Eisenhower reeds aan het werk Van het Koreaanse front geen nieuws Geen afvloeiing ex KNIL- militairen naar Ambon Minister Mansholt vraagt boeren hun vertrouwen Zij kunnen (evreden zijn over hun inkomenspeil WEERBERICHT 89ste Jaargang DONDERDAG 21 DECEMBER 1950 No. 27184 'rV Mirohoeoa^ Chin, hoofdmacht :pjongjamg-" ^ICflf?r0-50Ï93 Evacuatie V.N. troepen ^■A Frontlijn y N.-Koreaanse Jonan •Ts)oenjV|on •SEOEL [ntsjon DoorV.Mtroe- pen bezet Grote besluiten zonder sluitsteen Met de grootst mogelijke spoed zijn de partners van het Noordatlantisch pact thans doende om een legermacnt op te bouwen, waartegen Moskou zo zal opzien, dat het Kremlin zich nog wel eens zal bedenken voor en aleer het tot een directe botsing te laten komen. In een handomdraai zijn de deelge noten het te Brussel eens geworden, nadat tevoren door besprekingen over en weer het ijs was gebroken. Na lang te hebban tegengestribbeld heeft Frank rijk, zoals men weet, eindelijk toege stemd in de Duitse herbewapening, zij het onder zekere voorwaarden. Welnu, die voorwaarden dreigen, ge lijk wü voorzagen, veel, zo niet alles op losse schroeven te zetten! Zeker, de pact-genoten willen door zetten onder aanvoering en steun van Amerika, daaraan valt moeilijk meer te twijfelen. Het is merkwaardig, hoe 'beslist Amerika thans optreedt en zulks ender mede-werking van het overgrote deel van het Amerikaanse volk, dat ge heel is ingesteld om nu maar eens tot een beslissing te komen. Kan het, dan een vreedzame desnoods heeft het daar nog wel wat voor over kan het niet, dan met geweld van wapenen. Het moet echter nu buigen of barsten, Het feit, dat de republikeinen heb ben gemeend hun actie tegen minister Achescn te moeten doorvoeren tct de eis van zijn aftreden, doet daaraan weinig of niets ter zake, speciaal niet, nu president Truman ronduit heeft verklaard, er niet aan te denken de minister los te laten. De wereld zal daarom goed doen, dit incident maar spoedig te vergeten en ook Moskou zal er weinig profijt uit kunnen distelle ren, ook al zal het deze republikeinse actie aanvankelijk met zeker leedver maak en enige hoop op splitsing bij zijn voornaamst tegenspeler hebben waargenomen. Hetgeen reeds geruime tijd was te voorspellen, heeft intussen plaats ge vonden: generaal Eisenhower, de op perbevelhebber der geallieerden uit de tweede wereldoorlog, is tot opperbevel hebber benoemd van de Atlantische legermacht, waarin het Europese leger opgaat. Daarmede is een groot man aan het hoofd gesteld, groot, niet al leen militair, doch ook politiek, gelijk tijdens zijn vorig moeilijk optreden dui delijk is gebleken, een man, waartegen allen opzien. De Engelsen beschouwen hem enigszins als een moderne Crom well, de Fransen bewonderen hem om zijn koelbloedigheid als een Joffre. Spoedig zal hij zijn taak volledig op zich nemen en men mag er op rekenen, dat hij geen gras zal laten groeien over de' uitwerking van ae stichting van een machtig afweerwapen tegenover de rode agressie. Edoch, de Duitsers, zonder wie slagen ondoenlijk is, zal .hij .vermoedelijk niet aan zijn zijde vinden. Gelijk békend, is de zucht naar herbewapening bij de Duitsers op zich zelf al niet bijster groot, dooh de Franse trainering heeft maar al te zeer bijgedragen om het verzet te staven. En zodoende is het, zacht gezegd, twijfelachtig, of zelfs Adenauer, die in principe accocrd gaat met een deelneming aan het Westelijk blok, in zal kunnen gaan op de sug gesties, die hem nu officieel zullen wor den voorgelegd: opneming van Duitse eenheden in het Atlantisch leger, doch zonder zelfstandigheid en zonder staf. Dat lijkt, immers bitter weinig cp „ge lijkstelling" en deze factor is toch uit gegroeid tot de Duitse eis van het ogenblik, waaraan ook Adenauer zich niet zal kunnen onttrekken, wil hij niet verslagen werden. Zelfs de dreiging, dat het Westen alleen met deelneming van Duitse eenheden de Elbe als af- weer-grens wil aanvaarden, lijkt ons in de gegeven omstandigheden niet meer afdoende. Het onthouden van de gelijk stelling moet bij de Duitsers wel de indruk wekken, dat het Westen in ae eerste plaats zal letten op eigen oe- lang. Hetgeen Impleciet wil zeggen: loslaten van de Elbe-linie als het in zijn kraam te pas komt. Bovendien zien de Duitsers en dat valt onmogelijk te ontkennen dat Duitsland in ieder geval het terrein van de strijd zal worden bij p«n botsing met het Oosten. En wat dat betekent bjj een „moderne" oorlog behoeft geen nade-r betoog Ook zonc'er voel aandacht te beste den aan de brief van de Oostduitse premier Grotewohl inzake herstel dei- Duitse eenheid, waarin slechts een troef van Moskou mag worden gezien om de situatie in West-Dultsland te vertroebelen, wordt echter wel duide lijk, dat van Duitse zijde neg wel zo 'het een en ander zal mceten worden overwonnen, voor het besluit mes te doen. In het minste geval zal dit wel zo veel tij-d kosten, dat vermoedelijk de bijeenkomst der Grote Vier tevoren plaats zal vinden, althans wanneer het Kremlin er in toestemt, om alle kwes ties, die de wereld thans verscheuren, op oe agenda te plaatsen, gelijk het westen als voorwaarde heeft gesteld bij de aanvaarding van de Sovjet-ui- nodiging tot een dergelijke conferentie. Intussen laat Moskou niets na om pressie uit te oefenen. Vandaar het officiële protest te Londen en Parijs, dat op zich zelf gemakkelijk is af te wijzen, waar immens slechts afweer er geen agressie het Atlantische pact drijft. En vandaar het in actie komen van de vyfde colonne In Frankryk, het geen elders wel navolging zal vinden. Het door Frankrijk veroorzaakte op onthoud kan. zacht gesproken, nog wel eens tct verder tijdsverlies aanleiding worden En dat blijft gevaarlijk! Staf wordt gevormd Generaal Eisenhower, de opperbevel hebber van het nieuwe Noordnüanti- sche leger is reeds begonnen met de •samenstelling van een internationale generale staf, zo wordt In kringen, die in nauw contact staan met de Atlanti sche organisatie te Brussel meegedeeld. Men voorspelde, dat generaal Eisen hower volgende maanc., als oe Atlanti sche raad te Parijs opnieuw bijeenkomt, reeds zal zijn begonnen met de plannen voor de verdediging van West-Europa. Generaal Eisenhower is vrij om zonder op nationaliteit le letten de bsste men sen te kiezen, zo zeide men. Hij is reeds tyegormen met het consulteren van ver schillende militaire persoonlijkheden. Waarnemers geloven, dat E.senhower. die zelf een legerbevelhebber is, zijn plaatsvervanger uit een andere afdeling van de strijdkrachten zal kiezen, waar schijnlijk uit de luchtmacht gezien het belang van dit. wapen in een moderne oorlogvoering. De Britse luchtmaarschalk Tedder acht men de meest waa-schijnlijke Can didas t voor deze post. Tedder vas ook Eisenhowers plaatsvervanger in de twee de wereldoorlog. Intussen zet Amerika mat volle kracht door. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft, een plan voor de bescherming der burgt-s tegen atcom- bomaanvallen aangenomen. Het plan gaat thans naar de Senaat. Volgens de ze wet zou een federale instance voor de luchtbescherming worden ingesteld, die een programma zo:; opstellen. waar mee naar verwachting een bedrag van 3 1 mdliard dollar over periode van drie jaav gemoeid zou zijn. De Amerikaanse senaatscommissie voor de toswijzingen heeft een wetsont werp goedgekeurd. dat voorziet in 20 000 nno 000 dolla- fer>. behoeve van ce versnelling de- mobilisatie. De senaats- "ommissie ve-hoogde liet bedrag, dat door het Huis van Afgevaardigden was goedgekeurd met 2 000 000 000 naar aan leiding van het beroep van Trui-ian en de leiders der defensie om grotere be- d'agen ►m* v°v-terking van de gewapen de strijdmacht Maar ook andere geluiden doen zich horen. Zo heeft Herbtrt Hoov°- voor- malig republikeins president der V.S, •V een radiotoespraak le New York ver- kiaard dat West-Europa „geweldige aantallen" divisies zelf moet o"v:'chtén en uitmsten voordat wij nog één man of dollar op ae West-Europese kust zet ten". De Amerikaanse opofferingen om de West-Europese eenheid tot stand te brengen, hadden totnogtoe ceen succes gehad. De Amerikaanse defensïelinie moet door de.-.Atlaur.sehe en, de-Stille 'Oceaan; gevormd" worden en niet door de continenten van Europa en Azië. „Elke poging om oorlog te voeren te gen de communistische massa door middel van een 'nva^e vip h"t drijfzand van China Tndia of West-Euror/a zou zuiver cwaasheid zijn" aldus Hoover Eisenhower geeft zijn mening E'.serhow^ verklaarde, dat hij opne ming van Westd'Ui ca mihtalre eenhe den zal toeiuichen Hij geloofde echter, dat die eerheden alleen aan hun doel zullen bean'woorden. wanneer zij vrij willig worden afgestaan Wij moeten er zeker van zijn. dat wij er sterker op worden en niet zwakker", ze' hij. Eisenhower zei te geloven dat 150 millioen Amerikanen, indien een- dracht'o-. zo sterk zijn. dat zij elke moeeliike taak kunnen volbrengen. Hij waarschuwde tegen voort7etting van partijpolitiek en vroeg all*- Amerika nen. met h"t no" op de huidig" ge spannen internationale toestand, te streven naar de grootst mogelijke sa menwerking. Hij geloofde, dat vroeger of later nood zaak het volk van de Verenigde.Stagen tot samenwerking zal brengen .Laat ons niemand met bovennatuurlijke macht bekleden" zei hij. Op een vraag of hij geloofde, dat een opperbevelhebber het recht behoort te krijgen te beslissen over het gebruik van de atoombom en soortgelijke wa pens antwoordde hij met een beslist „neen". Hjj zei te geloven dat oorlog een ver lengstuk is van de politiek en dat over het gebruik van bedoelde wapens moet worden beslist door het volk. De voornaamste taak van het Ameri kaanse volk was volgens hem zich zo veel mogelijk in te spannen voor de na tionale defensie. ,-Er mogen geen abnor maal hoge winsten worden gemaakt", zei hij. Ook verklaarde hij zich tegenstan der van intensivering der omzetten en verlenging van de arbeidstijden. Hij zei nog niet te weten of zijn hoofd kwartier in Europa zal worden gevestigd. Hp zal alle landen, die troepen zullen afstaan, bezoeken en daarna besluiten waar hij zijn tenten zal opslaan. Dat zal hoogstwaarschijnlijk niet in West- Duitsland zijn, zei hij. Eisenhower geloofde dat de Westeuro- pese landen zeker .nieuwe inzichten" zullen krijgen wat betreft hun vermo gen in zake de gezamenlijke defensiein spanning. Hij geloofde niet, dat Rusland een wereldoorlog verlangt, maar wel dat dat land zal proberen af cn toe een land in te pikken. „Wij moeten er rekening mee hou den dat wü zullen gaan leven in hoge mate van onzekerheid en er aan moe ten wennen", zei hij. (UP) Conferentie van Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken I De raad van de organisatie van Ame- rikaanse staten heeft met algemene i stemmen besloten te Washington een conferentie te houden van de ministers van buitenlandse zaken van de 21 Amerika?nce republieken 'de VS. en de 20 midden en Zuid-Amerikaanse sta ten). Al tijdstip wordt half Februari of kort daarna overwogen. De V.S. hadden om een dergelijke conferentie verzocht, omdat ..de agres sieve politiek van het internationaal communisme een situatie heeft gescha pen. waardoor de gehele vrije wereld wordt bearéigd". DAGORDER VAN MAARSCHALK TITO. Maarschalk Tito heeft ter gelegen heid van „ae dzg van het Joegoslavische leger", die in het gehele land morgen gevierd wordt, een dagorder tot het leger gericht, waarin o.m wordt ver klaard: „Wij vieren de 9ae verjaardag van ons leger op een ogenblik, dat agres sieve machten de internationale betrek kingen verstoren en de wereld met een derde oorlog bedreigen en militaire druk op onze landsgrenzen wordt geoefend". „Het Joegoslavische leger zal de on schendbaarheid van onze grenzen doen eerbiedigen en zyn politieke en mili- taire waakzaamheid verscherpen". -w/wsezcE Gasgranaat gebruikt? Volgons frontbencher, is een regi- ment- van de derde Amerikaanse divisie d:e het b uggenhoofd van Hceugnam tegen de Chinese communisten veraedigt, met een granaat beschoten, waaruit, na de ontploffing gas kwam. Uit hoofde van veiligheidsredenen is niets naders omtrent de aard en de uitwerking van liet gas medegedeeld. Het verluidt te Tokio, dat de Japan ners in 1937. bij de toenmalige striju met de legers van generalissimus Tsjang kai-sjek, een aantal nog niet ontplofte en met gas gevulde mortiergranaten in hancen kregen. Het zich in apze gra naten bevmtienae gas haa een verstik kende uitwerking. Deze was echter slechts bij een zeer grote dichtheid dodelijk Overigens van het front geen nieuws BRITTEN BELEMMEREN EXECUTIE. Twee Britse officieren hebben ge ïntervenieerd bij een massa-executie van 40 politieke gevangenen door de Zuid- Koreaanse militaire politie De officie ren, die op bevel van hun brigadecom mandant handelden, konden 17 gevan genen het leven redden De executie werd verricht in de nabijheid van het brigadehoofdkwarcier. Brigade-generaal B: oaie verklaa.de: „Mijn officieren zul len executies in mijn gebied of onder ue ogen van mijn troepen verhinderen' RUSSISCHE MILITAIRE RAAD GEVER DOOD GESCHOTEN? Volgens te Hongkong uit Kanton ont vangen dagbladberichten hebben Chme- sche nationalisten op dertien dezer een Russische militaire raadgever op de lijstmarkt van Kanton dood ge=eiioten. Volgens deze berichten werden ver scheidene arrestaties veiricht. Ook zou den de Chinese communistische autori teiten krachtiger maatregelen hebben genomen, om de veiligheid van de Rus sisch- adviseurs in rood China te ver zekeren VAN HET POLITIEKE FRONT. De commissie van drie voor een sta ken van het vuren in Korea heeft be sloten tot einde van deze week nog op een antwoord van Peking op de Zater dag j.l. gezonden boodschap te wachten Vervolgens wil men rapport uitbrengen aan de politieke commissie. De delegatie van communistisch Chi na uit Nsw York op doorreis naai huis, is te Londen aangekomen. Generaal Woe 'legde een korte ver klaring af. waarin hij opnieuw de Ame- likasnse „oorlogspolitiek" critjseerde. Het communistische China zou zijn uiterste best doen om een vreedzame regeling te vinden voor de problemen in het Verre Oosten, ook al had de Vei ligheidsraad de basisvoorstellen verwor pen. Generaal Wc-e wenste tot slot „her vredelievende volk van Engeland" een gelukkig Nieuwjaar, Verbod aan Nederlandse Staat: Op straffe van betaling van 1 millioen De President van de Haagse Recht bank, mr A. N. Kuhn, heeft heden vonnis gewezen in het kort geding van de Ambonnese militairen van het voormalige K.N.I.L. tegen de Neder landse Staat. Het vonnis verbiedt gedaagde (de Staat der Nederlanden) afvloeiing van Ambonnese cx-K.N.I.L. militairen of hun gezinsleden zonder hun toestem ming, naar Ambon of enig ander ge bied van de Republiek Indonesia op straffe van betaling van een dwang som van f. 1,millioen. Gedaagde werd tevens veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Nieuwe koffiebonnen: No. 487 en 495 Het Bcarijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te Den Haag heeft bon 487 algemeen (A- en B-kaarten) en bon 495 algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie Deze bennen kunnen met Ingang van morgen worden gebruikt en blijvfn gel- alg voor het kopen van koffie bij de detaillist t.m 6 Januari 1951. Het rantsoen moet dienen voor 6 we ken. De e v. bonaanwijzing zal op 1 Februari 1951 plaats hebben. Frankrijk en Spanje De commissie voor Buitenlandse Za ken van de Franse Nationale Vergade ring heeft met 21 tegen 20 stemmen be sloten de Franse regering aan te raden de diplomatieke betrekkingen met Span je niét te hervatten. Talloos zijn de gevallen van mense lijk leed en ellende, die zich voor doen onder de duizenden vluchtelin gen op Korea, die voor de opruk kende Noord Koreaanse- en Chinese communistische troepen naar het Zuidelijk deel van liet land trekken. Een vrouw, die haar kind op de rug draagt, tracht nog iets te redden van haar schamele bezittingen, welke onder de wielen van een trein terecht kwamen. Vorst legt scheepvaart stil SCHEPEN OP IJSSELMEER MOESTEN TERUG. Door de vorst is de scheepvaart over het IJsselmeer bijna geheel stilgelegd. Voor zeilschepen is er geen kans om ever het IJsselmeer te komen, terwijl alleen voor sterke motorschepen de mogelijkheid nog bestaat om van Am sterdam naar Lemmer te komen. Gistermiddag is nog een mororboot met sleep van Urk naar Lemmer geva ren. Andere schepen, die uit Amsterdam vertrokken, moesten weer terugkeren. Mede door de N.O. wind gaat yeel drjjf- Ijs in de richting van Pampus. *-9 Trein greep bestelauto TWEE GEWONDEN EN WAGEN VERNIELD. Gistermorgen is op een onbewaakte overweg in de Zevenaarpolder te Ter- neuzen een bestelling van de meubel- handel Naeye aldaar, in botsing geko men met een motortrein, die u't Ter- ueuzen naar België reed. Door de botsing werd de auto in de naast de spoorlijn lopende sloot ge slingerd. De auto en de zich daarin bevindende meubelen werden groten deels vernield. De twee inzittenden, de 34-jarige A. Sorber en de 21-jarige C. Smallcgange liepen verwondingen op; beiden werden naar het ziekenhuis te Terncuzen overgebracht. De toestand van eerstgenoemde ls ze^r ernstig. Het ongeval is waarschijn lijk te wijten aan slecht zicht tengevol ge van de mist. De motortrein liep enige schade op. PERZIË VERSTERKT ZIJN GRENZEN. Perzië toeft de wacht aan ziin eren- zen. in het bijzonder aan die met de sov.iet-unie. versterkt. Een regeringswoordvoerder weet deze maatregelen aan de ..buitengewoon ern stige" internationale toestand. Hii ver klaarde. dat de grenzen in °eval van agressie zouden worden verdcoied en deed een beroen od het Perzis.'he volk om eenheid. Om de bemanning van het op acht mijl buiten Eastbourne liggende Britse lichtschip een aangenaam Kerstfeest te verschaffen, had de Kerstman het plan opgevat, per soonlijk een Kerstboom en geschen ken tc gaan brengen. Dies charterde hij een boot van de Eastbourne i Redding Mij, om daarmee de tocht j te ondernemen. Vergezeld door de notabelen van I het plaatsje begeeft hij zich naar het vaartuig, zelf de boom torsend. Helaas dwong de woeste golfslag het gezelschap de tocht op te geven. Vier Duitsers „bezetten" Helgoland Twee journalisten en twee studenten, allen vroegere inwoners van Helgoland, zijn in een vissersvaartuig naar Helgo land vertrokken „om het eiland te spa ren voor verdere bombardementen door I de Britse luchtmacht". 1 (Het eiland wordt reeds geruime tijd voer oefeningen met „scherp" gebruikt. De bewoners zijn geëvacueerd. Zij heb- ben cp verscheidene manieren gepoogd weer in het bezit van hun eiland te kernen, doch tevergeefs. Van Britse zijde is nog kort geleden officieel ver- j klaard, dat er geen ander eiland is, dat voor bombardementen in aanmerking komt) I Volgens funct'onnarissen der grens- i wacht hebben de vier Duitsers een on derkomen gezocht in een schuilkelder om zich te" beschermen tegen de op handen zijnde bombardementen van I deze week. Zij hadden de witte vlag van Helgoland, de groene van de Raad van Europa en de vlag van de West- duitse republiek gehesen „teneinde de I Brit-se vliegtuigen te weren em de sym pathie van andere volken te winnen Drie Britse vaartuigen van de grens wacht hebben zich naar het eiland ge- speed. In een gistermiddag te Middelburg gehouden vergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschappii heeft de minis ter van Landbouw, de heer S, L. Mans- holt. o.a uitvoerig de verplichte gedeel telijke inname van gerst tegen f 22.— per ton en de vermindering van de melkprils met een halve cent behan deld. GEGARANDEERDE GERSTPRIJS Wat de gerstprijs betreft verklaar de hij zich bereid te garanderen, dat de boeren de kostprijs plus 20% on dernemerswinst ontvangen. Voor de verplicht in te leveren. 2500 kilogram is een richtprijs vastgesteld, maar wanneer mocht blijken, dat de gerst- verbouwers tegenvallers hebben, is de regering bereid een wijziging in dit plan aan te brengen, MELKPRIJS IS VOLDOENDE. Over de melkprijs merkte de minis ter op, dat de regering onverantwoor delijk zou handelen, indien zij de ga rantie op 18 cent zou handhaven, terwijl zii er van overtuigd is, dat 1T/j cent voldoende is om een behoorlijke bestaanszekerheid voor de boer te garanderen. Nadrukkelijk betoogde hij, dat dit laatste het geval is. Hij verklaarde, dat de boer. de tuinder en de landarbeider zeer tevreden kun nen zijn over het peil, waarop hun inkomen thans staat. Voorts deelde de minister mede. dat niet gevreesd behoeft te worden voor een te lase aardappelprijs of voor een aardappel tekort. Ook verklaarde hij. dat het niet de bedoeling is vastgestelde Driizen voor J mais in 1951 in te voeren. Ten slotte zeide hil met grote na druk. dat de boer zich zelf niet als een nakezel behoeft te beschouwen De re gering staat pal voor een behoorlijk oriisoeil in de landbouw. Zou er echter geen beheersing van lonen en pril zen ziin. dan zou een complete chaos ont staan. Er Ls momenteel geen sprake van een noodtoestand onder de land bouw. maar het valt niet te ontken nen. dat er onrust bestaat. In ver band hiermede vroeg hii ten slotte aan de boeren hem hun volle ver trouwen te schenken. Langzaam weer toenemende vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt en nevelig weer met plaatselijk enige lichte sneeuw of mot regen. Overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. (Opge maakt te 10 uur). 22 December. Zon op: 8.46 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 14.28 uur: onder: 7.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.04 en 14.16 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J Brouwer f4.50 per kwartaal; 35 cents per week m.i.v 1 Januari 1951 f5,15 per kwartaal, f 0,40 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1