FILMS Jaarvergadering Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond Nederland wijst Indonesisch voorstel af Ruwe lippen ?PUR0L RECHTZAKEN VAN DEZE WEEK: Zondag 1 Met een enkel woord STADSNIEUWS Ambtsaanvaarding prof. dr L. J. Oosferhoff ZATERDAG 9 DECEMBER Schumacher wijst plannen inzake Duitse herbewape ning af Dr Kurt Schumacher, de West-Duitse sociaal-democratische leider, is van op vatting, dat de voorstellen van de plaatsvervangers der ministers van bui tenlandse zaken van' het Atlantisch pact t.a.v. een Duits aandeel in de de fensie onaanvaardbaar zijn. Schumacher verklaarde tegenover een correspondent van Reuter, dat er om te beginnen meer geallieerde divisies naar Duitsland gezonden moesten worden. Verder zouden de Duitse formaties ge lijk moeten zijn aan de geallieerde en dezelfde uitrusting, wapens en oplei ding moeten hebben. Er diende geen onderscheid gemaakt te worden. Terwijl hij zeide, zich te verzetten tegen de wederinstelling van de oude Duitse ge nerale staf, dienden, naar zijn mening, hoge Duitse officieren deel uit te maken van de geallieerde staven, „De tijd dringt en hun, die de sa menstelling van een aanvaardbaar plan voor een Duitse bijdrage ophouden, moet gezegd worden, dat zij de verdedi ging van het Westen als geheel ln ge vaar brengen". Indien het huidige plan ooit zou wor den uitgevoerd, zo meende Schumacher, zou de Duitse bijdrage bestaan uit huur troepen. De beste Duitsers, met inbe grip van geoefende officieren, zouden met een dergelijk plan niets te maken willen hebben. Lavastroom van de Etna wijzigt van richting Millioenenen tonnen gesmolten lava, die la.ngs de Noordoostelijke helling van de Etna naar beneden stromen, zijn gis teravond plotseling van richting veran derd. De bedreiging van de dorpen Mllo en Rlnazzo is hierdoor voorlopig opge heven, maar het reeds verlaten dorp Fornazzo wordt thans bedreigd door een lavatong, die zich met een snelheid van tien meter per uur voortbeweegt. Deskundigen verklaarden, dat de richtingsverandering geen definitieve betekenis heeft, daar de exploderende kraters van de Etna, op een hoogte van 2000 meter, lava blijven uitspuwen. Zij geloofden nog steeds, dat de drie dor pen door de 'lavastroom verzwolgen zul len worden, Twaalf huizen aan de rand van Ri- nazzo waren reeds door de lava bedol ven, toen de stroom plotseling van rich ting veranderde. GEEN KIDNAPPING TE BRUSSEL. Naar uit door het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken en de Sovjet- Russische ambassade verstrekte gege vens blijkt, kan in het geval van Nina Davidnova niet van ontvoering gespro ken worden. Volgens de ambassade, heeft het meis je verteld niet gelukkig te zijn. omdat cle mensen om haar heen haar taal met spieken en zij zou naar Rusland willen terugkeren. Naar verluidt, zou de Sovjet-Russische ambassade hebben be sloten het meisje dat uit een kamp van verplaatste personen ln Duitsland af komstig is en vader noch moeder meer lieeft, te repatriëren. Het. Belgische ministerie van Buiten landse Zaken beschouwt deze zaak zui ver van de juridische kant en aangezien het kind minderjarig is en de Russische nationaliteit heeft, is het van mening, dat, vooral ook wanneer het kind dit zelf wil. een repatriëring niet verhinderd kan worden. FRANS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Ze^en doden. Een Frans DC 3-toestel van de lijn CasablancaPerpignan is nabij het Spaanse dorp Recasens aan de Frans Spaanse grens neergestort. Door het slechte weer was het Van zijn route af gedwaald. Het is tegen een bergflank aangevlogen waarna het in brand vloog. Er zijn zeven doden, w o. de 3 leden der bemanning. Drie overlevenden heb ben zich door de raampjes naar buiten gewerkt. NIEUWE AMERIKAANSE LICHTE TANK. Het Amerikaanse leger heeft aan de per-; een nieuwe lichte tank getoond, de T-41 die met geheime instrumenten is uitgerust waardoor zij in volle vaart op oneffen terrein doelen kan beschieten en raken. De nieuwe T-41 weegt ongeveer 25 ton. Zij heeft een 76 mm kanon van een nieuw type en een motor van 5000 paar- dekracht geeft haar een snelheid van 55 km per uur op een effen weg. AGENDA ZATERDAG: Royal (Doezastraat) Kanarletcntoonstel- llng 10 uur voorm.10 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuls): Tentoon stelling „De Rljnkllevers" 10 uur voorm.— 9.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Acc. Ver. D.V.V. 8 uur. ZONDAG: De Kleine Burcht (N. Rijn 19)Vrijden kersvereniging „De Dageraad". Spr. Sam de Wolf, 10.30 uur voorm. Royal (Doezastraat)Kanarlet-entoónstel- llng 10 uur voorm.5 uur nam. MAANDAG: Schouwburg: Ned. Comedie „Je bent maar eens jong", 8 uur nam. Steenschuur 6: Spir. Ver. „Harmonla" 8 uur nam. DAGELIJKS. Prentenkabinet (Kloksteee 25): Teke ningen Louis Barmeester over bezettings tijd. Geopend od werkdagen 14 1/2 uur nam ft/m 31 December) 916 December Breestraat 52. Expositie Lucia Stelnbach. BIOSCOPEN Trianon „Wiener Mftdeln" (alle 1.) Zon dag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. JÏpx' „Salonikl" (14 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7,15'en 9.15 uur. Casino „Het geheim van de Madonna's" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Dinsdagavond gereserveerd voor K. en O. Lido „Vrouwen Gevangenis" (18 Jaar) Zondag 2 30, 4,45, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Schaduw over Los Angelos" (18 Jaar) Zondag 2 30, 4 45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 13 uur tot Maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen, De Haan, De Jager, Sneep, en Stoffers. Te Oegstgeest door dr F. P. Flu tel. 22030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 9 Dec. 13 uur tot Zaterdag 16 Dec. 8 uur waargenomen door Apotheek Duvster. Nieuwe Rijn 18 en de Doeza-Apotheek Doezastraat 31. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8. Afscheid ir M. H. Damme als voorzitter lil de gisteren in Gooiland" te Hil- versurn gehouden drukbezochte vierde jaarlijkse ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond droeg de aftredende voorzitter ir M. H Damme, president-directeur van Werk spoor, het voorzitterschap over aan mi F. H. A, de Graaff, directeur van Van Gelder Zonen Koninklijke Papierfa brieken. In zyn jaarrede beschreef de heer Damme hoe in de loop van de laatste jaren het Verbond is uitgegroeid tot een krachtige representatieve organisatie, die op hat sociale terrein het gehele Nederlandse bedrijfsleven vertegenwoor digt met uitzondeiing van landbouw en middenstand. Het aantal aangesloten leden-werkgeversverenigingen steeg in de afgelopen Jaren van 19 tot 51, het aantal buitengewone leden van 160 tot 216. Aan de verhouding tussen de Stich ting van de Arbeid en de Sociaal Eco nomische Raad schonk de heer Damme ruime aandacht. Hij betreurde de door de leiding van de S.E R. voorgestane op vatting, dat dit orgaan onmiddellijk in volle omvang, dus ook op het sociale terrein zijn werkzaamheden diende aan tc vangen. Dit zou er toe hebben kunnen ieklen, dat de Stichting van de Arbeid haar werkzaamheden nagenoeg geheel zou hebben moeten beëindigen Deze opvatting vond in werkgeverskringer. geen weerklank, omdat men hier voor alsnog de goede en vruchtbare samen werking tussen werkgevers- en werkne mers in het stichtingsbestuur had wil len handhaven. Spreker gaf een overzicht van de terzake gevoerde besprekingen, die ten Probleem Nieuw-Guinea Geen gemeenschappelijke basis voor discussie? Het Indonesisch voorstel betreffende de kwestie Nieuw-Guinea is gister middag door de Nederlandse delega tie verworpen, aldus vernemen wij in kringen der beide delegaties. Nederland heeft het antwoord op het Indonesische voorstel gistermiddag schriftelijk overhandigd. Hieruit is duidelijk geworden, dat Nederland ni?t bereid is de souvereiniteit aan Indo nesië over te dragen. In de motivering werd gewezen op de zorgwekkende in ternationale situatie. Voorts werd ge zegd, dat Nederland zich verantwoor delijk voelt voor het tot ontwikkeling brengen van West Nieuw-Guinea en zijn autochtone bevolking. Wanneer deze bevolking voldoende tot ontwik keling zal zijn gebracht, zal zij zelf standig over haar toekomstig staat kundig lot moeten kunnen beslissen. De Nederlandse regering is échter be reid Indonesische medewerking in de ontwikkeling van list gebied tc aan vaarden. De Indonesische delegatie heeft thans tot Maandag de dag van de eerst volgende bijeenkomst de gelegen heid om het antwoord te bespreken en eventueel contact met haar rege ring in Djakarta op te nemen. Aan Indonesische zijde verklaarde men naar aanleiding van het Neder landse antwoord: „Er schijnt geen gemecnschappelijkp basis voor discus sie aanwezig tc zyn. Surinaamse delegatie in ons land Gisteravond arriveerde op Schiphol de delegatie der Staten van Suriname, teneinde de mcellljkheden, die zich thans bij het besturen van Suriname doen gelden met de regering te bespre ken. De delegatie bestaat uit de heren L. Lichtveld, O. Wong., H. Schrimisier en Rambaran Mishre. Zij vertegenwoor digen de coalitie van de meerderheid der Staten. Maandag zullen de statenleden, die de oppositie vertegenwoordigen ln ons land aankomen. VOORMALIGE OOSTDUITSE FUNCTIONARISSEN VEROORDEELD. Het Oostduitse gerechtshof te Erfurt heeft acht voormalige staatsfunctionk- rissen tot straffen van ten hoogste 15 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens .sabotage van de Oostduitse economie". De voornaamste beschuldigde, de voormalige Thuringse minister van fi nanciën, Leonhard Moog, werd bij ver stek veroordeeld. Hij was in Januari naar West-Duitsland gevlucht. Bij het vijfdaagse proces, waaraan veel ruchtbaarheid is gegeven ontbrak ook de aanklager, die oorspronkelijk in het proces zou zijn opgetreden. Heinz Perscheid was ook naar West-Duitsland gevlucht met meeneming van de voor naamste documenten over het' proces, die hij als aanklager onder zich had. clotte tot resultaat hadden, dat de aan vanke-ljk uiteenlopende inzichten meer tot elkander werden geb.acht. De heer Damme was dan ook van oordeel, dat een redelijke oplossing 'werd gevonden om het waardevolle overleg in de Stich ting van de Arbeid ook in' de nieuwe verhoudmgen te handhaven. De nieuwe voorzitter, de heer De Graaff, gaf uiting aan de g.ote erken telijkheid van de in het Verbond" geor ganiseerde tferkgevers voor de wijze. Waarop de scheidende voorzitter het Verbond na het aftreden van de heer Stikker geleid heeft. Hij verklaarde de Indruk te hebben dat. niet alleen de werkgeversorganisa ties maar ook ce arbeidersvakbeweging de overtuiging is toegedaan, dat "het tweepartijen-overleg ook in den vervolge niet kan worden gemist. Spreker achtte dit een bijzonder ver heugend verschijnsel en meende, dat van de zijde van de ondernemers niet zou mogen worden nagelaten om een ontwikkeling in deze zin te stimuleren. Spreker was n.l. van oordeel, dat ge zonde arbeidsverhoudingen ln ons land slechts kunnen worden gehandhaafd, indien de werkgevers- en werknemers organisaties de gelegenheid hebben in de beslotenheid van een particulier overleg elkander t? vinden op essen tiële punten van het sociale beleid. Ook voor de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie achtte spreker dit van groot gewicht. Mr C. E. J. Maltland, secretaris van het -S.W.V. gaf. naar aanleiding van zijn reis naar Amerika, een beschouwing over de oplossingen, die men in het Amerikaanse bedrijfsleven heeft gevon den om het leidinggevende personeel geschikt te maken om als leiders van mensen op te treden. Door mi- A. J. R. Maurltz secretaris van het Verbond, werden hierna be schouwingen gegeven over het ioonbe- laid in de nabije toekomst. Spr. was van oordeel, dat de zeer ongunstige stand van de bèlastingsbalans en de verhoog de d.efensielasten een volledige hand-, having van de reëele inkomens niet zul len toelaten. De voortzetting, voorlopig voor het jaar 1951, van de na-oorlogse politiek van loonbeheersing, werd door hem wenselijk geacht. Prins Bernhard sprak vloeiend Spaans BIJ ONTVANGST NIEUWE ARGENTIJNSE GEZANT. De heer Antonio Maria Ramon Va- lenzuela, de nieuwe Argentijnse gezant, heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan de Koningin aangeboden. De ontvangst door de Koningin had voor hem nog een bijzondere bekoring, omdat Prins Bernhard, die ook aan wezig was, de gezant in vloeiend Spaans toesprak. Daarbij werd ook gesproken over het bezoek, dat Prins Bernhard het volgend jaar in Maart aan enige Zuid-Amerikaanse Staten zal brengen. Zo zal hy 6 dagen in Ar gentinië vertoeven. De heer Valenzuela herinnerde er aan, dat de Argentijnse regering voor 200 millioen gulden aan spoorwegmateriaal besteld heeft bij Werkspoor. Voorts zijn op het ogenblik bespre kingen gaande over de levering door Philips van telex-apparatuur, waar mee een bedrag van ongeveer 40 mil lioen gulden gemoeid is. Hij verwacht ook, dat er door zijn re gering nog meer opdrachten voor de bouw van schepen in ons land zullen worden gegeven. Zeer belangrijk noemde hij ook de emigratie-mogelijkheden. Hij herinnerde er aan. dat er in 1928 ongeveer 500 Ne derlandse families naar Argentinië emi greerden. Deze hebben zich zeer goed aangepast. De Argentijnen hebben alle waardering voor deze Nederlanders en zullen gaarne zien, dat er zich meer in him land zullen vestigen. Daarbij wordt niet - vlleen aan landbouwers gedacht. Een advocaat te 's-Gravenhage werd deze week door de Politierechter veroordeeld terzake van overtreding van 't Deviezenbesluit. Het betrof een feit van 3 jaar geleden. De advocaat had een door een scheepskapitein In de oorlogstijd in Engeland overgespaard geldbedrag aan deze na incasso uitge keerd, -zonder vooraf van de Neder landse Bank verkregen vergunning. De advocaat voerde aan, dat de zee man in Engeland rustig al zijn gelden had kunnen opmaken, waardoor deze eveneens voor het deviezenbezit zouden, zijn verloren gegaan. Het O-M. was echter 'van oordeel, dat door het verzuim van de advocaat schade aan het Nederlandse deviezen- bezit was toegebracht en derhalve, een boete behoorde te worden opgelegd. De Politierechter veroordeelde de ad vocaat tot f. 5000 boete. V rouwengevangenis: Aangrijpend beeld van gruwelijke misstanden Lido Amerika heeft t-wee gezich ten: een fraai en geraffineerd opge maakt en een door ziekte verwrongen. Het schone gelaat wordt dag in dag uit getekend en beschreven in tientallen kleurrijke tijdschriften, het wordt dag en nacht de aether ingezonden zodat de gehele" wereld kan weten, dat Amerika het rijkste, grootste, schoonste en meest imponerende land is. In honderden films wordt een beeld van de machtige United States of North America gege ven, waaruit men slechts kan conclu deren, dat het daar aan de overzijde van de Oceaan een menselijk en sociaal paradijs is. Hoe wreed zijn de trekken van dat andere slechts nu en dan te aanschou wen gezicht! Lijnen als zwaardsneden, ogen als die van een hyena en de hoog hartige glimlach van een perverse moordenaar! Ja, de almachtige dollar heeft een blinkende zijde, maar ook een door zuur aangetaste. Na de eerste wereldoorlog stonden er auteurs op, die de sociale misstanden uit de doeken deden: de waarheid moest uitgeschreeuwd worden. Veel is er ten goede gekeerd, doch er blijft nog bijkans evenveel over, waar men om moet treuren. Geweldige schandalen zyn geen uit zondering, doch regel. Men denke maar eens aan het recente New Yorkse ge val. Misstanden treft men op ieder ge bied aan Helaas waagt de film slechts zelden zo'n ziekteverschijnsel uit te beelden. ,jDe Slangenkuil" met Olivia de Ha- viland was bijvoorbeeld zo'n werk. De inrichtingen voor de verpleging van geesteszieken werden hierin op bijzón der scherpe wijze aangevallen. In „Vrouwen Gevangenis" (Ca ged") schildert regisseur John Crowwell de onhoudbare toestanden, weike heer sen in de staatsgevangenissen voor vrouwen. Het is een gruwelijk -beeld, een in alle opzichten mensonwaardig beeld. Dat de tekening verwrongen zou zijn, dat de scenario-schrijfster de zaken zwarter zou hebben geschetst dan zij in werkelijkheid zijn, het is verre van aan nemelijk: Amerika is nog steeds het land met. de schrilste tegenstellingen. Een jonge vrouw komt in de gevan genis terecht. Het goede, dat in haar was, sijpelt weg. Zij kan geen weer stand blijven bieden aan de misdadig sters. die haar onder hun invloed trachten te brengen. De hoofd-bewaak- ster is een geestelijk ontwrichte, die er slechts op -uit is vooral geestelijk te pij nigen. De goedwillende directrice ver keert- in de practische onmogelijkheid haar te ontslaan daar zij „relaties" be zit. Door al deze invloeden, door het deprimerende met het schuim van de maatschappij van dag tot dag te moe ten omgaan, groeit de jonge vrouw op "tot een hard wezen, dat niets meer van het leven verwacht. Op erewoord wordt zij tenslotte vrijgelaten, niet echter dan nadat zij zich verbonden heeft met een 'bende. ..'.-Eens zal zij echter weer te rugkeren achter de van tralies voor ziene ramen Geen „happy end" gelukkig, -geen ver wrongen beeld in de krampachtige po ging de bezoekérs met een opgewekt hart naar huis te laten gaan. Zonder verdoezeling wordt het zieke gelaat van Amerika get-oond. Eleanor Parker verwordt van een be deesde jonge vrouw tot een stuk staal. I Haar spel is reëel, overtuigend en aan- J grijpend. De bijrollen zijn tevens in zeer I goede handen. Vooral de psychopathi- j sche hoofdbewaakster heeft reliëf, j „Caged" is een luide aanklacht, een j werk, dat tot sombere gedachten leidt, dat geen \rolykheid in zich draagt, doch slechts ellende. Maar waarom zou men de ogen voor de keerzijde van de medaille sluiten? Naast zonneschijn kennen wij mensen ook regen en stormellende en verdriet Wiener Madeln: Vrolijke operettefilm Trianon Willi Forst schreef, regis seerde en speelde de hoofdrol in „Wie ner Madeln", zijnde de levensgeschiede nis van Carl Michael Ziehrer, een tijd genoot van de beroemde Johann Strauss en, evenals deze, een berosrnd auteur van tal van operettes en melodieën, 'welke het vrolijke Weense leven van driekwart eeuw geleden verklankten. Forst was zo -gelukkig zich voor deze film de medewerking te verzekeren van de Wiener Philharmoniker en aan wie zou men de verzorging van het belang rijkste element in dit geheel beter kun nen toevertrouwen? Voorts ontmoeten we nog een oude bekende in de persoon van Hans Moser en hun gezamenlijke medewerking biedt volop waarborg voor een geslaagd product. Af en toe is de sfeer wat al te fondant-achtig, maar daarvoor speelt de handeling zich dan ook grotendeels af in het romantische milieu van de operette, welker grootste verdienste het Is, dat zij gespeend is van alle realiteit en nuchtere zakelijk heid. Ongetwijfeld, deze „Wiener Ma deln" is niet de beste vertegenwoordig ster va-n dit- genre, maar wie haar zon der die pretentie aanschouwt en beluis- HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiH Woord van Bezinning 1 moeten leren geloven. Deemoedig moeten we ook leren het gesprek met elkaar te voeren. De Eucume- 1 nische Raad van Kerken bedoelt dit onderling gesprek te bevor- deren. De bijbel kent immers slechts één kerk en één volk, op weg naar Gods toekomst. Da kerk, zoals de Bijbel die tekent, is het ene verborgen lichaam van Chris- tus, dat allen omvat die Zijn ver- sohijning hebben liefgehad. Daar- om gaat het niet aan, dat wij tegen Gods uitdrukkelijke bedoeling met elkaar leven en omgaan op een wijze, die op geen enkele manier voor Christus' aangezicht te ver- antwoorden is. Momenteel zijn honderdzestig kerken lid van de Wereldraad. Zo- juist is de kerk van Midden-Java, ontstaan op het zendingsterrein E van de Gereformeerde Kerken in S Nederland, tot de Wereldraad toe- getreden. De Hernhutters in Ne- deriand traden onlangs toe. j| Wij mogen dankbaar zijn voorde practische hulp, die de Wereldraad van Kerken verleent. De „Open E brief" noemt de vluchtelingen op E de wegen van China en Korea E de hongerenden en voortvluchtigen E in Griekenland en Polen. De Wal- denzen in Italië ontvingen hun jeugdhuis Ag&ph en de Spaanse protestanten een opnieuw geopend seminarie. 12 millioen D.P.'s in Duitsland en Oostenrijk en 800.000 E Arabieren in Palestina worden ge- holpen tegen honger, koude en ge- brek. De Eucumenische Raad ln EE Nederland ziet vooral zijn verant- woordelijkheid t.o. van de Kerk in E Oost-Duitsland, achter het ijzeren E gordijn, waar de vrijheid van be- E lijden en het naar eigen Christelijk geweten handelen in de knel raakt. Zo herkrygrt de kerk van Chris- E tus in de wereld weer iets van dc E eenheid, die eigenlijk in haar Heer er is. Zij bezint zich op dc grote E nationale en internationale vragen. Zy herkrijgt in haar gestalte iets van dien Heer, die bewogen was over de schare én die uitging niet om gediend te worden, maar slechts om te dienen. E M. W. J. G. I De Eucumenische raad voor Ne- deriand heeft verzocht op de- tweede Adventszondag zoveel aan- dacht als maar mogelijk is, te be ll steden aan de Wereldraad van Kerken. Het is immers een ver- drietig feit, wat wij als kerken in zo grote gescheidenheid het Kerst- feest tegemoet gaan. j j§ een „Open brief aan de dienaren E= van Christus' kerk": „Men zegt,/. dat het in Jeruzalem op feestdagen rondom de heilige plaatsen vaak I komt tot tonelen van twist en ge- i krakeel. Van al die Christenen, die i menen aloude aanspraken op die EE plaatsen te kunnen doen gelden. - Men zegt zelfs, dat de kerk op het Heilige graf op instorten staat. EE Men heeft nu een centraal heilig- dom willen bouwen, waar elk van de zeven kerken, die aanspraak maken op deze oude plaats een eigen, van de anderen afgeschei- den kerk zouden krijgen. Misschien gaat door onenigheid der gelo- vigen onderling ook dit plan niet door. Dan stort het bouwwerk in-. een. Zowel de ene als de andere oplossing is een karakteristiek beeld van de huidige Christenheid. EE Rodom Jezus Christus als cen- trum leeft men in van elkaar ge- EE scheiden kerken, waar hoog opge- trokken muren de gelovigen onder- ling verdelen." Da wereld staat op instorten, terwijl de kerken onderlinge ruziss en kabaal maken. Het is er verre van dat wij, zoals een blad schrijft. „eensgezind als herders, allen even wit door de sneeuwval der goedwillendheid opgaan naar EE Bethlehem." Dat is erg lyrisch gs- zegd, maar van eensgezindheid en goedwillendheid blijkt maar heel weinig, zelfs in de kring der ker- j= ken. Wij polemiseren en dogmati- E| seren maar door, terwijl de wereld H op meer dan één plaats in vuur en EE vlam staat. Goddank is Kerstmis het feest van Gods welbehagen over kerken EE en Christenen, die in -zichzelf ra- j=j dicaal verloren zijn. Of misschien zeggen we ook dit al weer te mak- kelijk en te vlak. We zullen het opnieuw -en ontzaglijk deemoedig BINNENLAND Utrechts burgemeester, Jhr. rnr C. J. A. de Ranitz, ls gistermiddag met mevr. De Ranitz van Schiphol naar Denemarken ^rtrokken. Morgen treedt hij op als planosollst te Aarhus op uitnodiging van de „Aarhus Stlftsfcldende" met het Stedeiyk Orkest van Aarhus onder leiding van Thomas Jansen. De uitvoering wordt gegeven ten bate van een llefdad'lgheids- actle. De regering heeft besloten om de Koninklijke landmachttroepen op de Ned. Antillen en in Suriname geleidelijk te doen vervangen door Mariniers. Als eerste stap ln deze richting zal reeds ln deze maand een detachement Mariniers naar de Ned, Antillen worden uitgezonden. De eerste Indonesische gezant bij het Belgische hof, mr Anak Agoeng Gde Agoeng. die de persoonlijke titel van am bassadeur draagt, heeft gisteren te Brus sel aan Prins Boudewtjn zijn geloofsbrieven overhandigd. De Stichting „Door de eeuwen trouw" maakt bekend dat haar zending voedsel en medicamenten, o.a. bestaande uit 145 kis ten melkpoeder een belangrijke hoeveel heid vaccins, sera. verbandmiddelen, vita minen, sulvhan-enaraten en andere ge- neesmlddekm. op Ambon ls aangekomen en over het gehele gebied van de" Republiek Zuld-Molukken zal worden gedistribueerd. Gisteravond ls de 42-Jarlge W. J. H. tè Hensbroek, die op een bromfiets naar huls reed, door een personenauto aange reden. De man was vrijwel op slag dood. Er verschijnt binnenkort bij een Parijse uitgever een boek dat door Prinses Wllhelmlna werd geschreven en tot titel draagt „Le grand inconnu" (Het grote onbekende). Het werkje, dat reeds in Am sterdam ls verschenen, ls zoals bekend een Ehilosophische essay van een dertigtal ladzijden en tevens een oproep aan de wereld om tot de traditionele deugden terugte keren. Bij de Tweede Kamer is Ingediend he,t wetsontwerp tot wijziging van de wet tropen- en molestrlslco militairen. 30 leden van de West-Duitse Bondsdag hebben door middel van een Interpellatie aan de regering gevraagd stappen te doen om te' komen tot een overeenkomst tussen Nederland en West-Duitsland betreffende dc landerijen, van Duitse boeren, welke over de Nederlandse grens liggen. BUITENLAND Tengevolge van de uitbarsting van een onderzeese vulcaan ln de Kaspische Zee ls Maandag een eilandje van 800 meter lengte, 90 meter breedte en 2 meter hoogte aan de oppervlakte gekomen. Op een verkoping van schilderijen te Parijs ging een zelfportret van Rem brandt voor 12.500.000 francs naar een niet met name genoemde Amerikaanse koner cn een ander zelfportret voor tien millioen francs naar een Fransman. Donderdag ls ln Engeland opnieuw een blok Ijs van 27 cm in het vierkant uit de lucht gevallen. Het kwam voor de voeten van een schooljongen terecht. Toe schouwers zagen geen vliegtuig ln de lucht. Dit is het negende Ijsblok, dat ln de laat ste vijf weken ln Engeland is neergevallen. Joseph Short, de Washlngtonse cor respondent van de „Baltimore Sun" ls óoor president Truman benoemd tot zijn perschef als opvolger van de onlangs over leden Oharles Ross. Binnenkort zullen alle snelheids- en groottebeperkingen voor de Duitse scheeps bouw worden opgeheven. Een Chinees meisje van 24 jaar, Wong ah moei, is te Penang ln Malakka opgehan gen wegens het ln bezit hebben van slag hoedjes en kruit. Zij ls de eerste vrouw," die ln Malakka krachtens de noodbepailn- gen is terechtgesteld. In totaal zijn ln Brits Malakka 116 personen wegens „ter rorisme" geëxecuteerd. Gisteravond is het op de Kurfuersten- damm te Beriyn tot relletjes gekomen. Een menigte van enige honderden perso nen verzamelde zich voor de schouwburg waar Werner Krauss voor het eerst na de oorlog optrad Er werden door studenten ruiten ingegooid en op het toneel zelf ontstond een heftige woordenwisseling na- i dat het spel was afgelast. Krauss. die ln de nazl-fllm Jud Suess" speelde, moest door de politie ln de kleedkamer beschermd j worden. Buiten riep men „Krauss raus" en 1 „Nazi-zwijn". tert, zal zich niettemin opperbest amu seren. En men zal het mèt ons diep betreu ren, dat anno 1950 van die oude Weense romantiek zo bitter weinig is oyerge- bleven. Ook al houden wij, ons teardege voor ogen dat de toenmalige verhoudin gen en toestanden geïdialiseerd worden weergegeven, dan nóg blijft de conclu sie gerechtvaardigd hoe benijdenswaar dig romantisch en zorgeloos de mens heid in die tijd leefde en kón leven. Alleen om die reden is deze film al een verkwikking- Het geheim van de Madonna's: Duistere geschiedenis Casino James Corbin is een be kend, maar veel geplaagd schilder. Suc cessievelijk; verdwijnen zijn modellen: zij werden allen drijvende gevonden in een rivier. Uiteraard verdenkt de politie hem van de luguber? moorden, doch Corbin bezit ten eerste nic-t té breken alibi's en ten tweede valt het overtui gend -bewijs niet te leveren. Dg geschiedenis zou nooit ontrafeld kunnen worden, ware het niet. dat een van Corbins modellen, de zuster van de tweede vermoorde jonge vrouw, hei lig in zijn onschuld gelooft. Door'haar niet te breken vertrouwen zijn de po- litie-autoriteiten in staat de psychopa- I tisohe moordenaar te grijpen, niet I echter nadat, op haar de vierde moord- aanslag ls gepleegd. Het leven brengt 1 zy er nog yan af waardoor het hap py-end gered wordt de moordenaar slaat de hand aan zichzelf. „Het geheim van de Madonna's" is geen uitstekend werk, maar kan zeker, de sneeuw-, hagel- of regenbuien vol komen doen vergeten. Schaduw over Los Angeles: Geen happy-end Luxor „Schaduw over Los Angeles" (Crlss Cross) is de stokoude geschiede nis in een nieuwe versie van de boef, het egoïstische meisje met een 'zucht naar geld en de eerlijke, ruige werk man, die door zijn liefde voor de het slijk der aarde minnende juffrouw op het verkeerde pad raakt. Dan Duryea is in de film de spijkerharde gangster (de rol is hem aan het lijf geschreven), Yvonne de Carlo de hebzuchtge juf frouw en Buiyt Lancaster de „vallende" chauffeur van een gepantserde geld auto. Verder wordt de toeschouwer ge confronteerd met een stel zeer ongun stig uitziende lieden, die een passende omlijsting vormen om het trieste ge geven. De film is niet onaantrekkelijk, enkele episoden van te veel dialoog en te weinig handeling ten spijt; het ver haal soms simpel, soms, vooral in het begin, wat lastig te volgen. Burt is getrouwd met. Yvonne, het botert niet en ey gaan scheiden. Hij kan haar echter niet vergeten en zoekt haar weer op. Yvonne is inmiddels ln slecht gezelschap geraakt Burt is altijd voor haar gewaarschuwd en om haar uit handen van gangster Dan te halen en tegelijk over wat kleingeld de be schikking te krijgen, beramen Burt en Dan een overval op de geldauto waar van eerstgenoemde de chauffeur is. De overval mislukt gedeeltelijk, want de bende houdt zich niet aan de plannen. Burt en Dan raken beiden gewond. Het slot is zeer triest, het loopt met de boef, de gelduchtige jongedame en haar op het hellende pad geraakte minnaar zeer slecht af Saloniki: Spionnen in actie Rex „Saloniki" is geen nieuwe film, maar toch alleszins nog het aan zien waard. Het zijn Viviane Romance, Dita Parlo, Pierre Blanohar, Pierre Fresney, Louis Jouvet en Jean-Louls Barrault, die verstrikt zijn in een inge wikkelde strijd tuasen geallieerde en Duitse spionnen en een louche figuur, die naar twee kanten werkt. De niet van spanning gespeende geschiedenis speelt zich af ln het jaar 1918, vlak voor de val van het Duitse Rijk. Al moge een en ander van de intrige nu en dan moeilijk te volgen zijn, „Sa loniki" is een spionnen-film, welke men niet links behoeft te laten liggen, vooral daar het niet tot teleurstelling aanlei ding geeft de uitstekehd'e acteurs in hun „jongelingsjaren" in actie te zien. De practijk der theorie in de organische scheikunde In het Groot Auditorium der Rijks universiteit aanvaardde prof. dr L. J. Oosterhof f gistermiddag het ambt van buitengewoon hoogleraar in de theo retische organische chemie met het uitspreken van een inaugurele oratie, getiteld „De praktijk der theorie in de organische scheikunde". Prof. dr L J. OOSTERHOFF. Proi. Oosterhoff illustreerde de plaats die het theoretisch denken in de orga nische chemie inneemt, aan de hand van een beschrijving van de belangrijkste ■theorie, de klassieke valemtieleer of structuurtheorie, waaraan ojn. de na men van Butlerow, Erlenmeyer en Ké- kulé zyn verbonden. Spreker wees in de loop van zijn betoog op de verschillende wijzen, waarop de physica en de chemie tegenover de wetenschap staan. In de natuurkunde tracht men zijn theoreti sche overwegingen te baseren op een ge ring aantal doorzichtige-proeven, terwijl de chemicus geneigd is, een zo groot mo gelijke verscheidenheid en veelheid van verschijnselen in zyn beschouwingen te betrekken. Voor de physicus dient het experiment om de algemene wetmatig heid te demonstreren, terwijl de chemi cus gaarne ziet, hoe de algemene regels gerealiseerd worden in de veelheid van de verschijnselen. Een groot deel van de theorie die voor de organische chemie van belang is, kan slechts dan ten volle begrepen worden, wanneer meh over e>n kennis van wis kunde en theoretische natuurkunde be schikt, die men bij een chemicus slechts bij' uitzondering zal aantreffen. Binnen de grenzen van het mogelyke moeten de studenten in de chemie zich ook op die terreinen bekwamen. Maar toch moet men zich ook afvragen in hoeverre een chemicus de achtergrond van wis kundige en theoretisch natuurkundige begrippen en werkwijzen moet beheer sen. De theoi'je kan een machtig hulpmid del zyn om een weg te vinden in de or ganische chemie. Zij kan van chemische of physische herkomst zyn, - en haar structuur zal de kentekenen daarvan dragen De practijk der theorie zal ech ter steeds haar chemisch karakter blij ven tonen. Na de oratie, die met de gebruike- lyke f- spraken werd besloten, volgde een druk bezochte receptie in het Aca demiegebouw.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2