FILMS Zondag Merentochten, Maandag Bloemen-Sleufelsfadtocht agenda Betere viacju^ia VAN DEZE WEEK: Met een enkel woord STADSNIEUWS Officiële publicatie ZATERDAG 30 DECEMBER Pléven vraagt vertrouwens votum MILITAIRE BEGROTING AANVAARD. De Franse minister-president. Pléven, heeft gisteravond In viervoud de kwes tie van vertrouwen gesteld naar aanlei ding van het regeringsontwerp voor de militaire begroting en de wijze, waarop .de kosten voor de bewapening gedekt moeten worden. De punten waarop een vertrouwensvotum wordt gevraagd, zijn de clausule van het wetsontwerp betref fende heffing van nieuwe belastingen eh besnoeiingen van de civiele begro ting; verder het gedeelte van het ont werp dat mede het totaal bedrag van de militaire begroting ad 740 milliard francs omvat en het wetsontwerp op de herbewapening in zijn geheel. Het vierde vertrouwensvotum vroeg Pléven een minuut voor middernacht en wel naé.r aanleiding van een op het laatst nog ingediend communistisch amendement ter verlaging van de in komsten. De stemming zal in de nacht van Za terdag op Zondag plaats kunnen hebben aangezien er volgens de grondwetbepa ling voordien een volle dag moet ver lopen. Tevoren had de Nationale Vergaae- rins met «6 tegen 180 stemmen, bij 596 uitgebrachte stemmen, het voorgestelde totaal-begrotingsbedrag voor militaire uitgaven ad 140 milliard francs aan vaard, De voorstemmers waren in feite de nlet-communlaten. Aan deze stem ming was niet de vertrouwenskwestie Deze begroting op 140 milliard francs betekent een verhoging van de defensie- uitgaven met 65 procent in vergelijking n Afgevaardigde Fellx Galllard onthulde tiidens het debat, dat de onderstaatsse cretaris van economische zaken jean- Marle Louvel, voor de financiële com missie had verklaard, dat, het bewape- ningsprogram een opschorting van a staalultvoer zou betekenen. De imoer van tweehonderd-duizend ton.5ta^°lc" uit de V.S. zou stopgezet worden en een langere werkweek zou noodzakelijk zijn. De oorlog in Korea GENERAAL RIDGWAY HEEFT VERTROUWEN. Sedert Donderdag woedt in de bergen van Midden-Korea een hevige slag Aan een tienduizend Noord-Koreanen. die Mn een oprukkende Zuldkoreaanse divisie heen getrokken gelukte het tot op vijftien km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad door te breken, Volgens welingelichte militaire kringen geluk» het de Noordelijken de verbirvdingsllnie van de hoofdgroepen der betrokken Zuld-Koreanen af te snijden, Het Ame rikaanse lucni.vr.pen werd hierop in. e- zet en wierp Donderdagavond munitie uit voor de Zuld-Koreanen, In bevoegde kringen ls men echter van mening dat, gezien de weinige ge- schiktheid van het bergachtige gebied ten Oosten van Tsjoentsjon voor een offensief op grote schaal, deze deel uitmaakt van een serie peilingen, zoals reeds veertien dagen lang door de tegenstander worden gedaan. De aanvallers schijnen uitsluitend Noord-Koreanen te zijn. die na de ge allieerde opmars van October Jl. in Mld- den-Korea achtergebleven zijn en zich tot guerilla troepen aaneengeslo.en heb ben. De nieuwe opperbevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, «e'ie'"aal Ridgway, heeft verklaard volledig ver- trouiven te hebben ln het eindresultaat van de strijd der verbonden troepen ln Korea. De generaal legde deze v"k-a' rlng af na terugkeer van een driedaags bezoek aan het front, nnntt Tiidens deze Inspectiereis heeft gene raal Ridgway gesproken met de auio- Koreaanse president Syngma",n?.prs' verscheidene Zuldkoreaanse ndnlsters, de opperbevelhebber van het Zuidkoie- aansc leger en bevelhebbers van ver- De commlssie-van-Drie voor een s ken van het vuren in Korea heeft thans het verslag voorbereid dat zu zal l»"51*" nen bij de politieke commissie van algemene vergadering der V.N. De po- üitleke commissie zal op 3 Januari gaderen. zondag. Gerecht 10: Eredienst Soefi-bewegta* schillende geallieerde eenheden. Ook Jfprak generaal Ridgway met-rijn colle ga Stratemeyer. opperbevelhebber der Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oostenen met admiraal Jay, com mandant der geallieerde oorlogsschepen in Koreaanse wateren. CONFECTIEFABRIEK TE DENEKAMF UITGEBRAND. Tienduizenden guldens schade. Gistermiddag brak brand uit in de confectiefabriek van Morsman te Dene kamp. Bij het uitbreken van de brand werd ceh ontploffing gehoord, waardoor men een steekvlam zag, Het vuur greep met een geweldige snelheid om zich heen zodat het per soneel slechts met de grootste moeite kon redden. De brandweer van Denekamp was spoedig met volledig materieel aanwezig terwijl ue assistentie van de Oldenzaals? brandweer werd ingeroepen. Men kon echter niet voorkomen, dat nvt gebouw, een voormalige school, totaal uitbrand de. Slechts enkele koppen var. naai machines en het archief konüe». wor Jen gered. De schade bedraagt enige tienduizen den guldens. Verzekering dekt dc scha de: de oorzaak is onbekend. In de fabriek werkten ongeveer 80 man. 11 uur voorm dinsdag; Schouwburg: Hoofdstad Operette ,,In einer Kleinen Kondltorel". 8 uur nam. dagelijks: Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/ro 28 Februari! L i s s e (Blocmlust)Bloemententoon stelling 9 uur voorm.10 uur nam. (Zon dag gesloten) t/m 2 Januari. bioscopen Trianon „Het lijkt zo eenvoudig" (18 Jaar) Zondag 2.15, 4,30 en 7 uur; Maan dag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rp\ „Goud transport" (14 jaar) Zon dag 2.30. 4.45 en 7.15 uur; Maandag 2.30, 4.45, 7.15 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino ..Tarzan ln de Gouden Stad" (14 Jaar) Zondag 2. 4, 6 en 8 uur; Maan dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Van Dinsdag af: „Riff Raff". 2.30, 7 en 9.15 uur. Lldo „Assepoester" (alle 1.) Zondag 2.30, 4.45 en 7 uur; Maandag 2 30, 4 45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 u. Li'xor „Roberto" (alle 1.) Zondag 2.30. 4.45 en 7 uur: Maandag 2 30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 u. De Zondagdienst (Oude Jaar) dér huisartsen te Leiden wordt van heden middag 1 uur tot Maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren v. Alphen, H. de Haan, De Jager, Jaspei- se en Stoffers. Te Oegstgeest door dokter Varekamp (tel. 21916). Op Nieuwjaarsdag te Leiden door de doktoren Van Es. De Graaff, Lahr, Sneep en Teeuwen. Te Oegstgeest door dokter Lanen Baron (tel, 21610). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt vah Zaterdag 30 Dcc. 13 uur tot Maandag 1 Jan. 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster Nieuwe R(jn 18. tel. 20523 en de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oogstgeester Apo theek, Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Maandag 1 Jan. 8 uur tot Zaterdag 6 Jan. 8 uur waargenomen door ApothetK Kok. Rapen burg 9, tel 24807 en Apotheek „Tot hulp der Menschheld". Hooigracht 48. tel. 21060 Te Oegstgeest door de Oegstgee?t°r Apo theek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. ARDATH ViACf Utuls PRINS HANS VON LIECHTENSTEIN GEARRESTEERD. Prins Hans von Liechtenstein is op 22 December j.l. gearresteerd op grond van een bevel van het parket van Loer- rach (Baden) op verzoek van de dou ane van de streek van het Meer Con stance. aldus ls thans bekend gewor den. Genoemde douane heeft een uit gebreide smokkel in Zwitserse horloges ontdekt. Meer dan twintigduizend Zwit serse uurwerken zouden uit Liechten stein naar Duitsland zijn gebracht in auto's van het prinselijk huis, die di plomatieke privileges hebben. De ver denking viel hoofdzakelijk op de per soon van prins Hans, die op 22 Decem ber werd aangehouden toen hij in een sportauto de Duits-Oostenrijkse grens bij Lindau passeerde. Voor de rechter van instructie ontkende de prins alle medeplichtigheid aan de smokkel van horloges, die volgens hem georgani seerd was door een chauffeur van het huis Liechtenstein. Op een borgstelling van twintigduizend mark —in de plaats waarvan de auto als onderpand werd genomen werd de prins vrijgelaten. Het parket van Loerrach handhaafde echter zijn arrestatiebevel en prins Hans werd ten tweede male gearres teerd. thans in het station van Lindau toen hij de trein München—Ztirich wil de nemen, en overgebracht naar de gevangenis van Loerrach, waar hij on dervraagd zal worden. Ook twee buitenlandse diplomaten in Zwitserland zouden bij de zaak betrok ken zijn. Enkele bij de smokkel betrokken per sonen zijn enige tijd geleden gevat en hun verklaringen brachten de politie op het spoor van de organisatie. AGENDA VOOR INTER- AMERIK AAN SE CONFERENTIE. De V.S. hebben een agenda van drie punten voorgesteld voor de te Wash ington te houden in ter-Amerikaanse conferentie van ministers van buiten landse zaken en als datum aanbevolen 19 Maart aanstaande. De voorgestelde agende luidt: 1. po litieke en militaire samenwerking voor de verdediging van de Amerikaanse landen tot steun aan de pogingen van de vrije wereld om agressie te voor komen en af te slaan: 2) samenwer king ter versterking van de binnen landse veiligheid van de Amerikaanse republieken: 3) nooösamenwerking op economisch gebied. OORLOGSSCH ADEREGELIN G MET BELGIË. Te Brussel zijn de bepalingen vast gesteld van een BelgischNederlands verdrag van wederkerigheid voor de vergoeding van oorlogsschade. Krachtens dit verdrag zullen de Bel gen. die ln Nederland oorlogsschade hebben geleden, op dezelfde wijze wor den vergoed als de Nederlanders. Omgekeerd zal schade van Nederlan ders in België op dezelfde wijze ver goed worden als die der Belgen in Ne derland, De Bilt zegt: „Vorst duurt voort" KANS OP SNEEUW. Vrijwel geheel Europa van de Noor delijke IJszee tot in het Zuiden van Frankrijk is thans één groot vorst- gebied. De laagste temperaturen ko men voor in het Noorden van Rus land waar het meer dan 30 graden vriest. Op verschillende plaatsen in Scandinavië worden temperaturen be neden min 20 graden gemeten. In de Britse zone van Duitsland meldde vanmorgen een station een mi nimumtemperatuur van 24 graden Cel- cius onder nul. Gisterochtend vroor het in Noord- Brabant en Limburg 15 graden, van morgen werd daar 16 graden vorst ge meten. Intussen begint in vrijwel geheel West-Europa de luchtdruk te dalen* hetgeen samenhangt met een depres- siegebied boven Ierland, dat zich in Z.O. richting beweegt. Dit kan dicht langs het Zuiden van ons land pas seren. hetgeen de kans op sneeuw doet toenemen. Als gevolg van de nadering van deze depressie zal de wind bij ons tijdelijk uit Zuid tot Oost waaien, waardoor de koude in Midden-Europa aanwezige lucht over het land blijft stromen. Na het passeren van de depressie kan de wind veranderlijk worden en plaatselijk enige tlld uit zee waaien, doch ook de over de Noordzee aan gevoerde lucht heeft thans een zoda nig lage temperatuur dat dit slechts dicht by zee gedurende korte tyd het kwik tot even boven het vries punt kan doen stiigen. De algemene toestand met vorst blijft dus voortduren. Nieuwe tabellen Loon- en inkomstenbelasting In de Staatscourant van gisteren ls in verband met de totstandkoming van de wet tot verlaging van dc inkom stenbelasting en d? loonbelasting een aantal beschikkingen van de Minister van Financiën gepubliceerd ter invoe ring van nieuwe loonbelastingtabellen, o.m. de maand tabel en de tabel voor losse arbeiders. De geldswaarde van vrije voeding voor zeevarenden wordt thans onafhan kelijk van het bedrag van de gage ge steld op f. 1.20 per d.ag. De geldswaarde van vrije huisvesting van ongehuwde zeeva:enden wordt thans, ongeacht het bedrag van de gage. gebonden aan de door belanghebbenden beklede rang: voor ongehuwde kapiteins en officieren wordt zij gesteld op f. 0.50 per dag en voor de overige ongehuwde zeeva'enden op f. 0.25 per dag Voorts bevat de Staatscourant een be schikking tot vaststelling van een aan vullingstabel voor de inkomstenbelasting, verschuldigd door personen met een zui ver inkomen tussen f. 15.000 en f. 51.000 die in tariefgroep III (gehuwden met kinderen) vallen. Ten slotte is opgenomen een beschik king tot wijziging van de uitvoerings- resolutia loonbelasting 1947. O.m. zijn de loongrenzen voor de waardering in geld van het genot uit dienstbetrekking van kost en inwoning of van maaltijden gewijzigd. CRITIEK OP BEZETTINGSKOSTEN. De Westelijke geallieerden hebben het geïllustreerde Hamburgse weekblad „Der Stern" voor twee weken verboden wegens een in het blad verschenen ar tikel. waarin crltiek werd geleverd op de bezettingskosten en dat schadelijk voor het prestige der bezettingsroepen werd geoordeeld, Het artikel besloeg twee pagina's met nog twee pagina's foto's Er werd in geklaagd over ruwe behandeling van Duitsers door geallieerde militairen en onnodig hoge uitgaven voor het com fort en particulier genoegen van de ge allieerde troepen. EI. EI! Een kip van de heer D. W. Mei- nen te Aalten, legde een ei, waar in zich neg een ei bevond. Het opmerkelijke was, dat de schaal van het buitenste el wit, doch die van het binnenste ei bruin was. In beide eieren bevond zich een normale dooier. Dit is de tweede keer in één week, dat deze „won- derkip" een dergelijk ei heeft ge legd. DE VERMISTE KRONINGSSTEEN. Een Schots blad heeft brieven ont vangen, waarvan de schrijvers beweren de kroningssteen uit Westminster Ab bey weggenomen -te hebben en waarbij teruggave van de steen aangeboden wordt onder voorwaarde, dat desteen in Schotland blijft. De schrijvers zeiden voorts dat zij niet oneerbiedig wilden zijn tegenover de kerk of de steen, maar dat de steen „het oudste symbool van de Schotse nationa liteit" uit Schotland met geweld was weggehaald en in Engeland was gehou den ln strijd met de belofte van Zijne Majesteits voorganger koning Edward III van Engeland. Zij zeiden dat zij „gaarne bereid waren desteen terug te brengén ter bewaring door de officieren van Z. Majesteit, in dien Z, Majesteit de plechtige verzekering zou geven dat te allen tijde de steen in Schotland zou blijven in een van de eigendommen van Zijne Majesteit of anderszins naar het Zijne Majesteit goeddunkt". Als bewijs dat zij de lieden zijn die de steen hebben gestolen zelden de schrij vers dat het armbandhorloge, dat in Westminster Abbev werd gevonden op de dag van de diefstal kortgeleden was gerepareerd aan de veer en een pas ge soldeerd polsbandje had. (United Press). Roberto Wonderkind: „exploitatie of niet?" Luxor Het gevaar voor „wonderkin deren" is in de meeète gevallen het feit, dat zij schrikbarend geëxploiteerd worden Hoewel de film „Roberto" juist het tegendeel wil bewijzen, heeft het er veel van, dat dit met het wonderkind Roberto Benzi ook gebeurt. Deze film geeft ten dele gefanta seerd in een boeiend relaas de won derbaarlijke snelle opkomst vandeze eerst 10-jarige tot dirigent weer. Het is ver bazingwekkend wat dit kind presteert. Opnieuw wordt de toeschouwer getrof fen door het raadselachtige phenomeen „wonderkind". W&t is 't, dat dergelijke kinderen Mies vanzelf doet bezitten, terwijl anderen dit zich eerst na jaren studie eigen kunnen maken, of dan nog wellicht niet eens ten volle? Zonder ons in het antwoord te willen verdiepen er zijn zovele supposities staan wij voor de schokkende feiten: dit kereltje beheerst de muziek, de par tituur, het orkest volledig, althans naar hetgeen wij hier hoorden. En hij diri geert frappant kundig! Een bijzonder staal hiervan krijgt men tijdens de gevoelige en meeslepende ver tolking van „Les Préludes" van Liszt. Men zal Intussen moeten afwachten hoe dit ventje rijpen zal. Zijn gaven zijn in ieder geval begenadigd. Moge Roberto Benzi een gelukskind onder de mil- lloenen „gewone" kinderen voor ver dere exploitatie gespaard blijven! Hoewel wü ons hart voor de toekomst van Roberto vasthouden, is de film zo wel voor muziekliefhebbers en anderen, even interessant als merkwaardig! Het lijkt zo eenvoudig: Genoeglijk niemandalletje Trianon-Theater De lange reeks show-films, welke dit jaar te aan- uiiuinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin schouwen viel in „Trianon", woidt bij de jaarwisseling besloten met een ge noeglijk, luchtig geen pretenties bezit tende amusante musical, waarin Esther Williams, nu eens niet tango zwemt doch een eis voor 20.000 000 schade loosstelling wegens een beledigend couranten-artikel genereus intrekt. In „Het lijkt zo eenvoudig" („Easy to wed") natuurlijk in kleuren vie ren, naast de steeds even jeugdige Esther, Van Johnson, de oranje-harige Lucille Ball en Keenan Wynn triom- phen, afgewisseld met min of meer ern stige teleurstellingen. Een -speelfilm" kan men „Het lijkt zo eenvoudig" niet noemen, noch een show-film; het is een mengelmoesje, waarna men echter met genoegen kijkt, ondanks het feit, dat het door Fdward Buzzell geregisseerde werk op de keeper beschouwd een inhoud heeft, welke nu niet „belangwekkend" ge noemd kan worden. In het romantisch geheel Esther verandert van ongenaakbare dochter van een schatrijk bankier in een erg ver liefde jonge dame spelen Carlos Ra mirez tr kent hem wel, meeslepende Spaanse liedjes en Ethel Smith Hammond-orgel zichzelf. Tarzan in de Gouden Stad en Riff Raff: Tweemaal spanning Casino Tot en met Maandag kan men zich verlustigen met „Tarzan in de Gouden Stad", waarin de stoere Ko ning van het oerwoud wilde avonturen beleeft. Natuurlijk moet het weer zó lopen, dat Tarzan pas op het laatste nippertje gevaarlijke situaties weet te ontwijken. Verder verricht hij bij wijze van spreken „goede diensten" aan de lopende band. Was het vroeger Karl May in boekvorm die de jeugd in een ware ban hield, thans doet dit onge twijfeld de heldhaftige Tarzan, zodat het „Tarzan" in de Gouden Stad" zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. Van Dinsdag tot en met Donderdag vraagt „Riff Raff" („Menselijk Wrak hout") onze aandacht. In dit werk vol spanning dat geregisseerd werd door Ted Tetzlaff („The Window") en waar in Pat O'Brien, Walter Slezak en Anne Jeffreys de hoofdrollen vervullen ge beuren vele vreemde dingen: een ge heimzinnig heer neemt een detective als lijfwacht in dienst, een belangrijke kaart wordt gestolen, een man wordt ver moord, en later weer een en ten slotte brengt een kogel de oplossing van het mysterie, terwijl een „gelukkig einde" ook al niet ontbreekt. Het opwindend geheel speelt zich af in Panama, klaarblijkelijk een uitste kende omgeving vooi een „hard" leven. Assepoester: Disney op zijn best Lido Dat Walt Disney's sprookjes achtige schepping „Assepoester" gepro longeerd werd, lag geheel in de lijn der verwachtingen. Het is een werk vol zachte kleurenrijkdom, speelse fantasie en komische momenten. De grootmees ter van de tekenfilm heeft zijn „Sneeuw witje" met „Assepoester'' in velerlei op zichten in schaduw gesteld. „Goud Transport" Revolvers Rex Met „Goud Transport" (The butriders) biedt het Rex-theater zijn -stamgasten deze week weer een van hun favoriete Amerikaanse „schietfilms". De geschiedenis speelt ditmaal ten Ujde van de Amerikaanse burgeroorlog, maar hetd ecor, attributen en acteurs ver schillen weinig met een klassieke „Wes tern": prairie, goud, huifkarren, revol vers, paarden, indianen, slechte en goe de mannen en een griezelig mooie juf frouw, Het scenario is vlot geschreven, de spannende momenten zijn talrijk en de natuuropnamen de film is in tech nicolor opgenomen zeer fraai. Joel McCrea en Arlene Dahl vertolken in deze voor de liefhebbers van het genre aantrekkelijke film de hoofdrollen. Maximum verkoopprijzen consumptieaardappelen De Ned. Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van de minister van Landbouw, waarbij voor consump tie-aardappelen de reeds aangekondigde maximumverkoöpprijzen worden vastge steld. Met ingang van 1 Januari 1951 mogen consumptie-aardappelen aan de consument wc.den verkocht, tegen ten hoogste de volgende prijzen per kg,: resp. klei- en zanaaardappelen: Tijdstip van aflevering: Januari 1951, 14 cent, 12 cent; Februari 1551, 15 cent, 13 cent; Maart 1951, 1514 cent, 134 cent; April 1951, 16 cent. 14 cent, Mei 1951, 161/2 cent, 14V2 cent; Juni 1951, 17 cent, 15 cent. Deze prijzen gelden bij aflevering aar. de consument in de winkel. Voor thuis bezorgen mag ten hoogste een cent per kg worden berekend. 3ij verkoop var. een hoeveelheid, waarvoor de maxi mumprijs geer bedrag in halve centen vormt, mag het totaalbedrag op hele centen naar boven worden afgerond. De detaillist is verplicht de voor ver koop bestemde aardappelen te voorzien van een duidelijke prijsaanduiding. Ook voor het afleveren van consump tieaardappelen aan kleinhandelaren zijn maxmumverkocpprljzen gesteld. Evenwel alleen voor klei-aardappelen. welke prijzen (f-anco huis detaillist) 2 cent per kg of wel f. 2.per 100 kg. lager zijn dan ae maximumconsumen- tenprijzen voor klei-aardappelen. De detaillist heeft dus een marge, ule niet lager behoeft re zijn dan f. 2.— per 100 kg. Commissieloon voer een gebruike lijke tussenpersoon komt ten laste van de v?:koper. Nieuw-Guinea-kwestie spoedig in Indonesisch Parlement? Minister-president Natsir heeft giste ren een bespreking met president Soe- karno gehad naar aanleiding van het mislukken van de Nieuw Guinea-confe- rentie in Den Haag. Volgens officiële woordvoerders in Djakarta zal de kwestie-Nieuw Guinea de volgende week reeds in het parle ment ter sprake komen en wel zodra de Indonesische vertegenwoordigers uit Den Haag zijn teruggekeerd. VEERBOOT IN DE MIST. Eerst tegen de nacht in Breskens. De veerboot „Prins Hendrik" is gis teravond eerst om kwart voor twaalf uit Vlissingen in Breskens aangekomen. Het schip was 's middags voor anker gegaan op de ree van Vlissingen, De mist was op dat ogenblik zeer dicht. Er bevonden zich ongeveer 200 tot 250 per sonen aan boord en circa 35 auto's. Toen de mist enigszins was opgetrok ken en de bemanning het anker wilde ophalen, bleek dit niet mogelijk. De „President Wierdsma" spoorde de „Prins Hendrik" op en via de radio van de reddingboot werd het hoofdkantoor van de Provinciale Stoombootdienst op de hoogte gebracht van de moeilijkheden en werden instructies gevraagd. Deze werden gegeven en na anderhalf twee uur hard werken slaagde de bemanning van de veerboot er in het anker te kla ren en koers te zetten naar Breskens. binnenland Minister Stikker zal van heden af met verlof van een week ln het land ver toeven. Minister Drees treedt ln die tijd op als minister van Buitenlandse Zaken a.l. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Ned. An tillen s.s. „Baarn" (2 Jan.); Suriname m.s. „Bonaire" (3 Jan.); Nieuw Guinea m.s. „Borneo" (4 Jan.); Indonesië m.s. „Willem Ruys" (10 Jan.). - De minister van Binnenlandse Zaken van de Unie van Zuld-Afrlka, dr T. E. DÜnges ls gisteren ln ons land gearriveerd. De E.C.A. hoeft Nederland gemachtigd voor het einde van 1951 ln de v.S. chemi caliën voor het gebruik ln de Industrie ter waarde van 167.000 dollar aan te kopen. buitenland Vrijdag zijn ruim zeventig ingenieurs en andere technici uit bedrijven van de Sovjet-Russische sector van Berlijn terug gekeerd van een periode van vier Jaar ver plichte arbeid ln de Sovjet-Unie. De posterijen en de telegraaf van de Sovjetsector van Berlijn en dê Sovjetzohe v&n Duitsland zullen per 1 Januari 1951 genationaliseerd worden. Het Joegoslavische parlement heeft het ontwerp van de algemene begroting voor het Jaar 1951 ad 172.662.000.000 dinar eenstemming aanvaard. Ook werd aanvaard een wetsontwerp tot verlenging van het vijfjarenplan met één Jaar. O. W. Winther. Zweeds gezant te Praag, ls per 1 Februari benoemd tot ge zant te Madrid. Ook België za\ binnenkort een am bassadeur ln Madrid benoemen. De tegen woordige ambassadeur ln Buenos Aires. Marcel Henri Jaspar, zou een goede kans maken. Griekenland zal een gezant benoemen. Aan president Truman ls de Wood- row Wllson-prljs toegekend voor zijn „wijsheid, moed en beleid op 25 Juni van dit Jaar betoond" toen h(j besloot tot steun aan Zuid-Korea. De prijs zal op 10 Januari aangeboden worden. Truman ls de eerste Amerikaanse president die de prijs ontvanet sedert deze 25 Jaar geleden werd 1 Ingesteld. Met Ingang van het nieuwe jaar zal ln Oostenrijk vet weer gerantsoeneerd worden tot 200 gram margarine. 350 gram Marshall-spek en 100 eram ander spek per persoon per vier weken. I 1 De BBC heeft alle grappen en anec- dot-en in verband met het wegnemen van dc kroningssteen uit de Abdf) van West minster verboden. Dit verbod ls van kracht voor alle radio- en televisie-programs. Vrijdagavond heeft de politie te Buenos Aires met behulp van traangas- bommen een socialistische massavergade ring op het Constitutieplein uiteengedre ven Een aantal personen raakte gewond. Zestig personen werden gearresteerd. Het Britse corps mariniers in Korea heeft zich de unieke faam verworven nog geen enkele scheerbeurt te hebben overge slagen. De commandant, lt kolonel Douglas Bruns Drysdale ls van oordeel, dat ge regeld scheren van groot belang ls voor het moreel van de troep. Meer dan 15.000 vrijwilligers hebben zich reeds laten inschrijven voor het Turkse Koreakorps. De regering heeft een lijst laten aanleggen, doch nog geen be slissing genomen over het zenden van nieuwe troepen naar het Verre Oosten. Aan ongeveer 140.000 13-Jarlge En gelse Jongemannen ls verzocht zien een maand vroeger dan "voorzien aan te melden voor de militaire dienst. De regering heeft medegedeeld, dat de data van de twee vol gende kwartaalmeldingen der recruten zullen vervroegd worden om de behoeften van het leger te dekken. Thans ruimere toer mogelijkheden Hoewel de weersverwachtingen min der sterke vorst voorspellen, is in de laatste dagen de conditie van het ijs veel verbeterd, hoewel tot dusverre grote mogelijkheden tot het maken van toertochten ontbraken. Het schijnt er thans dan toch van te komen, dat deze mogelijkheden ruim worden, en voor de komende dagen zyn enige traditionele grote tochten uitgeschre ven. Dit 'S mede mogelijk geworden, doordat de ijstoestand op dc meren aanzienlijk is verbeterd. Het gewest Z.-H. van de K.N.S.B., Hollands Merendistrict, organiseert b.v. morgen de bekende 1, 2, 3 en 4 merentochten, respectievelijk over een afstand van 20, 40, 60 en 90 km., waar van de routes lopen over Kagerplas- sen, Brasemenneer, Langeraarse plas sen en Nieuwkoopsc plassen. Over het. algemeen is het ys op deze plaatsen prima, terwyl ook b.v. de Wydc Aa en dc Does in uitstekende staat ver keren. Het enige ernstige obstakel voor deze Merentochten is de vaar geul, die gisteren nog in de Brasem is opengebroken. Wordt deze vandaag niet andermaal open gehouden en blijft het vannacht vriezen, dan kan hier een pad over gemaakt worden, doch by nieuwe openbraak zou van een pont gebruik moeten worden ge maakt. De startplaatsen voor deze merentochten zyn gevestigd te Leiden (Hotel Bellevue), Oude-Wetering (Pa viljoen de Brasem). Langcraar (Café Hogendijk). Nieuwkoop (Café Kelder) en SluitkadeZevenhoven (Café Broekhof). Er kan van tien uur af worden gestart. Maandag a.s., Nieuwjaarsdag, wordt de Bloemen-SIeutelstadtocht gehou den van Aalsmeer naar Leiden en te rug over een afstand van 70 km Deze tocht gaat via de Westclnder, Brasem en Kaag. Hierby krijgen dc schaat senrijders gelegenheid te genieten van een in prima conditie zijnde West- Minister Roem c.s. vertrokken De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken mr Moh. Roem is gisteren, vergezeld van leden ei: advi seurs der Indonesische delegatie ter Nieuw-Guhisa-ccuferentie, naar Indo nesië vertokken, NAAR MARKEN OP DE SCHAATS! De baan Monnikendam—Marken over de Gouwzee is gisteren uitgezet. Het ijs is thans zeer goed berijdbaar en reeds zeer velen maakten de tocht. TEGEN ONTWRICHTING VAN HET ONDERWIJS. Motie van de Nederlandse Onderwijzersvereniging. Gedurende het congres van de Ned. Onderwijzers Vereniging te Enschedé, is een motie van het hoofdbestuur met ale. st. goedgekeurd In deze motie wordt o.a. gezegd dat tengevolge van de hoge geboortecijfers een grote toevloed van leerlingen oo de lagere school te wachten is. Door deze toevloed dreigt het onderwijs voor vele jaren te -ontwrichten door tekort aan leerkrachten en gebouwen. De al gemene vergadering constateert, dat door de minister van O. K. en W. vrij wel geen maatregelen zijn genomen om de komende moeilijkheden het hoofd te bieden en vreest, dat in verscheide^ ne gemeenten de oplossing dientenge volge o.a. zal worden gezocht in het toevertrouwen van twee voltallige klas sen aan dezelfde leerkracht (het z.g. rouleersysteem) Dit systeem wordt verder^üik voor het onderwijs geacht en in nog veel sterkere mate voor de opvoeding. Men betreurt, in hoge mate het tekort aan activiteit op dit punt van de minister van O. K. eh W, Ernstig wordt ge waarschuwd tegen de te verwachten ontwrichting: van ons lager onderwijs op bal van Plaatsen. einder, waar ys wordt aangetroffen, dat men slechts zelden over een zo groot oppervlakte vindt. Alleen al voor deze unieke (jsspiegel is het maken van deze interessante tocht volledig aan te bevelen. De startplaatsen voor deze tocht, die op zyn vroegst om 10 uur kan worden begonnen, zyn geves tigd te Aalsmeer in hotel De Oude Veiling, ln Leiden in hotel Bellevue, cn in Oude-Wetering in paviljoen De Brasem. De gisteren gehouden Drie Provin- clëntooht heeft een duizendtal (wat veel ls op een werkdag I) schaatsliefhebbers een unieke belevenis geboden. Geen overmatige drukte op het ijs; winterse schoonheid en ruimte, zon, een frisse wind en prachtig ijs. Niet voor niets werd deze tocht vandaag herhaald. Waarschijnlijk was de deelneming op de ze dag, waarop meer mensen zich de luxe van een schaatstocht kunnen ver oorloven, nog groter dan de eerste dag. Deze tocht kan echter op Zondag én Maandag niet gereden worden. Dan staan de belangrijker genoemde tochten op het programma, en een overlading van tochten kan slechts .schade doen aan organisatie en deelname. Wat de plaatselijke ijstoestand be treft nog de volgende gegevens. In de omgeving van Voorhout is de Zandsloot, aansluiting gevend op de Kagerplas en de Leldse Vaart, goed be rijdbaar. De Dinsdagse Wetering moet echter nog onbetrouwbaar worden ge acht. De Leidse Vaart is van het station Noordwfjkerhout tot de Warmondertol goed berijdbaar en heeft hier en daar zelfs prachtig ijs. De oude vaargeul be staat uit schotsen, maar daarnaast is. een 3 tot 4 meer brede baan van glad ijs. De Warmonder Leede is beslist onbe rijdbaar, zowel door de vele schotsen als door nog steeds voorkomende zwakke plekken Rijn en Gouwe zijn beide onberijd baar. In de omgeving van Leimuiden is do Kerksloot tot aan de Westeinder goed, behoudens een ijsbruggetje, dat over land gemakkelijk te passeren is. De Drecht is nog zeer onbetrouwbaar, even als de Ringvaart van de Haarlemmer meer. waar nog regelmatig scheepvaart verkeer plaats vindt. Aan de Memorie van Antwoord aan dc Minister van O. K. en W. ontle nen wij intussen, dat in de behoefte aan het grote aantal leerkrachten, dat, naar moet worden aangenomen in de jaren 19521958 zal bestaan, naar de mening van de minister voor zien zal kunnen worden. Htf grondt deze verwachting op de huidige be zetting van de kweekscholen. Zesvoudig afscheid bij de Sted. Lichtfabrieken Hedenochtend hebben niet minder dan zes employé's in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van ae Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit. Het waren de administratieve ambtenaren, de heren W. Wisse en A. van Wijk, de heer A. J, Stark, bedrjjfschef van de centrale, de monteur le kl., de heer W. A. Buutveld, de meteropnemer, de heer H. Eduard en de schrijver, de heer J. v. d. Hoeven.. In tegenwoordigheid van de directie, de chefs van dienst en de voorzitter van de Jubileumcommissie, de heer J. J. C. Snel, vond in de dlrec- tekamer een korte afseheidsplechtlgheid plaats, waarbij o.a. het woord is ge voerd door de directeur, ir Y Ykema, en de heer J. J. C. Snel. Grote waardering koesterde men voor de plichtsbetrach ting en de voorbeeldige ijver van de scheidenden, die mede een belangrijk aandeel hebben geleverd in het goed functionneren van de dienst, In aan sluiting op deze plechtigheid was er voor de collega's gelegenheid om in de cantine van hen afscheid te nemen. TWEE ZILVEREN JUBILARISSEN. De heren P. C, van der Buuse, werk baas en J. Langezaal, monteur, vierden hedenmorgen hun zilveren jubileum bij de Hollandse Constructiewerkplaats N.V, De bedrijfsleider, de heer G. Nolles, huldigde beide „25-jarigen" en bood hun namens het personeel een ge schenk aan. Van de directie ontvingen zij een gratificatie. inzameling huisvuil. In verband met de Nieuwjaarsdag zal op 1 Januari 1951 geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op Maandag wor den bediend zal nu plaats vinden op Donderdag 4 Januari 1951. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettlngsdienst.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2