50 JAAR TRADITION es» Walt Disney's CINDERELLA 3 Januari besprekingen met West-Duitsland Vrolijkheid overheerst op de vijf Witte Doeken VIRGINIA- TRADITIE IN VIRGINIA Met een enkel woord ZATERDAG 23 DECEMBER De goéde traditie getrouw brengen de bioscopen in deze Kerstweek een programma, waarin vrolijkheid en gezelligheid overheersen. Geen zware kost dus, maar luchtige ..hapjes"welke met smaak verorberd kunnen worden. Vooraan gaat Lido mei Walt Disney's „Assepoester"een kleurrijke, speelse en vooral charmante fantasie, gebaseerd op de ongeveer 300 jaar oude Franse versie van Charles Perrault. Disney zou echter Disney niet geweest zijn, indien hij Assepoester niet omringd had met tal van komische figuurtjes, ontsproten aan zijn immer vindingrijk en actief brein. Gary Grant, uitstekend bijgestaan door Ann Sheridan, maakt van ,,De Bruid was een man" (Luxor) een wel heel dwaas geheel, terwijl niet minder dan zes sterren uit de wereld van de show onder aanvoering van Gene Kelly en Frank Sinatra schitteren in ,,On the town"een show-film vol originele en verras sende vondsten. In het theater aan de Hogewoerd kan men zich tot en met morgen baden in de kleurrijkdom van Aladdin in Bagdad", waarna van Maandag tot en met Donderdag ,,lt had to be you" met Ginger Rogers en Cornel Wilde op het programma staat. Rex tenslotte brengt avontuur: Tarzan finds a son". Disney's Assepoester" kleurrijke en speelse fantasie Het is al weer vele jaren geleden, dat "Walt Disney de gerekende hoofdfilm introduceerde, „Sneeuwwitje" werd een groot succes: jong en oud werden ge pakt door de humoristische wijze, waar op de grootmeester van de tekenfilm dit sprookje tot een lust voor oog en oor wist te maken. .Pinocchio" bezat even eens behorrlljke elementen, terwijlHam- bi" zonder enige twijfel „onovertrefbaar" genoemd mag worden. Vaak vrij moeilijk te interpreteren, doch vooral in de ab solute gedeelten getuigend van Disney's kunstenaarsschap. En thans beleeft Disney's laatste creatie haar première in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Lei den. Zes jaar heeft de Meester van dc tekenfilm aan „Assepoester" gewerkt, liet resultaat overtreft alle verwach tingen. Disney heeft zijn verbeelding de vrije loop gelaten en talrijke fi guurtjes geïntroduceerd, die vooral de harten van de kinderen zullen stelen, alhoewel ook de „ouderen" zeer zeker gecharmeerd zullen worden door de kwieke muisjes. Het is steeds gevraagd in een zo oud verhaal veranderingen ts gaan aanbren gen. maar Disney is met veel gevoel te werk gegaan zodat juist dank zjj deze nieuwe spelertjes „Assepoester" een dubbel sprookje is geworden. Hoe scherp speurend het critisch oog mag zijn, er valt niets te ontdekken, dat zou wijzen op iets dat „mis" is, „Asse poester" is een kleurrijke, speelse en charmante fantasie, welke „Sneeuw witje" in vele opzichten overtreft. De kleuren zijn nergens hard, integen deel er ligt een zachte waas over de film, welke de kostelijke sprookjessfeer slechts weet te verhogen. Verder zijn het vooral de liedjes, welke voor de lieflijke sfeer zorgen. „Asseooester" is een film waaraan men nog lang zal terugdenken en welke men zéker meer dan een keer zal gaan zien. Nasynchroniseren is een moeilijk werk. Profilti heeft dit op voortreffelijke wijze gedaan. Hadden wij eerst een zekere angst, dat vooral de liedjes aan waarde zouden inboeten door de omzetting van het Engels in het Nederlands, deze is geLukkie zonder enige grond gebleken, De Nederlandse ..Assepoester" doet in niets onder voor de Amerikaanse. Was „Bambl" als dierenfilm een uiterst moeilijk te overtreffen succes, „Assepoester" laat geen ruimte om zich een nóg beter sprookje op het witte doek voor te stellen. Disney heeft zichzelf in aanzienlijke mate overtrof- fen. In het voorprogramma „In de Bever vallei". een kleurenfilm van Disney over het leven van de bevers en de talrijke andere bewoners van Bevervallei Evenals ..He1 Robbeneiland" werd „In de Bevervallei" in de vrije natuur opge nomen al naar de omstandigheden ge schikt waren. Men'ziet de natuur zoals zij is zonder enige franle, rem of ver fraaiing. Disnev heeft met ,In de Bever vallei" een indrukwekkend, imoonerend en vooral schoon werkje gemaakt. (Lido) (Ingez. Med.-adv.) In snelle vaart rolt de sprookjes achtige koets van Assepoester naar het ranke kasteel. Gary Grant als mannelijke bruid Er is geen acteur in Hollj-wood te vin- den, die met zulk een ernstig gezicht als Gary Grant een manlijke brUid realiteit weet te geven. Zelfs een Clifton Webb zou hier niet toe in staat zijn, alhoewel hij toch men denike slechts aan mr Belvedere een gezicht heeft, wraarop ieder emotie ondenkbaar is. De geschiedenis van „De bruid was een man" is allereenvoudigst. Er is feitelijk in 't geheel geen geschiedenis. Alles kon dan ook toegespitst worden op de hu mor. w aarvan men in overvloed kan ge nieten. Zij is minder puntig dan de echte Amerikaanse, maar daarom niet van mindere kwaliteit, integendeel. De volkomen dwaze momenten zijn talrijk en deze worden vaak geschapen met slechts een enkel gebaar. Ann Sheridan als de bruid van de manlijke bruid weet zich uitstekend bij de dwaasheden van Grant aan ba passen. De film is een kostelijk geheel, zoals maar zelden in Hollywood gemaakt wordt. (Luxor) Show met rijke fantasie Drie eerst luchthartige, later tot over hun oren verliefde matrozen dartelen door New York rond gedurende 24 uur. Zij zijn op zoek naar de vrouw hunner dromen en natuurlijk vinden zij de uit verkorenen, niet echter nadat eerst vele tegenslagen te incasseren waren. Deze geschiedenis op zichzelf is verre van be langwekkend, doch het feit, dat Gene Kelly, Prank Sinatra, Vera Ellen en Betty Garrett om slechts de groot sten te noemen op zoek zijn, respec tievelijk gezocht worden, betekent veel show namelijk! En voortreffelijke! Niet massa-scènes, zoals men meestentijds voorgezet krijgt in Hollywood specialité de la maison, maar geraffineerd eenvou dige; door belichting, décor en vaart meer indruk makend dan die tientallen- benen-scènes. .On the twon" is een verrassend sma kelijk geheel. Uiteraard ontbreekt de Technicolor niet. (Trianon) Verraderlijke grootviziers en trouwlustige Ginger' Rogers ..Aladdin In Bagdad" Is een avontuur lijk geheel, waarin Cornel Wilde triom- phen viert. De 1001-Nacht sfeer is wel enigszins veramerikaanst doch het zal toch moeilijk zijn zich niet te laten mee slepen door de wilde avonturen van de oo een Prinses verliefde vagebond. Wre- d° grootviziers deze heren schijnen altijd wreed te moeten zijnt pogen stokies tussen spaken te steken, doch dat bvengt slechts tijdelijk uitkomst voor hen. Ten slotte dat, wat men direct al wist. zij leefden lang en gelukkig Asbaire „'werelds besbe danspaar", blijkt in ,Jt had to be you" trouwlustige nei gingen te hebben. Drie maal stond zij voor het altaar en moest „ja" prevelen. Zij rende echter wegGinger bezit echter veel te veel vitaliteit om als oude- jongejuffrouw doj^r het leven te gaan, zodat ten slotte de vierde huwelijks- poging niet ontaart in een wilde vlucht. Cornel Wilde is haar tegenspeler. Er zit pit en vuur in hem. Bijzonder vrolijke ontspanning met een luchthartig inslagje. (Casino - „Aladdin" (/m Zondag; Maan dag t/m Donderdag „It had to be you") Tarzan brult weer eens „Tarzan finds a son" is weer eens dc zoveelste Edgar Rice Burroughs film met Johnny Welssmuller, de zoveelste Tarzan. De nieuwst, Lex Barker is helaas voor ons bewoners van het lage landje aan de zee een onbekende. Tarzan slingert als de bovenstebsste aan als lianen vermomde touwen door .wilde" oerwoud-en. zijn zoontje idem dito, terwijl zijn vrouw in een primitief, maar uiterst gerieflijk huis-in-de-bomen „vreemden" ontvangt. Veel bijzonders valt er over dit werk niet te vertellen. Of men nu Tarzan- film no 8 ziet of no 23. het maakt weinig verschil. Zeker is het echter, dat „span ning" en vooral .avontuur" Ihet liefst met woeste stammen) nooit ontbreken. (Rex) Van de Leidse kunstschilder Alex Rose meier is door het Rijk -wederom een schilderij aangekocht, voorstellende landschap met korenschoven. Nieuwe gezanten Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr H. R. van Houten tot Hr Ms buitengewoon gezant in Mexico. Hij zal in zifn functie van chef bij de directie buitenlandse d.-enst van het ministerie van Buit. Zaken worden op gevolgd door de heer Ch. J. H, Dau- banton, laatstelijk Hr Ms' gezant in Mexico die thans met verlof hier te lande is. De heer Daubanton is voor nemens zijn werkzaamheden ten De- partemente op 15 Januari as. aan te vangen. Bij K.B. is de heer G. M. Eijvanck benoemd tot Nederlands gezant bij de Republipk Columbia. KERSTGROET VOOR DE WEERSCHEPEN. Vannacht zullen in de lucht boven de Atlantische en de Stille Oceaan vele Kerstgroeten weerklinken. Zij zullen worden uitgezonden door de vliegtuigen van de bij de I.A.T.A. aangesloten in ternationale luchtvaartmaatschappijen naar de 15 weerschepen, welke in deze wateren zijn gestationneerd. HR MS „KORTENAER" IN ONS LAND TERUG. Na een verblijf van 2lit jaar in Indo nesië is Hr Ms „Kortenaèr" gistermid dag, onder commando van de luitenant ter zee eerste kiasse F. L, Capel de ha ven van Nieuwediep binnengelopen. De commandant Zeemacht Neder land, vice-admiraal J. J. L. Willinge. heeft bemanning en schip geïnspec teerd en zich over de reis uitvoerig la ten inlichten. (Ingez. Mcd.-adv.) Albert Heijn presenteert (Assepoester) ......in 100 verschillende kleurige plaatjes, zoals Walt Disney's schep ping die brengt, verpakt bij Albert Heijn's Cinderella Chocolade, Boffie- Koffie, Zaanse Koeken en Ontbijtkoek Bovendienvoor het bedrag van slechts f 1,25 stelt Albert Heijn een prachtig uitgevoerd album ter beschikking, waarin het verhaal boeiend wordt naverteld. Een album, fraai en stevig ingebonden, met tal rijke pentekeningen en grote kleuren platen en ruimte om de 100 plaatjes in te plakken. Een wonderbaarlijk fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ I Woord van Bezinning 1 geschenk voor Uw kinderen. Het al bum is binnenkort in alle AH-zaken verkrijgbaar! Spaar de plaatjes en reserveer nu reed» Uw album BINNENLAND. Mr H. Scheltma, hoofd van het Bu reau westelijke samenwerking der directie Europa van het Departement van Eui- tenl. Zaken, zal worden werkzaam ge steld bij de permanente vertegenwoordi ging van ons land bij de V.N. te New- York. Zl.jn plaats aan het departement zal worden bezet doer ir. G. C, Stuyt, gezantschapsraad. Gisteravond brak een grote brand uit in de kapitale boerderij van de heer P. Fekkes te Winsum Woonhuis en boer derij brandden geheel uit. Omstanders en leden van de brandweer konden 18 koeien redden. Negen dieren verbrandden echter. De brand ontstond, doordat de veehouder met een geopende fles butagas ln de buurt van een petroleumlamp kwam. Gisteravond zijn per vliegtuig van Schiphol de heren O Wong en H. Shriml- slr. leden der coalitie in de Surinaamste Staten, die hier besprekingen hebben ge voerd over de moeilijkheden, die zich in de Staten aldaar voordoen, weer naar Paramaribo vertrokken. Vanavond vertrekken de leden van de oppositie. In aanwezigheid van talrijke kunst vrienden werd gistermiddag door de wet houder van Onderwijs en Kunstzaken van Groningen, de heer H. Roelfsema in het stadhuis te Groningen de Hendrik de Vrles-prys ultgerelkl aan de dichter dr Willem H. Nagel, bekend onder het pseudoniem J. B Charles, Bij K. B Is op zijn verzoek aan mr J. P. Hoovkaas eervol ontslag verleend uit zijn ambt van advocaat-generaal b j de Hoge Raad en als zodanig ls be noemd prof. dr J. Eggens hoogleraar van wege het Fonds ten behoeve van Indolo- glsche studiën aan de Rljka-unlvcrslteit Ginder Rogers, eenmaal met Fred te utrecht. Vrijdag a.s. wordt voor een bezoek van twee dagen ln ons land verwacht dr T. E. Dönges, de minister van Binnen landse Zaken en immigratie van de Unie van Zuid-Afrika. HU zal de gast zijn van de Nederlandse regering en besprekingen voeren over Nederlands Zuid-Afrikaanse betrekkingen. BUITENLAND. De Oost-Duitse regering heeft een decreet uitgevaardigd tot centralisatie van het beheer der genationaliseerde indus trieën. Het "bestuur van het openbaar on- derwUs ln Marokko heeft, ln overeen stemming met de Marokkaanse radio- omroep, het plan opgevat om een nieuwe uitzending in te schakelen, de zoge naamde „paedagogische inwijding", die oen complete cursus voor lezen, schrijven en rekenen omvat. Zulks voor het platte land. Een gemeenschappelijke commissie van het Huls van Afgevaardigden cn van dc Senaat heeft met a.gemene stemmen een verhoging van 3.3 milliard dollars van de vennootschaps belastingen met inbe- I grip van een heffing van 77 procent op buitensporige winsten, goedgekeurd. Door deze wet wordt de belastingdruk in de Verenigde Staten tox het hoogste niveau in de geschiedenis (tot ongeveer 45 milliard dollars) verzwaard. Maarschalk Tlto heeft een aanbod van de Noorse regering tot het geven van credlet voor vijf Jaar om Joego-Slavlë uit zijn moellUkheden als gevolg van droogte te helpen, aanvaard. Door de politie is medegedeeld, d9t een samenzwering der communisten, die ten doel had in geheel Chil' wanordelijk heden te veroorzaken door een voortll- dlge ontploffing ln een geheim arsenaal nabij Santiago ls verijdeld. Het arsenaal was door de communisten gebouwd De steunverlening vanwege het Rode Kruis aan de Koreaanse burgerbevolking j in de afgelopen maanden belooDt een be- I drag van bijna een millloen dollar. De twee studenten uit Heidelberg, die Woensdag op Helgoland aan land gin gen met de bedoeling om te voorkomen, dat het eiland nog langer door de R A F. als oefenobject gebruikt zou worden, heb ben verzocht weer van het eiland afge haald te worden. ZIJ hebben hevig van de koude te lijden en ook hun mondvoor raad raakt uitgeput. In het gebied van Huanco (Peru) zUn 17 mensen om het leven gekomen, toen twee huizen door een lawine ver woest werden. Een ander dorpje ln het Andes-gebergte werd eveneens door een lawine verrast. HierbU verloren 6 perso nen het leven. Te Amarillo (Texas) ls een tehuis voor herstellenden door brand geteisterd. Acht bejaarde personen zyn ln de vlam men omgekomen. De Amerikaanse regering heeft met de Chrysler-fabrieken een contract afge sloten ter waarde van 160 millloen dol lar voor de vervaardiging van middel zware tanks. Chrysler zal voor dit doel een reusachtige fabriek in Newark (De laware) laten bouwen. Te Luik zal in het aanstaande voorjaar een grote internationale ten toonstelling van de Uzer- en staal-indus- trle alsmede van de mechanische con structie worden gehouden. De Sovjet-unie heeft laten weten, dat zy voornemens ls met een uitgebreide I inzending aan deze tentoonstelling deel te I nemen en heeft de organisatoren verzocht een ruimte van 1500 vierkante meter te reserveren, Tegeiykertljd hebben de Rus sen medegedeeld, dat zij voor de eerste keer zullen deelnemen aan de interna tionale jaarbeurs, die in Mei 1951 ln het Eeuwfeestpaleis te Brussel zal worden gehouden. Naar het centrale comité voor het Heilig Jaar heeft medegedeeld, hebben ongeveer 3 462 000 pelgrims, van wie 70rê Italianen. Rome bezocht. Fr worden lieg enkele duizenden pelgrims verwacht, I voordat de Paus het Heilig Jaar Zondag I officieel zal sluiten. (Wonderlijke Kerstviering in een bunker). ER is een Nederlandse vertaling uitgekomen van een boekje dat in Duitsland nogal schokkend heeft gewerkt: Karmelvan Dr Herbert Kuhn. De schrijver vertelt in een nawoord, dat men in 1944 bij het ineenstorten van de centrale sector van het Oostfront een vluchte ling van eigen troepen opving, die met dodelijke brandwonden was overdekt en zwart van rook en roet. Deze man deed in zijn koorts- fantasiën mededelingen, die de indruk wekten van een vreemd gebeu ren dat zich afspeelde op de grens van leven en dood. Misschien is dit gebeuren alleen in de verschrikkelijke visioenen van een stervende doorleefd. De schrijver heeft het samengevat in zijn boek dat hij ka rakteriseert als: ,,de roman van de nacht der nachten die ons allen bedreigt". Het is een verhaal geworden met een zeer diepe zin alles wijst heen naar het verontrustende van de bijbelse boodschap. Wat een aantal Duitse officieren, bijeen in een bunker om Kerst feest te vieren, bedreigde, was het geluid van een Russisch vliegtuig. Voortdurend klinkt hoog uit de lucht het dreigende zoemen van de machine. Het drukt deze mensen in hun bunker als God zelf. De leger- predikant, die met andere officieren is meegekomen naar de kerst viering in het verblijf van de kolonel noemt in diepe ernst als dé ont zaggelijke dreiging die tegenover hen allen staat: God! De gastheer zegt later op de avond in een van zijn ernstige momenten: „Het kon wel eens zijn dat God zich gereed maakt. Er is ginds iets oneindigs, als eindeloze wouden, waardoor Hij optrekt, onhoorbaar, maar steeds nader, steeds nader Op een enkele uitzondering na lacht het hele gezelschap over die God en zijn armzalige getuige, de dominee. De meeste officieren heb ben God Zijn congé gegeven. De kolonel spreekt in zijn Kerstrede over het feest van de vrede, die zij stri/dend willen bereiken. Zijn woorden zijn vol vals pathos en zelf bedrog. „De klokken luiden reeds de klokken von het Kersttij. Ze luiden uit duizend lopen, uit duizend granaten, uit duizend schreeuwen. Er kan geen vrede zijn, die niet uit strijd moet worden geboren De voorzienigheid heeft het aan ons voorbehouden om de vervulling te brengen van het smachten der volkeren en de visioenen van onze harten. Door onze strijd komt de toekomstige vrede over mens en wereld". Maar als de kolonel deze woorden spreekt staat in zijn ogen de angst. Zijn waanzinnig geloof in een vrede, door menselijke strijd te bevechtenis doortrokken van een waanzinnige angst. Tussen de gesprekken door klinkt af en toe het verlegen geluid van de dominee, die er niet over kan zwijgen, dat er een andere Vrede is. „Maar ddar zijn wij ver van verwijderd door onze schuld. De afstand tussen ons en die vrede is niet te overbruggen, dan allegn door Dien- gene, die toch eigenli/k het middelpunt is van Kerstmis. Misschien, zo veronderstelt de veldprediker, schiet Deze nog een lichtkogel af. Als die lichtkogel voor U omhoog gaat zult U Uw leven om U heen zien, een oneindig groot veld van schuld Het loopt uit op een wrange weddenschap. Gedurende twee uur zal de dominee de Kerstviering mogen leiden en de volgende twee uren de kolonel. De eerste zit dan wat stuntelig met zijn bijbeltje in z'n hand bij de lichten van de kerstboom en heel merkwaardig: hij leest een stuk uit het O.T. het verhaal van de profeet Elia die op de berg Karmel een heel volk opeist voor de dienst aan de levende God. Het verhaal, waarin op een vreselijke wijze God als overwinnaar uit de strijd te voorschijn komt en alle afgodendienst dodelijk blijkt te zijn als de priesters van Baal vernietigd worden. „God schiet altijd de laatste patroon" zegt de dominee. Zijn twee uren eindigen als de kolonel vraagt nu iets te lezen wat werkelijk met Kerstmis te maken heeft. Tot slot worden dan gelezen die woorden uit het begin van het Johannes Evangelie: Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet begrepen. Dan begint het festijn van de kolonel. Juist in die nacht wordt hij bevorderd tot generaal, de uniform en de ordetekenen worden hem gebracht door de bevelvoerende commandant. Er wordt champagne binnengebracht er komen vrouwen in de bunker het wordt een dol en tegelijk bitter feest. Iemand presteert het om met rode wijn een kruis op de zoldering te verven. De nieuwbakken generaal danst met een van de vrouwen en als zij beiden in de buurt van het licht van de kerstboom zijn, is de vrouw plotseling dodelijk ontsteld. „Waar ben je toch ik zie alleen nog maar been witte, grijnzende knoken zie ik". In het kerstlicht is de vrouw geschrokken van die hoge officier, die ze nu ineens geheel anders ziet. Als een verloren mens. De gene raal trekt dan z'n pistool en schiet kaars voor kaars uit. „Houdt U toch op", waarschuwt de dominee. „Het licht waar U tegen vecht is onoverwinlijk. Hoe wilt U God nog treffen, nu U reeds door Hem dodelijk getroffen bént dodelijk getroffen". De laatst overgeblevene in de bunker (sommige officieren zijn al gevlucht) gooien met een handgranaat naar dat rode kruis op de zoldering. Over verbeten mensen straalt nog één licht en boven hun hoofden is het bloedrode kruis. De generaal capituleert uiteindelijk en geeft zich stervend over aan God. Hij bestraft zn buurman die ook door granaatsplinters gewond vloekend op de grond ligt: „Wij hebben het verdiend wat spreek jij nog? God moet spreken". Zo eindigt dit verhaal dat predikt hoe mensen aan zich zelf open baar. worden in het licht van Kerstmis en hoe zij na al hun verzet zich over moeten geven aan die God, die Licht is, een verschrikkelijk en toch een reddend licht! M. W. J. G. Herbert Kuhn: „Karmel". Vert. Thijs Booy. Bosch en Keuning N.V. Baarn, f, 4,90, Over Duitse herbewapening Op 8 Januari zullen tussen Duitse en geallieerde militaire experts Be sprekingen beginnen over een Duitse deelneming aan de Atlantische defen sie, zo wordt van bevoegde Duitse zijde te Bonn vernomen. De bespre kingen zullen eerder beginnen dan men aanvankelijk ln West-Duitsland had verwacht. De Duitse delegatie zal bestaan uit Theodor Blank, Duits verbindingsfunc- tlonnaris bij de geallieerden voor zaken betreffende vorderingen en inkwartie ring (hoofd der delegatie) en de gewe zen generaals Speidel en Heusinger. Ook de geallieerde delegatie zal onder lei ding van een burger staan. Beide dele gaties zouden gelijke rechten hebben en er zouden geen politieke voorwaarden besproken worden. Men zou alleen de voorstellen behandelen om Duitse een heden in de West-Europese strijdmacht op te nemen op basis van gevechtsgroe pen, Voorts zou de administratie en de voorziening van de voorgestelde Duitse strijdmacht besproken worden. De gedelegeerden zullen niet kunnen beslissen over de vraag of West-Duits- land al dan niet zou toetreden tot het Atlantische defensiestelsel. Zulks zou geschieden bij voorbereidende bespre kingen, waarna de zaak aan het parle ment zou worden voorgelegd. Indien nodig, zouden aan de boven genoemde besprekingen ook experts op gebied van luchtvaart e.d. kunnen deel nemen. Van bevoegde Duitse zijde wordt ver der vernomen, dat West-Duitsland zich er van bewust is, dat economische of fers gebracht zouden moeten worden als Duitsland tot het Atlantische stelsel zou toetreden. West-Duitsland zou bereid z(jn deze offers te brengen. Volgens generaal-majoor Bourne, de Britse commandant te Berlijn, is het gevaar, dat Berlijn het ontbrandings- punt van een derde wereldoorlog wordt, thans geheel verdwenen. Hij vertrouwt, dat West-Berlijn nooit communistisch zal worden. Hij betwijfelt, of in het huidige con flict tussen Oost en West de tijd ten voordele van de geallieerden werkt. „Oost-Duitsland voedt een nieuwe ge neratie op. die eens werkelijk in het communisme zal geloven".

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2