Broekman won titel me! vlag en wimpel Ruim 3000 deelnemers aan merentochten Indrukwekkende recordverbetering op de 10.000 meier Animo voor Bloemen-Sleulelsladfochl (dooi) minder groot Nationaal kampioenschap lange baan Sportief Nederland schaatste 1950 uit! Portret van de week Arie van Egmond: centrale training waterpolo C9ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 2 Januari 1951 Tweede Blad No. 27191 Op de tweede dag van de Nederlandse kampioenschappen in het hard rijden zagen wij op het middenvak van de baan der Zutfense IJsvereniging een eenzame figuur staan. Hij tuurde Broekman en Maarsse, die juist aan hun rit over 10.000 meter waren begonnen, na. Deze man, oud-kampioen van Nederland en een keer winnaar van de Elf stedentocht, Piet Keyzer zei het kort en bondig: Broekman haalt het, dat be roemde record van Siem Heiden gaat er aan. Dat moet wel, want eerst daar door bewijst Kees, dat hij een rijder van extra-klasse is." Keyzer heeft gelijk gekregen. Dat Broekman dit kampioenschap van Neder land heeft gewonnen, mag geen verwondering wekken. Wim van der Voort, verbleef met Aad de Koning in het hoge Noorden en Anton Huiskes, de tweede man, die het hem eventueel lastig had kunnen maken, stond dit sei zoen voor de eerste maal op het ijs. En de andere deelnemers mogen misschien hardrijd-ers zijn met een goede toekomst, zij missen op het ogenblik nog de ervaring van Broekman, zij staan pas aan het begin van hun schaatsenrijders loopbaan, zij waren (en dat was te voorzien) kwalitatief niet opgewassen tegen hun .grote" broer, die zo uit Noorwegen kwam om hier met vlag en wimpel en op grootse wijze de hoogste titel in de v/acht te slepen. De organisatie, in handen van de Zut fense IJsvereniging, was voortreffelijk en zo mag dit kampioenschap van Ne derland, dat in vier jaar niet kon wor den gehouden, uitnemend geslaagd heten. DE UITSLAGEN. 500 meter: 1. Broekman 47.9: 2. Maarsse 48.5; 3. Charlslus (Leeuwarden) 49; 4 Langedijk 50.2; 5. Huiskes (Wierden) 50.6; 6 en 7 Heus (Breukelen) en De Goede (Amsterdam) beiden 50.7 sec. 5000 Meter: 1 Broekman 9.09; 2. Maarsse 9.31.9; 3. Huiskes 9.39.3; 4. De Graaft 9.40.1; 5, Gharisius 9.44.6; 6. v. d. Berg (Wartena) 9.45 1; 7, Olsthoorn (Maas dijk) 9.45.3; 8. Chardon (Delft) 9.45,9: 9. Heus 9.46. 1500 meter: 1. Broekman 2 33.9: 2. Cha rlslus 2.37.9; 3. Maarsse 2.38.5, 4. Huiskes 2.39.4; 5. Heus 2.41.3; 6. Chardon 2.41.7. 10.000 meter: 1. Broekman 18.17.7: 2. Huiskes 19.13.3; 3. Charlslus 19.13.5; 4. Maarsse 19.16.2; 5. Heus 19.18.1; 6. Van 't Oever (Lisse) 19.26.7. Eindklassement: 1. en Nederlands kampioen Kees Broek man 208.99; 2. Maarsse 216.33; 3. Charl slus 217 77; 4. Huiskes 219,33; 5. Heus 220.98; 6. De Graaff 222.35; 7. Olsthoorn 222,80; 8. Chardon 223.19. 9. Van 't Oever '225.56; 10. Langcdyk 226.05. Alle vier afstanden heeft Broekman gewonnen, gemeenlijk met een stevige marge op de nummers 2 en 3, en met deze verrichting heeft hij een zelfde succes behaald als Jan Langedijk bij het laatst gereden kampioenschap dat van 1947 op Kralingen. Maar toch is de prestatie van Broekman nog mooier, want nog nimmer Is het puntenaantal in het klassement over de vier afstan den zo laag geweest als dit keer: 208.99 punten. Daarmede is hij getreden in - de rij van de groten uit de Nederlandse schaatsensport: Jaap Eden, Coen de Koning, Max Tetzner Dolf van der Scheer, Siem Heiden, Jan Langendijk, Herman Buyen en Piet Keyzer. En de resultaten worden nog opmerkelijker, indien men .bedenkt, dat de omstan digheden van weer, wind en ijs zeker niet ideaal mochten worden genoemd. Op de eerste dag (Zaterdag), toen de 509 en 5000 meter op het programma stonden woei er een vinnige koude wind Het ijs was goed, maar het was te hard, de rijders konden niet voldoende „glij den" en het werd er, naar mate de rit ten van de 5000 meter werden afgewerkt, niet heter op. Want tegen het einde van d.e eerste wedstrijddag stond het kwik elf graden onder het vriespunt. Op de tweede dag waren de omstan digheden wrat gunstiger. Wel stond er nog een lastig windje, maar de koude was iets minder fel, een zwak zonnetje probeerde tussen de lichte sneeuwwol ken door te komen en het ijs bleek min der stroef te zijn dan Zaterdag. Het pu bliek was op de tweede dag in groten geta'e naar de baan gekomen, het stond zwart van de mensen om de prachtig verzorgde 400-meter-baan, zodat het een kleurig en feestelijk kampioenssc.hap werd met als hoogtepunt de record-ver betering van Broekman op de 10.000 meter. Velen hadden verwacht, dat hjj Za- terdag reeds het record op de 5000 me. j ter. dat op naam staat van Van der Scheer met een tijd van 9 min. 4,8 sec., daterend van de kampioenschap- i Den van 1929, zou verbeteren, maar hij bleef er met 9 min. 9 sec. ruim 4 se- eenden boven. Hjj was begonnen met een schema van 8 min. 58 sec., maar na enkele ronden bleek, dat deze be- I rekening voor de gegeven omstandig- heden moest worden losgelaten en 1 zelfs het tweede schema, 9 min. 3 sec. moest Klaas Schenk, een der leden 1 van de technische commissie van de j KNSB, verscheuren. Het derde schema. 9 min. 11 sec kon worden aangehouden. Maar zijn ronden- I tijden schommelden sterk, hij kon het juiste tempogevoel niet vinden en alleen door te forceren had hij misschien het record kunnen verbeteren. Maar Broek man heeft in de afgelopen jaren veel geleerd en dus liet hij het record, dat hij zo zeer begeerde, lopen, gedachtig aan het feit, dat het seizoen pas begon nen was en de Europese- en wereld- kamoioenschapDen over enkele weken neg zouden volgen. Dat de omstandigheden op de tweede dag veel beter waren bleek op de 10.000 meter zeer duidelijk. Schenk had het schema op 18 min. 22 sec. gesteld, ruim 8 seconden bene den het record van Heiden, dat de Rot terdammer in 1929 tijdens de kampioen schappen te Groningen in een tweege vecht met de 20-jarige Dolf van der Scheer had gemaakt: 18 min. 30,8 sec. Die 10.000 meter van Broekman zal voor allen, die er getuigen van zijn geweest, onvergetelijk blijven. Met lange slagen op de rechte einden en een foutloze bochttechniek behield hij een gelijkmatig tempo, hetgeen op schitterende wijze tot uitdrukking kwam in-zijn rondentijden. Na een eerste ronde van 44.7'sec., volg den resp. 43 6 sec-, 44,1 sec., 44,1 sec 44 4 sec., 44.1 sec 4413 sec.. 44 sec., 43.8 sec.. 44 sec43,9 sec. van de tweede tot en met de elfde ronde. Onderdelen van seconden verschilden de tijden, maar geen anderhalve twee seconden per ronde zoals op de 5000 meter. De ron dentijden bleven verder beneden de 44 seconden, maar van de 18e ronde af kwamen zij weer daarboven met een maximum van 44,7 sec. en een slotronde de 25e van 43,7 sec. Zo konden de tijdopnemers die he laas niet na elke ronde de totaaltijd in het procesverbaal noteerden, een r'miw Nederlands record van 18 min. 17.7 sec. boeken, een minuut minder dan ziir» tegenstander in deze rïh Ge rard Maartse, die trouwens in de tweede helft van de afstand door Bropkman was ..geïapf." Seheïdsree.b- ter W. TI. Taeonis had tot plicht m afloop de baan op te meten, waarbij bleek dat de bestuurdcren van de Zut fense IJsvereniging zich schitterend, van hun taak hadden gekweten en rechte einden en bochten geen centi meter te kort of te lang hadden ge maakt. Waaruit volgt, dat het nieuwe record ongetwijfeld zal worden erkend. De prestaties van de overige deelne mers vielen een beetje in de schaduw van die van de kampioen. En toch zullen de leden van de technische commissie over de tijden niet ontevreden zijn. Want de grote winst van Zutphen is, dat een aantal jongere rijders naar vo ren is gekomen, van wie men in de toe komst neg goede verwachtingen mag hebben. Ds oude cracks hebben hun tijd gehad, wel proberen enkele van ben een plaats-'e in het algemeen klassement te verkrijgen, maar met uitzondering van de ..veteraan" Jan Langedijk die tiende werd. kw3ben de oudjes" niet meer in het spel voor. Maarsse die met bijna 8 volle punten verschil als tweede achter Broekman geklasseerd werd. Is 21 jaar; Jan Charisius, numero 3 is 24, Anton Huiskes 23, Cor Heus 23, De Graaff uit Rotterdam pas 18 en Nico Olsthoorn, zegende in de rangschikking 22 jaar. De Graaff, een leerling van Piet Zwanenburg, was de grote verrassing en wat de anderen betreft, op de eer- stc plaats is gebleken, dat de centrale i training te Overveen hen in een uit stekende lichamelijk^ conditie heeft I gebracht en dat men met vol vertrou wen dit seizoen en in de komende ja- j ren hun ijsprestaties tegemoet mag 1 Op jraaic wijze gaat Kees Broek man door de boclit tijdens de 10.000 meter van de nationale kampioen schappen op de lange baan te Zutfen. ZWEMMEN K. Kievit verbetert Neder lands record 400 m. rugslag In het sportfondsenbad te Eindhoven deed op Oudejaarsmiddag Kees Kie vit van Aegir een geslaagde poging tot verbetering van het Nederlands record 409 meter rugslag, dat sedert 26 Octcber 1939 op naam staat van de Amsterdammer Metman ('t Y),die er toen 5 min. 80.9 sec. voor nodig had. Kievit start-te vrij rustig, maar bleef toch beneden het vastgestelde tijdsche- ma. De eerste 100 meter werden ge- zwemmen in 1 min. 14,9 sec., meer dan 7 seconden langer dan zijn record cp de i 1-00 meter. De tweede 100 meter gingen in 1 min. 21.3, de derde in 1 min. 21.5 sec. Toen stond het al vast, dat deze j reoordpoging zcu slagen. Onlangs de vermoeienissen van de eerste 300 meter j wist Kievit tcch nog een uitstekende tijd te maken op de laatsie 100 meter, namelijk 1 min. 22,3, waa-rdocr hij aan een totaaltijd kwam van 5 min. 20 sec. i Deze tijd werd door alle drie tijdopne- i Diers, de heren Plan jer, Har tig h en Bulte, afgedrukt en ligt bijna 11 secon- J den beneden het oude record. Vooraf zwom Geert Jan van Rooy I (Aegir) de 3 x 100 meter wisselslag i persoonlijk in de uitstekende tijd van 4 min. 14,7 sec. Het Nederlands record op dit nummer staat sedert 31 October j 1946 cp naam van M. Korevaer (Mer- wede) met 4 min. 7.5 sec. Beide zwemmers zwommen -tegen het horloge. Het „incident" Kralingen van de baan Het bestuur van de K.N.S.B. heeft met Kees Broekman een bespre king gehad over het „incident" met de IJsclub Kralingen. Naar men weet had een zekere Chardon volgens het onderzoek zou dit een b.'oer van degene zijn geweest, die met Broekman in Noorwegen heeft getraind een telefonische bespre king gehad met de voorzitter van ae IJsclub Kralingen, de heer L. J. Hoffmann, waarbij voor het star ten van Kees Broekman op de provinciale kampioenschappen van Zuid-Holland Donderdag j.l. te Kralingen georganiseerd, als voor waarde een bedrag van f. 500 werd gesteld, alsmede f. 50 ter tegemoet koming van de reiskosten. In h:t onderhoud met het be stuur van de schaatsenryders- bond, waarin Broekman de ernst van het geval werd duidelijk ge maakt, gaf deze volmondig toe, na een verklaring te hebben ge geven hoe men tot dcZe handels wijze was gekomen, dat deze daad als onjuist moest worden be schouwd en deed hij de toezeg ging, dat hem dit niet een tweede maal zou overkomen. Met de I-uiterlijke erkenning van zijn foutieve handelwijze heeft het 'cestuur van de K.N S.B. genoegen genomen en daarbij het vertrouwen uitgesproken, dat Broekman in de toekomst met da-den zou tonen, dat zijn mondeling afgelegde verklaring volkomen is gemeend. WIELRENNEN. Deense wielrenner Koblauch verongelukt HIJ VERLOOR MACHT OVER STUUR Tijdens wielerwedstrijden ts Slisppar- ton, een plaats op ongeveer 1600 km. van Melbourne, kwam de Deense ren ner Carl Koblauch zo ongelukkig te val len, dat hij met een schedelbreuk in een ziekenhuis moest worden opgeno men. Koblauch is na korte tijd aan zijn verwar-dingen bsz-weken. De Deen had, nadat hij als winnaar van zijn serie m een halve mijl wedstrijd ever de eind streep was gegaan, de macht over zijn stuur verloren, waarna hij In volle vaari tegen een muur reed. SNELLE TIJD VAN ARIE VAN VLIET Tijdens wedstrijden in het kader van de Canterbury Centennial Games, wel ke ts Ohristchurch cp Nieuw Zeeland werden gehouden, heeft onzs landge noot Arie van Vliet een kwart mijl niet vliegende start afgelegd in 24.6 sec. Dit is esn van de snslste tijden, welke oc-it cp deze afstand gemaakt zijn. Duizenden landgenoten hebben de laatste dag van het jaar op de schaats doorgebracht. Vanaf bevroren poldersloten en meren werd op Zondag 31 December met een viertal Merentochten het Oude Jaar een afscheid toege roepen, waarna de tweede helft van de twintigste eeuw zij het op uiteraard veel minder glorieuze wijze werd ingeluid met de Bloemen-Sleutelstadtocht, LeidenAalsmeer v.v. Het plotseling naar dooi omgeslagen weer op Nieuwjaarsdag weerhield natuurlijk velen van een gang naar het ijs, doch om de toch nog vele liefheb bers van buiten Leiden niet teleur te stellen, werd besloten toch startgelegen heid te geven. Het aantal deelnemers op deze eerste dag in 1951 ongeveer 600 in totaal stond echter in géén verhouding tot de ruim 3000 schaats liefhebbers bij de Merentochten. Arie van Egmond, 38 jaar oud, heeft een ideaal: door middel van een centrale training het peil van het waterpolospel in onze stad opvoeren! Er is in Leiden veel belangstelling voor het waterpolo, zegt hij, maar de resultaten zijn daar niet naar. In de Sleutelstad begint wel steeds een groot aantal jonge spelers met veel enthou siasme het spel te beoefenen, maar op 18- of 19-jarige leef tijd geeft het merendeel een man of twee, drie uitgezonderd er de brui aan. De eerste zeventallen van de Leidse ver enigingen krijgen hierdoor te weinig fris bloed. Zelf werd hij op 12-jarige leeftijd lid van De Zijl, kwam op zijn zestiende in het eerste en vorig jaar, toen hij 37 werd, zat hij notabene nog in het top- team. Volgens zijn zeggen had hij, wanneer alles goed geweest was, allang door een jongere kracht voorbijgestreefd moeten zijn. Van Egmond tracht hierin nu verandering te brengen. Hij heeft zich niet meer beschik baar gesteld voor het eerste zevental van zijn vereniging en is begonnen met wat men met een beetje goede wil een cen trale training zou kunnen noe men. Helemaal centraal is die elke Donderdagavond in De Overdekte plaats vindende training nog wel niet voorlopig nemen er alleen spelers van De Zijl en De Sleutelstad aan deel maar Arie gaat van het standpunt uit dat het niet van belang is wie er traint maar dat er getraind wórdt. Van Egmond past het systeem Frans Kuyper toe. Hij heeft enkele trainingsavonden van deze succesvolle oefenmeester van het Neder landse zevental bijgewoond en volgt zijn devies: eerst voor een per fecte lichaamsconditie van de spelers zorgen en pas dan aan de bal techniek denken. Ook het aankweken van een goede mentaliteit heeft uiteraard zijn grote aandacht, want zonder een juiste instelling van de geest bereikt geen sportman iets. Het trainen, zegt Van Egmond, moet liefhebberij zijn, geen opoffering. Arie van Egmond vindt de nieuwe spelregels het waterpolo ten goede komen. Hij is sinds 1930 scheidsrechter en hij is vijftien jaar bestuurslid geweest van De Zijl. Voldaan als wtf van belde tochten des avonds huiswaarts keerden, willen wy niet nalaten nogmaals de loftrom pet te steken over het kranige bestuur van het Hollands MerendLstrlet van de Z.H.LT. Xa dngen van Intensieve voor bereiding de organisatie van tour tochten van dit formaat is waariyk geen kinderspel en met opoffering van de vrije Oud- en Nieuwjaarsdagen. 7,yn de heer Van Zwleten en zijn staf on vermoeid ln touw geweest om het alle deelnemers volledig naar de zin te maken. Geen wanklank werd dan ook vernomen en waar ook Zondag het Ijs weer stukken beter was dan de vorige week. mag over de gehele linie van een doorslaand succes gesproken^worden! Merentochten in teken van koude Zuid-Ooster! Straf en koud blies Zondag een stugge Zuid-Ooster door de polder en op ver- stolen wijze werd menig drupje van paarse neuzen weggeveegd. Vooral de rijders in de Drie- (60 k.m.) en Vier- (90 km. Merentochten kregen hun por tie van de tegenwind en velen hebben dan ook op deze trajecten de tanden eens extra op elkaar moeten klemmen. Over het algemeen was het ijs op de meren beter dan dat in de poldersloten en waar er hier en daar een weg of sloot „genomen" moest worden, was vol doende stro gestrooid ter bescherming van de schaatsen. De beginnende schaatstouristen en daaronder telden wij dit jaar opmerke- ïyk veel jongens en meisjes tussen 8 en 12 jaar koyden hun krachten be proeven cp de kleine tocht over een af stand van 20 km .De staxt was bij de Driegatenburg, via de Kaag, Rijpwete ring en Hoogmade, weer naar Lelden terug. Voor meergevorderden was de 2 Me- rentocht vla Kaag, Rijpwetering, Brase- mer en Hoogmade met 40 km. stoer der kost, terwijl de oude rotten in heb vak hun hand niet omdraaiden voor de 60 km. lange 3-Merentocht, waarbij de route was uitgebreid tot Lei muiden, en de 4-Merentocht van 90 km. vla de Nieuwkoopse Plassen. Een kleine drieduizend deelnemers kaarten werden er op Oudejaarsdag uit gereikt en op waarlijk onbezorgde wijze hebben al deze mensen als goed besluit van 1950 hun zorgen in de wel zéér frisse natuur te midden van sneeuw en ijs voor een dag vergeten. Men had zich waarlijk slechter einde van het jaar kunnen bereiden! Bloemen-Sleutelstadtocht werd ware prestatierit Ondanks het voor Usgenoegen to taal ongeschikte weer hebben toch nog honderden waaronder deelnemers uit dc WIeringermeer, Bilthoven, Wassenaar enz. gisteren de gladde ijzers ondergebonden voor het rijden van de Bloemen-Sleutelstad-tocht. Met de Zuid-Oostenwind in de rug en de nog zachte sneeuw op het ijs, kon vanuit Leiden de heenweg nog een ple ziertocht genoemd worden. Naarmate echter de dag vorderde, werd het ijs steeds natter en zwaarder te berijden en toen zo omstreeks 3 4 uur de bui tenwateren weer even gingen opvriezen, werd het verder gaan over het rimpe lige oppervlaak een ware prestatietocht. Vele deelnemers(-sters) werden daar door gedwongen af te binden om per bus de reis naar huis voort te zetten! Hulde daarom aan de dapperen, die doorzetten en vaak veel later dan was gedacht vermoeid doch voldaan voet aan wal zetten! (Foto L.D./Van Vliet) ARIE VAN EGMOND. SCHAATSEN. RONDE VAN LOOSDRECHT. Hoewel het kwik tot 15 graden onder nul was gedaald, hebben Zate:dag 163 deelnemers, onder wie drie dames. Sjoerdje Faber, Woukje Kooistra uit Friesland en mej. M. van der Molen uit Utrecht de stoute schaatsschoenen aan getrokken om de 120 km. van de ronde van Locsdrecht uit te rijden. Dat bete kende achtmaal ae vijf Loosdiechtse plassen rond. De winnaar werd Verhoe ven uit Dussen (N.B.) in de tijd van 4 uur 56 min. 31 sec. Tweede J. W. van de Hoorn uit Ter Aar op een dertigtal meters. 3. Vermeulen uit Ter Aar. 4. Van de Pol uit Hilversum. HUISKES KAMPIOEN VAN OVERIJSEL. Het lange baan kampioenschap van Overijsel, dat gisteren te Zwolle werd gehouden over de afstanden 500, 1500 en 5000 meter werd gewonnen dooi An ton Huiskes uit Wierden. Huiskes werd op alle drie de afstanden eerste. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Huiskes (Wierden) 53.2 sec; 2. Van Wijk (Vries) 57.1 sec: 3. Paping (Deüemsvaart) 56.2 sec. 1500 meter: 1. Huiskes 3 min. 2.? sec; 2. Paping 3 min. 15 sec; 3. ,,-Gerrits (Zwolle) 3 min. 15.1 sec. t 5000 meter; 1. Huiskes 11 Min. 12.5 sec: 2. Paping 11 min. 48.8 sec;, i. Hofink 12 min, 08.1 sec. Het algemeen klassement, is: 1. en kampioen Huiskes 181.383 pnt; 2. Paping 193.08 pnt; 3. Vi-sia (Almelo) 197.637 pnt. NATIONALE WEDSTRIJDEN TE BLOEMENDAAL. Op de banen in het Duinmeer tussen de Zandvoortse boulevard en de Zeeweg in de gemeente Bloemendaal zijn Zon dag door de afdeling Haarlem \'an de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Hardrijden op de Schaats na tionale wedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen luiden: 500 meter: 1. Van der Gracht, St. J Ruim 3000 schaatsliefhebbers heb ben Zondag deelgenomen aan de Merentochten. Op de foto: tegen de straffe wind in op de Kagerplassen. Pancras 51.2; 2, Teysterman, Amstel veen 51.9; 3. Koker Nieuw Vennep, 52.5. 1500 meter: 1. Kappel, Amsterdam, 2.48.4; 2. Koker, Nieuw Vennep, 2.49.0; 3. Scholtemeyer, Heemstede, 2.49.4. Algemeen klassement: 1. Van der Gracht, 107.700 pnt; 2. Koker, 108.833 pnt; 3. Teysterman, 109,667 pnt. Te Sao Paulo werd. met deelneming van vele belangrijke athleten. de Oude- jaarsloop gehouden over 7300 meter, welke door de Belg Theys werd tewop- nen in 22 min. 37.8 sec. Tweede vrexAY,e Fin Koskela in 22 min. 41 sec., terwijl als derde de Braziliaan Cae-iano ein digde in 22.51.4.

Leidsch Dagblad | 1951 | | pagina 3