Samenwerking énige uitweg in nood der tijden" KERSTREDE K M. KONINGIN JULIANA Afzijdigheid is onbestaanbaar „Ik verwijs naar Uiv herinneringen uit oorlogstijd Ontróerend-eenvoudige Kerstviering in Paleis Soestdijk Prins Bernhard: „Probeert iets voor anderen te ziju!" Gods' heerlijk plan nog altijd in werking WEERBERICHT Besprekingen Nieuw-Guinea- probleem 89ste Jaargang WOENSDAG 27 DECEMBER 1950 No. 271871 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LLlDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents oer week. m.l.v. 1 Januari 1951 f5,15 per kwartaal, f 0.40 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 H.M. de Koningin heeft op Eerste Kerstdag over beide Hilversumse zenders en de kortegolfzenders van de Wereldomroep een Kerstrede uitgesproken. Hare Majesteit sprak als volgt: T7~ OMT ALLEN TESAMEN". Samenkomen is ons gelukkig mogelijk, hoe verschillen<1 wij ook denken. Over 't algemeen evenwel voelen u>e het Kerstfeest als het licht in de nacht, de hoop in de nood. en we voelen de behoefte, die op de een of andere wijze te beleven, en ééns in 7 jaar dit, als een troost, ons te laten doorgloeien. Dit willen we gaarne samen doen. Daartegenover steekt dan af onze mensen-machteloosheid, allen te zamen datgene van onze wereld te maken, wat we, elk van ons. zo duidelijk voor ons zien. zoals het mogelijk zou moeten zijn: zonder oorlog, zonder gebrek, misschien zelfs zonder ziekte en. als iedereen er zich ten volle voor gaf, zelfs zonder haat en nijd. Daarbij mogen mensen onderling enigszins verschillen van idealen, maar hoofdzaak is. dat vast staat, dat we vrede op aarde willen, en die aarde veilig en vruchtbaar, waar het leven goed is omdat wij goed voor elkander zouden zijn. Dit is onbereikbaar, zo lang enkelingen, ja ook groepen, ja zelfs zeer grote groepen zich buiten de gemeenschap houden, of er zich tegen keren. Laten u'e het bekennen, dat ons aller liefste wens zou zijn, dat dat veranderde. Maar intussen kunnen we de hand aan de ploeg slaan, en beginnen de na-oorlogse gemeenschap wel degelijk op te bouwen, voor zover dat binnen ons bereik ligt. Gelukkig is dat begin gemaakt, maar wij moeten met volle kracht door werken. wetende, dat als men aan iets goeds werkt, er ook altijd iets goeds uit voortkomt, zij het resultaat ook soms anders dan was verwacht. Deze gemeenschapsopbouw zal op internationaal plan moeten geschie den. even goed als tussen de verschillende groepen van onze eigen samenleving onderling. Het zich stellen buiten de gemeenschap, het niet meedoen, is de eerste stap naar het strijden er tegen. Afzijdigheid in een strijd op leven en dood is onbestaanbaar, het is een laffe uitvlucht van de ziende blinde, die daardoor onvermijdelijk in het verkeerde kamp eindigt. En we kennen allen de gulden waarheid van het feit. dat men het als deel van een samenleving beter heeft, dat men ook beter tot zijn recht komt. dan alleen, eenzaam en mokkend in z'n hoge souvereiniteit. Ik spreek niet over gedwongen samengaan maar over samenwerking. Dit woord houdt aller vrijwilligheid en hoogste verantwoordelijkheid in. r\ IT ALLES GELDT over de hele linie: U voor de enkele mens. het geldt tussen naties, en ook voor alle andere soorten van groeperingen van mensen, dat samenwerking nog nooit iemand heeft pijn gedaan, integendeel geholpen en vaak meer geholpen dan werd verwacht. U hebt aïlen uw herinneringen uit de oorlogstijd: daar wil ik naar verwijzen. Willen we uitredding uit de toestand, waarin onze wereld thans verkeert, dan is samenwerking de enige uitweg - gelukkig. Wel worden we door alle omstandigheden tot meer eenheid gedwongen, maar het staat ons allen vrij. dit op waardige wijze te aanvaarden, bewust en vrijwillig. Ons wordt nueen kans' geboden iets van de wereld te maken. Nooit waren we technisch beter toegerust, noch geestelijk rijper, noch zo aan 't losscheuren van verkeerde tradities. Doen wij het niet. dan verdienen wij zeker niet. het aardrijk te beërven. Het is merkwaardig, dat dit internationaal saamhorigheidsgevoel, on bewust. instinctief, veel sterker leeft dan men oppervlakkig gezien aan neemt. Ik ben zelf in de gelegenheid geweest, dit waar te nemen. Wij behoeven ons dat alleen maar allen bewust te worden, en wij zijn een heel eind verder. Onze wereld een heel stuk bewoonbaarder te maken is eigenlijk maar zo'n kleine prestatie, vergeleken bij wat een mens verder in zijn leven presteren moet. OP EEN FEEST ALS KERSTMIS, mogen wij daar met elkaar wel over spreken, want we weten allen heel goed. dat onze levens niet beëindigd worden, dan nadat we uiteindelijk het uiterste geofferd hebben van wat we bezaten - zij 't, dat dit verspreid ligt over een heel leven, zij 't dat het samengevoegd is m enkele seconden. Blijkbaar verbetert onze aarde niet zonder onze medewerking en dan natuurlijk ons aller medewerking. De gebeurtenissen in de wereld, die de tijdperken als het ware ontzetten, kunnen maar niet tot voldongen feit bezinken, omdat de wereld in zich zelf' daarvoor niet ie vinden is. De maskeraden, die de tijden verbinden als wereldse heerschappijen, worden toch daarheen geleid, waar de dreigende volkomen vernietiging zich overgeeft aan de lotsbeschikking van de wereld door God. Daarom zullen zij, die. door inzet van hun eigen levbn. trachten te komen tot begrip van deze lotsbestemming, dienstknechten zijn van God. zij zullen in het Kerstfeest het eeuwige licht ontmoeten, wat in de duisternis aan wezig is. en zij zullen daaruit de kracht ontvangen om de mensheid door de duisternis heen te leiden naar zijn bestemming van kinderen van God in de wereld. Voor hen zal Christus niet een historisch feit betekenen, maar het levende zoenoffer voor nu en alle tijden. En juist in deze tijd zal een weerstandsvlak ontstaan van dit licht, waar tegen iedere duisternis opgolft. om in dit weerstandsvlak te worden opgenomen, en zó zullen de tijden worden bestendigd in dit licht. Koninklijk Paar nog niet naar Sankt Anton DRIE PRINSESJES GAAN ECHTER WEL. Door een lichte griep is Z.K.H. Prins Bemhard verhinderd vandaag voor een korte vacantie naar Sankt Anton te vertrekken. In verband hiermede en mede door zeer drukke werkzaamheden heeft ook 1 H.M. de Koningin er de voorkeur aan gegeven de reis naar Oostenrijk uit tc stellen. De prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet zullen in gezelschap van jonk- vrouwe Sickinghe wèl naar Sankt An ton gaan, om zich in hun vacantie enige tijd aan de wintersport te kunnen wijden. Schriftlezing door Koningin Juliana Het Koninklijk gezin heeft Zaterdag middag met het personeel van het Pa leis Soestdijk, dat van het Bureau van de staf van de Inspecteur-Generaal dei- Kon. Landmacht en het vliegveld Soes- terberg het Kerstffeest gevierd. Het was een echt huiselijk feest in een der versierde dienstgebouwen en een voorbeeld van een gezinsfeest. Koningin en Prins hadden zich in tensief bezig gehouden met de voor bereidingen. De Prinsesjes versierden 's morgens de grote Kerstboom en toen de deelnemers binnentraden, waren de Prinsesjes weer op post om ieder een takje hulst en en program- - ma-aan te bieden. Er waren heel wat deelnemers, bijna 4CO, de leden van het personeel, hun echtgenoten en kinderen. De Prinsesjes mochten de kaarsjes zelf aansteken. De huiselijke -sfeer werd missohien wel het best get3"peerd door het eenvoudige welkomstwoord, dat Prins Bemhard sprak „ook namens mijn Vrouw". Gezamenlijk werden de mooie beken de Kerstliederen gezongen, ook door een koortje, uit het personeelvan hoog tot laag. F.r was pianospel en mevrouw Rosa Spier speelde harp. Maar het treffendst was toch stellig de Schriftlezing aoor H.M. de Konin gin. die het Kerstevangelie naar Lucas ontroerend zegde. Prins Bernhard hield een toespraak, geheel .passend in de sfeer van de Kerstviering, zoals een vader dat op plechtige ogenoiitken in het gezin kan doen. Gewagend van wat er gebeurt in de wijde wereld, waar krachten en te genkrachten werkzaam zijn om dan te komen tot de Kerstgedachte, die te midden der worstelingen verschijnt Christus' geboorte, het teken, dat er een toekomst is, een bron van levens- moed, die de kracht geeft door te gaan. Als we de betekenis van. Kerst- mis beseffen, weten we ons gedragen 1 door een kracht, die sterker is dan j wat ook. Prins Bemhard gaf zijn toehoorders een les mee: „Er worden gcén grootse (laden van ons gevraagd, maar wèl, dat ieder iets van zijn leven probeert te maken, probeert iets voor anderen te zijn." Een groepje kinderen van verschil lende gezindten uit de omgeving, voer de een Kerstspel, begeleid door harp muziek, uit. Chocolade en krentenbol len accentueerden weer op andere wijze de feestelijke stemming. Tot slot van de bijeenkomst, welke mede werd bijgewoond door 's Prinsen j moeder, Prinses Armgard, heeft het Koninklijk gezin Kerstgeschenken uit gereikt. Het was een ontroerende eenvoudige Kerstviering Tijdelijk hoofdkwartier van generaal Eisenhower Uit gewoonlijk welingelichte bron is vérnomen, dat generaal Eisenhower het Astoria-hotel te Parijs zal gebruiken als «zijn eerste tijdelijke hoofdkwartier in zijn hoedanigheid van Atlantisch opper bevelhebber. Officieren en manschappen van de Franse sectie van het Europese com mando van de Amerikaanse strijdkrach ten zijn begonnen met de verhuizing naar andere kwartieren. Het hotel wordt opnieuw ingericht voor generaal Eisen hower. Dc Amerikaanse luchtmacht be- schikt thans over een nieuw mach- tig vliegtuig, de Boeing KC-97. stratofreighter (rechts). De opname werd gemaakt tijdens een proef vlucht. waarbij het toestel gebruikt werd om in de lucht een B-50 bom menwerper van benzine te voorzien. Het enorme vliegtuig, dat 31.000 kg vracht kan meenemen, kan ook worden gebruikt voor het vervoer van 135 volledig uitgeruste soldaten of S3 patiënten op draagbaren met bijbehorende verplegers en medisch materiaal. Bovendien is de Boeing KC-97 ingericht voor het vervoer van vrachtwagens, jeeps of artillerie Adventsboodschap Prinses Wilhelmina: IJs op Gouwzee is nog onbetrouwbaar Hoewel op Eerste Kerstdag twee in woners van Monnikendam op de schaats naar Marken zijn gegaan, wordt het toch de schaatsjrijders ten sterkste af geraden deze tocht nu reeds te onder nemen. Er is nog geen baan uitgezet en het ijs is nog te onbetrouwbaar. WEER TOENEMENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele olaatsen enige sneeuw later op klaringen. Krachtige tot matige ooste lijke wind. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 10 uur). 28 DECEMBER. Zon op: 8.48 uur; onder: 16 35 uur. Maan op: 20.51 uur; onder: 11.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.44 en 17.56 u Dit nummer bestaat uit zes pagina's. De Gouwzee tussen Monnikendam en Marken ligt dicht..Hoewel het ijs zeer slechts is. hebben twee inwo ners van Monnikendam op le Kerst dag het gewaagd, op de schaats over te steken. Het zijn de heren L. G. Nienhuis (links) en J. Osse- baard. We zien hen hier na de terugkeer van Marken in gesprek met schipper Visser van de Markerboot. die. hoe wel de tocht goed geslaagd is. toch nog waarschuwend zijn wijsvinger omhoog steekt. HET GRAF VAN DE APOSTEL PETRUS GEVONDEN. De Paus heeft verklaard, dat het graf van de apostel Petrus gevonden is on der het hoogaltaar van de Sint-Pieters basiliek. In het graf zijn menselijke beenderen aangetroffen, doch het was niet mogelyk met zekerheid te bewijzen, dat zij van de apostel zijn. HET PROCES TEGEN VON FALKENHAUSEN. De militaire auditeur te Brussel heeft Zaterdagmiddag zijn requisitoir in het proces tegen de voormalige Duitse ge neraals beëindigd en tegen von Falken- hausen en Reeder 20 jaar dwangarbeid en tegen Bertran en von Claer 15 jaar geëist. Mensen, die nooit genoeg kunnen zijn! In de Martinikerk te Groningen werd Zaterdagavond een Advent dienst ge houden, welke geleid werd door ds J. F. Berkel, hofpredikant te Apeldoorn, en ds S. H, Spanjaard. In deze dienst werd een op een gramofoonplaat opge- nomen Adventsbooodschap van Prinses Wilhelmina weergegeven. H.K H. verwees hierin o.a. naar het- I geen God sprak door Jesaja de profeet: „Want Mijne gedachten zijn niet Ulie- der gedachten en Uwe wegen zijn niet Mijne wegen," waarop volgt: „Want gelijk de Hemelen hoger zijn dan de aarde, alzo zijn Mijn« wegen hoger dan Uwe wegen en Mijne gedachten hoger dan Ulieder gedachten." In deze uitspraak berust men. Men legt haar eenvoudig naast zich neer, als een feit, waaraan nu eens niets te veranderen valt. En toch is deze te genstelling de bron van alle ellende der ziel. Is daaraan niet te ontkomen? Jazeker. Gods uitspraak in Jesaja is Gods roepstem tot de mens om de wil op te leggen deze gedachten te kunnen los laten en eigen wegen prijs te geven voor Zijn heilige wil. Want als wij maar willen, ernstig willen, doet God in en door Christus de rest. Van het ogenblik, dat onze Heiland onze gestalte aannam in die zalige Kerstnacht, gaat als het ware de He mel uiteen en ontvouwt zich voor ons geestesoog Gods heerlijke plan. Dit -reedt neg altoos In werking. Dat is de grote blijdschap, de eenvoud en de diep aangrijpende werkelijkheid, waar mede Kerstmis zich nu weer voor ons plaatst met de vraag van de Heiland tot ieder persoonlijk en tot de mens heid als geheel, of zij zich wil keren tot Hem, Die de enige weg is, terug tot de Vader. De grote onbekende en Zyn leer zijn volkomen onherkenbaar door al het onware, wat in de wereld van hem gemaakt is. In het openbare leven is er niets gekomen van waarachtig heid, van naastenliefde, van eenvoud en eerlijkheid des harten. Als oasen Nieuw beroep van Grotewohl op Adenauer Otto Grotewohl, de Oost-Duitse pre mier, heeft opnieuw op bondskanselier Adenauer geen beroep gedaan.om toe te stemmen in het houden van een ronde tafel-conferentie zonder op de confe rentie der ministers van buitenlandse zaken van de grote vier te wachten. In een artikel in het orgaan van de socialistische eenheidspartij, „Neues Deutschland", verklaarde Grotewohl, dat de Duitsers reeds vijf jaar hebben gewacht op een oplossing van buitenaf. „Laten wij dit jaar de kwestie van her eniging van Duitsland in onze eigen handen nemen. De tijd van handelen is gekomen. Aan beide zijden moeten con cessies gedaan worden", zo schreef hij. Grotewohl drong er bij Adenauer op aan, alle persoonlijke antipathieën op zij te zetten. Op 3 December heeft Grotewohl voor de eerste maal voorgesteld op basis van de voorstellen van Praag een conferen tie tussen Oost- en West-Duitsiand te beleggen, doch Adenauer heeft tot dus ver niet geantwoord. in dc woestijn van zelfzucht en eigen belang en onwaarachtigheid zijn zij» die een verkwikkende uitzondering daarop maken. Weet ge, wie er nooit genoeg kunnen, zijn? Dat zijn mensen, die Christus laten zien in het dagelijks leven op kantoor, op de fabriek, op de boerderij, in hun gezinnen. Mensen, die de een voud des harten en waarachtigheid hebben teruggevonden. De naastenlief de betrachten en zichzelf vergetend, zich aan de medemens geven. Hij, die het beeld des Vaders is, moet voor onze omgeving aanschouwelijk gemaakt wor den en dat niet alleen naar wat Hij leert en wil moet daardoor daadwerke lijk doorwerken in de samenleving. On getwijfeld zal de aarzeling om tot Hem te gaan, alsdan verdwijnen. Er staat van Christus geschreven: „Om de vreugde, welke voor Hem lag, heeft Hij het Kruis op Zich genomen. D&t is de grote blijdschap, waarvan de Engel in de Kerstnacht getuigt, aldus besloot Prinses Wilhelmina. Vanmiddag een communiqué In een informele bijeenkomst, die Zaterdagmorgen plaats had heeft de voorzitter van de Indonesische dele gatie het standpunt van zijn regering met betrekking tot de oplossing van het vraagstuk Nieuw-Guinea uiteen gezet en aan dc Nederlandse delega tie een daarop gebaseerd voorstel ge daan. Het kabinet heeft Zaterdag verga derd ter bespreking van dit voorsteL Als resultaat daarvan werd bepaald, dat de regering met de delegatie gis termiddag om 5 uur zou bijeenkomen, hetgeen geschied is. Men kwam ongeveer IA uur bijeen. Na afloop werden geen inlichtingen verstrekt. Slechts werd meegedeeld, dat de delegaties vanmiddag om 5 uur wederom zullen yergaderen. Na afloop zou een communiqué worden uitge geven. Van Nederlandse zijde waren ter vergadering aanwezig de ministers van Maarseveen en Joekes en de Staatssecretaris Blom, van Indonesi sche zijde de ministers Roem en Lei- mena en dc heren Hamid Algadrie en Teng Tjing Leng. CONFERENTIE VAN TRUMAN MET ACHESON EN MARSHALL. President Truman is gisteren uit In dependence (Missouri), waar hij in de kring van zijn familie het Kerstfeest heeft gevierd, te Washington aangeko men voor besprekingen met de minis ters van buitenlandse zaken en defensie, Acheson en Marshall. Aanvankelijk zou Truman pas heden uit Independence vertrokken zijn. De besprekingen zouden betrekking hebben op het vertrek van generaa) Eisenhower naar Europa, de situatie in Korea en vraagstukken be treffende de interne paraatheid der V.S.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1