GROTE PRIJSVERLAGING Eeuwfeest A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N.V. Twee gebrandschilderde ramen voor Raadzaal WTf l'H'li 1 3j Burgemeester biedt 5 gevelsteneu aan STADSNIEUWS Officiële publicatie Laatste Berichten Wel en wee der visserij DINSDAG 2 JANUARI Jubileumgeschenk personeel: monumentale bank Onder grote belangstelling is van daag het eeuwfeest herdacht van de N.V. A. W Sijthoffs Uitgeversmy aan de Doczastraat. HULDIGING DOOR HET PERSONEEL. De feestelijkheden werden hedenoch tend ingezet met een huldiging door het personeel, waartoe ook de gepension- n eerden waren uitgenodigd. De voorzitter van de feestcommissie, de heer L. Prevo. bracht in enkele woor den hulde aan de nagedachtenis van de oprichter van het bedrijf, de heer A. W. Sijthoff, die vóór 100 jaar de grondslag legde van deze zowel in binnen- als buitenland gunstig bekend staande on derneming, welke, niettegenstaande haar eerbiedwaardige leeftijd, kerngezond is en nog een reeks van plannen voor de toekomst -heeft. Na voorts" hulde ge bracht te hebben aan hen, dié na het overlijden van de oprichter hst werk in zijn geest hebben voortgezet, t.w. dc heren C. G, en A. W. Pr entzen, de heer J. Tersteeg, en thans al weer 23 jaar de tegenwoordige directeur, de heer S. G- van Looy. wees de heer Prevo er op, dat de firma in deze mede een belang rijke functie cp sociaal-cultureel terrein heeft vervuld. Zij bracht de gemeen schap een schat van wetenschappelijke en ontspanningslecteuur, met de uitvoe ring en verzorging waarvan aan vele handen werk werd gegeven. Onder het uitspreken van de beste wensen voor de toekomst bood de heer Prevo namens het gehele personeel aan commissarissen ein directie een volgens het ontwerp van de heer T. Keuzekamp in marmer uitgevoerde monumentale ge- denkbank, met bijbehorende tafel, aan. Ter weerszijden van de bank, die een plaats heeft gevonden in de hal, bij de opgang naar de kantoren, bevindt zich een bloembak, waarin prachtige planten zijn geplaatst.. De aanbieding va.n dit geschenk ging gepaard met de overhan diging van een herinneringsalbum, dat in eigen werkplaatsen is vervaardigd. D? directeur, de heer S. G. van Looy, dankte mede namens commissari-sen voor dit kostbare geschenk, dat de her innering aan dit eeuweest voor altijd levendig zal houden. Spreker, die in dit kostbare geschenk, waarvoor het perso neel 4 iaar heeft géspaard, een symbool ziet van wederzijds vertrouwen en goede samenwerking, deelde ten slotte mede, dat aan het personeel het gedenkboek zal worden aangeboden, alsmede een gratificatie. Het huldeblijk van het personeel een in lichtbruin marmer uitgevoer de bankmet bijpassende tafel. moeten vernieuwen en verfrissen. Het ziet er echter niet naar uit, aldus spre ker, dat dit ons gemakkelijk zal wor den gemaakt. Een onrustbarends stijging van materiaalpryzen en productiekosten als nooit tevoren, zal tot een zeer sterks prijsverhoging van het boek leiden. De heer Van Looy Sprak ten slotte de verwachting uit. dat in de komende eeuw het uitgeversmerk de adelaar speurend met scherpe blik in de ruimte met het devies „Altiit Waekssam", de berielirg zal geven om op de ingeslagen weg voort te gaan. Nimmer mag men vergeten welk een perspectief zich opent als men het voorrecht weet te hanteren, deel te nemen aan het culturele leven van het Nederlandse volk. Welk een mogelijkhe den, aldus spreker ,zijn er nog open om het hart van dat volk te doen kloppen voor 't Nederlandse boek. Bedenk toch wat het leven zou zijn zonder boeken! Met een „Leve een A.W.S besloot de heer Van Looy zijn herdenkingswoord. AANBIEDING VAN 2 GEBRAND SCHILDERDE RAMEN AAN GE MEENTEBESTUUR. Hierna bood mr C. M. Seret uit Den Haag, namens commissarissen en di rectie aan de burgemeester als hoofd der gemeente, het ontwerp van twee door de bekende glazenier Clir. de Moer ontworpen gebrandschilderde ramen aan ter plaatsing in de raad zaal van het Stadhuis, Beide ramen, die een afmeting hebban van 86122 cm, geven een voorstelling vaü het Stadhuis. Terwjjl het ene raam herinnert aan de Stadhuisbrand in Februari 1929, biedt het an dere een voorstelling van dit gebouw na do brand. OFFICIËLE HERDENKINGS PLECHTIGHEID. 7.1 aansluiting op dit intltetn samen zijn. volgde te ongeveer 11 uur een offi ciële herdenkingsplechtigheid. Het was voor velen een blijde ver rassing de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, die juist vandaag na een ongesteldheid van 3 maanden zijn werkzaaamheden heeft hervat, hier wederom aanwezig te zien. Voorts woonden alle wethouders en de i directeur van het Sted. Museum De Lakenhal, de heer E. Pelinck, deze plechtigheid bij. De directeur, de heer S. G van Looy. ■heette hen allen welkom, waarna hij in j een uitvoerige rede herinnerde aan de oprichting en ontwikkeling van het be- j drijf, waarvan- wij de voornaamste bij- zonderheden reeds publiceerden. Voor af wees de heer Van Looy er op. dat al bloeide de boekhandel (uiteraard in handschriften) al ten tijde der Grieken en Romeinen en in de middeleeuwen, eerst in de tweede helft der 15e eeuw, toen de bewijzen voorhanden waren, dat van één grondvorm vrijwel onbeperkt af gietsels in lood konden worden gegoten, de grondslag was gelegd voor het ge drukte boek de grondslag tevens voor de bagripp2n drukker, boekverkoper en uitgever- Nog bijna 4 eeuwen zou het duren, dat met beperkte middelen en mogelijkheden de drukker aan de eisen van een opbloeiende handel in boeken kon voldoen, totdat in de tweede helft der 19de eeuw de eerste snelpersen, dz eerste zetmachines en de paHerfabri- catie met nieuwe grondstoffen een totale omwenteling op dit terrein teweeg brachten. Voorts wees spreker er op dat Nederland met een iaarliikse boeken productie van m°pr dan 8000 titels oer jnar procentsgewiize ten onzichte van d-= grootte onzer bevolking hooz st"nt po meeschreven in de rij der beschaafde verken. Na ziin dlene bewondering en hoge v'oorriei-big uitgesproken te hebben voor dQ opnemer van het bedrijf, wijlen de b°er A W Sijthoff. zeide spreker, dat de^"» 100-inrig° uitgeversmaatschappij. ppstonnH door langdurige ervaring, ge staald door nerioden met tegenslagen, doch volhardend In haar taak. uit te geven datgene wat de menselijke geest vooruitgang biedt en het leven verrukt. vertrouwen mag hebben om voort te gaan met a1" basis het geen zii heeft ongebouwd. Zij zal daar bij steeds haar streven er doelstellingen Voorts ziet men: op het eerste raam links boveh de figuur van Prins Wölqm van Oranje, met als achtergrÖïlch-'-de./ Leidse Universiteit; in de linkerbeneden hoek een symbolische voorstelling van het Spaanse schrikbewind. Verder treft men cp dit raam een episode uit Lei- dens ontzet aan en de figuur van Lucas van Ley den, in gezelschap van een gezel aan de drukpers. Het andere raam wijst naar de wederopbouw van het Leidse Stadhuis, de Duitse terreur err de be;: vrijding In 1945. Burgemeester Van Kinschot, die vér- klaarde deze geste buitengewoon op prijs te -stellen en de ramen als een waardevolle aanwinst voor de.Raadzaal beschouwde, bood commissarissen en di rectie hierop de gelukwensen van het Gemeentebestuur aan ken aan een groep mensen die aan Lei den een speciale bekendheid gaven? De hoogleraar Erpenius drukte zijn werken in de Oosterse talen zelf en duidt dit od het titelblad aan: .Ex typographia Erpeniana Linguarum Orientalium". Fe lix de Klopper gaf in 1719 voor de eer ste maal de Lejjdsohe Courant uit Etienne Luzac de periodiek: „Nouvelles extraordinaires de divers endroits", meer bekend onder de naam van „Gazette de Levdén". Mag ik de chronologie van mijn op somming verbreken door terug te gaan en de bekende Jan Jansz. Orlers in de Pieterskercksteeg" te noemen naast ziin veelzijdige zwager Jan van Hout, die aanvankelijk onder zijn toezicht, la- tér ah eigenaar, de persen van het Raadhuis exploiteerde In historische werken leest men wel, dat in meerdere straten uitgevers en boekhandelaren huis aan hu's te vin den waren, speciaal in de omgeving van het Academiegebouw. 'Het aantal is. meen ik. wel kleiner ge worden. De nauwe begrenzingen van de stad vielen weg door de snelle vooruit gang van het verkeer waardoor zake lijke relaties werden eelegd. En juist het feit. dat dè U'tgeversmaatschappij door haar besuurders capaciteiten en midde len vond haar betrekkingen over zo'n breed terrein uit te strekken, geeft haar oen specifieke en waardige plaats tus sen hen die aan Leiden in dit opzicht haar goede naam gaven. 5 HISTORISCHE GEVELSTENEN OP HUN PLAATS TERUG. Wederkerig was het de burgemeester een groot genoegen om 5 historische ge velstenen, afkomstig uit de gevel van •het huis, dat na de buskruitramp op last van Joannes le Francq van Berk- hev is opgetrokken aan de Koepoorts- gracht tegenwoordige Doezastraat) en dat later plaats moest maken voor het Gebouwencomplex van A. W. Sijthoff's Uitgeversmij en toen ter plaatsing na?c het Sted. Museum de Lakenhal zijn overgebracht, te kunnen aanbieden. In- gemetseld in de voorgevel van het kan toorgebouw keren ze op hun oorspron kelijke plaats terug en houden ze de herinnering levendig aan vorige geslach ten en de buskruitramp van 1807. De algemeen procuratiehouder, de heer B. P, du Croix, d'e daarna de geluk wensen van het personeel aanbood, her innerde er aan wat door dit bedrijf in het belang van cultuur en werenschap i§ tot stand gebracht en waardoor is bereikt dat Sijthoff een naam is gewor den. welke over de gehele wereld bekend (s. Wanneer men zou kunnen berekenen hoeveel letters voor al de uitgaven, die in deze ÏOD jaar zijn verschenen, ziin gezet hoeveel vellen papier in d!e t'id zijn verbruikt, hoeveel banden er zijn vervaardigd en hoeveel kilo's boeken uit de magazijnen zijn verzonden, dan komt men tot getallen, die ons zouden doen duizelen. Ook de heer Du Croix bracht, hulde aan de oprichter van het bedrijf en na,hem volgende directies om te be sluiten met de wens. dat A.W S. mozs -roeien en bloeien en er in zal slagen haar gevestigde refutatie te handhaven Ten slotte sprak de directeur een ankwoord, waarin hii speciaal de heer Ou Groix hü'digde. die vandaag juist 53 laar aan het bedrijf-is verbonden en "og cpede herinneringen aan de oprich- tér tygvaard. r VALEER VAN KÉRKHOVE WINT DE ROMAN-PRLJSVRAAG. Tijdens een bijeenkomst, welke heden middag in tegenwoordigheid van de iury-leden de heren Antoon Coolen, Ben' van Eysselsteijn en dr P. H. Riteer Jr werd gehouden, heeft dr Ritter na een inleidend woord van de directeur, de uitslag bekend gemaakt van de ro man-prijsvraag welke ter gelegenheid van dit eeuwfeest was uitgeschreven en waaraan kon worden deelgenomen met ieder roman-manuscript In de Neder landse taal, mits de schrijver hiervan nog niet eerder een roman in boekvorm had gepubliceerd. In totaal bleken OGin- P. C. SUS AN t Op 68-jarige leeftijd is na een korte ongesteldheid in het Diaconessenhuis overleden de heer P. C. Susan, die ge durende een kwarteeuw op voortreffe lijke wijze het penningmeesterschap heeft vervuld van de afdeling Leiden der Nederlandse Reisvereniging. EXPOSITIE IN PRENTENKABINET. Van 327 dezer wordt in het Pren tenkabinet in de Kloksteeg een ten toonstelling gehouden van tekeningen en grafiek door Marri Ocsterholl. Huub Gerretsen en Alfred Loeb. „DE SPEELDOOS". Zaterdagavond gaf het Revue- en ca baretgezelschap ..De Speeldoos" in .Den Burcht" een uitvoering. Na een inlei dend wóórd van de voorzitter verzorgde het gezelschap een opvoering van het door de 'regisseur de heer Nard Boer, geschreven t-oneelspel „Zeelui". Henk Franke illustreerde het spel met enkele door hem zelf geschreven liedjes. Of schoon de cpvoerenden over het alge meen veel te luidruchtig spraken, waar door het spel op sommige momenten haast niet te volgen was hebben de aan wezigen zich met dit stuk kostélijk ge amuseerd. Hulde vooral ook aan Nard Boer. die als auteur-regisseur-acteur zo veel vrolijkheid in dit vlotte spel wipt te brengen! Na afloop volgde een gezellig samen zijn, met medewerking van .The All round Sextet" o.l.v. de heer Smit. J. VAN RIET Op Nieuwjaarsmorgen 'is-geheel- onver wachts op 62-jarige leeftijd overleden de heer J. van Riet, hoofdopzichter bij de dienst van Gemeentewerken waar hij i de functie bekleedde van chef der af deling Bestratingen en Rioleringen. De heer Van Riet trad 1 Juni 1928 als opzichter-tekenaar in Leidse gemeente dienst. Na enige jaren in de tekenkamer werkzaam te zijn geweest, kwam hii in 1931 bij de dienst Onderhoud, bestratin gen om met ingang van 1 Januari 1945 te worden benoemd tót hoofd van die dienst al opvolger van de in Duitsland tijdens de bezettingsjaren omgekomen heer C. Kil jan. De heer Van Riet stond om zyn kun de en tact zowel bii zijn superieuren als bij het personeel van zön 'dienst hoog aangeschreven. De begrafenis-ran'het stoffelijk over schot zal plaats .vinden a.s. Donderdag middag om halfdrie op „Rhynhof". Onze stadgenoot, de heer Jan Rooth, is gekozen als pat-uur historisch secretaris van dé Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, Tijdens het schaatsenrijden op de Witte Singel kwam Zaterdagmiddag de 35-jarige mevr. M. L. N. uit de Bakker- steeg ten val en brak daarbij de rech terpols. De E H.D. bracht haar naar het Ac. Ziekenhuis, (Iiigez. Meel.-adv.) GEM. REINTGIXC.fi- EN OVTSMETJTNGS- DIENST - LEIDEN. Vuilnisemmers geve rr®n cnr «orstvrUe plaats, lediging ls and-»-.; niet mogelijk. Beleefd wordt elke hulsvrouw verzocht hiervan goede nota te nemen. De Directeur. OOK IN V ALBERT HEIJN WEER No. 1 MAÏZENA .per pak BAK- en BRAADVET per pak SPERCIEBONEN .per. groot blik DOPERWTEN groot blik vanaf PRUIMENJAM per pot HUISHOUDJAM per pot 65 DROOGKOKENDE RIJST 500 gram GROENE ERWTEN 500 gram vanaf SPLITERWTEN 500 gram vanaf BRUINE BONEN 500 gram vanaf 15 ct. 36 ct. 72 ct. 64 ct. 39 ct. 47 ct. 49 ct. 27 ct. 33 ct. 39 ct. A.H. THEE De krachtigste en de geurigste NU per 100 gram 64 - 72 - 76 - 80 - 85 ct. ZAANSE BESCHUIT GROTE ONTBIJTKOEK ZAANSE KOEKEN grote rol per stuk per bus 26 ct. 38 ct. 50 ct. f.l BS J rf tl rfWn»T?>i f-; Spaart onze Cinderella plaatjes Kerstrapport Zaterdagavond werd ln het Hoofdbureau van Politie een 9-ja- rige jongen uit Ruswijk binnen gebracht die, gelijk wijlen D ogenes met een lampje en een kaarsje in de hand, in de gele tram was aan getroffen. Bij de ondervraging hing hij een zeer triest verhaal op. Hij vertelde dat hij 's morgens bij het ontwaken een sterke gas- lucht had geroken en zijn moeder niet wakker had kunnen krijgen. Een gewaarschuwde buurman zeide hem, dat zijn moeder overleden was. Daar hij zijn vader nooit had gekend en hü dus wees was ge worden. besloot hij naar een fami lielid in Stuttgart te gaan waar voor hij, om de reiskosten te dek ken, tien gulden uit zijn spaarpot had genomen. De dienstdoende in specteur, die weinig geloof uan het verhaal van de jonge Rijsw ijker hechtte, vroeg hem daarop of hij veel onvoldoendes op zijn Kerst rapport had gehad. „Ja", zei de jongen, .Flink op je kop van Je vader gekregen zeker?", informeer de de inspecteur. Het antwoord was bevestigend, waarmee het. fabeltje van „vader nooit gekend" uit de wereld was. Bij informatie te Rijswijk bleek ook moeder springlevend te zijn. De reislustige en fantasierijke jeug dige Rijswijker werd 's avonus door zijn vader afgehaald. Er zal wel wat voor hem gezwaaid hebben BELGISCH WETSONTWERP OP DE DIENSTPLICHT. De Belgische regering heeft aan de Kamer een wetsontwerp voorgelegd tot herziening ,van de wet op de militaire dienstplicht. Op grond hiervan wordt do duur van de dienstplicht, die tot nu toe 25 jaar bedroeg, op 15 jaar gesteld. Het ontwerp stelt verder de actieve diensttijd op twee jaar vast, waarbij is bepaald, dat de minister van defensie de bevoegdheid heeft de dienstplichti gen met onbepaald verlof te zenden tussen de I2de en 24ste dienstmaand, indien de omstandigheden dit veroor loven. "De militaire commissie, op welker bevindingen het wetsontwerp steunt, is van oordeel, dat naast de gewone strijdkrachten een volledige organisatie tot stand moet komen voor de burger lijke beveiliging van het grondgebied. Het personeel hiervoor dient te worden gerecruteerd, uit degenen, die van ac- I tleve dienst zijn ontslagen en uit de j afgezwaaide lichtingen, I Met betrekking tot déze burgerlijke beveiliging wordt een onderscheid ge maakt tussen 1. de plaatselijke en in dustriële bescherming en 2 de mobiele groepen. De eerste kan volgens de wet op de dienstplicht niet door werving worden samengesteld. De mobiele groepen zullen in oorlogs tijd echter blijvend gemobiliseerd wor den en zullen moeten optreden in ge vallen van reddingswerkzaamheden, blussen van branden, eerste hulpverle ning etc. Bij de verlaging van de dienstplich tige periode van 25 tot 15 jaar, is men uitgegaan van de overweging, dat de er varing heeft geleerd, dat de oudere lichtingen dienstplichtigen waardeloos zijn. Op het ini iatief, dat eens wijlen de heer A. W. Sijthoff heeft genomen, kan volgens spreker niet alleen de stad Lei den, doch ook Nederland trots zijn. Ver volgens wees de burgemeester er op dat de thans jubilerende Uitgeversmaat schappij een schakel vormt in een lange en brede keten van Leidse boekdrukkers, die een reputatie genoten, welke niet uitsluitend beperkt bleef binnen de grenzen van het vaderland Slechts wei nig plaatsen hebben op dit gebied een zo rijke geschiedenis als Leiden. Deze omstandigheid is niet alleen te danken aan de uitgaven zelf maar zeker ook aan de bijzondere eigenschappen van karakter en intelligentie van de uitge vers. Ik meen, aldus spreker, uw maat schappij op geen waardiger wijze te kun nen huldigen dan haar te plaatsen in een rii van voorgangers, die hun steen tje bijdroegen om Nederland een be kendheid te geven, waarop het heden vermocht voort te bouwen, Is niet Jan Stevensz, de drukker van de Divisiekroniek, van de Rei publicae cura, een man van betekenis geweest, door wien in de jaren 1502—1524 een 90- tal boeken werden uitgegeven, een aan tal dat in die tijd in de Noordelijke Ne derlanden alleen door Deventer werd overtroffen, Hy durfde het aan om de ..Summa der godliker scriot-uren oft Een Duvtsche theologie" in 1524 de wereld in te sturen, een daad, die hem als ban neling naar de Z. Nederlanden dreef. Zouden we niet van de eerste acade miedrukkers Sliviüs. Plantijn. de Else- viers kunnen snreken als van brillante voorgangers? Doet de pilgrimfather- drukker William Brewster u niet den- aangeboden. Eén der twee aan het Gemeente bestuur aangeboden gebrandschil derde ramen, wélke een plaats zul- zendingen te zijn binnengekomen. Vol gens het oordeel der jury kwam bij de beoordeling reeds direct vast te staan, dat slechts één manuscript ver boven alle andere inzendingen uitstak. Zowel de schrijfkunst als de bouw van het boek ziin opvallend goed, terwijl daar naast de auteur de gave bezit óm de sfeer van het boek tot in alle détails uit te werken. Na deze korte bespreking van het bekroonde manuscript, deelde dr Ritter mede, dat de heer Valeer Kerk - hove uit Maldeghem met zijn roman „De Weerlozen" de roman-prijsvraag heeft gewonnen en daarmede de uit geloofde prys van f. 2.000. Het boek zal binnenkort by Sijthoff worden uit gegeven. Aan twee manuscripten viel een eer volle vermelding ten deel, t.w. aan de roman „De hoogste verdieping" van de hand van de heer F. J. M. G. Huijs- mans te Zandvoort en aan die van Jac queline van Barghein te Blaricum ge titeld Als een ceder op de Libanon". DRUK BEZOCHTE RECEPTIE. Van 3 tot 4 30 uur volgde een druk bezochte receptie, waarna de viering van dit eeuwfeest zal worden besloten met een intiem diner in Het Gulden Vlies", terwijl het personeel morgen in „Den Burcht" een feestavond krijgt Aanval in Korea vormt „bedreiging" Volgens een communiqué van Mac Arthur zien de strijdkrachten der V.N. zich voor ..een nieuwe bedreiging" ge steld, nu een Chinese eenheid gesig naleerd is in het gebied vanHoengnam aan de Noord-Oostkust. In de West- en midden-seètoren be vinden zich in de achterhoede van de aanvallers vijf Chinese legerkorpsen en minstens drie Noord-Koreaanse divi sies. „De vijand zet de aanval door zonder zich ook maar het minst te be kommeren om ziin verliezen, die uiterst zwaar zijn geweest", aldus het commu niqué. De Noord'-Koreaanse minister-presi dent Kim il soeng had voor de radio verklaard, dat de „oorlogstoestand vol komen gewijzigd is.. Guerillastrijders uit het volk zullen op alle mogelijke manieren de strijdkrachten van de vijand in de achterhoede vernietigen". De voorlichtingsdienst van Mac Ar thur maakt melding van een bezoek van generaal Ridgway, bevelhebber van het achtste leger, aan het hoofdkwar tier van de eerste cavalerie divisie in Korea. Generaal Ridgway had bij deze gelegenheid gezegd, dat de Ameri- Kaanse troepen in Korea strijden voor de beslissing, of de uiteindelijke oorlog in de V.S. of elders zal worden uit gevochten. CORRESPONDENTIE VOOR HUURADVIESCOMMISSIE. Nu gisteren de huurwet in werking !s getreden, zal gelijk bekend in. het rechtsgebied van ieder Kantonge recht een huuradviescommissie worden ingesteld. Aan deze commissie zullen verhuurders, huurders en onderhuur ders advies kunnen vragen over de wettige huurprijs in hun geval. Hoewel de voorbereiding van de huur adviescommissie vrij ver gevorderd is, zullen zij. niet onmiddellijk na 1 Janu ari geïnstalleerd zijn. Intussen behoeft dit belanghebbenden niet te weerhou den om zich reeds thans schriftelijk tot de commissie in hun gebied te wenden. Zij kunnen hun correspondentie daar toe richten tot de huuradviesccmmissie en deze adressen aan het gemeentehuis n de plaats, waar het Kantongerecht .s gevestigd. NIEUWJAARSRECEPTIE COMMISSA RIS DER KONINGIN IN Z.-IIOLLAND De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland en mevrouw Kesper gaven van middag voor de burgemeesters in dit gewest en enkele bijzondere genodigden met hun dames een nieuwjaarsreceptie in hotel „De Witte Brug" te Den Haag. welke zich in een zeer druk bezoek mocht verheugen. VAN GEELKERKEN IN CASSATIE. De Bijzondere Raad van Cassatie zal op 28 Februari behandelen de zaak tegen Van Geelkerken, destijds plaats vervangend leider der NSB. Hoofdstor- mer van de Nationale Jeugdstorm, en Inspecteur-Generaal der Ned. Land wacht. De Bijzondere Strafkamer te Utrecht veroordeelde hem tot levens lang. nadat de Officier van Justitie de doodstraf had geëist. De Officer kwam van deze uitspraak in cassatie. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Margaretha, d. van P. Sloos en. A. van Tóngeren; Gabrlël, z. van W. A. M. Nlcolaï en J. J. C. Klelnhans; Dirk, z. van D. K. Ouwehand en J. NiJgh;. Dirkje Jacoba, d. van J. Houwaard en A. van Dijk; Pieter- nella Tanfteke, d. van G. L. Punt en P. Bestebreurtje; Henrlcus Joseph Maria, z. van T. J. van der Meel en H. J. Lut; Hondrlca, d. van J. A. van de Wiel en D. Koet. OVERLEDEN: W. van der Linden, man, 65 Jaar. Een groep Amerikaanse economi sche en landbouwdeskundigen heeft aanbevolen om tarwe- en maïsreserves op te 6laan in de Verenigde Staten, En geland, West Europa en Japan, om te gebruiken in geval van een nieuwe oor log. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 2 Jan. Vette varkensmarkt. Aanvoer; 187 stuks. Notering: zware 176r- 182; lichte 163—174; zeugen 164—167. Handel vry goed. BODEGRAVEN, 2 Jan. Kaasmarkt. Aan voer 77 partijen. Eerste soort 2.262.30: tweede soort 2,182.26; extra tot 2,36. Handel kalm. ROTTERDAM. 2 Jan. Veemarkt. Aan voer ln totaal 4062 stuks. 1175 vette koelen en ossen; 1288 gebrulksvee; 125 graskalve ren; 640 nuchtere kalveren; 430 varkens; 90 biggen; 113 paarden; 3 veulens; 178 schapen of lammeren; 20 bokken of gel ten. Prijzen: vette koelen le kw 2.252.50, 2e kw. 1.952.20, 3e kw. 1.851.95 per kilo. Graskalveren 340, 240, 180; nuchtere kalveren 56, 50, 46 per stuk. Varkens (lev. gewicht) 1.80, 1.75. 1.72 per stuk. Biggen 40. 35. 30 per stuk. Slachtpaarden 1.70, 1.60, 1.55 per kilo. Schapen 120, 90, 60; lammeren 105, 90, 75: kalf- en melkkoeien 980, 800, 700; vare koelen 550, 500, 450: vaarzen 650, 600, 500; pinken 450, 400, 325 per stuk. De totale aanvoer beliep Zaterdag in IJmuiden 236 'kisten vis, waarvan 50 met fijnvis, 50 met schol en 100 met wij ting. Van de aanvoerders maakte de Excelsior II KW 78 een goede besom ming met f. 5.500.— De stoomtrawler Abraham SCH 91 is er toch nog in geslaagd op tyd in Grims by binnen te lopen om Zaterdag zijn vangst te kunnen veTkcpen. Vooral zijn 600 kisten wijting gaven de doorslag, zo dat een goede besomming van 3.200 Pond Sterling kon worden genoteerd. Voor de eerste marktdag in het nieu we jaar kwamen in IJmuiden binnen de trawlers Limburgia IJM 54, die al van Vrijdag binnen ligt, met 285 kisten wij ting,. 115 kisten koolvis. 55 kisten schel vis, 30 kisten radio, Mary IJM 61 met 375 kisten wijting, 90 kisten koolvis, 40 kisten schelvis, 80 kisten gul en kabel jauw, 30 kisten makreel, 15 kisten h&ke. 20 kisten stokkebit, Batavia IJM 99 met 160 kisten wijting, 45 kisten koolvis, 85 kisten schelvis, 45 kisten gul, 45 kisten makreel, 75 kisten varia, Schoorl IJM 39 met 220 kisten wijting, 50 kisten kool vis, 140 kisten schelvis. 60 kisten ma kreel, 100 kisten gul, 35 kisten stokke bit, Petten IJM 49 (die aanvankelijk in Engeland zou markten) met 380 kisten wijting, 25 kisten koolvis. 25 kisten schel vis, 25 kisten makreel, 100 kisten gul en Norma Maria IJM 6 met 100 kisten wij ting, 140 kisten koolvis, 180 kisten schel vis, 60 kisten haai, 15 kisten makreel. 100 kisten radio, 50 kisten rog en 25 stuks kabeljauw. Van de loggervloot was alleen de Janny VL 30 present met 1.200 k.g. tong, 10 kisten tarbot, 20 kisten schol, 30 kisten wijting, 28 kisten gul, 20 kisten diversen en 30 stuks stijve ka beljauw. Van de kotters was geen enkele boot aan de afslag. Voor de Woensdagmarkt was Nieuw jaarsdag nog niets bekend. Dit deed de mening post vatten dat niet alle sche- pe~T- voor de Dinsdagmarkt binnen- dagen van deze week weinig aanvoer valt te verwachten. Ook van de loggers is niet veel te ver wachten, omdat practisch alle schepen van vóór Kerstmis binnen liggen en de week te kort is om tussentijds aan de afslag te komen. Dat zal alleen voor de kotters lonend kunnen zijn, zodat er van hen in de tweede helft van de week misschien iets zal komen. De motorlogger Gorredijk IJM 75 is nog op de Kanaalvisserij. De laatste dagen had men voortdurend met slecht weer te kampen. Het schip wordt eind deze week aan de afslag verwacht. Op 1 Januari waren van dé trawlers, behalve de 2 reeds genoemde schepen, nog op zee de Bergen IJ 16, Flamingo IJ 25 en Zwarte Zee (naar zee 27/12), de Vios I IJM 24, Catharina Duyvis IJM 60 en Eveline IJM 116 (naar zee 28/12) en Joh. Polderman IJM 20 (naar zee 29/12). Aanvoer IJMUIDEN, 30 Dec. Aanvoer van heden morgen 236 kisten. Besommingen IJMUIDEN, 30 Dec. Besommingen. KW 76 f.5550; KW 17 f.2730; KW 128 f.94. SCHEVENINGEN, 2 Jan. Aan de markt kwamen hedenmorgen 7 kustvlssers met te zamen f.2750 aan verse vis. IJMUIDEN, 2 Jan. Besommingen: 1 stoomtrawler f. 10.800; IJM 54 f. 9740; IJM 99 f. 12.900: IJM 39 f. 10.400: IJM 49 f. 14.060; IJM 6 f. 19.100; VL 30 f, 6360: IJM 11 f.1480; IJM 230 f.970: KW 10 f. 1000; KW 34 f. 1170; RO 3 f. 750. Prijzen IJMUJDEN, 30 Dec. Prijzen per kilo: Gr. Tong 3.10—2.75; Grm. Tong 2.20—1.96; Kim. Tong 1.96—1.84; KI. Tong I 1,80— 1.48- KI. Tong II 1.44—1.16; Tarbot I 2.00. Per 50 kilo: Tarbot IV 56—37; Gr. Schol 43—40: Grm. Schol 5047; Kim. Schol 61 —60; KI. SchOi I 5553; KI. Schol II 44 - 25.60- Schar 31—12.50; KI. Schelvis II 2P; Wijting 17—13: Gr. Gul 53; Mldd. Gul kwamen, ook op die dag zouden verko- 139: ki. Gul 32. pér 125 kilo:'Gr. Kabel pen, temeer waar voor de resterende I jauw 144—135.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 7