Rood China wijst „staakt het vuren" at Vrede op aarde door bewapening! Het Westen bereid tot een vier-mogendheden-conferentie WEERBERICHT 89ste Jaargang ZATERDAG 23 DECEMBER 1950 No. 27186 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer f4.50 per kwartaal; 35 cents per week m.l.v. 1 Januari 1951 f5,15 per kwartaal, f0,40 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 De Christenheid maakt zich op om het Kerstfeest te vieren! Het grote feest van vrede en liefde. Helaas ontbreken deze beide facto ren aan de maatschappelijke verhou dingen op dit ondermaanse. Maar dan ook grondig. Nog is het officieel geen oorlog, doch er scheelt nog slechts bitter weinig aan of we zijn zelfs daartoe aangeland. - En het vreemdste is wel, dat men overal slechts over behoud van de vrede hoort als het meest begerenswaardige element in onze samenleving. Men zou maar al te zeer geneigd zijn, om aan (te durven nemen, dat derhalve aan oorlog niet behoeft te worden gedacht. Wanneer ieder toch de vrede wil Helaas, de mens is zo gecompliceerd, dat, terwijl met de tong het „vrede op aarde'' algemeen wordt beleden, zich daarachter verschuilt in optima forma; de mens is een wolf! Was het niet de Franse staatsman Talleyrand, die zei.de, dat de taal alleen diende om de ware gedachten te verbergen? Het schijnt, c^at deze acchiavellist maar al to juist heeft gedefinieerd. Overal ter wereld blijft Moskou een onverbiddelijke vredescampagne voeren. Ondersteund door het verzamelen van handtekeningen als anderszins. En het is merkwaardig, hoe daarop wordt ge reageerd. zelfs in kringen, waar dit niet mocht worden verwacht. Blinde lings laat men zich inpalmen door de schone schijn. Er is. goed beschouwd, geen enkel onderwerp in de internationale politiek te noemen, of het is Moskou, dat als hindernis optreedt inzake het bereiken van een overeenkomst. Terwijl het juist optreedt als paladijn van de vrede. Al is het dan niet direct de vrede van het Christendom! Communistisch China heeft het voorstel van de Verenigde Naties om het vuren op Korea te staken verworpen, riep Radio-Peking gisteren om. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe en Lai, brandmerkte het voorstel als „onwettig", omdat de Chinese communistische delegatie naar de Verenigde Naties niet medegewerkt had aan de opstelling. China kon de voorstellen niet aanvaarden, tenzij „stipt" aan zijn voorwaar den werd voldaan: 1. terugtrekken van de buitenlandse strijdkrachten uit Korea; 2. verdwijnen van de Amerikaanse vloot uit de wateren van Formosa en 3 toela ting van China tot de V.N. Tsjoe en Lai voerde aan, dat de reden van het voor stel der V.N. was: een adempauze te verschaffen aan de „Amerikaanse agressieve strijdkrachten" voordat zij een nieuwe poging tot agressie zouden ondernemen. Gelukkig heeft de wereld, die prijs stelt op vrijheid van woord en gedach te en op behoud van*de beschaving, in eeuwen van strijd moeizaam opge bouwd, het gevaar erkend. Het is al leen maar jammer, dat dit niet direct is geschied, dan zcu deze wereld nooit zo dom z\jn geweest om zich te ont wapenen, terwijl de tegenpartij niet al leen haar bewapening handhaafde, doch zelfs belangrijk uitbreidde. Nu moet hals over kop herbewapend wor den. Laat ons hopen, dat .het daarvoor nog niet te laat is! Hoe meer spoed daarbij wordt be tracht. des te beter. De wereld mag zich gelukkig prijzen, dat Amerika zich heeft epgewerpen als verdediger van de rechten van de mens en met de grootste hardnekkigheid de handhaving daarvan nastreeft. Daar door is de machtigste kracht ter wereld ingeschakeld tot handhaving van de vrede, ook al berust deze poging dan ook op militaire machtsontplooiing. De realiteit is nu evenwel zodanig, dat het niet anders meer kan! Slechts via de weg van de grootste militaire inspanning lijkt de vrede nog te redden. Het is droevig dit te moeten consta teren. juist aan de vooravond van het Kerstfeest, maar de waarheid laat zich nu eenmaal niet verdoezelen. Slechts langs deze weg heeft de wereld nog een kans op behoud, welk behoud mede dat van het Christendom is! Het Kerstfeest 1950 zal in de Chris telijke wereld overal doen horen- vrede op aarde, in de mensen een welbeha gen, maar dit gezang zal gepaard gaan met wapengekletter. Als laatste redmiddel om een oorlog te vermijden, - Inderdaad, Amerika heeft zich vast gebeten aa.n de ontwikkeling van al zijn krachten voor de oorlogsmachinerie. Met de grootste spoed bereidt Washr ington zich voor tot de grootst moge lijke inschakeling van al zijn krachten en de ene maatregel volgt automatisch op de andere. En het is ïe hopen, dat West-Europa de kracht zal kunnen oobrengen, cm zich daarbij aan te sluiten. Daartoe zullen vele heilige huisjes moeten wor den geslecht, zullen vele gevoeligheden moeten worden terzijde gesteld, zullen vele zure appelen moeten worden ge slikt, die nog maar kort tevoren als onverteerbaar werden beschouwd. Slechts zo alleen kan de vrede nog worden gered tegen de dreigende agres sie uit het Oosten. Hoe droevig als symptoom van de menselijke waardigheid het ook moge zijn, alleen een dusdanige bewapening, dat de tegenpartij terugdeinst voor ge weld, kan nog baat_ geven Daarvoor zullen offers moeten wor den gebracht, grote offers zelfs doch laat de goedwillende wereld deze blij moedig dragen als prijs voor het hoge doel, dat op het spel staat: de vrede! 1950 zal een Kerstfeest vieren te midden van de meest volledige oorlogs voorbereiding van de landen, die prijs stellen op behoud van het Christendom als hoogste goed. Een bewapening die niet is gericht op agressie, slechts cp afweer Een be wapening, die od het oog heeft: Vrede op aarde Houdt vast aan eigen voorwaarden De commissie van drie te Lake Suc cess zal een rechtstreeks antwoord uit Peking afwachten, alvorens te beslissen over haar volgende actie, verklaarde Sir Benegal Rau van India. De V. N. vatten het bericht van radio-Peking niet op als een officiële afwijzing. De j commissie heeft reeds drie boodschap pen naar Peking gezonden. KERST-OFFENSIEF De communistische troepen staan even ten Noorden van de 38ste breedtegraad in grote aantallen gereed voor de op mars naar Seoel, waarschuwde de staf van de inlichtingendienst van Mac-Ar- thur gisteravond. Bij Hoengnam blijven de troepen der V. N. met scheepsgeschut, artillerie en vliegtuigen de opdringende vijandelijke troepen aanvallen. De communistische aanvallers hebben hier zware versterkin gen ontvangen. Schepen, die raketten afvuren, hebben zich bij de andere oor logsschepen der V. N. in deze wateren gevoegd. Bijna 25.000 Noordkoreaanse vluchte lingen, onder wie vele autoriteiten, zijn door de Zuidkoreaanse marine overzee in veiligheid gebracht naar het Zuiden De Zuidkoreaanse president Syngman Rhee heeft ter gelegenheid van Kerst mis een gedeeltelijke amnestie afgekon digd voor minstens 3500 van de 7000 ge vangenen te Seoel. Generaal Walker bij ongeluk omgekomen LL-generaal Walton Walker, de be velhebber van het Amerikaanse acht ste leger, is bij een ongeluk met een jeep in Korea- om het leven gekomen, aldus is door het hoofdkwartier van MacArthur medegedeeld. De generaal was 61 jaar oud Generaal Walker was op weg geweest naar het Noorden voor het geven van een eervolle vermelding aan een Ame rikaanse eenheid. Zijn jeep passeerde i onderweg een tegenliggende colonne op i een gladde weg Een der auto's van de colonne, die door een Koreaan werd bestuurd, week plotseling zijwaarts uit en kwam met Walkers jeep in botsing. Walker werd uit de jeep geslingerd en er door overreden. Generaal MacArthur verklaarde zeer geschokt te zijn door de dood van Wal- ker, die hij juist had voorgedragen voor 1 promotie tot generaal. Tot opvolger van Walker als bevel hebber van het achtste leger is br- noemd lt«generaal Meu'new Ridgway, voorheen bevelvoerend generaal van de 82ste luchtlandingsdivisie en het 18de t luchtiandlngscorps in Eurcpa in de tweede wereldoorlog. 6 MIGS NEERGESCHOTEN. Zes straalvliegtuigen van Russische makelij zijn door nieuwe Amerikaanse „Sabre" straalvliegtuigenin het groot- I ste luchtgevecht sedert he: uitbreken van het Koreaanse conflict neergescho- 1 ten, aldus heeft de Amerikaanse lucht- macht verklaard, er aan toevoegende, dat de Amerikaanse vliegtuigen geen verliezen leden. De strijd speelde zich af in Noord- West-Korea bij de Mandsjoerijse grens. Acht „Sabres" hadden de strijd aange bonden met naar schatting 15 tot 20 „Migs". Van de laatste toestellen explo deerde er een in de lucht en doken er vijf te pletter op de aarde. De gevech ten eindigden toen de „Migs" wegvlogen over de Mandsjoerijse grens, aldus de lezing van de Amerikaanse luchtmacht. Truman en Wysjinsky: DE VREDE KAN BEWAARD BLIJVEN President Truman heeft op een loge- cl:ner, waarbij een aantal democrati sche en republikeinse politieke leiders aanwezig was. verklaard, dat het Ame rikaanse volk „in uitstekende staat" verkeert, om de wereldcrisis het hoofd te bieden. ..Alles wat we thans nodig hebben," aldus Truman, „is tijd en daar vechten Me voor." Bij zijn aankomst te Parijs, op weg naar de Sovjet-Unie, heeft de Sovjet- russische minister van Buitenlandse Za ken. Wysjinsky, een interview toege staan aa.n de conservatieve „Figaro", waarbij hij verklaarde dat de Sovjet- Unie de vrede wilde en alles wilde doen om de vrede te bewaren. Communis tisch China had echter reeds lang er kend moeten zijn. Wysjinsky wilde geen commentaar geven op de kwestie van een Viermogendhedenconferentie of op de oorlog in Korea, illllllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll Kruibust U mee? VAtfDAAG HET LAATSTE DEEL DER OPGAVE. Vandaag geven wij het laatste deel van onze Kruibus-opgave. De afgelopen dagen hebben enkele ijverige puzzelaars al hun hart kunnen ophalen. en dit ook ge daan, gezien de gedeeltelijke oplossingen die wij reeds ontvin gen. Maar de komende dagen, waarin de dagelijkse arbeid gro tendeels rust, zullen velen onge twijfeld gelegenheid vinden, hun krachten op deze Kerstpuzzle te beproeven. U hoort daar natuur lijk ook bij. Tot Maandag 8 Januari kunt U Uw oplossing inzenden, en daar door meedingen naar een van de 35 prijzen van in totaal f. 275, die wij onder de goede oplossin gen beschikbaar stelden. Illllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Leger van 3 millioen wordt opgebouwd D? Amerikaanse minister van Bui- tenlandse Zaken, Dean Acheson. heeft voor de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen verklaard, dat dc Noordatlantische mogendheden voorne mens zijn een leger van drie mllloen man cp te bouwen tegen 1953. Acheson had niet willen verklaren, hoeveel Amerikaanse manschappen aan i dit leger zouden deelnemen. Een senator zeide. dat Acheson de hoop had uitgesproken dat de diplo- matieke betrekkingen met Spanje zou- den verbeteren. Hij verklaarde, dat i Acheson duidelijk had gemaakt, dat het plan voor een leger van drie mil- I lioen man op het ogenblik niet voor ziet in opneming van Spaanse of Joe- I goslavische troepen. Generaal Eisenhower zou geen rela ties hebben met de dertig Joegoslavi sche divisies, maar er zouden regelin gen worden getroffen om deze divisies nauw te verbinden met de Westelijke strijdmacht in geval van een aanval. DE MARTAGON GEBROKEN. Het Britse s.s. Martagon, dat giste ren, na averij te hebben opgelopen, op de Wenduvnebank bij de Belgisc-he kust is neergezet, heeft „zijn rug gebroken". Er kunnen geen grote boten langszij j komen om de aan boord gebleven vijf j k zes man weg te halen. De Belgische sleepboot. Goliath heeft een tros in de schroef gekregen en wordt nu naar Vlissingen gesleept, Ds Nederlandse sleepboot „Maas" vraagt om een rectding\H;oi om ae oe- manningsleden van de Martagon af te halen. Marshall-hulp voor Suriname 660.000 DOLLAR VOOR MACHINES. (Van onze Haagse redacteur). Naar wy vernemen heeft de E.C.A. aan Suriname een bedrag toebedeeld van 660.000 dollar, uitsluitend te be steden voor de aankoop in de Ver. Staten van machines voor de mecha nische landbouw. Binnenkort is de instelling te verwach ten van een Raad van Advies van de ©lichting voor mechanische landbouw in Suriname Als voorzitter daarvan zal optreden de heer dr R. A. J. van Lier, buitengewoon hoogleraar te Leiden en j vertegenwoordiger voor Suriname in dc Stichting culturele samenwerking tus sen Nederland,, Indonesi en de West. KOREA DETACHEMENT IN GOEDE WELSTAND! By het Ned. Detachement V.N. in Korea wordt nog steeds zeer druk ge- 1 traind. De gezondheidstoestand van en de stemming onder de militairen van het detachement laten niets te wensen over. Er heerst in Korea een strenge koude, maar de kleding is daarop be rekend. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie heden meegedeeld, dat zij bereid zijn samen met haar de mogelijkheid van het vinden van een basis voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken te onderzoeken. Zij voegen hieraan echter toe, dat de „nieuwe basis" van een conferentie over de-militarisering van Duitsland, zoals in de Russische nota van 3 Novem ber is voorgesteld, geen uitzicht biedt op een werkelijke regeling van de uit staande geschillen Doch alleen over alle hangende kwesties De drie Westelijke regeringen verkla ren zich bereid tot het aanwijzen van vertegenwoordigers om ee:r voor beide De bezorging van ons blad Ten einde de bezorging van ons Blad niet te vertragen, verzoeken wij onze abonné's beleefd onze bezorgers die ook dit jaar wed?r Nieuwjaar komen wen sen, geen gehoor te geven lijdens het bezorgen van ons Blad. DE DIRECTIE. Een vreemdsoortige ..passagier" van de Nederlandse Spoorwegen doorkruist sinds enige dagen het land. Hij reist zonder plaatsbewijs, en voor zijn doen heet behagclijk. want koude, waarvan hij voor op de locomotief een behoorlijk portie op doet. is voor hem een levensbe- behoefte. Zijn naam is ieder bekend; machinisten van de N.S. vervaar digde hem. kanten aanvaa'.dbare basis te vinden voor een conferentie van de vier minis ters van Buitenlandse Zaken. Het noofd- kwa: tier der Verenigde Natips te Lake Success stellen zij voor als de geschiksto plaats om deze voorbereidende bespre kingen te voeren. De Westelijke mogendheden verklaren in hun antwoordnota's die gelijkluidend :ijn, dat zij oprecht wensen een einde i tc maken aan de huidige internationale panning en geen moeite zullen „paren cm dit zo zeer gewenste doel te bereiken. Zij achren echter een bespreking van Duitslands demilitarisatie n.et voldoen de om de huidige spanning weg te ne- rncn en verklaren, dat de enige Duitse j militaire macht, die op het ogenblik bestaat, degene is, die maanden geleden n de Sovjet-zone is gevormd en op mi litaire wijze met artillerie en tanks wordt opgeleid". In de Westelijke nota's wordt ver klaard, dat de eigenlijke moeilijkheid niet het Duitse proble?m is. doch „de algemene houding, die de regering van de Sovjet-L'nie sinds het einde van de oorlog heeft aangenomen". De Westelijke nota's verwerpen cate- I gorisch ae voorstellen van Praag, als een basis voor de regeling van her Duit- I se vraagstuk. Zij vestigen de aandacht van de Russische regering er op, dat de I Westelijke hoge commissarissen in de j hoop een einde te maken aan de verde- i ling van Duitsland dit jaar twee maat aan de Sovjet-Russische bestuurscom missie in Duitsland plannen hebben voorgelegd voor vrije verkiezingen onder internationaal toezicht. De voorstellen, die op 25 Mei en 9 October aan de Sovjet-commissie zijn i voorgelegd, zijn tot dusver onbeantwoord gebleven, aldus de nota's. „De vraagstukken met betrekking tot Duitsland en Oostenrijk dienen uiter aard onderwerpen van bespreking te zijn", zo verklaren de Westelijke mo gendheden die verder van mening zijn aat de besprekingen „ook de voornaam ste problemen moeten omvatten, waar van ae oplossing een werkelijke en duur zame verbetering van oe betrekkingen lussen de Sovjet-Ur.ie en de Westelijker; mogelijk zou maken". Ten slotte vragen de Westelijke mo gentiheden de mening van de Sovjei- regering over hun voorstellen. JlllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIir Kerstdagen geen „L. D." Beide Kerstdagen zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux de gehele dag gesloten zijn. Spoorwegongeluk in Moravië 41 DODEN. Bij Pcdivin In Moravië (Tsjecho-Slo- wakijei is een sneltrein op een motor wagen gereden. De sneltrein werd van de rails geworpen. Er zijn 41 doden en 46 personen bevinden zich in het zie kenhuis. Het ongeluk gebeurde bij een overgang. De bewaker, die verantwoor delijk zou zijn is gearresteerd. De doden zullen een begrafenis van slaatswege ontvangen en de nabestaan den zullen door de staat gesteund wor den. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, voornamelijk In de Zuidelijke provincies met in de nacht en ochtend plaatselij/c matige- vorst. Overigens zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer, met lichte vorst. Langs de Waddenkust temperaturen om het vriespunt. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noordoost en Oost, (Opgemaakt te 10 uur). Laagste temperatuur afgelopen nacht te Leiden 3*4 gr. C. 24 DECEMBER Zon op: 8.45 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 15.57 uur; onder: 9.30 uur. (V.M Hoog water te Katwijk te 3.20 en 15.32 uur. 25 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 17.02 uur; onder: 10.13 uur. Hoog waier te Katwijk te 3 58 en 16.09 uur (Springtij). 26 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 18.15 uur; onder: 10.44 uur. Hoog water te Katwijk te 4.33 en 16.43 uur. 27 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16 34 uur. Maan op: 19.32 uur; onder: 1106 uur. Hoog water te Katwijk te 5.09 en 17.21 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1