STRIJDVAARDIGE ORANJEPLOEG BOOD KRANIG TEGENSTAND „Sugar" Ray Robinson sloeg felle Luc van Dam K. O. in 4e ronde Nonchalante Franse techniek met te goedkope doelpunten beloond Winnaar uitgeflotenverliezer toegejuicht Incident in derde ronde 59ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 11 December 1950 Tweede Blad No. 27175 (Van onze speciale verslaggever). Met zorg tegemoet gezien, met angst in het hart verwacht is de ontmoe ting in het Colombes-stadion bij Parijs tussen Frankrijk en Nederland gewor- tot weliswaar geen openbaring, maar toch tot een wedstrijd, welke ver uitgegaan is boven die in Antwerpen en bovendien vergeleken met de debacle van Deurne dit voor Nederland prettige verschil heeft gebracht, dat strijdvaardige Oranjeploeg meer verdiend heeft dan hetgeen in de eind- n'jfers 52 werd uitgedrukt, terwijl daartegenover de ontmoeting tegen de ilgen, die in 72 eindigde, helaas geen misvatting is geweest. Dat te weten is in de eerste plaats de grote voldoening geweest voor het nog grote contingent Nederlanders, dat de zeker niet goedkope reis naar Parijs heeft gemaakt. De Franse pers schreef aan de vooravond van de wedstrijd niet alleen, dat frankrijk zou winnen, mits de tegenstanders niet werden onderschat, maar ook, dat Frankrijk móést winnen, omdat de beste Nederlandse voetballers ,,chez mus" (bij ons) zijn. Zo is het inderdaad. Frankrijk lokt de spelers. Is dat wellicht mede oorzaak geweest van het feit, dat het Oranjeteam zo fel en zo enthousiast heeft ge speeld? Er stond Zaterdag reeds in een der Parijse bladen te lezen, dat Kraak eitra zijn best zou doen, omdat ze (de Fransen) dan wel met aanbiedingen bij hem zouden komen. Kraak bleek zelf volkomen onschuldig aan dit .inter view", maar toch bewijst dit geschrijf, dat de Fransen toch wel genegen waren, om de Nederlanders goed onder de loupe te nemen. het Oranjeteam waarvan immers niets werd verwacht naar de pret tige kant verraste. Maar er was meer. er was namelijk een grote bereidheid om elkaar te steunen, een opvallende beweeglijkheid van alle spelers en de aandrift om de tegenspelers onmid dellijk te attaqueren op elke meter grond. De grote verdienste is daarbij ge weest, dat het middenveld geen mo ment priis is gegeven. Dat daar steeds Van Schijndel. v. d. Tuyn, Biesbrouck en Snoek te vinden zijn geweest om af te breken en om op te bouwen. Voor de rust heeft dat geleid tot soms zeer snelle aanvallen voorname lijk over links, waar Clavan en Snoek met een grote mate van zelfvertrouwen speelden, en met hun flitsen kansen schiepen, ondanks een Ranzoni (rechts half). ondanks ook een Huguet (rechts back). Maar helaas, wel was midvoor Van Melis actiever dan ooit, wel durfde hij due's aan met spil Cuissard. zijn af werking liet echter te wensen over Die van v. d. Tuyn ook en alleen rechtsbui- Enerverend en snel Welnu, dan hebben zij hun ogen de kost kunnen geven, want zelden heeft een Oranjeteam in de laatste wedstrij den zo verbeten gestreden als nu, zelden Êcii zo strijdvaardig get-oond en nog niet dikwijls eerder de tackle in die mate toegepast als Zondagmiddag daar in Co- lombes. Die geladenheid die wilskracht heb- ten het beter geschoolde Franse voetbal zoveel tegenstand geleverd, dat de wed strijd een uitermate snel en enerverend verloop heeft gehad en tot een kwartier voor het einde heeft geboeid, zoals een attractieve spectaculaire gebeurtenis- vol-afwisseling nu eenmaal vermag te boeien. Dat daarbij de Nederlandse elf voor de rust ook tot voetbal van behoor lijke kwaliteit zijn gekomen, moet als een gelukkig versphjjnsel, in het bij zonder voor de Oranjehemden worden aangetekepd. Maar aan de andere kant, dat de Fransen wel en de Nederlanders niet wel Schijvenaar als De Jong hebben zich daardoor voornamelijk tot de Franse buitenspelers kunnen beperken. Hierdoor is de Nederlandse ploeg wat de backs betreft op een vrij hechte basis komen te rusten. Hoe jammer is het juist daarom dat het Oranjeteam de genadeklap heeft gekregen op een plaats, waar zulks he lemaal niet verwacht w-erd: spil Ter louw en ioelmsn Kraak. Het onverwachte gebeurde Het onverwachte gebeurde dus. Beide genoemde spelers hebben voortreffe lijke dingen gedaan. Welk een berg werk heeft vooral Terlouw tegen een midvoor als Baralte verzet. Maar bei den hebben ze ook noodlottige fouten gemaakt. Kraak had het tweede en derde doelpunt moeten voorkomen en Terlouw gaf 4 minuten na de hervat ting door een misser Barattc de kans, er 52 van de maken, juist toen de Nederlandse ploeg er voor vocht om van 42 od 43 te komen. Nadien heeft de Franse ploeg toen de op- Dermacht ook in het veld in handen ?ehad. Het heeft de Fransen dus meegezeten en daardoor werd hun volkomen ver diende zege uitgedrukt in cijfers, die we geflatteerd durven noemen. Geflatteerd, omdat de Tricolores bij al hun techniek, bij al hun balvaardig heid kortom bij al die eigenschappen, welke we boven reeds noemden, een grote zwakte hadden. Hun nonchalance. De verdediging was hecht, de kanthalfs Arnaudau (links) en Ranzoni (rechts) speelden met de binnenspelers Kargu en Flamion het systeem uitstekend de linkervleugel FlamionDorge was bo vendien zeer goed. maar slordig in de laatste combinaties. Dit1 werkte rem mend op de veelal razend snel opgezet en doorgevoerde aanvallen. Daarom heeft die voorlinie met de vijf doelpun ten een wel wat ruime beloning ge kregen. Ook ten aanzien van de scheidsrechter De scheidsrechter, de Belg Baert, heeft dat trouwens in de hand ge werkt, Reeds na vier minuten kende hjj een doelpunt toe waarbij de maker inschoot en Kraak de bal in de hoek liet rollen (20). Toen echter vijf mi nuten later Van Melis uit een voorzet van De Graaf kon inkoppen (21), ging de strfjd zeer spannend verder en het was jammer, dat Kraak, vijf minu ten voor de rust, onvoldoends reageerde op een voorzet van die voortreffelijke Doye die zeker geen „dooie" was waardoor het 31 werd. Anderhalve mi nuut later was het v d. Tuyn die een felle Nederlandss aanval met een kop bal besloot zodat de 32 ruststand ze ker niet hope'oos mocht worden ge noemd voor Nederland. Toen evenwel, direct na de hervat ting, reageerde Kraak andermaal iets te langzaam, Flamion spaarde hem niet, werkte onze doelman tegen de grond en de bal in het doel (42). Drie minuten later volgde de mis ser van Terlouw, afgestraft door Ba rattc (52). Toen volgde eigenlijk de ene Franse aanval op de andere. Fraai van het drle- hoekspel van de Tricolores, uitermu'.e snel hun .speerpunt" Flamion, tech nisch uitblinkend hun linksbuiten Doye maar het bleef bij deze 5—2. Een stand, die echter niet verhindert, dat ons fi guur redehfk U geweest, al zal natuur lijk deze prettige ..uitschieter" niet de vervlakking van de laatste tijd uitwissen. dat hoge tempo tot het einde konden volhouden, wijst eens te meer op een onvoldoende conditie bij onze jongens. Maar, met Franse techniek- surplus Natuurlijk is ook in dat verschil in uithoudingsvermogen verdisconteerd de frotere techniek der Franse profs. Zij belden gemakkelijker er was bij hen grotere souplesse, een beter weten *aar de medespeler zich bevond en s|oeds haast de zekerheid, dat de bal bij ^Sen partij zou belanden. Dat alles ver oorzaakte een Frans surplus aan voet- telcapaciteiten. dat van de Nederlandse Ptoej nog weer extra inspanning heeft gevergd. Vandaar die inzinking in de Koegeenheid van voor de rust, dat val- der gaten bij rechtsbinnen Van der jjoyn en rechtshalf Van Schimdel. wel- laatste zijn vermoeidheid liet zien in ^emende slordigheid. De nonchalance van de roodgslokt.e 8»V'er is ook bii oefenwedstrijden vaak storende factor geweest maar deze heeft hij het lange tijd zoveel be- gedaan, dat de homogeniteit in ons "tel er sterk door is bevorderd. Elke meter werd betwist Hiermede is ongetwijfeld een der oorzaken genoemd van het feit, dat ton De Graaf toonde iets van de stoot- kracht, welke dit aantrekkelijke Neder landse aanvalsspel had moeten bekro nen. Maar de stootkracht ontbrak De nodige stoolkracht ontbrak dus. Een Abe Lenstra, de schepper van on verwachte situaties, de man die een verdediging uit positie speelt en zijn roede-aanvallers die steun verleent, welke zij nu eenmaal nodig hebben. Dat ene talent, dat we nog hebben, ontbrak, en dat was temeer te betreu ren. omdat de Nederlandse aanval in die eerste helft zo hevig op de Franse verdediging ingedrongen is. dat de man met technisch grotere vaardig heid. met meer inzicht dan de Neder landse voorlinie-spelers, de daden drang van onze hele ploeg had kun nen realiseren. Nu werd wel een gerenommeerde ver dediging Vignal (doel). Huguet (rechts- baca), Marche (linksback) en Culssard (Spil) zwaar aan de tand gevoeld, maar dat leverde onvoldoende profijt op. Wel echter heeft het onze verdediging natuurlijk ontlast. Van Schiindel zowel j als Biesbrouck ja vooral deze laatste hebben door hun spel de rust in onzs verdediging weten te brengen. Zo- Tijdens een aanval der Fransen be machtigde doelman Kraak, hoog op springend, de bol. Tweede van links Terlouw, tweede van rechts Van Schijndel. (Telefoto). er van, Flamion, wat men in voetbal jargon noemt „geheid" buitenspel stond. Bovendier heeft hij bij de laat ste krachtsinspanning van Nederland, een half uur pa dc rust. Frankrijk een cadeautje gegeven door een vrye schop te geven buiten het strafschopgebied, toen Van Me'is door de Franse doel man volkomen gekraakt werd. Dal had een strafschop moeten zijn en liet is geen wonder, dat dit niet toekennen een extra morele slag v^r d*» Neder landers is geweest. Ondanks die inzinking in het laatste half uur verdient de Nederlandse ploeg echter hulde en dank voor de prettige verrassing, welke ze door haar vechtlust heeft gebracht. Voor de tegenstand wel ke ze heeft geboden. Tot tweemaal toe is het team er in geslaagd, de achter stand te verkleinen. Hoe het eerste Franse doelpunt kwam. schreven we reeds. Het, tweede volgde na 28 minuten toen Baratte ait een voorzet van Kargu Franse lof NEDERLANDS SPEL WAS LANG NIET VAN KWALITEIT ONTBLOOT. Na afloop van de wedstrijd vroe gen wij de voorzitter van de Franse Voetbalbond, de heer Gambar- della, naar zijn mening over het vertoonde spel. „Ik ben van mening, dat onze spelers er verkeerd aan hebben ge daan hun tegenstanders te onder schatten. Het spel der Nederlan ders was namelijk lang niet van kwaliteit ontbloot. Het Franse elf tal dacht een gemakkelijke zege te behalen, waardoor de verdediging zich te vee] naar voren waagde," aldus de Franse bondspraeses. „Onze tegenstanders kregen hier door telkens de gelegenheid - goede en zeker niet ongevaarlijke aanval len op te zetten. Ik moet zeggen, dat de Nederlandse voetballers in dividueel blijk" gaven over een be hoorlijke dosis techniek te be schikken, maar bovenal heeft hun enthousiasme en hun wil al het mogelijke te geven er voor zorg ge dragen, dat de nederlaag een zeer eervolle kan worden genoemd. Ik zou ongelijk hebben, wanneer ik zei niet tevreden te zijn, maar de con clusie, die ik tevens trek is, dat een wedstrijd nooit van tevoren is gewonnen en dat altijd moet wor den gevochten om het succes te behalen," Aldus eindigde de heer Gambardella. Het oordeel van Gaston Barreau, de voorzitter van de Franse keuze commissie. was vrijwel eenslui dend: „Naar mijn smaak was deze Nederlandse ploeg heeiTWat sterker, dan die, welke in Antwerpen van België verloor. Het weer geheel fit zijn van de spil Terlouw betekende een geduchte versterking voor onze gasten. De Nederlandse ploeg heeft geen gelegenheid voorbij laten gaan om ons elftal stevig van re pliek te dienen." Barreau vervolgde: „De Neder landse voorwaartsen vormden een voortdurende bedreiging voor onze verdediging. „Ik geloof, dat men in de ko mende jaren nog ernstig rekening zal moeten houden met Nederland, dat. wanneer niet alle spelers moe ten worden vervangen wegens ver trek, ,na-ar het buitenland, de weg naar herstel zeker weer zal vin den." Cijfers De Argentijn Najdorf, de win naar van het wereldschaaktournooi te Amsterdam, kreeg voor zijn eerste plaats f. 2000. Reshevsky, die met de tweede plaats genoegen moest nemen, ontving f. 1500 en Stahlberg. nummer drie. f. 1000. Hiervoor hebben demeesters bijna een gehele maand moeten spelen. In het Brusselse Sportpaleis bokste Zaterdagavond de wereld kampioen vHeltergewicht „Sugair" Roy Robins en tegen onze landge noot Luc van Dam. Volgens de „Telegraaf" ontving de Ameri kaanse kleurling voor elke minuut van het 13 minuten lang durende gevecht 2150 dollar. Totaal dus 27.950 dollar. De Ne derlander kreeg als pleister op de wonde f. 40.000. Een maand schaken en 13 minu ten boksen; het is eën heel ver schil Luc van Dam gaat neer! (Telefoto). (Van een speciale verslaggever). In de vierde ronde van zijn gevecht tegen „Sugar" Ray Robinson, de wereldkampioen weltergewicht die algemeen erkend wordt als de beste bokser van de laatste kwart eeuw niet alleen in zijn eigen, maar in alle gewicht klassen, is de Nederlandse middengewicht kampioen Luc van Dam Zaterdag avond in het eivolle Brusselse Sportpaleis knock out gegaan. Maar de hartstochtelijke toejuichingen na afloop, van de ongeveer 16.000 Belgische toeschouwers waren niet voor de zegevierende „suikeren" Ray be stemd, doch voor onze landgenoot, die de Brusselaars door zijn moedig en kundig boksen in de eerste ronden tot vervoering had gebracht. Robinson werd door het lichtgeraakte Belgische publiek uitgejouwd Velen meenden, dat de Amerikaanse kleurling tegen het einde van de derde ronde Luc van Dam onder de gordel had geraakt. De Nederlander bleef na die slag kermend liggen, de gong redde hem nog van een K.O. in deze ronde, doch feitelijk was hij toen al verslagen: door zijn helpers moest hij naar zijn hoek worden gedragen Luc van Dam heeft echter met ere verloren. Waarschijnlijk is het ook wel de potentieel sterkste bokser aan wie de zege ten deel is gevallen. Want Ro binson, alhoewel zeker niet. in topvorm verkerend, heeft een formidabele in druk gemaakt door de kracht en de nauwkeurigheid van zijn slagen, zijn techniek en zijn ringstrategie. Vooral zrijn linkse hoek en een enkele maal een linkse stopstoot waren overrompelend snel. Evenwel heeft Van Dam, en daar om ban hjj in weerwil van het inci dent in de derde ronde, met voldoe ning terugzien op zijn prestatie, zon- nekaar bewezen, dat de neger zeker niet onkwetsbaar is. Ook Van Dam scoorde met zijn flitsende linkse stop stoten. misschien nog wel vaker dan de neger, die kennelijk verrast werd als zijn élan gebroken werd door zo'n razendsnel uitschietende straight left. En bovendien kwam onze landgenoot die zieh zeker niet alleen tot verde digen beperkte, twee of drie maal door met zijn rechtse. Zo goed was Ro binsons verdediging niet of hij moest deze stoot vol op de kaak nemen. Er was geen sprake van dat hij groggy was, maar in de tweede en ook in de derde ronde had hij duidelijk last van deze zware voltreffers. BIJ de strijd op afstand en op halve afstand was Van Dam zeker niet de mindere, wij zouden bijna zeggen in tegendeel. Maar wel was Robinson su perieur bij de enkele malen, dat lijf aan lijf werd gevochten. Dan zond Robinson in bliksemtempo twee maal zoveel slagen af als Van Dam, die ze niet alle kon blokkeren. Maar ook bij dit infighting vocht Luc voor v/at hij waard was en dit was zeer veel. De strijd werd, zoals wij in de aanhef schreven, eigenlijk beslist in de derde ronde toen na ongeveer twee en halve minuut Robinson onweerstaan baar opsprong en Van Dam met een regen van hoeken en opstoten bombar deerde. Na een van die opstoten ging Luc, die gebukt stond, neer en „coupe bas" klonk het onmiddellijk uit hon derden kelen Was de stoot te laag? Wjj zouden er geen eed op durven doen, het ging alles zo overrompelend vlug. Maar wij waren in de kleedkamer van de zeer terneergeslagen Van Dam, onmiddellijk na afloop van de wedstrijd. Dr Tholen uit Amsterdam onderzocht hem daar. Hij consta teerde duidelijk sporen een zwel ling van een slag. die ver beneden de gordel, nog lager dan de lies. moet hebben getroffen. En de Belgische ringarts, dr Verbeek, die op verzoek van de Van Dams eveneens een on derzoek instelde, ging accoord met de conclusie van zijn Nederlandse con frater. Onze slotsom, als leek. is, dat een venijnige harde opstoot van Robinson de Nederlandse kampioen veel te laag heeft getroffen en dat de rand van de beschuttende schelp, welke de boksers dragen. Van Dam zo pijnlijk heeft ge wond, dat hij voor een groot deel, zo niet van het grootste van zijn middelen werd beroofd. In de vierde ronde was het pleit toen spoedig beslist, want Van Dam, gehan dicapt door de foutslag, en moreel waar schijnlijk ook geschokt, kon zich toen niet meer tegen de feller en feller aan vallende Robinson die vroeger een maal een berisping van de scheidsrech ter wegens een houw tegen de nieren had gekregen handhaven. Het is jammer dat het 20 gelopen is, want Van Dam bokste tot aan het inci dent. een voortreffelijke partij, zowel defensief als aanvallend. Als Robinson wat langer in Europa bleef zou er alle reden zijn voor een revanchematch, die de wereldkampioen zijn moedige, doch onfortuinlijke tegenstander dan zeker niet zou weigeren. Een week-eind sport in cijfers COMPETITIE KNVB le klasse C: VSV—HBS 0—4 West 1. 2e kl. A: VVA-HVÖ 2—2. 2c kl. B: VolendamWatergr.meer 20. West 2. 3e kl. A: VCSZandv. Meeuwen 1—0: LFC—Hllllnen 1—3. 3e kl. B: GD ABMT 0—1. 4e kl. A: VVSB—SJC 2—3; Teyllngen— Archipel 12. 4e kl. C- BTC—Alphla 1—5. Res. 2e kl. A: ADÓ 3—Quick 2 3—3. Res. 3e kl. A Westerkw. 2ASC 2 42. Res. 3e kl. B: VCS 2—HPSV 2 1—1. ZATERDAGVOETBAL 3e kl. A: Rljnsb. BoysCSVD 2—0: NoordwjjkJAC 42. 4e kl.: Katwijk—Lelden 1—2. KON. NED. HOCKEY BOND Westen, heren le klasse: HDMHOC 3—0. De overige wedstrijden werden alle af gelast. KON. NED. KORFBALBOND Het gehele korfbalprogramma werd door de competltlelelder geschrapt. In de Turkse hoofdstad Ankara werd een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen Turkije en een Frans B-elftal. De Fransen wonnen met 32, nadat de rust reeds met een voorsprong van 30 voor de gasten was ingegaan. I

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5