PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE Kinderbijslag van vierde kind af na 30 cent bij] Echte wintermarkten Geen toertochten van Hollands merendistrict DAMPO helpt trouw bij de zwaarste kou r~ 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 23 December 1950 Derde Blad No. 27186 Minister Joekes in Tweede Kamer: Behandeling Sociale Zaken geschorst '(Van onze parlementaire redacteur) Bijna de ganse middag besteedde de Tweede Kamer gisteren aan replieken op minister Joekes' verdediging van zijn sociaal beleid. Ten aanzien van verschil- ende onderdelen bleken de sprekers erre van tevreden gesteld en er werden dan ook liefst 6 moties ingediend. De heer De Kort 'Kath.) diende na mens A.R., C.H. en V.V.D. een motie in tot financiële gelijkstelling van de bij zondere beroeps- (en studie)-keuze, daarbij tevens de overtuiging uitspre kend dat. de openbare beroepskeuze slechts aanvullend mag optreden. De heer Biewinga (AR) diende mede na mens Kath. en C.H, een motie in om de regering uit te nodigen met spoed een r.etser»riverp op de organisatie der emi gratie ih te dienen en zolang af te zien van elke maatregel, waardoor op die or ganisatie wordt vooruitgelopen. De heer Hoogcarspèl (Comm.) kwam met een motie tot hulp aan de sociaal-zwakke blinden en de heer Haken (Comm.) met blinden en de heer Haken (Comm.) kwam met twee moties voor een Kerst gratificatie aan resp. ouden van dagen en D.U.W.-arbeiders. en een motie tot aanpassing aan de gestegen kosten van het levensonderhoud. VOOR RIJK EN ARM. Doch ook al uitte men zfón onvol daanheid niet per motie, zo had me nig lid op andere punten nog heel wat critiek. Speciaal de gedachte huurcom- pensatie aan de minst-draagkrachti- gen in de vorm van verhoogde kinder bijslag van het vierde kind af, onder vond veel bestrijding. Minister Joekes bevestigde nog eens, dat deze compensatie gedacht is voor alle gezinnen met 4 of meer kinderen, ongeacht het inkomen. Hü erkende, dat het verschil in maatschappelijke omstandigheden aldus niet in beschou wing wordt genomen en dat een aan tal der te bevoordelen gezinnen de compensatie in feite niet nodig heb ben. Maar het stellen van een grens is in strijd met het stelsel van de kin derbijslag en zou ook op administra tieve moeilijkheden stuiten. De bedoeling is een bijslag van iets minder dan 30 cent per week per kind. voor elk 4e en verder kind. Doch het juiste bedrag kon spr. nog niet noe men, daar het overleg dienaangaande niet geëindigd is. Aan de kinderbijslag voor kleine zelf- etandigen wordt gewerkt. En over de ouden van dagen zou in dit zittingsjaar nog een speciale gedachtenwissellng plaats hebben. De heer Suurhoff (Arb.) wilde over enige tijd daartoe de gele genheid scheppen door een interpellatie- Aanvrage. Inzake de beroepskeuze had volgens de minister nog geen toetsing der denk beelden plaats gehad. Was overleg niet mogelijk? Hij vroeg derhalve, de motie- De Kort op te schorten voor nader be raad. De motie-Biewenga vroeg naar wat spr. zelf mondeling en ook al reeds in de M. v. A. uitdrukkelijk had toege zegd. Die motie wras dus totaal over bodig. Aan uitvoering der moties-Haken valt In deze tijd niet to denken. Voor de blinden is de regering doen de. naar spr. bereids heeft uiteengezet. Staatssecretaris Van Rhijn voegde daar aan 'toe. dat van de totaal 4917 blinden in ons land 2234 steun ontvangen van particulieren of overheid, terwijl 859 rentetrekkers zijn. MOTIE BEROEPSKEUZE AANGENOMEN. De heer Biewenga trok daarop zijn motie over de emigratie-organisatie in. De heer De Kort echter handhaafde zijn motie inzake de beroepskeuze, die daarop werd aangenomen met 4616 (Arbeid en Comm.) stemmen. De drie moties-Haken werden alle ver worpen met slechts de stemmen der communisten voor. De motle-Hoogoarspeï ten gunste van de blinden werd verworpen met 656 stemmen. Voor stemden slechts de com munisten benevens de heren Weiter (Nat. Kath.) en Coraelissen (VVD). Jegens de heer De Kort zegde minister Joekes toe, niet te zullen overgaan tot de'voorgenomen benoeming van psycho logen. Hij zou zich op de hoogte stallen van de wijze waarop het psycho-tech- r nisch onderzoek plaats heeft en daarover J aan de Kamer mededeling doen. Hierna werd de behandeling der be- j groting van Sociale Zaken geschorst. De afd. Volksgezondheid komt eerst na het Kerstreces aan de orde. Z.h.st. aanvaardde de Kamer voorts I een 12-tal agendapunten, waarvan wij noemen de wet op de walvisvangst en de wetjes tot verhoging met 5% duur- tetoeslag van de ouderdomsrente (metj wijziging van de inkomensgrenzen) en I kinderbijslag. GEZEGENDE FEESTDAGEN! Preases Kortenhorst wees ten slotte in zijn jaarrede op de uitzonderlijke werkzaamheid van de laatste maan den, waarbij de heer Donker Arbeid) voorzitter der Parlementaire Enquête Commissie, zijn gezondheid had ge offerd. Moge hij spoedig weer hersteld zijn! Ook gaan onze gedachten in deze dagen uit, aldus de voorzitter, naar onze landgenoten in Indonesië cn Ko rea. Hü wenste hun. evenals de Kamer en haar medewerkers, gezegende feest dagen. (Fcto mr F. E. de Wilde, Oegstgeest) Vaste tendenz Waren de markten op het einde der vorige week nog tamelijk goed van ge- bruiksvee voorzien, de nieuwe week lie pen de aanvoeren vrijwel overal iets te rug. Echte wintermarkten is eigenlijk het kenmerkende woord. Vooral het koude weer en de wegtoestanden overal dragen er toe bij, dat men bij een toch al te verwachten geringer bezoek van kopers, niet al te gemakkelijk het risico van vervoerskosten neemt. Mede gelet op de belangstelling van buitenlandse zijde op verschillende markten en de" dus kortere aairoeren, viel over het algemeen in het prijsver- loop voor gébruiksvee een vaste tendens te bespeuren. De meeste belangstelling gold echter de kalfkoeien. Voor melk koeien was de handel hoewel prijshou dend, toch minder vlot De varekoeien waren Maandag j.l. te Rotterdam iets lager in prijs. De pin ken behielden hun prijsniveau, de gras- kalveren voor het leven waren iets goedkoper. Voor de dood was de belang stelling voor de graskalveren echter weer ruimer, hetgeen wel aan de Kerst week toe te schrijven zai zijn. Nuchtere kalveren konden deze week vlot tegen hogere prijzen worden ver kocht. Dit geldt dan wel in hoofdzaak voor de goede zware kalveren met een geslacht gewicht van 30 kg. en hoger. De noteringen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien f. 550—f. 950. varekoeien f 390—f. 625, pinken f. 325— f. 500, graskalveren f. ISOf. 250, nuch tere kalveren f. 40f. 80. De slachtveemarkter. stonden met hun aanvoeren geheel in het teken van extra verwachte drukte ln de slagerijen in verband met de Kerstweek. Reeds Vrijdag j.l. te Leeuwarden en Leiden liet het aanbod niet te wensen over, om Maandag te Rotterdam helemaal goed voor de dag te komen. Het gevolg was echter, dat de handel, hoewel de slagers en grossiers ook stel lig wel wat extra wilden aankoper., toch' kalm verliep. Wie gedacht had nu eens een extra hoge prijs te maken, kwam bedrogen uit. De prijzen konden zich handhaven, maar daarmede is ook al les gezegd. Voer vette kalveren was eveneens behoorlijk belangstelling en hier viel dan ook verhoging te consta van de hand en ook de goede blanke ondermelkskalveren pikten een graantje van deze Kerstwinst mee. Noteringen: Vette koelen f. 2.20— f. 2,70, worstköcien f. 190—f. 2.00 per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren f. 1 90f. 2.35 per kg. levend gewicht. In Amsterdam boven deze notering. De varkensmarkten waren deze week ook goed voorzien, waarbij de prijzen zich niet geheel konden handhaven. In Alkmaar deden de spekvarkens 5 ct. per kg. minder dan weeks tevoren, terwijl ook te Amsterdam, evenals Rotterdam door grote aanvoer ietr. lager noteerde, Te Leiden verliep de handel Dinsdag j.l. vrij goed en te Gouda was de handel weer matig. Op dé bigger.markten gaat de vraag naar goede zware biggen uit, terwijl voor het mindere goed, de belangstelling niet groot is. Noteringen: Vette varkens per kg. levend f. 1.7.2—f. 1.77, biggen f. 20—f. 40 zeugen, vette, f. 1.50f. 1.60 Op de wolveemarkten blijft de vraag voor export aanhouden en het is nu zover, dat per 1 Januari a.s. een slacht verbod voor drachtige ooien zal worden afgekondigd. De prijzen hielden zich voor de lam meren gemakkelijk staande, voor vette schapen moest hiér en daar iets van de prijs af. De handel had op alle grote schapen en lammerenniarkten een matig en kalm verloop. De prijzen voor slachtpaarden liepen 'cij kort; aanvoeren, voor de beste kwa liteiten deze week 10 ct. per kg. om hoog. zodat als hoogste notering f 1.70 per kg. geslacht mag- worden genoemd. De natuur liccft zich deze dagen voor Kerstmis in een ragfijn kleed gestoken. Vertrouwde stadsbeelden werden tot veelal exotische sprookjes of lot stemmige schilderijtjesomgetoverddie de voorbijganger tot stilstaan noopten en hem verwondend deden afvragen:loop ik hier in mijn eigen stad of in een droom wereld? Ook de Rijnsburgersingel nabij de Stationsweg was getooid met een sprookjesachtig rijpgewaad. onder een lichte sluier van nevelen. Roosenburg heeft voor „Florentina" getekend HIJ KRIJGT EEN TON. De midvoor van Sneek, André Roo senburg, heeft, aldus meldt „De Tele graaf'. een contract afgesloten met de Italiaanse profclub .Rlorentina", De Sneker krijgt f. 100.000, terwijl zijn maandsalaris f. 550 zal bedragen, waarbij dan nog de premies worden geteld. KLAVERJASSEN KERSTTOURNOOI „HAAGWEGKW ARTIER" Het Kerst klaver- en kruisjastour- nooi van de Buurtvereniging .Haagweg- j kwartier" is gisteravond geëindigd. De totaaluitslag luidt: klaverjassen: 1 1. mevr. Bouter 19289 pnt.; 2. Slin- gerland 19276 pnt.j 3: mevr. Van Gel der 18381 pnt.; 4. M, Honsbèek 18380 punten. Kruisjassen: 1, mevr, v. d. Mee 13472 pnt.; 2. Nagtegeller 13244 pnt.; 3, Ba teren, De prima soorten gingen duur I velaar 13329 pnt.; 4. v. Hoven 13329 p. Het wonderlijk variërende weer heeft de voortvarende plannen van het Hollands Merendistrict van de K.N.S3. doen stranden. Aanvan kelijk was er sprake van molen-, provincie- en merentochten, die morgen en de Kerstdagen wellicht zouden worden gereden. Daar kan echter, zoals het zich nu laat aan zien. niets van komen. Morgen zal er in geen geval enige tocht ver reden worden. Alleen als het goed doorvriest, bestaat de mogelijkheid, dat een van de Kerstdagen de mo lentocht en drie-provinclën-tocht doorgang vinden, maar ook daar ziet het nog niet naar uit. (Ingez. Me<L-adv.) „Sugar" sloeg Villemain groggy ARBITER GREEP IN. De wereldkampioen weltergewicht „Sugar"' Ray Robinson, heeft gister avond te Parijs in een wedstrijd over tien ronden van de Franse midden- gewicht Robert Villemain gewonnen door interventie van de scheidsrech ter in de negende ronde. Voordien was de Fransman vele ma len in grote moeilijkheden gekomen, dooh hij had zich steeds weten te her stellen. In de negende ronde sloeg de Amerikaan Villemain evenwel volko men groggy; hij kon rich niet meer verdedigen, waarop de scheidsrechter ingreep. IJSHOCKEY IJSHOCKEYERS GAAN TEGEN DUITSE PLOEGEN SPELEN. Sportsplintcrs Marines Melchior de Polignac. die sinds 1914 bestuurslid was van het In ternationaal Olympisch Comité is op 70-jarige leeftijd te Parijs overleden, Hij behoorde tot de prominente figu ren van het Franse sportleven. Gerui me tijd is hij president geweest van het Stade Francais eri het Stade de Reims. Te Parijs werd een bokswedstrijd over 15 ronden gehouden tussen Kid Marcel en Claude Ritter om de Franse middengewicht titel. De wedstrijd ein digde onbeslist. Kid Marcel behield de titel. De Weense IJsrevue zal ook dit seizoen weer in Den Haag optreden, en wel van 111 Maart op de Hoky. De officiële vergunning is' thans ai- gekomen. Het staat thans vast dat Genève in 1951 étappe-stad van de Ronde van Frankrijk zal worden, Vermoedelijk wordt een étappe Alx-les-BainsGenè ve ingesteld, en tegen het uurwerk ge reden. Dr J. Miedema, hoofd van de af de- S2 ra. MK.I5SÏ sten en Wetenschappen en mr J. A. C. Bierenbroodspot. voorzitter van de Ne derlandse IJshockey Bond, hebben in Düsseidorf besprekingen gevoerd inzake het spelen van enkele ijshockeywed- strijden tussen. Duitse en Nederlandse ploegen. In Januari as. zullen 2 wedstrijden worden gespeeld in Düsseidorf en Kre- feld, terwijl het in de bedoeling ligt de returnwedstrijden nog dit seizoen te Tilburg te doen houden. FEUILLETON door X. PHILLIPS OPPENHEIM 50> Het kostbare deposito len, ons er allemaal tussen genomen ken zitten, zijn altijd zo ongelooflijk i cille geweigerd en dat was niet gemak hebt! Maar ben je niet een beetje obstinaat", wraakgierig?" „Hce weet je, ^dat Charles niet goed „Helemaal niet,", antwoordde hij. „De }n za^en zit?" viel Grace verontwaar- zaak is eenvoudig deze: De Brest is een digd in Dat he-0 0ck altüd geloofd, jongeman, misschien een brillant I niaar ik ben bezig radicaal van idee te I veranderen."' „Maar ik heb meermalen de gelegen- type, misschien cok zeer rijk, maar in ieder geval iemand waaraan ik een hekel heb en die ik wantrouw. Ik zou j alles willen doen, wat ik kan om hem 1 heid gehad dat te ondervinden," zei de in moeilijkheden te brengen met rijn i jongeman. „Zakendoen is nu niet pre- vriendjes. Als Lucille met hem trouwt, I cies in Dutley's geest en ik kan het hem weet ik zeker, dat zij ongelukkig zal niet kwalijk nemen. Kijk eens hier, worden. En ik kan je verzekeren, dat Charles," ging hij voort, zioh een wei- liier geen rancune-gevoeleiis in het spel nig voorover buigend en een opgevou- zijn. Als De Brest morgen aan de dag wen papiertje uit zijn vestzak halend. kelijk." De jongeman keek verdrietig naar de stukken papier, die hij in de hand hield. Ze schenen vrij beslist een einde aan zijn argumenten te maken. „Het is niets voor jou om iemand, tijd weg moet." „Graag," zei zij. opstaande. Maar er zou' niet gedanst worden. Een kellner stond met een opgevou wen briefje bij hun tafel. Dutley keek even naar de boodschap en verfrommelde het papiertje in zijn „Waarom ben je zo koppig over het verkopen van enkele van je aandelen, J kemt Ronnie aan!" Charles?", vroeg Grace. Hij stak een sigaret op en boog zich tot haar over. „Kijk eens hier, Grace, het is onge veer zó," legde hij uit. „Ik heb nog wat geld, buiten de fabriek om, weet je en in de lucht werd opgelost en Lucille zich weer tot mij zou willen wenden, zou haar dat niet lukken, maar kijk, daar ,3oothroyd stond vandaag op 56 en zou heel wat lager staan, maar de markt is tijdelijk verstopt. De een of andere gek heeft een kooporder gegeven en dat De jongeman naderde hun tafel met heeft de handelaren opgejaagd. Maar een beetje verlegen gezicht. Hij drukte lutster nu eens Het hoogste, wat zij dit Grace de hand en wendde zich toen tot Dutley. „Hoor eens, ouwe jongen," zei hij, ,ben je nu niet- een beetje erg onvrien- ofsc'noon ik niet met een commerciële i delijk tegenover Siggie de Brest?" geest bedeeld ben, lijkt het mij niet netjes om er uit te lopen, als je weet, wat er komen gaat,, en de aandeelhou ders er mee te laten zitten. Als we hier door er onder gaan, dan gaan we er onder en zal ik nemen, wat ik nog over .Niet dat ik weet. Neem een stoel, wil je? Want als je met dezelfde bood schap komt als Lucille, zul je moe wor den voor je er mee klaar bent „O, ik ben niet van plan met je te gaan argumenteren," verzekerde Ron- heb. En dan is er nog een reden," ging nie hem. „Jullie mensen, die niet in za- hij voort, „ik heb nu eemnaal niet veel i verstand van dergelijke dingen, maar voor zover ik zien kan, kun je op de effectenbeurs cp twee manieren specu leren. Je kunt aandelen kopen, die je nooit van plan bent te betalen en ais de afrekeningsdatum komt, betaal je je makelaar het verschil, als de aandelen gedaald rijn en hij betaalt jou het ver- 6chil, als de aandeden hoger zijn. Dan is er nóg een manier: Je kimt aande len verkopen, die je niet hebt en dan gebeurt er hetzelfde. Maar het gevaar is hierbij, dat de lui aan wie je die aan delen verkocht ho'ot, levering kunnen vragen, in plaats van het verschil en dan zit je er in. In den regel zorgen de handelaren er wel voor, dat zij geen transactie in die richting aangaan, als zij er niet vrij zeker van zijn, dat zij de aandelen zo nodig kunnen krijgen en dus is er daaraan' in Engeland niet zoveel risico verbonden, maar voor zo ver ik weet, is die De Brest niet alleen, zoal^s hij beweert, een bankier, maar is hij ook nog betrokken bij vele effecten- firma's op het vasteland, waar het spsl niet altijd zo gespeeld wordt en ik heb zo'n idee, dat hij meer van mijn aan delen verkocht 'heeft dan hij leveren kan. Indien dit zo is, dan w.ordt de po sitie voor hem zeer onaangenaam en ik kan mezelf er maar niet toe brengen om aan te nemen, dat'ik nu net degeen moet zijn die hein uit de moeilijkheden meet helpen jaar bereikt hebben is 80, Hier heb jc een chèque voor het bedrag. Je bent altijd een vriend van de familie ge weest, Oharles. Wees nu eens een beste kerel en schuif vijfduizend aandelen af voor De Brest." Dutley nam de chèque op en keek er naar. .Toen scheurde hij die rustig in stukken en gaf. die aan de jongeman terug. Ronnie," vrceg hij, „laat het nu die in moeilijkheden zit. niet te willen hand. helpen,"' protesteerde Rcnnie. „Hc-t spijt me ontzaggelijk, Grace," Met een hoofdknik gaf Dutley de verontschuldigde liij zich. ,Jk zal je jongeman rijn congé, 1 aan je hotel moeten afzetten en verder Grace boeg zioh over de tafel met gaan op mijn expeditie," een eigenaardig licht in de ogen. „Dat komt 'er niets op aan," mom- „Ik heb je niet vaak in deze stem- pelde zij. „Ik voel me vanavond zo blij, ming gezien, Charles," zei zij. „Ik heb dat ik niet geloof, dat iets er op aan het maar één keer meegemaakt, dat je kemt." werkelijk koppig was toen je optrad j Hij wenkte de kellner om zijn nota als captain van de Yorkshire Gentle- I te brengen. Het orkest speelde een hometrainer gereden. Start 10 uur van Hooglandse Kerkgracht 42, HELMS-PRIJZEN TOEGEKEND. De Stichting Helms, de grootste lief- da digh-eidsinstelling op sportgebied in Amerika, heeft haar prijzen voor 1950 toegekend. Tot beste athleten werden gekozeni voor N.-Amerika, de Amerikaanse hor denloper Dick A/ttlesey; voor Z.-Amerika, de Argentijnse basket* ballspeler Oscar Furlong; voor Afrika, de Senegalese hoogspringer Thian Papa Gallo; voor Europa, de Franse tienkamper Ig- nace Heinrich; voor Australië, de zwemmer John Marshall; voor Azië de Koreaanse marathonloper Ha Kee Yong. Jan Musch 75 jaar men en je Phil Saunders niet wilde laten bowlen, omdat je zijn spel niet. vertrouwde." „Hij gooide," zei Dutley, „Daar was geen twijfel aan. Bij iedere tweede ol ■derde bal kon je zijn hand bijna- ach ter zijn rug zien verdwijnen. Wij vil den wel winnen, maar niet door vals spel." „En Jullie hebt toch. gewonnen," merkte Grace op. „En we zullen weer winnen," beloof de hij haar. Dutley keek op zijn horloge. „Zou je willen dansen?" vroeg hij. Ik stel dit ncgal vroeg voer. omdat meeslepende wals, maar Grace, die j hem voorging' bij het verlaten van het restaurant, bleef er doof voor. (Wordt vervolgd) alsjeblieft genoeg zijn. Ik he'o het Lu- ik misschien binnen niet al te lange 26). Nauwelijks was de deur van Pan da's huis een centimeter geweken, of daar vloog hij al met een knal helemaal open, door de enorme druk die er ach ter zaten een stroom van opgekl opt talent drong het portaal binnen! „Ho! Ho!" riep Panda nog, maar een zwaargebouwde figuur in de voornoede Grace' leunde achterover in haar stoel veegde hem met één armoewegmg opzij en lachte. Zij lachte van ganser harte, en riep: „Weg met jou! Wj moeten waarbij haar glinsterende witte tanden de kuiltjes aan weerszijden van haar mond op hun voordeligst uitkwa men. „Charles," riep zij, „ik geloof, dat jij tmet voor de dwaas van de familie spe- Panda! „Wij moeten aanmoediging!" riepen de anderen. En verschillende stemmen gingen op: „De wereld' wacht op mijn surfröbeliaanse schilderingen!" „Mijn experimenteel toneelstuk zal de kunst een ander gelaat geven!" „Mijn sensa tionele uitvinding moet aangemoedigd worden!" „Als ik geld krijg ga ik van alles ontdekken!" „Zonder de tamtamis- tlsqhe dichtkunst gaat het volk ten gronde!" en dergelijke dingen. Wij durven niet te zeggen, hoe dit ge ëindigd zou zijnmaar plotseling viel er over die oprukkende menigte geniali teit een diepe stilte. De voorsten weken zelfs een eindweegs terug, en er ging een gefluister op: „Zou dat soms mijn heer Panda zyn? Is dat die gekke mil- lionnair?" En Panda, die een beetje verfrom meld in een hoek zat, kon zijn ogen niet geloven, want daar stond Jolliepop! Tóch! Niet weggegaan, maar op het laatste nippertje tóch nog te hulp ge komen „Stilte! Gelieve diepe stilte in acht te nemen!" sprak Jolliepop. „De heer eh Panda wenst begaafdheid slechts aan te moedigen, wanneer deze gepaard eaat aan een kalm en waardig gedrag. Slechts bedaarde genieën komen in aanmerking! Alleen wei-opgevoed talent zal worden gesteund!" Het was nu doodstil, en Panda dacht: „Die Jolliepop! had!" Als ik hem toch niet Korte inhoud Uit de kantoren van de Boothroyd Kunstzijde Fabriek waarvan 'de meeste aandelen ln handen zijn van Charles Philip Boothroyd, tweede Ba ron Dutley werd het enig bestaan de exemplaar van da formule, volgens welke de producten gefabriceerd wor den. gestolen door een groep „avon turiers" te weten Thomas Rydc, dr Hlsedale adviseur van een concur rerende firma Huneyball, Hartley Wright, Ned Sweeyles en Baron de Brest, een Belgisch bankier, geïnteres seerd ln kunstzijde industrieën. Op advies van Parkinson, de belang rijkste man ln de fabriek, geeft Dutley toestemming. Indien getracht zal wor den de formule te verkopen, te bieden om de Boothroyd organisatie voor on dergang te behoeden, daar zonder de pestolen formule onmogelllk een rede lijk product te maken valt. Op aan raden van Scotland Yard roept Dutley de hulp ln van een privé-dectectlve, Edward Wolf, die echter niets voor het werk voelt: de mannen, die de diefstal op hun geweten hebben, acht hij te gevaarlijk. Later besluit Dutley de duistere kwestie alleen te gaan onderzoeken, te meer daar hij liever de politie niet wil inlichten over wat hij sterk ver moedt, n.l. dat o.m. Baron de Brest, die Dutley's vriendin Lucille bijzonder veel attentie bewijst, een niet al te zuivere rol speelt. Tegenover Parkinson geeft de Best toe. dat hij als alles goed loopt de formule verkoGht heeft voor een cnlllioen aan de concurrent Glenalton. Op een donkere avond komt Huney ball bU Dutley en verkoopt hem een zesde deel van het recu, van de bank ontvangen waar de formule door de bende gedeponeerd werd, benevens de namen van de vijf overige dieven. Kort hierna blijkt Huneyball een dodelijk ongeluk(?) overkomen te zijn De koers van de aandelen de laatste tijd ontrustbarend gezakt loopt weer enige punten op. Het ver moeden bestaat, dat de Belg grote kooporders heeft geplaatst. Door toevallige omstandigheden komt Dutley tenslotte te weten, bij welke bank het zestal de gestolen formule gedeponeerd heeft. Jan Musch Ter gelegenheid van zijn 75stë ver jaardag, die Jan Musch gisteren vierde, hebben de vele Larense en Blaricums© vrienden hem in Hamdorff te Laren ge huldigd. Aan deze huldigingsavond, waarin de 75-jarige zelf voordroeg, o.a. drie berijmde monologen van Paradis, werkten voorts mede Enny Mols—de Leeuwe met Hollandse en Franse chan son.^ De toneelvereniging „De Pape gaai", waarvan Musch regisseur is, voer de de eenacter van Heyermans „Saltim- banque" op. Na de pauze heeft de heer Samuel Apeldoorn een huldigingsrede uitgespro ken en hem namens de Larense en Bla- ricumse bevolking een geschenk onder couvert overhandigd. HERHALINGSOEFENINGEN IN 1951. Voor rcscrvepcrsonecl le en 2e divisie. Naar uit het jaaroverzicht van de Le- gervoorlichtingsdienst blijkt, zullen in 1951 herhalingsoefeningen worden ge houden voor het reserve-personeel van de le en 2e divisie, dat dit Jaar voor 1 dag is opgeroepen voor registratie en herindeling.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 9