De in Korea ingesloten V.N.-legers in veiligheid WEERBERICHT Komt het tot een samenspraak in het verre Oosten? 5c.«,°?'rsar^nn szi ssss 89ste Jaargang MAANDAG 11 DECEMBER 1950 00 No. 27175 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week, ma.v. 1 Januari 1951 f 5,15 rer kwartaal, f 0,40 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no. 57055 Strijd blijft beperkt De Amerikaanse mariniers, de ze vende divisie en de Engelse comman dotroepen samen een 15.000 man hebben na de doorbraak door de hen omsingelende vijand heen het ge bied van Hamhoeng aan de Oostkust van Korea bereikt en bevinden zich thans in veiligheid. Er was tevens contact gemaakt met de oprukkende bevrijders. Deze troepenmacht heeft 5000 man aan doden en gewonden verloren. Er is weinig nieuws over het Ameri kaanse achtste leger, dat zich in het Noord-Westen naar dë 38ste bieedte graad terugtrekt. Het schijnt r.r dicht bij te zij" want volgens een commu- ïjqué van Zondagmiddag werden 2.000 a 3.000 communisten ten Oos'en van een slechts 3 kilometer boven breedtegraad geleeen haven aan de Westkust, van de lucht uit aangevallen en zijn onderdelen van twee Zuid-Ko reaanse divisies met guerillastrijders in strijd gewikkeld ten zuiden van Tsjor- von, dat in het midden van het schier eiland 25 kilometer ten Noorden van de breedtegraad liet. Voorts is bekend gemaakt, dat de inscheping van ae grondstrijdkrachten der V.N. in de haven van Wonsan vol tooid is. De Amerikaanse kruiser „Si. Paul" en drie onderzeeboten dekten de Inscheping. Aan het Noordwestelijke front vas het opnieuw geheel rustig, doch rappor ten van waarnemers uit de lucht spie ken van massale communistische troe penbewegingen om het vacuum op te vullen, dat de verbonden troepen door bun terugtocht hebben geschapen. De Britse admiraliteit heeft Zater dag te Londen bekendgemaakt, dat Canadese en Australische oorlogssche pen cn een Amerikaanse oorlogsbo dem erin zyn geslaafd zeven duizend gewonde militairen en burger-vluch telingen, afkomstig uit het gebied rondom Pjongjang, over zee weg te voeren. Dit is een van de gewaagste operaties geweest, die de verbonden oorlogsbodems in Koreaanse wateren hebben uitgevoerd. Het was een evacuatie bij nacht, waar bij de deelnemende w rpeaobootjagers over een afstand van dertig mijl door een schoon geveegde vaargeul te mid den van een mijnenveld moesten varen EEN CEXTUR ION-TANK ACHTERGELATEN. Van gezaghebbende zijde is medege deeld, dat de Chinese communisten een Britse centurion-tank van 52 ton in handen gekregen hebben. De gegevens ever dit type tank zijn nog gedeeltelijk geheim. De tank was bij het terugtrek ken van de verbondenen uit Pjongjang wegens een defect acntergelaten. De bemanning heeft de tank ontdaan ran alle onderdelen, die verwijderd kon den worden, vervolgens het kanon ver nietigd en daarna de tank in brand ge stoken. De dag na het prijsgeven van de tank 1? de tankcominandant in een verken ningsvliegtuig over de achtergelaten tank gevlogen. Straalvliegtuigen vuur den er raketten op af. De achtergelaten centurion had, zo als alle andere In Korea, nog geen schot pelost. Men vreest, dat de Chinezen" on danks de aangebrachte vernieling, vele gesevens uit het wrak kunnen opmaken Men doet uitkomen, dat de commu nistische troepen veel waardevolle mili taire inlichtingen hebben kunr.en ver zamelen. doch iat de verbonden troe pen geen enkel nieuw Russisch wapen in handen is gevallen. Mogelijk zou spoe dig een nader besluit vallen over he< pebruik van geheime wapens tegen de Chinese communisten, die zich tot dus verre aileen nóg maar van lichte tanks en artillerie hebben bediend. GEEN QUORUM MEER IN HET PARLEMENT TE SEOEL. Het Zuid-Koreaanse parlement heeft gisteren voor de vierde opeenvolgende dag niet kunnen vergaderen, ornaat hef Quorum niet aanwezig is De mef-sté af gevaardigden schijnen Seoel te heb'oert Franse communisten roepen op tot demonstraties TEGEN DUITSE HERBEWAPENING. De Franse communistische partij heeft gisteravond opgeroepen tot pro testdemonstraties tegen herbewapening Tan West-Duitsland. De demonstraties zullen vanmiddag te Parijs worden ge houden. In een redevoering te Brest heeft de Franse communistische leider Jacques Duclos Zondagavond gevraagd om ..massale en doeltreffende protesten Tan het volk tegen het vervoer van wa penen voor de Wehrmacht door Frank rijk". Duclos verklaarde, dat de Franse re gering door het aanvaarden van de bewapening van Duitsland het Frans- Sovjetrussische vriendschapsverdrag van 1944 „opzettelijk heeft geschonden". verlaten en naar het Zuiden te sfjn ge vlucht. Gisteren waren slechts 65 van de 206 leden aanwezig. De Zuid-Koreaanse regering staal thans voor de keuze om bijwoning van de parlementsvergaderingen verplicht te stellen, of de zetel van het paiement naar het Zuiden te verplaatsen. Een contingent van 1.000 man is uit Nieuw-Zeeland naar Korea vertrokken OPRICHTER FEDERATIE HARMONIEGEZELSCHAPPEN HERDACHT. Zaterdagmiddag is te Zeist op het graf van wijlen jlir mr J. van de Poll, oprichter en eerste algemeen voorzitter van de Nederlandse Federatie van Har monie- en FanfaregezeLsohappen, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der federatie een krans gelegd. De huidige algemene voorzitter, mr C. G. M, van Riel, burgemeester van Angerlo, huldigde de overledene voor het initiatief, dat hij 40 jaren geleden nam. Spr. zei, dat hij al het mogelijke zou doen om het door de heer van de Poll nagestreefde doel, een federatie van alle Nederlandse muziekgezelschap pen, te verwezenlijken. FRANCO VRAAGT GIBRALTAR. Franco heeft in een persgesprek met het falangistische (regerlngs-) blad Arriba de teruggave, van Gibraltar aan Spanje gevraagd. Franco verzocht om „eerlijk spel" ten aanzien van Gibraltar, doch verklaar de, dat de Britse kroonkolonie „geen oorlog waard is". „Het is een vrucht, die rijp is en gereed om af te vallen", aldus Franco in het interview, Waaarnemers te Madrid beschouwen Franco's verklaringen als een stap om duidelijk te maken, dat met de Spaanse wensen rekening moet worden gehou den, indien Spanje zijn deel moet heb ben aan de verdediging van West- Europa. STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN UIT DUITSLAND TERUG. Door de dienstidentificatie en ber ging werden in de loop van de afgelo pen maanden'de stoffelijke res'en van de 122 in de oorlog omgekomen Neder landers, uit de Franse zone van Duits land naa~ ons land overgebracht. In Neurenberg, ln de Amerikaanse zone. zijn de stoffelijke overschoten ge vonden van 11 Nederianders, d.e gedu rende de oorlog tot dwangarbeid waren veroordeel en in Neurenberg om het leven kwamen. Zij zul'en naar ons land worden getransporteerd. Men hc-ept in het begin van het vol gende jaar in de Engelse zene van Duitsland een begin te maken met de berging van daar omgekomen Neder landers ILSE KOCH HEEFT EEN ZENUWINSTORTING. Use Koch was vandaag niet aanwezig bij de hervatting van het proces voor de rechtbank van gezworenen te Augsburg. Zij zou volgens sommige be richten een zenuwinstorting gekregen hebben en naar de psychiatrische af deling van een ziekenhuis in Augsburg overgebracht zijn Daarbli zou zij zo luide geroepen hebben- .Ik ben schul dig; ik ben een zondares", dat voorbij gangers haar hoorden HAROLD STASSEN TE DJAKARTA. „Wil over vrede spreken", Harold Stassen, een vooraanstaand I lid .van de Amerikaanse Republikeinse Partii. die een rondreis door het Verre Oosten maakt om" zich op de hoogte te ssellen van de daar heersende omstan- chgheden op allerlei gebied, is Zaterdag voor een bezcek van drie dazen uit Bangkok re Djakarta aangekomen. Volgens Aneta zeide Stassen: ..Ik kom hier cm met de minister-oresident en andere regeringspersonen over de vrede te spreken." WEST-INDISCHE CONFERENTIE BEËINDIGD. De West-Indische conferentie, die te Willemstad werd gehouden, is beëin digd, nadat tal van aanbevelingen wa ren opgesteld. Door de gestadig voortkrui pende stroom lava uit de Etna bedreigd, is de bevolking van het dorp Milo ge ëvacueerd. De 2900 bewoners van het dorp werden hierbij door militairen en politie geholpen. Tijdens de evacuatie, op de achter grond is reeds de rook van de gloeien de lava zichtbaar. WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien, hoofdzakelijk in de kustgebieden. Ma tige en langs de kust af en toe vrij Jachtige wind, overwegend tussen West en Ncord-West. Vannacht op beschutte plaatsen lichte nachtvorst, overdag dezelfde temperaturen ais Tandaa-g. (Opgemaakt te 10 uur). 12 DECEMBER. Zon op: 8.39 uur: pnder; 16.28 uur. Maan op; 11.57 uur; onder: 19.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 510 en tt-30 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Attlee confereert in Canada VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING. De Britse minister-president, 'Att>: heeft Zaterdag, ongeveer vier uur n: I hij per v.liegtuig uit New York te Ot tawa was aangekomen, geconfereei-d met de Canadese minister-president Louis St Laurent, over de crisis in het Verre Oosten. Na dit onderhoud, dat een half uur duurde, ging Attlee in bespreking met het Canadese kabinet. Attlee heeft op een persconferentie in de Canadese hoofdstad verklaard, dat zijn besprekingen met de Canadese re gering hadden aangetoond dat men het in het algemeen eens was over de poli tiek die ten opzichte van iedere com munistische dreig ng moet worden ge voerd. Hij verklaarde, dat zijn besprekin gen met president Truman ten zeer ste bevredigend" waren geweest en hadden aangetoond, dat Engeland en de Verenigde Staten „wat betreft doel en wijze van handelen zeer dicht by elkaar staan". Het voornaamste doel van de be sprekingen was. volgens Attlee. niet geweest het komen tot pasklare be sluiten" doch het voeren van vriend schappelijk'? en openhartige discussies om lot begrip voor elkanders ziens wijzen te komen. Later verklaarde Attlee in een korte radiorede tot het Canadese volk, dat het Britse en Amerikaanse volk het volko men eens waren over het doel: vrede en vrijheid voor alle mensen, Beide lan den willen dit doel bereiken door de or ganisatie van de Verenigde Naties He; grootste probleem van deze tijd noemde Attlee „de bedreiging van het communistische imperialisme en hy vroeg aandacht voor de Britse-inspan ning ..tegenover deze bedreiging in Ma- lakka". Ook hield Attlee een korte radiotoe spraak in het Frans. St Laurent zeibe na zijn onderhoud met Attlee: „Naar wat ik vernomen heb. zullen de V.N. niet uit Korea ge dreven worden." Generaal de Gaulle biedt zich weer aan ALS LEIDER VAN FRANKRIJK. Generaal de Gaulle heeft gisteravond in een redevoering te Rijssei aange drongen op de vorming van con rege ring van partijlozen onder zijn leiding en algemene verkiezingen in Frankrijk. Na een somber overzicht te hebben gegeven van Frankryks huidige toe stand verklaarde de Gaulle zich bereid als „enige uitweg" de macht op zich te nemen. De Gaulle verklaarde, dat de* leden- sta ten van het Atlantische pact hun verdediging op „de verst vooruitgescho ven linie" moesten organiseren. „Het Noordatlantische pact moet alle Europese staten ten voordeel strekken en niet een van hen", zo zeide de Gaulle, hierbij doelend op Engeland De Gaulle viel de regering-Pleven aan, omdat zij „haar goedkeuring heeft j gegeven aan bilaterale besprekingen te Washington, waarin Frankrijk geen 1 deel had genomen". Hij legde de nadruk op de noodzake- 1 lijkheid var. een verenigd Europa, waarin ah' landen met behoud van i hun rechten en hun individualiteit i West-Europa zouden verdedigen. Harry Gold veroordeeld 30 JAAR GEVANGENISSTRAF. De scheikundige Harry Gold, die ver klaard heeft verbindingsman te zijn geweest in een Sovjetrussisch atoom- spionnagenet, is Zaterdag te Philadel phia tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gold had verklaard als verbindings man te hebben gefungeerd tussen dr Klaus Fuchs, de veroordeelde Britse atoomgeleerde en Sovjetrussische agen- I ten. Hij zëi tijdens het proces, dat hij I „een verschrikkelijke fout" had be- j gaan. „Het ergste is,' aldus voegde Gold er aan toe, dat degenen die-vóór mij het 1 meeste betekenden, het meeste geleden hebben door wat ik heb gedaan; mijn land, mijn familie, mijn vrienden, mijn klasgenoten van de Xaveriusuniversi- i ceit en de Jezuïeten daar, en mijn col lega's aan het ziekenhuis te Phila delphia". De rechter zeide, dat hij de aanbe veling van de regering voor een straf van 25 jaar ter zijde had gelegd gezien 1 „de noodzakelijkheid om anderen af te j schrikken" van lie't navolgen van Golds j practijken. Gold is de eerste Amerikaan, die I wegens atoomspionnage gearresteerd is. Frans vliegtuig neergestort 37 SLACHTOFFERS. Vernomen wordt, dat een vliegtuig van dé „Compagnie transports" aeriens j intérnationaux", dat Senegalese solda- ten van Frans-West-Afrika naar Ma- i dagascar vervoerde, in de streek van I Bangoli verongelukt is. Spoedbijeenkomst van de dertien De dertien Aziatische cn midden- Oostelijke landen, die een beroep op d^ Chinese regering hebben gedaan om de 38ste breedtegraad in Korea niet to overschrijden, zijn gisteravond voor een spoedzitting bijeengeroepen. De-Indiase delegatie te Lake Success had nieuwe instrueties van haar rege ring gekregen, die. naar men gelooft, voldoende bemoedigend zjjn om een spoedzitting te rechtvaardigen. De spoedzitting werd bijeengeroepen om de laatste hand te Jeggen aan een resolutie, waarin, naar men aanneemt, lot een nn»ni','TctHt\- staken van h»t vuren aan de 38ste breedtegraad en de vestiging van een gedemilitariseerde zone langs deze breedtegraad, han gende onderhandelingen, zal worden opgeroepen. Men gelooft, dat de reso lutie heden in de politieke commissie zal worden ingediend. Ofschoon de regering te Peking nog gcpn directe belofte heeft gedaan, dat zij haar troepen aan de breedtegraad zal laten halt houden, zijn èr sterke aanwijzingen, dat zü dit zal doen. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen zal Amerika zich niet tegen de resolutie verzetten als zij tenminste geen verdere aspecten in zich bergt, die lijnrecht tegenover de verklaring van Trüman en Attlee staan. De toelating van Peking tot de V. N. als voorwaarde voor het houden van besprekingen over Korea zou Amerika b.V. niet toestaan. Rau heeft behalve met de Ameri kaanse en Britse delegaties nogmaals een bespreking met Woe gehad,-die zelf een onderhoud had met- Trygve Lie. Naar men zegt, zal ook Frankrijk uit genodigd worden zitting te nemen in een in de resolutie voorgestelde commis sie voor het opstellen van .aanbevelin gen, zulks rhe^ het oog op een eventueel na te streven oplossing voor het gehele Verre Oosten. Naast Frankrijk zouden ook Amerika, Engeland en de Sovjet- Unie zitting nemen. Woe, aldus Rau, had geen commentaar op het voorste) tot staken van het vuren gegeven „aan vette, die Amerikanen geholpen had I ,.bii hun strijd voor onafhankelijkheid". Het doel van de zesmogendheden-reso- lutie was volgens Wysjinsky ten koste van alles de waren doelen van „de ver- nielingsoorlog die het Koreaanse volk is aangedaan" te camoufleren. De Sovjet- Unie zou tegen deze resolutie stemmen. Wysjiïisky betoogde verder nog, dat de interveniërende Chinezen geheel handelden volgens de voorzieningen van de bestaande beginselen van internatio- I naai recht, welke, „aan particulieren van een neutraal land toestaan het ge- j bied van een oorlogvoerende mogend- I lieid binnen te komen". Dit was vast gelegd in de Haagse conventie van 1907! Nadat, de Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken nog aangedrongen had op het zenden van wapenen naar het Koreaanse jjjlagvëid en de Belgische afgevaardigde, Fernand van Langen- hove, geviraagd had of het de bedoeling was „vast te houden aan de absurde idee. dat legers van vrijwilligers geen aanvalsdaden zopden kunnen begaan", werd de vergadering tot Maandag ver- Het vliegtuig is brandend op Congo- An? van een"e? 1 wa ren échter lees grondgebied gevallen. Frans-Belgi- ^4 e J t china dlt v00rstel begeven en hebben er 37 lyken ge vonden. Drie leden van de bemanning en 15 Sensgalezen, die gewond werden, zijn naar het ziekenhuis te Bangoli overge bracht. BESTELLLINGEN VAN HET AMERIKAANSE LEGER. De Amerikaanse gewapende strijd krachten, die in het jgar, dat 1 Juli begonnen is, iets meer dan 3 milliard dollar voor productieopdrachten had willen uittrekken, heeft in vier maan den voor 8. miliard dollar gecontrac teerd, waarvan meer dan de helft voor vliegtuigen. Verder werden contracten getekend voor 500 middelzware tanks (ongeveer 100 millioen dollar), lichte tamks (ongeveer 110 millioen), pantser wagens voor cmg. 50 millioen, houwit- zeraffulten voor ongev. 30 millioen en kleine vrachtwagens voor ongeveer 33 millioen dollar. HET „ONTVOERDE" OEKRAINSE MEISJE. Nina Davidnoa het 13-jarige Oekrain- se meisje, dat thans c"p de Sovjet-Rus sische ambassade te Brussel verblijft, is in de gelegenheid gesteld gedurende twee uur met haar pleegmoeder alleen te zijn. Zij gaf echter duidelijk le ken pen niet met de2e te willen vertrekken, zij zal thans door bemiddeling van de Sovjet-Russische ambassade worden ge repatrieerd. De Belgische regering blijkt intussen ln dit geval heel moeilijk tussen beide te kunnen komen. Volgens de letter van de wet blijkt de organisatie Caritas Catholica, door welker bemiddeling het kind uit een kamp van verplaatste per- onen in Duitsland naar België werd overgebracht, zelfs door de Soviet-Rus sische ambassade vervolgd te kunnen Peking zou voelen voor Ronde-tafel-conferentie Volgens gewoonlijk welingelichte krin- gen van de Verenigde Naties heeft de regering van Peking bereidheid doen uitkomen tot het bijwonen van een ronde-tafel-conferentie met de Verenig de Staten, de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië voor een algemene regeling van de kwesties in het Verre Oosten. Peking zou er echter op staan deel- te nemen op voet van algehele gelijkheid- I Waarnemers Interpreteren deze voor- j 1 waarde als een eis van toelating van i communistisch China" tot de V. N. China zou verder een gezamenlijke J oplossing wensen van alle kwesties, met I inbegrip van Formosa zowel als van Korea. SOVJET-VOORSTEL BIJ POLITIEKE COMMISSIE INGEDIEND. De Sovjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft Za terdag bij de politieke commissie der V. N. een resolutie ingediend, waarin wordt aangedrongen op de onmiddellijke terug trekking van alle buitenlandse troepen uit Korea en waarin wordt aainbevoien, dat het Koreaanse volk zelf zijn pro blemen zal oplossen. Wysjinsky verklaarde, dat dit de enige manier is, waarop de vrede hersteld zou kunnen worden. Wysjinsky bestempelde de schattingen van de V. St. en van de commissie van de V. N. in Korea van de sterkte der communistisch-Chinese strijdkrachten aldaar als „nonsens". Hij hield vol. dat de Chinese militairen in Korea vrijwil- j ligérs zijn. In antwoord op opmerkingen van Westerse zyde, dat die militairen j voor vrijwilligers dan buitengewoon goed bewapend en georganiseerd waren, zeide Wysjinsky dat zij „natuurlijk dezelfde BEROEP VAN TRUMAN OP HET AMERIKAANSE VOLK. President Truman heeft de V. S. in een brief, die gisteren Is gepubliceerd, gewaarschuwd, dat er.geen kortere weg naar de vrede zal zij^Allë Amerikanen zouden zich „dingen, die zij graag zou den. willen hebben" moeten ontzeggen en all^ takken van het openbare leven moeten steunen om de toekomstig* problemen het hoofd te bieden. En de Amerikaanse minister van landsverdediging Marshall, heeft Vrij dagavond te New-York gesproken voor het „Congress of American In dustry", een organisatie, waarin de hoogste Amerikaanse industriële leiders 2itting hebben. Marshall deed een be roep om nationale eenheid en het aanwenden van alle pogingen om te voorkomen, dat het Koreaanse conflict zich ontwikkelt tot een „vreselijke vol kenslag en oorlog". Hij zeide dat het ingrijpen der Chinese communisten in Korea „een opzettelijke uitdaging van de Verenigd? Naties" is. Ten slotte drong Marshall er nog bij de Lndustrieëlen op aan „zo spoedig mogelijk ammunitie te doen vervaardi gen". Koninklijk Paar naar de van Riebeeck-feesten? De Nederlands Hervormde Kerk in Zuid-Afrika heeft verzocht, Koningin Juliana en Prir.s Bernhard uit te no digen ter gelegenheid van de Van Riebeeck-herdenking in 1952. KNAAP DRONKEN GEVOERD. De noodlottige borrels Voor de Arrondissementsrechtbank te Assen had zich te verantwoorden de 29-j. landarbeider Goeree te Valther- blokken (Dr.), die zich had schuldig gemaakt aan het feit een 7-jarig knaapje dronken te hebben gevoerd. G. was met een aantal arbeiders be zig aardappelen te rooien. Op een ge geven moment werd besloten een borrel te nemen op de goede afloop De 7-ja- ï-ige Harrie Oost lièp met de mannen mee en G. zorgde er voor, dat het ke reltje notabene niet minder dan vier borrels kreeg' Ernstig ziek keerde de knaap naar huis terug, Hij slingerde over de weg. De Officier van Justitie kwalificeerde dit feit als hoogst ernstig en eiste een gevangenisstraf van 7 maanden tegen G. Uitspraak 22 Dec. a.s. ZAL „JAN VAN GALEN" DE „EVERTSEN" AFLOSSEN Het ligt in de bedoeling Hr Ms tor- pedobootjager „Evertsen", die thans in de Koreaanse wateren opereert, in het komende voorjaar te doen aflossen door Hr Ms torpedobootjager „Jan van Ga len". die op het ogenblik in Den Hel der ligt. Deze aflossing is evenwel afhankelijk van de militaire situatie op Korea, m.a.w. de „Evertsen" zal in net voor jaar worden afgelost, indien de „Jan van Galen" dan nog een taak wacht in de Koreaanse wateren. GERAFFINEERDE OPLICHTERS GEARRESTEERD. Snoepreisjes van andermans geld. Eind October heeft de Haagse poli tie enige personen aangehouden, die in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag oplichtingen hebben gepleegd ten be drage van f. 12.000, f. 17.000, f. 10.000 en f. 42.000. Aan een antiquair uit Rotterdam be loofden zijn een zending porselein te zullen leveren, waarbij zij hem de mon sters lieten zien. Door deze „transactie" werd de antiquair f. 12.000 armer. Een textielfirma te Amsterdam le verde het viertal voor ruim f. 40.000 textiel. Om geen argwaan te wekken, werd een klein gedeelte van het bedrag betaald. De stoffen zouden naar Duits land worden geëxporteerd en een „secre taresse van de Duitse firma, die de textiel had gekocht", versoheen voor nadere besprekingen op het kantoor der Amsterdamse firma. In werkelijkheid was deze dame de echtgenote van een der „kooplieden". De goederen werden echter na leve ring direct beneden de prijs in ons land verkocht. Een klein gedeelte kon slechts achterhaald worden. Mede door deze affaire gaat de textielfirma haar onder gang tegemoet. Verder vertelden de heren aan twee Hagenaars, dat zij voor gesmokkelde ef fecten een afzetgebied gevonden zouden hebben. In goed geloof gaven zij aan het viertal bedragen van f. 10.000 en I f. 17.000. Het door deze praktijken ontvangen J geld maakten de „heren" op met bui- tenlandse reisjes, goed eten en drin ken enz. Zij zijn thans in het Huis van Be waring opgesloten. AUTO REED TE WATER. Twee doden. Zaterdag is de 40-jarige aannemer H. J. Wolting uit Dalen (Dr.) vermoe delijk door de gladheid van de weg en de dichte mist bij Zwinderen met zijn auto in de Verlengde Hoogeveense Vaart gereden. Hij was op weg naar Hoogeveen om zijn daar wonende ar beiders loon uit te betalen. De heeir Wolting alsmede zijn boekhouder, de 20-jarige A. Plas, eveneens uit Dalen, werden levenloos uit de wagen gehaald. De heer Wolting was gehuwd en vader van 5 kinderen. worden, omdat deze organisatie ver- wapens dragen als het leger in welks zuimd heeft bij het Sovjet-Russische j rangen zij zich hadden laten opnemen". consulaat aangifte te doen van het ver Vrijwilligers behoefden geen gedesorga- blijf van een minderjarig Russisch kind niseerde bende te zijn Zij konden bij' m België. Op oeze wijze zouden de eeneebracht 'worden in eenheden van Russische instanties, niet in staat zijn militai#'In de geschiedenis waren geweest na te gaan of de ouders van aaarvatY'wrnjke voorbeelden geweest, het kind nog in leven zijn, I Wysjinskjt doemde de naam van Lafa- In de Oranjerie van het Kensington Palace te Londen zal binnenkort een tentoonstelling van werken van de I Vlaamse meester Peter Paul Rubens worden gehouden. Een aantal grote panelen van deze 1 beroemde schilder v/ordt thans in ver band met deze expositie gerestau reerd. Een fragment van het paneel ,,De verheerlijking van James I" wordt onder handen genomen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1