PANDA EN DE MEESTER Leids l^ken de eeuwen door een kwaliteitsproduct! Indonesië blijft- bij Soevereiniteitsoverdracht nu Nederlandse arbeid in Niemv Guinea géén vorm van kolonialisme r~ Radio-programma - •te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 13 December 1950 Tweede Blad No. 27177 Uit Leidens grijs verleden (VIII) ïever, voller en koopman Set streven van graaf Floris V, die Is in 1278 trachtte „alle deghenen wullewerek eonnen wereken" te be ien zich in zyn gebied te vestigen, I, wat Leiden betreft, succes gehad, heraid door de landsheer, die in ;i bepaalde dat op. het platteland id Leiden geen laken mocht worden laakt (..niement en sal in drie len na der stede van Leydcn laken 'ien") ontwikkelde de lakenindustrie ih in de loop van de 14de eeuw tot voornaamste middel van bestaan. 1 het stadsbestuur, wetende dat .hem (van der ghemeenten dairmede ?he- :de syn". trachtte de lakennering e manieren te bevorderen. Daartoe ;en ook de talrijke keuren, die de inering tot in bijzonderheden regel- of althans trachtten dit te doen. ondanks strenge straffen en hoge IcQ werd blijkbaar maar al te dik- 1 gezondigd tegen de voorschriften plijk begon het toezicht der over- op het ogenblik dat de wol voor uienlijke rekening van een aantal féniers was ingekocht. Zodra zij de f was binnengebracht en e'.ke deel- r zijn aandeel had ontvangen, had |drapenier. de ondernemer, nog de van de arbeiders en van de kleur, u voor het overige was hij gebonden de keuren. Die bepaalden het ge- E van de wolkam de dikte van de rjig- en inslagdraad, het aantal dra- JTde grondstoffen door verver en vol- gebruiken, de lengte en de breed- [m het stuk. En ten slotte bepaalde Igerechtswege aangestelde keurmees- i l de „wairdeyns". of de kwaliteit van (aard was dat het grote zegel der 1 (voor 1420 dat van de burggraaf) Kheb stuk gehecht mocht worden, of Ihet van mindere kwaliteit, was. en ■voorzien moest worden van twee of 1 kleinere loden. ■int de koper vroeg niet naar het Jiücr. van een bepaalde ondernemer. Jrroeg Leids laken. En het grote Io- 1 zegel met de gekruiste sleutels waar- |de hem kwaliteit, est het tenminste doen. Maar de i van het Leidse laken blijkt reeds I 1400 zo groot te zijn geweest, dat steden zich niet ontzagen hun (en vaak mindere) fabrikaat on- het Leidse zegel de wereld in te Helaas trachtte ook menig i drapenier ziin fabrikaat weder- Itelijk van het zo zeer begeerde ga- fcemerk te voorzien, fint het oog der wairdeyns" zag Een klein gebrek en het stuk i terug naar voller of verver. Bij Itlser gebreken, als het stuk ,om Leken ghemaect" was werd het in Tien gescheurd of verbrand, zonder Ide eigenaar enige vergoeding kreeg, lijl de schuldige verver of voller geen Je ontving. IWant als het laken de wereld in- pg. naar de markt van Amsterdam. Venter of Groningen, naar Pruisen, jveden. Polen of Rusland, moesten de I ■uiste sleutels kwaliteit garandc- wat voordeel heeft de mens van al l arbeid, die hij arbeidt onder de heeft de drapenier trachten te bereiken als hij de balans opmaakte. En over het algemeen zal hij tevreden heb ben kunnen zijn Wel is er sprake van minvermogende, zelf.s van arme drape- niers. maar dr Posthumus heeft in zijn Gesch. van de Leische Lakenindustrie" aangetoond, dat het tegen het einde van de 15de eeuw .de drapeniers waren, die tot de rijksten van de stad behoor den". Eén factor is er echter die zich in geen balans laat onderbrengen. Dat is de zorg! Lang was de weg, die de wol, gekocht in de stapelplaats Calais, moest gaan, voordat de marsman haar als laken kon uitven.en in het lage Hollandse land of de drapenier ze kon brengen op mark ten. ver buiten de grenzen. Oorlogen in het ouitenland. twisten in het binnenland, woelingen in de steden, overstroming en ziekte, welke rampen bedreigden al niet de ondernemer-koop man. Ja groot was de zorg, die nergens geboekt staat. ,Wat voordeel heeft de mens van al zijn arbeid De wever hoefde geen balans te ma ken en de voller, de spinster, de nopster en al die anderen ook niet. Zij werkten voor de drapenier. de ververs, wevers en vollers als kleine meesters vaak, met één of twee knechts. Maar de vraag naar het voordeel van hun arbeid heeft hen toch ook bezig gehouden. Over het algemeen krijgt men de in- i druk dat de lonen vrij behoorlijk waren,1 maar de tijden waren wisselvallig en ae werkdagen waren lang. Die liepen on- geveer van zonsopgang tot zonsonder gang terwijl het begin en einde werd aangegeven door het luiden van de klok. Nachtarbeid en arbeid bij kunstlicht tv as als regel verboden, in de lakenne ring zowel als bij de meeste andere be roep. Een uitzondering vormde echter de vollers, voor wie in de 15de eeuw de dag begon als ..die volresclocke van tween des nachts" luidde waarom dan ook bepaald was dat zij zowel „by der kaertse" als „by den dach" mochten werken. Was het misschien door deze regeling dat de vollers in de stad zo'n roerig element vormden? Of was him solidari teitsgevoel groter dan bij de andere groepen? Reeds in 1372 gaven zy blijk van die roerige geest, toen zij op een zeer radicale manier het werk staakten Zij trokken n 1. de stad uit. Wat de aan leiding tot deze staking was is niet be kend. maar succes had zij niet. Wel een kleine 20 jaar Lafer. toen wederom een ..uutganc" van vollers plaats vond met als gevolg dat hun een aanzienlijke loonsverhoging werd toegezegd Niettemin bleven de vollers roerig. En zelfs het feit dat zij in 1447 onder ede moesten beloven voortaan gehoor zame en rustige burgers te zijn, ver mocht dat niet te verhelpen. En de huisvrouw heeft gevraagd naar het voordeel dat de mens heeft van al zijn arbeid, als zij trachtte rond te ko men van het geld, dat haar man in bracht. Ze heeft er dikwijls genoeg zor gen over gehad. Die trachtte zij dan op te lossen door met spinnen of noppen er iets bij' te verdienen. Want al be'eefde Leiden omstreeks 1400 een tijd van welvaart, zodat prof Blok in zijn „Een Hollandsche stad in de Middeleeuwen" berekent dat men om streeks 1425 voor het dagloon van b v. een metselaar ongeveer 80 haringen of 20Vi 1. bonen of 28 liter meel kon ko pen. Men leefde van dag tot dag. En dat geldt n'et in de eerste plaats voor de ververs, wevers en vollers, die tot de beter gesitueerde arbeiders kunnen wor den gerekend maar vooral voor die vele honderden die als los werkman hun brood verdienden in lakennering of am bacht. Nijver ls de bevolking van het kleine stadje aan de Rijn. Het stedelijk wapen wordt op verre mark-en bekend als een garantie voor kwaliteit. Maar als oorlog de handel verlamt, de toevoer van grondstoffen afsnijdt, sluipt het gebrek binnen der stede veste. Er was dikwijls oorlog in de Middel eeuwen. En als ziekte of ouderdom komen weet menigeen op de oude vraag naar het voordeel dat de mens heeft van zijn arbeid geen ander antwoord dan: Het Katrijnengasthuis aan de Breestraat of .Der Mlnner Pot" aan de Haarlemmer straat,. (Vorige artikelen in deze reeks: 18. 22. 25, 29 November; 2, 6 en 9 December). Uitwisseling Nieuw-Guinea-stukken Zelfbeschikkingsrecht te bekwamer tijd? Na de gisteren gehouden Nieuw-Guinea-conferentie hebben de beide dele gaties besloten, de tot nu toe gewisselde stukken te publiceren. Allereerst wordt gerecapituleerd, wat reeds in hoofdtrekken werd gepubliceerd over de op 7 December jl. ingediende Indonesische voorstellen, waarin wordt vast gelegd het handhaven van het Ind. standpunt in zake een de jure (rechtens) overdragen op 27 December a.s. door Nederland van de souvereiniteit over West-lrian (Nw-Guinea) aan de regering van Indonesië. Het uitvoeren van die souvereiniteitsoverdracht zou, aldus de voorstellen, kunnen plaatsvinden in de tijd van vijf maanden na 27 December 1950. RHEUMATIEK... Uw tergende wlnterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Tliermogène. In een toelichting tot deze voorstellen wees de voorzitter der Indonesische de legatie er op, dat alle Indonesiërs, die het geluk hebben gehad schoolonder- wfjs te genieten, geleerd hebben, dat hun land zich uitstrekt van Sabang op de Noordkust van Sumatra tot Merau- ke in Nieuw-Gulnea. Psychologisch is het volgens de voorzitter niet meer mo gelijk zulks anders te zien. Zolang West-Nieuw-Guinea nog niet is overgedragen door Nederland aan In donesië. is. volgens de voorzitter, nog niet voldaan aan hetgeen waartoe Ne derland zich by monde van zijn ver tegenwoordiger in de Veiligheidsraad heeft verbonden, namelyk de volledige en onvoorwaardelijke overdracht van de souvereiniteit van Indonesia. Acht December heeft, zoals bekend, Nederland zyn gedachtengang. via de delegatie aan de Indonesische delegatie vertolkt. In het antwoord werd her haald. wat reeds vaker werd betoogd, dat de verklaringen door Nederland in de Veiligheidsraad afgelegd, geen be trekking hadden op Nw-Guinea. Met leedwezen zegt de Nederlandse regering te hebben moeten vernemen, dat de Indonesische regering de door Nederland verrichte arbeid in Nieuw- Guinea nog steeds als een vorm van kolonialisatle meent tc moeten aanmer ken. Dc wijze waarop Nederland de ontwikkeling van Nieuw-Guinea be vordert rechtvaardigt naar het oor deel van de Nederlandse regering een dergelijke aanduiding niet. Het be staansrecht van het besluursstels?l in Nieuw-Guinea is in het handvest der Verenigde Naties erkend. Het Nederlandse bestuursstelsel in Nieuw-Guinea mag daarom niet als ko- lonialisatie worden gezien en zeker niet op de enkele grond, dat in dit stelsel de inheemse bevolking nog niet zichzelf bestuurt. Het ogenblik is immers nog niet gekomen, waarop in Nederlands Nieuw-Guinea dit bestuursstelsel kan worden verlaten, en waarop aan de in heemse bevolking zelf de taak kan wor den overgelaten om zichzelf te bestu ren en haar eigen staatkundige bestem ming te bepalen. Nederland zal aan de wensen van het volk van Nieuw-Guinea. ook wan neer deze zich in de toekomst moch ten richten op een aansluiting bij In donesië niets in de weg leggen. Zy is uit dien hoofde bereid met de In donesische regering een overeenkomst aan te gaan tot waarborging van de uitoefening van het zelfbeschikkings recht te bekwamer tyd. - Wat Nieuw-Guinea in het bijzonder betreft, was van een aaneensluiting MUILLETON Iwnxips JfENMIM Het kostbare deposito p toen was Burdett voor een ogen- in staat te vergeten, dat hu <*e Jtande was. Biets daarvan," zei hy. zich voorby werkgever in de gang dringend. Kiemand heeft iets tegen mij. u j*; het. die zy hebben moeten, ais ze pünste iemand moeten hebben. U knalt de dekking, en ik doe de deur l'Jtley had geen tyd om te argnmen- p en zelfs maar nauwelijks tyd om inaar het raam te begeven. Hy kon I juist een blik werpen op een sjofel tend individu, aat bijna het huis lienrolde en hy stak zijn revolver 1: weg. Een ogenblik later strompel ige in een regenjas gehulde gestalte t Huneybell de kamer binnen, op de Ji gevolgd door Burdett. benauwd, om te spreken," ken- f:e de laatste verachteiyk aan. Schijnt zelfs niet te weten, wie hy Jóen moet." luneybell had zich blykbaar sneller (Held dan men verwachten zou, of T. toestand was minder ernstig ge- Jst dan Burdett veronderstelde. On- de verplichtingen, die als gast ■hem rustten, legde hy zyn druipen- parapluie op het vloerkleed. Zhn rl'i werd daar eveneens gedeponeerd. is waar, dat zijn srem een beetje lie. maar toen hij eenmaal begon te •ten, kwamen zyn woorden er vlot uit. |Wie zyn Jullie eigenlijk?" vroeg hy. T waarom houden jullie The Towers JfWurend in het oog? Zitten jullie (her iemand aan, die daar verbiyf lat?" l-^'u, nu. dat zyn heel wat vragen te- merkte Dutley op. „En wat kan 1 ri- mee winnen met ze te beant- iJfden?" Ifirschyniyk uw leven," antwoordde Tatybell snel. „Heeft u misschien," en keek verlangend de kamer rond, F druppel brandy, of whisky of zo J* hjl de hand?" I-Whisky voor onze bezoeker." beval |"?y. „Waarom zoudt u uw regenjas "uittrekken? Ik weet nog niet. of ik '"ragen zal beantwoorden maar we pen er even goed ons gemak van fcen." 1-,-uieybell antwoordde niet direct. Hy p strak naar Burdett, die zUn dronk |i!r maakte. Byna nog voor het spuit- |*r in het glas was, griste hy het en drenk het half leeg. zette hy het met een zucht van pchting neer en trok zijn regenjas Zijn lange magere vingers gingen J* zijn dikke zwarte haar. zonder de P-ijkheid daarvan bepaald te verho- Hij keek naar het straaltje water, 'v&n zyn parapluie op de vloer droop. I „Ik vrees, dat ik uw kamer in wan orde breng." verontschuldigde hy zich. I „Het spyt me. maar ik ben bang." j „U bent de tweede bevreesde man, die we hier vanavond gehad hebben," merk- i te Dutley met een glimlach op. „We zullen wel voor u zorgen, meneer, Hoe- u-dan-ook-heet Huneybell bood geen aangenaam j schouwspel. Hy was gedurende de laat ste weken sterk afgevallen en de een of andere huidziekte had hier en daar rode vlekken op zijn gezicht getekend. De ongezonde transpiratie, voortkomend uit vrees, stond hem op het voorhoofd. Burdett vulde zyn glas nog eens en hy zonk in zyn stoel terug. Het geluid van voorbij gaande voetstappen deed hem met een lichte angstkreet weer opvlie gen. „Kijk eens hier, m'n waarde." merkte Dutley op. „U bent hier veilig voor al les. waar u wellicht daarbuiten bang voor bent. Myn vriend en ik zyn beiden gewapend en er ligt nog een revolver in die lade. als u daarop gesteld zoudt zyn." Huneybell toonde zich Ietwat gerust gesteld. „U bent dus detectives?", vroeg hij begerig. „Niet precies. We zyn met een per soonlijke aangelegenheid bezig, die niets met de politie te maken heeft." „U houdt The Towers in het oog?" „Kom, kom!" protesteerde Dutley. ,U bent de bezoeker. U bent bij ons geko men. nietwaar? Ik veronderstel, ciat u daarvoor een reden had. Dus u praat eerst." De whisky begon haar uitwerking te doen gevoelen. Huneybell werd kalmer. „Als u in myn plaats waart zei tiy. „al die tyd bewaakt door die duivel dan zoudt u ook zenuwachtig zijn." Die duivel is, naar ik aanneem, Tho mas Ryde?" Huneybell boeg zich voorover in zijn stoel Hy zette zyn bril af en vertoon- ce een paar onverwacht schitterende ogen. ..Is het Thomas Ryde. waar u achter aan zit?" hygde hy. „U bent blykbaar vastbesloten om ons eerst te laten praten," beklaagde Dutley zich gemoedeiyk „Nou, vooruit dan maar. Ik geloof ook niet. dat het me veel schelen kan. Hy ls inderdaad het vrolijke mannetje waar we enige be langstelling voor hebben." Huneybell riide. .Ik word er koud van. als ik iemand zo over hem hoor praten." bekende hy „U zegt, dat u allebei gewapend bent Misschien bent u gewerd, om met wa pens om te gaan en misschien ook niet. maar ik zal u dit vertellen: Ik zou er ton lief ding om willen verwedden dat als hy wist, dat we hier op deze manier bij elkaar zaten te praten, hy rns alle ene zou neerleggen." Hy schynt een wanhopig mens te zijn." merkte Dutley op. „Wie u ook mag zijn, meneer," ging Huneybell ernstig voort, praat me: over hem en denk niet aan hem, alsof hy een gewoon mens is, want dat is hy niet. Ik heb de geschiedenis gelezen van de meeste grote misdaaigers en er was altijd iets in hun leven.'dat hen op een gegeven ogenblik wat zachter maakte; een kleinigheid echter niet. Ik weet het. omdat ik gedurende de laatste vier of vyf jaar voor hem gewerkt heb. Er kwam een plotselinge glans in Dutley's ogen en zyn wijsvinger schoot uit. „U bent zyn stadsreiziger, Huneybell", riep hij uit. ,U bent een van het vyftal. U waart betrokken by de inbraak in Marlingthorpe Huneybell scheen niet zo ontsteld als men zou mogen verwachten. „Ik veronderstel, dat ik het u toch \Toeger of later verteld zou hebben,' zei hij. „Maar laat ik u nu dit vertellen en het is dc waarheid. Tk heb vanavond uw beider leven gered. U was het," voegde hy er bij zich tot Burdett wen dend, ,.die onder de bomen op wacht stond Ik zag u en ik herkende u ook. Ik was het die het zoeklicht in de to:en bediende. Laat ik u zeggen, dat het ge lukkig voor u was. dat ik het was, die u zag en niet hy. Ik sloot het zoeklicht snel af. zodra ik zeker van mijn zaak was. Hij is een duivel Er was geduren de een half uur niemand in de buurt geweest geen schyn van iemand, die verdacht leek alles was klaar voo. zijn vrienden en toen kwam hij naai de toren. .Andrew", zei hij, op het raam \vy- zend. dat op de laan uitkijkt, ,dat ls de plaats, v/aar een verstandig man zou gaan staan, die ons hek in het oog zou willen houden; speciaal op een avond als deze. Richt je zoeklicht op hem. Als er iemand staat, stamp dan driemaal op de vloer." (Wordt vervolgd* UIT DE RAADZAAL De toekomst zal antwoorden In een vlot tempo heeft- dè Leidse Raad zich door de jongste agenda heen gewerkt, al werd er nog wel eens zout gelegd op een slakje! Een vrolyke noot daarby vormde een tweetal vragen, waarop geen enkel woord meer ten ant woord kwam dan in de stukken al te lezen stond, omdat dit in het openbaar niet mogelijk was, gelyk een gerouti neerde tevoren reeds kon vaststellen! Waarom de heer van Dijk persé stem ming wilde inzake de aanschaffing van een werktuig voor het Openbaar Slacht huis? Dit was nodeloze tydverspilling. Hoofdschotel van het menu was evenwel het voorstel van de meerder heid van B. en W. inzake de eventuele stichting van industriehallen. Het wil ons voorkomen, dat er aangaanae deze aangelegenheid over en weer misver standen bestonden. Ongetwyfeld is juist, dat bij de begrotingsdebatten der laatste jaren klachten tegen het college werden geuit, dat er weinig werd ge daan voor het aantrekken van industrie naar onze goede Sleutelstad. Over de juistheid daarvan zullen wy ons niet nader uitlaten, als zynde volkomen overbodig in dit verband. En nu was het inderdaad wel wat vreemd te zien, hoe degenen, die by deze klachten in het eerste gelid hadden gestaan, nu juist tot de felste tegenstanders behoor den van het voorstel! Eindelijk vol gens hun standpunt dan tenminste doen B. en W. dan wat endeugt het niet Zeker een ietwat eigenaardige com binatie, die, politiek bekeken, het col lege vrijwaart tegen nieuwe klachten by de komende begrotingsdebatten. Maar aan de andere kant mocht de meerderheid van B. en W. toch ook weer moeilijk aannemen, dat zelfs de voorstanders van aantrekken van in dustrie nu maar voetstoots ieder plan zouden moeten slikken. En dit te meer niet, waar de wethouder van financiën, dus in casu een factor van betekenis, tegenstander was van het voorgestelde plan! De tegenstand berustte in hoofdzaak op het motief, dat men het risico voor de gemeente financieel te zwaar vond, vooral gelet op de moeilyke omstandig heden, waarin Leiden zich bevindt. Daarop was het verzet, ontdaan van wat franje, gebaseerd, ook dat b te bil lijken. Waarom zou daarvan met open lijk mogen worden getuigd? En dat ls geschied. Wie van beide parttien geiyk heeft, zal echter de toekomst spoedig leren De situatie is immers nu zodanig, dat het college thans vrijheid is gegeven om zich met de industrie in alle gele dingen in contact te stellen om te be- kyken, of er in de practyk iets terecht kan komen van wat men zich voorstelt, m.a.w. of de industrie bereid en in staat is, om in te gaan op de ideeën van de meerderheid van B. en W. Want met 18 tegen 14 stemmen werd het voorstel tenslotte aanvaard. O.l. zagen de tegenstanders teveel uit het oog, dat er door meegaan met het voorstel nog over niets werd beslist. Verder dan het polsen van de industrie, zij het op basis van een vastomiynd plan, gaat- het voorstel immers niet. Zouden B. en W. gegadigden vinden en zou het dus meevallen, dan is het toch nog niet het college, dat beslist, maar komt de bereikte overeenkomst eerst nog weer in de raad, zodat deze het laatste woord te allen tyde behoudt. Daarom is er door het aanvaarden van het plan, om een uitdrukking van de heer van Iterson te bezigen, nog geen man over boord! Of het Juist zal biyken zich reeds bij voorbaat vast te leggen op een volledig uitgewerkt plan het heeft zyn voor- en nadelen zal eveneens de toekomst moeten leren. Laat ons hopen, dat er straks in de practyk levensvatbaarheid is in het aangenomen plan, want anders zal veel werk voor niets zyn gedaan. Doch hoofdzaak blijft, dat er thans een kans is geschapen om te toetsen, wat de in dustrie wel of niet wil en in hoeverre de draagkracht gaat van weerszijden, de gemeente, die ongetwijfeld offers over moet hebben voor uitbreiding der industrie en de industrie zelve. Tot slot kregen we het bekend-? Kerst mis-vuurwerk van de communistische fractie, dat natuurlijk in wat rook op ging. Waarom er uit de raad nog op moest worden gereageerd en men het antwoord niet eenvoudig aan de wet houder overliet, is ons een raadsel. tnssen de inheemse bevolking van dit gebied en de bevolking van Indonesië tot dusver zelfs geen sprake consta teert de Nederlandse delegatie. Diegenen uit de bevolking van Nieuw- Guinea. die tot de vorming van een zelfstandig oordeel bekwaam geacht kunnen worden houden in overgrote meerderheid niet op aan dc Neder landse regering als hur. wens te ken nen te geven, dat vooralsnog het Ne derlandse bewind zal worden gecon tinueerd, totdat het volk van Nieuw- Guinea zelf tot voldoende ontwikke ling is gekomen. Nederland mag deze verlangens niet negeren. De Nederlandse delegatie spreekt ten slotte als haar verwachting uit, dat de Indonesische regering de Nederlandse gedachte tot basis van verdere bespre kingen willen aanvaarden. HET INDONESISCHE ANTWOORD. In een tweede Indonesische zg. „oral nole", die Maandag il aan de Neder landse delegatie werd overhandigd, wordt met leedwezen geconstateerd, dat er tussen Nederland en Indone sië. zolang er geen overeenstemming beslaat in zake dp fundamentele vraag der souvereiniteit, een basis voor verdere besprekingen moeilijk, zo niet onmogelijk zal zyn te vinden. De Indonesische delegatie blyft zich op het standpunt stellen, dat Indone sia de wettige erfgenaam is van de overheidsrechten dei voormalige Ne derlands-Indische regering In Indone sia. waartoe historisch en administra tief West-Nieuw-Guinea steeds heeft behoord. Het wezenlijke geschil, zo constateert de Indonesische delegatie, tussen de beide landen is, of Nederland bereid is afstand te doen van zyn vroegere overheidsrechten in dit gebied. Bij liet nader preciseren der Indo nesische voorstellen, legt de Indo nesische delegatie met nadruk vast, dat alle aan Nederland te schenken concessies onafscheidelijk zijn ver bonden aan de souvereiniteitsover dracht op 27 December a.s. Aan Nederland zal, op basis dezer ge- zagsoverdracht byaondere consideratie worden gegeven by de uitgifte van nieuwe concessies en kapitaalsinveste ring. Voorts zal by het tot verdere ont wikkeling brengen van de natuurlijke hulpbronnen van West-Nieuw-Guinea bijzondere aandacht worden geschonken aan Nederlandse belangen aldaar. Daarby valt te denken aan exploitatie en het tot ontwikkeling brengen van de minerale rijkdommen en van het bos wezen Daarnevens is de Indonesische regering in het algemeen bereid by de ontplooiing van West-Nieuw-Guinea op economisch gebied ten volle rekening te houden met de belangen van de Neder landse handel, scheepvaart en in dustrie. In het administratieve apparaat m West-Nieuw-Guinea zal van Nederlandse krachten gebruik worden gemaakt; pen sioenen van Nederlandse ambtenaren. in West-Nieuw-Guinea zullen in de lyn van de RTC-overeenkomsten worden I gegeven aan de voorziening van de be nodigde arbeidskrachten voor West- Nieuw-Guinea. De godsdienstvrijheid zal volledig worden gewaarborgd en de humanitaire werkzaamheden van zen- 1 ding en missie zoals onderwijs en zie kenzorg zullen kunnen worden voort- i gezet. By bedoelde werkzaamheden zul- 1 len missie en zending desnodlg steun, verkrijgen van de Indonesische rege ring: in West-Nieuw-Guinea zal de volledige democratisering van het be stuur krachtig ter hand worden geno men; aan dat gebied zal autonomie en medebewind worden toegekend. On middellijk zal worden begonnen met de instelling van een eigen vertegenwoor digend lichaam. De Indonesische delegatie spreekt ten slotte de hoop uit, dat de Neder landse regering bereid zal worden ge vonden dezie voorsteilen alsnog als basis van verdere bespreking te aan vaarden. 17). Nu was Panda ineens weer biy hy verveelde zich niet langer, want hy zag een Doel in zyn leven, en een Doel is. wat wy allemaal nodig hebben. Met een blijde kreet sprong hy uit zyn stoel en met dezelfde beweging wierp hy zyn kostbare ochtend-jas uit; en de toegewyde Jolliepop, die zo'n kleding stuk natuurlijk niet wilde laten slinge ren, morste bijna de gehele ochtend versnapering bij zijn potring, om het ge waad behendig op te vangen. „Ik ga er meteen op uit!" riep Panda „Ik ga kunst en wetenschap aanmoedi gen! Dat is nu precies wat ik wil. Dag Jolliepop tot straks „Ehzeer treffend opgemerkt.,.. maar mag ik zo vry ziin ons er op op merkzaam te maken, dat bedachtzaam heid en koel overleg de allereerste ver eisten zijn, wanneer het om kunst en wetenschap gaat?" sprak olliepop. He laas nam Panda echter niet de tyd om naar hem te luisteren, want hy was al bijna by de deur. „En stellig", zo ging Jolliepop voort, terwijl hy achter hem aan rende, „stel lig zouden wij evenmin de kunst als de wetenschap gaat?" sprak Jolliepop. He neer wy het huis wilden verlaten zonder ons van de meest noodzakelyke kleding stukken te voorzien En daarby doelde de getrouwe op Panda's dophoed en zijn parapluie, want zulke dingen moest hy natuurlyk als milllonnair dra gen. ..Daar heb ik allemaal geen tijd voor!" riep Panda, terwijl hij met grote, maar on-deftige sprongen de stoep af ging. „Zet dat zelf maar oo, Jolliepop tot ziens!" „Zelf opzetten...." hygde de dienaar, met een trek van afgrijzen op zijn edel gelaat. „Het zou waariyk zeer ongepast, om niet te zeggen onfatsoénlijk zijn, wanneer ik mij van ónze kledingstukken meester maakteMaar voordat hy klaar was met die toespraak, was Panda al een heel eind weg. Waarheen? Dat zullen we straks wel zien.... VOOR DONDERDAG 14 DECEMBER Hilversum I (402 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: morgéngebed en liturgische kalender; 7.30: sluiting; 9.00: nieuws; 9.10. voor de hulsvrouw; 9.30: waterstan den; 9-35: gram muziek; 9.40: schoolradio; NCRV 10.00; gram.muzlek; 10.15: morgen dienst; 10.45: alt en orgel; KRO 1100: voor de zieken; 1145: schoolradio; 12.00: angelus; 12.03: gram.muzlek; 12.30: land en tulnbouwmededellngen; 12.33: gram. muzlek; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: radlophllhar- monlsch orkest en soliste; NCRV 14 00: Promenade orkest en solist; 14,45: voor de hulsvrouw; 15.30: vocaal ensemble; 15.45: bybellezing; 16.30: sluiting; 18.00: voor de Jeugd- 18.35: „Actieve mtddenstandspoli- tlek".' causerie: 18.45: gram.muzlek; 19.00: nieuws en weerberichten; 19.15; „Levens vragen van allerlei aard"; 19.30: reportage; 19.40: radiokrant; 20.00: nieuws, 20.05: radioschaakwedstrijd NoorwegenNeder land; 20.06; gevarieerd programma; 22.00: gram.muziek; 22.15: buitenlands overzicht; 22 35: kerkkoor en Bachkoor; 22.45. avond- overdenking; 23.00 nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: sluiting- 900: nieuws; 9.10: morgenwij ding: 9.25: gram.muzlek; 9.30: populair concert, 10.30: „de antwoord-man 10.45: gram.muzlek; 10.50: voor de kinderen; 11.00: gram.muzlek; 11.45: „moderne kunst ln de branding", causerie; 12.00. gram. muzlek; 12.30. land- en tulnbouwmedede llngen; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: zang en plano; 13.00: nieuws; 13.15: AVRO- allerlel; 13.20: dansorkest; 13 45: U kunt het geloven of niet; 13.50: gram.muzlek; 14.00: voor de vrouw; 14 30: bas-bariton en plano; 15.00: „speelgoed", causerie; 15.10: voor de zieken, 16.00: plano en orgel; 16.30: sluiting; 18.00: nieuws; 18.15: sport; 18.30: Instrumentaal kwartet; 19.05: ge sprek met de brandweerman: 19.15: orkest concert; 19,50: voor burger en militair; 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: AVRO-allerlel; 20.20: omroeporkest en so list; 21.20: Internationale vraagstukken; 21.50: koor, orgel en solisten; 22.25: „let op de bel"; 23.00: nieuws; 23.15: sport- actualltelten; 23.3024 00: gram.muzlek. Lijn 3 distributienet 9.05 Gram., 10.10 Verz.progr.. 10.55 Meditatie, 11.00 Orgel. 11.30 Trolse en zyn Banjoliers; 12.00 Coloratuurzangeressen. 12.15 Zigeu nerorkest. 13.15 Gram., 13.30 Vrolyke mu ziek. 14 00 Muz.gesch 15 00 Mil ork. Mar sen en Walsen. 15.45 ..Variety Bill", gevar. muz., 16.10 Arthur Blrkby en octet. 18.00 Voor de sold, 19 30 Zang. 19 50 Dlv., 20.00 Verz.pr.. 21.00 Gevar. progr21.15 Omroeporkest m. hoorspel. 22 15 Plano duo Salomé en Harry Detyner. 23.05 Gram. I LUn 4 distributienet 9.15 Midland Light orch., 10.00 Le Ménage en Mus., 10.30 Lichte muziek, 11.00 Ultz. v. zieken, 11 40 Gram., 13.20 Ken Mackintosh en orkest, 14.00 BBC Midland Light orch., 14.45 Voor de kinderen 15.00 Lichte mu ziek. 15.30 Gram., 18.00 BBC Schots Va riété orkest. 18.30 Orgel. 18.45 Het Ma jestic orkest. 19.15 Gram 20.00 Du beau. du bon et du bonheur, 20.30 Verz.pr., 21.00 Yvon Alain en son orch.. 21.15: Souve nirs. 21.30 Vanossa Lee en Frank Cordells Orkest en koor, 22,00 Welsh Rarebit, 23.20 Old Tyme Dansorkest. AGENDA WOENSDAG: Stadspaal: Plano-concert Alfred Cor- tot. 8 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosofen, 8 uur nam. Voorschoten (Gebouw Chr. Belan gen) Vertoning Magglfllm, 8 uur nam. DONDEKDAU: Stadszaal: Residentie-orkest. Solist; G. Soriano. 8 uur nam. VRIJDAG: Stadszaal (Kleine Zaal)Bazar t.b.c.- fonds NVV 811 uur nam. ZATERDAG: Stadszaal (Kleine Zaal) Bazar tbc-fond« NVV 10 uur voorm.11 uur nam. MAANDAG. Stadszaal: Con Amore ..Welhnachtsora- torlum". 8 uur nam. DAGELIJKS. Prentenkabinet (Kloksteetr 25): Teke ningen Louis Barmeester over bezettlnze- tild. Geoüend ot> wprkdaeen 1—4 1/2 uur nam. (t/m. 31 December). 9—16 December Breestraat 52. Expositie Lucia Stelnbach. BIOSCOPEN Trianon „Wiener M&deln" (alle 1.) Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Salonlkl" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7,15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Ca<dno „Het geheim van de Madonna's" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur: overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Dinsdagavond qëreserveerd voor K, en O. Llrto „Vrouwen Gevangenis" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Schaduw over Los Angelos" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; De avond-, nacht- en Zondagsdienst der overige dagen 2 30. 7 en 9.15 uur, apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 9 Dec. 13 uur tot Zaterdag 16 Dec. 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. -

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5