KRUIBUST U MEE? Haagse oplichters beroofden heer en dame van f 750.000 U hebt zich niet op ons blad geabonneerd oq+50 TA-VO Minister Spitzen over Verkeer- en Waterstaatsproblemen 88 millioen schade door ongelukkeii - is schrikbarend! Totten love Gods ende der armer ellendigher sieken behoef (I) HORIZONTAAL 1- &=i "vLE A~n ~r PAARI) r° 2xn08. -t -L 59ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Woensdag 20 December 1950 Tweede Blad No. 27183 Jweede Kamer: Kamerleden pleiten voor Katwijk's vissershaven (Van onze parlementaire redacteur). Tweede Kamer begon gisteren aan if* begroting van Verkeer en Water rat. Zij heeft het minister Spitzen »t nu toe- niet moeilijk gemaakt. Het was een behandeling volgens oud recept, zoals we nu al jaren gewend jn. dus met veel beschouwingen over verdeling van het vervoer, waarbij meeste sprekers tegen de Spoorwe- j [en en de A.T.O,, en dochteronderne mingen, partij trokken ten gunste van ce vrije vervoerders. De sprekers (in totaal negen) vervie- 'm natuurlijk in veelvuldige herhalin- ;en, ook bij hun klachten over de lieuwe verkeerswet. Minister Spitzen wees er op, dat de .richtlijnen" voor de „Commissie ver- runningen personenvervoer" geen voor- ichriften zijn, want dat zou het zelf- ;-andig oordeel dier commissie onmo- l?Hjk maken, dcch de bedoeling is l:et iervoerswezen te verbeteren en op te jouwen in de richting van wat men Leh als einddoel heeft gesteld. Het ervoersbelang is daarbij altijd richt- cioer. Zo heeft spr. aan de ve^keers- aspecties opgedragen bij beslissingen ;?er het verveer van -supporters alle omstandigheden in aanmerking te ne men. Spreker zal toezier dat dochter ondernemingen van de Ned. Spoorwe gen niet tegen abnormaal lage prijzen Lierreizen organiseren. De 180 Crosley- ragens uit de depóts der N S. worden sifct tot toenvagens omgebouwd, doch isnen voor het gewone bedrijf der ixh ter-ondernem i n gen De lieer Zegeriug Hadden (V.V.D.; Ki anderen hadden gevraagd om de ueuwe kentekenregeling op grond van !e hoge kosten uit stellet1.. Maar dit tan niet, aldus de minister, omdat ale ■rgp'ing een element is v.un de nieuwe tegerverkeerswet die van groot belang vcor de veiligheid en voo~d \er. biedt •p administratief, economisch en poli- iet gebied. V/el zal hij proberen de kosten zo laag mogelijk te houden en zien wat er nog kan geschieden ten aanzien van de nummers. Hier kwam de minister weer terug op de richtlijnen voor de Commissie vergunningen persoonsvervoer. Ook deze kan spr. niet intrekken, doch hij staat steeds open voor sugges ties of overleg tot verbetering van die richtlijnen. Er heerst rust en evenwicht in ons vervcers'oestel, welke spr. stelde tegenover de beweringen over onrust in de vervoerswereld. In de laatste drie jaar was het aan deel resp. van water, rail en weg in het verkeer: 50, SO en 20%. In 1938 was die verhouding 53, 30 en 17%. Het gaat er dus niet om en de be doeling kan niet zijn, om abrupt de hegemonie in het verkeer op een an dere tak van vervoer te doen over gaan. Men kan slechts de moeilijkhe den op wrijvingsvlakken en op onder delen oplossen. B.v. bij het kolenver- voer. Ook hier is de verhouding in het vervoer constant, n.I. 70 per spoor en 30 per schip. 88 millioen gulden schade jaarlijks ais gevolg van verkeersongevallen is inderdaad een schrikbarend cijfer, al is daaronder alles begrepen. Wat daartegen te doen'? Het invoe ren van een zg. inhaal-tekcn acht spr. een dubieus middel. De verster king van de Vereniging voor Veilig Verkeer zal spr, gaarne op zyn pro gram houden. Met de Spoorwegen is spr. in contact over de opstelling van een urgentieplan voor de voorziening van de onbewaakte overwegen, b.v. met flikkerlicht-installaties. Alle overwegen maar ineens zo'n in stallatie te geven is wel erg kostbaar: er zijn er 5000. Bü een prijs van f. 1&5.G90 per in stallatie zou dat.dus en uitgave vra gen van 125 millioen gulden. Het voornaamste middel togen de verkeersongevallen blijft de verkeers- opvoeaing, aldus spr. Het aantal vast-aangestelden bij Wa terstaat is, door afneming van het aan-, tal arbeidscontractanten, gestegen van 1855 op 31 December 194-6 ot 2514 op 31 December 1949. Een stijging dus met 35%. De minister legde voorts uit, dat de zg. „stop bij Lobith" slechts een con trole is op de papleren van de Neder landse schippers. Zij moeten -aangeslo ten zijn bij de Rederijveremging of bij de Nederlandse particuliere Rijnvaart Centrale, willen zij mogen passeren Dit is een poging om tot eenneid in de Nederlandse Rijnvaart te komen, zó. dat de regering in staat is om tot in ternationale afspraken te komen. Thans kan de Nederlandse regering z!ch niet sterk maken voor wat de Ne derlandse Rijnvloct gaat doen. Hier is ordening nodig. De rechter heeft uit gemaakt, dat deze oontróle niet in strijd is met de Acte van Mannheim. Op het gebied van de luchtvaart zeg de spr. toe, zo spoedig mogelijk een be slissing te nemen in de kwestie Ypen- burg-Schieveen. Voor het jaar 1951 is niet te verwachten, dat het geregelde binnenlandse luchtverkeer zal worden hervat. Het is alleszins zaak, Nederlandse piloten te kweken, Krachtige propagan da wordt daarvoor gevoerd. Onze jeugd bezit alle eigenschappen daarvoor: durf, ondernemingszin en verantwoorde- Eerste Kamer nam Loterijwet aan (Van onze parlementaire redacteur) In een korte avondvergadering deed de Eerste Kamer gisteren een 30-tal agenda-punten af. De meeste bestonden uit begrotingswijzigingen en naturalisa tie-ontwerpen. Vermelding verdienen de wijziging van de Loterijwet, die werd goedgekeurd met 23 tegen 8 (A.R., en C.H.) stemmen, nadere bepalingen in zake het conservatoir beslag voor be lastingschulden. verlenging van de duur van enige opcentheffingen op sommige Rijksbelastingen, wijziging van sociale wetten, uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsbesluit en de hoofd stukken Huis der Koningin, Nationale Schuld, buitengewone aflossing Natio nale Schuld: onvoorziene uitgaven en wet op de middelen, die alle z.h.st. wer den aangenomen. De heer Van Santen (Comm.) kreeg verlof om de minister van Econ. Zaken te interpelleren over de huurprijzen van kamers en gedeelten van huizen. Dit zal volgende week geschieden als de Kamer toch bijeen komt voor de militaire wet jes inzake lichting 1949 en het blijven van Nederlandse troepen in Indonesië tot April 1951. Vandaag behandelt de Eerste Kamer de belastingontwerpen. lijkheidsgevoel, die ons ook tot goede zeevaarders maakten. De opleidings school is nog niet goed gehuisvest, doch trekt zelfs belangstelling uit het bui tenland. NAT. LUCHTVAART. Over de omvang en kost-baarheid van het Laboratorium bestaan momenteel nog meningsverschillen, doch spr. hoopt die op te lossen. Z.h.st. nam de Kamer het ontwerp- Plantonziektonwet aan. Bü de afdeling „Waterstaat'' heeft dc heer De Ruiter (C.H.) ojh. een plei dooi gehouden voor aanleg van een vissershaven te Katwijk. Voorts pleit te hij voor verbetering van de Sche- veningse vissershaven. Ook de heer Algera beveelt de wen- selükheid van een vissershaven te Katwijk aan en de heer Van Dis (S.G.), hoopt dat de regering alsnog tot een verbiedende beslissing ten deze kan komen. De heer Haken (CJ\N.) betoogt, dat voor Katwijks haven een beslissing in positieve zin genomen moet worden. Te half twee werd hierop de verga dering tot vanmiddag verdaagd. Uit Leidens grijs verleden (X) Middeleeuwse ziekenzorg Zeven werken van barmhartigheid onderscheidde de kerk, cn de have loze schare, die bedelend van stad tot stad trok, bood gelegenheid te over tot j het beoefenen daarvan. In kloosters en bij poorters werden de dorstigen gelaafd de hongerigen gevoed de naakten gekleed, maar dan trok de stoet weer voort en waren er nog maar drie van de zeven liefdewerken vervuld. Daarom waren er vrome mannen en vrouwen die, bezorgd over hun eeuwig heil, hun goede werken „totten love Gods" zochten te vermeerderen en door het stichten van gasthuizen aan de drie liefdewerken nog twee toevoegden: het herbergen van vreemdelingen en het verzorgen van zieken. Zeven arrestaties De Haagse recherche heeft een wüd- vertakte en geraffineerde oplichters- bende te Den Haag gearresteerd, die zich gedurende twee jaar aan oplich ting heeft schuldig gemaakt. Een Rotterdamse zakenman en een Haagse dame waren hun slachtoffers en werden in de loop van deze twee jaar voor f. 750.000 door, de heren op gelicht! Twee a drie weken geleden kwam dé récherche hen op het spoor en ar resteerde zes man. Een zevende werd |mfë dagen geleden te Barcelona aangehouden; om zijn uitlevering is gevraagd. a Het was de recherche reeds geruime tijd opgevallen dat verschillende perso nen in café's in de Haagse binnenstad en elders buitengewoon grote verterin gen maakten, terwijl men zich afvroeg wat deze mannen eigenlijk uitvoerden. Het onderzoek leidde naar de Rotter damss zakenman en de rijke Haagse dame. Ei- kwam aan het licht dat zij ettelijke malen bezoek hadden gehad van leden van dit. complot, waarbij de 33- jarige W, J. H, en de 44-jarige G S., die zeer welbespraakt zijn, hen hadden we ten over te halen gelden af te staan voor de zgn. financiering van een tapijthan- del het oprichten van fabrieken voor sigarenaanstekers, kinderspeelgoed, schenkkurken etc,, waarbij zij de over tuiging uitspraken dat er grote winsten zouden worden gemaakt. Deze geraffi neerde ODZet gelukte zo goed. dat H. op een gegeven ogenblik vier auto's had en een derde verdachte, R. M. G., reizen naar Parijs kon maken. Eén van deze reizen is hem noodlottig geworden, daar hij van daar uit een telegram stuurde naar zijn collega's met de vraag, of zij hem wel goed op de hoogte wilden hou den over de gang van zaken. Het tele gram belandde bij de Haagse recherche, waar inmiddels de genoemde W. J. H. en G. S., alsmede de 32-jarige F. W. A. K. H. L. R. en de 34-jarige A. J. W. N. B. waren ingesloten. G., die Intussen van Parijs was vertrokken naar Barce lona, werd daar gearresteerd en zal naar ons land worden overgebracht. Voorts werden nog gearresteerd J. K. L. en J. A. B, Zij werden echter na on derzoek weer op vrije voeten gesteld, om ons financieel te steunen, of omdat U meende er een goede daad mee te verrichten. Evenmin deed U het onder aan drang van politieke of kerkelijke propagandisten, omdat U zich liet overtuigen, dat een „richting"-blad voor U het aangewezen orgaan was om kennis te nemen van het wereld gebeuren. Onze abonné's zijn allen tot ons gekomen uit eigen vrije wil, omdat zij in ons blad die berichtgeving vonden, die hen in staat stelde on afhankelijk hun eigen vrije mening te vormen. Geheel uit eigen kracht is het LEIDSCH DAGBLAD de krant ge worden. die in Leiden en Omstreken verreweg het meest wordt gelezen: onpartijdig, actueel, waakzaam en met tal van aardige rubrieken, die „elck wat wils" bieden, kortom de krant, die ook U niet wilt missen. In het begin van de 15de eeuw telde Lelden drie van die gasthuizen, in elke parochie één. Het oudste en ook het belangrükste was het Katrijnengasthuis aan de Breestraat, dat al in 1276 bestond. Gedurende meer dan 5 eeuwen heeft het in dienst gestaan van de Christe lijke barmhartigheid, tot het in 1799, oud en vervallen moest worden opgehe ven. In 1818 werd de kapel van het gast huis in gebruik genomen door de Waal se gemeente en tegenwoordig herinnert alleen nog de steen met een afbeelding van het martelwerktuig waarmee men in het jaar 307 tevergeefs trachtte de hei lige Catharina van Alexandri6 te doden en het zwaard waarmee zij ten slotte onthoofd werd aan het voormalige huis van barmhartigheid. Ruim 100 jaar later werd een gast huis gesticht in de parochie van St. Pancras door de oudschepen Claes Rengher en zün vrouw Machtelt van den Zijl. Oorspronkelijk stond het op de Hooi gracht. maar reeds in 1403 werd het overgebracht naar de Hooglandse Kerk« gracht. Dit gasthuis, gewijd aan OJ. Vrouwe, bleef bestaan tot 1584, toen hei ondergebracht werd bij het Ellsabeth- gas thuis. Het oude Vrouwengasthuis werd toen weeshuis en als zodanig in de jaren 16031607 geheel verbouwd Van het oude gasthuis is niets mee? over. Het derde liefdegesticht was dat van de parochie van O.L. Vrouwe, het Eli- sabethgasthuis in de Vrouwencamp. Dit werd gesticht in 1428, maar nam een bijzondere plaats in omdat het be stemd was voor vrouwen en in de eer ste plaats voor zieken vrouwen. Hoewel er ook onderdak werd gegeven voor één of twee nachten, was dit huis dus voor al bedoeld als ziekenhuis. En in het re glement werd nauwkeurig vastgelegd hoe de zieken behandeld moesten wor den, hoeveel maaltijden er moesten zijn en wat, daarbij verstrekt moest worden. Het ging in dit ziekenhuis wel iets an ders toe dan wij gewend zijn. In „De Armezorg te Lelden tot het einde van de 16e eeuw" geeft dr Ligten» berg een samenvatting van het regle ment. Daarin lezen we dat de zieken vier maaltijden per dag konden gebrui ken. „Het begon 's morgens met een ont bijt. Alle zieken hadden bjj hun bed korfjes hangen, die de moeder 's mor gens vroeg moest 'gaan schoonmaken. Daarna gingen ze rond met een grote korf, waaruit ze aan ieder vers brood, bier, kaas, boter en melk, of bierenbrood: (een soort biersoep) gaf, zoveel als men maar hebben wilde. Met name van het brood, de kaas en de boter mochten de zieken zoveel in hun korfjes nemen, als ze meenden die" dag -fee kunnen opeten. Voor het geval dat ze hun eetlust te laag aangeslagen had, moest de moeder vóór het avondeten nog eens met de korf rondgaan om weer de gewenste hoeveel heden brood, bier, kaas en boter uit te delenEn behalve dit had men een vast avondeten dat uit het overgebleven of opnieuw verstrekte brood met kaas, boter en bier als bijzaak, maar ln hoofd zaak uit gekookte karnemelk of zoete melk met geroosterd biood er in be stondVol moederlijke zorg Was voorgeschreven dat men de karnemelk, zodra die lauw begon te worden „goed moest omroeren en weer opkoken, opdat ze goed zou zün voor de zieken." En als dan alle zieken hun porties in ontvangst hebben genomen, dan gaat de moeder rond met een pot met mosterd, waaruit elk zich naar verkiezing kan bedienenInderdaad, men krijgt ontzag voor de eetlust van onze Middel eeuwse zieken, temeer als men dan leest hoe twee keer per week de hoofdmaal tijden werden aangevuld met vlees of spek. behalve in de vasten. Niet alleen het eten had de aandacht van de gasthuismeesters. Er moest ook gezorgd worden voor schoon linnengoed, de ..sieke marthe". de ziekenverzorgster, moest 's winters zorgen dat het bier een beetje verwarmd werd, ze moest hoofden en voeten wassen en nagels knippen. Want met goedertierenheid en barm hartigheid moet men de arme zieken be handelen. (Vorige artikelen ln deze reeks 18, 22, 25, 29 November, 2, 6, 9, 13 en 16 December). -^,cïW\ tafel HANGENJ ö=u 38/6^ g\i7 48c.m-m 38 N van 1 26g 266 3 +UL 38 '7 55 El CU T WISZ

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5