Uitspraak inzake Bertha Hertogli tot morgen verdaagd Op gewonden Mohammedanen voor gerecht en klooster Wordt U gekweld Speciale Kabinetszitting over Nieuw-Guinea te Djakarta r~ STADSNIEUWS Kerkelijk Leven Radio-programma MAANDAG 11 DECEMBER De zaak van Bertha Hertogli is vandaag tot morgen verdaagd. Er be vond zich voor het gerechtsgebouw een opgewonden menigte van ongeveer 2000 Mohammedanen. Speciale poli- ti evers terkin gen drongen de schreeu wende menigte met knuppels terug. Door middel van spandoeken werd Bertha's „vrijlating" geëist. De Nederlandse autoriteiten zijn van oordeel, dat het Hof de uitvoering van het vonnis zal bekrachtigen. Er zijn daarom reeds plaatsen in een toestel van de K.L.M. geboekt. De Mohammedaanse m eis jesv eren 1- ging, die gisteren een protestdemon stratie met 1500 deelneemsters zou hou den bij het klooster, waar Bertha Her- togh is ondergebracht, heeft deze de monstratie afgelast De voorzitter van de Mohammedaanse Liga te Singapore, Karim Ghani, deelde mede, dat hij het niet wenselijk achtte, dat in de zaak- Hertogh iets wordt ondernomen voor dat de beslissing van de rechter in ho ger beroep bekend is gemaakt. Intussen was gisteren extra-politie opgeroepen, toen een groep van 1000 Mohammedanen bij de ingang van het klooster bijeen kwam. De menigte Besprekingen over gevolgen huurverhoging De Stichting van de Arbeid heeft zich tot de legering gewend met het verzoek tot een bespreking te komen met de interdepartementale loon- en prijscom missie over de gevolgen van de te ver wachten huurverhoging van 15 v. voor die loonarbeiders en andere groepen, die buiten de loon- en inkomstenbelasting vallen en dientengevolge geen compen satie zullen ontvangen. Naar wij vernemen zal de loon- en prijscommissie binnenkort met verte genwoordigers van de Stichting van de Arbeid onder leiding van Staatssecreta ris van RhSJn bijeenkomen SURINAAMSE OPPOSITIE DELEGATIE IN ONS LAND. Vanochtend arriveerde op Schiphol onder leiding van de heer D G. Find- lay de delegatie der oppositie van de Surinaamse Staten De delegatieleden werden verwelkomd door de heer G B. Rebel, van de afdeling Voorlich ting van het Ministerie van Unie-aan gelegenheden en Overzeese Rijksdelen, mr dr R. H. Bos, vertegenwoordiger van Suriname in Nederland en mr H. L. de Vries, gecomibteerde van Suriname in Nederland. FINSE ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de Finse Onafhanke lijkheidsdag zijn door de Finse gezani, benoemd tot Officier in de Orde van de Finse Leeuw de heren G, Kalemink en ir C. H. v. Amerom te Warmond, di recteuren van de N.V. Panagro te War mond en tot Grootmeester in die orde de heer J. A. L. van Haarst te Oegst- geest. wachtte de hele dag buiten het kloos ter, maar tot een demonstratie kwam het niet. Toen mevrouw Hertogh de 'menigte zag, brak ze in tranen uit. Een zuster zeide, dat Bertha haar troostte en gevraagd had of zij aan de mensen mocht zeggen weg te gaan, maar haar moeder zeide: „Neen". Zo nu en dan zagen de Mohammedanen Bertha, die in de tuin van het klooster speelde. Gistermiddag was er in het klooster een „concert" en Bertha gaf een „piano voordracht". Tot een week geleden had ze nog nooit een piano aangeraakt. Bertha speelde een paar liedjes. De Mohammedaanse leiders te Sin gapore hebben gedurende het weekend besproken, welke stappen er moeten worden ondernomen, indien het Hof be slist, dat de uitvoering van het vonnis,- waarbij Bertha onder de hoede van haar ouders werd gesteld, niet uitge steld zal worden. JUWELEN-DIEVEGGE LIEP TEGEN DE LAMP. Diefstallen in Den Haag, Haarlem en Bussum. In October werden in Den Haag in een tweetal Juwelierszaken, gelegen aan de Plet Heinstraat en de Zoutman straat, diefstallen gepleegd. Daarbij werden 30 gouden zegelringen, f.500 aan baar geld en 4 gouden armbanden gestolen. In aanmerking voor deze diefstallen kwam een vrouw, die op dezelfde dag beide winkels had bezocht. Haar signa lement was bekend, doch het onderzoek leidde tot niets. Nu was het de Haagse recherche op gevallen, dat in Haarlem en Bussum eveneens in juwelierszaken diefstallen werden gepleegd, waarbij dezelfde werkwijze werd toegepast. Deze werkwijze is thans de dievegge noodlottig geworden. Teen zij wederom te Bussum haar slag probeerde te slaan, hield de politie haar aan, wegens po ging tot diefstal. Zf) bekende ook de diefstallen in de Haagse juwelierszaken gepleegd te hebben. Zij had het gesto- lene bereids verkocht. Ook de heler is aangehouden. De dievegge is een reci- diviste, DE F. 15.000 GEVALLEN. In de 511e staatsloterij, 5e klasse, 13e lfist is vandaag op lot nummer 10046 een prijs gevallen van f. 15.000, ADVERTENTIE door rheumatlek. spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f2.08 en f7.94. Dr Prillwitz over vermin derde cultuur-opbrengsten Aan boord van 't m s. „Indrapoera", dat uit Indonesië in ons land arriveerde, had den wij een onderhoud -met dr ir Prill-, witz, adviseur van het Ministerie^van I Econ. Z^ken te Djakarta Deze verklaarde inzake de rubberr I productie in Indonesië, dat het cHl jaar mogelijk geweest zou zijn om 350,000 ton ondernemingsrubber te produceren, doch door de huidige om standigheden in Indonesië werd slechts 55% hiervan bereikt. De pro ductie van bevolkingsrubber daaren tegen is dit jaar boven verwachting gewecst.nl. 430.000 -ton, tegen een. vooroorlogse productie van 360.000 ton. De suikerproductie in Indonesië be droeg het afgelopen jaar volgens hem 285-000 ton tegen anderhalf millioen ton voor de oorlog. De palmolieop brengst bedroeg dit jaar 3/5 van de vooroorlogse en was-150 000 ton. De op brengst van de thee-cultures was 35.000 ton, dit Is volgens spr. 2/5 van de voor oorlogse. 9000 ton was de opbrengst- van de koffie en dit is 1/5 van de voor oorlogse productie. Dit jaar werd er 6000 ton Delitabak geoogst met een opbrengst van 100 millioen aan devie zen. De vezelopbrengst, die 6000 ton be droeg, wat 1/15 van de vooroorlogse, Spr. noemde deze van weinig betekenis, doch hij verwachtte de eerstkomende laren een belangrijke uitbreiding. De ondernemingen van Sumatra's Oostkust, de tabaksondeimemingen uit gesloten, zouden 30.000 arbeidskrachten kunnen gebruiken. Sjafroedin voorziet grote moeilijkheden WANNEER NIEUW-GUINEA CONFERENTIE GEEN OVEREENSTEMMING BRENGT De Indonesische Minister van Finan ciën, Sjafroedin, heeft te New York verklaard, dat hij grote moeilijkheden in de toekomst voorziet als gevolg van het feit, dat geen overeenstemming is bereikt over de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. De anti-Nederlandse gevoelens zou den in geheel Indonesië weer oplaai en. E«n en ander zou een goed func- tionneren van de NederlandsIndo nesische Unie zeer kunnen belemme ren, zo zeide hij. De Partai Bceroeh (Arbeiderspartij), die de onvoorwaardelijke overdracht van de souvereiniteit over Nieuw Gui nea aan Indonesië eist, heeft in een vergadering verklaard, dat zij in prin cipe met een boycot accoord gaat en dat zij zich verantwoordelijk stelt voor de uitvoering daarvan. In een hoofdartikel van de New York Times, over het Indonesische voorstel, cm de souvereiniteit over het Westelijk deel van Nieuw-Guinea binnen zes maanden aan Indonesië over te dragen, zegt het blad, „dat de Indonesiërs waarschijnlijk hun eisen "zo hoog mo gelijk hebben gesteld, om daarna met goed fatsben hier iets van te kunnen laten vallen." Het is niet te hopen, dat deze kwestie zal uitlopen op wéér een moeilijkheid in het Verre Oosten, aldus het blad. Het hoopt, dat de Indonesiërs thans niet hun eisen zullen doordrijven. „Van het allereerste belang zijn de wensen van het volk van Nieuw-Gui nea. Het is raadzaam verdere beslui ten uit te stellen, totdat die wensen kunnen worden geformeerd. Wanneer zij tot uitdrukking zün gebracht, zal de tijd gekomen zijn om te hande len,1' aldus de New York Times. ir pessimistisch bij géén oplossing Ten huize van de Indonesische mi nister-president. mr Moh. Natsir, is vanochtend te Djakarta een speciale kabinetszitting gewijd aan Nieuw Gui nea. Het rapport over de besprekin gen inzake Nieuw Guinea in Den Haag is thans in Djakarta ontvangen. Na afloop hiervan verklaarde Nat sir: „Wij hebben het rapport van de besprekingen over Nieuw Guinea be studeerd en zullen de delegatie nader instrueren, indien zulks noodzakelijk wordt geacht. Moh, Roem heeft de re gering laten weten, dat de besprekln- gen over Nieuw Guinea zullen worden voortgezet. Moh. Natsir zeide. dat indien het probleem over Nieuw Guinea dit jaar niet kan worden opgelost, beide par tijen voor een moeilijke situatie "zullen komen te staan. „Ik moet nogmaals met nadruk verklaren, dat er véél meer op het snel staat dan liet grond gebied. dat Nieuw Guinea heel'' Indien er geen oplossing kan worden gevonden dan ben ik pessimistisch. IMPASSE DOORBREKEN. Minister Djoeanda, die in ons land de ministerconferentie werd bijgewoond had het rapport over Nieuw Guinea meegenomen, Natsir weigerde te spreken of vragen te beantwoorden of de regering in over weging had génomen derden bij de op lossing van het probleem te betrekken. Hij zeide: ..Beide standpunten zijn eigenlijk reeds van April af duidelijk, toen de Nieuw Guinea-commissie voor het opstellen van een rapport werd in gesteld, Nederland en Indonesië hebben elk een eigen interpretatie van de .op lossing van het probleem Nieuw Guinea binnen een jaar na de souvereinitelts- overdracht". Wat de Indonesische dele gatie thans doet is te pogen om de be staande impasse te doorbreken", aldus Natsir, die ten slotte zeide, dat de re- vering in voortdurend contact staat met de Indische delegatie in Den Haag. TOESTAND IS ERNSTIG, De bladen te Djakarta van heden leveren allen commentaar op de berich ten uit Den Haag over het verloop van de conferentie. De Nieuwsgier schrijft o.m.: Het zou dwaasheid zijn de ogen te sluiten voor de zeer ernstige toestand, die is ont staan door de vierkante afwijzing van de principiële Indonesische eis inzake Nieuw Guinea door de Nederlandse re gering. De twijfel, die tevoren reeds in vele Indonesische dagbladen was uitgedrukt over het mogelijk resultaat van de be sprekingen, draagt er ongetwijfeld toe bij dat de zichtbare reactie tot dusverre beperkt is gebleven. Men late zich door dit alles niet misleiden. De betekenis van het feit, dat er zelfs geen basis voor bespreking blijkt te zijn. zal spoedig ge noeg doordringen. De crisis in de Nederlands-Indonesi sch 3 betrekkingen staat voor de deur. De Nieuwsgier constateert dan, dat de regering, doordat haar wens indiscu- tabel is verklaard, in een zeer moei lijke positie is gekomen. Ook en in de eerste plaats tegenover degenen, die door een boycot de Nederlanders wil len laten voelen, dat zij in de gègeven omstandigheden niet meer welkom zijn. De positie op dit punt -is eigen aardig. Er is een algemene opinie ook onder de hier werkzameNederlanders, ovei het vraagstuk Nieuw-Guinea. Er is-gear. Nederlander -h.er te lande, -die achter zijn eigen regering staat De Nieuwsgier acht het gewenst, wanneer de Neder landse opinie in Indonesië over Njeuy<- Guinea met nadruk tot uitdrukking kwam en vraagt zich ook of zulks nfei zou kunnen geschieden door een ver zoekschrift, waartoe vooraanstaande^ üit het bedrijfsleven net initiatief zou den kunnen nemeh. De Nieuwsgier besluit: „De ilarheici en het gebrek aan verbeeldingskracht van de Nederlandse politiek hebben ons al vele parten gespeeld. Dit zal niet veranderen, zo vreest de Nieuwsgier, door een petionnement uit Indonesië, maar zulk een verzoekschrift zal nog eens duidelijk vaststellen, dat de Neder landers in Indonesië dit alles anders zien en zelfs oen kabinetscrisis in Ne derland in het licht van de eeuwigheid niet zo belangrijk vinden als een duur zame schade voor de betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland. a STEUN VAN EEN DERDE. „Merdeka" schrijft, dat Nederland niet gemakkelijk tot afwijzing van het Indonesische voorstel zou overgaan, .indien Nederland niet overtuigd Is, dat het ruggesteun kan verwachten van een derde partij. „Nederland is zeer wel op de hoogte van de gevol gen, indien de besprekingen over Nieuw Guinea niet het resultaat zou den opleveren, overeenkomstig de In donesische eisen", aldus het blad. ..Merdeka" meent, dat de hoop van Nederland een eerde partij in het vraag- stuk-Nieuw Guinea te betrekken, slechts nadelig is voor de Nederlands-Indonesi sche betrekkingen". Het ware beter om van nu af een losraken der betrekkin gen te voorkomen, dan om deze later weer te herstellen". IVEER VIER PERSONEN VRIJ. Wederom zijn vier personen vrij gela ten, die 'bij de actie te Djakarta op 19, November werden gearresteerd. 'Onder hen bevinden zich Arie en Gerard Knoester. FEUILLETON door E. PHILLIPS OPPENHEIM Het kostbare deposito 39) HOOFDSTUK XVII Edward Wolf was ronduit gezegd doodsbenauwd. Hij was van het raam van de kleine kamer in Greenwail Avenue weggevlucht en in de verste hoek van de kamer gekropen. En zelfs daar zag hij er nog uit als iemand die het liefst nog achter een clubfauteuil schuil zou gaan. Dutley schamel ge kleed en totaal onherkenbaar, stond juist buiten het gezicht van de straat, tussen de gordijnen. Aan de over-kant liep een kleine nette gestalte met een zwart tasje en een parapluie boven zijn hoefd houdend, recht cp het laatste huis in die straat af een afschuwe lijk gepleisterd monster met een toren aan iedere kant. „Ja, dat is onze vriend," mompelde Dutley, half binnensmonds. „Dat is zeer zeker onze vriend. „Hij is een moordenaar dat is hO. zei Wolf vanuit zijn verre hoek. „Laat hem met rust, meneer. U krijgt mij niet in zijn buurt dat zeg ik u ronduit." Thomas Ryde opende het hekje van zijn tuin. Hij bleef even staan om zijn parapluie neer te slaan, schraapte zorg vuldig zijn schoenen af cp de vcet- schrapper, stak een sleutel in het slot en ging naar binnen. 'Wolf kwam uit zijn schuilhoek te voorschijn. „U durft heel wat, meneer," zei hij, „cm hier recht tegenover zijn huis te blijven rondhangen U denkt misschien dat u goed vermomd bent u heeft anij er inderdaad tussen genomen maar als hij u ooit te voren gezien heeft, dan zult u hem nooit ook maar voer één moment misleiden, U hebt mij laten komen en ik bèn gekomen, maar ik zeg u ronduit, dat de lucht in High- gate waarschijnlijk erg gezond is voor hen, die er wonen en zich met hun eigen zaken bemoeien, maar voor mij deugt ze niet en voor u evenmin, als hij u ooit te zien krijgt." „U bent nogal deprimerend," merkte Dutley op. „Ik had er juist over ge dacht om Ryde eens een bezoek te gaan brengen," „Dan bent, u een even grote dwaas als u lijkt. Dat is alles wat. er over te zeggen valt," verklaarde Wolf met na druk. „Wat moet u van mij hebben, meneer? U heeft mij laten roepen en ik ben gekomen. Ik heb u van tevoren gezegd, dat ik mij met deze zaak niet wilde inlaten." „Precies," stemde Dutley toe. „In leder geval was ik niet van plan cm u te vra gen iets te doen met betrekking tot onze vriend aan de overkant Hij schijnt een modeiieven te lelden. De bus van halfnegen iedere morgen daar cp de hoek. Halftien cp zijn kan toor. Een uur om zijn stadsrelzlger in structies te geven. Dan ^aat hij uit cm een paar gewone zakenbezoeken af te leggen. Lunch in die aardige kleine Club daar in de City. Terug naar kan toor om het rapport van zijn reiziger in ontvangst te nemen. Nog een paar bezoeken en naar huis om thee te drin ken. Een voorbeeldig bestaan, meneèr Wolf. Geen bedenkelijke nelgingen voor bioscopen, bars of andere vermaken van dien aard. Boeken bij hopen. Een sterke leeslamp en vroeg naar bed." „Heeft u dat allemaal zelf ontdekt?" „Inderdaad. Ik heb er het grootste deel van een week aan besteed om Ryde te bestuderen." „Nou, ik kan alleen maar zeggen dat u dan meer moed heeft dan ik!" „Er is alleen maar één ding, waar ik nog over zit te tobben," ging Dutley voort. „Onze vriend schijnt er een eigenaardige smaak in lampskappen op na te houden! Hij zit daar altijd met de gordijnen wijd open heel redelijk als men bedenkt, dat hij heel Londen heeft cm op neer te zien maar waar om, vraag ik u. meneer Wolf, veran dert hij voortdurend de kleur van zijn lanipekappen? De ene avond rood, de tweede avond groen, soms zelfs paars. Als ik die puzzle kon oplossen, dan wist ik alles wat ik van Thomas Ryde wens te weten," ,,Nou, dan ziet u dat maar uit te vin den. meneer," antwoordde Edward Wolf. „Maar ik ben niet van plan om daar eens te gaan aanbellen en een vriendschappelijk praatje over lanipe kappen te beginnen. Als u mij niets anders te vertellen hebt," ging hij voort, zijn pet opnemend, „dan zou ik graag zien, dat. u mij mijn onkosten, die ik ge-maakt heb cm hierheen te komen, betaalde en dan ga ik er vandoor." „Doe niet zo stom, Wolf," vermaande Dutlev hem. „Je weet heel goed, dat ik je niet hier heb laten kernen om je voor de gek te houden. Je staat op het punt om honderd pond te verdienen. Ga daar in die stoel zitten en luister naar wat ik te zeggen heb, Met Thomas Ryde zijn we klaar." „Honderd pond!" mompelde Edward Wolf. „Laat eens horen, meneer!" „De laatste keer, dat ik het genoegen hid een bezoek van je te ontvangen," ging Dutley voort, „heb je me de naam van een buitenlander, horen noemen de Baron De Brest. Het kwam mij voor, dat je die" naam meer gehoord had Ik geloof zelfs, dat je zover ging, mij tegen hem te waarschuwen. Waar om? 1 „Hij is niet eerlijk meneer, dat is ai- les. Ik zeg niet, dat hij gevaarlijk is daar is hij te laf voer maar dit kan ik u vertellen: Hij. ziet er niet tegenop om af en tce een smerig zaakje door een gangster te laten opknappen.' „Hetgeen betekent?" „Nou, ais hij iets gedaan wil hebben, doet hij nel zelf niet- Bill Meakin werd ingepikt cp een ogenblik, dat hij iets voer hem opknapte. Hij toonde zich n et kang en betaalde de -advocaat. Maar Iemand die er niet tegenop ziet om af en toe van een gangster gebinilk te maken, moet men in het oog hou den en dat is de reden, dat ik u die tip gaf." ..Precies," mompelde Dutley. „Ik houd dat heerschap trouwens al in de ga ten. Luister eens, Wolf. Ken je hem, als je hem ziet?" „Zeer zeker." „Je bent voor hem niet bang, niet waar, zoa.ls voor die meneer aan de overkant?" „Neen, voor hem ben ik niet benauwd. Hij is een grote slungel. Houdt zioh, als hij even kan, buiten alle onaange naamheden." „Een paar dagen geleden," hernam Dutley, „bracht hij een bezoek aan mijn huls In Curzon Street, hoewel hij zeer goed wist, dat ik er niet was en vroeg permissie om even in mijn stu deerkamer te gaan om een briefje te kunnen achterlaten. Mijn bediende dacht er niet over, maar hij ken hem nauwelijks kwijt worden. Ten slotte bood hij hem tien pond aan om hem in mijn studeerkamer te laten zitten en alleen maar even dat briefje te schrij ven." „Wat wilde hij stelen?" informeerde de heer Wolf sluw. „Dat is nu net, wat ik zo gTaag zou willen weten," verklaarde Dutley. „Kijk eens, nu kun je op de volgende manier honderd pond verdienen; Je houdt mijn huis in het oog van het moment af, dat de bedienden naar bed zijn laten we zeggen van II uur 's avonds tot 5 uur 's morgens. Als je ock maar iets be merkt van De Brest of een van zijn boeven, kun je mij opbellen via de pu blieke telefoon in het café op de heek. En als je me niet te pakken kunt krij gen en ze proberen in te breken, geef je de politie een tip en maakt, dat Je weg kemt. Je krijgt in ieder geval hon derd pond ennog honderd er bij, als het wat oplevert. Goed genoeg?" (Wordt vervolgd^ KYNOLOGENVER. „RIJNLAND". Op de Zondag j.l. te Utrecht gehouden jubileum clubmatch van de Nederlandse Schotse Terrierclub behaalde „Henco" van Mevr. A. A. J. Smits—Van den Broek uit Leiden de eerste prijs met de kwalificatie Uitmuntend. Henco werd tevens beste van alle reuen boven 18 maanden. „Irene van de Billy's Hoeve" eveneens van Mevr. Smits behaalde de tweede prijs met zeer goed en werd op één na beste van, alle teven boven d.e 18 maanden. De heer J. J, van Koolbergen uit Bos koop, de Secretaris van de jubilerende vereniging werd wegens zijn verdien sten voor de Kynologie door de Raad van Beheer, honoris causa tot keurmees ter benoemd. Voor „Rijnland" was het derhalve weer een succesvolle dag. VOETGANGSTER AANGEREDEN OP ZOETERWOUDSE SINGEL. Komende uit de Kraalerstraat is gis teravond om half elf op de Zoeterwoud- se Singel nabij de Van Disselbrug de 76-jarige voetgangster M. L. B. uit de Wasstraat aangereden door een auto. Met een schedelbasisbreuk, een linker schouderfractuur en een bloedende r.euswond werd het slachtoffer door de EH.D. naar hei Academisch Ziekenhuis vervoerd. Zij, die getuigen waren van het onge luk, worden verzocht zich te melden bU het Hoofdbureau van Politie afdeling Recherche. De toestand van mevr. M. L. B. is ernstig, doch er Is geen direct levens gevaar aanwezig. Begroting Rijnland sluit met een ton onvoorzien De begroting 1951 van het Hoogheem raadschap Rfjnland sluit op de gewone dienst op een totaal bedrag van f. 1.172.262.72, waarin opgenomen is een post „onvoorzien" van f. 100.126.22. De kapitaaldienst toont een totaai aan inkomsten en uitgaven van f. 3.571.976.30. Op de gewone dienst boekt de post algemeen bestuur" een nadelig saldo van f,-218 902.-—de burgerlijke dienst en de kasmiddelen een batig saldo van f33.982 62, ae dekkingsmiddelen van algemene aard een voordelig saldo van f 924.907 89. Daartegenover staat een nadelig saldo van f. 639 826.29 voor de openbare werken onderverdeeld in f 143 IJ3,voor aigemene kosten tech nische dienst, f. 47~.012.50 voor ae wa terkeringen, f. 351 00025 voor net boe- zembeheer en f. 93.256.54 voor de overige laken in deze afdeling, In de uitgaven van de kapitaaldlensi is opgenomen een post van f. 1.050.584,— ten behoeve van de verbetering van de Katwijkse uitwatering, waarvan f. 700.000 voor het maken van c-en bouwput, slo pen van het binnenhuis van het oude gemaal en het bouwen van een nieuw gemaal. P. J. BROEKHOVEN f Zaterdag jl. is te Den Haag plotse ling overleden de heer P. J. Broekho ven. hoofd-inspecteur van 'sriiks be lastingen te dezer stede. Als inspecteur was hij achtereenvolgens werkzaam te Rotterdam. Hoogezand en Den Haag, waarna hli in 1926 werd benoemd tot hoold-inspecteur te Eindhoven, van waar hij in 1948 werd overgeplaatst naar Rotterdam. Sinds September jl. was hii in gelijke functie werkzaam te Leiden. Voorts bekleedde hil o.m. het voorzitterschap van de examencom missie van de Vereniging van Belas tingconsulenten, Bovendien was hij sinds de bevrijding bestuurder van de N.V. Handelmaatschappij Montan te Den Haag. De heer Broekhoven be reikte de leeftijd van 56 jaar. De be grafenis is morgen in het familiegraf op de begraafplaats St Barbara aan de Blnckhorstlaan te Den Haag. „HET NIEUWE TONEEL"! De Toneelvereniging. „Het Nieuwe Toneel" gaf Zaterdagavond in de grote Burchtzaal onder grote belangstelling een opvoering van de door de heren J. W. v, d. Heiden en Henk Bakker ge schreven klucht „Nicodemus en zli schaduw". De voorzitter, de heer J. Pie- ket. sprak een inleidend woord, waarin gewag werd gemaakt van het feit. dat het op 28 Juli a.s. 25 jaar geleden is, dat de vereniging werd opgericht. Fees telijkheden voor de viering van dit zilveren jubileum ztin in voorbereiding. Onder regie van de heer P. van Eg- mond Jr bracht hierop „Het Nieuwe Toneel" bovengenoemde klucht over het voetlicht. Ofschoon wii waardering hebben voor de rolvastheid der spelers, kon men zich deze avond vooral aan het begin niet voldoende inleven in de hem of haar toegedachte rol. het geen niet weg neemt, dat de aanwezi gen zich kostelijk met deze klucht heb ben geamuseerd. Een geanimeerd bal, onder leiding van de heer A. de Groot en met medewerking van Harry Rai- davs attractie-orkest, besloot de feest viering. Geref. Kerken Aangenomen naar Britsum, M. v. d. Bosch te Helmond; naar Emllchhelm (Duitsl.) clrs A. M. v. d. Zanden te Wons. Geref. Kerken ornlerh. art. 31 K.O. Beroepen te Duurswoude J. W. Smit te Hengelo. De nieuwe kerkorde der Ned. Herv. Kerk HEDENAVOND EEN VRAAGGESPREK VOOR DE RADIO. Hedenavond om 8.06 uur zal mr dr A, A. van RhiJn, voorzitter van de Werk groep Kerk- en Samenleving der Neder lands Hervormde Kerk ln een vraaggesprek met de VARA over Hilversum 2 een uit eenzetting geven van dp betekenis van de r.leuwe kerkorde der Ned. Herv. Kerk. 15). Zo werd Panda dan een echt rijk heer in een duur huis. en hoe minder hjj zich met alles bemoeide, hoe beter het ging. Jolllepop zorgde voor alles, en °anda had helemaal niets meer te doen. Hier zit hij nu bijvoorbeeld in zijn ge makkelijke stoel bij het vuur, en hij heeft een kostbare kamerjas aan en een keurig strikje voor, en hij heeft alles wat zijn hart maar zou kunnen begeren, en toch Hier is onze ochtend-versnapering. mijnheerehPanda!" sprak Jol- liepop, die eerbiedig nader trad. ..Het is tijd voor het nuttigen van een ver versing, wanneer ik zo vrij mag zijn het op tc merken!" „Goed, Jolliepop, zet daar maar neer". zei Panda slaperig. „Maareh Jolliepopwat voeren millionnairs eigenlijk uit?" „Dat is geheel verschillend", meende Jolliepop. „Mijn vroegere meester, wij len de Baron Knoopsvel van Kamharen hield zidh bijvoorbeeld onledig'met-tui nieren. Kij kweekte èen zeer bijzondere roos, die ondrr de naam lies Knoopsvel van Kamharen" bijzonder veel opzien baarde op verschillende ten- 1 toonstellingen. „Ja maar dat zou I.k nooit kunnen!" zei Panda, diep onder de indruk. „Ik zou nooit een Barones Knoopsvel van Kamharen kunnen kweken!" ,.Ik vrees dat dit maar al te waar is, mijnheer!" gaf Jolliepop toe. „Een der gelijk soort tuinieren vraagt om een :oorteiivoornaamheid, die wij naar ik vrees nog niet bezitten, mifn- heer! Wat wij ons allereerst eigen die- deissohn;' 15 ïen te maken, is tenminste een ridder - ircle of een andere hoge onderscheiding, nijnheer.eh.... Pandal" „Hoe doe je dat nu weer..." zuchtte Panda. VOOR DINSDAG 12 DECEMBER. Hilversum I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws: 7.15 morgengebed en liturgi sche kalender; 7.30 sluiting; 9,00 nieuws; 910 voor de huisvrouw; 9.30 waterstanden; 9.35 „lichtbaken"; 10.00 voor de kinderen; 10.15 gr.muz.; 10.40 schoolradio; 11.00 voor de vrouw; 11.30 schoolradio; 12.00 angelus; 12,03 gi\- muz,; 12.30 land- en tulnbouwmedsde- lingen; 12.33 pianospel; 12.55 zonne wijzer; 13.00 nieuws en kathol, nieuwsj 13,20 actualiteiten; 13.25 lunchconcert; 14.00 viool en piano; 14.30 gr.muz.; 14.50 kamerorkest: 15,30 ziekenlof; 16.00 voor de zieken; 16.30 sluiting; 18.00 causerie en gr.muz.; 18.15 repor tage; 18.25 lichte muziek; 18,48 sport- praatje „Dit is leven", causerie en „Voor de jongeren"; 19.00 nieuws; 19.15 actualiteiten; 19 23 .Hier is Europa: Zweden"; 19.52 politiek overzicht: 20,00 nieuws; 20.05 de gewone man zegt er 't zijne- van: 20.12 „De laatste op het schavot", hoorspel; 22.45 avondgebed en liturgische kaïlender; 23.00 nieuws; 23.15—24.00 gr.muz. Hilversum II (298 m.) AVRO: 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 zenderslulting; 9.00 nieuws; 9.10 mor genwijding: 9.25 gr.muz.; 9.30 populair concert: 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gr.muz.; 10.50 voor de kleuters; 11.00 pianovoordracht; 11.30 voor de zieken; 12.00 orgel en sopraan; 12.30 land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 voor het platteland; 12.40 gr.muz.: 13.00 nieuws; 13.15 Avro-allerlei; 13,20 finan cieel weekoverzicht; 13.30 promenade orkest; 14.00 voor de vrouw; 14.30 gra- mofoonmuz.15.45 „Onze Amerikaanse buren"; 16.00 gr.muz.; 16.10 kinderkoor; 16.30 zendersluiting; 18.00 nieuws; 18,15 pianospel; 18.30 Italiaans concert; 19.10 ./Paris vous parle"19.15 Metro- pole orkest: 19.45 „De schoonheid der schepping, causerie: 20.00 niéuws: 20 05 actualiteiten; 20.15 gevarieerd pro gramma; 21,15 „De Antwoord Man": 21.30 Avro-allerlei; 21.35 gr.muz; 22.00 „Goede moed", causerie; 22.15 piano- voordracht: 22.45 buitenlands overzicht 23 00 nieuws: 23.1524.00 er.rnuz. Lijn 4 distributienet 9.15 „TheNeW Casino orch.": 10.00 le ménage en mus 11.00 het Regent Classic oroh.: 11.30 zangrecital: 12,00 Jack Hardy en kl. ork.; 12.20 mil. ork.; 12.45 muz. v. twee plano's; 13.00 gram.: 13.30 voor de arb.; 14 00 BBC Schots ork 14.45 voor de kin deren; 15.00: voor de vrouw; 15.30: gram.; 16 20: gram.: 18 00 BBC Welsll orch.; 18 30 Geraldo en ork.: 19.00 or gel; 19.15 Kerstconc.; 20.00 „Auftakt"; 20.15 conc. o.l.v. dr Volkmar Andreae: 22.00 Round The Hall's: 22.30 Bonsolr les Amis": 23.20: Maurice Wlnnlek en Ork.; 23.40: Ted Heath enEnsemble. AGENDA H|'n 3 distributienet 9.05 licht ope ra conc.: 10,10 verz.pr.: 10.55 meditatie: 1100 org.; 11.30 Oscar Walters en ork.: 12.00 omr. salonork,: 12.32 omroep licht ork.; 13.15 kinderkoor „Sancta Maria"; 13.30 CT.muz.; 14.00 werken van Men- Music Hall"; 15.10- BBC I West of England light orch.r 16.00 ..Pa- villion Players": 18 00 Voor de sold.: 19.20 .ot>:rettemuz.: 20.09 luchtv.ork. m. koren: 21.00 cram.: 21 15 ..Take it from here"; 21.30 BBC opera ork.; 22.15 Jazz- muz.; 22.45 gram.; 23.00 clansmuz. MAANDAG: Schouwburg: Ned. Comedle „Je bent maar eens Jong", 8 uur nam. Steenschuur 6: Splr. Ver. „Harmonla." 8 uur nam. Stadszaal; Radiosterren t.b.v. „Margriet" 8 uur nam. N o r d w ij k (Amicltia)Causerie over emigreren, 8 uur nam, WOENSDAG: Voorschoten (Gebouw Chr. Belan gen) Vertoning Magglfllm, 8 uur nam. ZATERDAG: Stadszaal (Kleine Zaal) Bazar tbc-fonds NVV 10 uur voorm.11 uur nam. DAGELIJKS. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Teke nineen Louis Barmeester over bezettlnss- tild. Geopend op werkdagen 14 1/2 uur nam ft'm 31 December) 916 December Breestraat 52. Expositie Lucia Stelnbach. BIOSCOPEN Trianon „Wiener M&deln" (alle 1.) Zon dag 2 15, 4,30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Salonikl" (14 jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Het geheim van de Madonna's" (18 jaar) Zondag 2 30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Dinsdagavond gereserveerd voor K. en O. Lldo „Vrouwen Gevangenis" (13 Jaar) Zondag 2 30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. '>*or „Schaduw over Los Angelos" (18 Jaar) Zondag 2,30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15-uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt vaD Zaterdag 9 Dec. 13 uur tot Zaterdag 16 Dec. 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. Te Oegstgeest door de OegstgcesteT Apotheek, Wilhelmlnapark 8.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2