Dulles steunt Amerikaanse politiek Indonesië blijft rustig 195»-'51 van morgen WEERBERICHT Hebt U al gekruibust? Koninklijk Paar spoedig naar Sankt Anton? Ski-prestaties en Drie koningen-bezoek 89ste Jaargang ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 LEIDSCH HÈ DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer f4.50 per kwartaal: 35 cents oer week tn.l.v. 1 Januari 1951 f5.15 j^er kwartaal, f 0,40 per week Witte Singel 1. Lelden Giro no. 57055 Aü weer een jaar voorbijEen je ar dat voor "allen 1950 heette, maar overigens bij ieder onzer verschillende gedachten achterlaat. Voor de een zal dat een blijde herinnering zijn, omdat in ciit jaar een lang en vurig gekoesterde wens in vervulling ging: een verloving tot stand kwam, een huwelijk werd gesloten, een klein mensenkind werd geborenDat zijn zo in eik mensenleven de hoogtepunten, welke onwillekeurig cp een Oudejaarsavond in de geest dé revue passeren. Daarnaast staan nog tal van andere voorrechten, die niet altijd als zodanig worden on derkend en gewaardeerd, maar die toch van onschatbare waarde en van niet te bepalen invloed op onze levensinrichting zijn: het- kostbare kleinood van een goéde gezondheid en de vreugde die ge legen is in de volbrenging der dagelijkse werkzaamheden AAN de andere kant debetposten: het heengaan van een bemind fa milielid, wiens levc-n gedurende vele jaren ten nauwste met het onze verwe ven was, het verlies van een goede vriend of vrienoin, ziekte in het gezin, zakelijke tegenspoed en nog zoveel an dere dingen meer. waaraan ondanks alle menselijke inspanning geen andere loop kar. worden gegeven. In wijdere omtrek: de teleurstellende gang van zaken in Indonesië, ook na de souvereiniteitsoverdracht; het onbe haaglijke gevoel, dat alleen het woord Ambon bij honderdduizenden Nederlan ders oproept, de onzekerheid omtrent Nieuw-Guinea. En ten slotte de spanningen en bot singen op het internationale toneel: Korea, 38ste breedtegraad, Fvrmosa. Tibet, Frans Indo-China. de tegenstel ling Oost en West-Duitsland, de Sovjet- Unie en het Atlantisch Pact: al deze namen vertolken begrippen, die zwaar geladen gaan van onrust en oorlogsdrei ging. WAT kan de kleine mens doen te genover al deze enorme proble men, waarvan met pijnlijke ze kerheid gezegd moet worden, dat geen sterveling ter wereld ze naar believen kan beheersen? Er staat hem slechts één mogelijkheid open: vertrouwend op cie hoogste leiding van de Almachtige, aansluiting zoeken bij allen die van goeden wille zijn. En intussen door de eigen levenshou ding tonen bereid te zijn die goede wil in de daad om te zetten. De wereld van morgen kan onmogelijk beter zijn dan die van vandaag, wan neer niet de mer.sen, die haar bewonen er minstens ernstig naar stréven goéde mensen te zijn. Dat is geen gemakke lijke opgave, welke men zichzelf stelt, maar het uiteindelijke doel is dubbel en dwars waard er moeite voor te doen. Moge als gevolg van die inspanning de wereld op 31 December 1951 eon vro lijker en hoopvoller aspect bieaen dan zij thans doet. In die hoop wensen wij al onze lezers en lezei essen een goede, gelukkige en gezegende nieuwe jaargang. Nieuwjaarsdag geen „L.D." Het volgend nummer van het „Leidsch Dagblad" verschijnt op Dinsdag 2 Januari. Nieuwjaarsdag zijn onze Bureaux de gehele dag gesloten. Toen Alva in liel Noorden van Nederland, in Groningen, een aanlal vestingwerken opwierp, zal hij nooit vermoed hebben, dat op de zelfde plaats nog eens een bloeiende stad zou opgroeien, die de voorhaven van de Groningse industrieën is geworden. Tussen de Kerstdagen en Nieuw jaar liggen er misschien meer schepen in de haven dan op andere tijden, want de schippers willen deze dagen zo mogelijk in de huise lijke kring vertoeven. Stil is het er echter geenszins, want het laden en lossen der boten, waaronder vete kustvaarders gaat geregeld door. PRIJSVERHOGING INDÜSTRIEKOI.EN. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen !bij beschikking van de minister van Econ. Zaken de prezen van industrie- kolen worden verhoogd in verband met stijging van de prijzen van geïmporteer de kolen. In verband hiermede is aan de gas bedrijven toegestaan de koleivprijzen- verhoging door te berekenen tot ten hoogste een halve cent per kubieke me ter gas. Aanhoudende vorst De Bilt verwacht tot mqrgenavond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige nu en dan vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Bijna overal strenge tot matige vorst. (Opgemaakt te 10 uur). 31 DECEMBER. Zon op: 8.48 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: onder 11.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 7-39 en 20 03 uur. Laagste temperatuur afgelopen nacht te Leiden9° C. 1 JANUARI. Zon op" 8.48 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 0.46 uur; onder: 12.08 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 8.24 en 20.50 uur. 2 JANUARI. Zon op: 8.48 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 2.10 uur; onder: 12.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.19 en 21.52 uur Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!|lllilllllllilllll DE GOEDE VOORNEMENS VOOR HET NIEUWE JAAR De combinatie van een rebus, een ..ouderwetse" maar blijk baar nog bijzonder aantrekke lijke puzztevorm en kruiswoord raadsel. de standaardpuzzle van deze jaren, blijkt een suc ces te zijn. Van de eerste dag na het publiceren van de laatste opgave voor onze Kruibusaf - en nog eerder zelfs! - kwa men de oplossingen in een al lengs sterker wordende stroom binnen, deels voorzien van waarderende commentaren. Voor vete puzzelaars bleken de vrije Kerstdagen geschikt te zijn. om een flink eind op de goede weg te komen, en in de loop van verleden weck ont vingen wij hun oplossingen. De komende twee dagen zullen ongetwijfeld vele anderen er toe brengen, onze Kerst- en nieuw- jaarskluif giondig te verwerken. Succes er mee! Natuurlijk, het hoeft nog niet. deze dagen, want U kunt Uw oplossing nog tot Maandag S Januari 12 uur inzenden. U kimt natuurlijk zeggen: ..fa. natuurlijk, die Krulbus-oplOs- sing zend ik nog in. maar daar is nog tijd genoeg voor" Maar begint U daar Uw nieuwe jaar. Uw ..schone voornemens- lei" mee? Natuurlijk niet. Stel niet uit tot morgen wat ge heden doen kunt. Laat dit goede voornemen niet al over de drempel van het nieuwe jaar struikelen. Overigens is. ondanks grondige voorbereiding en controle, toch nog een foutje in de opgave geslopen In de opgave voor 21 horizontaal leze men achter de „6" nog een „t". Uit de oplossingen, die wij reeds ontvingen, blijkt dat dit foutje geen onoverkomelijke hinderpaai was. Waar dit foutje tot een fout in de ingezonden oplossingen aanleiding heeft gegeven of nog geeft, rekenen wij deze oplossingen uiteraard voor goed. Per slot van rekening willen wg het nieuwe jaar niet beginnen met het door anderen laten op draaien voor onze eigen fouten. Uit Sankt Anton wordt ons ge meld. dat Prinses Beatrix zich strikt houdt aan het advies van haar ski leraar Ludwig Tscholl. „Ik moet niet meteen te veel skiën, maar het tem po geleidelijk opvoeren" vertelde zij. Daarom werden er gisteren twee af dalingen gemaakt. Vandaag zullen het er drie zijn. morgen vier en een dag daarop vijf. Met haar nieuwe skischoenen en haar nieuwe skies levert Prinses Beatrix op de lange latten uitstekende prestaties. Gisterochtend maakte zij een tocht naar bint Christoph tezamen met Prinses Irene. Tijdens de zeer snelle afdaling werd geen enkele maal een val gemaakt. Het is dan ook géén wonder, dat Ludwig Tscholl over zijn jeugdige leerlingen zeer tevreden is! Ook de kleine Margriet was gister ochtend met de skilift meegekomen naar het topje van de Galzig Ze doet ijverig haar best op haar miniatuur- skies om de kunst van de anderen af te kijken. Met, maar ook zonder ski- stokken weet. ze H dwars tegen heuvels on te lopen, ziet kans ook op iets har dere sneeuw bil het uitlopen staande te blijven, kortom ze heeft de smaak van de wintersport al te pakken! De Prinsesjes genieten dus onge stoord van haar korte vacantie. O Gistermiddag tijdens de lunch brach ten drie Koningen der traditie ge- trouw een bezoek aan Sankt Anton. Bh waren zeer jonge Koningen, die van huis tot huis en van hotel tot ho tel trokken in hun witte gewaden met opgestikte sterren, waarboven hun ge verfde hoofden sterk afstaken. Ze wa ren rijkelijk vroeg, want Driekoningen valt eerst op de zesde dag in Januari. Maar omdat deze koningen kerstvacan- tie hadden, waren ze nu maar vast ge komen om de vrijwillige belasting hun ner ..onderdanen" te tnnen. Ze zongen hun liedjes en wisten niet. wie het meisje was. dat met open mond naar hen luisterde en ze wisten niet, wie die twee in griize ski-panta lons en zacht groene truitjes waren, die plotseling midden onder het zin een hen op zii schoven en tussen de tafeltjes door hun weg zochten naar i de telefooncel, die in de hal van Hotel Post staat. De drie Koningen hadden gezongen voor drie prinsesjes, maar I twee toonden voor deze Koningen geen spoor van interesse, toen ze hoorden, i dat een échte Koningin voor hen aan i de telefoon was. En terwijl Prinses I Margriet aandachtig luisterde naar het fraai uitgedoste drietal en haar shil- ling liefderijk offerde, stonden Beatrix en Irene bii de telefoon en spraken i met haar ouders. Met glundere gezichten kwamen zii beiden een paar minuten later weer de eetzaal binnen en voegden zich bij de rest van het gezelschap. Zij hadden dan ook zoeven goed nieuws uit Suestdijk gehoord! „Waarschijnlijk komen wij beiden morgen of overmorgen naar jullie tqo" had de Koningin tot haar doch ter gezegd. Welkomer nieuws had de koningin de prinsesjes wel niet kun nen ve.rtcllen. Het nieuws verbreidde zich snel in Sankt Anton en verdreef evenals bij de Prinsesjes de belangstelling, die op de drie Koningen was ge richt. Groeiend vertrouwen der Nederlanders BOENG-TOMO-ACTIE WERD FIASCO. Onze correspondent te Scerabaja seinde ons heden; Mede dank zij de verklaring *an de regering, dat zij geen ophitsing zal dulden, is er van d'- zijde de- bevol king geen enkele scherpe reai li? in zake Nieuw-Guinea. Het leven is vol komen normaal en de spanning vac de laatste dagen is verdwenen. Men wijt in Indonesische kringen de mislukking van de Nieuw-Guinea con ferentie: ten eerste aan liet elkaar t?genspreken van Soekarno en Hatla, ten tweede: aan het niet samenbun delen van de volksactie, ten derde: aan het „negeren van de volkswil door de regering". Bladen en vakbonden eisen nu una niem opzegging van R.T.C. en Unie. Men acht de positie van Nederland versterkt, aangezien blijkt dat Indo nesië niet tot actie overgaat cn men constateert, dat dc actie Boeng To- mo" een fiasco is geworden. Hel feit, dat er zich geen ongeregeld heden hebben voorgedaan is overigens een b'-langrijk winstpunt voor de re gering v"i heeft bij de Nederlanders in Indonesië het vertrouwen in de toe komst weer versterkt. Joego-Slavië en India beëindigen staat van oorlog met Duitsland De Joegoslavische minister van r%i- tenlandse Zaken Kardelj heeft in de Nationale Vergadering medegedeeld, dat Joego-Slavië heeft besloten de staal van oorlog met Duitsland te beëindigen. Minister Kardelj deelde verder mede dat dit besluit niets zal afdoen aan de bepalingen van een eventueel met Duits land te sluiten vredesverdrag. De beëindiging van de staat van oor log geldt ook voor Oostenrijk. „De be trekkingen met Oostenrijk zijn zeer ver beterd: het is niet de schuld van dat land, dat er nog geen vredesverdrag is getekend" zeide hij. Ook de betrekkingen met West-Duits land ontwikkelen zich gunstig, vooral op economisch terrein. Aan beide zijden bestaat het verlangen tot grotere econo mische samenwerking. Kardelj verklaarde verder verheugd te zijn over de betere betrekkingen, die thans tussen Joego-Slavië enerzijds en Italië en Griekenland anderzijds bestaan. Tenslotte deelde Kardelj nog mede, dat na Amerika, Engeland en Noorwegen ook Frankrijk zich bereid had verklaard Joego-Slavië te helpen. De Indiase regering heeft via haar militaire missie te Berlijn de vier be zettende mogendheden er van op de hoogte gesteld, dat zij besloten heeft de staat van oorlog met Duitsland te be ëindigen en wel met ingang van 1 Ja nuari 1951. Sovjet-Unie is inwendig kwetsbaar" HET VOORSTEL-GROTEWOHL. De persdienst van de Westduitse re gering heeft medegedeeld dat bondskan selier dr Adenauer begin 1951 met zijn ministers en de partijleiders zal beraad slagen over de houding der regering ta.v. het schriftelijke voorstel van de Oostduitse premier Grotewohl. die een ontmoeting tussen hem en Adenauer heeft voorges eld, welke speciaal ten doel zou hebben een hereniging van Duitsland te bespreken. Hieraan werd nog toegevoegd, dat deze bekendmaking wordt gedaan om de onjuiste veronder stellingen, dat een bijeenkomst tussen Adenauer en Grotewohl in de woning van dr Dibelius de bischop van de Evan gelische Kerk en geestelijk leider der Oostduitse protestenten, zou worden ge houden. alle grond te ontnemen". Ten slotte wordt verklaard dat dc Westduitse regering thans bezig is met een nauwkeurige bestudering van Gro- tewohl's voorstel en de aspecten daar van. „daar het slechts op deze wijze mo gelijk is de voorstellen van de Oostduitse premier te toetsen aan de jongste ont wikkelingen en er het antwoord op te geven, waarmee de belangen van het Duitse volk het meest zijn gediend". John Foster Dulles John Foster Dulles, ce republikeinse raadgever van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, heeft gisteravond te New York -en to nraak gehouden. Hij steunde de Amerikaanse buitenlandse politiek, zoals die onder leiding var. president Truman is ge voerd. .Op déze politiek", aldus Dulles, „kunnen de Amerikanen trots zijn, ook al is zij vaak niet op doelmatige wijze en niet op het juiste ogenblik ten uit voer gelegd". Dulles sprak voor de Amerikaanse vereniging tot steun aan de Verenigde Naties" „Èen verdediging", zo zeide hij, „die een omsingeling door de tegen stander aanvaardt, zal spoedig te gron de gaan. Elk land, dal in het ogenblik van het uiterste gevaar de bondgenoten van zich af schudt die het meest wor den bedreigd, zal daarna nauwelijks meer in staat zijn zelf zyn medestanders te kiezen. Hét is uitgesloten, dat de Verenigde Staten zich zouden kunnen bepa'en tot een verdediging van het Westelijk half rond. De houding dergenen, die dit be pleiten. draagt in zichzelf reeds de kie men des verderfs. Een Noord-Amerika, dat werkeloos zou toezien hoe de baroajen de bakermat der christelijke beschaving onder ae voet zouden lopen en ontheiligen, zou geen lai.d zijn dat zichzelf zou kunner. verdedigen". „De Sovjet-Unie", 'ervolgde Dulles, is inwendig kwetsbaar, Er zijn in Rus land twee maal zoveel politieke gevan genen als leden der comnrun.stische partij. En deze party zelf wordt ver teerd door achterdocht en wederzijdse verdenking. Dit kan een der belangrijke punten worden, welke aan de Sovjets als afschrikwekkend vooruitzicht kun nen worden vooigehouden, indien zij er aan zouden denken een algemene oor log te ontketenen. Zou de Sovjet-Unie tot een openlijke aanvalsoorlog besluiten, dan bestaat slechts één doelmatige verdediging: de tegenaanval tot het Uiterste. Wij zullen in geval van oorlog niet blindelings mo gen vertrouwen op het slagen van een bepaalde vorm var: oo~logsvoering of op het alles overheersende succes van bij na nog niet gebruikte wapens. Een aan val der Sovjets zou on alle mogelijke wijzen moeten worden bean.woord, waarbij onze tegenaanvallen met de grootst mogelijke soepelheid en bewege lijk'neid en op verrassor.de wyze zouden moeten worden uitgevoerd. De punten, waar wij onze .strijokrachten zouden wil len samentrekken, moeten niet gekozen worden u:t het oogpunt van de beste verdediging, doch uitgaande van de overweging van waaruit wij het beste kunnen opereren, om de weermacht van de aanvaller te verslaan", aldus Dulles. .De oorlog", aldus Geide Dulles nog, „kan zeer onvriendelijk zyn tegenover despotische heersers, die stelselmatig het individuele initiatief van hun on- aeidanen hebben verniptigd. De betrok kenen weten dat en vjy kunnen hen helpen dit steeds duidelijker te zien 1950 neemt afscheid. Als een eerbied waardige grysaard. die zijn krachten heeft afgebeuld en dajrdoor is versle ten! Hoe heeft hij all? zeilen moeten by- zetten, om het ergste een derde wereld oorlog, te voorkomen En al zal hij slechts weinig dankbaar heid oogsten, toch zou er voor hem re den zyn, om zich trots op de borst te kloppen en te i-eggen: al moge jan wei nig naar wens zijn gegaan, het is me tenminste gelukt, de oorlog uit mfjn domein te bannen. Althans de regel rechte oorlog, want de oorlogswapenen hebben niet gerust 1950 zou men, geiyk 1949 het jaar van de koude oorlog zou mogen heten het jaar van Korea kunnen noemen. Al het andere is daaraan feiteiyk onderge schikt. En misschien zitten er aan deze trieste affaire ten slotte nog wel goede ka n ten Voornamelijk wel deze, dat de wereld, die de vryheid wil handhaven, door het gebeuren op Korea zodanig is opge schrikt, dat eindelijk de eenheid is be reikt, die reeds lang tevoren tot stand had dienen te komen. Het zou de taak van het heengaande jaar heel wat heb ben verlicht, ware dat mogelyk ge weest Een jongeling neemt nu de taak van zyn voorganger over: 1951 zal ten to nele verschijnen. Hij is nog krachtig en fit, maar van de eerste dag af, uat hij zijn taak zal aanvaarden zal op hem de zware last drukken, die eens Atlas moest dragen: de ganse aardbol! En zoals een békend spreekwoord luidt: prijs de dag niet, voor de avond gevalieri is. zo zou men kunnen zeggen: prijs 1951 niet, voor de maand Decem ber ten einde is gebracht. Reeds van de eerste dog af van zijn bewind van 365 dagen zal de last van het wereldgebeu ren hem zwaar doen bukken. Zal hij daartegen op de duur bestand blaken? Het gevaar van een derde wereldoor log dat 1950 wist af te wenden, biyfb rog om een hoek gluren en kan als een duiveltje uit een doosje tevoorschijn springen bij de minste druk op het slecnts licht gesloten omhulsel. Eeriyk gezegd, de situatie is nog weinig hoop vol, want beide partyen by ten zich steeds meer vast aan de vermaledijde prestigekwestie, ten aar-zien waarvan een compromis altijd zo bij uitstek moeiiyk is, om niet te zeggen onmoge- ïyk. Dit staat echter vast, dat de Verenig de Naties, onder aanvoering van Ame rika, niet zullen wijken uit Korea, al valt niet te voorspellen waar ten slotte de linie van weerstand, die gehand haafd zal worden, gelegen zal zijn. De verwachting van McArthur is, dut wel dra een nieuw groots opgezet offensief door de Chinezen zal worden ingezet. Maar de .verdediging van Europa, de bakermat van onze beschaving, blijft op de voorgrond staan. En laat ons daar- cver oni verheugen! Hoe belangrijk toch ook de loop van zaken in Azië zal biyken te zyn, Europa blijft beslissend. Althans met inbegrip van Amerika, dat zich gelukkig, geheel aan de zyde van ons oude werelddeel heeft geschaard en wel de grootste of fers brengt. Voor ons. maar, laat het ons eeriyk verklaren, ook voor zich zelf. Twee belahgen van de eerste orde gry- pen hier in elkaar. En voor Europa la dat wel een byzondere meevaller! 1951 zal eveneens moeten brengen de oplossing van het meedoen van Duits land aan de Westeiyke verdediging. Moskou doet, wat het kan, om dit te voorkomen. Ongetwyteld heeft het daarom de vier-mogendheden-conferen- tle gevraagd, die het krygen kan, mits dan alle geschilpunten worden aange sneden en van begrip wordt getuigd. En mede daarom speelt Grotewohl, de Oost-Duitse premier, de rol van toe schietelijke uitnodiger tot een bespre king met Adenauer over de Duitse een heid Hier zyn slechts twee van de grootste punten aangeroerd, waarop 1951 direct zijn krachten zal moeten proberen. Voeg daarbij dan nog zovele andere punten van schijnbaar ondergeschikt belang, die morgen aan de dag echter kunnen uitgroeien tot bedenkelijke twistappels men neme b.v. het jongste grensin cident tussen Zuid-Slavië en Roemenlé en schijnbaar reeds half opgeloste kwesties als inzake Spanje! Neen, 1951 moge dan als sterke Jon geling z'jn entvee maken, op zyn krach ten zal een zodanig beroep worden ge daan. dat vrees voor zijn uithoudings vermogen niet geheel misplaatst is. Te meer, waar het komende jaar wel eens beslissend zou kunnen zijn voor de ver dere gang van zaken ter wereld. Onze beste wensen vergezellen hem. En moge hy naast de kracht ook be schikken over vijsheid. 1951, proficiat! Doet u best ln Engeland worden proeven ge nomen met raketten. en de eerste foto's van zulk een projectiel zijn thans door de regering vrij gegeven. Dc start van dc proef raket, die zes meter lang is en een doorsnede heeft van bijna een halve meter, ergens in Engeland",

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1