Ernstige terugslag van financieel bete! vroegere colleges B. en W. wensen geen verkapte verhoging straatbetasting doch invoering reinigingsrechten &ERM0GÈNE r Radio-programma WOENSDAG 20 DECEMBER Begrotingsvergadering Raad Oegstgeest Gisteravond vergaderde de Raad van Oegstgeest van even over zeven uur tot tegen half twaalf. Nagenoeg alle agendapunten het waren slechts enkelen gingen onder de hamer door. Vrij uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het voorstel van B. en W. de garage, waarin de brandweer wagens zijn ondergebracht, van een verwarming te voorzien. Anderhalf uur na de opening van de vergadering werd begonnen met do algemene beschouwingen over de gemeentebegroting voor het jaar 1951. Slechts de heer G. J. Blomsma (P. v. d. A.), mr J. H. Valentgoed (C.H.) en mevr. G. A. KramersPleisier (P. v. d. A.) voerden het woord, waarna de wethouders dr. W. J. J. Dijsselbloem en L. de Neef de sprekers van antwoord dienden. Bij de puntsgewijze behandeling van de eerste drie hoofdstukken van de uitgaven gewone dienst werd zeer uitvoerig gediscussieerd over het probleem van de politie-auto. Hedenavond te zeven uur zal de behandeling van de begroting worden voortgezet. De Heer Th. J. J. van Beek geen raadslid meer AFWIJZING VAN EEN VIJFTAL SUBSIDIEVERZOEKEN. Daar burgemeester H. L. du Boeuff wegens ziekte verhinderd was, presi deerde de loeo-burgemeester. wethou der L. de Neef, de vergadering. Na opening en vaststelling der notu len deelde de voorzitter mede dat van de heer Th. J. J. van Beek (KVP) be richt was ontvangen, dat hii weg?ns zijn benoeming tot beroepsofficier had opgehouden lid van de Raad te zy». (Dit overeenkomstig art. 25 der Ge meentewet.) In dit schrijven bedank te dc heer Van Beek de Raad voor de prettige samenwerking, dc voorzit ter sprak waarderende woorden over het ex-Raadslid. Eveneens was ingekomen een af schrift van het besluit van de voor zitter van het Centraal Stembureau, waarbij t?r voorziening in de vaca ture Van Beek tot lid van de Raad benoemd was verklaard dc heer J. Th. van Vugt. Vervolgens ging de Raad over lot be noeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van de heer W. F. de Rooft. Overeen komstig de aanbeveling van het Burg. Armbestuur luidde de voordracht van B. en W.1. W. F. de RooU. 2. C. J. Hooymans. Met algemene stemmen werd de heer De Rooij herkozen. Onder de hamer door ging hierna hét voorstel van B. en W. een nieuwe ver ordening op de heffing van besmette lijke ziektengeldcn vast te stellen. Krachtens het Besluit Bezettingsmaat- regelen was deze verordening 1 Dec j 1. vervallen. Enige technische wijzigin gen werden aangebracht. Eveneens z.hst. werd besloten aan het R.K. Kerkbestuur ingevolge art. 72 oer L.O. Wet medewerking te verlenen voor de stichting van een -nieuwe R.K meisjesschool. De school komt ln de plaats van die. waarvan thans vlei klas sen zijn ondergebracht in de oude pasto rie en twee elders. Vrij uitvoerig werd het woord gevoerd bü het voorstel van B. en W. f. 1.100 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een verwarming in de garage van ae firma Kamsteeg alwaar de brand weerauto's gestald worden; een en an der ten laste van de begroting 1950 Te gen d;t voorstel werden benva-en ge opperd door de heren NIc. den Heyer G. J. Blomsma en P. van Nieuwkoop. Sprekers vonden de uitgaven (B. en W. hadden voorgesteld twee gasojaars te doen aanleggen) te hoog. temeer daar volgens hen andere en aanzienlijk goed kopere middelen aangewend kunnen worden om tot hetzelfde doel te gera ken. Ten slotte gaf de Raad zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring aan het voorstel, niet echter nadat de heer L. de Neef de verzekering had ge geven, dat de voor de gemeente voorde ligste Installatie aangeschaft zal wor den. liet Nationaal Instituut „Steun Wet tig Gezag" ontving een subsidie van f. 100.niet zozeer in verband met dc op 2 Sept. gehouden landdag, dan wel als gevolg van het te waarderen doel. dat het Instituut nastreeft. Wet houder Dijsselbloem deeld» in ant woord on enige vragen mede dat het in de bedoeling ligt van B. en W. tel- kenjare dit bedrag op de begroting te plaatsen. Een vijftal subsidieverzoeken werd vervolgens afgewezen, te weten van de Katholieke Nationale Bond voor EH. B.O., de Ned. Kampec-rraad. het Kon Ned. Gymnastiek Verbond, de besturen van twee kleuterscholen te Leiden er. de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam. De begrotingen 1951 van het Burg Armbestuur en van het Grondbedrijf werden zonder discussie goedgekeurd. Algemene beschouwingen gemeentebegroting G. J. BLOMSMA: Achterstand in halen en bezuinigen. Mr. VALENTGOED: Begroting kent geen kracht. Mevr. KRAMERS: Sociale Zorg. De algemene beschouwingen over de gemeentebegroting voor het jaar 19j1 werden geopend door de heer G. J. Blomsma iP.v.d.AAilereerst wees spreker er op, dat crp deze begroting slechts f. 10.000,— is uitgetrokken voor onvoorzien, te weten 1% van het to taalbedrag, alhoewel bij de vorige be groting 3'.i doer B. en \V. al een mini mum was genoemd. Uitgaven cp veler lei geoied bewegen zich in opgaande lijn, zodat moeilijkheden kunnen ont staan. Op vroeger jaren moet een grote achterstand worden ingehaald. Dit zal aanzienlijke financiële offers ver gen. De door B. en W. voorgestelde retributie in de vorm van reinigings rechten kon sprekers goedkeuring niet wegdragen. Versoberen moet het wachtwoord zijn. Het rioolplan moet gehandhaafd blijven, zodat naar an dere posten moet worden omgezien, waarop bezuinigd kan worden. De heer Blomsma stelde dan ook voor de betegeling van de trottoirs in be perkter mate uit te voeren dan men zich voorgenomen had, de straatver lichting 's nachts in aanzienlijke mate te verminderen en de installa ties niet uit te breiden en minder te besteden aan de plantsoenen. Het voorstel van B. en W. standaard- vuilnisemmers Ln te voeren, had niet sprekers sympathie. Een rioolbelas ting kon door de heer Blomsma aan vaard worden. Enige critiek had spreker verder voor de huidige werkwijze van de Raads commissies. Hij vond een en ander niet efficient. Instelling van een commissie voor sociale zorg en volksgezondheid werd door de heer Blomsma bepleit, Mr J. H. Valentgoed iC.H.) wees er op, dat de gemeenten thans zeer af hankelijk zijn van het R\jk, daar tal rijke inkomsten-bronnen werden be vroren, zoals ook B. en W. in de toe lichting op de begroting naar voren hadden gebracht. De kracht is uit de begroting weggenomen, aldus spreker. Uitkeringen van bijzondere aard uit het Gemeentefonds moeten inciden teel genoemd worden. De gemeenten I verkeren in een zeer afhankelijke po- sltie, hun eigen belastinggebied is ge- deeltelljk verdwenen, dc autonomie is verre te zoeken. Mogelijkheden moe- ten dus gevonden worden om het te kort van f. 70.000.te dekken. De begroting ^taat onder invloed van de onsamenhangende financiële poli tiek van de regering. Versobering is noodzakelijk, op de uitgaven moet be zuinigd worden. Mevr. G. A. Kramers-Pleisier (P. v. d. A.) noemde de begroting zoi"gtoarend. Da efficiency moet worden opgeveerd. Critiek had spreekster op de inrichting van het Raadhuis. De „gemoedelijk heid" van vroeger is verdwenen, da loketten doen koud aan, vertrouwelijk praten is bijkans onmogelijk. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid, Zoals al enige jaren lang, kwam mevr. Kramers weer over de Sociale Dienst te sproken. Zij legde de na druk op de grote wenselijkheid van het aanstellen door de gemeente van een sociaal werkster. Deze persoon Is door zijn technische kennis meer be voegd op te treden dan de leden van het Burg. Armbestuur. Erasmus' ge zegde: „Wat is charitas zonder we tenschap, immers een schip zonder roer", werd door spreekster aange haald ter staving van haar betoog. Wethouder Dijsselbloem verdedigde met vuur standpunt van B. en W. GEEN RIOOLBELASTING, WEL REINIGINGSRECHTEN. Wethouder dr W. J. J, Dijsselbloem was de eerste spreker, die hit stana- punt van B. en W. uiteenzette. Het financiële beleid van de gemeen ten moest men volgen-, spreker niet alleen geprojecteerd zien tegen het beleid van de Nederlandse regering, maar ook tegen de Westeuropese economische en financiële constella tie. In Nederland wordt een traditio nele investeringspolitiek gevoerd. Men is hier begonnen met een be paald werk, zodat dit ook beëindigd moet worden. Mr Valentgoeds opmerking over het verlies van de gemeentelijke zelfstan digheid werd volkomen onderschreven. Het is noodzakelijk, dat de gemeen ten zo spoedig mogelijk weer op eigen wieken kunnen drijven. Het Ryk werkt thans beknottend. De heer Blomsma werd gsautwoord, dat een riool belasting een verkapte ver hoging van de straatbelasting genoemd moest worden, iets waartoe B en W. niet toe over wensen te gaan. De schuldvraag voor het grote te kort van ongeveer f. 70.000 (tc ver minderen met f. 20.000, geschat als op brengst van de reinigingsrechten dit punt komt hedenavond ter sprake ligt by de vroegere colle ges. Technische voorzieningen werden vaak niet noodzakelijk geacht, zodat de huidige generatie en dc volgende het gat moeten vullen. De huiseigenaren zijn wel per 1 Jan. a.s. gemachtigd de huren met 15% tc verhogen, doch de grotere baten, die zij uit hun huizen zullen trekken, zyn bij lange na niet voldoende om het nationaal bezit in stand te houden. (60% zou juister zijn!). Een rioolbe lasting, welke op de huiseigenaren af gewenteld zou moeten worden, moet dus zeer onbillijk genoemd worden. De invoering van reinigingsrechten is een uitstekende oplossing om hei grote tekort enigszins te drukken. Men krijgt hierbij „waar voor zijn geld", daar -de riolering verbeterd wordt met alle aan gename gevolgen van dien. Tot nu toe werd trouwens, zoals spreker naar voren bracht, ook reeds betaald voor de rei nigingsdienst, echtér nipt op directe wijze. Geput werd uit andere de ge meente ten dienste staande fondsen Hei voorstel van de heer Blomsma de betegeling te beperken werd onaan vaardbaar geacht, terwijl een bezuinigen op de verlichting buiten de nachte lijke uren om ernstige critiek van de gemeentenaren zou doen ontstaan, daar toch door de Raad gelden gevoteerd wa- ren ter verbetering van de verlichting. Op de plantsoenendienst kan onmoge lijk zoals door de heer Blomsma voor gesteld werd bezuinigd worden. Aan ROTTERDAMS ELFTAL. Voor de wedstrijd RotterdamZwalu wen, welke 26 December, tweede Kerst dag, in het Feljenoord-stadion wordt gespeeld, is het Rotterdams elftal als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta); achter: Corveleyn (SVV) en Steen bergen (SW); midden: Kroon Feijenoord), Ter louw (Sparta) en Van den Engel (Feije noord) Voor: Van Male (Sparta), Bennings- hof (Sparta), Beun (Xerxes), Van der Tuyn (HDVS) en Joop Heyster (HDVS). VOLLEYBAL. DISTRICTSKAMPIOENSCHAPPEN TE RIJNSBURG. Zaterdag a.s. zullen in de Florahallen te Rijnsburg de districtskampioenschap pen volleybal van Nederland gehouden worden. Er wordt deelgenomen door de distric ten GroningenFriesland, Utrecht, N.- Holland, Z.-Holland tot de Moerdijk en Z.-Holland beneden de Moerdijk. Het tournooi, dat om 10 uur 's mor gens aanvangt, wordt georganiseerd door de afd. Den Haag en Omstreken. FEUILLETON door K. PHILLIPS OPPENHEIM 47) Het kostbare deposito Parkinson liet de krant vallen. De toand, waarin hij zijn glas hield, trilde zo. dat de inhoud er gedeeltelijk uit vloog. Met een zeer grimmig gezicht zette hij het neer. „Wat weet je van De Brest?", vroeg hij. x „Net zoveel als ik wens te weten, antwoordde Dutley, „en dat is een ver duiveld klein beetje." „Maar waarom zou je veronderstellen, dat hij van alle mensen ter wereld nu juist Boothroyd-aan delen zou kopen?", hield Parkinson aan. ,Jk veronderstel, omdat ik op som mige punten nu eenmaal een Idioot toen," bekende Dutley. „Oh. ja, we heb- toen u ons nieuws nog niet verteld. Grace heeft eens ernstig met mij gesproken en een soort heilige oorlog gepredikt. We gaan er samen op uit om naar de formule te zoeken." Parkinson dronk zijn glas leeg. Het was ten slotte Dutley, die aan het pra ten was! „En wat doet je denken," vroeg hy sarcastisch, „dat jij slagen zult, waar een ieder tot dusver gefaald-heeft?" „Zelfvertrouwen," verzekerde Dutley. „Dat is de manier, waarop ik mij ook door mijn expedities heensla Geloof niet in gevaar en wees niet bang om je verbeeldingskracht te gebruiken. Ieder een is tot dusver op jacht geweest naar sporen. Grace en 'ik geloven niet in sporen. We zullen bepaalde mensen er uitpikken en daar gaan we op los. Mis schien krijg ik op een ogenblik een gat in mijn hoofd en ehidigt Grace in de vrouwengevangenis, maar we zullen dan toch het onze hebben gedaan. En als u inmiddels Grace enige uren kimt mis sen. dan zou ik haar graag mee uit eten nemen in de een of andere rus tige gelegenheid, waar wij onze plan nen kunnen bespreken." Parkinson ging voor de haard staan en stak rustig een pijp op. „Je kunt haar zeer zeker mee uit nemen," stemde hij toe, „maar neem to aar daarna liever mee naar een thea ter. in plaats dat je moeilijkheden gaat opzoeken De bende, die de formule te pakken heeft en die tot dusver Scot land Yard op een afstand gehouden heeft, zal waarschijnlijk niet gpneigd zijn, om enige aardigheid van een paar kinderen als jullie af te wachten." „We zijn niet bang voor gevaar," ver klaarde Grace luchtig. „We zullen het zelfs opzoeken," voeg de Dutley er aan toe. Er kwam een nijdig gegrom uit de mond van Parkinson, ale het avondblad weer opgenomen had. „Wat is er, vader?, vroeg Grace. Parkinson la6 hardop het volgende voor en er was een bittere klank ln zijn stem: „De aandelen van Glenalton hadden een vaste markt en gingen Vh tot 2 punten omhoog op aanhoudende geruch ten. dat de firma grote gebouwen in de buurt van Manchester gekocht heeft voor het fabriceren van kunstzijde. Boothroyd gingen 2 punten omhoog, maar er is nog geen definitieve tegen spraak ontvangen betreffende de vrij besliste mededelingen, die de ronde doen over de grote verliezen, die de firma in de laatste maanden heeft geleden. De heer Parkinson, de president-directeur van de firma, die in Londen lS, weigert een interview toe te staan, maar zegt, dat de Raad van Commissarissen bin nenkort een verklaring zal afleggen. Lord Dutley, de president-commissa ris en het nominale hoofd van ds fir ma, ls naar men zegt, 6edert veertien dagen opnieuw op een jachtexpeditie vertrokken." Parkinson gooide de krant neer en nam zijn hoed op. De uitdrukking op zijn gezicht, na een kort woord van af scheid tegen Grace en Dutley, gaf te kennen, dat hy ook op het punt stond op de een of andere strafexpeditie uit te trekken. Dutley zuchtte, t-oen hy naar de In gang van het restaurant van de club keek. „We zyn nl£t gelukkig, Grace.merkte hy op. „Waar ik Clro uitgekozen had in preferentie boven elke andere ge legenheid. zodat we tenminste rustig konden praten, zie ik niet, waar we een dergelijk ongelukkig toeval aan ver diend hebben." Grace legde het menu, dat zU had zitten bestuderen, neer en keek even eens even naar de ingang van de eet zaal. „Dat spijt me. Charles," riep zij uit, „Ik vrees, dat dit alleen maar nog meer moeilijkheden voor jou betekent. Ik had je niet moeten toestaan, niy zonder an der gezelschap hierheen mee te ne men," Hy keek eens naar de drie gestalten, die in de deuropening stonden. Lu cille, die een uitstekend figuur maakté in een eenvoudige zwarte japon van karakteristieke elegance, met een vry bleek gelaat, maar vuurrode lippen, haar haar glad en glanzend, haar als het ware smeulende ogen, die echter op dat moment scheip om zich heen ke ken; Ronnie Bessiter, correct en wel verzorgd; De Brest, zo onberispelijk als de zorg van zyn kleermaker en zijn kamerdienaar hem konden maken, een buitenlandse orde in zyn knoopsgat en met een zeer moderne das. Het was een goed er uitziend trio en zy werden met het nodige ontzag naar de voor hen gereserveerde tafel geleid. „Maar mn lieve kind, wat komt dat er cp aan?", vroeg Dutley. „Ik heb je toch vanmiddag al gezegd, dat tussen Lucille en mij alles voorby is." „Ja, maar dat kon toch wel best niet meer dan een tydelyke ruzie zyn ge weest," protesteerde Grace. „Die zou missohien in een oogwenk weer zijn op gelost. Ik hoop alleen, dat dit het niet moeilijker maakt." Dutley werd overtuigend in zyn be toog. „Grace," zei hy, „ik heb erg veel van Lucille gehouden ik houd nog veel van haar maar zy is niet hetzelfde meisje, dat zy verleden jaar om deze tyd was en het spijt me te moeten zeg gen, dat ik niet meer hetzelfde voor haar gevcel." „Charles, ben je daar wel zeker van?" „Absoluut! Ik ben maar een heel ge wone jongeman en er zyn enkele din gen, die ik slechts zeer matig waardeer. Tegen deze tijd van de avond heeft Lucille zoveel sigaretten gerookt en zo veel gedronken, dat zy geregeld last heeft van Indigestie. De gedachte aan voedsel staat haar dikwijls tegen. Zy zal zich beklagen, dat er niets behoor lijk te eten ls en zal tenslotte de een of a ndere zwaar gekrulde rommel bestellen terwijl de anderen een heel verschillen de keus doen. Wat de wyn betreft, zal zy hoogst waarschyniyk beweren, dat de eerste fles champagne naar de kurk smaakt en dat de tweede te zoet is. Het is jammer van Lucille, maar zij ls een veeleisende gezellin. Neem jou nu daar tegenover eens, jy drinkt weinig en rookt nooit voor het eten afgelopen is. Je, bent in alles eenvoudiger en gewo ner." Grace, die weer volkomen cp haar gemak gesteld was, lachte vroiyk, Dutley keek haar in de ogen die inderdaad heel mooi waren en ver baasde zioh over haar aantrekkeiykheid Ook zij droeg zwart en ofschoon haar figuur niet die slanke elegance had van Lucille, waren er toch verschillende aanwijzingen, dat zij minder aan de kunst van haar modiste te danken had. (Wordt vervolgd* de hand van enige cijfers toonde spr. dit aaft-"- AANSTELLING SOCIAAL WERKSTER NIET MOGELIJK. Mevr. Kramers werd door spreker dui delijk gemaakt, dat de reorganisatie van het Gemeentehuls wel degelijk zjjn voor delen heeft boven de oude „gemoede lijke" toestand. De bezoeker is thans zeker geen nummer, noch zyn de amb tenaren inefficiënt of cnmensdyk ge worden. De gemeente kan er niet toe over gaan een sociaal werkster aan te stel len. Dit ligt duidelijk op het terrein van het particulier initiatief. De Kruisverenigingen of Kerken dienen zach hierover le beraden. Wethouder L. de Neef antwoordde de heer Blomsma. dat de noodzaak de com missies te veranderen zich als dringend wenselijk heeft voorgedaan. Wel zag spreker in dat het voor de toekomst beter zal zijn de begroting niet meer te laten vooronderzoeken door een commis sie van vier, maar door twee commis- De 1% onvoorzien, waarop de heer Blomsma had gewezen, werd voldoende geacht. By de replieken herhaalden de heren Valentgoed en Blomsma en mevr. Kra mers nog eens met andere woorden, wat zij reeds te berde hadden gebracht. RUMOER OM POLITIE-AUTO. De heer De Gruyter (WD), die ge vraagd had of de gemeente wel finan cieel vooruit zou gaan met het terug krijgen van het eigen belastinggebied, waarby hy wees op de styging van het Inwoneraantal met ongeveer 200 zielen en een styging aan inkomsten van ruim een ton. werd door wethouder Dyssel- bloem geantwoord, dat de inkomsten primair bepaald worden door inkom sten- en dergelijke belastingen en niet door inwoneraantallen. Vervolgens werd begonnen met de puntsgewijze behandeling van de uitga ven gewone dienst. By de posten, waarby tweemaal f. 900 was uitgetrokken voor het on derhoud van twee auto's, waarvan de een in gebruik is bij de gemeente en de a.pder by de Rijkspolitie, ontspon zich een uitvoerige principiële gedach- tenwlsseling. „Den Haag" staat de Rijkspolitie te Oegstgeest geen auto toe, doch B. en W. zijn de overtuiging toegedaan, dat de politie niet naar behoren haar taak kan volbrengen zonder te beschikken over een wagen. Het gevolg hiervan is, dat de gemeente de kosten voor haar rekening moet nemen. Voorstellen om met „Den Haag" te gaan praten werden door wethouder De Neef zonder enige zin genoemd, terwijl de suggestie, dat de gemeente en politie het maar samen met één auto moesten stellen, verworpen werd. Nadat nog zeer veel woorden hierover gevallen waren, werden ten slotte dc betrokken posten goedgekeurd. Nadat by de betrokken post nogmaals door de heer Blomsma over de verlich ting was gesproken, waarop wethouder De Neef opmerkte, dat het voor hem een ergernis was. dat voor de nacht- stroom 13 cent per KW betaald moest worden, sloot de voorzitter tegen ha.lf- twaalf de vergadering, welke heden avond te zeven uur vervolgd zal worden. Competitie Leidse Schaakbond L.S.G. II STEVIG AAN DE KOP IN PROMOTIEKLASSE. L.S.G. II heeft gLsteravond haar lei dende positie in de hoogste klasse van de competitie L.S.B. versterkt door Kat- wyk met een nederlaag naar huis te sluren. Het succes van de hoogste bor den was opmerkelijk en hierdoor vooral is de voorlopige stand 61£V2 ten gun ste van L.S.G De drie ter arbitrage op gezonden partyen zullen de overwinning echter vermoedelyk tot 2'/2 doen inkrimpen. Het overzicht luidt: A E. J. Modderman (L.S.G. II)J. H. Edel'.ng (Katwyk) 10; J. van Steenls- G. Guyt 10; J. P. W. Weyermars—A, P. Poot 10: M. M. Segaar—Th. Admi raal 1—0; J. EootA. C. Berkhey VS— J. van DeventerL. A Kieft 10; a de GrootJ. Bergman afg.; A F. G, A. ZandvlietD. Hoek afg.: W. L. Groe- neveldW. Houwaart 10; P. Mulder— H. J. Breukelman afg.; totaal 6\k—Vi DAMMEN Leiden krijgt eigen hoofdklasse OPRICHTING DAMBOND ZUID HOLLAND DEFINITIEF. De reeds verscheidene malen ge melde oprichting van de Dambond Zuid-Holland is op een vergadering te 's-Gravcnhage definitief tot stand ge komen. Aangesloten zijn de districten Leiden, Rotterdam, Dordrecht Gouda, Den Haag. Waarschyniyk zullen ook de districten Voorne en Putten toe treden, waarna de provinciale dam bond met 2600 leden tevens de groot ste is van geheel Nederland. Het persooniyk kampioenschap van de Z.H D.B. wordt verspeeld in de maan den Mei en Juni van het volgend jaar, het jeugdkampioenschap vindt plaats in Februari, Aangenomen werd tevens het aloude voorstel om in het district Leiden een eigen hoofdklasse te vormen. Groot na deel wordt hiervan ondervonden door de enige hoofdklasse club D.C.L,, daar deze vereniging nu haar sterke training met het district Den Haag kwijtraakt. Krijgt het spelpeil van D C.L. hierdoor een klap, tegemoet wordt gekomen aan het destijds gedegradeerde L.D.V. dat nu op geiyk niveau wordt gebracht. Ook andere clubs, in de omgeving van Lei den, thans tot hoofdklasse-clubs verhe ven, hebben nu het voordeel te kunnen trainen met het sterke tiental van D.C.L., hetgeen hun spel ongetwyfeld ten goede zal komen. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP GROOT BILJART 71/2. Tien inschrijvingen zyn binnengeko men voor het kampioenschap van Ne derland hoofdklasse groot biljart anker kader 71/2 dat van 25 t/m 28 Januari in Delft wordt gespeeld. Drie niet geclassificeerde spelers. Ei- chelsheim, De Jong en Kasteiyn. zullen voorwedstry den moeten spelen, die vóór 8 Januari moeten zijn beëindigd. De zeven overige finalisten zijn: Van de Pol (Rotterdam), De Ruyter CVVaal- wyk), Metz (Den Haag), De Leeuw (Am sterdam), Sweering (Amsterdam). Ko- bus (Haarlem) en Kruythof (Baren- drecht) DUIVENSPORT. „De Blauvvband" (Sassenhelm) hield con clubtentoonstelling, welke 180 Inzendin gen telde. De ere-prljzen werden toege kend als volgt: Wisselbeker voor de col lectie met het hoogste aantal punten: G. B. Roodenburg; verzilverd schild: H J. Krom; prijs voor de mooiste oude vogel: G. B. Roodenburg; Idem Jongste vogel: C. v. d. Zwart. STAALTJE VAN MOED! Een uit 7 personen bestaande Amster damse familie is gisteravond dakloos geworden tengevolge *-an een korte, doch felle, uitslaande brand, die haar woning aan de Rozenstraat in de Jor- üaan, geheel in as legde. De glazenwasser H. van Raam toon de een staaltje van moed, die hemzelf in groot gevaar bracht. Hij was name lijk naar boven gesneld om een 60-jari- ge bewoner van de derde étage, die met longontsteking in bed lag, ln veiligheid te brengen. De rookontwikkeling was echter zo hevig, dat hy vlak voor de derde verdieping niet verder kon en zichzelf slechts van verstikking kon redden door een ruit in te slaan en zo op het dak te klauteren. De brandweer wist de zieke een ogenblik later uit de bedreigde woning te halen. 23). Een ogenblik zag het er werke lijk donber uit voor Panda, want de be gaafde personen, die, aangelokt door het krantenbericht, voor zyn huis stonden te wachten, namen er geen genoegen mee dat hy naar de deur probeerde te dringen. „Hy is volstrekt niet begaafd!" riepen zy. „Weg met hem! Hij hoort hier niet! Hij heeft geen talent!" En Panda mocht roepen en schreeuwen en spartelen zo veel hy wilde dat hielp allemaal niet, en hy zou door de woedende geleerden en kunstenaars misschien ver weg ge jonast zyn, wanneer niet juist op dat moment niemand minder dan Jeremias Jolliepop op het bordes van het huis verschenen was! Het plotseling opduiken van deze waar dige verschijning deed de gemoederen natuurlyk bedaren, en toen Jeremias Jolliepop begon te spreken, verstomde ieder geluid. De wachtenden veronder stelden, dat nu de verdeling van het geld zou beginnen, en zij luisterden dus ademloos naar wat hij te zeggen bad. „Geachte toehoorders I" sprak Jollie pop helder. „De heereh.,.. Panda heeft my gerechtigd u mede te delen, dat de uitreiking der door u verlangde aanmoedigingsgelden zal geschieden ten kantore van het dagblad, dat het zeer treffende artikel betreffende genoemde heer eh... Panda afdrukte Misschien had hij nog meer welver zorgde zinsneden ten beste willen ge ven, maar dat was al niet meer nodig. „Hup! Hiep!" riepen de genieën. „Naar de krant! We gaan ons geld halen! Vlug!" En daar gingen zy al, rennend, met zijn allen! In hun haast vergaten zy Panda, die zy dan ook gewoon lieten vallen. „Hè hè", zei Panda, toen ook de laat ste rennend verdwenen was. „Ze zyn weg!" „Inderdaad zeer treffend opge merkt!" gaf Jolliepop toe. „Zij zyn weg, zoals ook ik al spoedig zal zijn „Wat bedoel je, Jolliepop?" vroeg Panda verontrust. „Het zal ons toch duidelyk zyn, myn heer. eh.Panda", sprak Jolliepop. „dat ik my na deze taferelen van zeden verwildering en onbetamelyke geweld dadigheid niet langer in onze dienst kan ophouden! Ik ga ons dan ook verlaten!" VOOR DONDERDAG 21 DECEMBER Hilversum I (402 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: morgengebed en liturgische kalender; 7.30: zenderslultlng; 9,00: nieuws; 9.10; voor de vrouw: 9.30: water standen; 9.35: gram.muziek; 9.40: school radio; NCRV 10.00: gram.muziek: 10.15: morgendienst; 10.45: orgelconcert; KRO 11.00: voor de zieken; 11.45; schoolradio; 12 00: angelus. 12.03: gram.muziek; 12 30: land- en tulnbouwmededellngen; 12.33: gram.muziek; 12.55: zonnewyzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: om roeporkest; NCRV 14.00: Promenade or kest; 14.30: voor de vrouw 15.25: koper- kwartet: 15.40: Kerstwdjdingsdlenst: 16.30: zenderslultlng: 18.00: voor de Jeugd; 18.30: land- en tulnbouw-causerle; 18.45: Kerst boodschap; 19.00: nieuws en weerberich ten; 19 15: „Levensvragen van allerlei aard"; 19 30; „In dienst van het vader land"; 19.40: radiokrant; 20.00: nieuws; 20.05: radio schaakwedstrijd Noorwegen Nederland; 20.06 famllle-competltle en spraakwaterval; 20.10: gevarieerd program ma; 22.10: gram.muziek; 22.15: buiten lands overzicht; 22.35: kerkkoor en Bach- koor; 22.45: avondoverdenking; 23.00; nieuws; 23.1524.00: gram.muziek. Hilversum TI (298 M.) AVRO 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: zenderslultlng; 9.00: niéuws; 9.10" mor genwijding; 9.25: gram muziek; 9.30: po pulair concert; 10.30: ..de antwoord-man"; 10.45: gram.muziek: 10.50; voor de kleu ters; 11.00' gram.muziek: 11.45: „Is er Iets nieuws onder de zon?", causerie; 12.00: Metropole orkest: 12.30" land- en tuln bouwmededellngen: 12.33; „ln 't spionne tje": 12.38: lichte muziek; 13.00' nieuws; 13.15: AVRO-allerlel; 13.20: zang en plano: 13.45: ,.U kunt het geloven of niet"; 13 50: gram.muziek: 14.00: voor de vrouw; 14.30' gram.muziek; 15.00: voor de zieken; 16.00: oreel en accordeon: 16,30- zenderslultlng: 18 00: nieuws: 18.15: sportpraatjes: 18.30: dansorkest: 19.00: voor burger en militair; 19.10: orkestconcert: 19 45: ..Opvoeding tot Staatsburger", causerie: 20 00: nieuws; 20.05: actualiteiten- 20 15: radio Pbilhar- monlsch ork°st- 21.15: ..Eugenie Grandet", hoorspel; 22.45: vocaal dubbelkwartet: 23.00; nieuws: 23.15: fiportactualitelten; 23.30—24 00: gram.muziek. I.-Iln 3 distributienet 7.05 gr.: 9.05 symph.muz.; 10.10 verz.Dr 10 55 five to ten: 11.00 orgel: 11.30 the kursaal orch.; 12.00 salnnllederen: 12.15 ork. Delhez: 13.15 orgelsnel: 1330 deuntjes: 14 00 muz. gresch 15.00 marsen: 15.45 cram.: 16.10 zigerinerork.: 18.00 v. d. sold.: 20.00 verz. pr.; 21.00 eens werden zit uitgefloten: De Barbier van Sevilla". Rossini: 21.30 plano; 21.45 act.; 22.15 omr.ork.; 23.05 dansmU2ilek. U|n 4 distributienet 7 15 bonjour le monde!; 7.26 gram.; 9.15 Queen's Hall licht orch.; 10 00 le ménage en musique; 10.30 amusementsmuz,: 11.00 v. d. zie ken; 11.40 gram.; 12.20 mooie plaatjes: 13.00 oreel; 13.30 v. d. arb.: 14.00 BBO Midi. Light orch.; 14.45 v. d. kinderen; 15.00 lichte muz.; 15.30 cabaretork.; 16.20 v. d. kinderen; 18.00 BBC Schots var. ork.: 18.30 org.: 18.45 nieuw Casino ork 19.15 dansork.: 20.00 Ens. Jacques Leval: 20.30 verz.pr,; 21.00 ork. Alaln: 21.15 sou venirs et chansons; 21.30 omr. ork,; 22.35 radio Lausanne vous dit bonsolrI 23.20 BCC dansclub. AGENDA WOENSDAG. Stadszaal: L.K.K „Voor allen". Nuovo Quartetto Itallanc". 8 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosofen. 8 uur nam. DONDERDAG. Doopsgez. Kerk: Kerstspel „Ster van Bethlehem". 8 uur nam. R U n s b u r g (VlleithofVertoning Maggifllm. 8 uur nam. DAGELIJKS: Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Teke ningen Louis Barmeester over bezettlnes- tiid. Geopend on "•«•-'-'lagen 14 1/2 uur nam ft'm 31 D^oprnher) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten (t/m 28 Februari). BIOSCOPEN. Trianon „Betovering" (14 Jaar) Zon dag 2.15, 4.80, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2-30, 7 en 9.15 uur. Itex „2uldzee Zondares" (18 laar) Zon dag 2.30. 4 45 7.15 en 9 15 uur; overige dagen 2.30 7.15 en 9.15 uur. Casino „Gebroken belofte" (18 jaar) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Llilo „Hoe gaat 't met Je baby" (al) Zondag 2.30 4 45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „The big Lift" (14 Jaar) Zondag 2.30 4 45. 7 en 9 16 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.16 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 16 Dec. 13 uur tot Zaterdaa 23 Dec. 8 uur waargenomen door Anoth^ek Kok Rapenburg 9 en Apotheek .Tot Hult» der Mensrhheld Hooigracht 48 Te Oessteeest door de Oegstgeester Apotheek. Wlihelmlnapark 8.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6