparaat te worden. Vandaar dat er ln de mijnindustrie om leiderschap wordt geroepen. Het plan is nu de oud-mijnwerkers in de regering en op belangrijke pos ten in de Labourparty en de vakbe weging voor een campagne door de mijngebieden te mobiliseren. De vraag, welke daarbij echter onder ogen moet worden gezien, is of de door de mijnwerkers geëiste verbete ring van hun positie inderdaad tot be tere resultaten, zowel wat productie als recrutering betreft, zal leiden. De vroegere ellende in de mingebie den is inderdaad opgeheven, maar ae algemene positie van de mijnwerkers laat nog veel te wensen over. Zij eisen thans verhoging der laagste lonen een pensioenregeling een 14-daagse betaalde vacantie en dubbel tarief voor overwerk op Zaterdag (boven de vijfdaagse werk week). Overwerktarief bedraagt thans anderhalf maal het gewon© tarief. De regering eist op haar beurt, dat het nog altijd grote absenteïsme ver mindert. al wordt beseft, dat het hoge ongevallencijfer hierbij een grote rol speelt. Ook de verbeterde ziekenzorg leidt er toe. dat de mijnwerkers bij ziekte langer van het werk wegblijven. Een grief van de regering is ook. dat de mijnwerkers nog altijd vasthouden aan werkmethoden, welke de productie beperken, zoals de verwerking van een kolenstrook van bepaalde lengte, onge acht de arbeidstijd, welke nog óver is. Deze arbeidsrestricti© dateert nog uit de werkloosheidsperiode, maar is nu niet langer gerechtvaardigd, evenmin als het verzet van de bonden tegen gebruik van Italianen en andere buitenlanders. Indien de kolencrisis niet vermeden kan worden, verwacht men. dat een regeringscrisis niet zal uitblijven In 1947 leidde het kolentekort tot twee miliioen werklozen, terwijl vele andere millioenen maar half konden werken. Zal de straatverlichting weer tot een minimum worden beperkt, zullen de étalages weer in duister worden gehuld en zullen de vrolijke lichtreclames van Piccadilly voorlopig weer tot het ver leden behoren? En zal mer. thuis by schaars of hele maal geen licht weer in de kou moeten gaan zitten bibberen? Want de bodem van de kolenbergplaatsen wordt overal weer zichtbaar en gebruik van gas en electriciteit voor verwarming zal even eens uit den boze zijn. Reeds nu wordt de electriciteit al een paar keer per dag afgesloten, zodat men op geen en kele openbare klok meer staat kan ma ken. Bovendien ontstaan er vele geva ren, b.v. in ziekenhuizen. ELECTRICITEITSCRISIS. De oorzaak van het stopzetten van electrische stroom was echter tot nu toe niet kolengebrek, doch overbelas ting der centrales. De electriciteits- mlsère als gevolg van het verouderd ra ken van het apparaat, dat slechts lang zaam kan worden vervangen of uitge breid, vormt een crisis in de crisis. Gevreesd wordt, dat het nog minstens vier jaar duren zal voor de nieuwe ge neratorstations klaar zijn. In de afge lopen 11 jaar is het verbruik van elec triciteit verdubbeld en de vraag neemt nog steeds sneller toe dan de capaciteit, zeker nu de bewapening op gang komt. Lord Citrin. de leider van het staats- electriciteitsbedrijf, voorspelt zelfs, dat stroomtekort gelijk staat met een eco- mische ramp. Herziening van de in krimping van het investeringsprogram der regering wordt dan ook noodzake lijk geacht. Ook hier openbaart zich de tragiek van een land. dat door twee oorlogen en door te grote behoudzucht technisch achter op is geraakt en dat het daardoor in economisch opzicht niet meer kan bij- sloffen, 82ste zitting van het Amerikaanse congres geopend. WAARSCHUWING AAN TYRANNEN! Gisteren is de 82ste zitting van het Amerikaanse Congres begonnen De voorzitter, Sam Rayburn. zeide bij de opening „Het Congres moet die dingen doen, waardoor internationale desperado's en tyrannen bevreesd zullen worden ons in de weg te treden. Indien liet Congres in de komende zittingsdagen niet zijn plicht doet. zullen wy een wereld krygen, waarin vrije mensen niet zullen kunnen wonen. De Oceaangrenzen der Verenigde Staten zijn niet voldoende om ons land in de wereld van heden te beschermen. De Atlantische en de Stille Oceaan zijn geen schilden meer. waarachter de Ver. Staten zeker ztfn van vrijheid en vei ligheid". aldus Rayburn. die voor de zesde achtereenvolgende maal als voor zitter optreedt. De leider der republikeinen ln het Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, zeide. dat men in het bui tenland geen verkeerd denkbeeld moet krygen van het „steekspel der Amerikaanse politiek". „Wy staan allen a's éen man achter ons land," zeide hij.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 1