Besprekingen Truman -Mee zullen vermoedelijk langer duren De V.N. zetten door Frankrijk aanvaardt de Duitse herbewapening WEERBERICHT 1 Verhoging I van de abonnementsprijs der dagbladen 59ste Jaargang DONDERDAG 7 DECEMBER 1950 No. 27172 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no. 57055 Volgens Amerikaans plan De Franse regering heeft gisteravond besloten de voornaamste punten van het Amerikaanse plan voor het be- vra-penen van Duitse gevechtsgroepen enigen Atlantische, d.w.z. Anglo-Ameri- kaanse, en de Europese, d.w.z.: Franse, van de situatie, zoas die nu nog be staat. En daarom stelt het voorlopig de benoeming van een burgerlijke hoge commissaris tussen Rijn en Elbe voor, waaraan zowel de Duitse als de gealli eerde defensie-eenheden ondergeschikt zijn. Deze hoge commissaris zal zichzelf echter overbodig moeten maken. Regeringssprekers hebben nu duide lijk uiting gegeven aan de opvattin; opvattingen over de verdedigingsinte- dat wanneer het Nederlandse plan in- gratie van het Westen, te beven te ko- i derdaad geen discriminatie inhoudt, het men, In de tweede plaats begrijpt men j zeker een basis voor discussie kan vor- in het oog vat. Alleen moet het uitgaan aanvankelijk het geval was! C11 haar opneming in de Atlantische nu beter, dat het Nederlandse plan men. Ook Adenauer heeft zich in een verdedigingsmacht te aanvaarden. j discriminatie inhoudt-, maar inte- rede in die geest uitgesproken. De socialistische ministers hadden t gendeel juist een gelijkberechtigde deel- Het Nederlandse plan wordt dus al óch tot het laatste ogenblik tegen dit neming van Duitsers aan deze defensie aanmerkelijk gunstiger beoordeeld dan besluit verzet en dreigden zelfs een- ,v% 1 l"4 ~i—1 maal met aftreden. Hervé Alphand, de Franse vertegen woordiger in de raad van plaatsvervan gers van het Atlantische pact, keerde tisteraycnd naar Londen terug met de rnachtiging om de aanbevelingen van ce plaatsvervangers betreffende de her bewapening van West-Duitsland te on dertekenen. Een woordvoerder van de minister president, die dit bekend maakte, zeide, cat de Franse regering aanzienlijke concessies had gedaan om de herbewa pening van West-Europa niet op te houden. Volgens welingelichte- bron bestaat het plan voor de opneming van Duitse strijdkrachten, dat door de pla.atsver- ïsngers van het Atlantisch pact is goedgekeurd, uit de volgende voor naamste punten: 1. De Duitse gevechtsgroepen in het Atlantische of Europese leger zullen de clerkte van een brigade hebben. 2. Met de technische voorbereidingen, rr-als het organiseren van Duitse re- cmteringsbureaux, zal onmiddellijk een begin worden gemaakt en men zal niet wachten op de totstandkoming van de politieke en administrat eve organisatie waarin het Franse plan orziet. 3. De Duitse recruterin oureaux zul len in verbinding staan met het West- cuitse ministerie voor arbeidszaken en onder supervisie en controle van de ge lieerde commissie in Duitsland staan. 4. Er zal geen Duitse ministerie van defensie en een minister van defensie iyn. 5. In afwachting van de uitwerking Tan de structuur van het Europese Ifger met een Europese minister van defensie zal een .Atlantische hoge com- slssaris" benoemd worden, die in zeker opjicht de taak van een Europees mi- sister van defensie zal hebben tot de voorwaarden bereikt zijn, geschikt voer de benoeming van een minister. Een woordvoerder van de Franse premier verklaarde nog, dat Frankrijk de cis. dat het plan-Schuman onder tekend zou worden alvorens in te stemmen met een Duitse deelneming, heeft laten vallen. Naar in parlementaire wandelgangen 7:rdt verklaard, heeft Amerika zeer Kerke druk uitgeoefend. Het Franse kabinet, „weigerachtig om de Ameri kaanse pil te slikken", stemde tenslotte lee, omdat het er haar uitzag, dat het alternatief een ernstige spanning tus sen Frankrijk en Amerika zou beteke nen met het gevaar van een isolatie ran Frankrijk voor zover zulks Amerika zou betreffen. Men verwacht, dat- Frankrijk hierte genover zal stellen, dat alles wo-rdt ge- dom om een Viermoger.dhedenbe?pre- tng met dë Sovjet-Unie te doen hou den, zo verluidt verder. Vooral de socialistische kabinetsleden jouden aandringen op „de noodzake- j? Wie id om de Sovjet-Unie een kans te ?->en om te zeggen of zij tot een aan vaardbare overeenstemming met het Westen wenst te komen of niet", frankrijk zou het werk van de-"Franse, Britse en Amerikaanse afgevaardigden, die heden in Parijs beginnen te verga deren over het antwoord aan de Sovjet- foorstellen over Duitsland willen be spoedigen „teneinde zo spoedig mogelijk wn Viermogendhedenbespreking te lunnen organiseren." HET NEDERLANDSE PLAN. vEngeland heeft een amendement op Nederlandse voorstel ingediend. In Washington loo-pt men er niet warm foor. Onze correspondent te Bonn telefo neerde ons hedenmorgen: Sedert in Bonn is bekend geworden, 'Jt de Nederlandse vertegenwoordiger Q iiet vaste orgaan van de Noordatlan- tscnë Raad te Londen een nieuw plan «eft voorgelegd voor de integratie van Europese verdediging, is de reactie $al verschillend geweest. Aanvanke- Is na,m men aan dat ook dit plan, j-cnals het Pleven-plan, discriminatie '»n West-Duitslarid inhield en de eer- reactie was: „onaannemelijk". Dit des te opmerkelijker, omdat het •even-plan, waarop het Nederlandse Mn een voor Duitsland aannemelijker wrectie probeert te geven, noch door bondskanselier zelf, noch door een ,e^ringsspreker ooit officieel is ver ben. gieren waren de officiële reacties «enter ai enigszins anders. Men ziet in Bonn nu twee dingen in,, in de eerste plaats, dat het Neder- hu P'an- waarover geen overleg met bondsregering kon en hoefde te wor- 5) gepleegd, en dat bovendien door indiscretie te vroeg is bekend ge- ')r(jen en daarbij verminkt, de poging Te Pi scad era Baai op Curaqao is dezer dagen de vierde zitting van de West 1 idische Conferentie begonnen. Het hoofddoel van de conferentie is de behandeling van landbouwkundige problemen in de Caraibische landen Tijdens de opening van de Conferen tie door Gouverneur L. A. H. Peters v.l.n.r. Sir G. Seel (Engeland); staan de Z. Exc. Peters (Nederland); Dr H. Riemens (Nederlandde Heer W. Canaday (Verenigde Staten); Baron E, A. Petit de Beauverger (Frankrijk), ''b e?n eerlijke makelaar is. de ~im- door de niet zonder meer te ver- ENKELE BUIEN. Bilt verwacht tot morgenavond .folf tot .zwaar bewolkt met vooral anvankelijk enkele regen-, hagel- of bEeuwbuien. Krachtige tot matige •bd, hoofdzakelijk tussen Noord en Vannacht, in het binnenland ^Peraturen om het vriespunt Morgen 'j^dag temperaturen enkele graden ^Teh nul. (Opgemaakt te 10 uur). 8 DECEMBER, op: 8 34 uur: onder: 16.29 uur Maan op; 7 46 uur; onder: 15 06 irur Hoogwater te Katwijk te 146 en nt>4 uur. nummer bestaat uit acht pagina's. Trots groter overeen stemming President Truman en Attlee hebben gistermiddag opnieuw geconfereerd in het Witte Huis. Na afloop van de be spreking werd het volgende communi qué uitgegeven: „De discussie concentreerde zich op de economische problemen, die ont staan zijn uit de krachtsinspanning voor de wederzijdse verdediging, waar bij in het bijzonder ter sprake kwam de kwestie der behoeften aa-n grond stoffen. Men was het er over eens, dat het probleem van het tekort aan grond stoffen van dringend belang is en krachtige pogingen moeten worden ge daan om de productie te verhogen en het doelmatigste gebruik van de be perkte beschikbare voorraden te verze keren. Er bleek een grote mate van overeen stemming en er werd een werkgroep benoemd om de zaak verder te onder zoeken". De Engels-Amerikaanse werkgroep, welke een nader onderzoek zal instellen naar de kwestie der grondstoffen, zou enige uren later met haar werk be ginnen. Het bleek, dat de besprekingen van Truman en Attlee over de militaire toe stand langer hebben geduurd dan oor spronkelijk in het voornemen lag, zodat de beschouwing van de problemen met betrekking tot de instelling van een opperbevel voor een Noordatlantisch leger inEuropa ten achter is bij het program. 's Avonds had een tweede bespreking plaats. In een officiële verklaring na deze bijeenkomst, welke een uur en tien mi nuten geduurd had, wordt gezegd, dat de premier en de president het volledig eens waren over de noodzakelijkheid om dringend de plannen van ie Noord- atlantische verdragsorganisatie uit te voeren. Attlee was op deze laatste bijeen komst vergezeld van een kleine groep hoge militaire en diplomatieke advi-1 seurs. President Truman was o.a. vergezeld van Dean Aoheson, de minister van bui- i t,enlandse zaken, George Marshall, de minister van defensie, en de voorzitter' van commissie van stafchefs, generaal Omar Bradley. De waarnemende perssecretaris van I president Truman, Stephen Early, ver- 1 klaarde, dat de president en de pre mier vandaag waarschijnlijk nog eens zouden bijeenkomen, maar dat er geen definitieve regeling was getroffen. In gewoonlijk welingelichte kringen te Washington geeft men de volgende I samenvatting van het stadium, dat i Truman en Attlee in hun besprekingen hebben bereikt: „Truman en Attlee j zijn het er thans over eens, cat men zich niet vrijwillig uit Korea zai terug-.} trekken en direct noch indirect in de j V. N. agressie door de vingers zal zien". Verder zouden zij overeenscemming hebben bereikt over algemene strategi sche kwesties. Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat morgen ook nog wordt ver gaderd. zodat Attlee zijn bezoek aan Ottawa een dag zou moeten uitstellen, j Volgens welingelichte kringen deelde! ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| 1 Het Bestuur van de Vereniging ,,De Nederlandsche Dagbladpers 1-945" deelt mede: Een zeer ingrijpende verhoging van de prijs van het couranten- papier tot meer dan het zesvoudige van de vooroorlogse prijs, gepaard |j gaande aan een nieuwe belangrijke stijging van andere bedrijfs- |j onkosten, heeft de Algemene Vergadering van de Vereniging ,,De Nederlandsche Dagbladpers 1945" genoopt tot het nemen van het E besluit de abonnementsprijzen der dagbladen met ingang van E I Januari 1951 te verhogen. Van deze vereniging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dagbladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is dat de abonnementsprijs van ons blad na I Januari a.s. zal moeten zijn: 40 cent per week en f. 5,15 per kwartaal. E Niet dan na langdurig overleg is tot deze maatregel besloten. E Ofschoon sinds 1945, het jaar der bevrijding van ons land, de bedrijfs- E onkosten der dagbladen telken jare door verschillende oorzaken met zeer grote bedragen zijn gestegen is steeds het streven geweest, de E abonnementsprijzen laag te houden. Dat streven doet zich ook bij de E hier aangekondigde verhoging gelden, want zij is niet voldoende om de stijging der kosten te dekken. De prijs van'het courantenpapier wordt in hoofdzaak beïnvloed door fluctuaties op de wereldmarkt. Oorzaken, die zich bij de nu opgetreden zeer grote stijging hebben doen gelden, zijn o.a. de sterke stijging der prijzen van de grondstoffen, die voor de fabricage van het couranten- papier dienen, en het enorme, nog steeds snel toenemende gebruik van dit papier door de Verenigde Staten. De Nederlandse dagbladen E gezamenlijk zullen in het jaar 1951, volgens de thans beschikbare ge- geyens, alleen voor courantenpapier zeven millioen gulden meer moeten besteden dan in 1950. Het totale bedrag, met het papier E gemoeid, zal ongeveer negenentwintig millioen gulden zijn. Zulke n geven een indruk van de hoge. kosten, aan de productie van dagbladen verbonden. j| Het dagblad is een artikel, dat ver beneden de kostende prijs aan zijn lezers wordt geleverd. De opbrengst van advertenties moet voor een belangrijk deel mede dienen om de kosten te dekken. Dat de E directies der dagbladen niettemin, ondanks de conjunctuurgevoelig- heid die dit voor hunne bedrijven meebrengt, aan zo laag mogelijke 1 abonnementsprijzen blijven vasthouden heeft een goede reden. Zij zijn E er zich welbewust van dat de ideële taak van het dagblad tot zijn verspreiding op zo groot mogelijke schaal noopt, ledereen moet een dagblad kunnen lezen. Deze overweging heeft zich ook bij het nu ge- E nomen besluit weer krachtig doen gelden en de verhoging van de abonnementsprijs beperkt. Dat zij niet uit kon blijven is ter Algemene Vergadering van de Vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1.945" als een harde noodzaak ingezien. E 'zj. somme Truman Attlee eveneens mee, dat moei lijkheden met het congres venvacht kunnen worden over de verzoeken om gelden voor militaire hulp aan Europa, wanneer de Amerikaanse regering niet overtuigend kan bewijzen, dat de Euro pese leden van. het Atlantisch verdrag hun volle bijdrage leveren aa-n de op bouw van de defensie op een practische wijze. Aan het begin van de 'bijeenkomst van gisteren zou Truman verklaard hebben, dat het algemene doel van de V. S. is, 'niet minder in Europa dan in het Verre Oosten bescherming te zoe ken en een zeker evenwicht tussen deze twee gebieden te handhaven. De sa menbinding van strijdkrachten onder het Noord-Atlantisch verdrag, de voor bereidingen voor het vaststellen van Duitsland's bijdrage aan die strijd- kraohten en de benoeming, van een op perbevelhebber noemde Truman zaken van dringend belang. Attlee zou gezegd hebben, dat hij het ten volle eens is met de gedachte van een zo snel mogelijke vorming van een Europees leger, doch dat men moeilik sneller te werk kan gaan. voordat be sluiten zijn genomen betreffende de organisatie van het voorgestelde Atlan tische leger, in- het bijzonder betreffende het gebruiken van Duitse eenheden. REDE VAN ATTLEE. Attlee heeft tussen-de twee vergade ringen met president Trunfan In, een 51!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!!l!lllllllllllllllllllllllll!lllllll!lllllllilllillllllllllllllli:illllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||rn rede gehouden voor de nationale pers vereniging te Washington. Z-ttlee prees het militair beleid van de bevelhebber der V. N,, generaal Mac Arthur. Hij gaf de verzekering, dat „wü onze plicht zul len blijven doen en onze vrienden niet in de steek zullen laten". Het zou geen zin hebben te ontkennen, dat de strijd- kraohten van de V. N. ernstige tegen slagen hadden geleden. Het was thans echter niet het ogenblik om critiek te oefenen „Wij moeten proberen op welke manier wij hen, die de last dragen, het best kunnen helpen". Weinig verandering aan het Koreaanse front INGESLOTEN AMERIKANEN BRAKEN UIT. Britse commandotroepen., mariniers van de Amerikaanse eerste divisie en infanterie van de zevende divisie heb ben vanmorgen vroeg de door de tegen stander belegerde stad Kotori ten Zui den van het Tsjosin-bekken bereikt na een gevaarlijke tocht van 25 uur. De 15 kilometer lange weg was bezaaid met Chinezen. Bulldozers baanden een weg op het kronkelige bergpad voor tanks en artillerie van de colonne, die na een v/eek bij Hagarie omsingeld te zijn, uit wist te breken. De manschappen on dervonden veel steun uit de lucht van superforten en marine-gevechtsvliegtui gen. Aan het centraal en Westelijk front In Korea gaat de tegenstander voort zich te versterken, doch de frontstrijd krachten der verbonden legers zijn de afgelopen 24 uur weinig of niet in con tact met de vijand geweest en hun si tuatie is vrijwel niet gewijzigd. Noord-Koreaanse guerillastrijders, die de laatste maanden in het gebied' van de 38ste breedtegraad actief ziin ge weest, hebben opnieuw een reeks aan vallen ingezet tegen troepenconvooien der V.N. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger te Seoel zijn dit beslist guerillastrijders en be vindt het communistische hoofdleger zich „bij lange na niet in de buurt van de 38ste breedtegraad". ZUID-KOREANEN NAAR POESAN. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Zuid-Koreaan- se regering de leden van het parlement in een geheime zitting heeft aangeraden hun gezinnen naar 'de Zuiri-Koieaanse haven Poesan te doen overbrengen. De regering deelde in deze bijeenkomst ver der nog mede, dat de zetel der nationale vergadering onverwijld naar Poesan zou worden overgebracht, indien de Chinese communistische troepen de 38ste breed tegraad zouden overschrijden, DE ETNA-LAVASTROOM VERNIELT DE EERSTE HUIZEN. De tien meter hoge lavamassa van de» Etna is gisteravond over de eerste hui zen van drie dorpjes, die op haar weg liggen, gestroomd. De kinderen uit de drie dorpjes zijn ondergebracht in het dorp Ferrazzano, 6 km. verder. Hun ouders hebben da woningen nagenoeg „gesloopt" en deu ren. ramen en opstand op militaire vrachtauto's geladen. NOODWEER IN SPANJE. De ergste sneeuwstorm in centraal Spanje sinds 20 jaar heeft Madrid ge ïsoleerd en chaos in het weg- en spoor verkeer veroorzaakt. Opgewaaide sneeuw en omgewaaide bomen versperden da wegen. Door het bezwijken van tele graafpalen zijn de verbindingen verbro ken. In sommige plaatsen heeft het 30 uur achtereen gesneeuwd. Het ge hele spoorwegverkeer naar het Noorden Is gestremd. Attlee zeide. dat het doel van de mi litaire operaties van de V. N. in het Werre Oosten was „het stuiten van agressie en het vestigen van duurzame vredesomstandigheden". Men moest steeds in gedachten houden, dat de vol ken van het Verre Oosten eens als bu ren zouden moeten leven „en wij willen dat zij goede buren zijn". Attlee ontkende ten stelligste, dat hy, zoals sommigen naar hij zeide schenen te menen, naar Washington gekomen was om de V. S. te bewegen tot een politiek van verzoening door concessies aan de Chinese communis ten te doen. „Wjj weten allen uit eigen bittere ervaring dat een derge lijke politiek niet loont", aldus Attlee. Sovjet-veto wordt ongedaan gemaakt De algemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft met 51 tegen 5 stemmen en 4 onthoudingen de kwes tie van de „Chinese interventie" in Korea op haar agenda geplaatst. Te voren had de Sovjetrussische mi nister van buitenlandse zaken Wysjin- I sky, verklaard, dat een bespreking van de „beweerde Chinese interventie" door niets gerechtvaardigd wordt. Wysjinsky zeide. dat de regering van China en het Chinese volk verlangend is naar een regeling van de Koreaanse kwestie Behalve voorstellen van de Chinese volksrepubliek, zo zeide Wysjinsky, zijn er ook nog een oproep om de Koreaan- se kwestie op vreedzame wijze te rege- I len en een eis, dat de Amerikaanse troe- pen Korea ontruimen. I Blijkbaar refereerde Wysjinsky aan het beroep van de 13 staten op China om aan de 38ste breedtegraad halt te houden. Generaal Romulo, de minister van buitenlandse zaken van de Philippijnen, deed een beroep op de algemene verga dering om hèt plan-Acheson in werking te stellen waardoor een beroep zou wor den gedaan op alle leden van de Ver enigde Naties om strijdkrachten te le veren. Romulo verklaarde, dat de vrede van de gehele wereld afhing van wat de Verenigde Naties tegenover de Chinese interventie doen. .,A1 onze inlichtingen hebben uitgewe zen. dat de Chinese soldaten in Korea geen vrijwilligers zijn", zo zeide Romulo. Indonesië, India, Afghanistan en Bir ma onthielden zich, terwijl slechts de communistische landen tegenstemden. Warren Austin verklaarde nog, dat het verzoek om de kwestie op dit tijd stip te bespreken een symbool is van ons geloof in de Verenigde Naties en haar mogelijkheid om de internationale vrede ts bewaren". Na de stemming ging de algemene vergadering voor onbepaalde tijd uiteen. Naar men vermoedt, zal de politieke commissie heden over de zaak vergade ren. De V.S.. Engeland en vier andere lan den hebben n 1. daar een resolutie in gediend waarin terugtrekking van de Chinese troepen uit Korea wordt geëist. De vier andere landen zijn: Cuba. Ecuador. Frankrijk en Noorwegen. De tekst is gelijk aan die van de resolutie, [waarover de Sovjet-Unie enkele dagen BEROEP OP PEKING VERZONDEN. De VN hebben het beroep, gericht tot de Chinese volksrepubliek en de Noord- Koreaanse autoriteiten, waarin deze worden verzocht te verklaren dat haar strijdkrachten niet over de 38ste breed tegraad in Korea zullen trekken, ver zonden. Het verzoek werd, gelijk bekend, ge daan door dertien landen uit Azië en het midden-Oosten. Ook Engeland ert Frankrijk steunen het. Inzake het feit-, dat er van de zijde van de Sovjet-delegatie critiek op het beroep was geoefend omdat het slechts aan Peking en de Noord-Koreaanse autoriteiten was gezonden verklaarde Rau, dat „met zo veel woorden" in het verzonden document een beroep op het geallieerde commando was gedaan. Rau zeide echter geen contaot over het be roep met Amerikaanse vertegenwoordi gers te hebben gehad. De secretaris-generaal van de Ara bische liga, Azzam pasja, heeft voorge steld, dat president Truman en genera lissimus Stalin onder auspiciën van de VN een conferentie zullen houden om te trachten een basis voor overeenstem ming te vinden waardoor de wereld vrede bew-tivd zou blijven. De conferentie zou kunnen worden gehouden in een land dat onafhankelijk is van een der twee grote machtsgroe peringen, zoals India. Pakistan, Afgha nistan of Egypte, aldus Azzam pasja. Tevens stellen zij in Korea een bestand van 30 dager. voor. I geleden in de Veiligheidsraad haar veto heeft uitgesproken. Verklaard wordt.dat „strijdkrachten van de centrale volks- regering van de volksrepubliek China I militaire operaties voeren tegen de troe- jPen der VN op Korea." Verder wordt een beroep gedaan op ,al!e staten en autoritei ten. voornamelijk zij, die ver antwoordelijk zijn voor vermelde actie, zich te onthouden van hulp aan of aan- moediging van de Noord-Koreaanse I strijdkrachten en de onmiddellijke te- rugtrekking te bewerken van landgeno ten personen of eenheden die zich op I het ogenblik in Korea kunnen bevin- I den." De steeds groeiende onrust over de I gehele wereld, doen de volken van allé landen naar de Verenigde Naties als een Baken van hoop op Vrede en Veiligheid" zien. De verlichting in het nieuwe hloofdkv/artier werd dezer do gen voor het eerst ontstoken. De ver lichte vensters, gezien van Long Islands City vormen de letters U. N. (United Nations) en zijn tevens een symbool van de gedachte, dat Vrede en Vriendschap tussen alle naties mogelijk kan zijn. Links op de foto het Empire State Building. DE RAAD VAN DE DUITSE EVANGELISCHE KERK WIL VREDE. De Raad van de Evangelische Kerk in Duitsland te 9t*uttga.rt heeft een be roep gedaan op alle Christelijke kerken in de wereld, al het. mogelijke te doen om de vrede te bewaren. De kerken dienden via de regeringen van haar landen de V. N. er toe te bewegen, on verwijld concrete maatregelen te nemen om het dreigende gevaar af te wenden. Verder wordt aan de kerken verzocht, zich in de Kersttijd in gebed voor de vrede te verenigen. De raad constateert, dat de verhou dingen in Duitsland zich tot een uiterst kritieke ontwikkeling toespitsen. Wan neer er geen nieuwe oplossingen gevon den worden, schijnt een nieuwe cata strophe onvermijdelijk, aldus de ver klaring. De verdeling van Duitsland was voor de gehele wereld een bron van gevaar geworden. Wanneer niet spoedig een positieve oplossing zou wor den gevonden, zouden waarschijnlijk binnenkort de zwaarbewapende wereld- j mogendheden op Duits grondgebied te genover elkaar staan. Ook de Paus heeft verzocht voor de vrede te bidden. AMERIKAANSE HULP AAN JOEGO-SLAVIË. De commissies van het Amerik, Huis I van Afgevaardigden en de Senaat heb ben het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij vergunning wordt verleend tot het uittrekken var, een crediri van 38 millioen dollar voor levensmiddelen voor I Joego-Slavië.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1