Vijftig jaar Leidse arbeidersbeweging Tentoonstellingen van de Reisduif, L.P.C. en Vriendenclub Officiële publicatie Vorstperiode van lange duur? Bevrijdt U Beurs van Amsterdam WOENSDAG 27 DECEMBER (Foto L.D./Van Vliet) Gouden jubileumbijeenkomst Leidse Bestuurdersbond De Leidse Bestuurdersbond mocht reeds in April tijdens een druk be zochte receptie het feit herdenken, dat men vóór 50 jaar de strijd aan bond tegen de vele sociale, economi sche en financiële misstanden, welke er in die dagen op het terrein van de arbeidersbeweging bestonden. In ver band met de verbouwing van de Stadsgehoorzaal kon men eerst j.l. Zaterdag en Zondag op twee achter eenvolgende dagen beslag leggen op deze zaal. Het bestuur had Ton Oos terhuis bereid gevonden om voor deze gelegenheid een jubileumspel te schrijven, waarin een historisch over zicht gegeven werd van de strijd en ontwikkeling van de Leidse arbeiders beweging. Zaterdagavond woonden wij de pre mière bij. Het tijdstip, waarop beide uitvoeringen werden gegeven, zal onge twijfeld ooi-zaak zijn geweest, dat de belangstelling beneden de verwachtin gen is gebleven: de L.B.B. had echter geen andere keuze. Onder hen, die voor zitter H. ten Brummelaar deze avond ■kon welkom heten, bevonden zioh o.m. de heer E. Kupers. oud-voorzitter van het N.V.V,, de beide wethouders, de heren J. C. van Schaik er A. J. Jon- geleen, de heer H. Piket, een der op- riohters van de L.B.B., afgevaardigden van de Leidse Chr. Besturenbond en de Ka-th. Arbeidersbond en voorts verte genwoordigers van de zusterafdell-ngen uit Wassenaar, Lisse, Noordwijk, Haar lem. Katwijk en Alpher a. d. Rijn, De heer Ten Brummelaai, die voorts wees op de vele wantoestanden, welke er vóór 1900 op het terrein van de arbei dersbeweging bestonden herinnerde in dit verband aan de vele acties, die sindsdien op verschillend terrein zijn gevoerd en waarvan de arbeiders de re sultaten hebben geplukt. Nog beter dan de heer Ten Brumme laar dit kon doen, kregen de aanwezi gen tijdens de opvoering van het jubi leumspel „De Sleutels" een indruk van wat door een krachtige organisatie kan worden bereikt. Als symbool van dit spel koos Ton Oostérhuis ..De Sleuteldrager", eon poorter van de stad Leiden, die de sleutels droeg van het verleden, het heden en de toekomst. Een meisje, voor stellende het heden, was de tweede figuur, welke in dit spel op de voorgrond trad. In een vlotte samenspraak deden zij de 50 jaar de revue passeren, waarbij telkens weer de Toneelvereniging D.O.S. en de leden van de culturele organisa- Nieuw Ned.-Indonesisch handelsverdrag NED. UITVOER 320 MILLIOEN, NED. INVOER 435 MILLIOEN. Tijdens de tweede ministersconferen tie van Indonesië en Nederland is een nieuw handelsverdrag gesloten voor de periode 1 October 1950—30 September 1951. De Nederlandse uitvoer is geraamd op f. 320 millioen c.i.f., de Nederlandse invoer op f.435 millioen. Het verschil op de handelsbalans is noodzakelijk om de betalingsbalans aan te vullen. Indo nesië immers is een vrije aanzienlijke debiteur van Nederland. SCHIETPARTIJ TE DJAKARTA. De heersende wrijving tussen Ambon- nese Apri-mllitairen en voormalig Am- bonnese leden van de K.N.I.L met de K.L.-status veroorzaakte op Eerste Kerstdag een incident te Djakarta. Een aantal militairen van beide groeperin gen ontmoette elkaar op Kramat, waar bij een schietpartij ontstond. Een Am- bonnees yan de K. L. raakte daarbij gewond. Nog steeds strijd op Ambon TELLE GEVECHTEN OM BENTENG. Piroe door Molukkers ontruimd. Het Bureau Zuid-Molukken te Den Haag deelt mede, dat de regering van de „Republiek Zuid Molukkeri'- bericht heeft, dat Piroe (Ceram) na een kort, hevig gevecht door haar troepen ont ruimd is. Met zeer geringe verliezen hebbenzij zich voorlopig in de bergen teruggetrokken. Gebrek aan munitie noopte hen hiertoe Op Ambon hebben de troepen der R.M.S, een felle aanval ingezet op dat deel van de stad Ambon dat in handen is van de R.I troepen. Daarbij slaagden de R.M.S troepen er in de aanlegsteigers in de luent te la ten vliegen, waardoor deze geheel on klaar geraakten. Van de korvetten en uit ae lucht heeft de R. I. gebruik gemaakt van brandbommen, waardoor driekwart der Kotta in de as werd gelegd. Van de pas torie af tot de kust Is het thans een puinhoop Daklozen worden ondergebracht ln K.P.M.-goedangs. Er zijn felle gevech ten begonnen om Benteng.'De bergne- gorijen hebben vele dagen constant te lijden gehad van zware beschietingen vanuit de zee Alle kerken zijn verwoest. Merkwaardig is dat een der stukken ondertekend is door het hoofd van Buit Zaken dr Soumokll, hoewel de R. I. heeft meegedeeld dat hij was gevlucht, aldus bureau Zuld-Molukken Een tafereel uit het jubileumspel ..De Sleuteldrager"dat herinnert aan de tijd der bezetting. SLUITING K AN'rooit GEMEENTE ONTVANGER. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente-Ontvanger op ZHterdag 30 December 1950, voor bet publiek gesloten zal zijn. ties met name de A.J.C. hun woorden in pakkende taferelen illus treerden. In het begin volgden enkele fragmenten, welke ons deden zien hoe de Leidse arbeider in de vorige eeuw werkte; grauw, uitzichtloos en te moe om de kracht op te brengen om zich op een hechte organisatie te bezinnen. Van uit dit grauwe verleden voerde het spel ons naar de tijd. waarin de organi satie een rol ging spelen; pioniers uit de arbeidersbeweging werpen zich op om de belangen van de werknemers, on danks druk en verzet, te verdedigen en de levensomstandigheden van deze groep werkers op een hoger peil te brengen. Twee wereldoorlogen laten de geschie denis der arbeidersbeweging niet onbe wogen. 19401945 waren donkere jaren, waarin de vrije vakbond verdween en het N.A.F zijn gruwelijke practijken ten uitvoer legde, daarin gesteund door de bajonet van de bezetter. Een tableau geeft daar een goede in druk van. Indrukwekkend is aan het einde van het eerste deel de hulde, wel ke wordt gebracht aan de overleden pioniei's en strijders in de. Leidse arbei dersbeweging. Een dodenappèl volgt, waarop als eerste de namen voorkomen van de voortrekkers en steunpilaren van de L3.B., t.w. de heren mr D. A. van Eek, M. G. Verweij en dr Panne- koek, één oprichters van de thans ju bilerende Bond. Na de pauze volgden nog tal van episoden uit de geschiedenis van de L.B.B. Een pottenbakker, metaalbewer ker, sigarenmaker en textielarbeider ge tuigden van hun vreugde in de arbeid, oen vreugde, die hun mede gegeven is door het optreden van N.V.V. en L.B.B. Veel arbeid moet echter nog worden gedaan en ock dat wordt in dit spel naar voren gebracht. De sleuteldrager op uitnemende wijze gebracht door de heer H. Verver wekt tenslotte op om te strijden voor een betere maat schappij met gezonde, levensblijs men- öen; met bestaanszekerheid door me dezeggenschap en sociale verzekering. „De Stem, des Volks", onder .leiding van Iskar Aribo, wisselde het spel óf met zang van strijdliederen, terwijl „Nieuw Leven" zorgde voor de muzikale omlijsting. Van de ruim 70 medewer kenden verdient een afzonderlijke ver melding mej. Tony v. d. Woerd, die als „meisje" een goede tegenspeelster was van de Sleuteldrager. Het geheel stond onder leiding van de heer A. C. v. d. Woerd, die aan het einde van de voor stelling tereoht door voorzitter Ten Brummelaar gehuldigd werd voer de talenten bij de opvoering van dit spel aan de dag gelegd. Een enveloppe met inhoud werd hem ter hand gesteld. De uitvoering werd besloten met het zingen van de „Internationale". Tijdens de pauze werd de uitslag be kend gemaakt van een verloting, welke door de afdeling Lei-oen van de Vrou wenbond van het N.V.V, is gehouden ten bate van het T.B.C.-fonds van deze organisatie. „DE BLIJSPELERS". „De Blijspelers" gaven Zaterdagavond een uitvoering ln de grote zaal van „Den Burcht", die slechts matig bezet was. Opgevoerd werd „Ik houd van je..., dat is alles", een Engels stuk, in het Ne derlands bewerkt door K. Spierings. De inrichting van het toneel en de costu mes waren keurig verzorgd en hiervoor dan ook niets dan lof. Hieruit blijkt, dat de Blijspelers hun opvoeringen zo goed mogelijk willen doen zijn. Daartoe dient echter ook bijzondere aandacht te worden besteed aan het spel en vooral aan de uitspraak. Engelse namen b.v. moeten ook op z'n Engels worden uit gesproken! De Blijspelers doen hun best en dat houdt een belofte in voor stijgende prestaties. Na afloop werd er een dansje ge maakt. LEIDSE STUCADOORS CONTACT COMMISSIE. Teneinde het contact tussen de Leidse stucadoors te bevorderen is enige tijd geleden een contactcommissie opgericht. Zaterdagavond was de eerste contact- avond. waar het cabaretgezelschap „We reldstad" optrad o.l.v. Bas Leon, de con ferencier. In vlot tempo volgden de ver schillende nummers elkaar op: een goo chelaar, de Anja's, twee jeugdige acro baten. Het was een gezellige avond, die werd besloten met een dansje. Zaterdagavond is een 30-jarige motorrijder, wonende in de Pasteur straat. op de Herensingel ter hoogte van de Alexanderstraat aangereden door een auto. tengevolge waarvan hij een hersenschudding en een linkerknie fractuur opliep. MARKTBERICHTEN LEIDEN 27 Dec. Vette varkensmarkt Aanvoer 98 stuks. Notering: zware 183— 186: lichte 160164; zeugen 170. Handel vlug. ROTTERDAM, 27 Dec. Veemarkt. Aan voer ln totaal 3426 stuks. 650 vette koelen en ossen; 696 gebrulksveo; 112 graskaH-e- ren; 834 nuchtere kalveren; 367 varkens; 223 biggen; 120 paarden; 1 veulen: 379 schapen of lammeren; 44 bokken of gel ten. Prllzen; Vette koelen le kw. 2.25— 2.50 2e kw. 1.952.20, 3e kw. 1.85—1 95. per kilo; graskalveren 340. 240. 180; nuch tere kalveren 57. 52, 47 per stuk. Varkens (lev gew.) 1.78. 1.75. 1 70 per kilo. Biggen 45. 40. 30 per stuk Slachtpaarden 170. 1.60, 1.55 per kilo Schapen 110. 90. 60: lammeren 105. 90. 75; kalf- en metkkoelen 980 800, 700; vare koelen 570. 520. 470; vaarzen 650. 600, 500; Dlnken 450. 400. 325 oer stuk. WOERDEN. 27 Dec. Kaasmarkt. Aan gevoerd 44 partllen. Eerste soort 222—228; tweede soort 214220. Handel matig. Zij wonnen een prijs UITSLAG JEUGD-TEKENWED- STRIJD V.V.V. Aan onderstaande deelnemers(sters). die deelnamen aan de affiche-wedstrijd, welke door de Vereniging Vreemdelin genverkeer te dezer stede was georgani seerd kon de voorzitter van deze ver eniging, mr dr P. G. Krübbe, een prijs uitreiken: Groep A: Motto ,De Tourist", W. J. C. van Velzen, Hoge Rijndijk 83, Zoeter- wouds, 20 jaar, Avondtekenschool. lste pr. (waardebon van f. 25.Motto ,Elly 2", J. Jansen. Oude Sing*1. 20, Lei den. 16 jaar, Ambachtsschool, 2e pr. (waardebon van f. 17.50)Motto „Pen seel", P. W. P. Sierat. Leuvenstraat 39, Leiden Avondtekenschool, 3e pr. (waar debon van f 10,troostprijzen (waar de bon van f. 2.50) werden in deze groep toegekend aan: Motto Jansje", J. Theil Dr Leydsstraat 1, Wassenaar 16 jaar, Ambachtsschool en motto .Rood, Wit. Blauw". P J. v. d. Heyden, Norremeer- s tra at 8, Warmond 14 jaar. Volgens de jury kwamen in deze groep geen verdere ontwerpen voor de 3 resterende troost prijzen in aanmerking. Groep B: Motto „Tempo". Emmy Kerkkamp Crocusstraat 37, Wassenaar, 16 jaar, Meisjes-H.B.S lste pr. (waar debon van f.25.Motto ,De 2 vlag gen", Anne Boorda, Witte Singel 83, Lel den. 18 jaar, Chr. H.B.S., Kagsrstraat. 2c pr. (waardebon van f.17 50); Motto .Daglicht" Teun Lekkerkerker, Witte Singel 72, Leiden, 17 jaar, Gymnasium, 3e pr. (waardebon van f.10.troost prijzen (waardebon van f. 2 50) werden in deze groep toegekend aan: Motto „Terpentijn", Elly Lourens, Thorbecke- straat 56 Leiden 17 jaar. Meisjes-H B S. Motto „Anoniem", A. Briër, Gerrit Dou- straat 65, Leiden, 18 jaar, U.L.O. Pie terskerkstraat: motto .Scarlet". Cunv Barreveldt Jongkindt Coninkstraat 7, Alphen a.d, Rijn, 16 jaar. Meisjes-H.B S motto ..Rembrandt", Betty van Linden v. d Heuvel. Rhiingessters^raatweg 80. Oevrtgeest. 15 jaar, Meisjes-H.B.S en motto Lapeintje", Kitty van Duim, Nauta-werf, Leischendam, 19 jaar. Meis jes-H.B.S De tentoonstelling, welke in het Ste delijk Museum „De Lakenhal" wordt ge houden blijft tot 1 Januari geopend. Tijdens het schaatsenrijden op de Leidse IJsbaan kwam een 12-jarige iongen uit de Janvossensteeg te vallen, tengevolge waarvan de linkerschouder ontwricht werd. De E.H.D. heeft de knaap naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. De studie van het Frans aan de Leidse Universiteit WORDT OPHEFFING VAN LEERSTOEL OVERWOGEN? De „Vereniging tot bevordering van de studie van het Frans" (voorzitter prof. dr K. Sneyders de Vogel) heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een schrijven ge richt, waarin zij zegt, zich gedrongen te voelen de aandacht van- de minister te vragen" voor de wel zeer vreemde en zorgwekkende toestand, waarin het on derwijs in het Frans aan onze rijksuni versiteiten verkeert". In Leiden aldus bovengenoemd schrijven is de leerstoel in de Ro maanse taal- en letterkunde nog steeds vacant, hoewel het sinds jaren bekend was, dat prof. C. de Boer aan het be gin van deze cursus zou aftreden. In Groningen is de lector in de Franse letterkunde niet gecontinueerd. In Juni heeft deze lector ons land verlaten en ook voor hem is nog geen opvolger be noemd. In Utrecht is twee jaar geleden een lectoraat voor de Franse filologie opge richt. Ondanks herhaalde stappen door studenten bij faculteit en curatorium ondernomen, is dit lectoraat nog steeds niet vervuld. Zelfs vernamen wij zo gaat het schrijven voort dat bü Uwe Excel lentie het denkbeeld is gerezen, uit zuinigheidsoverwegingen de leerstoel te Leiden op tc heffen, waar zich meer dan 60 jongelui hebben laten inschrijven voor de studie in het Frans. Dit alles, zo eindigt het schrijven, ver vult ons met zorg, omdat wij daarin een afbraak van iets 'zéér kostbaars zien, een miskenning van de waarde der Franse cultuur op zich zelf en van het geen deze eeuwenlang voor ons land heeft betekend. De vereniging verzoekt daarom de minister zo spoedig mogelijk te willen voorzien in de vacatures te Leiden, Gro ningen en Utrecht, in het belang van de studie in de Franse taal en letter kunde aan de rijksuniversiteiten en mede in het belang van het onderwijs ln het Frans aan de Nederlandse gym nasia. lycea e.n hogere burgerscholen, die met een tekort aan bevoegde leer krachten kampen. Bij informatie ten departemente van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, vernam het A.NP. dat deze kwestie daar in studie is en dat men nog de adviezen van de desbetreffende univer siteiten afwacht. Wind blijft in Oosthoek Het KNMI te de Bilt deelt mede: Tijdens de afgelopen dagen zijn er in de luchtdrukverdeling boven onzeom geving en vooral boven Noord-Europa verschillende belangrijke veranderingen opgetreden. Boven Groenland ontwik kelde zich een gebied met hoge' baro meterstanden dat naar het Zuid-Oosten trok en waarvan het centrum vanmor gen Zuid-Scandinavië bereikte. Inmid dels bewoog zich een depressie van arc tische oorsprong uit de omgeving van Spitsbergen naar Noord-Rus1 ^nd. waar de luchtdruk tijdens de Kerstdagen aanzienlijk is gedaald. Tussen deze de pressie en hev Scandinavische hoeedruk- eebled stroomt voortdurend koudere lucht in een steeds dikker wordende De bezorging van ons blad Ten eind» de bezorging van ons Blad niet te vertragen, verzoeken wij onze ahnnné's beleefd onze bezorgers die ook dit jaar wedT Nieuwjaar komen wen sen. geen gehoor t° reven tijdens het bezorgen van ons Blad. DE DIRECTIE (Ingez. Med.-ndv.) van rheumatiek. spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regel matig Togal. het middel bij uitne mendheid. dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drog. f 0,03, f 2.08, f 7 94 laag over Zweden en Finland naar Zui delijker breedten. Gedurende de nacht vriest het op vele plaatsen in Zweden nu omstreeks 15 graden, terwijl midden op de dag hier en daar temperaturen van 10 graden onder nul worden waar genomen. Daar de luchtdruk boven het Mid dellandse zeegebied laag blijft, hand haaft zich in onze omgeving een ta melijk krachtige Noordoostelijke stro ming. die de koude lucht over Noord- Duitsland naar ons land voert. Zolang deze lucht hierbij over de nog open Oostzee stroomt, waarvan de temnera- fiiur nog betrekkelijk hoog is, behoeft evenwel geen strenge vorst te worden gevreesd. De temperende invloed van het. Oostgccwater neemt echter met de dag af. omdat dit nu snel afkoelt en de eerstkomende dagen voor een aanzien lijk gedeelte zal gaan bevriezen. Over enkele dagen zal daarom de verst hij ons weer strenger kunnen worden. Een verdere ongunstige factor in de toekomstige weersontwikkeling is een hogedrukgebied dat zich boven Noord- Siber'ë"- en het gebied van Nova-Zembla vormde Dit is gevuld met buitengewoon koude lucht met temperaturen van on geveer 30 grad°n onder nul Het ziet er naar uit dat deze lucht weldra uit het hogedrukgebie-* weg zal stromen en dan ziin weg over Noord-Rusland, dus voort durend ovpr land. zal kiezen naar Mid den- en West-Europa. We verwachten dat er dc eerstkomen de dagen alleen maar wijzigingen van ondere°schikt be'ang in de liphtverde- Ung tot stand zullen komen. De wind die tifd°M1k weer in kracht a.f gaat ne- men. blijft in hoofdzaak in de Oosthoek. Men hou de rekening met de mogelijk heid van een vorstperiode van lange duur. Activiteit van de duivensportliefhebbers De afgelopen feestdagen hebben de Leidse duivensportliefhebbers niet stil gezeten. Niet minder dan drie ten toonstellingen werden er georganiseerd De uitslagen hiervan waren. „De Reisduif" (Keurmeester J. Dorsman). Klasse 1. Doffers 800 km. en hoger. 1. H. Schouten: 2. J. A. Hollander; 3. J. van Berkel. Klasse 2. Oude dulvlnnen 700 km. en hoger: 1. C. W. F. Onvlee: 2 H. Shou<ten; 3. A. Slera. Klasse 3, Oude Doffers 500700 km.: 1. W. Siera; 2. C. W. F. Onvlee: 3. J Slcrat. Klasse 4- Oude Dulvlnnen 500700 km.: X. H. Schouten: 2. H. de Haas. Klasse 5. Oude Doffers 250—500 KM: 1. J. Sierat: 2. J. den Hollander; 3. J. van Alphen. Klasse 6. Oude Dulvlnnen 250500 km.: 1. J. Polanen; 2. p. J, Koenen. Klasse 7. Oude Doffers 100250 km.- 1, A. Kramp: 2. C. Cavé; 3. D. Nleuwendljk. Klasse 8. Oude Dulvlnnen 100250 km. 1. J. Ca vé; 2. D Nieuwendiik. Klasse 9. Onbe vlogen Doffers. 1. W. .Harteveld: 2. W. Harteveld. Klasse 10. Onbevlogen Dul vlnnen. 1. N Waasdorp. Klasse II. Jon ge Doffers 200300 km.: 1. J. van Al phen: 2 W. Burgy: 3. D. Nleuwendljk. Klasse 12. Jonge dulvlnnen 200—300 km. I. W. Harteveld: 2. N Waasdoro: 3. W Harreveld. Klasse 13- Jonve Doffers 100 —250 km.: 1. J. van Alphen: 2. K. Cavé 3 C. W. F Onvlee Klasse 14. Jonge Dul vlnnen 100—250 km 1. K Cavé: 2. N. Waasdorp: 3. J. Sierat. Klasse 15 Jonge Doffers onbevlogen: 1 J. den Hollander; 2. M. Schroder. Klasse 16. Jonge Dul vlnnen onbevlogari1. I. Haasbeek: 2, J. Noordermeer. Klasse 17. Late Jonge Doffers: 1. H. Buitendijk. Beste voeel van de gehele tentoonstel- lint? van W. Harteveld. Beste Duivln van H. Schouten. Beste Jonge Doffer van J. van Alphen Beste Jonge Duivln van J -C. Cavé. Leidse Postduivenclub" (Keurmeester Tb. .1. Wcrter), Klasse 1- Oude Doffers 500 km. en ho-I ger (bh b. bl kr I: 1. H. Sterk: 2. J. v., cl Wiel; 3. Gebr. de Groot. Klasse 2.i Oude Dulvlnnen 500 km. en hoger (bl. b. bl. kr.): 1. H. Smit; 2. J. P. Fasel, Klasse 3. Oude Doffers 500 km. en ho ger (niet genoemde kleuren): 1. H. Sterk 2. J. P, Fasel. 3 Gebrs. de Groot. Klasse 4. Oude" Dulvlnnen 500 km. en hoeer (niet genoemde kleuren): 1. A. W. Krol: 2. J. v. d. Wlc-1. Klasse 5. Oude Doffers 100—500 1cm (bl. b bl. kr.): 1. H. Sterk. Klasse 6: Oude Dulvlnnen 100500 km. (bl. b. bl kr.): 1. H. Sterk: 2. J. de Groot Klasse 7. Oude Doffers 100500 km. (niet genoemde kleuren): 1. P. Teske. Klasse 8 vervalt. Klasse 9. Oude Doffers (onbevlogen)1. J. P. Fasel; J. v. d. Wiel; 3 J. de Groot. Klasse 10. Oude Dulvlnnen (onbevlogen). 1. J. P. Fasel. Klasse 11. Jonge Doffers 150300 km. (bl. b. bl.- kr.)1. H. Smit: 2. Th. Mosse- vpld. Klasse 12. Jonge Dulvlnnen 150 300 km. (bl. b. bl. kr.): 1. Gebrs de Grc-ot; 2. H. Abspoel. Klasse 13. Jonce Doffers 150300 km (niet genoemde kleuren): 1. J. de Groot: 2. H. Sterk: 3. J Jansen. Klasse 14. Jonee Dulvlnnen 150300 km (niet genoemde kleuren): 1. Th. Mosseveld. 2. Gebrs de Groot: 3. H. Abspoel. Klasje 15. Jonge Doffers 65 —150 km.: 1 H vap Gelrleren: 2. F. C'ompier Klasse 16 Jonee Dulvlnnen 65 I5n km.: 1. H. Sterk. Beste Doffer van de eehele tentoon stelling van J. de Groot. Beste Duivln van Th. Mosseveld. „De Vriendenclub" (Hokten toonstelling). Uitslag 24 December: J. Jansen 257.75 pnt.: C. van Dijk 264 p.: P de Klerk 269.75 p.; A. Wet- selaar 264.75 p.; A. P. de Kroon 262. p.: H Rol" 267.75 D. Op 26 Dec was de uitslag: S. N. van Leeuwen 266 p.: P Noppe 267 25 p.: J. Dekker 264.— p.: J Mulder 264.25 pnt.; N. v d. Linden 266.25 p.; J. van Alphen 264.75 d. Stand na derde keuring: 1. P. de Klerk 269 75: 2. G. A. v. d. Revden 268.50: 3, H Rol 267 75: 4. P. van Orlnsveen 267 25: 5 P Nopne 267.25: 6 N. v d. Linden 266 25: 7. J J Mulder 265 75: 8 S. N. van Leeuwen 265 9. A. Wetselaar 264.75: 10. J. van AlDhen ">64.75 11 J Seller 264.50: 12. J. Mul der 264.25: 13. C. van Dl1k 264.—; 14. J. Dekker 264.—. TRAM- EN BUSDIENSTEN OP OUDEJAARSAVOND. Op Oudejaarsavond, Zondag a.s., ein digt de normale tram- en autobusdienst tussen 20 en 21 uur. Na 21 uur blijft op bepaalde lijnen een uiterst beperkte dienstregeling van kracht. HOOFDSTAD-OPERETTE BRENGT „IN EINER KLEINEN KONDITOREI". De Hoofdstad Operette, onder leiding van Meijer Hamel. Otto Aurich en Fritz Stelner, in voortzetting van de voorma lige Fritz Hirsch Operette, zal Dinsdag a.s. in de Leidse Schouwburg één en- kelë voorstelling geven van de Weense operette „In einer kleinen Kondltorei", met muziek van Leo Ascher en Johann Strauss. Mede werken o.a.: Fritz Stei- ner, Otto Aurich, Ruth Rhoden, Hellena Rajewska, Herman Valsner, Eri Rouché, Arthur Hoogveld, Ad. Heerings, Wim v. d. Velde, EUsabeth Hermann, Walter Frank, All van Norden en vele anderen. Op veler verzoek zal „In einer kleinen Konditorei" wederom in de originele taal worden opgevoerd, De heer J. de Vos alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen Staat huishoudkunde M.O. Dinsdag, 2 Januari a.s. herdenkt de besteller lste klasse D, Keijser zijn 40-jarige werkzaamheid in dienst der P.T.T. ALDHEN Dodelijk verkeersongeval Toen Zaterdagmorgen omstreeks half- twaalf de opperman Bloos uit de Jan van Nieuwenhuizenstraat zich op zijn bromfiets huiswaarts begaf, kwam hij langs de Verlengde Aarkade ter hoogte van de Oosterbegraafplaats door de glad heid van de weg te vallen. Juist op dat moment wilde hem de vrachtauto pas seren van een groenten en fruithande laar uit de Raadhuisstraat. De chauf feur probeerde de op de grond liggende Bloos nog te ontwijken, maar hierdoor slipte de auto, waardoor de heer Bloos geraakt werd. Door het krachtige rem men maakte de wagen een slag ln het rond. Bloos bleef hevig bloedend liggen. De onmiddellijk gewaarschuwde genees heer achtte overbrenging naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. Hier overleed het slachtoffer ten gevolge van de verwondingen. LEIDERDORP RAADSAGENDA. De Raad komt Vrijdag a.s. te 6 uur in openbare vergadering bijeen ter be handeling van o.m. de volgende punten: Voorstel tot wijziging salarisverordening met betrekking tot het brandweerperso neel; idem tot vaststelling van een alge mene regeling voor subsidiëring van Kruisverenigingen; idem tot verlenging van een kasgeldlening van f, 100.000.—; vaststelling begrotingen 1951 voor het Grondbedrijf en voor het Woningbedrijf met de le wijzigingen daarop; idem ge meentebegroting 1951; idem kosten per leerling voor het openbaar lager onder wijs en voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs voor het jaar 1951; re clames plaatselijke belastingen; comp- tabiliteitsbesluiten. Burgerlijke Stand Geboren: Jorlna Claslna. d. van J. v. d. Wal en G. Opstal; Cornelia Antoinette, d. van J. Koning en W. de Wit. Getrouwd: W, v. d. Hoek, 26 Jaar en A. Splinter, 21 Jaar. NIEUWKOOP Slachtoffer van het ijs Op Tweede Kerstdag vond op de Zui derpias een droevig ongeval plaats. De 24-jarige J. Hogervorstuit Aarlander- veen stak met twee vrienden de plas over en daarbij waagden zij zich over een slob, dat enkele dagen tevoren door een vuilnisschuit was gemaakt en waar het ijs zeer onbetrouwbaar was. Plotse ling zakten de drie vrienden door het ijs. Twee hunner wisten zich in veilig heid te brengen, doch Hogervprst was onder het ijs verdwenen en kwam niet meer te voorschijn. Aan verdere red- dingspogigen viel niet te denken, daar het ijs levensgevaarlijk was. Laat in de avond was de ongelukkige nog niet ge vonden. OEGSTGEEST RAADSAGENDA. De gemeenteraad komt hedenavond te 21 uur 15 in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt: Intrekking van het besluit genomen in de raadsvergadering van 20 Decem ber j.l. om de post „kosten van betege len van voetpaden" op f. 7500,— te ra men; stemming over de post „kosten van het betegelen van voetpaden" ge raamd op volgn. 424 der begroting op f. 10.000.vaststelling gemeentebegro ting 1951 met rcmptabiliteits'besliiit. KERSTFEEST KIN OERKERK NED. IIERV. GEMEENTE. In grote getale was Zondagmiddag de Jeugd van d.e Kinderkerk der Ned. Herv. Gemeente in het gebouw „Irene" bijeen gekomen om onder de grote verlichte Kerstboom het Kerstfeest te vieren Met de vele ouders waren ook tegen woordig ds G. C. Visser en de ouder- Het probleem Nieuw-Guinea ENGELAND HEEFT BELANG BIJ VRIENDSCHAPPELIJKE OPLOSSING De Britse ambassadeur te Den Haag, sir Philip Nicholls, heeft bij de Neder landse en Indonesische delegaties ter Nieuw-Guinea-conferentie de nadruk gelegd op het belang van Engeland bij een vriendschappelijke regeling, aldus de officiële woord-voerder van het En gelse" ministerie van Buit. Zaken. In diplomatieke kringen te Londen betreurt men het zeer, dat ér nog geen oplossing gevonden is, daar men vreest.' dat het bestaan van een -ernstig Neder lands-Indonesisch geschil nog meer zal bijdragen tot de. onevenwichtige toe stand van Z.O.-Azië als geheel. Engeland stelt zich geen partij in het conflict. Het streven van dc Engelse regering is, er thans alleen op gericht een diplomatieke breuk tussen Neder land en Indonesië te voorkomen. lingen, de heren Kalsbeek en Heertjes. Het geheel stond onder leiding van de voorzitter der Jeugdkerk, de heer C. J. Dirlcse, die bij- de opening na een har telijk welkom, zijn vreugde uitsprak ever de grote opkomst en daarbij wees op de grote betekenis welke het Kerst feest voor de jeugd kan hebben om daarop in het later leven terug te zien. Na gemeenschappelijk zingen en gelped zong een groot kinderkoor het schone „Stille Nacht" en tussen het lezen van enige delen uit.de H. Schrift, verschil- lende gezangen en psalmen, die om de voorbeeldige uitvoering grote indruk op de aanwezigen maakten. Met grote aandacht werd een mooie Kerstvertelling door de heer H. Leéste- maker door allen beluisterd. Tot slot richtte de heer J. Kalsbeek zich in een toespraak tot een 25 tal kin deren, die wegens de daartoe vastgestel de leeftijd de jeugdkerk gaan verlaten, waarna verschillende geschenken wer den aangeboden. De kingeren van de West-Hiil-Zon- dagssehool in de Gevers-Deutz-KIeuter- school hebben des middags 2.50 uur en des avonds te 7 uur een mooi Keist- feëst gevierd waarbij tractaties en ge schenken werden aangeboden. WARMOND SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING De Raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in spoed-vergadering bijeen. Als enig agendapunt was opgenomen het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten te 's-Gravenhage, groot f. 195.000, ter financiering van de bouw van 16 woningen in de Norremeerst-raat. Rente 3 1/4%, looptijd 50 jaren). De lening moest worden aangegaan vóór 1 Jan. 1951 ter vermijding van de kosten van registratie. Nadat de secretaris een na dere uiteenzetting had gegeven van de voorwaarden, die aan deze lening ver bonden zijn, werd met algemene stem men dienovereenkomstig besloten. Burgerlijke Stand Geboren: Theodora, <1. van P. G. Wolvers en J. P. de Bruin; Hermanna, d. van C. J. Meskers en M. Sleders. Ondertrouwd: J. Th. v, Tongeren en H. Q. Elstgeest; A. J. J. v. d. Voort en W. H. J. v. d. Geest. Getrouwd: P. C. Schakenbos, 28 Jaar en C. M. Wassenaar. 23 jaar. Overleden: S. Vrijburg, 67 Jaar; J. Roest, van Ruiten, 79 Jaar. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Olga Eleanore Ingrld. dr van K. van Onzen en A. C. M. Koning; Jaeoba Agnes Maria, dr van J. J. Blokhuizen en G. Klelnveld; Jaeoba Maria, dr van P. J. Capteln en C, L.E. v. d. Poel: Chrlstlaan, zn van C. v. d. RelJdèn en J. Klaasscn, Geertje, dr van J. Houwaart en W. dc Best; Theo, zn van S. v. d. MelJ en M. van Aalst; Izak Johannes, zn van I. Stou ten en S. Montagne; Geertruida Hendrlka, dr van L. Klinkhamer en H. M. Molenaar. BEURSOVERZICHT NA ZWAKKE OPENING OPLOPEND. AMSTERDAM. 27 December 1950. Er heerste vandaag een gereserveerde stemming, vooral voor Indonesische fondsen, die bij opening over de gehele linie lager inzetten. In het verdere ver loop nam de markt echter een verras sende wending. Er kwam enige vraag los en cultures liepen gestadig op, waarna op het hoogste punt van de dag gesloten werd. Opmerkelijk vooral was het verloop van Amsterdam Rub ber, die op 108 openden en op 114 de markt verlieten, nog juist iets boven het slotniveau van j.l. Vrijdag. Kon. Olies stegen tot 295. Voor het eerst kwamen transacties tot stand in de nieuwe 3%% obligaties Koninklijke, die genoteerd werden op 1091/4. (uit gegeven op pari). De Scheepvaartmarkt was van het begin af aan vast, vooral voor de In donesische lijnen. Internationale indus trieën namen een betrekkelijk vriende lijke houding aan. Het agio-percentage voor de Amerikaanse fondsen werd ver nomen op 2Bankaandelen ver deeld. De beleggingsmarkt was zser kalm. Woensdag 27 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige slotkoers koers v heden Ned. '48 344 98% Ned. '47 3% 3 9612 96J3 Dollar-Ing. '47 3 957/8 95% Investerlngscert. 3.. 96-12 97 A Ned. p 1962 4 m.b 3 9614 96% Tndlë *37 A 3 94 93% Grootboek '46 3 959544 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind B 40 3944 Nat. Handelsbank 77% 76 Ned Handelmtf14244 141% A.KU169 4 s 17144 Lever Br. .21944 219% Philips 259% 22944 wilton Feyenoord.. 15144 153 Kon Olie 291% 29414 Amst Rubber 113% 11344 Dell-Bat. Rubber 94 9444 11 lijn 183 183 Kon Ned Stoomboot 13844 138% Ned Scheepv. Unie 149% 151% H V A10844 109% Java Cult 55 55 Dell Bat MU 110% 111 Dell MIJ 98 9544 Senembah 88 8644 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 98 9844 Den Haag 1947 I 3 100 - 37 I TP 10044 100% (ndustr Obligaties Lever Brothers 344 102% 102% Kon. Petr. MIJ 109 N1ET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredïetinstlJingen Amsterd. Bank 16544 Rotterd. Bank 176 Twentsche Bank 170 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr fabr. 297 Rott. Droogd. MU 306 Zwanenb. Organon 192% Handelsondernemingen Born. Sum H_ MIJ.. Tnternatlo Albert Heyn Ned. Mfj Walv. Vrt. Spoorwegen Deli Spoorw. My Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 115 163 106% 2944 40% 56% 165% 17644 171% 295 30144 192 114 161% 193% 106% 40% 56 Fondsen oit Lelden en omgeving (Aandelen) V. EL 22/12 Holl. Constructie 280 Int. Kunststof! Ind. 96 G.L. 94 G.B Kon. Ned. Ed el met. 88 88% Pref. wa. Idem 9244 92% Kon. Ned. Grofsm. 127 126 Textiel Gebr v WUk 168% 168 Leldsche Wolspinn. 230 GL TielemaD en Dros.. 105 103 Ver. Touwfabrieken 132 131% G B Pref. Idem 133 133 Lahad Datu Cul. MU 40 B. 40 B.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3