Laatste Berichten GRAND DINER DE NOËL „In den Vergulden Turk" PAS OP UW KEEL ABDUSIROOP STADSNIEUWS Gaaf Rcem voor overleg naar Indonesië! Streven: 15.000 mannen en hun gezinnen per jaar Gemengd orgaan van overheid en maatschappelijke organisaties Beurs van Amsterdam Medisch Kleuterverblijf „Margriet" STEUN BLIJFT DRINGEND GEBODEN Het Medisch Kleuterdagverblijf Jllargriet" aan dc Boerhaavelaan, «ar vele kleuters „handen vol ge wildheid opdoen", heeft reeds eerder «n beroep gedaan op de offerzin van de Leidse burgerij. Zo werd nog onlangs een collecte ge iden, welke een bevredigend resul- ■jjt opleverde. Ondanks deze sympa- [lieke medewerking biyft voor „Mar ais:" steun dringend gebQden. Van- ;;ir dat het bestuur, dat geen middel ;b;proefd laat cm de inkomsten op roeren, met groot enthousiasme is iyïgaan op het voorstel van het Ca üret Miniature om ten bate van dit ^uier-dagverblijf een cabaret-avond verzorgen. Gisteravond vond deze -roering in de grote zaal der Stads gehoorzaal plaats. Helaas is de op- i:ai5t ver beneden de verwaohtingen pbleven. Slechts plm. 250 personen. (;jer wie verscheidene doktoren en testuursleden van „Margriet", gaven vijk van hun belangstelling. Onder leiding van Harry Bronk trachten enkele bekende radio-artisten, io. Jan de Cler. Guus Jansen, Rijk de Gooyer, Truus Koopmans en Piet Ekel, v? laatste een imitator van klasse, een r.'rarieerd en op hoog peil staand pro- pamma, waarmede de aanwezigen zich litermate hebben geamuseerd. Hun op treden werd afgewisseld door do Noten - krakers, 2 vrolijke jongens met een gui tar, en de Ka-Bés In een humoristi sche scène „De Boerderij". Het succes 735 groot; zo ooit dan hebben ditmaal ;rier de afwezigen ongelijk gehad. De heer N. van Ginkel, bestuurslid Tin Margriet", die het zeer betreurde, 6t de belangstelling met groter was nweest, sprak een hartelijk dankwoord, «arin hij tevens nog eens met na druk onderstreepte, dat „Margriet" het ciet zonder de steun van zeer velen ïin stellen. WOENSDAG 13 DECEMBER Affiche-prijsvraag V.V.V. TENTOONSTELLING IN LAKENHAL. Enige tijd geleden maakten wjj mei dag van een affiche-wedstrijd, welke door de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer te Leiden werd uitgeschre id onder de leerlingen van de Leidse Nijverheids-, U.L.O. en Middelbare fcbolen. Het bestuur der V.V.V. wilde op deze vijze onder de Leidse jeugd grotere be kendheid verspreiden over het V.V.V.- serfc en tevens een inzicht verkrijgen, in hoeverre het oorspronkelijk teken- talent nodig voor het ontwerpen van een affiche, onder de oudere school ed tot uiting zou komen. Veel steun verd bij dit initiatief ondervonden van h leerkrachten der verschillende scho- id. Het aantal en de kwaliteit, der inzen dingen heeft alle verwachtingen verre (orertroffen. Niet minder dan 91 ont werpen werden ingezonden, waaronder vele origineel van opzet en uitwerking. Was het oorspronkelijk de bedoeling de inzendingen in een schoollokaal aan het publiek ten toon te stellen, thans bleek een grotere opzet alleszins ver antwoord. Het V.V.V.-bestuur vroeg en verkreeg de medewerking van de direc tie der „Lakenhal", zodat deze interes- nnte collectie ontwerpen gedurende de 'Kerstvacantie in ons Stedelijk Museum Je Lakenhal" zal zijn te bezichtigen. Zaterdagmiddag 23 December a s. zal vethouder J. C. van Schalk, In tegen woordigheid van inzenders en genodig den, deze tentoonstelling officieel ope ra, By die gelegenheid zal dan tevens orden bekend gemaakt, aan welke in zenders door de Jury een prijs werd toegekend. AUTO TE WATER. Bij het nemen van de bocht van de Koornbeurs naar de Vismarkt Is heden- c rillend een auto, bestuurd door de heer P. F., wonende aan de Aalmarkt, door de gladheid geslipt en in 'net wa ter van dc Nieuwe Rijn gereden. De be stuurder, die kans zag op het laatste moment uit de auto te springen, kwam evenwel eveneens In het water terecht. Zwemmend wist hü de wal te bereiken. De brandweer heeft de auto uit het valer gehaald. Restaurant Leiden V. Gedurende de a.s. feestdagen Tzigane-Orchestre: Alexander Corel. Tafelreservering aanbevolen. Telefoon: K 1710 24110 Op 2e Kerstdag verzorgt ALEXANDER CORET de muziek tijdens het aperitif van 5 tot 6Vi uur in onze gerestaureerde gezellige bovenzaal. Personenlift aanwezig. Probleem Nieuw Guinea HIJ ZOU OVERMORGEN VERTREKKEN. De Indonesische minister van Buit. Zaken, rar Moh. Roem, zal naar In donesië vertrekken voor overleg met de Indonesische regering omtrent de besprekingen te Den Haag inzake Nieuw Guinea, aldus deelde men he Het tweede proces tegen „Les Lettres francaises" Zoals gemeld, heeft David Rousset, tegen het communistische Franse week blad „Lettres francaises" een proces be gonnen wegens laster, n.l. dat de sovjet unie zich aan misdaden tegenover de mensheid schuldig zou maken. Tot de getuigen behoren personen, die verklaarden in Russische kampen voor dwangarbeiders gevangen te heb ben gezeten, o.a. de Oostenrijkse na tuurkundige. Alexander Weisberg, die zeide. dat hij na 6 dagen aan één stuk i gemarteld en verhoord te ziin een ver- den in regeringskringen te Djakarta klaring had getekend, dat hil een aan- meiip slag op Stalin beraamd had. Weisberg zeide, dat hü in acht Sportsplintcrs Jackie Robinson, een neger-base ball speler van de Brooklyn Dodgers, heeft de „Hi-Y" prijs voor het jaar 1950 van de staat New York gekregen voor zijn „buitengewone diensten voor de jeugd van zijn land". De Hi-Y is een organisatie van jon gens van 12 tot 18 jaar, die haar ver takkingen over het gehele land heeft. De gisteravond gespeelde ijshockey- wedstrüö tussen T.Y.S.C. (Tilburg) en Chamonix (Fr.) in de competitie om de West Europa Cup, eindigde in een 41 overwinning voor Chamonix. .J 50 jaar Leidse Bestuurders- bond JUBILEUMSAMENKOMSTEN OP 23 EN 24 DECEMBER. Over dit onderwerp hield dr W. De Leidse Bestuurdersbond, welke op van Wijngaarden gisteravond een lezing Werkmethode der Egyptische beeldhouwers LEZING VAN DR W. D. VAN WIJNGAARDEN. 22 April tijdens een druk bezochte re ceptie het feit herdacht, dat men voor 50 jaar de strijd aanbond tegen de vele misstanden, welke er in die tijd op het terrein van de arbeidersbeweging, zowel in sociaal, economisch en financieel op zicht bestonden, belegt op 23 en 24 De cember in de Stadsgehoorzaal grote ju bileumsamenkomsten De heer Ton Oosterhuls heeft voor deze gelegenheid een feestspel, getiteld „De Sleutels", geschreven, dat zal worden opgevoerd door D.O.S. onder leiding van de heer A. C. v. d. Woerd en waaraan o.a. hun medewerking hebben toegezegd de Ar- beldersmuzlekvereniging „Nieuw Le ven", de „Stem des Volks" en de leden van diverse culturele organisaties. In totaal zijn er pLm. 200 medewerkenden. Van de voorzitter van de L.B.B., de heer Ten Brummelaar, vernamen wij, dat dit spel een indruk wil geven van de strijd en ontwikkeling van de arbei dersbeweging. De gegevens, waaruit de auteur moest putten, gaven hem de ge legenheid nog iets verder in de geschie denis terug te gaan en speciaal de toe standen in Leiden, voordat de arbei dersbeweging haar invloed kon doen gelden, te belichten. Hij koos als sym bool „de sleuteldrager", een poorter der stad, die de sleutels draagt van het verleden, het heden en de toekomst. Het zal fragmenten laten zien hoe de Leidse arbeider in de vorige eeuw werkte. Van dit grauw verleden uit voert het spel ons naar de tijd waarin de organisatie een rol gaat spelen. Ten slotte wordt de nadruk gelegd op het geen werd bereikt, waaraan een aan sporing wordt verbonden om ook in de toekomst te streven naar een rechte organisatie. Maandenlang heeft men zich op dit stuk, waarvoor speciale decors zijn ont worpen, voorbereid en naar de heer Ten Brummelaar ons verzekerde wacht de Leidse arbeidersbeweging op 23 en 24 December een opvoering, welke er zijn mag en die in menig tafereel zal wijzen naar de tyd van strijd en over winning. Mevrouw T. Haaksma—van Tuinen, gewezen lerares aan dc Kweekschool van de Ver. voor voorbereidend onder wijs te dezer stede, Is benoemd tot lid van de Onderwijsraad, afdeling alge meen vormend lager- en bewaarschool- onderwijs. Onze oud-stadgenoot, de kapitein- luitenant-ter-zec B. C. Mahieu is be noemd tot plaatsvervangend lid van de Nederlandse Marineraad. K. EN O. FILMAVOND. Gisteravond werd voor leden van K. O. tot tweemaal toe „Zwijgen is soud" (Le silence est d'or) van René Clalr vertoond met een niet zingende Maurice Chevalier in de hoofdrol. Zoals wij reeds enige maanden gele ra schreven bij de vertoning alhier, is flair met dit werk in uitstekende vorm. Da humor is fris, Frans en niet gezocht. Zwijgen is goud" is een genoeglijk verk, waarover een waas ligt van de weemoedigheid van de man, die maar moeilijk kan beseffen, dat zijn jeugd igen geheel en al tot het verleden be horen. DR D. A. VAN KREVELEN PRIVAAT-DOCENT. Bij beschikking van de minister van 0., K. en W. is dr D. A. van Krevelen ie 's-Gravenhage, vroeger te Oegst- geest, tot wederopzeggens toegelaten a's privaat-docent in de Kinderpsy chiatrie aan de Leidse Universiteit. Hedenochtend is de 50-jarlge wiel rijder P. de R., wonende in de Magd. Moonsstraat, op het moment, dat hij •oor een stilstaande kolenwagen op het Levendaal moest uitkijken, door een auto, waarvan de bestuurder in ver hand met de gladheid van de weg slipte, aangereden. Met een ernstige hoofd wonde en een gecompliceerde llnker- haenbreuk heeft de E.H.D. het slachtof fer naar het Acad. Ziekenhuis overge wicht. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOUEN: Ma ,d. van J. Raaphorst en H. Boer: Molykè Lenkc, d. van S. Postma en L. I. S;olcz; Margaretha Martha, d. van G Wes- en M. M. Koiderman; Johannes Bar- t-olomeus Maria. z. van L. H. Witteman W, H. Hoogenboom; Adrlanus Johannes ;oria. z. van P. M. de Rooi) en N. A. ke; Elizabeth, d. van G Blljleve en C Bruin; Reglna, d. van H. Reede en R. n'Qdrlks-Derksema. GETROUWD: H. Bakker, gesch en A. van Meijgaa- 0{n Jd, A. Rellingh Jm en J. C. J. Lans Jd OVERLEDEN: A C Peters, hulsvr. van Beumer, 40 laar: j c L. van Erkel. man. 71 J„ar: J, Boter- ans. man. 65 Jaar; D. Zandvliet, man A Jaar, T. Guljt, wed. van Haasnoot, 83 J. j ADVERTENTIE ÜSöW—--mwayj In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossende, snelwerkende M AKKER'S in het Rijksmuseum van Oudheden. De vraag naar de werkmethode der oud-Egyptische beeldhouwers wordt heden telkens gesteld, niet alleen dcor moderne beeldhouwers, maar ook door alle bewonderaars der Egyptische kunst. Voor de beantwoording van die vraag verkeren wy in een gunstige positie, want geen ander land der oudheid heeft ons zoveel materiaal nagelaten, dat voor het verstaan van de werk methode der beeldhouwers van grote betekenis is, als Egypte. In de graven zijn afbeeldingen bewaard gebleven van ateliers, waarin ons het bedrijf van het beeldhouwen getoond wordt. Bij op gravingen zijn ateliers gevonden met volledige inventaris. Wü bgzitten de werktuigen van steen en brons, waar mede de harde steen bewerkt werd. Er zijn onvoltooide beeldwerken, werkstuk ken, proefstukken van leerlingen en modellen voor het onderricht der leer lingen in de ateliers bewaard gebleven, die tonen, welk een grote bedrijvigheid er op dit gebied heerste en die ons de werkmethode leren kennen. Daarbü spelen vóórtekeningen op het te bewer ken blok steen, een kwadratennet als hulpmiddel voor het overbrengen van het model op het werkstuk en de canon der proporties van de af te beelden figuur, een grote rol. Deze hulpmiddelen hebben aan de ene zijde een zelfstandige ontwikkeling belemmerd, aan de andere zijde bevor derd, dat het percentage goede werken zeer hoog is. Bij het gebruik daarvan verliest men het contact met de na- uur, maar het heeft lang de ondergang van de Egyptische beeldhouwkunst te gengehouden. Dat de Griekse archaïsche beeld houwkunst onder invloed van de Egyp tische werkmethode tot stand Is geko men, mag wel als vaststaand worden aangenomen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Propaedeutlsch examen godgeleerdheid de heer J. Schipper Oegstgeest); voor het cand, mede. Verwacht kan worden, dat dc heer Roem morgen per vliegtuig uit Neder land vertrekt. liet overige deel van de Indonesi. sche delegatie zal in Den Haag blij ven. Men voegde hieraan toe, dat de heer Roem persoonlijk de regering op de hoogte zal stellen van het verloop van de besprekingen in Den Haag en dat de nadere beslissingen van het rapport van de heer Roem zullen afhangen. Op de vraag of zijn terugkeer een critlek sta dium in de besprekingen aanduiden, deelde men in regeringskringen mede: De toestand is altyd critick geweest. De zaak Is echter, of beide partijen voldoende besef van dc critieke toe stand hebben. Van de zijde van de Indonesische de legatie deelde men ons hieromtrent mede, dat de regering in Djakarta in derdaad de delegatie in Den Haag in overweging heeft gegeven de voorzitter van de delegatie te doen terugkeren naar Djakarta voor nader overleg met zün regering, terwijl het overige deel van de delegatie in Nederland zou blijven. De beslissing hierover is echter door de Indonesische regering aan de Indo nesische delegatie zélf overgelaten. Tot op dit ogenblik heeft de delegatie nog geen beslissing genomen. Mogelijk is een, beslissing aan het eind van de dag te i verwachten. Tweede Kamer REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. Bij de regeling der werkzaamheden heeft de Tweede Kamer hedenmiddag besloten aan de agenda voor Vrijdag toe te voegen het wetsontwerp inzake het in dienst houden van dienstplich tigen. Voorts is aan de agenda toegevoegd de begroting van verkeer en waterstaat, welke echter niet vóór a.s Dinsdag aan de orde zal worden gesteld. Daar vermoedelijk de begroting van sociale zaken dan ook vcor behandeling gereed zal zijn. zullen volgende week waarschijnlijk drie avondvergaderingen worden gehouden. Grootscheepse evacuatie van verbonden troepen uit Noord-Korea In de haven Hoengnair. in het Noord oosten van Korea wordt een begin ge maakt met de insoheping van. fiO.OOO man Amerikanen en Zuid-Koreanen, waartoe eer. armada van schepen dtr V.N. gereed ligt. Dit is geen Duinkerken", zo werd in Tcklo verklaard. Er is nagenoeg geen druk op het bruggehoofd van H&srig- :iom, waarheen de ingesleten Ameri kaanse mariniers, infanterie en Britse ver schillende Russische concentratiekam pen gezeten had en dat hij in die kam pen duizenden mensen ontmoet had. die evenmin als hij geweten hadden, waar van zü eigenlijk beschuldigd werden. Volgens Roussets getuigen kan aan de hand van officiële Russische stuk ken en verklaringen worden aangetoond dat in Rusland ledereen naar een ar beidskamp kan worden gedeporteerd op grond van een administratieve maatre gel en zonder vorm van proces. Pierre Dax, de communistische Re- daagde, hield vol, dat de Russische grondwet aan alle Russen hun rechten als staatsburgers waarborgde. Getuige Margoline. die uit Israël'voor het proces naar Parijs gekomen is. ver klaarde hiertegenover „De vüf taren, die ik in Russische kampen heb doorgebracht, hebben mi) geleerd dat de Russische wetboeken in de praktijk niet de minste betekenis hebben. De Russische wetten zijn slechts een dekmantel voor de verschrikkelijk ste misdaden. Het verband tussen de Russische wetten en de feitelijke toe stand is hetzelfde als dat tyssen cle wit te handschoenen van de beul en zijn met bloed besmeurde handen". Een andere getuige, een zekere Casi- mir Zamorsky uit Londen, verklaarde dat er nog meer dan 300.000 Polen, waaronder veel oude mensen en kinde ren, in Rusland werden vastgehouden. Het proces Is tot 15 December ver daagd. op welke datum neg een aantal getuigen voor Rousset gehoord zullen worden. VOOR DE LAATSTE MAAL KWAKZALVERIJ? Gisteren is tegen een 71-Jarlge mag netiseur te Rotterdam proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zich volgens de politie bezig hield met kwakzalverij. Toen men hem bezocht zat zijn wacht kamer vol patiënten. In de afgelopen twee jaar is reeds twee keer procesver baal tegen hem opgemaakt en ook nu weer beloofde hij. dat het de laatste maal zou zün. Hij zou zich reeds, aldus de politie, tientallen jaren met kwak zalverij hebben bezig gehouden. ILSE KOCn ENKELE DAGEN AFWEZIG. Bjj de hervatting van het proces te gen Ilse Koch, de ,,'neks van Buchen- wakv", gedroeg dc verdachte zich. zo danig, dat de president van het Hof de zitting verdaagde om een medisch on derzoek van haar mogelijk te maken. HENGELSPORT Visclub „Zaalberg*- organiseerde een wedstrijd in de ringvaart bij Nieuwe Wetering. Na tweemaal een uur vissen werd 4740 gram aan de schaal gebracht <64 stuks'. Uitslag; 1. J. Schreuder; 2. H. Du ijzend (extra pr. grootste voorn); 3. A Flip po; 4. Th. Dulvensteijn; 5, H. Schouten; 6. J. Philippo; 7. J. Beek man; 8. W Hartevelt; 9. C. v. d. Burg- l0- Auv d Burg; li. K. Schouten; 12*. Jac. Schouten; 13. J. v. Tol; 14 C. Schouten Jr.; 15. G. Stouten. examen Ned. taal en letterkunde dccommandotroepen drie Cagen geleden heer N. A. van den Heuvel (Den Haag). I zich vechtend een weg baanden. i Amerikaanse, Britse er. Zuid-Koie- aar.se manschappen, die disper in Nocrd-Kcrea waren doorgedrongen dan alle andere strijdkrachten der V.N., be gaven zich uit kleinere schepen aan I boord van transportschepen. De evacu atie wordt gedekt docr kruisers en tor- pedobootjagers. Lezers schrijven OPENBARE STRAAT ALS BOUWTERREIN. Een lezer schrijft c-ns: Bestaat er tegenwoordig nog een po litie- of bouwverordening, welke ver biedt voor een verbouwing gebruik te maken van de straat, of deze moet afgezet zün? Thans gebruikt men bij een verbouwing de gehelg Reinevest- steeg. De bewoners kunnen nu en dan zo goed als niet meer hun huizen uit- komen. Aan de Gehoorzaal is veel meer verbouwd, maar ik heb toch geen hopen grint, zand en andere materialen op de Bresstraat zien liggen of b-ton midden j in de straat zien klaarmaken. j I groene sparren 951 20; Snijgroen 7085; IV1 AR KTRFR ICHTFN alles per kilo. Kerststukjes per stuk 50. 1 DCjIX1^0 1 Hulstbomen met rode bes 95—210; Sktm- BOSKOOP, 12 Dec. Beshulstvelllng. mla's Pïr„s„tuï,75—1 Hulst met bes le soort 1.10—1.70; Idem Per stuk 26. Mahonlablad per boa 39—63, SKY-SCRAPERS IN GRONINGEN? (Speciale berichtgeving). Naar wij van bevoegde zijde verna men, zullen in Groningen binnenkort plannen aan de orde komen voor de bouw van middenstands- en dokters- flats; enkele van zes en één zelfs van tien woonlagen! Groningen krijgt dus grootsteedse allures! 2e soort 6095; Idem gele bes 1.601.90; idem zilverbont 2.20—2.60; Idem oranjebcs 1.30; Idem gemengd zilver en goud 2 10 2.50; blauwe sparren 1.201.40; idem Rapport Commissie Landbouw Emigratie Op 16 Maart 1949 heeft de Minister van Sociale Zaken een commissie inge steld. welke advies had uit te brengen omtrent het vraagstuk der landbouw- emigratie en de daarvoor benodigde or ganisatie. Deze commissie, staande onder voor zitterschap van de heer Jan Schilthuis. lid der Tweede Kamer, heeft thans ver slag aan de minister uitgebracht. Het rapport eeeft een beschrijving van de ontwikkeling van de emigratie gedachte. de bepalingen te dien aan zien en nationale en internationale re gelingen. de huidige omvang van de landbouw-emigratie. de behoefte daar aan. het belang daarvan, om dan te komen tot het beleid en te treffen maatregelen. De commissie acht het wenselijk. dat wordt gestreefd naar een regel matige stroom van emigranten uit de agrarische beroepsbevolking van om streeks 15.000 mannelijke arbeids krachten per jaar m«»t dc bii hen be horende gezinnen. Het beleid, dat daartoe op het eebied der landbouw- emigratie zal dienen te worden ge- volgd. zal zich moeten richten, zowel Het welslagen van een goed georden de en met de bestaande behoefte over eenkomende landbouw-emigratie zal slechts verkregen kunnen worden in dien de merendeels ook nu toegepaste maatregelen meer methodisch en vaak ook algemener en in groter omvang worden aangetroffen. Hiervoor acht zij een centraal punt WOERDEN. 13 Dec. Kaasmarkt. Aange voerd 145 partijen, le Soort 220227 2e soort 214—220; zware tot 230. Handel matig. tegenwoordigers van de Nederlandse regering zal zij inschakelen. In dit ver band verdient een luiste regeling van de Nederlandse vertegenwoordiging op dit gebied alle aandacht. De commissie stelt o.a. de oprichting voor van een orgaan, bestaande uit ver tegenwoordigers van onderscheidene mi nisteries en landbouw-organisaties. De mogelijkheid dient te bestaan, dat ook vrouwen in dat orgaan zitting nemen. De Commissie acht het gewenst, dat aan het Ministerie van Sociale Zaken voor dc werkzaamheden, die de emi gratie betreffen, een afzonderlijke af deling of directoraat wordt gevormd. Hiermede zou het gemengd orgaan contact kunnen onderhouden. Het is niet de bedoeling der commissie, dat aan de bestaande organisaties een blijvend monopolie zou dienen te wor den verleend. Het rapport bespreekt dan de finan ciële vraagstukken aan de emigratie verbonden. Ten aanzien van sommigo Ilse Koch reageerde niet op de vragen, diehaar gesteld werden en had huil buien. Na het onderzoek verklaarden de drie gevangenisartsen, dat Ilse Koch zich opzettelijk heeft opgewerkt tot een ze nuwinstorting om „van een zeer drei gende toestand te ontsnappen in een geestesziekte". Zij bevalen aan, dat de verdachte enkele dagen in een ziekenhuis zou worden opgenomen. De president van het Hof besloot de zitting voort w wA ton in haar afwezigheid. ISRAËLISCH PLAN VOOR REGELING VAN DE AZIATISCHE KWESTIES. Een nieuw plan voor een „staakt het vuren", gekoppeld aan een „opschorting van politieke pressie" en een geleidelijke regeling van de uitstaande Aziatische kwesties stuk voor stuk. zal heden door de Israëlische delegatie bij de Verenigde Naties worden ingediend. Het plan zal door de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, in de politieke commissie wor den uiteengezet. Er is reeds uiting gegeven aan twee bezwaren tegen het plan. Het eerste is gebaseerd op het Amerikaanse stand punt, dat een „staken van het vuren" onvoorwaardelijk dient te geschieden en niet mag worden gekoppeld aan een belofte van onderhandelingen. Het tweede bezwaar is, dat de Chi nese volksrepubliek het duidelijk heeft gemaakt, dat zij niet geneigd is de kwes ties in het Verre Oosten stuk voor stuk te regelen. U.P. meldt, dat nabij Oran een Frans militair vliegtuig is neergestort. Zeven inzittenden kwamen om het leven. VOORSCHOTEN PROPAGANDA-AVOND BLINDENBOND. In het gebouw voor Chr. Béldngeli hield de Ned. Blindenbond gisteravond een propaganda «avond, welke stond onder leiding van de heer G. E. Verste gen. Wegens afwezigheid van burge meester v. d. Hoeven werd de avond, geopend door mevr. S; G. v. d. Hoeven- De Jongh de Leeuw, die in haar ope ningswoord de belangstelling en waar dering vroeg van de ingezetenen voorT het werk van de Ned. Blindenbond, welke niet alleen materiële, doch ook morele steun nodig heeft$ Het muzikale gedeelte werd geopend met twee zangstukjes, uitgevoerd dooi de nog jonge afdeling-van de zangver-, eniglng „De Stem .des Volks" o.l.v. dp heer J. H. Krooshof. De jeugdige plano-soliste, mej. Luc. - Verstegen, speelde hierna op. voortref-» felijke wijze de Sonate E, gr. terts op. 109 van Beethoven, waarna op gevoel volle wüze door de blinde zangeres Hetty Engeltjes enkele liederen van Grieg ■werden gezongen. Een welverdiend ap plaus voor beide solisten was de dank van de aanwezigen. De heer Joh. v, d. Berg, propagandist van de Ned. Blindenbond. vroeg ha- mens de ruim 4800 blinden in ons lónd om erkenning van de 'blinden als me-> demens. Spr. betreurde het, dat blin denzorg voorlopig nog zal moeten staan op de nogal wankele grondslag van de liefdadigheid, aangezien de regering heeft gemeend op het verzoek om over heidszorg te moeten afwijzen. De Chr. gem. zangvereniging „De LofstenV'zong hierna onder leiding van de heer G. v. d. Water enige liederen.. Nadat mej. Luc. Verstegen een Rhapsodie van Brahms en een Cherzo van Chopin had vertolkt en mej. Hetty Engeltjes nog enkele liederen had gezongen, werd deze avond gesloten door ds H. P. Fortgens. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 13 December 1950 Vanzelfsprekend stond de oliehoek vandaag in het middelpunt van de be langstelling. Een om drie uur vrijgege ven prospectus betreffende de conver teerbare obligatielening van totaal f. 250 millioen was officieus reeds" in kleine kring bekend. De meningen over deze emissie waren verdeeld. Enerzijds acht te men het gunstig, dat slechts f. 50 millioen aan nieuwe middelen wordt aangetrokken, en de uitstaande lenin- gen ad totaal f. 200 millioen worden omgezet in converteerbare 3',£ procents obligaties, anderzüds vreesde men in bepaalde kringen een constante druk op de aandelen, vooral van de z\jde van de institutionele beleggers, die een aan zienlijk deel van de uitstaande leningen in bezit hebben. Hoe dan ook, dat de beurs gisteren iets te voorbarigis ge weest bleek vandaag wel uit het koers verloop in het hoofdfonds. Geopend werd op 294, welke prijs met kleino fluctuaties vrü goed behouden bleef. De omzet was ook vandaag vrij groot. Gis teren zijn 237.000 gulden nominaal aan aandelen omgezet, bij een totaal omzet van anderhalf millioen gulden. De beurshandelaren hebben echter zelf. toen gisteren de daling aan het slot vrij grof werd, een enkel stukje afgegeven, waarvoor vandaag gedeeltelijk werd in gedekt. De slotnoterlng was 293H. dus V.'i punt hoger dan gisteren. Voor het overige heerste er een vrij matte stemming Het nieuws op politiek en militair terrein, met name aangaan de Nieuw Guinea en Korea, is niet on gunstig. maar men geeft er nu eenmaal de voorkeur aan een afwachtende hou ding aan te nemen. De industriesector was licht verdeeld, waarbij aandelen Philips opvielen met een daling van drie punien. Ook Scheep vaartpapieren waren vandaag minder gunstig. Op de Amerikaanse sector was de' stemming niet zo onregelmatig als gis-? teren in Wallstreet. Woensdag 13 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige clotkoers NIET-ACTIEVE AANDELEN nodig, waarop een ui'tVèbreïde"docu- I immigratielanden, die veel waarde mentatiP kan u-nrri™ i hechten aan versterking van hun agra- Ned. '48 314 Ned. '47 3'i 3 Dollar-Ing. '47 3 Investeringscert. 3.. Ned. p. 1962 4 m.b. 3 Indlë *37 A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE A/ Cult. Hand. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. HandelmiJ A.K.U mentatie kan worden bijeengebracht als een geheel. Alle gegevens dienen binnen te ko men bii het ."Ministerie van Sociale Zaken, dat ze ter beschikking stelt van een gemengd orgaan van over heid en maatschapncliike organisa ties. Ook van deze laatste ontvangt liet gemengd orgaan de gegevens, waarover zij beschikken, waarna het dit verzamelde materiaal gebruikt voor het opstellen van nuhlicaties ten behoeve van bevordering der emigra tie en voorlichting van adspirant- emigranten. Verder beschrijft de commissie dc service", welke nodie is in het emisra on het bevorderen van de emigratie tieland. Zij denkt daarbij zowel aan uit de agrarische bevolkingsgroepen buitenlandse als op het verkrijgen van goede rische bevolking acht de commissie het niet uitgesloten dat die regeringen zou den willen besluiten tot financiële tege moetkomingen aan onze emigranten. Voorts dient gedacht te worden aan de moeclükhcden in het kader van de MarshaU-hulp. De commissie spreekt als haar oor deel uit. dat bij het secretariaat van het Gemengd Orgaan leden van het per- neel der Stichting Landverhuizing Ne derland kunnen worden geplaatst. De Stichtingsvorm acht zij voor het ge mengd orgaan de meest geschikte. Omtrent een aantal nunten van dit advies heeft het lid der commissie, de overheidsin-tonties als heer A N. van Mill een van die dei- die hij - ----- - - ..Whv.v5U Rü. iiiiiiuciiieidsno- i Lever Brothers dei land belangstellenden. Ook de ver- ta. welke aan het advies is toegevoegd. I Kon. Petr. Mü - - - ?.ves- aan Darticuliere instellingen of organi- commissie 'afwijkende m-nlng land.*8 m I °f Jn Ne- heeft neergelegd in een mind'erh^dsno- Wilton Feyenoord Kon. Olie Deii-Bat. Rubber -•11. A--r hjn Kon. Ned. Stoomboot Ned. Scheepv. Unie H.V.A Java Cult Deli Bat. Mü Deli Mü Senembah NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen A'dam 1947 (3»A) 3 99% 99 Den Haag 1947 I 3 99% 99% ^"dom 37 I IIT 100ie 100% Industr. Obligaties koers v heden 98 ft 98% 96% 9613 96% 96 ft 97% 97% 97ft 97 95 94% 96 95% NDELEN 41% 40 78 80% 147 148 171% 170% 217 219% 228% 225% 149% 150% 291% 293% 118 119% 96 95 174% 175 137 J£7% 149% x48 109% 112% 56 56% 109 109 100% 101% 91 92 Bank- en Crcdletinstlllngen Amsterd. Bank 165% Rotterd. Bank 16614 Twentsche Bank 174% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. Rott. Droogd. Mü Zwanenb. Organon Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mü-. Internatio Albert Heyn Ned. Mij Walv. Vrt. Spoorwegen Dell Spoorw. Mij Amerik. fondsen 300 312 166 166 176% 174 294 312% 198 115 157 195 103% Anaconda Shell Union 39% 55 116 159 103% 39% 55% 3% 102% 103% 102', Fondsen uit Leiden en omgeving (Aandelen) V. K. 12/12 Holl. Constructie 280 Int. Kunststof!. Ind. 101 100 Kon. Ned. Edelmet. 91GB Pref. wa. idem 94% Kon. Ned. Grofsm. 124% G B 127 Textiel Gebr v W(Jk 165% 166% Leldsche Wolsplnn. 235 TielemaD en Dros.. 104 106 Ver. Touwfabrleken 134% 133% 133 132% Lahad Datu Cul. Mü 40 B 40 B

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3