Bij het afscheid van 1950: Landbouwprotocol toch 1 Januari in werking Bestaanszekerheid voor producenten door minimum-prijzen RESA-HILVERSUM r~ WEK DE GAL IN UW LEVER OP 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 30 December 1950 eede Blad No. 2719Ö Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. TRAGISCH HEENGAAN VAN MODEKONING MOLYNEUX. Kijken we aan de vooravond van het Nieuwe Jaar terug op wat er in de af gelopen twaalf maanden in het mode rijk gebeurde, dan is het niet de mode zelf niet de oblique, niet de opmer kelijke chignon van Dior. niet hét wel verdiende succes dat Balenciaga oogstte die het allereerst van een gedenk waardige verandering spreekt, doch het beeld van de modevorst. die zich in alle stilte en berustend in zijn lot te rugtrok dat onze aandacht vraagt. Kort voordat het jaar 1950 afscheid nemen zou. moest Molyneux het rijk der mode. waarin hij een dertigtal ia- ren heerser was geweest, vaarwel zeg gen Met een laatste avondjapon, met een laatste deux-pièces. die zijn roem over de drempel van het nieuwe iaar zullen dragen, zette hij een streep on der zijn levenswerk. Zijn huis in Lon den werd gesloten, van zijn Maison in Parijs gingen de deuren voor altijd dicht. Kapitein Molyneux heeft zijn laatste acte gespeeld: het gordijn is gevallen. En over de vermoeide ogen van de kunstenaar daalt langzaam maar zeker het gordijn der duisternis, de sluier der blindheid die een einde aan zijn voorspoedige carrière maakte. Zijn carrière. Edward Molyneux. telg uit een Iers geslacht, droomde reeds als kind van een toekomst ais schilder, schilder in Engeland, zoals zijn grootvader hem in het Victoriaanse tijdperk voorging. Het lot echter bestemde anders: het be gaafde kind. de heldhaftige soldaat zou modekoning worden in Parijs: hij zou een plaats innemen in de avant-garde waaraan Frankrijk zijn moderoem dankt. Hij zou niet langer Edward zijn. maar Edouard. Dochkunstenaar zou hij blijven en als zakenman zou hii zich ontplooien. Op vijftienjarige leeftijd viel hem de eerste prils ten deel van een prijsvraag, uitgeschreven door de Dailv Mail. voor de beste modetekening. Na dit eerste succes zou hii echter nog zeven iaar moeten wachten voordat hij Zich defi nitief een loopbaan kon kiezen. Zeventien was hii toen de eerste we reldoorlog uitbrak. Als zovele anderen trok ook de jonge Molyneux vrijwillig ten strijde. Drie maal werd hij gewond en toen hii eindelijk voorgoed van het striidveld terugkeerde, had hii een oog verloren en een graad verworven: 22 jaar was hij en kapitein een titel die niet meer van zijn naam zou worden gescheiden. Op het slagveld had hij zich door zijn moed onderscheiden en zonder hem te kennen bood Lord Northcliff. de Engelse krantenmagnaat, hem zijn steun en zijn geld aan. De jonge kapitein, voor altiid Inva lide. zag van de vurig begeerde schil dersloopbaan af en begon zijn toekomst als mode-ontwerper. Aan de overkant van het Kanaal beschouwden de Fran se couturiers de jonge Engelsman, die slechts met tweeds, met Schotse ruiten en waterdichte stoffen wist te toveren, als een ..enfant, terrible" en zijn jeug dig optimistisch ideaal, de Franse Cou ture te vernieuwen, vonden zij op zijn minst, uitdagend. Doch Molyneux het zich niet intimi deren en waagde de kans ook in de gelederen der modevorsten een waar dige plaats te bezetten. Vier jaar na het beëindigen zijner dienstjaren hij was dus 26 trok hij naar Parijs en in het hart van het modecentrum. Rue Royale no. 5. opende hii het modehuis, dat. wereldberoemd zou worden. Snel werden zijn creaties befaamd en in Een van Molyneux's laatste schep pingen: een japon van zwarte crêpe- stof met een tuniek van faille. korte tijd had hii in de beste kringen een clientèle gevonden. Al gauw ook lanceerde hii zijn eerste "parfum „No. 5 van Molyneux". dat zonder slag of stoot de wereld veroverde. Voor de zo veelste maal bleek dat het geluksaan- brengende nummer van de ietwat bij gelovige Molyneux vijf was. Aldra de couturier van Parijs en Londen, heeft Molyneux vooraanstaan de vrouwen uit alle delen van Europa gekleed, zoals de ex-koninginnen van Italië en Joegoslavië, de hertogin van Kent. de hertogin van Windsor en vele anderen. Hij heeft grote invloed op de mode van zijn tiid gehad en vele zijner scheppingen vonden hun weg naar de confectie: de grootste triomph die een couturier kan behalen. Molyneux's cre aties werden popul i/ en bereikten vele jaren lang de grote massa. Reeds een dertig iaar geleden lanceerde hii de plissérok. die sindsdien favoriet bleef en nog vandaag opgeld doet. LICHT EN DUISTERNIS. Molyneux. de modevorst die schilder wilde worden, is trouw gebleyen aan zijn nooit vervulde kinderwens. Hij heeft met stoffen silhouetten geschil derd. met draperieën een lijn en. al leen in zijn grote appartement aan de Qüai d'Orsay. heeft hij meer dan eens inspiratie geput uit zijn algemeen be kende schilderijenverzameling, uit zijn Sisley's. ziin Renoirs, zijn Manets en Monets Toen de wereld er. na de vrede van '25. somber en droevig uitzag, was Mo lyneux's streven licht te brengen in zijn domein. Zon te brengen in de mode was ziin ambitie en hii lanceerde fleurige, vrolijke kleren geïnspireerd op de vreugde en de kleurenlevendie- heid van het Californische landschap. od de onvermengde verven en de brede penseelstreken van ziin impressionnis- tische schilderijen. Hij importeerde zelfs een uitgezochte serie typisch Amerikaanse strandmodellen, in een poging ze op het Europese continent ingang te doen vinden. Het was zijn laatste poging, zijn laatste succes Vele vrouwen zullen een andere cou turier zoeken, bijna vierhonderd em- j ployé's staan op straat. Niet langer zal Molyneux de eersten kleden, niet langer kan hij de laatsten een boter ham verzekeren. Na een bezig leven tot nietsdoen gedwongen, zal hii zélfs in ziin schilderijen, die steeds de ver goeding voor een gemiste roeping en vaak zijn raadgevers waren, geen troost en vreugde meer vinden, want over de man. die zon en licht in de mode wil de brengen, daalt de duisternis der blinddheid. J. V. Gelukkig een Oude jaarssucces: Na de twee-daagse ministeriële be spreking in het Ministerie van buiten landse zaken, zijn de delegaties van België, Nederland en Luxemburg gis teren tot overeenstemming gekomen met betrekking tot het in October te Luxemburg gesloten Landbouw-pro- t-ocol. Dit zal, gelijk wij gisteren reeds aankondigden toch op 1 Januari a.s. in werking treden. De ministers van Landbouw van Bel gië en Nederland resp, de heren Heger en Mansholt, hebben na afloop der be sprekingen, die eerst, om zes uur gister avond een einde namen, meegedeeld, dat zij zeer verheugd waren over de resul taten der besprekingen. Deze werden in constructieve geest gehouden en met vol begrip voor de betekenis van de inter nationale weerslag, die deze zouden heb ben. Zij deelden mee. zich er van be wust te zijn een bijdrage te hebben ge leverd om de bestaanszekerheid van de landbouwers en de werkers in de land bouw te vergroten. Teneinde het doel te verwezenlijken, dat men zich in het Landbouwproto col heeft gesteld en dat bestaat in het verzekeren van de bestaanszekerheid van de landbouwproducenten door middel van het vaststellen van mini mum prijzen en van hun toepasing, hebben de delegaties nauwkeurig om schreven voorwaarden gesteld. t> Hetprotocol voorziet thans in een lijst van producten waarvoor minimum- (Ingcz. Med.-adv.) Geslaagd dank zij. (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Moderne Bedrijfsadministratie Prak tijk Boekhouden - Boekh. M.O. - S.P.D. Wiskunde L.O. en M.O. Ki en K\ prijzen worden vastgesteld. In de tweede plaats in de wijze waarop de minimum prijzen worden vastgesteld. Voorts in de wijze waarop de minimum-prijzen wor den gerealiseerd door heffingen van het exporterend land. Ten slotte in een ver deling van de opbrengst der heffingen. Men kon de overeenkomst met de arbi trageclausule aangaan. De arbitrage blijft voor Nederland zeer belangrijk. Wanneer door de Commissie voor Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening. die de prijsontwikeling moet volgen, unaniem wordt vastgesteld, dat de prijs van een product of producten zich beneden het vastgestelde minimum bevindt, dan heeft het importerend land het recht als voorlopige maatregel de invoer van die producten te beperken of stop te zetten, in afwachting van de be slissing van de in het Prot-ocol aange wezen organen, de Commissie voor de Landbouw, enz. of het comité der minis ters. Stelt de delegatie unaniem vast, dat de prijs weer tot de minimumprijs is gestegen, dan heeft het exporterend land het recht de export te hervatten. HET PROCES TEGEN ILSE KOCH. Gisteren werden elf getuigen, allen voormalige wachten van het concentra tiekamp te Buchenwald, gehoord. Alle elf verklaarden, dat Ilse Koch nimmer enige geïnterneerde bij de kamp-auto riteiten had voorgedragen om te worden gestraft, terwijl zij evenmin ooit iemand persoonlijk zou hebben mishandeld. Vol gens deze elf getuigen had Ilse Koch nooit een rijzweep bij zich. Zij verklaar den allen te menen dat haar echtgenoot haar nimmer toestemming zou hebben gegeven zich met de gang van zaken in het kamp in te laten. Toen één dezer getuigen, zekere Wer ner Berger, verklaarde nimmer te heb ben gezien dat een geïnterneerde werd mishandeld, sprong een getuige van het O.M. op. roepend: .Je hebt zelf eens ge zegd dat deze mishandelingen volstrekt niet deugden". Berger, die onder ede >verd gehoord, handhaafde evenwel zijn getuigenis. FEUILLETON door K. PHILLIPS OPPENHE IM Het kostbare deposito 64) Er viel een gespannen stilte. Alleen reeds het vermelden van het geld was opwindend. Een ieder zweeg. Het ge zicht van De Brest vertrok van emotie. En zelfs in de ogen van 4* Hisedale (blonk een glimp van begerigheid. Ai- leen Ryde bleef onbewogen. „En hoe moet het met Parkinson. vroe°r hij. „Ik deiik, dat hij even hard geld no dig heeft als wij allemaal, merkte Hartley Wright op. „Zonder twijfel,' stemde Ryde toe- „Maar dat is het punt niet dat mij door het hoofd speelde. Vele .Jaren ge leden was er een bittere strijd tussen de firma's Boothroyd en Glenalton. Zijn wij er zeker van, dat Parkinson genegen zal zijn om aan hen te ver kopen? Hij is een koppig mens en iemand, die niet gauw iets vergeeft. p Ik heb die moeilijkheid voorzien, zei' De Brest, -en dat is ook de reden, dat ik voorstelde om Parkinson van avond niet hier te laten komen Ik zou willen voorstellen, dat hem niets ge zegd wordt vóór de zaak practisch vast staat en dan moet hü met de meer derheid mee. Ik ben er zelf voor om het aanbod van Glenalton aan te nemen. „En ik,", zei Ryde. x „En ik," herhaalde Hisedale. „Zeer zeker," voegde Hartley Wriöht er nadrukkelijk aan toe. .Uitstekend." zei Ryde, zijn stoel ach teruit schuivend en zijn glas uitdrin kend. „Dan zijn er nog drie dingen te doen! Het eerste is, dat een van ons Parkinson moet gaan opzoeken, hem van de positie op de hoogte moet stel len en zijn deel van het resu in ont vangst nemen, tenzij hij er de voorkeur aan geeft, zelf met ons mee te gaan om het document op te halen. Het tweede is om een datum met Glenalton af te spreken, waarop zij bereid zullen zijn het geld te overhandigen en het derde is om een datum vast te stellen, waarop wi! een tweede bezoek aan Queen Victoria Street zulien brengen, om de formule terug te halen." De Brest t'kte met een sigaret op zyn koker en stak haar aan, „Die datum." stelde hij voor, „kan m.i. het best op dezelfde dag worden gesteld als die van de betaling van het millioen pond. Ik ben er niet op ge- steld om de verantwoording te hebben voor het hanteren van een dergelijk bedrag en nog minder om het geduren de kortere of langere tijd onder mij te ^e,',Te dien opzichte zult u niet worden lastig gevallen," beloofde Ryde hem. „Wij zullen allemaal samen de formule gaan halen en wij zullen allemaal sa men bet geld ontvangen. Wij zullen het spreken met Parkinson aan u overla ten U bent ot. .riendschappeüjke voet met hem en kunt het onderwerp ieder gunstig ogenblik tei sprake brengen." Hisedale boog zich in zijn stoel voor over. Hij zag er uit als Iemand die een gewichtige mededeling zal gaan doen. Maar wat die ook was, zij bleef onuit gesproken. Er heerste plotseling een ge spannen stilte in die stoffige kleine ka mer met haar vuile .behang en sjofele meubilering. Ieders hoofd was naar de deur gewend: ieders gezicht stond strak van het luisteren. De Brest sloop naar de glazen uitgangsdeur en bleef daar met zijn hand op de knop staan. Zij hoorden Luigi protesteren, de kok-eigenaar schreeuwen, het omvallen van een stoel en het geluid van nade rende voetstappen. Iemand was de zaak binnen gekomen, was het zgn, restau rant daarachter doorgelopen en had ondanks alle protesten zijn weg ver volgd. Zijn stem werd verdoofd door het schelle gebroken Engels van Luigi en het platte accent van de patroon. Zij hoonden ten slotte diens laatste protest. „Ik zeg u, dat die heren niet gestoord mogen worden. Dat is een prive-eetka- mer, die zij momenteel hebben en als zij u. of wie ook, verwachtten, zouden zij dat tegen mij, of Luigi gezegd heb ben. Ga zitten en eet, wat u wilt. U kunt een boodschap naar binnen zen den, als u dat wilt. Zij zijn geregelde klanten; dat zijn ze en het komt niet te pas, dat u hen wilt komen lastig vallen.Neen, dat doet u niet!" Er klonk het geluid van een korte worsteling en een zware val op de vloer en toen Luigi's schrille stem, die schreeuwde „Ik haal de politie! Ik ga naar de politie!" Er volgde een rauwe lach én de stap van de indringer kwam al nader en nader en ten slotte werd er nadrukke lijk op de deur geklopt. Niemand reageerde op de oproep. De stilte in de kamer kreeg een element van angst. De Brest zat in elkaar ge doken voor het mam, met een vertrok ken, bleek gezicht en doodsangst in de ogen. Hisedale beefde zichtbaar. Zijn mond ging voortdurend open en dicht, maar er kwam geen geluid uit. Hart ley Wright was opgestaan en scheen cp het punt zich bij De Brest bij het raam te voegen. Ryde echter zat daar met het hoofd een beetje voorover en de gewone glinstering in zijn ogen, ter wijl uit niets bleek, wat er in zijn ge dachten omging. Hij was ongetwijfeld van het gehele gezelschap het minst in de war gebracht, maar onder de be schuttende bedekking van zijn linker hand was de doffe glans van een re volver te zien. „Wie is daar?", riep hij. Weer werd er geklopt. Ditmaal stond Ryde op. Hij keek zijn metgezellen met verachtende blikken aan. „Denkt er aan," waarschuwde hij hen, „geen onhandige uitleggingen. Laat mij maar praten. Als het de politie is, moe ten we toch wachten, tot we weten wat de beschuldiging is." Met vaste hand draaide hij de sleu tel om en terwijl hij zijn hand nog steeds op de kolf van zijn revolver hield, wierp hij de deur open. Met een van woede hoog rood gezicht stapte Parkinson over de drempel. „Wat heeft deze bijeenkomst te be tekenen'" vroeg hij. Hun ogen schenen hem te verslinden. De Brest slenterde naar zijn plaats te rug en probeerde zich een achteloze houding te geven. Hisedale zette zijn bril af en poetste de glazen op, terwijl hij voortdurend stond te grinniken. Hartley Wright stak de hand naar zijn glas uit, dat hij eerst kort te voren gevuld had en dronk het leeg. „Wat heeft dit te betekenen?" her- I haalde Parkinson. „Waarom komen j jullie hier stiekum bij elkaar zonder mij te waarschuwen? Zijn er nieuwe moeilijkheden?" Eigenaardig genoeg scheen Thomas Ryde voor het eerst een deel van zijn zelfbeheersing te verliezen, terwijl de anderen die juist weer terug kregen. Hfj greep de nieuwaangekomene bij de arm. „Wat heeft u hierheen gebracht, mijnheer Parkinson?" vroeg hij, „Hoe wist u, waar u heen moest gaan?" „Hoe ik wrist, waar ik heèn moest gaan?" vroeg de ander met zijn zware stem. „Die is waarachtig goed, Thomas Ryde! Heeft iemand een beter recht om hier te zijn dan ik? Ik zal er wel niet ver naast zijn als ik veronderstel, dat jullie bij elkaar gekomen zijn, om het aanbod van Glenalton te bepra ten. Heb ik gelijk of niet?" Hij draaide zich om en keek Sigls- mimd de Brest aan en tegen wil en dank nam de laatste de handschoen op. „Waarom niet? We zijn hier allemaal bij betrokken. Wij hebben allemaal het zelfde risico gelopen een groter ri sico dan u en een gToter risico dan enig verstandig man behoorde te ne men. Wij willen er zo snel mogelijk van af." „Natuurlijk," gromde Parkinson, ter wijl hij met een uitdrukking van ver achting naar De Brest keek, die zich schuw van hem terugtrok. „Begeef je eerst in een smerige onderneming en verwijt dan achteraf jezelf, dat je zo stom bent geweest. En begin er over te janken. Dat is jouw type op en top. Als er iemand is, die zichzelf verwijten meest maken en doorgaan met zichzelf voor de rest van zijn leven verwijten te maken, dan ben ik dat en niet jij, laf aard, die je bent! Schel uit met die praatjes, jongeman en luister eensnaar mij! Luisteren jullie allemaal eens even! Hebben jullie de verkoop van Blunns formule aan Glenalton bespro ken?" Mgr BERAN ZAL BERECHT WORDEN Volgens de Vaticaanse Radio zal mgr Beran, de aartsbisschop van Praag, Januari a.s. berecht worden door een Tsjechoslawaaks hof. Vijf andere bis schoppen. onder wie van Brno Li tome- rice en Ziin. zouden waarschijnlijk te gelijk met hem terecht moeten staan. 30). Ja zo zouden we nog wel we ken lang door kunnen gaan met vertel len van alle kunstenaars en geleerden en andere genieën, die zich daar die middag voer Panda's tafel verdrongen om aanmoediging of ondersteuning in de vorm van geld van hem te krijgen. De een was nog wonderlijker dan de andere. Hier zien we nu bijvoorbeeld een heer, die een reusachtig apparaat met zich meesleept „Dit is de enige si garetten-aansteker die nooit weigert!" riep hij uit, „Een sensationele uitvin ding! Zelfs een kind kan hem aan het branden krijgen!" Maar er was meteen ahveer een dndere uitvinder ook, die sprak: „En ik heb de enige on-ont- brandbare lucifer uitgevonden 1 Daar kun je zelfs kinderen mee laten spelen!' Dat alles werd Panda bijna te machtig. Hij zei niets meer; het duizelde hem en hij steunde uitgeput op de tafel. Maar gelukkig was Jolliepop onvermoeibaar; die liet al die genieën hun naam en hun adres opschrijven, en dan gingen ze blij naar huis terwijl ze dachten, dat ze er wel meer van zouden horen (wat ech ter een vergissing was. want ze hoorden nooit meer iets). Het waren er evenwel zó veel. dat het al diep in de avond was voordat de laatste aan de beurt was: die had een heel bijzonder toneelstuk geschreven, een experimenteel toneel stuk, en hjj wilde nu geld van Panda hebben om het opgevoerd te krijgen. „Zéér, zeer bijzonder", zei hij. „Het is een ongehoord stuk! We spelen de derde acte het eerste en de eerste acte spelen we als laatste, en zodoende...." „Uw naam en adres, alstublief", sprak Jolliepop. „Misschien zullen we u er dan wel over schrijven...." „Hè, hè", zuchtte Panda, toen ook dit genie tenslotte vertrokken was, „ze zijn weg! Maar wat moeten we nu met al die namen en adressen?" „Dét", sprak Jolliepop. „d&t laat ik geheel aan u over, mijnheereh Panda! Thans, nu de hindernis van ongeordend talent verdwenen is. die mij verhinderde me naar buiten te begeven, thans zal ik de vrijheid nemen om ons te verlaten en elders een heer te zoeken die ik kan dienen! Wij hebben dit, zoals wij weten, reeds vroeger besproken!" En Jolliepop deed zijn handschoenen aan en nam zjjn koffertje. (Ingez. Med.-adv.) IJ znlt morgen» „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s LeverpUletjes, Korte inhoud Uit de kantoren van de Boothroyd Kunstzijde Fabriek waarvan de meeste aandelen in handen zijn van Charles Philip Boothroyd, tweede Ba ron Dutley werd het enig bestaan de exemplaar van de formule, volgens welke de producten gefabriceerd wor den, gestolen door een groep „avon turiers" te weten Thomas Ryde, dr Hisedale adviseur van een concur reren^ firma Huneybell. Hartley Wright, Ned Sweeyles en Baron de Brest, een Belgisch bankier, geïnteres seerd ln kunstzijde industrieën. Op advies van Parkinson, de belang rijkste man ln de fabriek, geeft Dutley toestemming. Indien getracht zal wor den de formule te verkopen, te bieden om de Boothroyd organisatie voor on dergang te behoeden, daar zonder de pistolen formule onmogelHk epn rede lijk product te maken valt. Op aan raden van Scotland Yard roept Dutley de hulp ln van een prlvé-dectective, Edward Wolf. die echter niets voor het werk voelt: de mannen, dfc de diefstal op hun geweten hebben, acht hi) te gevaarlijk. Later besluit Dutley de duistere kwestie alleen te gaan onderzoeken, te me* daar hij liever de politie niet wil inlichten over wat hij sterk ver moedt. n.l. dat o.m. Baron de Brest, die Dutley's vriendin Lucille bijzonder veel attentie bewijst, een niet al te zuivere rol speelt. Tegenover Parkinson geeft de Brest toe. dat hij als alles goed loopt de formule verkocht heeft voor een millioen aan de concurrent Glenalton. Op een donkere avond komt Huney bell by Dutley en verkoopt hem een zesde deel van het reQU, van de bank ontvangen waar de formule door de bende gedeponeerd werd, benevens de namen van de vijf overige dieven. Kort hierna blijkt Huneybell een dodelijk ongeluk overkomen te zijn De koers van de aandelen de laatste tijd ontrustbarend gezakt loopt weer enige punten op. Het ver moeden bestaat, dat de Belg grote kooporders heeft geplaatst. Door toevallige omstandigheden komt Dutley tenslotte te weten, bij welke bank het zestal de gestolen formule gedeponeerd heeft en waar de „samenzweerders" een bijeenkomst zullen houden. De offerte, welke de Brest heeft ontvangen op de formule, wordt door allen gunstig beoordeeld. Voordien had Ryde bekend, dat hij ln 't bezit was van het zesde deel van het requ. dat het eigendom was van Huneybell. „Inderdaad," gaf Ryde toe, „Boven dien zijn wij tot een beslissing geko men. Wij zijn er allemaal voor, om het aanbod te accepteren." Als een reus scheen Parkinson daar voor hen te staan, terwijl zijn hoofd bijna de gebarsten zoldering raakte. Een ogenblik zou men aan Simson ln de Tempel gedacht hebben. Men voelde als het ware. dat deze man. als het hem in liet hoofd kwam, de armen zou kun nen uitstrekken tot de muren ineen stortten op dat kringetje gemelijke mannen, dat om hem heen stond. „Ik heb mijn aandeel van het regii," hielp hij hen herinneren, „en zonder dat kunnen jullie, zoals je zelf hebt toegegeven, de formule niet weer in handen krijgen. En ik zeg jullie hierbij eens voor goed: de formule gaat nog eerder het vuur in, dan dat zij in han den komt van de firma Glenalton. Heb jullie dat allemaal gced verstaan? Be hoeft er nog meer over gezegd te wor den?" „Een heleboel, vrees ik," antwoordde Hisedale. „De formule is misschien meer waard dan wij zouden verwach ten, maar we kunnen niet wachten. We hebben allemaal geld nodig. Tot dusver hebben wij grote risico's gelopen voor een onbeduidend resultaat. Ik weet zeer goed, dat de bedoeling was, de formule gedurende enige tijd achter te houden, maar dat is ten slotte geen juiste hou ding. Onze zenuwen zijn zwaar ge schokt. De firma Glenalton is de enige firma ter wereld, die ons een millioen pond in contanten kan aanbieden en geen vragen stelt. Zij is bereid de for mule als komende van mij te accepte ren, hetgeen verdenkingen terzijde zal schuiven. Zij zal mij een positie in hun bedrijf geven. U moet uw vooroordelen vergeten, mijnheer Parkinson. U bent in de minderheid. Wij wensen allemaal tot verkoop over te gaan en deze zaak af te wikkelen. Denk er aan," besloot hij. terwijl hij ziin stem een weinig liet dalen en ze nuwachtig naar de deur keek, „dat u niet ln deaelfde positie bent als wij. U was niet direct betrokken bij de in braak. Wij hebben een groter risico ge lopen en onze behoefte aan schadeloos stelling is daarom ook groter." „En denk jullie dan niet, dat ik jul lie allemaal hierom verafschuw?" riep Parkinson. „Heb ik gewild, dat die arme Rentoul doodgeschoten zou wor den? Hij was al 45 jaar in het bedrijf geweest. Denk je, dat ik jullie binnen gelaten zou hebben, als ik geweten had, dat hem iets overkomen zou?" „Hij moest verwijderd worden," zei Ryde kortaf. „Hij zou één van ons mis schien herkend hebben en hij was de enige, die genoeg van de formule wist om het enige tijd zonder deze te kun nen doen." De Brest strekte de handen uit. „Waarom moeten we over die dingen praten?" vroeg hij. „Waarom moeten die afschuwelijke détails weer opge haald worden? We hebben te maken met de situatie, zoals zij thans is, niet zoals zij zou hebben kunnen zijn. Mijn heer Parkinson, wij moeten u verzoe ken met de rest van ons mee te doen. Wij zullen nooit weer een andere kans krijgen om op deze wijze aan contan ten te komen. U heeft ook over Huney- bells ongeval en dood in de bladen ge lezen?" „Dat heb ik," gaf Parkinson toe, ter wijl hij met gefronste wenkbrauwen Ryde achterdochtig aankeek. „En het was wel zeer eigenaardige lectuur!" (Wordt yervolgd) 4HA pijnWAUT WE BEEOVEH tn IQS1 wAT„0ETER" DAmn' 1950 te Z'jn...V/E rtFMEn ,OMS VAST VOOR. in IQ5I niÊT ÉÉrt KEER 5%L00»SVERWo >cinc te vRACErr |a ja. al die goede vooröe f riEns vojtirtEn wI no haast niET ORAGEPJ c MAAR LOK.T HET 2 JAri SOIT 5 AL >WEr....K>Jk DAfl MIET PflDE' luk spijtig ^...GELUKKIG,. 19S|

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5